ITS. N THEE. eman. rERK No. 10049. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I I Maandag 11 Juni 1906. Drucker—Troelstra. erken OSTADE. adres intscn nmagazljn, 30. ZONEN, V 45ste Jaargang F EU I LL ÊTO X. Het Dagboek van den Inspecteur. Bultenlandscli Overzicht. JL— van e gratis ge- handelaar n n gelijk Feé^Aigcn. DA: leien werk. terk alle soorten GLACÉ- en en HEEREN- ERK te letten VAN worden algele- 8 pakjes van vijf in een Ned. ons ran Nommer er. an nevenstaand Wet gedepO’ voering van ge* evelende MJL, RT Lz. Bijvoegsel. roorkumende ?ATR0NEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. ’HE--- - JE --f (firma T IA’AL f geknipte A irde plaat. 1KER f patroon. A CHILD- Telefoon No. AS A DVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot uur des midd. MH IN IIC (MENT telrloi n No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt (ha met uitzondering van Zon- en Feéfy/ffl| De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. opzeggingstermijn bjj eene werksta- t - .i. u ii. - Want en hiermee komen wy tot de vraag is eene werkstaking als i:;i. -- Het is een merkwaardig verschil, dat tas schen beide mannen bestaat. Drucker, blijft kalm en sober, óók wanneer men hem in zyn eer heeft aangetast en brengt slechts argu menten by om zich van „misleiding” v.ry te pleiten* Troelstra, de impressionistische volkstribuun, die op effectbejag uit is en als een acteur in alle toonaarden weet te spre ken, nu eens met bijtend sarcasme zyne tegenstanders om de ooren slaat, dan weer in heilige verontwaardiging het goed recht der sociaal-democraten opeischt om zich dftarna vroolyk te maken over een of meer zyuer omstanders. Drucker, die kort en bondig en toch helder, slechts zakelyk spreekt en daarom alleen bekoring wekt onder des kundigen, die verbluft staan over zyne on- uitputtelyke kennis van, over zyn ongeëven aard meesterschap over de zaak, die hy bepleit. Troelstra, die als advocaat ook eene minder gemakkelyk verdedigbare zaak op schitterende wijze sterk maakt en zyne tegen standers verbaast door de kracht, die hy in ’t nauw gedreven weet te ontwikkelen. Mr. Drucker is op zeldzame wyze het arbeidscontract meester. Alle schrijvers heeft hy gelezenalle vragen, die maar zouden kunnen worden opgeworpen, overwogen al wat in het buiten- of binnenland te dier zake staking geoorloofd, bestaat, is nem befcendr-Sederttwlntlg laren R is bet arbeidscontract door hem bestudeerd en terecht is hy de vader van het tegen woordige ontwerp genoemd, dat immers voor het grootste deel uit zyn ontwerp is geput. De sociaal-democraten, die hebben aan- gemoedigd het agiteeren tegen het eerste ontwerp-Loeff, waarin terecht door de ar beiders eenige niet goed te keuren bepalingen warden verworpen, bleven deelnemen aan de agitatie, die het betrekkelyk comité onder leiding van Tak en Spiekman noodig oor deelde, ook nadat de gronden, welke de agitatie tegen bet eerste ontwerp rechtvaar digden, zoo goed als alle waren wegge vallen. Tak zou in de Kamer het agitatie- comitie vertegenwoordigen, maar och arme, daar kwam de goeie vader Tak van een slech'e reis thuis. By de algemeene be raadslagingen over bet arbeidscontract maakté hy een bitter droevige figuur. Glashelder toonden Van Nispen totSevenaer en Drucker aan, dat hy niet alleen niet het onderwerp meester was, maar zelfs het ontwerp niet kende. En mr. Troelstra, onder den indruk van Tak’s débacle, verklaarde tot groote ergernis van zyne partygenooten en van het agitatie-comité, dat het agiteeren tegen het in behandeling zijnde ontwerp ook te mal was, zich verontschuldigende, dat bij door verschillepde omstandigheden geen invloed op het comité en de agitatie had kunnen oefenen. Op het Paaschcongres heeft hy daarover harde noten hooren kraken en toen reeds te kennen gegeven, dat het antwoord op de vraag, in welken zin omtrent den opzeggingstermijn en het staangeld werd be slist, tevens het antwoord zou zyn, hoedanig de sociaal-democratische kamerfractie by de eindstemming zou stemmen. Als handig, tacticus heeft mr. Troelstra nu by deze gelegenheid met alle kracht, waarover hy kan beschikken, de sociaal democratische opvatting verdedigd en meteen de rekening met do heeren Drucker c.s., die nog met een nadeelig saldo sloot, willen vereffenen. Het driedaagsch debat met twee groote redevoeringen van mr. Troelstra is daarvan getuige. De Kamer was genaderd aan de vyfde ”1 on Én in er). 