MANTELS, Altijd welkom te Gouda. Slanken uit Schoonhoven. Stadsnieuws. 3818te Staats-loterij Rechtzaken. BEURS VAR ROTTERDAM Costumes, Klndermantels, Blousen, Wild en Gevogelte. gebleken zijn, dat bet vonnis op een rech terlijke dwaling berust- Rusland. Volgens een Rnssisch blad heeft deczaar een lang telegram aan den Duitscheri keizer gezonden. Naar men weet beeft Nicolaas ook vroeger al eens zijn ambtgenoot over do binnenland8cke toestanden geraadpleegd. Marokko. Lieden van den Angora-stam en posten aan de kast hebben gevochten, waarbij een onderofficier doodelyk werd verwond Voor de poorten van Tangcr is een Franscbman vermoord gevonden. Vele staramen zjjn in openlijken opstand ca de stad Azcraoeur wordt belegerd. Goed nieuws van iemand nit ouzo omge ving is ons altijd welkom en wij zullen loet belangstelling kot volgend berichtje van een Rotterdammer lezen. Het zal eveneens voor volen onzer een waardevol nienws zijn. MejuMronw L. Wessclmann, wonende Twee- leenwensteeg 5 te Rotterdam, deelt ons mede Nn ik volkomen genezen ben, door bet ge- bruik Uwer Foster's Rngpjjn Nieren Pillen, van een ellendigo nierziekte, waarmede ik reeds zes jaren gesukkeld beb, kan ik niet nalaten U mijn oprechten dank te betuigen. Ik beb vier jaren hiermede gedokterd, zonder dat ik een merkbare verbetering kon waar nemen. Steeds had ik zware pijn in den rag en in de zijden, ik sukkelde aan hoold- pijn, duizelingen en was altijd aangedaan met een vermoeid, algemat gevoel, vooral 's morgens wanneer ik op moest staan. Alles was mp te veel en bp bet minste werk moost ik hevig transpireeren, wat mij nog meer afmatte. Mijn eetlust was zeer slecht en rojjn slaap onrustig. De urine zag er steeds vuil en bewolkt uit en liet een geel bezinksel achter. Joist lu dit slechte stadium van mijn ziekte, maakte ik kennis met Ow pillen, reeds dadelijk bekwam ik hierdoor beterschap en ik beb Uw knar toen hard nekkig voortgezet. Thans, nn ik zei doosjes heb ingenomen, ben ik totaal van mjjn onde kwaal genezen en ik weet niet hoe ik U mijn dankbaarheid moet betuigen. Waar ik kan, zal ik ze aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U bet publiek te maken op elke wjjze die U goeddunkt. Ken kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder U schijnen voortdurend onge- gesteldmisschien lijdt gjj aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Wees niet, te vlug in bet vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij ijjdt aan een der ziekten waaraan vronwen ijjden. Ken groot aantal dezer ingebeelde .vrouwenziekten" zijn niets anders dan aan doeningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer moer aan een ingebeelde kwaal, bet zjjn misschien Uw nieren welke in het spel zjjn. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geelt, dezelfde die Mejufironw Wesselmann gehad heeft. Zijzijn te Gondii verkrijgbaar bij de Hoeren WOL/FF Ce. Westbaveu 198. Toezending geschiedt irunco na ontvangst van poatwissel a F 1.75 voor één- of F 10.— voor zos doozen. h. Id Memoriam Apollo. 2 Dec 1870-21 Mei 1906. Van ons heengegaan in den manneljjken Jceftyd van 36 jaren, gostorven aan bloed armoede. Het is bepaald jammer, dat ons Fanfarecorps is ontbonden mooten worden tengevolge van do weinige animo die er bestond om als werkend lid toe te treden. De Volksconcerten gedaronde eenige jaren door Apollo des zomers gegeven, brachten in het saaie, doffe leven van ons verdeeld stadje nog eenigo oogenblikken van ont spanning en vrooljkheid. De ijverige direc teur, de heer van Rossnm, kon nog met zoo'n jengdig vunr de nummers leidon. By het afscheid van Apollo aan hem een woord van dank namens onze burgerij voor de aan gename oogenblikken, die by in die 36 jaren ons beeft bezorgd door zjjn uitvoeringen, wedstrijden en concerten En aan de schei dende leden, waaronder oude veteranen, die een reeks van jaren bon tjjd en krachten hebben gegeven tot genoegen der burgerjj, een eeresaluut. Evenals by bet overlijden van een vorst, kunnen wh ook hier