Kien iden den l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrgdag'13 April 1906. No. 10002. BulteDlandsch Overzicht. J PPÜ Het Dagboek van den Inspecteur. 45sle Jaargang. i t;uil l t: roi>i. O iïw i Hang. I van r 99 n 1873. Iltaen. bedwongen. Drie personen Extract i 1 ijmhoeat, bekroond, (Wordt vervolgd). MAN t Z». Het klooster ie. EL— Khtonissk. Den Haag IEL, Gouda JE Nieuwer- SCHEER, ik, P. v. D- VAN DER ASTELEIN. I’eleto n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondeling- van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers XJJ F CENTEN, en in grootte Frankrijk, vitr Kolonie, gehouden, hebben 45 afdeelingen zich ver klaard voor do handhaving van den looneisch van 7 frank 18, maar tevens ingenomenheid betuigd met het denkbeeld van een nieuwe bijeenkomst tusschen patroons en werklie den. Zeven afdeelingen wilden handhaving der oischen en geen bijeenkomst. Do afdee- ling van Bruay stemde niet mee. Na afloop van het congres heeft Basly den [resident van de vertegenwoordigers der patroons met de beslissing van het congres in kennis ge steld. Het was zeer druk in de straten van Lens terwijl het congres vergaderde op het stad huis. Wel tien of twaalf duizend menschen stonden in de buurt van het stadhuis bijeen. Daar kwam een optocht van vrouwen aan, honderd vrouwen, met tromslagers en trom petters voorop, met rood wit blauwe en zwarte vlaggen. Zy voerden een groot bord mee, waarop te lezen stond Wij willen 7 frank 18. Voor dien vrouwenstoet ging de menigte op zij. De stoet naderde het stadhuis tot aan het cordon der politie. Toen werd de internationale aangeheven. Om 12 uur was het congres afgeloopen. Basly kwam weer op de pui van ’t stadhuis en sprak de menschen toe. Het was tame lijk stil op het marktplein, toen Basly sprak Basley protesteerde uit naam van het con gres tegen het scheldwoord „omgekocht”, dat men verscheiden vertegenwoordigers der vakvereenigingen had nageroepen op weg naar het stadhuis. Hy deelde den uitslag der vergadering mee, handhaving van den loon eiseb en verzoek aan de patroons om een onderhoud. In laatste ressort, zeide Basly, blyft de beslissing of het aanbod der patroons wordt aangenomen aan de mijnwerkers zelf. Uit de menigte gingen kreten op van Leve Basly, en Weg met Basly. Basly verzocht de mynwerkers nogmaals tegen den laster van kwaadwilligen te strijden, maar eensgezind en moedig te blyven volharden by de werkstaking. Toen hij uitgesproken had, bleef hy eeni- gen tyd staan op de stoep. Eenige mynwer kers begonnen hevig te schelden. Maar wel dra kwam er een ordelyke beweging in de menschenmassa. Allen schaarde zich achter het groote bord, dat vooruitgedragen werd achter da trommen en trompetten, achter de vlaggen van de honderd vrouwen. Dat werd een optocht van vyf, zesduizend menschen, die Lens doortrok. Inmiddels werd bekend gemaakt, dat het congres een motie had aangenomen ten gunste van Basly, om hem te verdedigen tegen de felle aanvallen, waaraan hy bloot staat in deze dagen, van de zyde der anar- 34) Het was tennaastenby vyf uur, en er wa ren heel wat glazen champagne door ieder der aanwezigen gedronken, toen Vanderblick den graaf herinnerde, dat hij met hem en anderen in Delmonico’s restauratie moest dineeren, en zy dus beter deden er aan te denken zich te gaan kleeden. Zy stondeh derhalve op, zeiden de anderen vaarwel, en gingen de straat op, welke rossig, maar niet warm geworden was door de stralen der ondergaande zon. Het hotel lag slechts en kele blokken huizen ver, en zy wandelden arm in arm