3 >IJ. lar 4A Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 23 Mei 1006. No. 10035. o. 97, Bultenlandscli Overzicht r®r iglijders met i>eiï -a 45ste Jaargang. FEUILLETON. Het Dagboek van den Inspecteur. ide. van De Koning gratis ge- tandelaar IKMAN 4 Z«. n toepassingen lerde for- rit. Zg geven rs niet kunnen geen imitaties briefkaart* er Jt «gezonden door tbommel. werkelijke knip NT, m modellen te irma NAL geknipte rde plaat. KEU patroon. CHILD- HE-- •E - Feletoi II No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers VIJF CENTEN. tijvoegael. lorkomende ATRONEN p. p. tegen erkrygbaar Haag. fionMEMm i aantal oige- op aanvraag. SI Jb Co. Telefoon Jo. fcf A DVERTEPiTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Duitschland. Het schijnt, dat de politiebeambte, die b(j de kiesrechtbetoogingen te Breslau oen ar beider de hand heeft afgekapt, bekend is geworden: een jongen had aan zijn school makkers verteld, dat zijn vader ook bij de relletjes geweest was en zelfs een van de betoogers de hand afgehouwen had. De ver dachte heet Thursen. van die lyn zaten er in de oude Kamer 233 man, in de nieuwe Kamer 179 man. Links van die lyn kwamen in de oude Kamer de linker republikeinen met 66, do radicalen mat 118, de radicaal-sociaiisten met 116 stemmen. In do nieuwe Kamer wordt dat: linker republikeinen 77 (11 moer), radicalen 110 (8 minder), radicaal socialisten 143 (27 meer). Dan volgen de socialisten van de vereenigdo party. Die waren inde oude Kamer 40 man sterk, in de nieuwe wordt dat 56. Eindelijk de onafhankelijke socialisten vroeger 17, voortaan 19 man. Onder de gekozenen van gisteren noemen wjj nog Labori, den advocaat van Zola in de Dreyfuszaak. Wat het aanbljjven van het ministerie- Sarrien betreft, minister Barthon, van open bare werken, heeft gisteren een rede ge houden te Oloron, waarin hy verklaarde, dat het ministerie eensgezind en vol vertrou wen in het parlement zou optreden om do medewerking te vragen voor de belangrijke wetgevende maatregelen, die de regeering in den zin heeft. De wet op de scheiding zou worden ten uitvoer gelegd op onbe krompen wijze, zooals zij ook was opgesteld. Er waren zeer uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Vooral do tunnel werd streng bewaakt. Zaterdagmorgen om halftwaalf kwam ko ning Victor Emanuel met een talrijk gevolg aan het station Brig aan. Hij en de Bonds president Furrer drukten elkaar hartelijk de hand. .Aan de lunch* door de Zwitsersche rogee- ring aangeboden in do bal van het stations gebouw, zaten 65 personen aan. De koning en de Bondspresident zaten tegenover elkaar. De koning sprak Italiaansch en de Bonds-, president Duitscb, zoo was vooraf afge sproken, Victor Emanuel onderhield zich zeer levendig met den Zwitserschen minister van oorlog die naast hem was gezeten. De tafel was prachtig versierd met alpen rozen, gentianen «i anemonen, en na de korte toespraken van den Bends-president en den koning boden twee in’t wit gekleede meisjes hun ruikers aan. Oip balfdrie vertrok de koning met zijn gevolg, en een kwartier later volgden de Bondsregeering en andere Zwitsersche auto riteiten hem naar Domodossola. Verspreide Berichten. Fraskbuk, Zaterdag hebban 500 stakers Werklieden aangevallen, die uit de antomobieienfabriek van Dion kwamen. De tmoepen moesten tus- schenbeiden komen en in do botsing werden verscheiden soldaten gekwetst. Negen arres taties hadden plaats. Te Abbeville Js een gieter, die op 1 Mei een onderofficier der huzaren een slag mot een stok gegeven had, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Drie