f 3" s lamp )ON, MeuirH’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 9 Mei 1900. No. 10023. Buileiiliiuilscli Overzicht m FEUILLETON. toekomst •o SS SS TER”, 45ste Jaargang. Het Dagboek van den Inspecteur. van Cll, be gratis ge- indelaai' (Wordt vervolgd.) N m et s sS s et s S3 5 BS ■e BS X et s ZIJN i 13. rma fj geknipte de plaat. keu •atroon. CHILD astig, is zeer zeer zuinig, o men xlch Gasfitter. [MAN aI:». De verkiezing in Frankrijk is eergisteren gehouden. De geheele Kamer moest ver nieuwd worden; 584 afgevaardigden moeste- door het Fransche volk worden aangewezen De partijen der rechterzijde hadden op deze verkiezing gerekend, om haar macht te herstellen, of ten minste zooveel uit te breiden, dat zij over een aanmerkelijk groo- ter aantal stemmen in de Kamer zouden be schikken. Zij hadden van allerlei gebeurte- fiOÜDSCHE WIWË Telefoon Mo. 8. A DVERTENTIEN worden gepUatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Engelsche minister Grey verklaarde in antwoord op oen Vraag betreffende het geschil met Turkije, van de Duitsche regee- ring de mededeeüng te hebben ontvangen dat er geen grond is voor de couranten bewering, dat het optreden van de Porte ten aanzien van de Egyptische grens eenige aanmoediging heeft ontvangen. In antwoord aan den heer Balfour beves tigde minister Grey de mededeeüng omtrent de Britsche nota en voegde er bij dat gun stig antwoord was gevraagd aan de Porte binnen tien dagen- „Ik geloof wel te mogen zeggen dat de regeering groot geduld en groote gematigdheid heeft getoond, maar de laatste Turksche eischen zouden indien zij worden ingewilligd Turkije in een positie brengen, die een ernstig gevaar zou zijn voor de vrijheid van het Suezkanaal, de vrijheden van Egypte en de veiligheid van de Khediviale dynastie. Daarom is het van zooveel belang en is het noodzakelyk dat wy aandringen op een oplossing van de quacstie in den zin van het behoud der Egyptische grenslijnen, zooals die sedert jaren zonder tegenspraak zyn erkend. (Toejuichingen). Ir. de Britsche nota wordt, naar minister Grey nog mededeelde, geöischt, dat de Por te zal toestemmen in een grensafbakening .door Groot-Brittannië en Turkije van de lyn van Elrafeh tot de golf van Akaba op eene kink in den kabel gekomen. Een an dere Amerikaansche schelm, die onafhankelijk handelde en geen kennis droeg van de gróo- tere operateurs, had eene kleine vervalsching op zijn eigen houtje uitgevoerddeze was ontdekt door de Europeesche politie, en de man was gepakt en achter slot en grendel gezet geworden. De autoriteiten waren dien ten gevolge op hunne hoedeen de leiders der grootere onderneming oordeelden het te gewaagd zaken te doen. De ondergeschik ten, die zy overgehaald hadden om als „uit gevers” dienst te doen, waren daardoor zon der werk en begonnen, daar het geld voor hun onderhoud niet in voldoende hoeveelheid verscheen, teekenen van ontevredenheid en weerspannigheid te vertoonen. Ten slotte ontvingen zy hun geld voor de terugreis naar New-York, waar zy met andere partijen nieuwe plannen op touw zetten en ten laatste door de waakzaamheid der autoriteiten ge pakt werden. „Maar er is met het gevangen nemen van ondergeschikten niet veel gewonnen, Zoolang de hooldpersonen op vrye voeten blijven,” merkte de inspecteur op. „Er zullen altijd mannen genoeg zyn, om het werktuiglijke gedeelte van het werk te doenmaar zy, die plannen ontwerpen en uitwerken, zyn de wezenlijke personen, die het kwaad brouwen: en juist om hen zend 64) Het was eene gave van den inspecteur, gelyk zy dat is van andere mannen, die door hunne eigene, aangeborene kracht zich