N aal, US. aztract Meutrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BuiteolaBdscb Overzicht. sa -er FEllLIJiTOX illen, et ft 5 S S ft glijders Het Dagboek van den Inspecteur. Dinsdag 8 Mei 1906. 45ste Jaargang. S' No. 10023. —4* Verspreide Berichten. te doen. (Wordt vervolgd,) riefkaart w or It gezonden door jommol. en hjj dit k:: een zou QB ft verkeljjke hulp S3 w LUIS” iARDEMANN lANDVOORT OORT, J. S. 3, A. DROST, IFF. Teltloi n No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jx>st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF (JENT EN. 53) rWacht even! Er kan zich een beletsel opdoen. Je bent een edelman in je eigen land, en je hebt do tradities en ideeën van een edelman. In dit land oordeelen wij, dat eerlyk werk, het doet er niet toe van welken aard ook, goed genoeg is voor iedereen. Ben je nu genoeg Amerikaan, om dat denkbeeld eenigszins te deelen?” .Zeker ben ik dat!” riep Fedovsky met nadruk uit. „Over het werk, waar ik het oog op heb, wat het ook in andere landen mag wezen en hoe men er daarover denken moge, be' hoeft men zich hier in het minst niet te schamen. Het ia zwaar werk en het is eerljjk werk; en het is niet alleen eerlyk werk, maar het doel er van is, eerlijke men- schen aan het hun toekomende te helpen, de veiligheid van den eigendom te verzekeren, en schelmen loon naar werken te bezorgen. Ik spreek beslist, want ik ken de zaak waarover ik spreek. Het is het werk, waar aan ik myn leven gewyd heb; en ik kan Engeland heeft de Porte een ultimatum gesteld. Het verwacht, zooals in de Vrijdag aan de Turksche regeering overhandigde nota wordt medegedeeld, dat Turkije bin nen tien dagen de ten onrechte bezette pos ten op het schiereiland Sinaï zal doen ont ruimen. Üit Londen wordt in verband hiermede gemeldIn diplomatieke kringen is men overtuigd, dat de tegenstand der Porte zeer spoedig zal gebroken zijn. In den Turk- schen ministerraad drongen de ministers er krachtig op aan by den Sultan, om zijn te genstand vol te houden Maar de gebeurte nissen der laatste dagen hebben den heer- scher verontrust. Duitschland heeft te ken nen gegeven, dat Turkije op geen hulp kan rekenen en aangeraden bet grensincident te beëindigen. Eu daarom helt de Sultan er toe over, de troepen terug te trekken en de grensquaestie aan abitrage te onderwerpen. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de toestand in Tabah aldus isEen Turksche troepen- afdeeling is gelegerd 1| kilometer westelijk van de grens, en heeft elf Egyptische grens palen weg genomen en door Turksche grens palen vervangen. Aan de Turksche grens zyn nog meer troepen gelegerd hun hou ding is dreigend. De commandant deelde aau de Bedouïnen in de omstreken van El Arish mede, dat zij'zich op ernstige gebeur tenissen moesten voorbereiden. ties worden opgeroepen, om de algemeene staking af te kondigen, tot dat over de kiesrecht-hervorming beslist zal zyn. Het comité noodigt alle arbeiders uit, af zonderlijke stakingen te vermijden, en de krachten te sparen voor den grooten, poli- tieken strijd. nant, die bezig was zyn soldaten te oefenen op het exercitieterrein van Graville dicht bij Parijs op het gras tegen een heg iemand liggen. Hjj ging er heen en vond het lyk van een man die zich doodgeschoten had. Het was iemand van om en bij de dertig, naar het uiterljjk te oordeelen een Rus. Hij had zich een kogel door den slaap gejaagd, en hield de revolver nog in de hand. Men vraagt aanstonds, of deze zelfmoorde naar, ook de „derde man” is, de persoon, die met de twee anarchisten