ssen, 1 OW l TO. MIX. INGER. Atejtws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, inkel”, 16. emden, Dinsdag 3 April 1900. No. 9993. Bulteulandscli Overzicht lug: Zoon. FE LI L L E TO N. lel der t in ING er, •sch, teit. tegelijk. rnie MES 44ste Jaargang. Het Dagboek van den Inspecteur. surd, CAN k Zi. Wordt vervolgd.) ontbreken, t, Mi: lenendaal. weg. elkxloot. K te letten k lONÜN, releloi n lïo, 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag el ijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs pei drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GUIIISIIIi: HI 11{ lT. By de besprekingen in bet Hoogerhuis over de Züid-Afrikaansche quaestie, heeft Lord Milner zelf het mislukken van zyn staatkunde moeten erkennen. Hy deelde namelyk mede, dat in den tyd, toen hy nog aan het hoofd der zaken stond, 700 kolo nisten, waaronder 102 van Hollandsche af- komst, zyn gevestigd op de kroonlanden of op hoeven die door de regeering waren aan gekocht. Iedere kolonist had der regeering 3500 gekosten in de meeste gevallen bleken zy totaal ongeschikt te zyn voor het boerenbedrijf, zoodat de regeering het ver lies moest dragen. Van de weinigen, die den moed hadden te blijven, schreven er enkele aan Lord Milnerdat zy vreesden met pak en zak door de Boeren te zullen worden verjaagd, -zoo deze ooit zelfregeering kregen. mandaten een overwicht hebben op de nog overblyvende Tsjechen en andere Slaven. De uitslag der stemming was een zy het ook onvolkomen succes voor de Duitschers: vóór de urgentie stemden 154, tegen 135 af gevaardigden; daar voor urgente behandeling een meerderheid van 9,g noodig is, komt het voorstel gewoon op de agenda, en is de urgentie verworpen. Hetzelfde lot viel het voorstel- Wolf c.s. ten deel (153 voor, 147 tegen) waarbij hoofdelyk werd gestemd en de leden dus voor hun meening openlyk uit moesten komen, hetgeen tot menige scheldparty aanleiding gaf. Zooals de Neue Fieie Presse het in een hoofdartikel uitdrukt: Von Gautsch heeft wel geen slag verloren, maar toch een gevecht. Zijn lenze: slagen of vallen is hierbij wel niet betrokken, maar de minister-president zal de gevolgen van deze stemmingen toch eens kalm en op zyn gemak moeten over wegen. Een der parlementsleden merkte dan ook hatelyk op, dat de premier nu een goede kans had om het beginsel van algemeen kiesrecht in de praktyk toe te passen en de meerderheid onvoorwaardelyk te gehoorzamen. De aankondiging van v. Gautsch dat de commissie ad hoe eenigen tyd rust zou nemen, heeft dan ook, gelyk wy zeiden, in politieke kringen groote sensatie gewekt. Overdreven geruchten spraken reeds van een ontbinding van het Huis van Afgevaardigden of van het intrekken van het kiearwhtontwerp. Waar schijnlijker is echter hei bericht, dat de re geering een poging wil duuii om de Duitschers tevreden te stellen en zy na Paschen met een compromis-voorstol zal komen in zake de verdeeling der zetels. Of zy dan weer niet de Tsjechen tegen zich in het harnas zal jagen 25) Hy bad een rond hoofd, dat met kort grys baar bedekt was, en droeg op zyn kleinen arendsneus een sterk schitterenden bril Zyne lippen waren dun en voortdurend in beweging, om zich tot een hoffelyken en vriendelyken glimlach te plooien. Hy vloeide over van beleefde buigingen en strykaadjes, en scheen in het bezit van een onuitputtelijken voorraad opgeruimdheid en gezelligheid. Hy droeg een met satyn gevoerden, gekleeden rok, in één van welks knoopsgaten het blauwe en roode lint van de eene of andere orde prykte, en een wit vest met drie karbonkels tot knoopen, terwyl een vierde in het midden van zyn overhemd schitterde. Zyne banden waren dik en tamelijk kort, maar aan de stompe vingers zaten eene menigte