derwaarts. „Laat me meê naar binnen gaan, en je kamers eens zien,” zeide Vanderblick. „Ik ken den boekhouder 't is een goeie kerel en zoo hy je niet £oed gelogeerd heeft, zal ik hem eene fooi geven, en hij zal zorgen dat je tevreden bent." Fedovsky wist niet, wat hy tegen dit vrién delijk aanbod zou inbrengenen Vanderblick hield woord. Hy stelde den graaf op de gebruikelijke manier aan den boekhouder i beerlyke len ik ge- verschrik- stoelvan larlyk, na ten wordt j nog een ik en U De vredesconferentie zal waarschijnlijk dit jaar niet byeenkomen. Van verschillende tijden wordt op uitstel aangedrongen Vooral door de Ameiikaansche Staten, die dit jaar het Panamerikaansche congres te Rio zullen bezoeken. De regeering te Washington ontving bericht, dat Dnitschland een poging gedaan heeft om Rusland te bewegen, juist met het oog op het congres te Rio, do con ferentie te verdagen. Een .telegram uit Washington meldt, dat ook de Fransche regeering in gelijken geest werkzaam is. En baron Rosen kon ver4 klaren, dat het verzoek der Fransche re geering aan zyn gouvernement is overge bracht. Het optredf goeden i"4” ■5 I wiiimi e rivi. Jan van Rijswyck heeft in de Vlaamsche Gids een artikel geschreven over „Ant werpen’s Grond en Ondergrond.” Wy onlleenen aan dat artikel eenige brok- stukjes De begane grond eener stad is aan ge durige verandering onderhevig. Momumenten blyven bestaan, sommige tot eene hooge oud heid, maar stralen en pleinen ^wisselen gedurig. Ik heb mij voorgenomen oen en ander' te vertellen over den flatten grond onzer moederstad, alles behalve onder ge schiedkundig opzicht. Straten zooals thans, waren vroeger onbe kend. Ze waren niet, of kwalyk gekasseid. Voor de deur lag een stroowisch om de voeten af te vegen. Allerhande huisvuil werd eenvoudig op straat geworpen en bleef daar liggen, zooals in de Chineesche steden. In myn jeugd werd tenminste het vuil bijeengekeerd, en vuilnishoopen van afstand tot afstand, getuigden van de ordelievend heid der huisvrouwen. Maar toen was het één mestvaalt, door kiekens dooreengeschar- reld, door honden en zwynen omgewoeld, modderpoelen in den winter, stofhoopen in den zomer, met heele zwermen van vliegen en maden, ijverige voortzetters van de ziek ten dor middeleeuwen, van zweetziekte, roodekoorts en pest Eerbare lezer, zoo gy het weinig benijd baar voorrecht geniet een zestiger te zyn, herinner u dan de straten uwer jeugd, met hun ronde of langwerpige straatkeien, ver van elkander, van allerlei kleur, met hier en daar een witte of een blauwe tusschen den geel-grijs bruinen hoopherinner u de voetpaden, voor het gemak (1) der wande laars, met scheefgelegde sponnen of boord- bowandelen. We zouden veel beter gedaan hebben, zoo we onzen wareir toestand be kend gemaakt hadden, in plaats van te wachten tot hy ontdekt wordt. Dit geld van je wordt nutteloos weggesmeten. Deze ka mers alleen zyn voldoende, om ons te rui- neeren; en toch, tenzy ik hun vertel, dat ik het niet kan bekostigen, kan ik niet weigeren ze te betrekken. Ik wenschte wel, dat je me verlof gaaft alles te bekennen.” „Doe het niet, sir!” hernam Tom ernstig: „doe het niet! Het zal alles terecht komen, geloof meDe groote hanzen zyn u tot eene goede aanbeveling, en gy kunt hier een jaar leven zonder dat iemand u vraagt, de kleur van uw geld te mogen zien.” „Dat zal niet gaan, Tom,” antwoordde de ander, het hoofd schuddende. „Ik waarschuw je vooruit, dat ik me, wat er ook gebeure, niet in schulden wil steken. Ik zal betaler, wat ik verteer, en als het geld opraakt, ga