meeliep, die den vorigen dag zoo ongelukkig terecht zijn gekomen met hun eigen bom Die derde man, heette het, had dadelijk de vlucht genomen. Heeft hy zich uit angst, dat hy gevangen genomen zou worden, doodgeschoten? Wat deze onderstelling waarschijnlijk maakt, ja, dat de man niets bij zich droeg, wat aan wijzing kan geven omtrent wie hij is. Brieven en dergelyke heeft hy blijkbaar verstopt, voor hy de daad volbracht. fiOWHE De minister-president prins Conrad von Hobenlohe-Scbillingsflirst heeft gisteren in handen van den keizer van Oostenrijk den eed afgelegd. Daarmede is de verandering in het Oos- tenrjjksche kabinet voltrokkenen met be langstelling ziet men de verklaringen te gemoet die prins Hohenlohe de volgende week in den Rijksraad zal afleggen. Ondanks zyn bekende sympathie voor het algemeen kiesrecht wordt in sommige Oos- teurjjksche kringen gevreesd, dat de ver andering van leider ook een verandering van het programma na zich zal slepen. In een conferentie van het uitvoerend comité der sociaal-democratische party is besloten": op het eerste teeken dat de in voering van het algemeen kiesrecht ernstig bedreigd wordt, of blijkt dat de hervorming zal worden sleepende ‘gehouden tot na den wettelyken zittingstyd van den tegenwoordi- gen Rijksraad, zullen alle vertrouwensperso nen der politieke en vak organisaties van de verschillende Oostenryksche landen en na- By de jongste relletjes to Breslau waarbij de politie een charge uitvoerde, heeft een vreedzaam arbeider, genaamd Biewald, zyn band verloren De socialistische Volkswacht had naar aanleiding van het gebeurde ver teld dat de afgehouwen hand door andere arbeiders opgeraapt en op hare redactie gebracht was. De Konservative Korrespondenz verklaar- zeggen, dat er nooit een oogenblik geweest is, dat ik reden had om dat te betreuren!” De inspecteur had met nadruk gesproken; thans veranderde hy eensklaps van toon en liet er, terwijl hy achterover in zyn stoei leunde en eene sigaar opstak, op volgen: „Wat zou je er van denken een detective te worden?” De vraag viel Fedovsky onverhoeds op het lyf, en verraste hem niet weinig. Zoo zy hem door iemand anders, dan den per soon tegenover hem, gedaan ware, zon hy wellicht geaarzeld hebben, er over na te denken. Maar er was iets in inspecteur Byrnes, dat hem van het eerste oog?nblik, dat zy elkander ontmoetten, sterk had aan getrokken hy was in zyn eigen persoon het beste bewjjs, dat tot aanbeveling van zyn beroep kon aangevoerd worden. Dienten gevolge antwoordde Fedovsky schier onmid- dellyk. „Zoo gij denkt, dat ik het kan,” zeide hij, „dan zal ik zooveel mogelijk royn best doen om uwe goede meening te rechtvaardigen. Ik zou gaarne onder u dienenen zoo ik tekortschiet, zal myne mindere geschiktheid daarvan de schuld zyn, nimmer myn wil.” De inspecteur glimlachte en schudde het hoofd. „Dat is allea goed en wel,” merkte hy op. „Maar je weet nog niet, wat ik van je verlang. Ik dacht er niet aan, je op de Duitbchland. De Norddeutsche Lloyd heeft zich bereid verklaard de kadetten van het vergane Bel gische schoolschip „De Smet de Naeyer" op haar schepen te nemen in het belang van hun opleiding voor den zeedienst. Uit Nieuw-Guinea komt het bericht, dat een Dnitsch koopman Schlebahn op het eiland St. Gabriel, een van de Admiraliteitseilan- den, vermoord is; het lyk werd gruwelijk verminkt. Men denkt dan ook, dat hy het slachtoffer geworden is van monscheneters. De kruiser „Condor” is er heen gegaan en heeft het dorp, waartoe de kanibalen, die het binnenland