ringen. Madame Strogello was eene lange en hoe kige vrouw van omstreeks veertig jarigen leeftyd, met een mager en scherp gezicht, maar in zichzelre gekeerd en stil. Zy had kleine, donkere, levendige oogen, waaraan niets ontginghare kleeding was meer kost- Tegenover den Temps die den 29e van het bericht van de Norddeutsche Algem. Zeitung betreffende de instructie aan den Rus- sischen gezant te Parys, graaf Cassini, be weerde dat het op leugenaebtige mededee- lingeu berustte, is de Norddeutsche in staat het volgende telegram te publiceeren „Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlyn. De Russische gezant heeft my verklaard dat hy tot den beer Tardieu nogmaals ern stige vertoogen heeft gehouden wegens zyn polemiek en daarby tegenover hem de juist heid van de door den gezant tot my gebe zigde uitdrukkingentaktloosheid en ver draaiing der waarheid heeft staande gehouden. Radolin” Plotseling heeft v. Gautsch een pauze doen optstaan in de commissioriale behandeling van het nieuwe Oostenryksche kiesrecht. De minister-president heeft tot voorwendsel voor deze onderbreking genomen het bijeenkomen op heden van den Krainschen Landdag, maar de mededeeling zelf heeft groote sensatie gewekt. De quaestie is dat de Duitschers woedend zyn over de verhoudingsgewijze ver mindering der Dnitsche zetels, welke woede Donderdag en Vrydag duideïyk bleek by de somtijds zeer heftige debatten in de Kamer ovef( de urgentie van een voorstel van Schö- nerer c.s. om aan Galicie autonomie te ver kenen. Galicie zou een vertegenwoordigend lichaam krygen in Lemburg en men zou dan by behoud van hetzelfde aantal der Duitscbe Die vrees van de kolonisten zal wel over dreven zyn. Maar het is niet te ontkennen, dat in de vroegere Republieken een geest van ontevredenheid heerscht, die nu en dan tot uiting komt. Voor eenigen tyd hield generaal Smuts een redevoering te Pretoria, die een krasse uitwerking had. Vooral door de aanmaning om te zorgen, dat de Boeren bevolking niet door de vreemde kolonisten werd overstemd. En enkele dagen later werd in een der Boeren organen in de Oranje- kolonie gezegd, dat zoodra in die kolonie de zelfregeering was ingevoerd, alle Engel- sche ambtenaren over de grens zouden wor den gejaagd. De Oranje-vereeniging te Bloemfontein, die verbonden is met den Afrikaander Bond en met de vereeniging „Het Volk”, beeft besloten, zoodra de autonomie zal zyn in gevoerd, den naam „Oranje kolonie” te ver anderen in „Trans Oranje”, en voorts de correspondentie met de regeering slechts in het HoBandsch te voeren, en door het ge- heele land afdeelingen van de vereeniging op te richten, wier taak het wezen zal het gebruik van de taal te bevorderen, en den Engelschen invloed tegen te werken. Do Engelsche regeering besloot een com missie van vier leden te benoemen en naar Zuid-Afrika te zenden om daar een onder zoek in te stellen naar de toestanden en naar de wjjze waarop de zelfregeering kan worden ingevoerd En wanneer het rapport dier commissie juist is, zal Let blyken, dat de oorlog die 50,000 menschenlevens en 250 millioen gekost hoeft, niemand voordeel heeft aange bracht, behalve den legerleveranciers en den mijnkoninge orden afgele- akjes van vijf een Ned. one Nommer er. nevenstaand Vet gedepo- ring van ge. lende IL, Lx. Het optreden der Engelsche regeering tegen het koloniaal bestuur van Natal wordt in Zuid-Afrika als een misgreep beschouwd. „In Zuid-Afrika, zoo wordt uit Londen gemeld, heerscht groote ontstemming, zoo wel onder Boeren als Britten. De handeling der regeering te Londen wordt daar alge meen beschouwd als een ongeoorloofde be moeiing met zaken, die tot de bestuursaan gelegenheden der autonome kolonie bebooren; en men vreest