wij X No. looai. Menu's- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Maandag 7 Mei 1006. I 1 RIJ Nog eens de organisatie der ziekteverzekering. FEUILLETON. Het Dagboek van den Inspecteur. 45ste Jaargang. 4 Tusschen patiënt en dokter ach. N A Zu i Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ji rs. Ook kt 0.75. Teleto. n No. 83. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. stemming zitten. De opgewondenheid, waarin hy was geraakt, door de herinneringen, welke zyn verhaal had gewekt, was nu ge weken en opgevolgd door een aanval van neerslachtigheid. Wat was zyn leven jam merlijk misinkt! En hoe gering scheen de kans, dat het eens nog beter zon worden. De inspecteur ging weder zitten. Fe- dovsky keek op en ontmoette de oogen van den détective, welke strak op hem gevestigd waren. (Jongipensch,” zeide de laatste, „je moet in staat zijn je weg door de wereld te maken. Je hebt veel voor. Lichamelijk ben je sterk en wakker, en je niterlyk neemt iemand voor je Hl. *Ji bent goed opgevoed en een vol maakt taalkenner. Je hebt veel onder de menschen verkeerd en weet iets van de men- schelyke natuur. Je hebt gereisd en bent op de hoogte van vreemde landen en zeden. Wat meer zegt, je bent een man van niet alledaagsche geestesgaven; je hebt een hel der verstand, een uitmuntend geheugen, je bent gewoon op te merken en je bezit veel natuurlijke scherpzinnigheid en dóórzicht, wanneer je ze verkiest te gebruiken. Hoe is het mogelyk, dat een man als jij geen middel van bestaan zou vinden F” „Gy kunt vermoedelyk even goed als ik, heer inspecteur, gissen, waarom niet," her nam de ander met eene zucht. „Do zaak de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, dat daaromtrent een geheim rapport indiende, en ook minister Veegens heeft zich bereid verklaard de wenschen der medici omtrent deze aangelegenheid te vernemen en te overwegen. Nu is een van de belangrijkste vragen, waarover de leden van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst een maand geleden gedebatteerd hebben, dezeis het noodzakelijk, dat er alleen districts- ziekenkassen bestaan? En op 25 Maart j.l. heeft de vergadering dier medici, waarin vertegenwoordigd waren 49 afdee- lingen der genoemde maatschappij, met overgroote meerderheid die vraag toe stemmend beantwoord. Op welke gronden nu is de vergadering tot dit besluit gekomen? De hier vergaderde artsen en genees- heeren hebben de zaak natuurlijk ook van hun standpunt als belanghebbenden beschouwd, maar terecht stelde het Hoofd bestuur op den voorgrond, dat uitgangs punt moest zijn het opsporen van de juiste middelen ter bereiking van het doel, n.l. de voorziening in de behoeften aan geneeskundige vertorging in den meest uitgebreiden zin des woords. „Voor dit doel”, zegt het Hoofdbe stuur, „is het allerminst gewenscht con- „currentie van verschillende kassen op „hetzelfde gebied in het leven te roepen. „Die concurrentie zal steeds leiden tot „een wedstrijd van de premie te verlagen, „met al de nadeelige gevolgen van dien”. Waarin bestaan nu meer bepaald die nadeelige gevolgen van de concurrentie van de erkende met de districtskassen, en van de erkende ziekenkassen onder ling zal allicht gevraagd worden. Tegen verlaging van pretnie, zal men zeggen, kan toch geen bezwaar zijn. Als de erkende ziekenkassen het werk goedkoo- per blijken te kunnen doen, dan is het een belang voof de geheele maatschappij om ze in het leven te houden, ook wat de verplichte verzekering betreft. Wie zoo oordeelt, bekijkt de zaak echter al te oppervlakkig. Hij behoort tot die menschen, die niet vragen of zij ook goeie reisl” De twee mannen verlieten elkander, en de kolonel slenderde de avenne op, terwijl de graaf in tegenovergestelde richting zjjn weg vervolgde. Waarom bad by het voorstel van den kolonel niet aangenomen F Er kan geen redelyk antwoord op eene dergelyke vraag gegeven worden. Maar er valt niet aan te twijfelen, of het plan om zich van het leven te berooven, eenmaal ernstig opgevat, boeit den wil en kan alleen op zyde gezet worden door redenen, welke