werklieden, die gedurende de staking te Fressennevillo gendarmes hadden beleedigd, kregen 2 en 6 maanden. Tusschen radicale politici en vooruitstre vende doemaleden zijn onderhandelingen loo- pende om een groot aantal Russische parle mentsleden een bezoek te laten brengen aan Parijs. zelf nu en dan met genoegen gebruik van.” „Het ware te wenschen dat de Russen meer bier dronken,” zeide Fedovsky; „het schjjnt een kalmeerende drank te zyn> welke iemand tot philosofeeren stemt; en philoso phic is eene zaak, waar de bewoners van Rusland behoefte aan hebbon.” „He' is een gezellige drank ook,” ant woordde de ander; „er is geen beter middel om kennis te maken, dan oenige glazen bier. Alle menschen schijnen hier elkander te kennen. Wij zijn de eenige vreemdelingen. Heilal” Deze uitroep werd op een anderen toon gedaan, on maakte dat Fedovsky zijn makker aankeek. Deze had zijne oogen op een verwijderden hoek yan het vertrek gevestigd, met eene uitdrukking, alsof hy iets zag, dat hij niet had verwacht en dat hem niet geheel welkom was. „Wat is er aan de hand?” vroeg de Rus. „We zün bier niet zoo vreemd als ik me verbeeldde,” hernam Williams; „ten minste ik niet. Ik heb daar juist iemand in het gezicht gekregen, dien ik vroeger gezien „En door wien gij niet wenscht herkend te worden, wil ik wedden.” „Dat kan er van afhangen. Maar” het is erg'toevallig. W(j spraken juist over hem.” {Wordt vervolgd). derbandelingen te voeren om de verschil lende bezwaren tegen het algemeene kies recht weg te nemen. Hij acht het een plicht, het sluiten van een compromis te bevorderen, vooral daar de invoering der hervorming toch niet kan mislukken tengevolge van ver schillen, die alleen loopen over een getallen- quaestiehij hoopt dan ook spoedig in de commissie het tot stand komen der over eenkomst te kunnen mededeelen. Op de vraag van den afgevaardigde Stein deelde Hohenlohe mede, dat tusschen de Regeering en de Tsjechen geen enkele over eenkomst, van wolken aard ook, gesloten was. Er is thans van de verkiezingen in Frank rijk genoeg bekend om te beoordeelen, hoe zeer de linkerzijde van de Kamer versterkt is- De oude Kamer bestond uit 590 leden. De nieuwe Kamer zal bestaan uit 591 leden, er is op hot'eiland Martinique een kiesdis trict bijgekomon. Van 585 kiesdistricten is de uitkomst bekend. De getallen, die de sterkte der partijen in de oude en de nieuwe Kamer aangoven, zijn dus eigenlijk geen vergelijkbare grootheden, maar hoe de uitslag in de ontbrekende 6 districten zal zijn, komt er zoo weinig meer op aan voor de ver houding der partijen, dat wjj die 6 wel mogen negeeren. De vorige Kamer dan tolde 77 conserva tieven en liberalen. Dat blijft vrijwel gelijk. Ook deze maal zijn er 78 conservatieven en liberalen gekozen Maar de andere groep van de rechterzijde is niet gelijk gebleven, de nationalisten waren in de oude Kamer 44 in getaldie 44 zijn geslonken tot 24. Naar verhouding is de middenpartij bijna even sterk sterk gekortwiekt. De progres sisten beschikten in de oude Kamer over 112 zetelszy moeten zich nu tevreden stellen met 77 zetels Hot kwam dikwijls voor, dat de progres sisten met de rechterzijde meestemden in het verloopen vierjarig tijdvak. Moet men de scheidingslijn trekken tusschen links en rechts, dan zal die moeten loopen tusschen progressisten en linker republikeinen. Rechts waaruit hun een dof gegons van stemmen tegenklonk. Toen zij binnengetreden waren, bevonden zij zich in een smal en laag ver trek, waarin ’da atmosfeer door tabaksrook en menschelyke uitwaseming