dat het besluit der regeering een noodlottigen invloed hebben zal niet alleen op de stemming onder de inlanders, maar ook en vooral voor de betrekkingen tusschen de koloniën en het moederland.” „De regeering van Natal is afgetreden, en niemand wil onder deze omstandigheden de vorming van een kabinet op zich nemen ook de leider der oppositie niet. Algemeen, pryst men bet besluit van bet kabinet. van plichten terug ziet, zoo hy ze getrouw en blijmoedig vervuld heeft, eene zelfvoldoe ning, welke hem wel kon benijd worden door de Napoleons en Bismarcks der historie, die geworsteld hebben op het groote wereldtoo* neel, en die vroeger of later eene neder iag leden, teleurstelling of vernedering ondervon den. Men heeft gezegd, dat de oorlog en de diplomatie op eene party schaak gelijken ik stem dat gaarne toe, maar ik voeg er by, dat eene party schaak of eene party kaart gelijkt op den oorlog en de diplomatie, wan neer men deze ontdoet van al bet ontzettende en ruwe, dat hun eigen is, en zich eenvoudig tot de afgetrokkene begrippen bepaalt.” „Er bestaat evenwel geene enkele reder»,” merkte Fedovsky, die schik in zijne groot spraak had, op, „waarom wjj ons niet even zeer met het abstracte als met het werkelijke zouden vermaken. Napoleon en Bismarck behoeven het schaak- en kaartspel niet uit te stellen, tot zy opgybouden hebben de zaken van Europa te regelen.” „Ongetwijfeld,” antwoordde Signor Stro gello. „Het grootere kan het kleinere in zich sluiten; maar myn doel was alleen u te doen gevoelen, dat de staatsman, die zich heeft teruggetrokken, in het onschuldig, ge zellig tijdverdrijf van het speeltafeltje, de genoegens en kansen van zyne openbare loopbaan op nieuw kan doorleven.” De Temps moet bekennen, dat de over eenkomst, die te Algeciras gesloten wordt, wijziging aanbrengt in de voorwaarden waar onder Frankrijk zich oorspronkelijk zyn ver houding tot Marokko had gedacht. Aanvan kelijk was het streven er op gericht van de verschillende mogendheden gedaan te krijgen, dat zy bun hart van Marokko zonden aftrekken en Frankryk laten begaan. Een overeenkomst in dien zin werd in 1900 met Italië afgesloten, een dergelyke overeenkomst was met Engeland aangegaan 8 April 1904. De afspraak met Spanje in October 1904 verdeelde de rollen tusschen Spanje en Fran krijk in Marokko en dat was per slot een stap te meer in dezelfde richting. In tegen stelling met die aanvankelijke bedoeling zullen alle mogendheden hun aandeel hebben in de regeling der Marokkaansche zaken. Wy beLben in Juli 1905 aan Duitschland toegestemd in een verandering van stelsel. Dat was zonder twijfel een tegenvaller. Maar het betrof voorloopig den vorm en liet hoop, dat wy in den grond onzen zin zouden krygen. De Temps gelooft, dat Frankrijk daarin inderdaad is geslaagd Frankryk, beet bet, had nooit plan de rechten van anderen in Marókko te krenken. Het was ons te doen om orde en rust in het ryk van onzen buurman te vestigen. Wy eisebten met Spanje het voorrecht voor ons op, onder het gezag „Ik vooronderstel,” merkte Fedovsky op, „dat de hartstochtelijkste diplomaat opwin ding kan vinden te Monte Carlo. Mr. Blanc schijnt een goed kijkje op de zaken gehad te hebben.” „Wat myzelven aangaat,” zeide de Italiaan, „moet ik erkennen, dat ik niets om het spel geef dat wil zeggen, om bet openbare spel van het Casino. In den gezelligen kring is bet wat anders: niemand heeft er bezwaar in, eenige honderden francs onder zyne vrienden te winnen of te verliezen. Maar misschien zyt gy een tegenovergesteld gevoe len loegedaan?” „Om u de waarheid te zeggen, weet ik niet, dat ik in deze tot eenig bepaald besluit gekomen ben,” zeide Fedovsky, glimlachende. „Ik kwam hier om te onderzoeken, wat