1.17 ntant. 80) - De Too ver Koningin en de twee gelieven, ofschoon ietwat ontsteld door de stoornis, wisten hunne zelfbeheersching te herwinnen, en de voorstelling ging door in spijt van het opgewonden gegons, dat den schouwburg vervulde. Gedurende het rumoer waren Fedovsky en Vera kalm blyven zitten. De verschijning van den met bloed bevlekten man van onder het tooneel had ongetwijfeld hen evenzeer als het publiek verrast, maar den graaf gaf het ten minste onmiddellyk eene opheldering aan de hand. Zyn worstelstrijd van dien namiddag met zijn onzichtbaren aanvaller (die natuurlijk geen ander dan Bolan kon geweest zijn) moest omstreeks het midden van bet tooneel hebben plaats gehaden Bolan had vooraf het valluik geopend met het doel, Fedovsky, nadat hy hem verwurgd en geplunderd zou hebben, daardoor naar geneden te werpenen hy was waarschijnlijk van plan, daarin na hem af te dalen, om hem mat een knuppel af te maken en het 060 P-72 0.80 0.99 072 135 0.99 0.72 1.08 108 l.M 1.08 1.80 0.99 0.90 1« verschillende sprekers inplaats van na te gaan wat de inbond van het debat is ge weest,” is de overwinning zeker aan de zjjdo van den volkstribuun. Met bjjtend sar casme, groote vrooljjkheid, hoog opgegeven verontwaardiging, heeft hg beurtelings vooral Mr. Drucker aangevallen en in eene schit terende perorati de plotselinge werkstaking verdedigd. Groeten indruk hoeft deze rede gemaakt, ook in do pers. Het Volk jubelde bij monde van zgn kamerorerzicht schrijver, dat eindelijk Mr. Drucker zgn man had ge vonden en eens terdege op zjjn plaats was gezet. Gaf mr. Troelstra echter in zjjne tweede rede de oplossing der aangegeven moeilijk heden Neen, volmondig neen. Bjj lezing der Handelingen, wanneer bet verstand ge heel nuchter blijft, valt aanstonds op, dat de zakeljjke inbond van Troelstra’s, tweede rede poover is. Noch, wanneer staking ge rechtvaardigd is noch, of zjj onmogelgk is, wanneer er een opzeggingstermijn bestaat noch, of staking beëindiging der dienstbe trekking dan wel schorsing is; wordt op gelost. Het is een meesterstuk, wat de pole mische kant betreft, maar daarmede is aan alle recht voldaan. Zelfs stond het reeds bij ’t nitspreken der rede te bezien, of de wel behandelde onderwerpen, met name de aangevoerde citaatvervalsehingen den toets der kritiek zouden kunnen doorstaan. Mr. Drucker beeft den laatster: dag van antwoord gediend. Al moge mr. Drucker door zjjne soberheid en zgn gemis aan het soort welsprekendheid van Mr. Troelstra naar buiten niet dien indruk hebben gemaakt, wie do Handelingen opslaat, moet evenals vroeger tot de overtuiging komen dat de dupliek van mr. Drucker schitterend is door hare krachtige weerlegging van mr. Troel- stra’s aanvallen. Punt voor punt wordt nagegaan en over de geheele linie blijkt do zaakkennis en de goede trouw van den wakkeren Voorzitter der Commissie van Rapporteurs. Niet mr. Drucker, maar ook mr. Troelstra, evenals vroeger Tak, heeft zjjn man gevonden. Voor Het Volk is voor de zooveelste maal gebleken, dat de wensch is de vader der gedachte. Bjj de deze week plaatshebbende behandeling der artikelen zal mr. Troelstra’s overwinning nog wel verder in eene nederlaag verkeeren en zal mr. Drucker zgn gezag blijven handhaven. De heer Brisson werd met 383 stemmen van de 429 gekozen tot president van de Fransche Kamertot vice-presidenten