ms eest. SPEK. N I J I No. 10017. I I iar :t spek IPEK,- Nieuws- en Advertentieblad roer Gouda en Omstreken, I Woensdag 2 Mei 1906. n: J Kultenlaudsch Overzicht. y FEUILLETON. hslraal alhier zich voor het - op te geven. NT, in modellen te 45ste Jaargang. ormden Het Dagboek van den Inspecteur. Kleinhandel In sterken drank. HI ilete soep 4 -I ÏKMAN Zm voornoemd, KER. -per ver- Zeer ring, iden een op. n toepassingen lerde For- rt». Z# geren ra niet kunnen geen imitaties s zal bl(jken tede ha[f- de menage n. deze levering den Eerste- bureele Jern- 3 COMMAN- NSDAG den n ure, te narkt, onder Minister van hunne kinde- schen gebruik aan te melden I Iks- ippjj een van irze- fiOÜDSCHE UIIRIVT Feletoi n No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. aantal oige- op aanvraag ti .e co. natreken tot bet ver- 48) Dientengevolge maakte hy, na verloop van eenigen tyd, Tom wys, dat hy thans eene betrekking als boekhouder in een kleinen winkel in de benedenstad, tegen een loon van zes dollars per week, had gevonden. Door dit vernuftige middel hoopte hy te ont komen aan de noodzakelijkheid van zoowel db aalmoezen van zyn vroegeren knecht te weigeren, als in eene pynlyke opgave van redenen te treden. Zooals het evenwel af liep, had hy zich ook deze moeite kannen besparen. Tom vernam het nieuws met zijne gewone opgewondenheid, en voorspelde eene onmid dellijke en schitterende wending van de for tuin. Deze verbintenis zou zeer spoedig leiden tot eene andere en betere, en binnen korten tyd zouden zy beiden op weg tot rijkdom zijn. Fedovsky had den naam en de woonplaats van zijn vooronderstelden patroon gereed, voor bet geval dat hij er naar gevraagd werdmaar Tom, die zich zeker achtte van de toekomst, dacht er Zeven bevelen tot inhechtenisneming zyn te Parys uitgevaardigd tegen Lévy, be- stöurslid van de „Confédération du Travail”, Henry Bibat, Fromentin, Griffachlor, Xavier Feuiilant e. a. Huiszoekingen zyn gedaan by graaf Beauregard en anderen. De arrestatie is gegrond op een beschul diging wegens medeplichtigheid aan rebellie, op touw gezet door anarchisten. De president van den Franschen minister raad heeft gisteren in Paray le Monial voor zyn kiezers een redevoering gehouden, waarin hy den toestand uiteenzette, en de regee- ringshandelingen verdedigde. Wat in die redevoering gezegd werd, is niet het merkwaardigste; wel hetgeen er niet in gezegd wordt. Met geen enkel woord sprak de minister over de vrees die in tal van kringen van Frankrijk wordt gekoes terd over de huiszoekingen die de regeering deed, en over de resultaten daarvan. In het algemeen klonk er eenige gerust stelling uit ’sministers verzekering: dat de regeering de wetten zal toepassen zonder zwakte en tegenover allen die zich verzetten, wie zij ook zyn mogen. Maar over de vraag, van welke zyde het verzet komt, en welken omgang de regeering vreest dat het zal aannemen, werd niets gezegd. Slechts met de hoop, dat de dag der algemeene verkiezingen, de zesde Mei. opnieuw een dag der overwinning voor de republikeinsche idéé zal wezen, besloot de minister zijn redevoering. Dit verschillende andere landen zyn even eens berichten' ontvangen over de al of niet thee op 920,000 p. st. Ten slotte deelde de heer Asquith nog mede dat een commissie zou worden inge steld tot vaststelling van het percentage der inkomstenbelasting. beweerd wordt, heeft een Europeesch con sortium zich voor 3,000,000 p. st. geïnte resseerd by terrein- en bouwspeculaties in de verwoeste stad. Reeds zyn 300 winkels heropend en andere zullen volgen. De huurprijzen zyn enorm ge stegen. De consuls te San Francisco, van Frank