eigenlijk spelen is. - Ik ontdekte, dat bet veel overeenkomst heeft met het verbranden van banknoten in de kaars, of het werpen van goud in de zee. Mijne nieuwsgierigheid is bevredigd, mi dat is bet einde van de zaak voor zooverre ik er in betrokken ben.” „Best! Maar wat nu bet spel in gezelligen kring en onder vrienden betreft, dit geldt toch, naar ik vermoed, de antipathie niet, welke gij terecht tegen de uitspattingen van de openbare speeltafel koestert?” TelefMX M». ADVERTENTIES worden gepliatat van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De conferentie te AJgeciras heeft de havens aldus verdeeld De Spanjaarden zullen de politie organiseeren in Tetuan en Larrach de Franscben en Spanjaarden te zamen in Casablanca en Tangerde Franscben te Mogador, Saffi, Magazan en Rabat. De politie-convenlie wordt aangegaan voor den tyd van vyf jaren. Frankryk krygt drie bankaandeelen, de andere landen een, de houders van aandee- len in de Fransche leening van 1904 vier. .De censoren zullen worden benoemd door de Engelsche bank, de Fransche bank, die van Spanje en door de Duitscbe Rijksbank. In de zitting van Zaterdag die te zes uur eindigde, beeft de conferentie vastge steld, dat overeenstemming op alle punten was verkregen. De conferentie heeft een commissie aan gewezen om een protokol op te maken. baar, dan wel smaakvol. Dit paar trad arm in arm de kamer binnen, en nadat zy voor de gastvrouw hun cortfjpliment gemaakt hadden en aan den graaf v orgesteld waren, onderhielden zy zich met de aanwezigen. Gaandeweg vormden Mr. Williams en Ma dame Strogello met de prinses eene groep, én was de Italiaansche diplomaat in een levendig gesprek met den graaf, Fedovsky ontdekte spoedig, dat de persoon met wien hy sprak een ontwikkeld en on derhoudend man was. Hy had de meeste hoofdsteden van Europa bezocht, en noemde de hooge personages, die daar leefden en werkten, familiaar by hunne namen „Ja, ik heb een werkzaam en belangwek kend leven gehad,” zeide hy; „ik ben in heel wat zaken betrokken en met de mannen, die het lot der volken leiden, in aanraking geweest. Maar, nu de ouderdom in aantocht is, kom ik tot de ontdekking, dat het ware levensgenot gevonden moet worden in den gezelligen en huiselyken kring. De toestan den daar zyn niet minder afwisselend en aangenaam, en zy zyn veel zuiverder en natuurlijken De vruchten van onze bezigheid mogen minder ver-strekkend en minder op- zienwekkend wezen, maar zyn zy daarom minder degelyk - minder zegenryk? Alles is betrekkeljjk; en ongetwijfeld geniet de eenvoudige boer, die op zyn kleinen kring Smythe om heen te gaanen onder de be volking heerscht ernstige ontevredenheid over het besluit van de Engelsche regee ring.” En toch is er veel voor het optreden van Lord Elgin te zeggen. De bekende Francis Colenso, iemand die met de toestanden in Natal door en door vertrouwd is, verdedigt diens optreden met de woorden: „Er zal by eenig nadenken onder alle mannen en vrouwen van Natal een gevoel van dank baarheid moeten heerschen, dat Lord Elgin olie geworpen heeft op de bewogen golven der opwinding onder de inlanders, door zijn besluit de executie van de veroordeelde in boorlingen in Natal uit te stellen. En ben die thans schreeuwen over bemoeiing met de zelfstandige koloniale regeering, zou ik willen wyzen, behalve op de algemeens souvereine rechten der regeering, op het recht van iederen onderdaan van Z- M., ook al is hy zwart, den troon te naderen met een verzoek tot beroep op den Privy Coun cil van bet vonnis van iedere rechtbank binnen bet gebied van de kroon, en op het onbestreden recht van den Souverein om de vonnissen van een krijgsraad te herzien.”

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1