buiten de macht van den zelfmoordenaar liggen. HOOFDSTUK XIV. Telefoon IVO. 8* A I) VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Utrecht op den jen Mei 1906 executoir is verklaard Het eerste kwartaals kohier der Personeele be lasting dienst 1906. Dat voormelde Kohieren ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bijv de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te warden ingediend. GOUDA, den 5 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De „Ziekteverzekeringswet 1905” die het nooit verder dan tot den staat van ontwerp heeft gebracht, gaf ook ons des tijds aanleiding tot het stellen van de vraag, of het uit practich oogpunt geen aanbeveling zou verdienen, om de te ver zekeren personen te verplichten, zich aan te sluiten bij de op te richten districts- ziekenkassen met uitsluiting van de mo gelijkheid, om zich te doen inschrijven in de zoogenaamde erkende en ond'ernemers- ziekenkassen. Wij wezen er toen" op, dat het in het leven houden (onder de noodige voor waarden) van de bestaande ziekenfondsen in de praktijk van het verplichte verze keringswezen aanleiding moet geven tot omslachtige administratie, bemoeilijking der controle en daarmede tot verhooging van de „doode” kosten. Nu is de verplichte ziekteverzekering sinds den val van het ministerie-Kuyper gelukkig geenszins van de lucht, en de hierboven gestelde vraag is thans in de Nederlandsche medische wereld van wege de plannen van minister Veegens wederom actueel geworden. Dr. Kuyper had het vóór-ontwerp in handen gesteld van het Hoofdbestuur van 52} - „Wat het geld betreft,” Voegde hg, aan de twee (f 0.05) centen in zyn zak denkende, er bg, ,ik heb alles, wat ik behoef. Als ik de overkant bereikt heb, zal ik weer klaar sgo naar ik hoop.” hoop ook’ m’n jongen werke lijk 1 antwoordde de kolonel, opnieuw de bana van den Bus grypende en zich mis- een w,el“!g meer °P gemak en verlicht gevoelende, omdat zijn aanbod van l*(l>nd!rd” nict aankenomen was. „Ik wenschte dat je hier bleeft en m’n raad io wed,r °P streek kont ”e" doverzijde te gaan, zal dat misschien ten slotte het beste zijn. Je komt natuurlijk weer terug?” ’’Vu schudde het hoofd en glimlachte flauw. „Ik denk het niet,” zeide hy. v„u’.i’“’a ,8> komt hernam de kolonel, zonder den spookachtigen aard van zyne voorspelling te vermoeden; ,en in ieder geval denk ik ook spoedig over te steken. Nu, vaar intusschen wel ouwe jongen; en Eene betrekking. Er waren, gelyk reeds werd opgemorkt, verscheidene gedeelten in Fedovsky’s ver baal, waarnaar de inspecteur blykbaar met meer belangstelling luisterde, dan naar an dere; en twee of driemaal had by haastig hst een en ander opgeteekend. Daar hy thans met zyn verhaal gevorderd was tot het oogenblik van hat voorval in Nassau- Street, en er .niets meer te verhalen viel, stond by op van zyn stoel en liep, zooals zyne gewoonte was wanneer hy diep nadacht, zwijgend de kamer op en neder. De jonge Rus bleef ondertussohen in tamelyk gedrukte waar voor hun geld krijgen, als het maar goedkoop is. Dit geldt vooral de geneeskundige hulp en de verstrekking van genees- en heel middelen. De verzekerde wordt, als hij niet de schadeloosstelling ontvangt, waarop hij recht heeft, door het ontwerp Kuyper verwezen naar den burgerlijken rechter, en al geeft de weg van rechten in ons land altijd den noodigen of liever onnoo- digen omslag, op die manier zullen de erkende ziekenkassen op de uitkperingen van ziekengeld wellicht niet zoo gemak kelijk kunnen bezuinigen. Maar waarop zij dat wel kunnen, en in de praktijk ook doen, dat is op de honoraria der mede werkers, dat zijn de geneesheeren en apothekers. In het buitenland werden door sommige kassen zelfs natuurgenees kundigen en homoeopathen aangssteld, omdat daardoor de kosten der 'genees kundige hulp verminderd werdenof, als de wef daar een nauwe opening voor liet, werd de levering van sommige genees middelen aan onbevoegden opgedragen. Vele ziekenfondsen besteden de levering van geneesmiddelen voor een bepaald bedrag per hoofd uit, en door de Maat- schapdij ter