luren, ra lamp Meitws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 5 Mei 1906. No. 10020. KIESRECHT. toekomst Bultenlaiidscli Overzicht. f FEUILLETON, IS. O 4 □ON, IASSEÜH, Q «43, 45ste Jaargang. WW Het Dagboek van den Inspecteur. kennisgeving. ELONJE Jk., een half liberaal gratis ge- tan de laar van I! r M» i 1M KMAN Z« (Wordt virrolgd). ElLLE ATER IEKENING IF VERGOEI 5 CT. lis direct op ngeu. everd en is te terltfn kunnen blijven, fc^oor ban vertrek is ™al aan de joodsche F Gasfitter AZIJN iti-r" B 18. :r., lichaams- aandoenin- die, vetzucht, ultaat. Firma N :nal geknipte irde plaat. (KEU patroon. CHILD- !HE- - IE - - lïlil rustig, is zeer m zeer zuinig, oo men nlch 15 regels a 50 Centen; iedere regel 10 Centen. naar plaatsruimte, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. middelen van bestaan zyn, geen papieren jevqer 700 man. De overigen izegging gekregen dat. zy Een bepaalde termty| niet gesteld. De politic vereenigingen bun namen opgeven, opdat zy voortgeholpen kunnen worden. In een Ber- lynsche voorstad zyn by de uitvoering Van de bevelen van den minister vergissingen begaan daar werden de Russen van hun bed gelicht en met nachttreinen naar hun land teruggezonden maar zoo iets zou niet meer voorkomen. bijvoegsel. oorkomende ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. bldrtA bmfc- «u 4» mam das srwdiyi wmidka- GOT DSCHE COÜRA\T De Duitsche Rijksdag beraadslaagde gis- teren over de interpellatie van de sociaal democraten over de uitzetting van een Russischen onderdaan uit Berlijn. Namens den Rykskanselier weigerde minister Von Posadowsky het materieele antwoord op deze interpellatie, daar de in de Rjjks-grondwet voorgeschreven controle van het Rijk over de vreemdelingen-politie de rechten en be voegdheden der Bonds-staten op geen enkele wyze beperkt en ook het nieuwe Duitsch- Russische handelsverdag geen enkele bepa- Telefoon No. 6* ADVEttTENTÏEN worden geplaatst van meer Groo e letters worden berekend 51) De tot wanhoop gebrachte jonge edelman nam langzaam zyn weg langs de b.evolkte en zonnige straten. Het was prachtig weder de geheele stad scheen bet leven met volle teugen te genieten. Het leven biedt ons zooveel genot, zoovele wegen om te ge nieten aan! Werkelijk de mensch, die uit vrye beweging een einde aan zyn leven maakt, moet wel zeer wanhopend zijn. Fedovsky had zijn besluit genomenmaar bij had nog een schat van tijd vóór zich, en zyn vast plan had hem kalm en onver schillig gemaakt. De geheime wetenschap, dat hy de wereld vaarwel ging zeggen, schonk hem het gevoel van eigenwaarde terug. Hy schreed met een lichten en on gedwongen tred voort, en vermeed niet lan ger de fatsoenlijke buurten. Een man die bereid is, zyn leven ten offer te brengen aan zyn fatsoen, heeft het recht het hoofd even fier als de voorspoedigste omhoog te dragen. Toen hij het kleine park achter het Re* Graaf Witte gaat heen. Hetgeen gisteren nog slechts een gerucht was, wordt heden reeds officieel bevestigd. Witte heeft zyn ontslag gevraagd en deed dat op zoo besliste en bruuske wyze, dat men to Tsarskoje Selo daarover verbaasd was. In zyn ontslag-aanvraag zet graaf Witte uiteen, dat hy onder de tegenwoordige om standigheden niet in staat is de staatszaken verder te leiden, omdat gewichtige bevelen buiten hem om worden gegeven en door Doernovo worden uitgevoerd. Witte verklaarde verder aan zyn omge ving, dat een verzoek van den Tsaar om op zyn besluit terug te komen, ditmaal zonder uitwerking blyven zal, tenzij hem besliste waarborgen worden