BINNENLAND. MANTELS, Eleclrodinelamp Bultenlasdsch Overzicht. 'Verspreide Berichten. Gemengde Berichten, Stadsnieuws. Rechtzaken. PoslerUen en Telegraphic Veemarkt te Rotterdam. Costumes, Kindermantels, Blousen, JAPONSTOFFENen ROKKEN ADVERTENTIE 9ftr Het licht der toekomst „DK AVONDSTER", M. M. v. LOON, Reuter seint uit Petersburg d.d. 25 Juni: By de besprekingen over een interpellatie over den hongersnood, heeft de Doema een door de leden Nabokof en Aladjin opge stelde motie aangenomen, met slechts drie stemmen tegen, waarin wordt gezegd, dat de bindernissen, die aan het publieke hulp betoon in streken, waar hongersnood heerschte in den weg hebben gestaan, zoo lang zullen blyven bestaan, als het land zal worden bestuurd door een aan de Doema niet ver antwoordelyk ministerie. Daarop werd de benoeming Yan een spe ciale commissie onder toezicht van de Doema voor aangelegenheden, den hongersnood be treffende, geëiscbt. De ministers verlieten daarop, onder groot rumoer, de vergaderzaal. Het rapport over het program te Bjelostok zal Donderdag voorgelezen worden. De vergadering werd na 7 uur gesloten. Reuter seint uit Belgrado, d d. 25 Juni Do uitslag der verkiezingen was als v$gt: gekozen werden 84 oud-radicalen, 49 nitra- radiealen, 14 nationalisten, 3 progressisten en 1 socialist. Kr moeten 9 herstemmingen plaats hebbendo regeering hoopt, dat 6 daarvan te haren gunste zullen uitvallen, waardoor do regeeringsmeerderheid op 20 zon zgn gebracht. De vjjandige stemming der Tsjechen tegen al wat ünitsch is, uit zich in de Oosten- rijksche delegatie door de herhaalde aan vallen op het Drievoudig Verbond, Reeds verleden week had de Tsjechische algevaar digde Kramarsz een scherpe kritiek uitge sproken over heilverbond met Dnitschland; aa Zaterdag herhaalde hij dien aanval. Hij zeide, dat in het belang der staatkunde van Oostenrjjk-Hoagarjje een goede verstand houding dient te bestaan tusschen de monar chie, Rusland en Italië. Bij het vernieuwen van bat boudsverdrag moeten de bondsplicb- ten van Oostenrijk en Hongarije op nienwe grondslagen worden gevestigd. Om met zjjn buren in vriendschap te laven heelt de monarchie het verbond niet noodig, dat slechts een eerwaardige reliquie uit oude tijden is Verschillende Duitsche algevuardigden in de delegatie vatten vnur, en kwamen tegen de beweringen van Krarnarijz op. BUrnreither wees er op dat het verbond met Duitschlund de Duitsche Oostenrijkers na aan het hart ligt. Het verbond is een waarborg voor den vrede; dat is bjj de Marokko-conferentie duidelijk gebleken, Oostenrijk kan met de omriDgende landen, ook ai maakt het deel uit van hot Drievoudig Verbon.d, goede be trekkingen onderhouden. De overeenkomst met Rnsland over Macedonië toont dit; en tijdens de Rnssische onlusten heelt Oostenrijk tronw het Mttrzsteger program bewaakt en nageleeid. Maar andere algevaardigden bestreden hardnekkig het verbond. De Poolsche afge vaardigde Ridder ven Ahrabamowitsj, omdat de houding der Pruisische regeering tegen over de Polen in Prnisen zooveel onaange name gewaarwordingen wekt onder do Polen in Oostenrijk. De algevaardigde Scbusterschitij meende, dat het bondgenootschap alleen voordeel op levert voor Duitschland. Geheel Europa is er op nit Dnitschland te isoleeren. Waarom verzet Oostenrijk zich daar tegen, Oostenrijk, dat alleen belangen heelt bij een krachtige Balkanpolitiek. Nn is het niet waarschpnlpk, dat Polen ol Tsjechen binnen korter ol langer tijd de richting der buitenlandsche politiek van Oos tenrijk znllen kunnen aangeven. Maar de scherpe houding door de Slavische elementen in Oostenrijk tegen het Drievoudig Verbond uangenomen, moet toch in Dnitschland een ornstigen indrnk maken. Wat is van Oostenrjjk's practische hulp nis bondgenoot te wachten, zoo er ooit /een casus loediris" voorkomt, wanneer twee groote groepen zoo over het bondgenoot schap denken? Keizer Franz Jozef van Oostenrijk brengt een bezoek aan Reicbenberg in Boheme, waar een tentoonstelling gehouden wordt. De reis naar bet land der Tsjechen beeft ook ten doel, de verzoening tusschen de Tsjechen en de Duitschers te