uitroepen,Ia roi est mort, woe te roi!" De Parjjsche Bezetting zal Apollo's troon bestijgen en beginnende met dezen zomer aan zyn leden en begunstigers ernige concerten aan te bieden, hopen wij, dat weldra op de Steenen Brag of io het Boterhui8 bare welluidende tonen mogen klinken, dat bet Bestuur zich spoedig zal wenden tot den raad om de subsidie van Apollo te mogen ontvangen. Maar dan mogen Schreider en Valk daar aan geen Zondagsrust verbinden. Want die heeren schijnen overal de Zondagsrust als spaak in hot wiel te willen steken: den Voctbalclnb op Zondag het matchen onmo gelijk makenop de Groene Kruisvergado- ring de subsidie aan het Zwembad afhan kelijk willen stellen van bet zwemmen op Zondag. Laat ik den heeren even voorhou den, wat in Engeland zelf tegen dat streven van de kerkdijken gezegd en gedaan wordt „De Anti puriteinsche Vereeniging ter Ver dediging var. de Genoegens van het Volk, blfikt na pas opgericht. De schrijver Ches terton schynt de leider te zjjn. Ook Walter Crane is er lid van geworden. Ik befi. zeide hy aan een verslaggever, voor alles wat den Britschen Zondag zyn somberheid kan ont nemen- Er is oen neiging bij lichamen als de Londensche graafschapsraad om geLoor to geven aan de eischen van puriteinen om onschuldige vermaken op Zondag te ver bieden- Nu vind ik het verbieden van spelen op Zondag al heel dwaas. Ik begrijp D'et wat men er van godsdienstig standpunt te gen kan hebben. Er bostaat geen gebod Gjj zult niet spelen I Voor het hard wer kende geslacht van tegenwoordig acht ik onschadelijke genoegens noodzakelyk. Men zegt: op Zondag moet gjj rusten. Maar men kan rust nemen op allerlei manier. Voor iemand, die bet druk heeft, is veranderiog van bezigheid rust. Laten do menschen vroo- lyk zyn. Meu haalt altijd bet beste uit iemand, Als hy opgewekt is Dat is een slechte bodem voor booze dingen." Juist, laat de menschen en vooral de kin deren vroolijk zjjn. De vroolykbeid en het opgewekte spel zjjn een slechte bodem voor het kwaad. Neem er do proef eens mee, zou ik zeggen, en misschien zullen de klachten van synoda over de toenemende onzedelijk heid verstommen. En bljjkens het voorstel der Friesche synode was het voetbalspel zelfs voor orthodoxe dominees niet kwaad. Maar om op die Groene Kruisvergadering terug te komener is my verteld, dat bet daar net een kerkelijke bijeenkomst leek. Er mankeerde maar aan, dat met gebed geopend en gesloten werd. En hoe zoo, zult ge vragen. Wel er waren 32 leden opgeko men, een ongewoon groot getalen van die 32 waren er minstens een paar dozjjn van kerkelijke kleur, die anders nooit een ver gadering bijwonen En wat was de reden tot die groote opkomst P Ja, lezerJan Valk moest aftreden als bestunrslid. En nu was hjj bang, dat men hem het voetje zon lichten. Daarom had hjj al zoo den een en ander op straat staande gehouden onder hot volgende praatje„Zeg, je komt Dinsdag toch op de vergadering P Waarom P Wel er moet er oen aftreden Wie P Wel ik (Historisch). Kom vriend, ik dacht dat je wjjzer was om je zelf zóó in de kaart te laten kjjken I Zat je zoo in je rikketik P Ja zelfs waren oen paar vrienden van Jan den dag te voren lid geworden om moe te kannen stemmen. En dan bleek het nog wel geheel onnoo- dig. Want de tegonstanders van Jan, in de politiek wel te verstaan, zjjn wel zooc ver standig, dat in een zoo nuttige vereeniging als het Groene Kruis, zoo'n strijd ongepast is. Wel zag ik gaarne ook een werkman in het Bestuur. Maar heusch Jan, jy zit ons daar niet te veel- Zelfs werd door zoo'n tegenstander voorgesteld om Jan bjj accla matie te benoemen. Maar dat kon volgens reglement niet. En ziet bjj de stemming waren een paar grappenmakers, die Vink- Valk in het huwelijk verbonden hadden. Nou ik geloof, dat het gauw op echtscheiding of nog erger zon uitloopen tusschen die twee. Zelfs Jan Bazuin kreeg een stem, maar om dat niemand zich aanmeldde van dien naam en in den Burgerlijken Stand deze niet voor komt, werd die stem ongeldig verklaard. Jan Bazuin is