bevordering der pharmacie is reeds herhaalde malen op het verkeerde hiervan gewezen. „De prijzen der ge neesmiddelen", zegt de heer J. J. Hofman in het Pharmaceutisch Weekblad, „zijn „in de laatste jaren door het gebruik van „nieuwe preparaten steeds stijgende; van J,daar ook, dat onder de ziekenfondsen, „dia thans van geringe contributies moeten „bestaan, eenige beperking in de keuze „der geneesmiddelen en verbandstoffen is „voorgeschreven. Toch moet bij vele dier „fondsen de apotheker voor eene som „van f 2.of 2.50 per lid en perjaar „alles afleveren, wat wordt voorgeschreven „en draagt hij, inplaats van het fonds, „het risico, daaraan verbonden. Geen „wonder, dat een dergelijk stelsel bij de „zwakkere broeders het plichtsgevoel in „gevaar brengt en al zijn gelukkig de „gevallen zeldzaam, toch is verschillende „malen bewezen, dat tengevolge van dit „stelsel, de verzekerde niet ontvingen, is, dat ik niet weet wat aan te vangen Ik heb geene bijzondere voorliefde voor de eene of andere zaak. Ik geloof, dat ik in zaken rontlne-werk zou kunnen doen, maar er zjjn tal van mannen, die dat evengoed of beter kunnen dan iken welke bijzondere voor- deeleu ik moge bezitten, er doet zich geene gelegenheid voor me op om er gebruik van te maken. Zoo ik maar de eene of andere betrekking kon vinden, waarin ik de gaven en talenten, welke ik bezit, in bare volle waarde kon gebruiken, dan zou het, geloof ik, gaan. Maar wat is er F Ik kan niets bedenken." „Ik heb over diezelfde vraag nagedacht," antwoordde de inspecteur, „en ik weet het niet, maar ik geloof, dat ik er een antwoord op zal vinden.” „Ik zou n hoogst dankbaar zyn, zoo gy me wildet meedeelen, wat dat is," zeide Fedovsky. „Ik stem je toe," ging do ander voort, „dat de routine der gewone zaken je niet veel kana geeft vooruit te komen. Je bent gewoon geraakt aan afwisseling en beweging, en tot op zekere hoogte aan avonturen. Zoo je de eene of andere betrekking wist te krijgen, welke zulk eene levenswijze mee bracht, zou je kunnen slagen," „Dat geloof ik ook: maar (Wordt vervolgd.) „wat hun was voorgeschreven”. Zoo is het dus thans vaak (tengevolge van de cocurrentie tusschen de bestaande ziekenfondsen) goedkoop, maai’ slechten zoo lijkt het, ook van dezen kant be schouwd, allerminst wenschelijk die con currentie in het leven te houden. Inderdaad, het is juist, wat het Hoofd bestuur der maatschappij tot bevordering der geneeskunst zegt: „De vraag of de „wettelijkb regeling rekening moet houden „met bestaande instellingen Voor zooverre „deze aan de eischen, welke de wetgever „ter bereiking van het doel behoort te „stellen, voldoen moge in theorie wellicht „bevestigend beantwoord kunnen worden, „de wetenschap, dat slechts zeer enkele „ondernemerskassen en particuliere kassen „hier tp lande aan die eischen naar waar heid zullen kunnen voldoen, maakt het „in de praktijk onmogelijk de wettelijke „regeling op hun bestaan te grond vesten.” Bij al deze bezwaren tegen de toelating van verzekering bij een erkende ziekenkas komt nog een gewichtige grief der medici tegen de regeling der zaak, zooals die is neergelegd in het ontwerp-Kuyper. Die grief betreft het ontbreken der zoogenaamde „Vrije artsenkeuze”. Zooals de toestand nu is, hebben de’ verzekerden in de groote ziekenfondsen eeif beperkte keuze van dokter, en in de kleine fondsen en de ondernemerskassen in het geheel geen keuze. Nu brengt de verplichte verzekering een dwang mede, die alleen zijn rech’a- grond kan vinden in het algemeen belang, maar het algemeen belang eischt even zeer, dat men dien dwang zoo weinig drukkend maakt, als mogelijk is. Vandaar, dat de medici er op aandringen, dat aan de verzekerden een geheel vrije keuze worde gelaten, bij wien zij zich onder behandeling willen stellen, wien zij als dokter voor zich en hun gezin wenschen te hebben. ontstaat op den duur een zoo bijzondere verhouding, dat het een onduldbare dwang mag genoemd worden, als in dezen aan de verzekerden niet zooveel mogelijk een (iOUDSCHE 101R t XT. 3

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1