man. I No. 10046. imk CACAO. xtract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 7 Juni 1906. Bulknlandsch Overzicht rken AS alhier. ril 45ste Jaargang. »gelte Het Dagboek van den Inspecteur. E E L I L L E T O X. I ’V (STADE. uur ties inichl. i! 1.17 B o i! Caraoliwnra. JLSEBOSCH. 1 OM I) Koppen. ifikroskopiuch i VAN LEI)- NG, Poelier iDAM. UIS” ARDEMANN IK. ANDVOORT >ORT, J. S. 1, A. DROST, FF. 1 1101INIII'. 101 lll\T. 1, 25/1 ’06 leidt zich in gemakkelyke fijne geur en ot een eerste ;eljjks versch Soepkippen, emeste Hend els, Fazanten i, Reevleesch, incurreerende aakt franco tant. >1 iets honger do voordeelig- t-CMAO nere hoeveel- >pere soorten. K. relefot n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT E N. zoowel kalmte als onverschilligheid uit. Eindelijk begon het orkest het voorspel voor het tweede bedrijf te spelende prinses richtte zich op, keek naar de overzijde en zag Fedovsky. De langzame beweging met den waaier werd gestaakt; hunne oogen ontmoetten elkander. Gedurende een oog wenk zat zy geheel stil en maakte niet de geringste beweging. Vervolgens vouwde zy haar waaier dicht, hield dien in haar rech terhand en liet hem zóó achterover zakken tot hy op haar schouder rustte. Fedovsky antwoordde met eene lichte beweging van het hoofd Hy wendde zich daarop tot den Baron „D^ór zit eene dame in een blauw kleed tegenover ons,” zeide hy. „Ik heb den indrnk, dat ik kennis aan baar heb Het was eenige jaren geleden. Zoo ge me haar naam kunt noemen, zal dit m’n geheugen verfrisschen.” Het was eene liefhebberij van den Baron, alles en iedereen te kennen. „Ik wensch je geluk,” zeide hy. „Het is eene Poolscbe dame van hoogen rang en van groot vermogen. Zy reist incognito als Madame Kroneska. Haar echtgenoot vjrerd zes jaren geleden wegens samenzwering ter dood gebracht, maar hare bezittingen werden op haar persoonlijk verzoek door den keizer teruggegeven. Zy is eene vrouw, die in staat is te slagen in hetgeen zy onderneemt. 77) En toch was Sallie ver van hem, in af stand zoowel als in hoop, terwijl Vera mis schien de zijne kon worden door ze eenvoudig te vragen. Maar liefde veracht het gemak en begroet met blijdschap de moeitevolle dagen. Daar Fedovsky vooraan in zyne loge en recht tegenover de prinses zat, was het niet te verwachten, dat zy van zijne tegenwoor digheid lang onkundig zou blijven. Hy hield zyne oogen strak op haar gericht en wachtte het oogenblik af, dat zy hem zou herkennen. Hy riep zich intusschen de voorvallen van hunne laatste ontmoeting te Monaco, haar onverklaarbaar gedrag en plotseling en ge heimzinnig vertrek in het geheugen terug. Hy herinnerde zich ook, dat het Williams was, die bewerkt had, dat zy elkander ont moetten, en het trok zijne ojftnerkzaamheid, dat Williams en Vera weder tegelyk in dezelfde stad waren. De eerste had by zyn onderhoud met Fedovsky niet laten blijken, dat hy kennis droeg van het feit; maar dit Te Madrid is men zeer ontevreden op de politie, die den misdadiger uit Madrid heeft laten ontkomen cn het aan een eenvoudigen veldwachter overliet, hem te arresteeren. Ook de regeoring wordt in de bladen hevig aangevallennatuurlyk verwacht men weer eens oen ministerieele crisis. De 25000 peseta’s, uitgeloofd door een afgevaardigde, voor het aanhouden van den misdadiger zal ter band gesteld worden aan de weduwe van den veldwachter, die door Moran vermoord werd. De Koning heeft een fotografie voor zich zelf doen nemen van het lyk van den moor denaar. Het is hedennacht begraven ten einde betoogingen te voorkomen. Volgens de „Epoca” zou het aantal slachtoffers 103 bedragen. Men zoekt thans