bevorderen. Ten minste de „Neue Freie Presse" schrijft In den kring der hier aanwezige politieke persoonlijkheden is men algemeen van over tuiging, dat de reis van den keizer naar Boheme ef krachtig toe zal bijdragen het nationale verzoeningsprograra der Regeering te bevorderen; reeds verluidt, dat in de kiesrechtcommissie het sluiten van een com promis tnsschen Duitschers en Tsjechen ver zekerd is. Wellicht, dat daaruit voor de toekomst een betere verstandhouding kan ontstaan. Wanneer eerst de Tsjechen en Duitschers in Oostenrijk, die toch met en naast elkaar moeten leven, hebben ingezien, dat het alge meen belang van bet land en het bijzondere belang van elke nationaliteit het best bevor derd worden door onderlinge samenwerking en waardeering en niet door vo<>rtdurenden strjjd dan zullen de Oostenrjjksche Slaven wellicht ook nog eens anders gaan depken ^ver het Drievoudig Verbond, en over den invloed daarvan voor de monarchie. Ook in Egypte beginnen de Engelsehen thans de moeilijkheden te gevoelen, die dc voortdurende bezetting van een vreemd land met zich brengt. Voor weinige weken werd dat merkbaar, bij de grensquaestie met Turkije. Sedert zijn er tal van voorvallen bekend geworden, die de positie der Engel- schen in Egypte in een eigenaardig licht plaatsten. Engelschc officieren werden in een Egyp tisch dorp aangevallen, van hun wapens beroofd en met knuppels bewerkt, zoodat een hunner gedood, vele ernstig gewond werden. Op verschillende plaatsen hadden aan vallen plaats, die met troepenmachten moes ten worden bedwongen. En nu. komt nog het bericht van een samenzwering onder Egyptischo officieren. Een aantal dezer Egyptenaren, zouden vol gens de .Deutsche Orient Korr.", hebben ge complotteerd, ten gunste van Turkije. Het dool der samenzweerders was, zoo het con flict met de Porte tot een strijd aanleiding had gegeven, het Turksche leger met open armen te ontvangen, en gemeenschappelijk met do Turken op te trekken tegen de En- gelachen, om zoodoende aan de Engelscho heerschappij een einde te maken. Op~ dringenden last van lord Cromer is een onderzoek ingesteld, dat er too geleid heeft, 75 Egyptischo officieren onmiddellijk te ontslaan. De meerderheid van de Fransche Kamer heeft, naar men weet, besloten, de rede van Clemencean tegen Janrès in het gansche land, door aanplakking, meer algemeen be kend te makenzij heeft dezelfde eer aan de rede van Jaurès geweigerd. De socialist Sembat heeft dit besluit in de Humanité „nne vraie infamie" genoemd, be schuldiging waar de Temps" op antwoordt. De .Temps" voelt wel wat voor de be wering in dit geval had men beide partijen aan het woord moeten laten, het hoor on wederhoor toepassen, opdat bet volk had kannen kiezen. Inderdaad heeft het „meer- derheidsrecht" beslist. Maar zoo vraagt de .Temp»" - hebben de socialisten zich tot nu ooit tegen deze „moeurs anciennes" verzet Zooals de zaken nu staan, zou het publiek, gewoon 'dat de meerderheid zich een ieeuwedeel toeëigent, in een besluit tot aan plakking van Jaurès' rede niet een vrijzin nige daad zonder meor, maar een tegemoet koming aan een aanmoediging van het collectivisme hebben gezien." Laboulaye heeft de ware vrijheid de vrijheid van an deren genoemd. „De socialisten vragen thans deze yrijheid, nu zij in de oppositie zijn, maar zy miskennen het beginsel, zoodra zü deolen in de voordeelen der meerderheid, gelijk onder Combes". De hertog van Almodovar del Rio, mi nister van buitenlandsche zaken in Spanje, is Zaterdagnamiddag overleden. Na do conferentie van Algéciras is hij ziek ge worden. Hjj zelf, was een ryke burgerjongen uit Andaloezië, die, met een hertogin Almo dovar gehuwd, haar titels kreeg. Drie keer is bjj minister van bnitenlandscbe zaken geweesthet laatst is hij kort vóór de con ferentie van Algéciras benoemd en daardoor voorzitter van de 'beraadslagingen over Marokko geworden. Het beleid, waarmee hij dit gedaan heeft, heeft hem de orde van het Gnlden Vlies doen deelachtig worden. Perez Caballero wordt als zijn opvolger genoemd. Frankrijk. In Melun zijn 60 soldaten ziek geworden na het gebrnik van soep, die van