geboden, dat hy de ver antwoordelijke persoon wezen zal en by de leiding der zaken niet door andere ministers gehinderd zal worden. Zooals bekend is heeft de Tsaar niet het voornemen Witte terug te houden, temeer daar in de hofkringen krachtig werd gewerkt voor Witte’s ontslag. In goed ingelichte kringen wordt Gore mykin als opvolger van Witte genoemd. Heel veel verandering in den toestand brengt het aftreden van Witte niet. De Doema werd gekozen als oppositie tegen het bestaande stelsel, niet in het byzonder tegen servoir verliet, liep hij verder in oostelyke richting de West Fortienth Street af, en dóar viel het hem eensklaps in, dat zyn vriend Mc. Williams hem als zyn adres had opgegeven: West Forty-first Street No. 15. Hy moest dus tennaastenby in het midden van het Reservoir wonen. Fedovsky glim lachte. Zyne ontdekking bevestigde Toms vermoeden. De man moest een zwendelaar geweest zyn. Welnu, hy kon het hem thans vergeven. Het was zoo gemakkelyk een schelm te wezen; en de jonge Rus wist by ondervinding, hoe talryk en hoe machtig de verleidingen tot schelmerij kunnen wezen. Toen hy zich op eenige roeden westelijk van de Fifth Avenue bevond, zag hy eene dame te paard voorby het begin van de straat naar het Central Park ryden. Hjj herkende haar met een oogopslag. Zyn hart bonsde, en zyne oogen schitterden. Onwille keurig verhaastte hy zyn stap en stak hy zyne hand in de hoogte om haar aandacht te trekken. Maar zy reed door, zonder naar hem te zien. Had zy hem opgemerkt? Wie /Von het zeggen? Maar het was in ieder beter, dat zy hem voorby reed. Niets Jfip smart kon de vrucht van hunne ont- nUeting zyn, en hy althans had smart genoeg geleden. Morgen zou zy wellicht hooren van iets, dat had plaats gehad. Zoo zy be droefd was, wat kon hy meer verlangen? k geboekt r voor 4b* toete vu hM Ab ml ling bevat tegen de uitzetting van vreemde lingen, die zich lastig hebben getoond. In den loop van het debat richtte de af gevaardigde Bebel een scherpen aanval op de Pruisische politie. In een verkieSïingsredevoering te Lyon herinnerde minister Clémenceau aan de groote moeilijkheden, die het ministerie by zyn op treden heeft ontmoetde conferentie te Al geciras, de inventarisatie en de groote sta kingsbewegingen, die in het verborgen door reactionnairen zijn uitgelokt. Door den ver keerden invloed van slechte raadgevers op de stakers was hy verplicht de hulp der troepen in te roepen, wier zelfverloochening bewonderenswaardig was. Verder protesteerde do minister tegen de beschuldiging, dat hy de vryheid van sta ken zou hebben aangetast. Men moet den werklieden de waarheid weten te zeggen. Hy beklaagde zich over de houding der ver- cenigde socialisten, die door radicalen en radicaal-socialisten te bestrijden in de kaart der reactie spelen. Toch zullen de verkie zingen een triomf voor do republiek zyn. De BURGEMEESTER van GOUDA, ge let op art. 33 al. 2 der Kieswet, brengt ter openbare kennis: dat de met redenen omkleede beslissing van het Gemeentebestuur op het ingekomen verzoek om verbetering van de Kiezerslijst, in haar geheel op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der koSten, verkrijgbaar is gesteld. Gouda, den 4 Mei 190G. De Burgemeester. R. R. MARTENS. Telefo. n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. spraak te meer bevreemdend. Waarom de arbeiders zich met de publicatie wenden tot de „Nowoje Wremya”, een half liberaal eenigszins reactionair blad, in elk geval niet een der arbeiders-be weging vriendschappelijk gezind, is een raadsel. Doch daar tegelij