zeer gevoelig voor die eer, maar hoopt nog langen tjjd zjjn incognito te bljjven bewaren En wat boor ik weer opduiken, vriend Jan P Bestaan er plannen om met de heele familie te vertrekken P Maar eerst wilt ge hier jo taak volkomen afwerken, is het niet P Doe dat vriendmeet Schoonhoven de volle maat van uw gaven toe- En dan weet ik metoen een plaats, waar jjj jo vestigen moet, dan kom je bepaald op bet Binnenhof, wie weet.... als Brammetje nog eens kans krijgt-... wel als Minuter twin Publiek* Werken. Wordt je niet nieuwsgierig Jan P Welnu ik wil het je dadelijk zeggen Ga naar Wageningen. Daar is het publiek tuk op redevoeringen van dit slag van menschen Zaterdagavond werd onder presidium van den heer Petrie in het hotel „Smid" te Wa geningen een vergadering belegd, waarin als spreker optrad de heer E. H. Sikkema, roethandelaar en landbezitter te Groningen. De „Winschoter Courant" geeft er het vol gende verslag van Onder luid applaus trad spr. de zaal bin nen, en begon eenige oogenblikken daarna zjjne improvisatie met te verklaren, dat bjj God dankte op zjjn bloote knieën, dat bjj lezen noch schrijven had geleerd. Zjjns inziens komt van leeren niets anders dan stelen. De openbare onderwijzers bederven de kinderen; want een raensch kan evenmin zonder God als een visch zonder water. Wat geeft al die geleerdheid P Spr. vroeg eons een di recteur van een landbouw proefstation wat stikstof is. De geleerde man kon hierop geen bevredigend antwoord g6ven. Dat kan alleen iemand als spr-, die 55 jaren door den schoorsteen kroopalleen door ervaring komt men aan verstand. De wereld gaat harder achteruit, dan een sneltrein vooruit. Bewysa. kocht men vroe ger op 20-jarigen leeftijd een pak kleeren, dan kon men daarmee op 70 jarigen leeftijd nog netjes naar de kerk gaan. Tegenwoor dig echter koopt men, althans in Groningen, voor f 10 4 f 12 een nienw pak- Als men er evenwel mee in den regen loopt heeft men wel 5 pakken in het jaar noodig. b In 't ziekenhni8 worden mannen ver pleegd door pleegzusters die brengen je ook in 't bad. Dat mag niet te pas komen. c. Die niet werkt, zal niet eten, zegt de Bybol, en zoo moest 't zyn, doch wat zien we P De arbeiders, die den rjjke nog ryker maken, kannen uiet eens voldoende voedsel krijgen. De ryke drinkt champagne; de ar beider „majum" (water). d Te Groningen bestaat een Hoogere Burgerschool Daar gaan de joage heeren een paar jaren naar toe om dan later als directeur of opzichter 'op te treden. En wat blijkt dan in de practyk Dat ze nergens verstand van hebben. Spr. komt bierdoor (ot de conclusie, dat een loodje „masselbroche" beter is dan 'n pond verstand. Hy wenscht hierin verbete ring te brengen door alle arbeiders, die willen werken, f 3 per dag te laten ver dienen. Die niet willen werken, moeten naar de Kolonies. Harm Pel, veedrijver, begint het geklets blijkbaar te vervelen. Hy roept„Goa moar noar hoes, Sikkema". Op verzoek der aanwezigen behandelt spr. echter nog de Woningwet, het onderzoek naar het vadorschap en andere zaken. Op een vraag van een der debaters of de heer Sikkema, indien hy als lid der Tweede Kamer mocht worden verkozen, zal zorgen voor een goeden ijskelder alhier om de visch voor bedorf te bewaren, antwoordde spr. bevestigend. Verder kwam nog in het debat nit, dat hy den arbeiders by eon half pond vleesch per dag graag twee borrels toe wil geven. Vóór het sluiten der vergadering werd de heer Sikkema, gezeten in een stoel, ge plaatst op een tafel, door de zaal rondge dragen^ eerbiedig naar rechts en naar links buigende. Met een „Er lebe hoch!" werd de goed bezochte vergadering gesloten. Bepaald doen hoor vriend. Pin als je in de verkiezingsdrukte het te „volmondig" krygt, telegrafeer dan maar even om JAN BAZUIN. STATEN-G EN EU AAL. r w fc a êb k h a n k n. Vergadering van Dinsdag 29 Mei. Internationaal Privaatrecht. Aan de orde was het wetsoutwerp tot uitvoering van enkele bepalingen der op 12 Juni 1902 alhier gesloten verdragen en wel tot regeling der wetsconflicten