geconser veerd vleescb gemaakt was15 verkeeren in zorgwekkenden toestand. President Fnllièras bezocht eergister, den dag, waarop president Carnot vermoord werd, diens graf. De in de Matin gepubliceerde gedenkschrif ten van den ond-minister generaal André hebben den toorn opgewekt van generaal Brngère, die thans protesteert tegen de rol, welke hem daarin is toebedacht. Duitschland. In Dnitschland loopen de meeste menschen met een lintje in het knoopsgat: wel 88000 zegt de Kladderadntsch. Te Essen aan de Ruhr zijn wegens ver raad van militaire geheimen twee werklui van Krupp aangehouden. De gemeenteraad van die plaats trok een half millioen mark nit voor den bonw van woningen der stadswerklieden. De Bismarck-gedenkteekenen verrijzen als paddestoelen nit den grondnu weer een te Dresden. De Engelsche schrijver Bart Kennedy drijft zijn liefde voor de Duitschers zoo ver dat hij in de Daily Mail zijn bewondering lucht over de duelwoede der Duitsche stu denten. Een flink gezonde, athlelische jongen is meer waard voor het land, zegt hij, dan 50 bleeke boekenwurmen. Spanje. Uit La Granja wordt gemeld, dat daar iemand gearresteerd is, die de automobiel van den koning trachtte te naderen. Waar schijnlijk is hij niet wijs. Voorts is een Ita liaan ingerekend, die op weg was naar La 'Granja. Italië. Een Initenant der artillerie, die zijn in- tiemen vriend bij een dael gedood.heeft, is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het dael was op commando van den kolonel van bet regiment voortgezet tot een der partijen dood neerzeeg. De 50 jarige viering van Rome als hoofd stad van Italië zal in 1911 aanleiding tot een tentoonstelling wezen. „Oud-Rome" zal de clou wezen dier tentoonstelling. MeDakan er vast voor gaan sparen! Oostenrijk- Hongarije. Als de keizer uit Reichenberg terugkomt» zoo gelooft men, zal een amnestie voor politieke misdrijven afgekondigd worden, bijv. voor degenen, die wegens de kiesrecht- betoogingen veroordeeld werden. Onze correspondent te Batavia Beint ons heden In den namiddag van 22 dezer ving majoor Lanzing met 150 bajonetten zijn meerdaag schcn tocht naar Madjene aan. Vooraf was bet strandbivak van twee zijden aangevallen, waarbij twee inlandscho soldaten gewond werden. Do Siboga nam deel aan de beschieting van de bende, die het bivak aanviel. (N. R. Ct.) In Maart en April b(j verschillende ont moetingen met vijand in Gajoeloeos gewond: zwaar een inlandscho fuselier, licht drie inl. militairen. Door omvallen van een boom in bivak Lameuto, licht gewond fuseliers Gallijn en Sap. By baden op een verboden plaats Djarabo Aje door krokedil meegesleept, fa selier Kop. Luitenant VVatrin, van Singkel naar Ko taradja geëvacueerd, deelt mede in nacht 19 Mei op tournee zijnde te Pamoeken aan Simpangkanan, in een inlandscho woning aangevallen te zyn door eenige personen, met lans en klewang gewapend, waaronder gewezen gids Matsawang, die door Kara- paten Salatoeng (Siropang-kapan) wegens vexatie Ibevolking tot 18 maanden dwang arbeid werd veroordeeld, maar den volgen den dag ontvluchtte. Watrin wist, alleen 'en ongewapend, aanvallers uit hois te ver drijven, waarop zij na handgemeen boitens- bnis en toegeschoten hnlp het hazenpad kozen. Twee daders, waaronder een door Watrin herkend, gevat. Wonden Watrin, acht in getal, zijn alle steekwonden met lans en niet levensgevaarlijk. Bij patrooilleering in Simpang Kiri Sing kel door omslaan prauw verdronken een inl korporaal en drie inl. marechaussees. De Nederiandsch-Iudische Kunsttentoon stelling die einde September van dit jaar in de nieuwe en prachtige zalen van het Keizer Wilhelm-Museum te Krefeld zal ge opend worden belooft hoogst belangrijk te worden. Zeer veel toezeggingen tot inzen ding werden gedaan terwijl reeds verschil lende voorwerpen aan den Heer E. A. von Saher directeur van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem, die voor de door zending zorg zal dragen ten behoeve van genoemde tentoonstelling, werden toegezon den. De inzendingen worden tegen brand en transjiortschade verzekerd, terwijl de Directie van het Museum te Krefeld even eens alle