eene eervolle positie verworven hebben, met overleg de mannen te kiezen, die het best 10 staat zyn met hem mede te werken, en hen met geestdrift te bezielen, om zyne plannen uit te voeren. Deze gave wordt somtijds aantrekkingskracht genoemd; maar het is eene vereeniging van inzicht, tact en en energie, en wordt geboren met hem, die te bezit, niet door hem verkregen. Toen de inspecteur het tot zoover eens &e,r.?r<ton met zijn nieuwen luitenant, deelde hy hem verder het een en ander mede omtrent de zaak, welke hy voorna melijk op het oog had. Er scheen in den laateten tyd eene poging gedaan te zyn, om eenige valsche schuldbekentenissen irfTEuropa un den man te brengen. De vervalsching had plaats gehad in dit land, en daarop was de bende naar Liverpool overgestokenmaar toen alles gereed was, was er onverwachte is direct op geu. verd en is te Na een nauwkeurige telling en vergelij king, die noodzakelyk is daar alle kranten andere cyfers geven, kom ik tot de voor- loopige slotsom, dat de radicalen en radicaal- socialisten in Frankrijk 21 zetels tot nu toe gewonnen hebben en 7 verlorende minis- terieele republikeinen hebben 14 zetels ge wonnen en 2 verloren, de socialisten hebben een zetel gewonnende progressisten of anli-ministerieele republikeinen verliezen 18 zetels en winnen er 4de nationalisten verliezen 11 zetels, winnen er 4de reac- tionnairen verliezen 6 zetelsde socialisten kunnen by de herstemmingen op 6 overwin ningen rekenen, de radicalen ook op nog 6, de progressisten, nationalisten en conserva tieven dat zy nog 10 zetels zullen verliezen. De voornaamste indruk is die van een al- gemeene opschuiving naar linksde radi calen hebben de nationalisten verslagen, de socialisten gaan de radicalen verslaan, de conservatieven maken plaats voor ministe- rieele republikeinen, jaurès, Guesde en Allemane hebben reeds zitting in de nieuwe Kamer. De ministerieels afgevaardigden zyn allen herkozen. De „Gaulois” verbergt zyn wanhoop niet; het blad meent, dat we regelrecht naarden afgrond gaan. De uitslag heeft velen verrastook de Combisten, die in de laatste weken begon nen te vreezen. Reuter seint. Bekend zyn 578 resultaten. Gekozen werden 74 liberaal-conservatieven, 22 nationalisten, 70 progressisten, 53 Repu blikeinen der linkerzyde, 77 radicalen, 85 radicaal-socialisten, 33 voreenigde socialisten, 10 onafhankelijke socialisten, er moeten 154 herstemmingen plaats hebben. De conservatieven winnen 2 zetels, de republikeinen 8, de radicalen .5, de radi caal-socialisten 14, de vereenigde socialis ten 3. De nationalisten verliezen 10 zetels, de progressisten 10, de onafhankelijke socia listen 1. den grondslag van het telegram van den groot-vizier van 8 April 1892 en dat ban- .gende de oplossing van het geschil de Turk sche troepen van Tabah worden terugge trokken. Het Engelsche ultimatum aan Turkije wordt in alle landen ijverig besproken. De Temps" deelt mede, dat de Fransche ge zant den grootvizier heeft aangeraden het Engelsche voorstel aan te nemen. De Rus- I sische gezant kreeg de opdracht, in denzelf- den geest werkzaam te zyn. De Engelsche bladen achten een kalm, s geleidelijk verloop van den stryd van zelf sprekend. Zy halen verschillende gevallen aan. waarin Turkije door de overeenstem ming der Europeesche mogendheden tot toe geven genoodzaakt werd, en vertrouwen, dat de Porte thans wel hetzelfde zal doen, en ter elfder ure bakzeil zal halen. Uit Konstantiaopel wordt echter aan de „Times” geseind, dat de Porte voorloopig weigerachtig blyft, en dat de Sultan vooral tegen den eisch opziet, eerst zyn troepen uit Tabah terug te trekken, en