invluchtten, behoorden, in brand gestoken- Engbland. Koning Alfons is eergisteren naar Spanje teruggekeerd; hy zal prinses Ena van Bat tenberg nu niet weer zien vóór zy naar Madrid komt om met hem in hot huwelijks bootje te stappen. Rusland. Do Poolsche onderwijzers, die gevangen genomen werden, omdat zy weigerden zich van de Russische taal te bedienen, hebben een buitenkansje: de gevangenissen zyn zoo vol, dat zy weer vrijgelaten zyn. Maar nu wordt hun „misdaad” op de bewoners van Ripln verhaald, die 30.000 roebel zullen moe ten betalen, op straffe van eenige soldaten in huis te krjjgen. „Ik zou daar in ieder geval den weg weten.” „Ja, en je zoudt heel wat meer to doen hebben. Je zoudt je bobben to meten met de geslepenste en gevaarlykste boude schel men, welke ergens te vinden ii.” „Maar wat heeft do Amerikaansche politie te maken met schelmen in Europa?” „De schemen bevinden zich in Europa, maar zy kwamen uit dit land, en ik heb jou noodig, om hen zoo mogelyk to vatten voegde de inspecteur, zijne geopende hand op de tafel latende vallen, er met een veel- beteekenenden blik by, „Oordeelt gy, dat ik dat doen kan, in specteur?” vroeg hjj, den detective in het gelaat ziende met een blik, welke even on derzoekend was als de zyne. „Gy kent de toestanden en de mooielükhcden beter dan ik. Oordeelt gy, dat ik het doen kan?” „Je kunt, zoo je wilt.” „Dan wil ik!” antwoordde Fedovsky; de toon waarop, de blik waarmede zeide, overtuigden den ander, dat hy man vóór zich had, die zich door niets laten weerhouden, om zijn woord gestand Zaterdag is te St.-Petersburg het congres der constitutionele democraten geopend in het groote amphitheater van de Academie van Tenisjef, Meer dan 700 afgevaardigden w. o. veel vrouwen waren aanwezig. Prius Paul Dolgorookof werd by accla matie tot voorzitter gekozen. xZjjn openings rede klonk zeer verzoenend: welke ook de fouten der regeering waren geweest, het liet geen tyfel dat de Tsaar door het openbaar maken van het manifest van 30 Oct. had bewezen ernstig het welzyn van het volk te willen. Spr. deed nitkomen hoe zwaar de taak van den Tsaar was en dat men hem moest helpen dezen taak te vervullen. Prof. Milioekof hield een lang referaat over do party-tactiek. Ook hy sprak ver zoenend en vrij gematigdals eischen formu leerde hy een politieke amnestie, afschaffing van de doodstraf, een parlementaire enquête over de tekortkomingen der bureaucratie, herziening van do oekase van 5 Maart, waarbij de macht dor Doema wordt beperkt, mu uu gang. vuvi uy uug uo uuu ut- wijziging ran de Kieswet en bestudeering- -rrdkt^-krwjg by van een van de agenten van de agrarische quaestie. Milioekof wilde de quaestie der autonomie (van Polen en andere deelen dos Ryks) maar aan een vol gende Doema overlaten, want men moest conflicten met de regeering trachten te ver mijden, tenzy deze regeering een conflict uitlokte door de oekase van 5 Maart op de Doema toé te passen. De kabinetswijzigingen noemde hij het verwisselen van een bureau cratenkabinet tegen een kabinet van onpo pulaire mannen. Het congres nam een motie aan ten gunste van den Karkofschen afgevaardigde Gredes- koel, die langs administratieven weg was verbannen. Het congres zal bijeen blijven tot Donderdag a.s. de Doema wordt ge opend. Zaterdagmorgen om 7 uur zag een luite- gewone manier in dienst te stellen. Je zoudt veel te leeren hebben en ten slotte vermoe- delyk niet boter zyn, dan iemand anders, indien nog maar zco goed. Maar je bent een speciaal man, en je zult geroepen wor den tot een