Drank l CACAO. tr Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 10 Mei 1906. Bultenlandsch Overzicht. F E V I L L E T O N. 1BAS alhier. ZONEN, I» lil Het Dagboek van den Inspecteur. No. 10024. Donderdag 1O Mei 1906. 45ste Jaargang. ben, dat zyn benoeming reeds geteekend was. handelaar Verspreide Berichten. IWw- I los (IVorJt vtrvolgd). HULSEBOSCH. :rd irsle Cacaulxxineu. De Duitsche Keizer zal Keizer Franz Josef komen bezoeken; hy zal te Weenen 6 Juni in den ochtend aankomen en vertrekt den volgenden dag weder. Een groote revue zal plaats hebben. De bladen hechten aan dit bezoek groot belang. oering van go* velende IJL, »T Lz. 1 OW 180 Koppen. t Mikroskopisch fan VAN LED- Firma IN AL geknipte arde plaat. AKEIi patroon. CHILD- wel iels booger id de voordeelig- iti-ctcio leinere hoeveel- toopere soorten. K. RK te letten 3HE- GE -- felelot fi No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. one m Nommer en n nevenstaand Wet godepo* Volgens uitvoeriger berichten over het gevecht met de Zoeloes in Nkandhla blükt, dat deze een verwoeden aanval deden op de Engelschen, toen deze langs een steile helling in opener terrein afdaalden. Naar 't beet, kwamen sommige Zoeloc’s gevaarlijk dichtbij de Engelschen, maar ten slotte was het toch alleen gevaarlijk voor de aanvallers; want met een verlies van zestig man aan dooden en vele gewonden werden zy afge slagen, terwijl er aan Engelschen kant slechts drie man gekwetst werden. Blijkbaar waren de Zoeloes dus niet met geweren bewapend, al mogen onkelen hunner er een gehad heb ben. Inderdaad maken sommige berichten gewag van schoten, die nu en dan tydens het voorttrekken van de Engelschen op deze gelost worden. De Engelschen stonden onder bevel var. kolonel Mansell. Zyn plan is dwars door het Nkandhlawoud te trekken en Bambata’s volgelingen aan te dryven tegen de troepen van kolonel McKenzie, die aan den anderen kant van hot woud staan. Mansell gaat van het O. naar het W., of misschien van het Z.O. naar hot N.W. d.lekt«i I, tM.rn.n- ■Mua dM wnadlgl 55) .Kerels, zooals wy achterna zitten, zyn niet in staat lang werkeloos te blyven,” hernam de inspecteur, „en toen die onder neming in duigen viel, was ik er zeker van, dat we binnen kort wat nieuws zouden booren en ik niet lang zou behoeven te wachten. Ik heb reden om te gelooven, dat er reeds een nieuw plan op touw gezet is, en wel een van zoo ernstige soort, als er nog ooit werd ondernomen. Zoo men alles erlangt, wat men er van verwacht, zullen de winsten millioenen bedragen.” „Hoe waart gy itf staat dat aan de weet te komen?” vroeg Fedovsky verbaasd. „Als ik was zooals sommige detectives in Franscbe romans, zou ik je in den waan laten, dat ik alles, wat er in New-York voorvalt, door onmiddellyke ingeving weet,” luidde zyn antwoord; „maar, daar ik maar een Amerikaan van vleesch en bloed ben, is de verklaring vry eenvoudig. Er is eene klasse van menscben in de stad, die, hoewel zij zalven geene misdaden bedryven, kennis- am, 25/1 *00 rcheidt zich in en gemakkelyke fijne geur en i tot een eerste De Duitsche Ryksdag zal verdaagd worden. In het Senioren-Convent heeft graaf Ballestrem eergister medegedeeld, dat het de bedoeling der Regeering is den Ryksdag van 30 Mei tot 13 November te verdagen. De dringende zaken kunnen nu worden afgedaande Ryksdag kan dan van 13 November tot Kerstmis den achterstalligen wetgevenden arbeid pogen in te halen. In verband hiermede besloten de Senioren het eerst de belastingwetten, de Difiten- voorstellen en de vlootwet af te handelen mogelyk komt dan nog voor het ^eces de militaire pensioenwet aan de orde, waarover nog enkele verschillen van meening tusschen de partyen