met betrek king tot het huwelyk; en tot regeling der voogdij van minderjarigen en tot wijziging in verband daarmede, van eenige voorschrif ten van het Burgerlijk Wetboek en van de wet van 6 Februari 1901. De heoren Lobman, vau Doorn, de Beau fort en Heemskerk traden in eenige theore tische beschouwingen over de vraag of een traktuat al dan niet wettelijke bekrachtiging behoeft, dan wel of deze alleen gewenscht is. De minister van Justitie verdedigde het standpunt der Regeering, dio aan het trak taat bindende kracht toekent en dus een wettelijke voorziening niet noodig acht. De algeraeene beschouwingen werden ge sloten. By art. 3 lichtte de heer de Beaufort een amendement toe om aan de consulaire en diplomatieke ambtenaren dezelfde bevoegd- hedeu toe te kennen als aan ambtenaren van den Burgerlijken Stand, ten aanzien van bet sluiten van huwelijken. Ten einde den geestelijke, die later een korkelyk huwelijk voltrekt, te vrijwaren tegen straf, is gelijkstelling van den con sul met den ambtenaar van den Burgerlijken Stand noodig. Wanneer te dien aanzien volkomen zeker heid bestaat, kon de heer Bolsins zich met het amendement vereenigen, gelijk ook de heer Heemskerk, die strafbaarheid van den geestelijke uitgesloten achtte. De minister vau Justitie sloot zich bjj dit betoog aan. Hjj had geen bezwaar tegen het amendement, en de Kamer nam het zonder stemming aan. Het wetsontwerp werd aangenomen. Aan de orde wu hel wetsontwerp tot wijziging van art. 41 dar wet van 26 Mei 1870 tot regeling der Grondbelasting (ver lenging van den vrydorastermyn voor kleine bedijkingen en droogmakerijen). Door den heer Smeenge werd een amen dement verdedigd om deze gufistige bepaling, in byzondere omstandigheden, uit te strek ken ook tot grootere bedijkingen en droog- makeryen (van boven de 500 HA.), maar ten hoogste voor 10 jaren. De minister van Financiën liet de beslis sing aan de Kamer over. Het amendement werd aangenomen met oo tegen 9 stemmen en daarna ook bet wetsontwerp. Aan de ordo waren vervolgens de wets ontwerpen le. tot bekrachtiging eener over eenkomst met de Ned. Indische Telefoon maatschappij te Batavia; 2e. tot aanleg van oen gonvernementsteJefoon tusscben Batavia, Semarang en Soorabaja, en. 3e. tot aanvul ling en wijziging der begrooting van Ned.- Indië voor het dienstjaar 1906. De heer Bogaardt betuigde zjjn instem ming met deze ontwerpen, en bepleitte Staats exploitatie van de interloeale en gemeente- exploitatie van de locale telefoonlijnen io Ned.-Indië. Dit dualistisch stolsel werd bestreden door den heer Tjjdeman. Hy juichte de strekking van de ingediendo ontwerpen toe. De heer van Deventer achtte de houding van de Regeering tegenover de intercom munale Telefoonmaatschappij onredelijk. Overigens verklaarde ook spreker zich voor de ontwerpen. De minister van Koloniën ontkende dat de Regeering niet loyaal tegenover de Tele foonmaatschappij had gehandeld. De mate rieel© waarde der goederen der maatschappij zjjn met juistheid door 3 deskundigen ge taxeerd. Overigens verzekerde de minister, dat met voortvarenheid aan de organisatie der telefonie in Ned.-Indië wordt gearbeid. De wetsontwerpen werden aangenomen Aangenomen werden verschillende con clusies op adressen. De conclusie op het adres van D. Okhui- zen, eervol ontslagen ingenieur voor het stoomwezen.te Breda, strekte, den minister te verzoeken, te willen overwegen, of er geen termen waren alsnog hem in een zij ner vorige betrekkingen te herstellen en, zoo niet, dan te willen bevorderen, dat aan adrossants aanspraak op pensioen althans alle recht geschiede. De minister van Landbonw enz. zette de geschiedenis dozer zaak uiteen. De heer Okhuizen was meer ziek geweest dan dat hg dienst had gedaan. De heer Schaper moeude, dat het beter is, den heer Okhuizen weer in dienst te herstellen. De heer Blooker meende, dat adressant met alle hnmaniteit is behandeld, en stelde bjj amendement voor om de conclusie op het adres te beperken tot eenvoudige dank zegging voor de verstrekte