rijk, Italië en Denemarken, over wier lot men in onzekerheid verkeerde, zyn terecht. Nog een onmiskenbaar toeken van hoop en levenslustEen juwelier te San Fran cisco heeft te New York een spoedbestelling geplaatst voor een groot aantal.... trouw ringen. De poging van minister Von Gautsch, om in Oostenrijk een betere regeering in te voeren met behulp van de groote nationale groepen die daar in het parlement vertegen woordigd zyn, is als mislukt te beschouwen; de Polenclub is in dit geval de spelbreker geweest. Zoowel tegen de kiesrechtuitbrei- ding jua als tegen de verandering van het kabinet, door Von Gautsch voorgestold, ver zet zich de Polenclub. De minister, die nu al 'geruimen tyd be zig is een verzoening tot stand te brengen, schynt den moed en de hoop te hebben op gegeven. Wanneer de Polenclub wat niet te verwachten is niet tot inkeer komt, zal het ministerie heden zyn ontslag aanbieden. En wat dan gebeuren moet, weet nie mand. De vrienden van Von Gautsch verwachten dat de keizer zyn ontslagaanvrage niet zal aannemen, maar het parlement zal ontbin den en spoedig nieuwe verkiezingen zal uit- schrijven. Men meent dat de Hongaren wel geneigd zyn toe te stemmen in uitstel van de bijeenkomst der delegaties. Van andere zijde verwacht men een over- gangsministerie, onder leiding van den te genwoordige minister van binnenlandsche zaken, graaf Von Bylandt-Rheidt, om do dringendste zaken af te doen en de delega ties te benoemen. Een derde mogelijkheid bestaat nog: het vormen van een zuiver parlementair kabi net, dat de verhouding tot Hongarije regelt dekiesrechthervormingen in voert en de grond wetsherziening aan de orde stelt. Tot welk besluit de keizer komen zal om, na de ontwarring van de Hongaarsche quaestie, thans de Oostenryksche moeilijk heid op te lossen, is echter thans nog niet te voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 10 der Drank wet ter openbare kennis: Dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlot voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, van M. A. Verkaik, in de benedenlocaliteit van hel perceel aan de Erasmusstraat, Wijk P No. 112. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het 7 verlof schriftelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 1 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Na de inwijding dor tentoonstelling hebben koning Victor Emmanuel en zyn gemalin Zaterdag te Milaan verschillende liefdadig heidsinstellingen bezocht. De Bank van Lea ning gaf ter eere van den dag voor 10.000 lire aan kleine pandjes vry. ’s Avonds had er ten hove een galamaal plaats en in de Scala een galavoorstelling van de Figlia di Jorio. Eergisterenochtend heeft in tegenwoordig- dezeïfde man? Het eene uur verliep na het andere, en weldra was het middag en gaven een dui zendtal stoomfluiten het sein, dat het tyd was den arbeid te staken. Fedovsky had geen werk, waarvan hy behoefde te rusten; en hy had ook geen lunch, waaraan hy zich kon zetten. Maar hy, nam een beschuit uit zyn zak met het onverschillig air van een man, die nauwelyks weet of hy trek heeft of niet, en knabbelde er van tot zy verdwenen was. Vervolgens stond hy op, slenterde naar eene fontein en dronk daar twee bekers water; toen bij daarop met langzamen tred zyne wandeling voortzette, kwam hy aan de west zijde van de stad, en drentelde de straat af, welke daar om de stad loopt. Zyn weg leidde hem van de eene kaai langs de ander, waaraan stoombooten en zeilschepen gemeerd lagen, bestemd voor landen, welke hy nooit meer zon aanschouwen. Hier was ook de plaats, waar hy eenige maanden te voren, vol blyde