kosten van vervoer etc. zal dra gen, alsmede voor eene behoorlijke verpak king zal zorgen. De Catalogus, die wordt samengesteld belooft zeer belangrijk te wor den. Meerdere autoriteiten hebben hunne medewerking voor de inleiding van ver schillende afdeelingen der kunstambachten toegezegd, terwijl aan Mejuffrouw M. Fonnet de algemeene samenstelling er van werd opgedragen. Het Naderlandsch Comité vleit zich dat het op de algemeene medewerking zal mogen rekenen zoodat de Nederlandsch Indische kunst op schitterende wijze op deze tentoonstelling zal vertegenwoordigd zijn. Het Nederlandsch Comité is samengesteld als volgt Mr. J. A. Abendanon, Voorzitter, Ood Inspecteur van Onderwijs, Nijverheid en Eeredienst in Nederl. Indië te Arnhem. Mr. C. Th. van Deventer, onder-Voorzitter, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den Haag. E. A. von Saher, Directeur Mu seum van Kunstnijverheid, Haarlem, Secro- tan®- I>ro^- Dr. A. W. Nieuwenhuis, Leiden. •J. de Meester, Letterkundige, Rotterdam. Levensverzekering Mij. Dordrecht. De gewone jaarlyksche algemeene verga dering van aandeelhouders der Levonsver- zekering-Maatschappij „Dordrecht", werd heden voor de eerste maal, krachtens do wijzigingen, die verleden jaar in de statuten werden aangebracht, in de maand Juni ge houden in haar kantoorgebouw op Rozenhof. Het verslagjaar liep, door die wijzigingen, nu over 15 maanden, wat een ongewone stygiug van alle posten veroorzaakte, zonder de financieele resultaten daarmee gelijken trëd te doen houden. De maanden, die in dit boekjaar tweemaal voorkomen, zijn niet de gunstigste; de productie blijft dan bene den de gemiddelde en de sterfte overschrijdt die van merflge andere maand. Verschillende uitgaven, die op nieuwjaarsrekening voldaan worden, zijn in deze rekening tweemaal verantwoord. In de afdeeling kapitaalverzekeringen by overlijden werden uit het vorig boekjaar overgenomen 157 voorst- met f575800.en werden nieuw aangeboden 4786 voorst, met f 12082584, zoodat in behandeling waren 4948 voorst, niet f 12658384.-—. Daarvan werden afgewezen 425 voorst, met f 2198228.— en bleven onafgedaan 144 voorst- met f529895.— zoodat gesloten werden 4374 posten met f 9930761.—, het jaar ving aan met 14567 posten met f 41536333.maakt 18941 posten met f 51467094.door verschillende oorzaken vervielen 2751 posten met f 6353005 blijft f 16190 posten met f 45114089,—. In de afdeeling Kapitaalverzekering bij leven waren onafgedaan gebleven 12 voont. met f 23600.—, werden aangeboden 397 voorst, met f 683842.—, zoodat behandeld zijn -409 voorst, met f 707442.onafgedaan 9 voorst, met f 43040.—, gesloten 400 posten met f 664402.—, er liepen 1516 posten met f 2240310maakt 1916 posten met f 2904712.—, vervallen 308 posten met f 542137.—, blijft 1608 posten met f 2362575. LijfrenteverzekeringenOvergenomen 9 voorstellen met f 4295.—, aangeboden 230 voorstellen mot f 97443.—, 239 voorstellen met f 101738.—, afgewezen 10 voorstellen met f 3096.onafgedaan 12 voorstellen met f 5593.—, gesloten 217 posten met f 93049.—, van kracht warer. 1481 posten met f 512582maakt 1698 posten met f 605631.--, vervallen 95 post. met f 37721.—, blijft f 1603 posten met f 56791.—. Arbeidsverzekeringnieuwe voorstellen 8993 met f 569004.—, afgewezen 100 met f 7392.-, gesloten 8893 met f 561612.—, van kracht waren 114539 met f 7132963.— maakt 123632 met f 7694575vervallen 10652 met f 645711—, blijft 112980 met f 7048864 In behandeling kwam dus f 14,952,210 verzekerd bedrag, waarvan werd aangeno men f 12,087,265. Het jaar eindigde met f54,525,528 verzekerd kapitaal en f567,910 jaarlykscüe rente, te zamen f 60,204,628 verzekerd bedrag. In de «afd. Levensverze kering liepen 19401 posten met f53,155764 op 16692 personen of gemiddeld f 3184 per hoofd. In de afdeeling Arbeidersverzekering 112,980 polissen met f .7,048,864 op 104,852 levens of gemiddeld f 67 per hoofd. Aan termijH-premies en koopsommen werd f 3,224.078 ontvangen, aan inter, f662,746, De sterfte onder de verzekerden bedroeg by de Levensverzekering 67 pCt., by de Arbeidersverzekering 68 pCt. van de ver wachting. De uitkeering