werden zy op, sloeg hare sortie om en maakte zich gereed om de loge te verlaten. .Je gaat vertrekken P” vroeg de graaf. „Zeg me, waar ik je kan ontmoeten!” „Je deedt beter, zoo ge je geene moeite gaaft, me te ontmoeten,” klonk haar ant- woird. „Zoo je wys bent zul je dén raad volgen, welken ik je kort geleden gaf. Het zou ons beiden in gevaar brengen,” voegde zy er op harUtochtelyken toon by, rfzoo ik duidelijker sprak. De eenige kans om in je zending te slagen was haar geheim I en het geheim is opgehevenJe bent eens ont komen, maar dat zal je niet voor de tweede maal gelukken. Beloof me, dat ge terug zult keeren.” „Ik kan je niets beloven, want ik weet niet wat je bedoelt,” antwoordde hy. „Je zegt, dat je m’n geheim ontdekt hebt, ik zeg, dat ik het jouwe zal ontdekken.” Zy keek hem aan, en scheen een oogenblik te aarzelen. Vervolgens nam baar gelaat eene koele, strenge houding aan, zy maakto eene buiging voor hem, nam den arm van hare geleidster en ging weg. Zyne eerste gedachte was haar te volgen, maar hy be dacht, dat hy gemakkelyk haar adres kon vernemen, en hy keerde regelrecht naar zyn hotel terug. (Wordt vervolgd.) daarvan getuige. r_ afdeeling, waarby de opzeggingstermijn het staangeld ter sprake komen. nauw verband met beide onderwerpen staat de werkstaking, een der voornaamste stryd middelen volgens mr. Troelstra „on een maal het eenige middel” waardoor zich de vakorganisatie der arbeiders, als het niet anders kan, moet uiten. Verschillende moei lijke vragen doen zich by deze onderwerpen voor. Vooreerst, wanneer is eene werk- siukiiifs göuui iuufd, wanneer niet Mr. Z. van den Bergh heeft hierop vooral gewezen, doch mr. Troelstra was van oordeel, dat dit niet altyd is te zeggen en zeker niet op het oogenblik van de staking zelf. In de tweede plaats, wat is de juridische beteekenis der werkstaking? Men kan zeggen dat de ar beider, die staakt, daardoor een einde maakt aan de dienstbetrekking. Aldus beschouwt mr. van Nispen tot Sevenaer de werksta king, die baar definieert als „gemeenschap pelijke beëindiging van de dienstbetrekking met inachtneming van den opzeggingstermijn.” Maar men kan ook zeggen en dat is volgens mr. Drucker en den Minister van Justitie juister, terwijl hot ook het stelsel van het ontwerp is dat de arbeider, die staakt, daarmede in den regel, behoudens zeer exceptioneele gevallen, niet gezegd kan worden te willen te kennen geven, dat hy de dienstbetrekking doet eindigen. Doch en daar komt men weer halverwege de zooeven vermelde opvatting in den regel zal de stakende arbeider, door het niet werken en het weigeren te voldoen aan de bevelen van den werkgever, dezen voldoende redenen hebben gegeven om hem te mogen ontslaan, zoodat het van den patroon afhangt, of de staking de dienstbetrekking doet eiu digen. Mr. Troelstra is van oordeel, dat lyk onder bet puin van het fondament te verbergen. De uitslag van den stryd had den bal naar den zoogenaamden sluipmoor denaar teruggekaatst. Toen Fedovsky hem over zyn hoofd slingerde, moest hy door de opening van het valluik in plaats van op het tooneel gevallen zyn; en toen hy op eene diepte van vijftien voet met den grond in aanraking gekomen was, had de schok hem volkomen bedwelmd. Daar bad hy uren gelegen zonder ontdekt te worden, tot het geraas van de voorstelling hem ten deele tot bewustzijn bracht. Wellicht was er eene vage herinnering van zyn aandeel in het drama in zyn verward brein opgerezen, en was hy op het vlak gekropen juist op het oogenblik, dat de loop van het stuk vereischte dat het in de hoogte sprong De peteor, die zyne rol op zich genomen had, was, daar hy ietwat onervaren in zaken was, toen hy ontdekte,1 dat er reeds iemand op het vlak stond, in de war geraakt; de duis ternis en de haast hadden belet de zaak te onderzoeken en op te helderen, en zóó had, het potsïerlyk voorval plaats gehad. De ellendige Bolan had