bestaan, die door bespreking wel kunnen worden opgelost. Voor de aanneming der begrooting in derde lezing zullen dan nog drie dagen, van 28 tot 31 Mei, overblyven In hoeverre de socialistische overwinning te Gros; -Gerau op dit Regeeringsbesiuit van invloed is, kan niet worden nagegaan. Of zou de Regeering werkelijk, in verband met de Dihten-toekenning de werkzaamheden van het Parlement willen beperken tot 6 maanden en Moi-November als het zomersemester en den parlementairen vacan- tietyd beschouwen In de Belgische Kamerzitting van gister vroeg de afgevaardigde van Dendermonde, de scheepsbouwer van Damme, aan de regee ring inlichtingen over het vertrek van het opleidingschip voor scheepsjongens, dat heden zou plaats hebben. Spr. meende dat dit schip, dat vandaag een kruistocht zal beginnen, verouderd was, daar het dertig jaren geleden was gebouwd. Hy vroeg of de regeering de verantwoordelijkheid voor de reis op zich durfde nemen. Spr. had zyn plicht gedaan door op den toestand van bet schip de aan dacht te vestigen. De minister antwoordde dat de bevoegde autoriteiten bet scbip hebben onderzocht en een gunstig rapport hebben uitgebracht. sn "Vitte, zegt de corres- ,Daily Telegraph”, zal ge- )or het aftreden van den van buitenlandsche op, dat het beginsel van vrede tusschen de volken en van de beslissing van geschillen tusschen de mogendheden door scheidsrech terlijke uitspraak niet het minst door Groot- Britanniö bevorderd is. Maar als ’t er op aankomt, lykt ’t wel ceqs anders. De Zuid- Afrikaansche republieken zyn door Engeland van de eerste vredesconferentie geweerd en het geschil met Transvaal buiten alle bemid deling van bevriende mogendheden gehouden van scheidsrechterlijke uitspraak mocht heel geen sprake wezen. En toen eergisteren in het Lagerhuis na Sir E. Grey’s mededeeling over het ultimatum, aan Turkye gesteld, de liberale afgevaardigde Lupton vroeg of het geschil over die Turksch Egyptische grens niet by uitnemendheid geschikt was om aan bet Haagsche scheidsrechterlijke hof voor gelegd te worden, ging er uit de vergadering een spottend gejuich op en van de ministors- bank kwam er geen antwoord. Ik gshookt ivoor fe- riapals vm late) Ah paral vaa gebruiken. *B. TL zy zyn myne „schaduwen”; dat zy dat zyn weet de een niet van den ander, noch iemand anders behalve ik. Eiken nacht ontmoet ik dezen of genen van hen op eene bepaalde plaats, en ontvang hunne verslagen. Op deze manier wordt ik op de hoogte ge houden van de bewegingen en verblijfplaatsen van de meeste bekende misdadigers in Ame rika; en wanneer een van hen uit New-York of van elders vertrekt, sta ik op de loer voor nader bericht omtrent hem. Eenigen tyd geleden werd my medegedeeld, dat ver scheiden* personen, die als falsarissen be kend staan, met een transatlantisch stoom schip New-York verlaten hadden. Zy land den in Europa, en door correspondentie met de Europeesche autoriteiten kwam ik hunne adressen en de namen, waaronder zy door gaan, te weten. Deze personen bevinden zich thans niet in Engeland, en zyn ook niet naar dit land teruggekeerd, ten minste niet allen. Tegelijkertijd vernam ik, dat er pogingen in het werk zyn gesteld, om enkele van onze bankiershuizen en financieele in stellingen door zwendelarfj op te lichten. Om die reden wensch ik hen voor de rechtbank te brengen, daar een aantal van onze finan ciers belang hebben by de zaak- Zy hebben In Engeland gaat men er by geval grootsch sen en makkers van misdadigers zyn, en door dezen vertrouwd worden. Ik maak er myn werk van hen te kennen en hen te gebruiken: zy zyn myne „schaduwen”; dat J -k- x. nje( van den ander, Nog is de geheele uitslag der verkiezin gen in Frankrijk