bij overlijden eischte in de eerste afdeeling 64 pCt. in de andere 73 pCt. van hetgeen volgens de sterftetafel voorhanden moest zijn- Alle uitkeeringen te zamön vorderden f 1,247,749, voor afkoop sommen werd f 227,387 betaald. Tot verhooging der premie-reserve moest f 1743466 worden afgezonderd. Zij bereikte daardoor f 13461908. Behalve de premie reserve geeft de balans f 147411 risico-reserve aan, een reserve voor expl. groot 1620539. reserve voor geldbelegging f 113064, kapitaal reserve f 199907. Uit de winst werd besloten aan aandeel- houders behalve de 4 pCt. over hot bedrag der storting, 8 pCt. over dat der deelneming uit tekeeren, das te zaaien 12 pCt. der storting. Verder wordt voor de met aandeel in de winst verzekerden f 33200 afgezonderd eo voor het beambten-fonds f 3320. De volgens rooster aftredende commissa rissen Mr. J. Heyligers, Mr. E. H. Karsten en W. H. F-'Baron van Heemstra werden herkozen. Daarna werd besloten het aantal commissarissen roet één te vergrooten en tot commissaris gekozen Mr. A. R. Zimmerman Burgemeester van Rotterdam. Te Highgate, in het Noorden van Londen, is er Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk met een spoorwagen gebeurd. De lyn gaat daar steil naar beneden. Terwijl een tram wagen gevuld met reizigers, daar afreed, raakte het remtoestel onklaar en met al grooter snelheid vloog de wagen naar be neden. Een leege lijkwagen en een meubel wagen werden aangereden en omgeworpen. Steeds sneller gleed de wagen. Er spron gen reizigers nit en verscheiden bleven er op den weg liggen. Vervolgens reed de wagen een volle motoromnibus aan en wierp die in een winkelreed een rijtoig omver en toen, nit de sporen springende, tegen een andere electrische tram en een zware lan taarn aan. Daarmee was 't afgeloopen. Drie menschen zijn bij 't ongeluk gedood of spoedig bezweken en 21 min of meer zwaar gewond. De burgemeester van Sliedrecht heeft een schrijven ontvangen van den heer J. Gertz, aannemer te Hatum (Dnitschland) met het verzoek te willen meedeelen, of te Sliedrecht 100 goede werklieden zonden te bekomen zyn tot het verrichten van grond- en heiwerk. Zoo ja, bjj wien zich te vervoegen. Dit schrijven is in handen gesteld van den heer H. den Hartog, gemeenteraadslid en secre taris van de werkliedenvereeniging „Alge meen Belang", te Sliedrecht. Deze heeft Zaterdagavond eenige werklieden bijeenge roepen om dezo zaak te bespreken. Besloten werd tweo arbeiders op onderzoek uit te zenden. Deze zijn gistermorgen vertrokken. (D. Ct.) Gisteren is by de Papendrechtsche kerk het Ijjk gevischl van den op 19 dezer zqd ongelukkig om het leven gekomen parle vinker Jacob 't Hoen. Het lyk. dat de dui delijke sporen droeg van het visschen met kleine haken, is door de bemanning van een opvarende kast aan boord genomen en naar Sliedrecht vervoerd. (D. Ot.) Zondagmorgen ontstond er brand in een schuurtje van den landbouwor W. Laarman, te Daarle (Overysel.) De vlammen sloegen over op de woning, welke mot byna den -gehcelen inboedel en de voortvaring in ascb gelegd werd. Behalve een pink, een vet varken, dat don volgenden dag zou afgele verd worden, benevens een vijftigtal korvon met bijen, werd bet vee gered, terwijl de hooi- en maaiwerktuigen meest buiton lagen. Ook is door don gunstigen wind de schuur bewaard gebleven. De haisgenootcn waren allen naar de kerk, alleen do vrouw was thuis en de boer en een herder hoedden elk een kudde schdpen. De oorzaak van den brand is onbekendalles was verzekerd. (Z. Ct.) Door den heer v. T., uit Zevenbergen, is Vrijdagavond, toen hjj per trein van Breda terugkeerde, in een coupé 2e klasse een por- temonnaie gevonden, inhoudende circa f 3000 aan bankpapier. De vinder deponeerde de vondst bij don stationschef te Lage Zwaluwe. Tot heden is de persoon, die dit aanzienlijk bedrag verloren heeft, nog niet komen op dagen. (Tel.) Gisterenmorgen om 9 uur brak er in de arbeiderswoning, bewoond door A. Groene- veld, aan den Kr ommen Zandweg te Dub beldam, brand uit, waarschijnlijk doordat een brandend petroleumtoestel omviel. In een oogenblik stond doze woning, MitomB de