naar Morans medeplich tige die hem te Torrejos een schuilplaats verleende voor het verwisselen van kleeding. Er loopen natuurlyk weder geruchten ovei beraamde maatregelen tegen de anarchisten^ Het beet dat Duitschland een voorstel dien^ aangaande heeft gedaan, en dat de regee- ringen van gedachten wisselen; volgens een bericht uit Home zou de Italjgansche regee ring bereid wezen, een conferentie over net anarchisme in te richten, wanneer alle mo gendheden meedoen. Men herinnert zich, dat het internationaal overleg, tot dusver tot geen resultaat leidde. Wel hebben eenige landen strafwetten recht streeks of indirect tegen de anarchisten ge richt. Engeland, Duitschland, Oostenrijk, e. a. ook Spanje hebben byv. wetten tegen het met misdadige bedoelingen in bezit hebben en gebruiken van ontplofbare stoffen. Boven dien bestaan er in Denemarken, België en Frankryk bijzondere wetten waarin de anar chisten wel niet genoemd worden doch welke rechtstreeks bedoelen, hun misdaden te keer te gaan. Frankrijk heeft (in de wet van 28 Juli 1894) de eenige wet, die rechtstreeks gericht is tegen de „Menèes anarchistiques”. De vermoording van koning Umberto van Italië en van president Mc. Kinley stelde het beramen van internationale maatregelen tegen de anarchisten weder aan de orde. Op 2 Februari 1901 diende de Italiaansche minister van justitie Gianturco (dezelfde die nu weder in het ministerie zit) een wetsontwerp bij den Senaat in betreffende de anarchistische mis daden. Op 2 December 1901 drong president Roosevelt by het Amerikaansche Congres krachtig aan op het aannemen van wetten Toen dezer dagen te Dantzig een linieschip van stapel zou loopen, konden de leerlingen van de hoogste klas van het gymnasium van hun rector geon vryaf krygen. Ten einde raad, seinden de vaderlandslievende jonge lingen daarop aan den Keizer en kregen hun zin. Iets dergelyks is vroeger eens onder den ouden Keizer te Zabem gebeurd. De jongens wilden graag tegenwoordig zyn by de ontA hulling van een gedenkteeken op het slag veld van Wörth, waarbij de Keizer, do Kei zerin en vele vorstelyke personen aanwezig waren. De rector was echter onvermurwbaar. Ook toen bracht een telegram van de „zeer trouwe hoogste klasse van het*gymnasium te Zabem” van keizer Wilhelm I uitkomst. Met dat al vindt de democratische Frankf. I Ztg. dat de Keizers zich in beide gevallen gemengd hebben in een aangelegenheid die buiten hun bevoegdheid viel. Twee kooplieden uit Milaan cn een kapi tein, die met een luchtballon opgestegen w; ren van de tentoonstelling te Milaan, heb ben het lot gedeeld van de twee Duitschers, die verleden jaar op onze kust voor Loos- duinen zyn verongelukt. In hun ballon waren ze eerst de Apenynen ovorgestoken en wer den daarop Zondagmorgep door het personeel van do semaphore van Ancona gezien, in gevaarlijke positie boven de zee dryvende. Ofschoon de zee hol stond, waagde een zeilschip zich naar buiten om een poging tot redding aan te wenden, maar de ballon dreef weg. ’s Middags naderde de ballon do kust weer ter hoogte van Tirolo bij Ancona. Een torpedojager voer er been en slaagde er in den ballon te grypen. Men kwam toen tot de ontdekking, dat de inzittenden ver dronken waren. Hun lyken zyn nog niet gevonden. In de laatste dagen hebben geruchten ge- loopen over bet aanslaande aftreden van graaf Pogadowsky, den verdienstelijken rjjks- minister van buitenlandsche zaken. Als zyn opvolger noemde men reeds v. Betbmann- Hollweg, den nieuwen Pruisischer. minister van binnenlandsche zaken, die zich nauwe lijks in zyn ambt heeft ingewerkt. De Berlünsehe correspondent van de „Frankf. Ztg.” verzekert