'THEE. ITS. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken No. 9005. toekomst Bultenlaadscb Overzicht. JONEN, FEUILLETON. TER”, tf :ao )O\, lamp geile. antsch ‘innagazljn SCHIETOEFENINGEN. 45sle Jaargang. KENNISGEVING. Donderdag 5 April 1906. KENNISGEVING. Het Dagboek van den Inspecteur. ii ied .clioenw.rk i«a erken te zijn!’ is direct op gen. verd en ii te ZIJN 3 18. r lM«r- Baalt ter nstig, is zeer i zeer zuinig, o men »lch 'O, Poelier. DAM. >K te letten neten werk. k gekookt r voor fe. lepelt na We) Aio •»al vee pbratan. *»H. *1 'lijks vench Soepkippen, meete Eend- Is, Fazanten Reevleescb, curreerende akt franco dalAUl taeanaw? pn ta let naan doe erraanfigl werddba-l »*S*oU- 30. Kleiwegateeg. len, Vhe Scrum. N, [OENEN ENZ. De BURGEMEESTER van GOUDA maakt bekend, dat door Z. E. den Minister van Oorlog is bepaald: ,1e. In elke garnizoensplaats waar kan worden geschoten met scherpe patronen wordt gelegenheid gegeven tot het schieten, hetzij met infanteriegeweer, hetzij met karabijn door de onder 3e. bedoelde personen ,2e. In de garnizoenen waar Infanterie, Vesting Artillerie, Pontonniers of Cavalerie is gelegerd, wordt in onderwijzend personeel en in materieel door die korpsen voorzien ,3e. Aan de schietoefeningen kunnen deel nemen de kaderreservisten, de miliciens met groot verlof en winterverlof en voorts alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 30 jarigen leeftijd, die niet in het leger onder de wape nen zijn, onder beding evenwel, dat zy, die niet als militair hebben gediend, om tot de oefeningen te kunnen worden toegelaten, ten i,in nsni i: hhiiavt. „Gii Uit Petersburg wordt aan de Londensche „Tribune” gemeld, dat in Russische hofkrin gen groote ontsteltenis heerscht omdat by de verkiezingen voor de kiesmannen der Doema de constitutioneele democraten zulke groote overwinningen behaald hebben. En dat nog wel na alle maatregelen van minister Doernovo om op den uitslag pressie uit te oefenen Het Engelsche blad verneemt, dat desondanks 75 percent van de kiesmannen in de steden constitutioneele democraten zyn; in Tsarskoje Selo, Peterhof, Gatschina en Oranienbauw, de keizerlijke residenties, wer den zelfs uitsluitend constitutioneele demo craten gekozen, evenals in Kroonstad, waar de verkiezingen plaats hadden onder de krijgswet. Wanneer ook in de Doema de constitu tioneele democraten de meerderheid krijgen is het bijna zeker, dat de volksvertegen woordiging zich als constitueerende verga dering zal beschouwen, en dan is het lieve raletoi n Aio. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Pruisische Kamer heeft gisteren het wetsontwerp, door de regeering ingediend om het kiesrecbt-stelscl in Pruisen ntet te verbeteren, maar een - paar der erger lijkste misstanden weg te nemen, met groote meerderheid aangenomen. ,Wat wordt er een spoed gemaakt met dit ontwerp”, zeide de vrijzinnige afgevaar digde Trttger, „zelfs door hen die er niets voor voelen, en dus door dit ontwerp aller minst tot geestdrift zullen zyn opgewekt. Terwjjl w\j nog aan de tweede lezing bezi' z(jn, heeft het Hoerenhuis reeds een com missie benoemd, om onzen arbeid te ont- De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter openbare kennis dat de op den 3en April 1906 bij hem ingeleverde opgaven van can- didaten voor de benoeming van een Lid van den Gemeenteraad op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage zyn neder- gelegd,dat afschriften daarvan zyn aangeplakt aan den Korten Groenendaal by de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den 4 April 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. leven aan den gang." In welk opzicht Witte de reactionaire raadgevingen volgt blijkt uit het verhaal van de „Tribune”: De reactionaire bladen meenden, dat de agrarische opstanden alleen het gevolg waren van het communale grond bezit in Rusland. In den Raad van State diende graaf Witte onmiddellyk daarop een voorstel in, om het communale grondbezit af te schaffen en aan de Doema, dadelijk na haar bijeenkomst, een daartoe strekkend wetsontwerp voor te leggen. Maar de Raad was het daarmede niet eens; ernstig verzet vond de minister Witte en zoo is de zaak nog hangende gebleven. In vele kringen meent men, dat zoo het gemeentelijke grond bezit wordt opgeheven, een boerenoorlog te wachten is. Alle Russische berichten spreken verder van het aanstaande aftreden van Doernovo en Witte. Maar bevestigd worden die be richten nog niet. orden afgelo- lakjes van vijf een Ned. om Nommer en nevenstaand Wet gedepo- ring van ge- lende IL, Lz. Madame Strogello scheen ook over haar spel tevreden te zyn, en zy verhoogde den opzet. Hy antwoordde met een opzet van vyftig. Zy deed hetzelfde, en zóo ging het een half