reeds eene duchtige straf voor zyne misdaden ondergaan, en er bestond alle reden om te gelooven, dat de Baron niet zou gedogen, dat zyne kastijding daarmêe afliep. Toen Fedovsky de zaak op deze wijze tot dit laatste systeem in het ontwerp wordt gevonden, maar meent daarom juist het niet te kunnen accepteeren. Hy wil in geen geval, dat de arbeider door te staken, ver plicht wordt tot schadevergoeding, welke de patroon op het staangeld kan verhalen. Dan zou do werkstaking niet meer moge- lyk zyn, althans practisch zoo worden be lemmerd, dat het niet meer het strijdmiddel der vakorganisatie is. Werkstaking dus geen contractbreuk, maar schorsing der dienst betrekking. Een stelsel, dat intusschen mr. Troelstra niet aandurft, want hy stelt niet voor, aldus in de wet te bepalen, maar wil do moeilijkheid ondervangen door te bepalen, dat de opzeggingstermijn by eene werksta king niet in acht genomen behoeft te worden, derde’ w regelmogelijk als de opzeggingstermijn bv. van eene week in acht genomen moet wor den Mr. Troelstra oordeelt beslist van niet; de heeren van Nispen tot Sevenaer, Talma en Drucker meenen even beslist van wel en staven hunne meening met een beroep op de praktijk in het binnen- en buitenland en op de bestaande literatuur. In zjjne eerste rede gaf Mr. Troelstra in den breede de sociaal democratische be zwaren tegen den opzeggingstermijn en het staangeld te kennen, doeh was weifelend ten aapzien van de antwoorden, welke hy op Vorftistaande vragen zou willen geven. De heeren Van Nispen tot Sevenaer, Talma en Drucker gingen daarop die bezwaren weerleggen, bezwaren, welke van sociaal democratische zyde telkens worden herhaald niettegenstaande de onhoudbaarheid ervan wordt aangetoond. Zoo wordt heden nog verkondigd, dat bet ontwerp het staangeld invoert, terwyl herhaaldelyk is verklaard door Mr. Drucker c.s. dat dit onjuist is, want het staangeld bestaat nu ook, maar wordt door het arbeidscontract juist binnen enge grenzen beperkt. Ook dat in het buiten land de opvatting geldt, dat staking contract breuk is. werd met een beroep op sociaal democratische auteurs aangetoond. Drucker terecht verbolgen over de kleineerende wyze, waarop de sociaal-democratische pers dagelyks over het wetsontwerp zich uitlaat, daarby onjuiste voorstellingen gebruikende, zelfs nadat op die onjuistheden is gewezen, voegde aan zyne rede, waarin hy Mr. Troelstra’s bezwaren had uiteen gerafeld en opgelost, eene strafpredicatie aan de sociaal-democratische pers toe. In zyn tweede rede nam Mr. Troelstra nu de gelegenheid waar om met zyn tegen standers af te rekenen. Indien „men daarbij vooral let op de uitwendige eloquentie der zyn eigen genoegen had opgehelderd, was hy benieuwd te weten, welken indruk zij op Vera had gemaakt. Zy had by Bolan’s ver schijning met open mond en wijd opengespalkte oogen voorover geleund; het brandgeroep had hare wangen doen kleuren, maar scheen haar overigens eer tot kalmte te brengen, dan te verontrusten. En toen Bolan einde lijk door den Baron was weggevoerd, wendde zy zich met opgetrokken wenkbrauwen tot Fedovsky. „Het oude spreekwoord wordt nu en dan bewaarheid,” zeide zy; „die een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in.” „Weet ge iets aangaande dien man,” vroeg Fodovsky kortaf „Ik zou jou evengoed die vraag kunnen doen,” antwoordde zy. „Maar je behoeft baar niet te beantwoorden. Ik ben op de hoogte van je ontmoeting met hem.” „Hoe kwam je dat aan de weet?” Zy haalde •hare schouders op. „Ik zou kunnen zeggen, dat ik, zooals ik je straks bewees, eene sterrenwichelares ben. Of ik zou kunnen zeggen, dat ik eene vriendin van den Baron ben.” „Ik zou daarop antwoorden, dat noch de sterren, noch de Baron op de hoogte van m’n zaken zyn.” „En toch,” zeido zjj glimlachende, „schy- nen ze bekend te zijn.” Te gelyker tyd stond lil s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1