kertijd weer geld gezonden is dat Gapon toobehoorde, uit Berlyn naar Petersburg, wordt de waarschijnlijkheid van het ver moorden werkelijk grooter. Maandagmorgen kreeg advocaat Margolin uit Berlijn 1300 roebel gestuurd, ter aan vulling vim de eerste geheimzinnige zending, waarvan wy melding gemaakt hebben. Deze brief was te Berlyn gelijktijdig met de eerste afgezonden. Hij bevatte twee Russische bankbiljetten, elk van 500 roebel en drie van 100. Zy waren netjes opgevouwen in een half formulier van een Finlandsche tol- declaratie. Dit laatste kan er op wijzen dat de moord geschied is in B'inland. Zeer merkwaardig is de overeenkomst tusschon het slot van de officieuse tegen spraak en dit vermoeden. De brief was met vyf zegels gelakt. De stempels vertoonden een adelyk wapen. Afgevaardigden van een paar joodsche vereenigingen hebben eergisteren met den Pruisische minister van bionenlandsche zaken een samenspreking gehouden over de jongste uitzetting van Russische joden uit Berlyn. De minister verzekerde dat alle onnoodige hardheid by de uitzetting vermeden werd. De maatregel bad betrekking op ongeveer 5500 joden, die zich sedert 1904 te Berlijn hadden gevestigd. Rechtstreeks uitgezet wor den van dezen slechts degenen die zonder middelen van bestaan zyn, geen papieren hebben of aan de politie verdacht voorkomen, teZauiep^ ongt ”',z' hebben slechts’ op den duur niet Lord Fitzmaurice, de onder-minister van buitcnlandsche zaken, heeft in het Engelsche Hoogerhuis over het geschil met Turkije een iets uitvoeriger verklaring afgelegd dan Sir E. Grey, de minister, in het Lagerhuis. te zien, dat iemand bet hoofd omhoog houdt’ Er is heel wat leelyks van je verteld in de club; en Fred Vanderblick en ik hadden onlangs woorden met elkander .over de schandelyke wyze, waarop hy je belasterde. Welnu, de menachen moeten praten maar ik kan je vertellen, dat drie vierden van de jongens je zouden bystaan, zoo je terugkeerdet en pal stond. De helft van ben hebben zelven, even erg als jij, in hot nauw gezeten. Zooals ik hun gezegd heb, er valt niets op je te zeggen. Je steekt niet in schulden; zy zyn niet in staat geweest een heer of koopman te vinden, die een cent van je te vorderen heeft. En dat is de reden waarom je, zoo je geld noodig hebt, het eenvoudig hebt te zeggen. Op my kun je voor een honderd dollars rekenen, spreek slechts een woord, dat is alles! En zoo je do han den uit de mouwen wilt steken en wat wer ken, dan weet ik van mezelven, dat er een dozijn kansen bestaanGeef bet nimmer op!” „Ik dank je hartelyk,”.antwoordde Fe dovsky, den ander ernstig aanziende. „Ik ben bly, dat ik je heden ontmoette en weet, hoe je over me denkt. Je bent een goeie kerel, en ik zal me dit herinneren zoolang ik leef. Maar er bestaan redenen, waarom het beter is, dat ik vertrek. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 1 Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ’ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van N. Mogendorff te Gouda om vergunning ie. tot uitbreiding zijner bestaande bergplaats voor huiden en vellen, en 2e. tot oprichting eener tweede huidenzouterij op de perceelen gelegen aan de Karnemelksloot, achter het perceel Wijk R No. 362, Kadastraal bekend Sectie A Nos. 3583 en 3237. Dat op Vrijdag den 18 Mei 1906, des na middags ten i’/a ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 4 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Witte: Sergius Joeljewitsj kan gaan het stelsel blyft, en de oppositie eveneens. De zaak zou een anderen keer