dozyn keeren. Ten laatste werd Fedovsky ongeduldig, en verhoogde zyn op zet tot vijf honderd francs. Er ontstond een algemeen geroep van verbazing en tegen werping, „Het is betér niet meer te ver- boogen.” zeide Williams; „Madame weet doorgaans, wat zy doet. Er staan nu twee duizend francs op.” „Madame zal beslissen.” antwoordde Fe dovsky roet eene buiging. „Dan geloof ik, dat ik het moet aanne men,” merkte zy op, na nogmaals in bare kaarten gekeken te hebben. Het opzetten ging door, terwijl de anderen zwijgend met belangstelling toekeken Daar men met zulke groote sprongen voortging, groeide de opzet snel aan. In minder dan vyf minuten waren er over de twintig duizend francs op tafel. Fedovsky bad alles opgezet, wat hy in kas had Hij annonceerde. De tegenspelers leg den hunne kaarten open. Fedovsky had den heer, de vrouw, den boer, de tien en de negen van harten. Madame Strogello had het aas, den heer, de vrouw, den boer en de tien van ruitenr Wordt vervolgd.) Wat ook het doel van deze hare zonder linge handelwyze mocht geweest zyn, de eenige uitwerking er van was, dat zy Fe dovsky nog meer in de war bracht. Het kwam hem niet in de gedachte, dat de waar schuwing nog op wat anders, dan op iets persoonlijks tusschen hem en haar, betrek king kon hebben. Had hy onwetend haar op de eene of andere manier beledigd Had hjj de eene of andere domheid begaan Wat het spel betreft, dat was voor hem zulk eene geheel ondergeschikte zaak louter een middel om zyn angst en onzekerheid te on derdrukken dat het hem niet in de ge dachte kwam, dat hare woorden daarop doelden. By kalmer of koeler gemoedsstem ming, of ergens anders, dan in Vera’s eigene woning, zou hy tegenover zyn gezelschap op zjjne hoede geweest zynmaar in de gegeven omstandigheden, wantrouwde hy hen vol strekt niet. Hy moffelde het fiche in zyn zak, en het spel werd voortgezet; nog een poosje was de fortuin hem en ook Madame Strogello, ofschoon in geringere mate, gunstig, totdat de meeste fiches tusschen hem en haar ver deeld waren. Het was nu weêr de beurt van Williams om te geven. Toen Fedovsky zijne kaarten opnam, zag hij terstond, dat hy een uitmuntend spel had, en hy begon er op te zetten. De BURGEMEESTER der gemeente GOUDA, Gezien Artikel 55 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag den 18e April 1906 tusschen des voormiddags acht en des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad waarvoor candidaten zyn JONGEN BURGER, R. U. TEEPE, A. H. En herinnert aan den inhoud van Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uike- vende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. GOUDA, den 4 April 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. genoege van deó officier, ter plaatse met de leiding van de oefeningen belast, by den aanvang doen blyken var. voldoende bedreven heid in het voorbereidend schietonderrichf.” De oef< ningen zullen worden gehouden op het terrein aan den Rotterdamschen dyk ir. Mei en Augustus van 12 tot 7 uur n.*n. en in Juni en Juli van 12 tot 8 uur n.m. Tevens is door den Minister nog bepaald „aan hen die, zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen, meer dan driemaal achter een zyn weggobleven of die zich misdragen, kan het verder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd.” „Wanneer 1 uur na het tijdstip voor den aanvang van de oefening vastgesteld, nog geen deelnemer aanwezig is geweest, kan bet militair personeel inrukken.” „Aan het einde van het oefeningsjaar kan de commandeerende Officier van het korps of korpsgedeelte een schietwedstrijd doen houden door ben, die s/4 van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen.” „By dien wedstryd kunnen prjjzen worden uitgeloofd töt een totaal bedrag van f 1. per deelnemer aan den wedstryd.” Voorts wordt de aandacht van belangheb benden er op gevestigd, dat bij de uitreiking van een der bewyzen van militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid, dan wel van militaire bekwaamheid alleen, in het bijzonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Zy, die aan bedoelde oefeningen wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden vóór 13 April a.s. ter Secretarie dezer Gemeente, (bovenloca- liteit, aldeeling Militie). Gouda, den 4 April 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. vangen en voor de behandeling gereed te maken. „Maar onder het volk zal dit ontwerp, en de snelle behandeling er van, zeer gemengde gevoelens doen ontstaan, en algemeene on tevredenheid wekken. Want het volk ver wacht, vraagt een hervorming en het krijgt een politiewet”. De vrijzinnige afgevaardigde herinnerde aan de dagen toen in het Hoerenhuis hel Pruisische kiesrechtstelsel een Gordiaansche knoop werd genoemd