inlichtingen. Door de commissie werd echter haar con- clQ8ie gewijzigd, waardoor het amendement overbodig werd en verviel. Conclusie, aldus gewijzigd, goedgekeurd. Voorts aangenomen eenige andere con clusies op adressen en uaturalisatiën, onder meer van den luitenant H. Christoffel. Morgen 11 uur voortzetting debat over Arbeidscontract. Naar „De Nederlander" verneemt komt nog deze week de benoeming af van jhr. Van Sandick, gouvernements-secretaris van West-Indië, thans met verlof te 's-Graven- hage, tot burgemeester van Dordrecht. Gemengde Berichten. Te Steeg ia door de gemeentepolitie tegen eenige liootdolflcieren proces-verbaal opge maakt wegens het te paard berijden van bet rijwielpad in de Middachterlaan. Mon meldt nit Hariingen van 28 Mei: De beer S. H., houtzaag-molenaar te Al- menum, die de vorige week door een stak hont, wegvliegende van onder een cirkelzaag ernstig aan' de borst werd gewond, is heden tengevolge dier verwonding in bet verple- gingsgesticht everleden. GOUDA, 30 Mei 1906. VERGADERINGvae dkbGEMEENTERAAD op Vrjjdag 1 Juni 1906, des namiddags half twee uur. Aan de orde 1. De benoeming van: a. een ambtenaar van den burgerlijken stand. (Ing. St. No- 46). b. kiezers tot plaatsvervangende leden in stemboreanx. (Ing. St. No. 48). c. een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys. 2. De herstemming over het voorstel van den heer van der Ree om aan Mej. Loep, gewezen gemeente-vroedvrouw, eene jaar- Ijjksche gratifi&tie te verleenen, en c. q. het afwijzend praeadvies op bet verzoek daartoe. (Ing. St. No. 40). 3. Het voorstel tot het ingebruik afstaan vqn gerioleerden grond in de Kees Faas- sens Rolwagen. (Ing. St. Nos. 23 en 46). 4. Het voorstel inzake de verzoeken van do heeren J Th. L. Withof Keus en J. Breebaart tot behoud van uitgangen op bet Regentesseplautsoen. (Ing. St. No. 44). 5. Het voorstel tot het om niet overnemen van grond in de Boelekade. (Ing. St. No. 45). 6. Het voorstel tot het na wijziging opnieuw vaststellen van de verordeningen op de heffing en de invordering der hondenbe lasting, (Ing St. No. 41) en het op art. 1 van eerstgenoemde verordening door den beer van der Ree ingediende amendement. 7. Het voorstel tot het na wijziging opnieuw vaststellen van de Algemeene Politiever ordening. 8. De reclames van het Bestuur der Naam- looze Vennootschap de Rutten's Bierbrou werij „De zwarte Ruiter", H. H. van Heuveln, A. J. IJsselstyn Co. en A. P. J. van Dam tegen aanslagen in het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. 9. Het tweede suppletoir Kohier van school gelden op de Burgerscholen, (ligt ter visie). Aan de Raadsleden zyn de volgende inge komen stokken toegezonden Gouda, 22 Mei 19Q6. Ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 9 der Verordening op de invordering der plaatselijke directe belasting naar het inko men heeft de heer Gomeente-Ontvanger ons een staat doen toekomen van de posten op de kohieren van 1905, welke na gedane waarschnwing en aanmaning en na uitge vaardigd dwangbevel zyn gebleken oninvor- derbaar te zyn. Wij hebben do eer den Raad dezen staat, waarop do namen van 56 personen voorko men, toe to zenden en in overweging te geven de daarop vermelde posten tot een gezamenlijk bedrag van f 727.60 oninbaar te verklaren. Gouda, 29 Mei 1906 Ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. no- 3, ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens het aan den heer M. S. Both op zijn verzoek verleend eervol ontslag, bobben wy de eer in overleg met den heer Arrondissements-Schoolopziouer, na ingewonnen bericht van hot waarnemend Hoofd der betrokken school, voor te dragen I. de Heer H. KLEIJN, te Doetinchem. II. de Heer J. BAKKER, te Nienw-Hellevoet. III. de Heer H. F. LIJNBACH, te Nootdorp. Overeenkomstig het bepaalde by art. 29 der Wet op het Lagor Onderwys leggen wy het advies van den Schoolopziener en het bericht van het waarnemend Hotfd der School hierbij over. Gouda, 29 Mei 1906. By ongedagteekend, den 23 April j.l. ingekomen, adres