krygen, wanneer het geheele kabinet aftreedt en door een, werkelijk parlementair ministerie ver vangen wordt. Dit ligt echter geenszins in de bedoeling van het hof en van de bureau cratie, die de Doema en haar meerderheid blyven beschouwen als „quantité négligeable.” Thans is het aftreden van Witte niets meer dan het gevolg van de hof- of bureau cratische intriges; wat nu gebeurt ligt ge heel in de lyn van de houding, door die kringen aangenomen sedert Witte in October 1905 door don Tsaar tot minister-president werd benoemd. Toen vreesde men het ergstenu kan men weer een veer voor den mond wegblazen en meent men Witte niet meer noodig te hebben „Het Petersburgsche Telegraaf-agentschap meldt, dat de veiligheidspolitie de verblijf plaats van Gapon niet kent, doch grond beeft aan te nemen dat hy nog leeft en zich in Finland ophoudt.” Welke deze gronden zyn deelt het offl- cieuse agentschap niet mede En toch zou dit wel gewenscht zyn, want het bericht, zooals het daar in allen eenvoud gegeven wordt, is een besliste tegenspraak van een ingezonden stuk in de „Nowoje Wremija.” De redactie van dit blad ontving een stuk ter plaatsing Ihlderteekend „Het arbeiders- gericht”, waarin verklaard wordt, dat Georg Gapon in den beginne met hart en ziel de arbeidersbeweging was toegedaan In den laatsten tyd had hy echter verraad gepleegd door te heulen met Doernovo en Witte en de Staatspolitie. Deze laatste beloofde hem voor het verklappen van gewichtige gehei men van de arbeidersbeweging 24,000 roebel. Gapon is op dit aanbod ingegaan. Zyn on betrouwbaarheid kwam echter spoedig aan het daglicht. Toen men hem ter verant woording riep, betoogde hy dat hy streed voor zyne denkbeelden. Daarop besloot bet arbeidersgericht hem te doen vermoorden en dit besluit is uitgevoerd. De voorwerpen van waarde en het geld werden gezonden aan Gapon’s advocaat Margolin, die tegen woordig kan zyn by de opening van de safe deposit van het „Crédit Lyonnais,* opdat de gedeponeerde sommen kunnen teruggegeven worden aan de eigenaars. Ten slotte be looft het arbeidersgericht dezer dagen te zullen publiceeren hoe alles precies zich heeft toegedragen. Dit „officieele stuk van de arbeidersorga nisatie neemt eiken twijfel weg over het lot van Gapon. Daarom is de officieuse tegen- Hy trad de avenue in en wendde zich zuidwaarts Hy kwam langs een paar clubs, waarvan hy de introductie-kaarten in zyn zak bad; hij keek op naar de ramen, maar zy waren ledig. Was dit toevallig, of hadden de gewone leegloojiers zich van de ramen, verwijderd bij de verschijning van zyne een maal bekende en welkome gedaante? Ach, dat was nu alles voorby. Hy slenterde, Madison Square links latende liggen en nog altjjd de avenue houdende, voort. Eenige blokken huizen verder zag hy drie mannen, Kolonel Jack Oakly, Dr. Warren Beale ea Rechter Farren, hem tegemoet komen. De Dokter knikte tamelijk stijf, t°en hy hem passeerde; de rechter zag hem blykbaar volstrekt niet; maar de welge dane kolonel bleef staan en stak hem zyne hand toe. „Hei-daar, graaf!” zeide hy, „hoe vaar je? Ik ben bly dat ik je terng zie- Ik was bang, dat je waart vertrokken en ons ver laten hadt. Ik hoop, dat je teruggekomen zijt om te blyven?” „Neen, ik vertrek van daag.” „Och, kom, gekheid! Zie hier, Fedovsky,” zeide de kolonel, zyne stem latend» dalen en zyne hand vertrouwelyk op den arm van den ander leggende, „je moet eenvoudig het hoofd niet laten hangen. Je kent het Ame- rikaansche volk niet; wat zy verlangen is

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1