daarna de grens regeling aan arbitrage te onderwerpen. Gisteren kwam een hooggeplaatst ambte naar van den Sultan by den Engelschenge zant, ten einde te verzoeken eene wijziging in do Engelsche eischon te brengenhy klopte editor aan doovemans deur. Binnen enkele dagen zal wel blyken, uit welken hoek do wind waait. De nieuwe Oostonryksche minister-presi dent heeft zyn ambt aanvaard. En zooals alle voorstanders moest ook hy beginnen te onderhandelen met de partijleiders. Hy had Zaterdag een langdurig onderhoud met den leider der Duitsche volkspartij, Derschatta; het gesprek duurde twee uren. Hohenlohe deelde zyn plan mede, om zoo mogelyk een parlementair kabinet te vormenmaar hy kon daarover eerst beslissen, na de andere leiders te hebben gesproken. Hy verklaarde groot gewicht te hechten aan het invoeren van bet kiesrecht-ontwerp, welks grondslagen hy onveranderd wil laten. De onderhandelingen met de andere par tijleiders worden voortgezet. De belasting op reisbiljetten is onlangs door do commissie uit den Duitsche Rijks dag alleen door een toevallige meerderheid aangenomen. De partyen die in den Rijksdag de meerderheid vormen (conservatieven, vrye conservatieven, centrum en nationaal-libe- ralen) zyn nu overeengekomen het vroegere besluit, volgens hetwelk de belasting zou ik je.” „Hoe komt het, dat zy nog niet gevat zyn geworden?” vroeg Fedovsky. „Weigerden de ondergeschikten tegen hon te getuigen?” „Hunne ondergeschikten wisten niet, wie zy waren,” was het antwoord. „De hoofd personen van een plan zijn zeer zelden be kend aan hen, die hunne bevelen uitvoeron; en het zeldzaamst van allen de groote ver- valschers. Niemand weet werkelijk wie zy zyndesniettemin kunnen er personen we zen,” voegde de inspecteur, zyn kin strij kende, er by, „die er slim naar zouden kun nen gissen.” „En welke is uwe gissing?” vroeg Fedovsky met een glimlach. „Dat is het juist, wat ik je niet zal ver tellen. Ik geloof, dat ik de mannen, die ik hebben moet, precies zon kunnen noemen, of ik moest zeggen, den man, dien ik hebben moet, want vermoedelyk is er ten slotte slechts éen man. Maar mijne meening is niet de vrucht van werkelijke kennis of van het getuigenis van feiten, maar van gevolg trekking. Nu is gevolgtrekking vrjj voldoende om zichzelven te overtuigen, maar men kan op jjrond daarvan een dief de paternosters ipft aandoen. Gy moet de feiten opsporen, welke myne gevolgtrekking bevestigen, en dan zal de slag geslagen worden.” „Maar waarom deelt gij mij niet mede, op releto. ii Aio. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering' van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. wien gy vermoeden hebt?” „Omdat uwe feiten, zoo gy zo vindt zon der aanwijzing, tienmaal meer waard zullen zyn. Zoo je mjjn wenk volgt, en ik heb het toevallig mis, zou je ook den verkeerden weg inslaan. Ik zou je bjj voorbeeld soms zeggen, dat je niet ver behoeft te zoeken; dat je zelfs onder je eigen kennissen enkele sporen van den man kunt vinden, dien ik op het oog heb; maar ik zal me niet verder uitlaten. Zoo je de zaak naar je eigen inzicht aanpakt, kunt gy je ook vergissen maar zoo je nasporingen tot hetzelfde besluit mochten leiden, waartoe myne gevolgtrekkingen my geleid hebben zouden wy het naast by de zekerheid zyn. Neen: je moet beginnen zonder eenige vooringenomenheid welke o >k, behalve een scherp onderzoek naar éen van de personen, welke je in je verbaal genoemd hebt.” „Gjj kunt my in ieder geval inlichtingen geven, hoe ik te werk moet gaan. Al wat ik nu weet is, dat er eene vervalsching op touw gezet, maar niet uitgevoerd werd, in