bedorven was, en dat weergalmde van het gebabbel van een vijftig Duitsche keelen. De bezoekers zaten aan tal van kleine vierkante tafels, ieder met een glas bier vóór zich, dat on geveer eene pint inhield. Bedienden, die volle glazen bier aandroegen of ledige weg brachten, liepen haastig rond. De houten vloer was met zaagsel bestrooid. Het voorvertrek stond door eene breede, lage gang in ver binding met een gelijk vertrek, dat met het eerste een rechten hoek vormde. Dank zij een vyf-groschen stuk, dat Wil liams één van de bedienden in de hand stopte, kregen de nieuw-aangekomenen eene ledige tafel juist aan het einde van de gang, waar zij een gezicht over beide kamers hadden, terwjjl zy zei ven ten deele in de schaduw zaten. Hier zetten zich de twee vrienden neder, Williams met zijn rug tegen den muur. Hun werd bier gebracht en zij staken eene sigaar op. „Die Duitschers hebben een zonderling idee van uitspanning,” merkte Williams op, „als zij deze lucht inademen en bier drinken En toch vooronderstel ik, dat er eene soort van be too vering in gelegen ie. Ik maak er 66) Maar wat me doet denken, dat lig er een' ie van de troep van Willis, is dat, toen ik hem in Pargs zag, hg tegelijk mjj in het gezicht kreeg, en een soort van herkennings- teeken voor me maakte en op me afkwam, alsof hg tne aan wilde spreken. Maar toen hij in m’n onmiddelljjke nabijheid kwam, bleef bjj plotseling, me allerzonderlingst aan ziende, stilstaan, draaide zich vervolgens om en liep weg. Het kwam op dat oogenblik niet in me op, maar ik dacht later, dat hjj me zeker voor Willis had aangezien, en zijne vergissing eeret ontdekte toen bjj me van naderbij zag.” .Daar heeft het inderdaad veel van,” zeide Fedovsky, op wien het verhaal indrnk had gemaakt, en die nauwelijks wist, wat bjj van zijn makker moest denken of bjj in ernst sprak of niet. .Waarom deeldet gg dit den Baron niet mede?” voegde hg er hg. .0, de Baron is een man van het vak, en mannen van het vak zien, zooals gg misschien weet, uit beginsel met minachting De Koning van Hongarije komt naar zijn hoofdstad, die hij ruim anderhalf jaar ge meden heeft, wegens de politieke toestan den. Dat is een bewijs hoeveel die toestand verbeterd is. De onderhandelingen tusschen Wekerle en Hohenlohe echter over de han delspolitieke betrekkingen tusschen Duitsch land en Oostenrijk, verliepen zonder resul taat. De regeering van Hongarije wil het Oostenrjjksch-Hongaarsche toltarief aan do goedkeuring der Kamer onderwerpen in den vorm van een zelfstandig Hongaarsch tarief, dat gelijkluidend wezen zou aan het Oostenrijksche. Doch Oostenryk kan dit niet toestaan, zonder volkomen herziening van de economische betrekkingen tusschen beide landen. Tydens de audiëntie by den Keizer werd de bespreking dezer quaestie voortgezet. De beide ministers zetten hun standpunt uit een- Dr. Wekerle drong er op aan, dat hy wat het toltarief betreft ingevolge de grondwet voor Hongarije op een zelfstandig recht van beslissing moet kunnen aanspraak iquken, daar anders het kabinet in den Hongaarschen Rijksraad groote moeilijk heden zal ondervinden. Een beslissing schijnt in deze zeer princi- pieele quaestie nog niet te zijn genomen. De koning van Italië, is niet met een electrischen trein door de Simplon-tunnel op Zwitsersch grondgebied gekomen. Bij de proefritten hadden de electrische machines wel eens een enkele maal gehaperd; aan de machines, die koud in de tunnel komen, sloeg de gecondenseerde stroom aan, waar onder de isoleering der motoren leed. Voor alle zekerheid besloot daarom de