niet ten volle bekend maar het blijkt uit de gegevens al vol doende, dat de linkerzijde een schitterende overwinning heeft behaald. Nu reeds heeft zy 24 zetels gewonnen, en de kansen staan voor de nationalisten niet best by de herstemmingen. Van nationalistische zijde wordt de ne derlaag natuurlijk geweten aan het optre den der regeering in de zoogenaamde samen- zwerings geschiedenis. Dat die opvatting onjuist is, blykt wel het best hieruit, dat de candidaten, die zich openlijk als mo narchisten stelden, bijna overal gekozen zyn. Veeleer mag worden aangenomen, dat de Fransche kiezers het spel doorzagen van de mannen, die onder het motto een nationale, vaderlandslievende republiek te dienen, overal en altoos werken in het belang van de reactie en van de monarchie. Het opmerkelijke van de geheele verkie zing is de algeheelo opschuiving van het land naar links. Om in^die richting te blyven zal ook het ministerle-Sarrien „demi- tour i gauche” moeten maken, en zich wat meer moeten aansluiten by de linkerzijde. Het aftreden van Witte, pondent van de „T volgd worden do< Russischen minister zaken, graaf Lamsdorf. Reeds sedert eenigen tyd had hy geen invloed meer, mcb by den Tsaar, noch op den gang van zaken in het departement en op de leiding der buitenlandsche aangelegen heden Zyn heengaan werd reeds geruimen tyd verwachten weldra zal hy zyn vriend Witte volgen in ongenade. By het groote gebrek aan „mannen” in Rusland, zegt dr. Dillon, is dit zeker te be treuren. De diplomaten te Petersburg zyn ontstemd, want Lamsdorf was by hen ge zien, wyl hy niet alleen bekwaam, doch eer lijk was. Hy woog zyn woorden, als de apo theker zyn medicamenten, maar wat hy zeide kon eveneens op een goudschaaltje worden geworpen. „He was a safe man” Als zyn opvolger wordt genoemd de te genwoordige Russische gezant te Kopen hagen, kamerheer Iwolskideze, een gun steling der keizerin weduwe, schynt echter nog niet besloten te hebben, of by de be noeming zal aannemen. Hy is in audiëntie ontboden, en zou volgens de „Neue Freie Presse”, toen van den Tsaar vernomen heb- byhaalde, en die directeur kocht het stuk weer voo^Rosenborg aan! Toen Stef- fensen eens een gesneden ivoren doos, ook uit het museum weggenomen, aan een koop man in oudheden verkocht, zeide hy erby: Zeg maar aan niemand dat u het van my heeft; de menschen mochten eens denken, dat ik ’t van Rosenborg gestolen had I Het schijnt, dat de ontdekking van ’s mans brutale stelen een gevolg is van een bezoek dat wylen- de Deensche prof. Pietro Krohn verleden jaar aan het Kunst- und Gewerbe- museum te Hamburg bracht. Daar vond hy een heele verzameling Flora-Danicaporselein, dat, naar hy geloofde, alleen op R isenborg kon wezen- Hy ging toen aan ’t onderzoeken. Na zyn dood, in ’t najaar, zette prof. Arnold Krog het onderzoek voort. Deze kwam 't eerst er mee in het openbaar. Steffensen klaagde hem toen nog wegens smaad of beleediging aan. Dezer dagen is die zaak voor geweest. Steffensen werd veroordeeld prof. Krog 60 kr. schadevergoeding te geven. Frankrijk. In het bekken van Pas-de-Calais wordt nu nagenoeg door alle mijnwerkers den arbeid weer opgenomen. In een urinoir in de rue des Pyrenées is gemakkeiykste gedeelte van je werk zyn. Je moet zorgen, dat geen Van die mannen je wezenlyk karakter en streven vermoedt. Je doel moet zyn den persoon te ontdekken, met wien zy in betrekking staan. Hy is de tusschenpersoon of „bemiddelaar”, en hy, hy alleen draagt kennis van de identiteit van het hoofd en den bestuurder van den troep. Zoo je dat hoofd ontdekken kunt, zal je werk afgedaan zyn, en zul je ook een gewichtig vraagstuk opgelost hebben. Want tot op dit oogenblik is hy, welke