Engeland, en dat de personen, die het werk verrichtten, zich thans dé&r ophouden.” nissen gebruik gemaakt, om haar verkiezings campagne voor te bereiden. Het scheidings- ontwerp en de daardoor ontstane onlusten, kunstmatig aangestookt, was al evenzeer een welkome verkiezingsaangelegenheid, als de van nationalistische zyde als waarschijnlijk voorgestelde revolutie op 1 Mei, waarvoor trouwens de nationalistische leiders meer maatregelen hadden genomen, dan noodza kelyk of gewenscht was. Onder de papieren, by den graaf Durand de Beauregard in be slag genomen, bevond zich de lyst van een geheele voorloopige regeering, die uitsluitend uit reactionairen en imperialisten zou bestaan. De rechterzijde had echter alweer haar kracht overschat; alweer is gebleken, dat zy van de stemming in Frankrijk geen be grip heeft. Van de 584 verkiezingen is de uitslag in 574 districten bekend; de overige zyn de verafgelegen eilanden öf koloniale districten. Er moeten 153 herstemmingen plaats hebben. In de 421 districten, waar de verkiezing afgeloopen is, wonnen de partyen der lin kerzijde 35 zetels, zy verloren er 11 Het geheele verlies voor de rechterzyde is dus nu reeds 24 zetels. geheven worden naar verhouding van hel aantal kilometers, te laten vallen en in plaats daarvan het volgende vaste recht voor te stellenvan biljetten van 60 pf. tot 2 mk. een recht van 5 (3do klasse), 10 (2de klasse) en 20 pf. (1ste klasse); van 2 tot 5 mk. een recht van 10, 20 en 40 pf.van 5—10 mk. een recht van 20, 40 on 80 pf.van 10—20 mk. een recht van 40, 80 en 160 pf. van 2030 mk. een recht van 60, 120 en 240 pf.van 30- 40 mk. oen recht van 90, 180 en 360 pf. van 40—50 mk. een recht van 140, 270 en 540 pf.boven de 50 mk. een recht van 2, 4 en 7 mk. Biljetten van trams en dergclyke vervoer middelen die geen afzonderlijke klassen heb ben, worden als biljetten 3de klasse behan deld. Het voorstel bevat verder nog bepalingen over reisbiljetten van stoombooten in de binnenvaart en van stoomschepen op de Noord- en Oostzee. Ook die kaartjes zullen als biljetten 3de klasse behandeld worden. De opbrengst van deze reisbelusting wordt op 45 millioen mk. geschat, Het liberale ministerie te Zweden laat met leger en vloot en met de vaderlandscho niet spotten. Het heeft by den Ryksdag een wetsvoorstel ingediend, waar by de anti militaristische propaganda, die laatstelijk in Zweden gerucht heeft gemaakt, met strenge straffen wordt bedreigd. De straffen op aan sporing tot geweld, op de goedkeuring van misdadige handelingen en de verspreiding van strafbare geschriften worden verscherpt. Streng gestraft zal worden elke poging om soldaten tot oproer te verleiden. Onder zekere omstandigheden wordt het deelnemen aan oploopcn strafbaar gesteld. Do bevel hebbers van leger en vloot krygen het recht de manschappen te verbieden zekere verga deringen by te wonen. Ook de vrijheid van drukpers wordt verkort. Zoo mogen in kazernes on aan boord vau oorlogschepen geschriften in beslag genomen worden, die er naar streven de vaderlandsliefde te onder- mycen, haat te wekken tegen do meerderen en de krijgstucht te verslappen. Dat beslag zal echter door de commissie voor do vrij heid van drukpers bekrachtigd moetonworden. Tsaar Nikolaas heeft twee brieven ge schreven, één aan Witte, één aan Doornovo. In dien aan graal Witte staat: „Uwe ge zondheid, geschokt door overmatigen arbeid, noodzaakt u ontslag to vragen als voorzitter van den ministerraad. Toen ik u riep tot deze gewichtige betrekking tot uitvoering myner plannen betreffende bet doen deel- IE- - S - -

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1