echter dat men met ijdele praatjes te doen beeft. Omdat, zegt hy, binnenkort in Sleeswyk-Holstein een post als opperpresident (gouverneur van een provincie) open zal komen, behoeft men daarom niet dadelijk aan bet aanstaan de aftreden van een minister of staats secretaris te gelooven. Niet elk minister die zyn ontslag neemt of krijgt, wordt opper president. Er zyn een aantal ministers die in ambtelyke rust leven, en tot opperpresi dent kunnen ook mannen benoemd worden wien het minder om een rustig ambt dan om bevordering te doen is. Ook landraden kun nen opperpresident worden, al komt dat niet dikwijls voor. Het aftreden van ministers is een geliefd en dankbaar onderwerp van de staatkundige reportage, dat iemand aan den kost helpt. De oude prins Hohenlohe beeft er als minister-president eens in het Huis van afgevaardigden heel aardig over gesproken. Sedert het woord; „Na den hooioogst smeer ik ’m” bekend is geworden, en dat is al lang geleden, heeft men dikwijls aan het aanstaande aftreden van den heer v. Podbielski geloofd, en die voelt zich nu, daar zyne voorspelling over het dalen van den vleeschprys eindelijk bewaarheid is, vaster in het zadel dan ooit. Hetzelfde Zy is eenigszins zonderling, leeft op zicbzelve en ziet zeer weinig menschen.” „Het is eene tamclyk moeilijke positie voor eene bekoorlijke vrouw.” De Baron trok de schouders op. „Er is nooit iets ten haren nadeele gezegd. Zy beweegt zich in eenige van de beste kringen van Europa. Den een of anderen dag zal haar natuurlyk de fatsoenlijkheid vervelen, en zal zy iets opzienbarends doen. Maar zy is nog jong en hare maatschappelijke positie is haar nog te veel waard, om die in gevaar te brengen.” „Ik houd het er voor, dat zy de dame moet zyn, die ik ken, maar m’n kennisma king met baar dateert van voor het huwelijk, waarvan ge spreekt,” zeide Fedovsky. „Met je verlof zal ik naar haar toegaan, en het onderzoeken. Daar je moordenaar schijnt verdwenen te zyn, zult ge m’n hulp gedurende het volgende bedrijf niet be hoeven.” Hy verliet de loge, liep achter het publiek om, en hem werd vergund naast „Madame^— Kroneska” plaats te nemen. Zy stak hem hare hand toe, maar er was geen glimlach op bare lippen toen zy hem begroette. „Ben je voldaan over de levens beschrijving, welke de baron je van me ge geven beeft?” vroeg zy. Wordt vervolgd). was misschien geene zekere aanwijzing, dat hy het niet wist. Misschien bestond er iets tusschen hen. Welnu, Williams was een achtenswaardig en ryk man; Vera kon wel iets dwazers doen, dan hem huwen, zoo zy tot het huwelyk genegen was. Deze oplos sing van de zaak scheen evenwel den jongen Rus niet te bevredigen. Het kwam hem ten hoogste onwaarschynlyk voor, dat Vera zou verlangen met Williams te trouwen. En toch welk eene betrekking, anders dan die van genegenheid, kon er tusschen hen be staan? Maar ten slotte was het niet meer dan een veroxfeden van hem zelvcn, dat er eenige betrekking, welke dan ook, tusschen ben bestond. De prinses zat intusschen in eene gemak keiyke houding in hare loge, waarin zich buiten baar voor het oogenblik niemand als haar gezelschapsjuffrouw bevond. Zy scheen zich niet om het publiek te bekommeren, en haar met parelen bezette tooneelkyker lag op de plank voor baar. Hare oogen waren onverschillig op het orkest gevestigd, waarin reeds twee of drie muzikanten terug gekeerd waren, die hunne instrumenten stemden en de muziek klaar legden voor het volgende bedrijf- Zy hield een blauwen waaier, welke met zwanendons omzet was, in de hand, en bewoog dien langzaam en traag heen en weer. Haar gelaat drukte valsche en revolutionaire