ook onze vermoe dens wezen mogen, feitelyk een raadsel. Niemand kan met zekerheid zeggen: „die is bet!” Het blykt wellicht, dat het de persoon is, van wien je dat bet laatste zoudt gedacht hebben. Maar zoo je geduld hebt en ijverig en voorzichtig bent, zul je hem vinden.” „En voor ik. J^q igevinden heb, moet ik niemand arrest’tór^^” mö<?g Fedovsky. „Neen zijn om de eene of andere bnitengaWfioi'reden 1 Het arres- teeren van een der ondergeschikten zoo den hoofdpersoon op zyne hoede doen zyn, en dan zou de kans om hem in handen te krij gen hopeloos wezen. Je hebt te doen met eenige zeer doortrapte kerels, en je moet sluwer wezen, dan zy.” &OUJISCHE 101 IliVI. i i i' i' i' e gratis ge- l l' bijvoegsel. 1 oorkumende A ‘ATBONEN V p. p. tegen A verkrijgbaar Haag. Graaf Ignalief is te Kief vermoord. Bij zonderheden zyn nog niet te verkrijgen. Er komen telkens zulke verrassende dingen over de dieveryen van Steffensen, den con servator van het museum Rosenboig in Dene marken aan het licht, dat wy weer eens op do zaak moeten terugkomen. Het is nu al gebleken, dat Steffensen niet alleen uit de opgeborgen schatten van het museum nam wat hy van de hand kon zetten, maar ook uit het tentoongestelde en kostbaarste deel der verzameling. Men is ook bang geweest, dat hjj onder de kroonsieraden, waarvan er sommige onschatbare waarde hebben, had huisgehouden. Gemakkelyk had hy de kost bare edelgesteenten kunnen uitbreken en ze door valsche vervangen. Maar een onder zoek heeft uitgebracht, dat daar alles aan wezig was. Ze werden dan ook afzonderlijk bewaard en Steffensen kon er niet bijkomen, tenzy hy er ingebroken was. Wel weet men nu, dat hy, waarschijnlijk uit een zadel, dat een koning voor zyn zoon heeft laten maken, parelen heeft gestolen. Ten deels verkocht hy die; ook gaf hy er weg aan zyn vrouw en de vriendinnen zyner vrouw. Deze parelen zyn by de politie terug gebracht. Waarschijnlijk heeft hy ook kost baar kant geroofd; men zegt, dat een deel daarvan door een tusschenpersoon aan de koningin verkocht is. Komisch is het gegaan met een gobelin, dat Steffensen uit de ver zameling stal en aan een oudheidhandelaar verkocht. Deze bracht ’t by een verzamelaar, die er den directeur van Rosenborg Stef fensen was de conservator of onderdirecteur met de hoedanigheid van hunne vervalschin- gen de proef genomen, en klaarblijkelijk moeten die zeldzaam voortreffelijk wezen. Nu zy zich hiervan overtuigd hebben, willen zy op reusachtige schaal aan het werk gaan. Maar jy moet er by zijn en hen op heeter daad betrappen!” De inspecteur sprak met geestdrift, en de pols van zyn toehoorder klopte sneller terwyi deze naar hem luisterde. Hy was inderdaad zoo opgewonden geworden, dat hy reeds verlangde aan het werk te zyn en het bewijs te leveren, dat hy alles, wat men van hem verwachte, kon volbrengen. „Wat zal ik het eerste doen?” vroeg hy. „Ik ben niet in staat alles, wat zich kan voordoen, vooruit te zeggen,” zeide de in specteur, „en je zult dikwyls naar eigen inzicht moeten handelen. Maar er zyn enkele algemeens wenken, welke jé kunt volgen. Je moet reizeu, zooals je tot hiertoe hebt gedaan, op de wyze van een welopgevoed en ryk man, die niets om handen beeft. Je moet aan de weet zoeken te komen, welke ban ken door zwendelary zyn opgelicht, en door geheime nasporingen eene meer of minder nauwkeurige beschrijving trachten meester te worden van het niterlyk van de mannen, die voorondersteld worden er by betrokken te zyn. Op die manier zal je de onderge schikten op het spoor komen. Dit zal het Telefoon Ne. A D V E RT E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend n naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1