en verlangend werd uitgezien naar een Alexander, die dien knoop met zyn zwaard zou doorbakken. De oppositie der rechterzijde, tegen elke kiesrecbtwyziging, wyl zy daarvan nadeel verwacht voor haar bevoorrechte positie, noemt dr. Trftger niet meer conservatief, maar reactionair. Daartegenover stelde hy het woord van minister Posadowsky, die ge zegd heeft: Conservatief zyn eischt niet de besliste ontkenning van alle eischen der zich ontwikkelende en voorwaarts-schrydende maatschappij Maar ondanks de verzekering van minister Von Bethmann-Hollweg, dat hy ook voor het nieuwe een open oog had, bestreed by toch het voorstel der vrijzinnigen om in Pruisen het Ryksdag kiesrecht in te voeren. En by deed daarbij geen vergeefs beroep op het Huis van Afgevaardigden. Met 188 tegen 81 stemmen werd het voorstel der vrijzinnige party verworpen; het voorstel der nationaal-liberalen eveneens. De re- geerings-voorstellen daarentegen werden in tweede lezing met groote meerderheid aan genomen. „Of gij een poker-speler zyt of niet, gij zyt in ieder geval een geboren speler,” merkte Williams, de kaarten schuddende, op. „Gy hebt uwe roeping gemist, graaf. Maar gij moet het my niet ten kwade duiden, dat ik geen deel neem aan een spel, zooals gy voorstelt Ik ben geen millionair, en twee honderd francs het fiche is te veel voor eene aardigheid. Zeg vyf en twintig en vyftig, en ik wil do proef met u nemen.” „Zooals gij verkiest,” antwoordde Fe dovsky. „Gij weet beter dan ik, wat ge bruikelijk is.” Williams gaf kaarten, en elk speler nam zyn spel op. Intusschen had de prinses de piano verlaten en was naar de tafel geko men. Zij stond naast Fedovsky, en wel zoo. dat hij hare nabijheid bemerkte, maar haar niet kon zien. Eensklaps bukte zy, en raapte één van de papieren fiches van den grond op. „Dat is van u, geloof ik,” zeide zy. liet het daar juist vallen.” „Ik dank u!” zeide Fedovsky. Zij legde het fiche naast hem op tafel. Hy keek er naar en zag, dat er iets met potlood op geschreven was. Hy keek nogmaals: het bevatte in het Russisch slechts deze woorden, „Wees op je hoede!” De prinses keerde naar de piano terug en begon op nieuw te spelen. Naar aanleiding van de crisis in Natal wydt de Tribune een ernstig woord aan de verhouding tusschen het moederland en de koloniën. Het schjjnt wel, zegt het blad, dat de koning wel in naam aan het hoofd van het rjjk staat, maar dat de Engelschen en bet Engelsche ministerie in alle dingen de zeer gehoorzame, onderdanige dienaars van zekere partijen in de koloniën zyn. Niet van alle partyen 1 Had b.v. Ons Land geschre ven zooals de Times of Natal dan zouden de kreten van „oproerling” en „verrader” weerklonken hebben, en men had gevraagd, hoe Engeland er toch aan denken kon om de oude republieken zelfbestuur te geven, Als men echter loyalist heet en tot de Brit- sche party behoort, mag men tegen de ryks- regeering alles zeggen en haar voorschrijven wat zy doen en laten moet. De Engelsche vloot verdedigt de koloniën. Engelsche troepen staan ze ten dienste. Natal krijgt grondgebied, door burgers uit het ge- heele ryk met bloed gekocht, ten koste ook van de Engelsche belastingbetalers. Engeland stelt het als meester over een talryk en krachtig zwart ras; geeft het volledig zelf bestuur. Maar als Engeland nu een woord ten gunste van die zwarten spreekt, dreigt Natal met al de verschrikkingen van afschei ding. Maar zou die afscheiding niet erger voor Natal als voor ’t moederland wezen? Zou Natal zoo veilig wezen zonder Engeland» vloot en leger? De Tribune Schrijft dien geest in de kolo niën ten deele aan de propaganda van Cham berlain toe. De liberalen vertrouwen ten volle in de deugdelijkheid van zelfbestuur. 27) Madame verklaarde op tamelijk klagenden toon, dat zy zich overtuigd hield, dat Myn heer de Graaf met hen allen min of meer een luopje nam, en dat hy inderdaad een poker speler van oude dagteekening en rype ervaring was. Wat Vera betreft, zy begaf zich naar de piano in den hoek van de kamer en begon te spelen en met gedempte stem te zingen. Het heerlijke geluid barer stem trilde door het vertrek en ontroerde Fedovsky niet weinig, want bet herinnerde hem aan genot volle en gelukkige dagen, welke nu voor eeuwig roorbjj waren. Hy werd opgewon den en verzocht, dat men booger zou gaan spelen. „Ik zal omzichtiger spelen,” zeide hy, „en dan houd ik me overtuigd, dat ik verlies! En laat ik, om de zaken in eons op de goede hoogte te brengen, de waarde van de fiches op honderd en twee honderd francs ieder bepalen. Madame Strogello zal toestemmen, dat ik nog grooter domoor ben, dan ik zelf artan fa »«n!” Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de» midd. 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1