vooruitzichten, aan wal was gestapt. Zich hier rechtsaf wendende, kwam hy door een warnet van nauwe straten in Broadway, vlak by het Astor-Houso uit; en toen hy op den hoek der straat stond, zag hy Fred Vanderblick,die daar klaarblijkelijk een lunch gebruikt had, de trap afkomen, met zyne stroohoed achter op het hoofd en een tan denstoker in den mond. (Wordt vervolgd.) Telefoon No. 8* ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. mogelijkheid van rustverstoring. De Spaan- sche minister van binnenlandsche zaken, Romanones, is verzekerd dat in Spanje de orde zal gehandhaafd blijven. In Barcelona zullen de werklieden zelf dien dag niet staken, zegt hy; de minister toont volko men vertrouwen te hebben in den socialis- tischen leider Pablo Iglesias. De regeering zal bovendien aan de arbeiders alle vrijheid geven om den len Mei te vieren en hunne wenschen te uiten. In Duitschland is door de politie in de meeste plaatsen elke betooging op 1 Mei verboden. De „Norddeutsche Allg. Ztg.” spreekt haar inzichten in deze woorden uit „Het is niet waarschijnlijk, dat de staking op 1 Mei dit jaar een groote uitbreiding krygen zal. De industrieelen, wier organi satie steeds sterker wordt, zyn vast besloten den handschoen op te nemen, dien de socia listen hun toewerpen. In vele fabrieken is medegedeeld, dat het niet arbeiden op 1 Mei zal worden beschouwd als een verbreking van het arbeidscontract, en beantwoord zal worden met een stopzetten van den arbeid gedurende onbepaalden tyd. Waarschijnlijk zal dus de le Mei het begin zyn va,p een reeks langdurige strijdvragen. „Het is niet alleen het recht, maar ook de plicht van de fabrikanten, zich met alle middelen fe verzetten tegen elke poging door de arbeiders gedaan om hen hun poli tieke en revolutionaire overheersching op te dringen.” De tegenstelling tusschen de uitingen van den Spaanschen minister Romanones en van het officieuse Duitsche regeeringsorgaan is werkelijk merkwaardig. Generaal Greely heeft uit San Francisco naar Washington geseind, dat de eenige moeilijkheid welke in de geteisterde stad nog moet worden overwonnen, de sanitaire is. Het leger zorgt voor 200,000 dakloozeh. Voorraden zyn er meer dan genoegvan de toegezonden dekens, kleeding en gelden was slechts ongeveer een tiende noodig. Daar gebleken was, dat in de ruïnes op de plaats \Vaar eenmaal „China-town” stond nieuwe diefstallen plaats vonden (vermoede- lyk waren onder de „dieven” vele toeristen, die naar souvenirs zochten), is door kolonel Frank Maus een speciale afdeeling belast met de bewaking van de „China town”-wyk. De voor dezen dienst aangewezen soldaten heb ben zeer strenge orders gekregen. De ondernemingsgeest in San Francisco schynt weer geheel te zyn teruggekeerd. De meeste millionairs dier stad laten hun paleizen fraaier en hechter herbouwen. Naar volstrekt niet aan in bijzonderheden af te dalen. In den loop van het gesprek, dat dieu avond werd gevoerd, deelde hy intus- schen Fedovsky mede, dat hy zyn broeder weder ontmoet en eene afspraak met hem gemaakt had, den volgenden dag eene sa menkomst met hem te hebben, om een zeker plan te bespreken, dat de laatste ontworpen had, en dat, zooals Tom vooronderstelde, allerwaarschijnlijkst in alle opzichten tot de beste uitkomsten zou leiden. Fedovsky had daaromtrent zyne eigene opinie; maar hy wachtte zich wel er iets van te zeggen, daar hij te veel door zyne eigene inzichten werd beziggehouden. Den volgenden morgen ging Tom vroeg naar zijn stal. Hy had voor den namiddag vryaf gekregen, om zyn broeder te ontmoeten, en zou eerst laat huiswaarts keeren. Wat Fedovsky betreft, deze