ik voor goed vertrekken.” „Opperbest, sir: maar het geld zal niet opraken, geloof me op m’n woord. De za ken loopen juist, zooals ik het wenschte; en gy zult ondervinden, dat ik gelijk heb.” Gesprekken als deze werden berbaaldelyk tusschen den graaf en zyn bediende gevoerd, en altijd met dezelfde uitkomst. Om half zeven was Fedovsky in Delmo nico’s restauratie, en vond daar Vanderblick voor, en gaf daarby ter zyner aanbeveling eer te hoog dan te laag van zyne aristocra tische en geldelyke positie op, zeg, op den voet van honderd duizend dollars voor ieder glas champagne, dat hy gedronken had vroeg waar z’n kamer was, en vernemende, dat die tamelijk wel onder de hanenbalken lag, stond hij er op, dat hy overgeplaatst werd naar de tweede verdieping, en eene zit-, slaap- en eetkamer en suite bad. Toen dit geregeld en er bevel gegeven was, de koffers naar de nieuwe kwartieren te brengen, voltooide Mr. Vanderblick zyne weldaden door schertsend te zeggen„Nu, je behan delt hem goed,’ chef, en zoo hy by je weg loopt, dan kun je naar my komen.” En dit zeggende verwijderde hy zich lachende, na afgesproken te hebben, dat zy elkander binnen een uur by Delmonico zouden ont moeten. „Nu, sir,” zeide Tom, terwijl hy heen en wéér liep, de koffers opende en het avond toilet van zyn meester voor den dag haalde, „dit schikt nog al, vindt gy niet? Ik zeide u, hoe het gaan zou; wy zyn nu op gang, en het zal niet lang duren, of gy zyt weer de oude!” ,0p den voet, waarop we nu leven,” her nam de graaf, „zal onze onzekerheid in ieder geval spoedig opgeheven worden. Ik zeg je rond uit Tom, dat we een verkeerden weg Telefoon No. 89 A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. op een vraag betreffende cbistisch^ mynwerkers. In die motie worden de verdiensten van Basly voor de mynwer- kersbevolking van Noord-Frankryk opgesomd en wordt vertrouwen uitgesproken in den eerlijken volksleider. Te Saint-Étienne is Maandagavond een bij eenkomst gehouden van wel 4500 mynwerkers uit het bekken van de Loire. De directs uren der mjjnbouwmaatschappyen van dit bekken zyn de mynwerkers weliswaar een eind tegemoet gekomen in hun verlangen om hooger loon, maar dit is geschied, zeggen de mynwerkers, met de bedoeling om de arbei ders in twee kampen te verdeden. De ver gadering der 4500 heeft besloten een alge meens mynwerkersstaking te beginnen om hooger loon Reeds zyn duizenden mynwerkers overeen komstig dji besluit van den arbeid wegge bleven. steenen, met hier en daar een vooruitste kend paaltje om de huizen tegen het gery te beschutten, en zoo u het beeld nog levendig voor den geest staat, dan zult gy onzen Lieven Heer bedanken, die u zestig liet worden en bet einde zien van dit aardsch verdriet. Of de voeten onzer voorouders minder ge- gevoelig waren of hun schoenzolen steviger van aard, dit probloma wil ik onverlet laten. Een ding is zekerde stad was slecht ge kasseid. Kasseien slijten af, dat is, ze worden kleiner en ronder. Naarmate zij afgesleten waren, bracht men ze over naar min begane straten, waar ze dan nog jaren bleven liggen, wel honderd jaar en meer, in schilderach tige groepen, onder de niet min schilder achtige benaming van pepernooten. Wat hun dien naam verwierf, hun vorm, hunne kleur of hunne onverduwbaarheid, is moeilijk om zeggen, maar niettemin zoo bieten ze. Thans moet men zoeken om die peper noten nog tegen te komen, want de meeste zyn lang verkocht en hebben de wijk ge nomen naaf kleinere gemeenten. Hier en daar, in een straatje of gangesken, treft men die aartsvaderlijke