arbeiderswoning er naast, bewoond a)^ den arbeider P. van Bree, in lichtelaaie. Niet lang daarna vatte ook de hofstede, be woond door J. van der Linden, vuur; om ongeveer tien uur lag alles in de asch. De twee woningen en de hofstede liggen op één erf en zyn het eigendom van A. Groeneveld. In de schuur bevonden zich ongeveer 50,000 K.G. nieuw hooi, eigendom van v. d. Linden, en 500 K.G. oud hooi, van den stalhouder Kooijman te Dordrecht, doch beide partijen waren verzekerd. De gebouwen en de inboedel van A. Groe- noveld en de Inboedels van A. v. d. Linden en van P. van Bree zyn ook verzekerd. Het hooi brandde gisterenmiddag nog hier on daar, doch werd met haken uiteen ge haald, zoodat het gevaar, hetwelk men in het begin dacht, dat voor do groote hofstede, naast de verbrande perceelen, bestond, nu wel geweken is. (D. Ct.) Gistermiddag werd in bet struikgewas aan den Berg-eo-Daal weg te Nijmegen het het lyk van een goedgekleed man gevonden, die blijkbaar door een revolverschot een einde aan zyn leven gemaakt had. Aanwijzingen omtrent identiteitvan den overledene werden, zoo ver thans bekend is, op het lyk niet gevonden. By de militaire begrafenis te Soestenberg van den landweerplichtige Van der Weyden, slachtoffer van het onweder op Vrjjdag jl. in het kamp van Zeist, zal de Koningin zich doen vertegenwoordigen door den ordonnans- officier baron Van Hardeobroek. Het lyk van het tweede slachtoffer, don milicien-soldaat Bisschop, is door de familie a overgebracht naar Adorp, prov. Groningen. Het „Nbld. v. h. Noorden" deelt mede dat te Groningen op initiatief van eenige leden van het Algemeen Nederlandsch Ver bond plannen zyn gemaakt om aldaar te doen opvoeren eon opera geheel bestaando nit ood-Holl. liederen. Doel is natuurlijk om daardoor propaganda te maken voor het streven van dit verbond. Een 50 tal dames en beeren, waaronder ook eenige leden der Groninger Opera-Vereeniging. zyn uitgenoo- digd, ban mode werking te verleenen, terwijl voor de soli Hollandsche zangers van naam znllen worden geëngageerd. De opvoering der opera, die uit 3 bedrijven bestaat, zal vermoedelijk 'in November plaats hebben. Het Reichsgericht te Leipzig beeft de aanvrage om cassatie van Ilennig's dood vonnis verworpen, zoodat het vonnis in ge wijsde is gegaan. Men meldt nit Heerenveen van 24 dezer Eergisteravond is er in de „villa Zonder zorg" een bloedige vechtpartij geleverd tus schen twee baren, de sjouwerlui J. en G., medebewoners der „villa". Die villa Zonder zorg, zooals de volks mond het gebonw typisch noemt, is een hou ten loods, stcande bij de aschbelt, gesticht door de gemeente Schoterland, ten behoeve van lieden, die op 12 Mei geen woning heb ben. De loods is door schattingen ter mans hoogte in „woningen" verdeeld, zoodat men onderling heel gemakkelijk met zyn baartjes kan debateeren, in eigen buis .gezeten. 't Kwam dan tot woorden tusschen de buren, ergo woorden ook. Volgens zeggen van G. kwam J. toon met een mes gewapend bij bem in de woning, viel op hem aan, waarop G. ook een mes greep en zich verweerde. J. werd vreeselyk toegetakeld, zyn hoofd was als gekorven, overal diepe wonden, yan 5 tot 7 centimeter lang. J. spoedde zich naar Heeronveen, waar een geneesheer hem verbond. Nog denzelfden nacht werd G. nit zyne woning gehaald en opgeborgen. Den volgenden ochtend werd hy ter beschikking van de justitie gesteld. Aan den officier van justietie bekendó hy J. gesneden te hebben hy had uit noodweer gehandeld. Hy werd weder op vrye voeten gesteld. Te Winterswijk is Zaterdagmiddag een voerman, die wat losjes op een wagen zat, door het schrikken van zijn paard achter over van de kar gevallen- In bedenkelyken toestand werd hy naar het ziekenhuis ver voerd. Men schrijft uit Katwijk Nu do bloembollen in do schuren zyn ge bracht, is hier in deze streken volop werk met het zoogenaamde bollenpellen. Vooral worden hiervoor opgeschoten jongens en meisjes en kinderen gebruikt. Groot is dan ook bet getal der leerplichtige kinderen, die de school verzuimen tot het verrichten van dezen arbeid- Dit doen niet alleen kin deren van armen en onverraogenden, doch