wendt de heer D. B. Lankhorst zich tot dej^taad met de mede- deeling dat aan de womng in de Prins Hen drikstraat Wyk P no. 341 alle door ons voorgeschreven verbeteringen zyn aange bracht, waarom by verzoekt krachtens art kei 25 der Woningwet ten aanzien dier woning de onbewoonbaarverklaring te willen opheffen. Ter zake door ons geraadpleegd verklaart de Inspecteur van het Bouw- en Woningtoe zicht by brief van 30 April j.l. no. 121 dat werkelijk aan onze aanschrijving geheel is voldaan, zoodat de onbewoonbaarverklaring kan worden opgeheven, en deelt de Gezonds- heidscommissio by schrijven van 22 dezer no- 22B mede dat ook zy zich tnet die op heffing kan vereenigen. Wy hebben mitsdien de eer U in over weging te geven te besluiten als volgt De Raad der gemeente Gonda, Gelet op zijn besluit van 13 Jannari 1905 tot onbewoonbaarverklaring van de woning aan de Prins Hendrikstraat, Wük P no. 341; Gelezen het schrijven van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente van 29 Mei 1906 no. 52, en het daarbij overgelegd advies der Gezondheidscommissie te Gouda van den 22en dier maand no. 22B; Gelet op artikel 25 der Woningwet; Heeft besloten: Op te heffen de onbewoonbaarverklaring der woning aan de Prins Hendrikstraat, Wijk P no. 341. Heden slaagde te Utrecht voor de akte Lager Onderwys de Heeren H. Boon en J. van Spengen, beiden alhier. By kon. besluit is met ingang van 1 Juni 1906 benoemd tot notaris binnen het arron dissement Tiel, ter standplaats de gemeente Culemborg C. G. J. van Mierop, candidaat- notarii alhier. Naar men ons mededeelt zullen op de eerstvolgende orgelbespeling op Dinsdag 5 Juni a.8. medewerkende dames M. Verwey, sopraan, H. Alma Merro, sopraan en Berrine Mol, alt, allen uit Utrecht. Deze dames hebben zich tot een vast trio gevormd, zyn reeds in verschillende plaatsen opgetreden en zullen hier o.a. opvoeren, „Des Herrn Einrng" van Handel, „Es ist ein Reis ent sprangen", Melodie ans den 16 Jahrl. door M. Prütoims. „Gott sei Lob, Eh"r und Preis" van J. A. Hiller en „Salvnm vac regem", A. Saccbini, alles a capella. Door Mejuffr. Alma M., sopraan, zal nog gezongen worden een Aria van Em. d'Astorga en drie Kleen- gedichtjes van Guide Gezolle, getoonzet door Oath, van Rennes. Verder bevat liet programma werken van Bach, Mendelssohn („Fürelite dich micht" ans Elias), Otto Dienel „Verlangen naeh dor ewigen Liebe", enz. Voorzeker zullen thans velen opgaan naar hei kerkgebouw om een nar van kunstgenot te kunnen smaken. Nog lang niet genoeg worden de concer ten, waar zooveel te genieten valt, bezocht, terwijl toch steeds het programma, met zooveel zorg is samengesteld en een werke lyk schoone avond doet verwachten. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 30 Mei, No. 9342 f 1000. 10280 en 19235 ieder I 400. 4593 1 200. 1253, 4353, 0024, 9564,10182,11022, 11297, 13288, 13637 en 18778 ieder 100. 104 357 428 753 55 99 820 31 917 86 1192 1314 1510 37 48 1058 1898 1916 88 2163 2218 2306 19 89 2405 75 84 2675 86 96 2866 3082 3100 3104 36 44 81 3410 3510 35 37 3627 3779 3824 54 70 79 4040 4101. 53 88 4381 4462 5128 45 5259 81 5323 5414 5540 6707 35 75 58G0 5962 85 Prijzen van f 70. 6008 9521 12534 13 9601 90 53 9771 12906 6175 90 89 6321 9803 13015 6027 10063 41 35 91 51 6731 10221 13112 89 55 83 6802 10347 13242 82 10459 43 7103 10520 79 7455 33 13365 91 10636 71 8028 82 86 41 10845 13459 8119 10935 75 8228 55 99 8319 UIIG 13690 49 91 13724 8465 11340 64 83 11488 13801 90 11627 11 8504 11709 46 8626 91 73 8701 11930 13950 9026 90 14342 70 12029 73 91 12103 14713 9234 12223 50 9343 99 74 49 12399 14824 69 12418 61 14876 83 14951 59 15047 67 15204 15414 15734 15802 80 15922 61 16000 38 72 16163 16274 16483 16505 16775 17034 61 64 17181 17228 17358 17718 17804 17944 18209 27 18374 18435 74 81 18814 21 63 96 18923 28 85 19080 19190 19449 19555 19714 19883 20162 20260 20404 22 83 96 20518 09 79 20623 20792 95 20857 73 6770 Door de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam werden