keien nog eens aan. Indien zy beantwoorden aan myne beschrij ving hierboven, zegt dan gerusthet zyn pepernooten. Ge kunt niet missen Berichten uit Perzië spreken van een honger-opstand in Mesjed, de heilige stad, de boofdplaats van Chorasan. Mesjed is de belangrijkste stad van ge heel Noordoost-Perziö; vele handelswegen komen er samen en jaarlijks bezoeken 50 tot 60,000 pelgrims het heilige oord, de stad vol moskeeën en tempels. Van verre biedt Mesjed een prachtig ge zichtboven de meer dan 7 K.M lange muur steken de vergulde koepels der mos keeën en de slanke minarets uit, die het graf omringen van Imam Riza, een volge ling van Ali. Dat graf geeft aan Mesjed een roep van heiligheidhet fs het beroemde pelgrims-oord, dat door de Sjiiten even hoog geacht wordt als Mekka door de •Sonniten. In die plaats is nu hongersnood uitge broken; bet volk liep te hoop en eischte brood De regeering van den Sjah heeft die op- loopen spoedig bedwongen. Drie personen werden gedood. In antwoord het geschil over den Bahr-el-Gasal, tusschen die op hem wachtte. Hun werd een afzon derlijke kamer gegeven, waarin zy dineerden met vier anderen, van welken de graaf er reeds enkelen in Europa ontmoet had. Toen de koffie en de sigaren gediend waren, ging het gezelschap gezellig by elkaar zitten en praatten zy op hun gemak. „Ik vermoed, dat gy net zult handelen als onze andere voornhme bezoekers, graaf,” zeide een heer van middelbaren leeftyd, bekend als Rechter Farren. „Gy zult oost-, west-, noord- en zuidwaarts gaan, alles in oogenschouw nemen, en dan een boek er over schrijven.” „Volstrekt niet,” antwoordde Fedovsky. „Ik denk er ernstig over, me hier in New- York te vestigen en me te laten naturali- seeren.” „O, gy zult over een poosje, wanneer gy wat meer van ons gezien hebt, dat denk beeld wel laten varen,” hernam een zekere Mr. Wellesley Brooks, die een jacht in eigen dom bezat en te Oxford gestudeerd had. „Volksregeering .schijnt, wanneer men er pas kennis mede maakt, eene beste zaak, maar ten slotte vindt men het eene onge rijmdheid.” len van Dnitschland maakt een windruk, daar de Amcrikaansche Jingo-pers reeds bezig was de oude zaden wantrouwen uit te strooienzy be weerde namolyk, dat Dnitschland opzettelijk de vredesconferentie in Juli 1906 wilde houden, om het Panamerikaansche congres te doen mislukken. De overige staten schijnen tegen de ver dediging geen bezwaar te hebben; en zoo zal nu waarschijnlijk in Juni 1907. een maand in de telegrammen „de schoonste in den Haag” genoemd, de tweede vredescon ferentie gehouden worden- In Servië is weer eens een minister iëele crisis uitgebroken. De moeilijke quaesties die daar sedert den koningsmoord nog al toos onopgelost zyn, maken het geregeld besturen van het land byna onhiogelyk. Te meer, waar Europeesche mogendheden wei geren de diplomatieke betrekkingen met Servië te herstellen, zoolang <|e konings moordenaars ongestraft zyn. Ook de leening, die Servië npodig heeft, schynt niet gemakkelyk te sluiten, en de bewapenings-vraag wordt dringender door het gebrek aan geld. Het kabinet heeft daarom plart, de bijeen komst van de Skoepsjtina niet af te wachten, maar vooraf heen te gaan. En Groeitsj is nog maar sedert eenige maanden aan het bewind De telegrammen meenen, dat de oud- radicaal Stojan Protits; met de vorming van een nieuw kabinet zal belast worden. In het congres van vertegenwoordigers der vakvereenigen uit de kolenbekkens Pas- de-Calais, Nord en Anzin, gisteren te Lens

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1