ook van onders, die tot den gegoeden stand gerekend worden. Hier en daar zyn dan ook de beide hoogste klasse der school by na geheel ontvolkt. Een Weenscb tooneelspeler, die zyn 50- jarig jubileum vierde heeft in dien tyd alleen rekening houdende met de premières 12 malen zelfmoord gepleegd. Tien keer is hy gok geworden, 35 maal gedood, 6 malen door vergif, 15 malen door den degen om 't leven gekomen., 4 ma len iB hy verdronken en 40 raaien meestal ongelukkig getrouwd. Byna al dien tyd was bjj verliefd Vier meisjes van een pensionnaat nit den omtrek van Brest, waren op eene rots aan het strand aan 't spelen, toen zy eensklaps door eene hooge golf in zee werden ge sleurd. Alle vier kwamen in de golven om. De Ijjken zjjn nog niet teruggevonden. Kleine Dora voor 't kantongerecht. De heer Chrispyn, regisseur van „het Ned. Tooneel", had voor den kantonrechter willen uiteenzetten, dat er van strafbaren kinder arbeid geen sprake was, eer 't tegendeel, daar het betrokken meisje in „Kleine Dora" voor oefening meedeed en haar gezin er aanmerkelijk door gebaat werd bovendien, en was daartoe Donderdagochtend vroeg nit Amsterdam naar huis gekomen. Maar de ervaring, die hjj toen moest op doen, beschrjjft hjj aldns Toen ik vjjf minuten voor tienen op het Binnenhof tegenwoordig was, werd my een .wachtkamer aangewezen, circa dertig vierk. meters groot, gevuld met dames en hoeren nit alle standen, beneden den middenstand wel te verstaan. Een middenstander was bepaald een uitzondering. We stonden schou der aan schouder. Tien minnten over tienen gingen de deuren open oin de Ini binnen te laten, die om tien nar gedagvaard waren. Een heer met een oranjelint om riepNiet rooken hierEen nit de menigte mompelde: „Hei heit goed praete, hei heit zei vers een keesie in sin bek f" Hèt discours werd ge animeerd, vooral toen er dames bjj kwamen. Het lievelingswoord van beiderlei knnne, dat het Nederlandsche volk met den pap lepel schjjnt in te znigen, klonk mjj van alle kanten en in alle toonhoogten, en in de meeste gevarieerde" vormen, in de ooren, Sigaren, pijpen, rookwolken, dooreengemengd met luchtjes, die ik niet zal pogen te be schrijven. Het staren op een vloer, die lang zaam veranderde in een natten mozaiekgrond, dat alles maakte me wee. Ik raakte in een toestand van bedwelming mjjn slapen begonnen te bonzen ik keek op mjjn horlogetwee uren waren voorbijgegaan. Een gevoel van misselijkheid maakte zich van mjj meester. Terugdringen lucht naar baiten er nit pfh. Op het Bin nenhof kwam ik tot bezinning. Zon ik terug gaan? Me weer wagen? Neen. Een veroor deeling weegt werkelijk niet op tegen een verbljjf van twee uren in een wachthol en met een omgeving als waarin ik mjj bevond op het kantongerecht in de Residentie. Toen Vrydag de stukadoorsbaas R. bjj de Hontbrug te Haarlem bozig was op een 20 meter hooge ladder aan een voorgevel, sloeg een van de brug komend paard voor een melkwagen op hol, rende het trottoir op en tegen den ladder aan, welke daardoor met den man naar beneden stortte. De onge lukkige werd in een winkel ingedragen en na door geneesheeren voorloopig te zjjn ver bonden, naar hot gasthuis vervoerd. Men hoopte hem in het leven te behouden. 'tPaard stak bovendien zjjn kop dooreen winkelrait. GOUDA, 26 Juni 1906. Van do aanbesteding der benoodigde steen kolen is gegund het volgende: Johan Eigeman Broos en Co., Breda, 40000 H.L. Pope's Diamand gaskolen. Firma A. Kaptjjn, Gouda, 20000 H L. Ewald-gaskolen. W. H- Berghujj8, Amsterdam- 20006 H L. Hardwick-gaskolen. Eindelyk bestaat er eenig uitzicht, dat de door ooze stad gelegde stoomtramlyn den handeldryvenden en noringdoendon in het bizonder meer ten goede zal kunnen komen. Naar wy vernemen werd door een bekend deskundige een plan ontworpen voor eene tramexploitatie langs deze stoomtram- l(jn en verder o. m. langs de Korte Tien- deweg, Znidzyde der Markt, de Wydstraat, de Hooge Gouwe, de Gonwe tot aan de Keizerstraat en de Haven tot aan het post kantoor. Daar alle omstandigheden kunnen medewerken om do aanleg en de exploitatie weinig kostbaar te doen zjjn zal eene goed georganiseerde