beginsel der alge- mqene onteigening van don grond ten bate van de boeren. Deze gouden door hun on- kupde binnen een paar jaar volkomen ge ruïneerd zyn, geen belastingen kqnnen be talen en aldus den ondergang van Rusland bewerken. De regeering zou zich dus bin nen korten tyd verplicht zien in de samen stelling van de Doema zoodanige wijzigingen te brengen, dat de regeoring op haar staat kah maken. Die vergadering kan slechts nuttig zyn door met de regoering samen te werken. Hel bovenstaande is natuurlyk allesbehalve officieel, maar vermoedelyk zal zoo de geest ten Hove wel zyn- Men schijnt den zwakken Tsaar al van don aanvang af oen vyandigen geest tegen de nieuwe volksvergadering te hebben ingeblazen. Natuurlyk zyn dergelyke onzinnige oisehen als algemeeno onteigening wel geschikt om dien geest voedsel te geven. Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van I5 regels a 50 Centen; •iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 geldt van den heer Sludt, nu do veldtocht over do onderwijswet zyn einde nadert, in een vorm die ook den rykskanselier bevre digt. Maar ten slotte zal do berichtgever wanneer hy het aftreden van deze staats lieden meldt, weleens gelijk krygen, en zoo zal ook graaf Posadowsky zekor op een goeden dag zyn ambtelyke woning aan de Wilholmstraat verlaten. Wanneer dit echter zal gebeuren, zal hy zelf op dit oogenblik niet weten. tegen de anarchisten, en in Juli 1902 diende ook de regeoring van Argentinië, waar men veel last vap anarchisten hoeft, een wets ontwerp tegen hen in. Het resultaat van een en ander was, dat alleen in de Ver. Staten (op 15 Juli 1902) een wet tegen de anarchisten werd aange nomen waarby de doodstraf gesteld wordt op aanslagen tegen vreemde gezanten en ministers. Hoe weinig zulke wetten kunnen helpen bewyst opnieuw de zelfmoord van Moran. Een werkstaking in Mexico, in de koper mijnen van Groene, heeft geleid tot oen verwoeden stryd tusschen Mexicanen* en Amerikanen, waarby aan weerszijden een groot aantal dooden en gewonden vielen. De Gouverneur van Senona heeft zich met troepen naar de mijnstreek begeven, om den twist te dempen. Hy heeft een aantal ge wapende Amerikanen gemachtigd zich by zyn detachement aan te sluiten. Op de nade ring der troepen zyn de belhamels gevlucht, en thans is de orde hersteld in Cananea. De Engelsche regeering heeft, behalve de toezegging, dat in de grensquaestie tusschen Turkye en Egypte een arbitrale uitspraak Ml- worden aanvaard, en 4M--de Turksebe troepen uit El Akaba zullen worden terug getrokken, nog een belangrijke concessie van de Porte weten te verkrijgenDe terug roeping van den Turkschen commissaris in Egypte, Ghazi Moekhtar pasja, die in Enge land wordt beschouwd als de oorzaak van den gebeelen stryd en als een onverzoen- lyken tegenstander van de Engelsche be zetting in Egypte Om den scbyn te bewaren is by firman van den Sultan aan Moekhtar-pasja een verlof van zes maanden toegestaan. In den Fransche ministerraad zette Ray mond Poincaré in groote trekken zyn ont werp voor een inkomstenbelasting uiteen. De grondslagen er van zynbelangrijke dogressie en aangifte voor de belastingschul digen, die meenen te hoog aangeslagen te zyn. Een kamerheer van den Tsaar de heer Kartsoff heeft aan een correspondent van een Fransch blad verklaard, dat het Hof niet gelooft aan een algemeene revolutie. De boer en de arbeider zullen zich nooit schikken naar de wenschen van de democraten. De Tsaar wil volstrekt niets weten van het 060 0.72 0.80 0.99 072 1 35 0.99 0.72 1.08 108 LH I-08 1.80 0 99 0.90 l.«

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1