gister o.a. veroordeeld: S. T., 60 jaar, sjonwer te Gouda, wegens diefstal van een inmaakpot, tot 7 dagen gevangenisstraf; C. S., 26 jaar, landbouwer te Zevenhuizen, wegens wederspaunigheid, tot 6 weken go vangenisstraf P. v. L., 19 jaar, vrachtrijder te Gonda, wegens beleediging van een ambtenaar, tot f8 boete sabs. 8 dagen hechtenis. Daarna werden de volgende zaken bo* handeld: In den ochtend van den 20sten Maart omstreeks negen our of half tien werd de kapelaan van de roorasch-katholieke kerk aan den Kleiweg te Gouda gewaarschawd dat zich in de kerk een man ophield, die door zyn geheele manier van doen zeer de aandacht trok. Deze verdachte wyze gaf dan ook den kapelaan aanleiding om den man die door eene dienstbode was aangetrof fen nabij een offerblok met iets in de hand uit de kerk te doen verwijderen. Op straat gekomen was hy aan de politie aan gewezen en gearresteerd. In de kerk nu bevinden zich twee offerblokken. By onder zoek bleek een daarvan zeer weinig geld te bevatten, hoewel de bas in een paar maan den niet geledigd was en naar schatting een 50 galden moest inhouden. Aan de gleuf van beide blokken werd lfim bevonden. In bet bezit van dien man nn werden bevonden o. m. geld, 3 rijksdaalders, 9 gulden, 33 kwartjes, 83 dubbeltjes, 28 2) centstukken, 369 centen, 18 halve centen en 1 tien pfen- ningstuk. De man, zekere F- W. H. R., koopman, zonder vaste woonplaats, en 52 jaar oud, een man, die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, bekende dit geld uit het offerblok te hebben gelicht door middel ven baleinen, waaraan lym zat. In een urinoir, waar be klaagde zich had opgehouden, na het ver laten der kerk, was dan ook een balein, waaraan lym. en een pakje lym gevonden. uaar een der getuigen niet aanwezig was, werd de verdere behandeling dezer zaak f uitgesteld tot des middags half drie. do voortzetting dezer zaak verklaarde i deze getuige den beklaagde op bewas- lag in den ochtend omstreeks negen in genoemde kerk aanwezig te hebben n en wel zittende in de nabijheid van een der offerblokken. Nog oene andere ge tuige had beklaagde in een café, gelegen aan don Kleiweg, gezien, geld uit zyn zak ken cemendo en dit bergende in een reis- tascn. Na het verhoor dezor getuigen achtte het u.M. wettig en overtuigend bewezen het feit, den beklaagde ten laste gelegd. Daar hy zyn beroep er van schijnt te maken katho lieke kerken binnen te dringen en do offer blokken te ledigen op een wyze reeds ver meld een zeer ernstig misdrijf werd zyno veroordeeling gevraagd tot vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Coert, die het mis- dryf op zich zelf ten ernstigste afkeurt, vermeende echter dat beklaagdo geen straf baar feit heeft gepleegd- Het gold toch, in de. offerblokken aanwezig, waarvan do eigenaars-afstand hobbon gedaan, heeft een zekere bestemming en wordt eerst eigendom van dengene die het ontvangt. Vóór dien heeft het geen eigenaar. Mocht de rechtbank echter eeno-andere zienswijze zyn toegedaan, zoo zon slechts veroordeeling kunnen volgen voor die geld stukken, die beklaagde erkend heeft te hébben weggenomen. Den 27en Februari bevond zich de 32- jarige D. V., koopman te Moordrecht, zich to Oudorkerk a. d. IJssel, en daar had hy zyn hondenkar onboheord op deu openbaren weg laten staan. Üe veldwachter J. de Krey zeide hem hierover bekeuring aan. Hij had toen den veldwnchter eerst eenig geld aan geboden, als dezo naliot procesverbaal op te makenlater had hij de vrouw van den veldwachter een pan aangeboden- Beklaagdo beweerde niet do bedoeling gehad ^te hebben om don veldwachter om te koopen, doch alleen om de bokeuring direct maar af te maken. Eiscii 7 dagen gevangenisstraf. Voor den Hoogen Raad werd gister be handeld hot cassatieberoep van G. L. C. W. B. koopman te Gouda, door het gerechtshof te 's-Gravenhago, met vernietiging van een vonuis der rechtbank te Rotterdam, veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf wegens het aan zyne schuld te wjjten hebbon, dat een ander lichamelijk