Bondsre geering, toen zy Vrijdagnamiddag per extra- trein uit Bern te Brig was aangekomen, dat den volgenden dag stoommachines dienst zouden doen. Reuter seint uit Petersburg, d.d. 21 Mei: In de zitting van heden van de Doema werd een schrijven van minister Goremykin aan den president besproken, waarin mee gedeeld werd dat het adres aan den Tsaar niet door een deputatie, doch onmiddellyk door den president moest aangeboden wor den aan den Tsaar. De Doema besloot in dezen geest te han delen, daar het hier ging om een vorm- quaestie, waaruit geen conflict met de regeering mocht ontstaan. De Doema ging vervolgens over tot het onderzoek van de geloofsbrieven. De Duitsche Rijksdag heeft Zaterdag eerst het zegel op vrachtoorkonden en daarna de reisbelasting in derde lezing (met 150 tegen 119 stemmen) goedgekeurd. By het ontwerp op de reisbelasting werden nog twee amendementen aangenomen. Het eene bepaalde dat van reisbiljetten voor kinderen slechts de helft van det zegel zal geheven worden en dat het reizen met bij zondere treinen, waarvoor geen biljetten worden uitgegeven, -met een tiende van .den prijs belast zal worden; het andere dat kaarten voor schoolgaande kinderen, evenals biljetten voor militairen en arbeidskaarten, van de belasting vrijgesteld zullen worden. Vervolgens werden achtereenvolgens de automobielenbelasting, de belasting op winst- aandeelen van naamlooze vennootschappen en de rykssuccessiebelasting zonder noemens- waardige beraadslaging afgedaan. In de „mantelwet” werd een bepaling op genomen, volgens welke de reisbelasting op 1 Augustus en al de andere belastingen op 1 Juli van dit jaar van kracht zullen wor den. De mantelwet zelve werd in haar geheel met 149 tegen 95 stemmen by 5 ont houdingen goedgekeurd. Busing, de voorzitter van de belasting- commissie, werd met het tot stand komen van de financieels hervorming van alle kanten gelukgewenscht. Bij de derde lezing van de vlootwet (wel ker voornaamste artikel in den aanbouw van zes kruisers voorziet), die als laatste onderwerp op de agenda stond, stemden alleen de sociaal democraten tegen. In de commissie voor de kiesrechther- vorming van het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden, hield prins Hohenlohe een toespraak, waarin hy zeide, nog steeds on- neder op wenken van liefhebbers. Zoo ik hem vertelde, dat ik dezen of genen voor een verdacht persoon hield, zou hy, niette genstaande de schijn tegen hem was, beslui ten, dat die persoon een eerlyk man moet zyn. Bovendien zou ik wel eene weddenschap aan willen gaan, dat, wie ook het geheim Van die falsarissen moge ontsluieren, onze vriend de Baron dat niet zal doen. Een onafhankelijk persoon, zooals gij ef ik, heeft veel meer kans den spijker op den kop te slaan.” Zy waren de Sehloss-Strasse afgewandeld en hadden een punt even vóór de Alt Markt bereikt. Op den hoek van eene nauwe straat aan de linkerhand stond Williams stil. „Zie,” zeide hjj, „het is thans omstreeks elf uur. Wat zoudt gij er van denken naar een café te gaan en daar een glas bier te drinken voor wy huiswaarts keeren? Wy zullen er des te beter door slapen.” Fedovsky maakte geene bedenking. Inder daad had hy het bezoeken van zulke plaat sen zich langzamerhand tot eene gewoonte gemaakt, ter wille van de inlichtingen, welke hy daar wellicht kans had op te doen. Zy sloegen de nauwe straat in, welke zich kronkelend in noordelijke richting uitstrekte, en bereikten weldra een bierhuis of „restau ratie”, welker ramen verlicht waren en s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1