kleedde zieh zorg vuldig aan. nam zyn wandelstok en stapte uit zyn logement met het air van een heer, die uitgebreide zaken heeft en zich niet be hoeft te haasten. Niemand zou, hem aan ziende, voorondersteld hebben, dat hy op zyne laatste beenen liep. Zyne kleeren zagen er netjes en naar de mode uit, zyn linnen was helder, zyne schoenen glommen. Zyn gelaat was ietwat smaller en bleeker dan vroeger, en zijn tred was niet zoo veer krachtig als gewoonlijkmaar frischheid der In het Engelsche Lagerhuis diende de minister van financiën Asquith de begrooting in. Hierin worden de uitgaven in het ko mende begrootingsjanr geraamd 141,786,000 p. st. en de inkomsten volgens den gewonen grondslag van berekening op 144,860,000 p. st., zoodat een batig saldo van 3,074,000 p st. geraamd wordt. Van deze som zal 500,000 p. st. waarby nog* komt 500,000 p. st. uit de Chineesche schadeloosstelling worden aangewend tot terugbetaling van staatsschuld, waarna na aftrek van verdere gelden ten dienste van onderwys, posteryen en onvoorziene uitga ven, een slotsaldo van ongeveer 2,000,000 p. st. &u overblijen. Het uitvoerrecht op steenkool zal den len November worden afgeschaft, en het recht op thee met een penny per pond worden verlaagd. In zyn rede by de begrooting zeide minis ter Asquith dat het afgeloopen jaar een jaar is geweest van gedurigen groei en voorspoed. De uitvoer nam in de laatste vyf jaar met 23 percent toe, terwijl in het afgeloopen jaar eveneens een aanmerkelijke verminde ring van bet percentage der werkloozen was te bespeuren. Deze zelfde gunstige omstan digheden deden zich met toenemende kracht in de eerste drie maanden van dit jaar voor. Minister Asquith legde in zyn rede den nadruk op de noodzakelijkheid van zuinig heid in het beheer en vermindering van de staatsschuld, die thans feitelijk hetzelfde beeld geeft als in 1871. Het bedrag van de vlottende schuld was, zeide hy, een ernstige zaak. Het totale fonds tot aflossing! van schuld gedurende het begrootingsjaar 1906 1907 zou 13,500,000 p. st. bedragen, met in begrip van 3,466,000 p. st. afkomstig van het overschot van het vorige jaar. De kosten van het afschaffen van het uitvoerrecht op steenkool schatte hy op 1,000,000 p. st., en die van de vermindering van het recht op wangen en bedrijvigheid zyn niet het privi légie van millionairs. Een feit is, dat de jonge Rus de hoop en alles had verloren, behalve de begeerte om er tot het laatste oogenblik toe fatsoenlijk en als een heer uit te zien. Heden had hy voor het eerst besloten, de pogingen om eene betrekking te krygen te laten varen. Het lag niet in hem te smeeken, te pleiten, luide te schreeuwen om zyn doel te bereiken en zichzelven door loutere onbeschaamdheid en aanhouden aan te bevelen. By de eerste afwijzing trok hy zich terug; zoo hy langer had volgehouden mocht hem gevraagd zyn geworden, of hij niet van plan was heen te gaan. Hy zag zyn gebrek in, maar het was er een, die hij niet kon verhelpen -- en vooral niet met eene ledige maag en met ledige zakken. Zóo ook vandaag, in plaats van de treurige ronde van winkel tot winkel, van kantoor tot kantoor te doen, wandelde hy kalm eene oostelyke straat af, tot hy aan de Battery kwam, waar hy zich op eene bank neerzette. Het was een schoone, warme dag in den voor-zomer. De Baai was blauw en lag vol schepen; de boomen en het gras rond om hem waren groen; alles schitterde in het zonlicht. Hy riep voor zijnen geest de dagen terug, welke hy den vorigen winter, onder zoo geheel andere omstandigheden, te Monte Carlo doorbracht* Was hy werkelijk s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1