zeer dikwijls rjjdendo tram- dienst door onze stad in verbinding met hot station zeker wel in eene behoefte voorzien, die zich natnnrljjk nog woir.ig kon openbaren. De Hooge Raad verwierp heden het cassatie beroep van L. G. C. W. B., koopman te Gouda, door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf en schade vergoeding aan de beleedigde partjj, wegens het door schold veroorzaken van lichamelijk letsel, waardoor tydelyke verhindering in de beroepsbezigheden is ^ontstaan. De requirant had een winkelierster met zyn motorrijwiel van achteren aangereden, waardoor zy op den grond was geworpen en 14 dagen onder dok ters handen was geweest. Benoemd: 16 Juni tot brievengaarder te Dwingelo, E. Schoenmaker en te Oostwond, de postbode D. Wilms aldaar 16 Juli tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Jonre, R. Rutgers, thans in gelijke betrekking te Worknm. Verplaatst: 11 Jnni de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse A. G. Schobben, naar Maastricht (telegraafkantoor) en P. J. van Dillewijn, naar Utrecht (tele graafkantoor) beiden van Amsterdam (tele graafkantoor) 16 ,Jnni de klerk der posterijen en tele grafie le klasse J. Kuipers, van het bjjpost- en telegraafkantoor „van Limburg Stirum- straat" naar het bijpost- en telegraafkantoor „van den Boschstraat" te 'e Gravenhage de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse O. A. Corver, naar Boxmeer, D. Jorritsma, naar Makknm, beiden van Am sterdam (telegraafkantoor), H. h'aber, van Hakknin naar Sneek en A. K. Drost, van Rot terdam (telegraafkantoor) naar Warmond; 26 Jnni de klerk der posterijen en tele grafie 2e klasse J. C. Hommes, van Mont- foort naar Maarssen 1 Juli de klerk der posterijen en telegrafie le klasse M. de Jong, van Klnndert naar Ma&8Blnis de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse D. Hoogvorst, ,van Worknm naar Sneek de tijdelijke klerk der posterijen en tele' grafie C- J. Koopman, van 's Gravenhage (telegraafkantoor) naar Amsterdam (tele graafkantoor). 16 Juli de commies titulair der posterijen en telegrafie K. van der Steen, van Leeuwar den (telegraafkantoor) naar Snoek de klerk der posterjjon en telegrafie le klasse R. Korff, van Doetinchem naar Uden; de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse H. J. Gearts, van Uden naar Doe tinchem. Ingetrokken: 16 Jnni de tijdelijke werkzaamstelling bjj het Hoofdbestuur van den klerk der posterijen en telegrafie le klasse H. Lietz en geplaatst te 's Graven hage (bjjpost- on telegraafkantoor „van Lim burg Stirnmstraat"). Eervol ontslagen: 25 April de klerk der posterijen en telegrafie le klasse A. van Diermen te Amsterdam (bijpost- en telegraafkantoor „Hobbemnstraat"), Dinsdag 26 Juni iqoó. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 36, ade kwal. 33, 3de kwal. 27 cents per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaarkoejen goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 28, ade kw. 24, 3de kw. 20 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 31, 2de kwal. 27, 3de kwal. 23 cent per half kilo. Handel voor vet vee, vette stieren, prijshou dend, vette kalveren lager in prijs, op de magere markt was de handel stug. van de goedkoopste tot de beste soorten zijn tot de meent concurreerende prijzen in groote voorraad voorhanden- Aanbevelend, Af>)rtrf/S //PJ/j/cF TA Burgerlijke stand. GEBOREN22 Jnni. Johanna Francjjna, onders C. Steenbeek en G. Kwakeruaat. Maria, onders F. Lnngcruk en N. Groenen dijk, 23. Maria Cornelia Petronolla, onders E. C. van Willigen en M. Noorlander. t— 21. Maria Wilkelmina, onders W. van der Steen en M. W. Jager. OVERLEDEN: 23 Jnni. P. P. Laproi, 2d. 24. A, T. van Maaren, 74 j. P. van Dam, 64 j. ie de Brandt sneeuwwit, geheel rnstig, is zeer aangenaam voor de oogen en zeer zuinig, in étsn woord een licht, zoo men zloh niet beter denken kan. De ELECTRODINELAMP is direct) op eder gasornament aan te brengen. Wordt gaarne op proef geleverd en is te bezichtigen in bet VERLICHTINGSMAGAZIJN DUBBELE BUURT B 13. Telfn. 117. Aanbevelend, Gasfitter

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2