speciaal werk. Ik heb geen plan je in de achterbuurten rond te zenden, om informatiön in te winnen omtrent gewone schavuiten. Ik zal je noodig hebben voor iets veel minder alledaagsch, en in zekeren zin iets veel moeielijkers. In éen woord, ik heb je noodig voor een speciaal geval, dat eigenlijk niemand, behalve een man van jou soort, kan uitvoeren. Myn plan is je by den Geheimen Dienst te plaatsenen dit zal in dit geval zoo geheim zyn, dat niemand, behalve jy en ik zelf, zal weten, dat je er by behoort.” Fedovsky’s gelaat, dat by den aanvang der uiteenzetting van des inspecteurs plan eene uitdrukking van gelatenheid had aan genomen, helderde nu merkbaar op. „Daar zou ik meer verwachting van heb ben,” zeide hy. „Is er de eene of andere bijzondere zaak, welke gy gedacht hadt me te laten uitvoeren?” „Misschien wel. Dank zy den misdadigers is er nooit gebrek aan bezigheid in onze betrekking. Er zyn meer zaken te doen, dan er mannen van de rechte soort zyn om ze te doen. Wat zou je denken van een uitstapje naar Europa?” Telefoon Ne. 61 A D V KR TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de dit voor een leugen en nam een lezing op, volgens welke Biewald wel een houw over zjjn hand had gehad, maar zy pas later door de dokters was afgezet. Het ver baal van de afgehouwen hand die naar de redactie van het socialistische blad was^ge bracht, was dus, volgens haar, een boeren bedrog, door het blad rondverteld, om de werklui op te hitsen. De lezing in de Volkswacht is intusschen door een onverdacht getuige, Justizrat Mam moth, een geacht inwoner van Breslau, in een ingezonden stuk in de vrijzinnige Bres- lauer Zeitung ten volle bevestigd. Wat hjj mededeelt is weer een ergerlyk staaltje van het vaak onbekookte en onmenschelyke op treden van de Pruisische politie: „Biewald stond aan de deur van het huis waarin hy woont, toen hy een aantal agenten zag aankomen die blykbaar van plan waren, de straat af te patrouilleeren. Daarom trok hy zic| met al de overige menschen die aan de huhjdeur stonden, naar binnen terug en een van de bewoners trok de huisdeur van binnen dicht. Dadelyk daarop werd zy echtor door een paar agenten van buiten af open geduwd en stormden de agenten met ge trokken sabel hut huis binnen. De meeste menschen die in de gang waren, vluchtten verschrikt naar achteren, naar de binnen plaats. Biewald liep naar den anderen kant van de gang. Voor hy nog de trap had be- U—UH n.n non «hm An van achteren een sabelhouw over den schou der en dadelyk daarna een tweeden over het achterhoofd, zoodat het bloed er langs liep. Hy hief smeokend do handen omhoog en riep den agent toe, dat hy werkman bjj Mende was en alleen naar zyn verdieping toe wilde. De agent maakte zich niettemin gereed, om hem een nieuwen houw toe te brengen. Biewald wilde daarom de trap op vluchtten. Nauwelijks was by de eerste treden op, of hjj kreeg van den agent, weer van achteren, een sabelhouw die de linker hand waarmee by de leuning wilde vatten, glad van dm arm afsloeg. De spoedig te hulp geroepen brandweer legde den gewonde een behoorlijk verband aan, bracht hem naar het Allerheiligen-gastbuis en nam ook de in de gang liggende hand mee.” Justizrat Mamroth zal namens Biewald van de gemeente Breslau in rechte schade vergoeding voor de afgehouwen hand eischen. Hy heeft het dagelyksch bestuur reeds met dezen eisch in kennis gesteld. Een proces tegen den agent of tegen de politieoverheid zou, naar hy vreesde, niet veel uitwerken. ft

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1