letsel bekomt. Requi- rant had, op een voetpad te Gonda meteen motorrijwiel in te snelle vaart rydendo, eene vrouw aangereden, waardoor deze tegen den grond sloeg, bloedend aan het hoofd ver wond werd en gedurende veertien dagen under geneeskundige bohandeling is geweest. liet hol 'veroordeelde den beklaagde tevens tot betaling van eone scha'evergoeding aan de beleedigdo party en sprak hem van een gedeelde (met betrekking tot het doen ont staan van ziekte) vry Mr. L- A. Micheels, advocaat te's Graven- hage, voor requirant optredende, ontwikkelde een drietal cassatiemiddelen, te weten: 1. dat ten bezware van den beklaagdo is acht geslagen op een stuk waarvan niet blijkt dat het ter terechtzitting is voorgelezen; 2. dat art. 308 Strafwetboek is toegepast op een lichteren graad van schuld dan dat artikel vereischt. Het hof nam aan dat bekl. niet redf met een voorzichtig beleid. Maar hierdoor, betoogde pleiter, was nog niet bo- wezen, dat hy zoo onvoorzichtig reod dat hierop art. 308 toepasselijk was. In de derde plaats betoogde pleiter, dat, nu beklaagde werd vrijgesproken van het veroorzaken van lichamelijk letsel wanruit tijdelijke ziekte is ontstaan, bij tofi onrechto niettemin is veroordeeld om aan de belee- digde party te vergoeden, kosten, welke uit tijdelijke ziekto zondo zyn ontstaan. Advocaat-generaal mr. Noyon zal 5 Juni a.s. conclusie nemen. Afloop veiling der Openbare Vorkoo- ping van Onroerende Goederen, 30 Mei 1906, door den Notaris fl. Groenendaal. No. 2, 8 en 9 zijn niet gegund. No. 1 dó heer H. J. Vonk, te Gouda voor t 10,500-. No. 3 de heer C A. v. Berkel, te Gouda voor f 15,200--. No. 4 de heer H. J M. Mohring, te Rotter dam voor f 5120--. No. 5 de heer L. E. Beszelzen, te Gouda voor f 3240—. No. 6 de heeren M. A. J. L. Vermeij, te Gouda voor f 6600 VRIJDAG 13 APRIL. L.K. H. K 69»/,, 59'/» 96' ,74'/, 74'/, Staatsleemnqen Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 Oblig.3e Serië Ir. 2500 3 Rü8LA»D.Iwang Dombr. Obli gation 4»/, Azie. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 l»/# 24*/»« - Hypotheek-Banken. Pandb. idem idem 4 99 Pandb, Rotterd. Hypb. 4 101»/,. Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/„ Pandb. Standaard Hypb Pandb. Stedelijke Hypb. Pandb. Utrechtscho Hyph. Pandb. Westlandsche Hypb Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997 Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. V/, lOO'/a Pandb. Nederl. Hyp. Pnnd- briefbank t 4 99$/i Pandb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4'/9 101 Bewyzen van Deelgef. Northw. Pac. Hyp. Bank f 9G Pandb. Bataafscbo Hypb. 4 100 Alg. Hypotbbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99'// Pandb. Hollandsehe Hypb. 4 99*/« Pandb. Nationale Hypb- 3l/# 98,/4 Pandb. G. Hypothookbank te Amstordam 4 100 4', 100', 4 99"/, 4 100 4 100'/, Spoorwetjleen ingen Italik. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A. 367'/, Diversen Mfi. tot Expl. Laan van Meordervoort 1902 89'/i Premie!een inqen bfa.diE, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 1021/, - Scheepvaart- Maatschappijen Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 JAPONSTOFFEN en ROKKEN van de goedkoopste tot de beste soorton zyn tot de mot'Ht concur ree rende prijzen in groote voorraad voorhanden- Aanbevelend, J/4/YSS/S £f0l/j/gj Van af hedon en verder dagelijks versch verkrijgbaar, Braadkuikens, Soepkippen, Duiven, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patrijzen, Snippen, Korhoenders, Reevloesch, enz. enz., togen de meest sterk concnrreerende pryzon. Panklaar schoongemaakt franco door geheel Nederland. Aanbevelend, T. (3VTTELINO, Poelier. Oosterstraat 18, ROTTERDAM. Telophoon Interc- No- 2031. ao«N-EXpEUEH rrilu rh«um*t,ek Verkrijgbaar in flesschen HO ets., 7.5.et en f 1.25 bij H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANKBUI F. AD. QICHTER A Co., Rotterdam. Te Gouda: bij C. LUGER, Apotheker Markt en bij WOLFF Co. Westbaven 189

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2