MANTELS, Elcclrodinelamp Onnavolgbaar Buitenlandse!) Overzicht. Slanken uit Schoonhoven. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS YM EOTTEEDAM Costumes. kliidermaulels, Blousen, APVK8YrBNTH:N Wild en Gevogelte. .O»-: jjKCR- fe 30AiN-expEU-Ea WOT Het licht der toekomst „»E AVOYI>*lllt. M. >1. v. LOOi\, Over den toestand in Rusland schryft een lid der Russische Regeering in de Daily Telegraphen al weten wy, dat geen vertrouwen kan worden gehecht aan het geen van de eene en van de andere zyde uit Rusland wordt gemeld, toch staan er in dat artikel eenige hoogst belangryke din gen, die waard zyn, medegedeeld te wor den. Na een breedvoerige historische uit eenzetting over hetgeen voorafging aan den toestand van nu, beepreekt de schryver de Doema; hy noemt dit eerste Russische par lement een .misgeboorte", en acht de ont binding er van slechts een qaaestie van tyd. De ontbinding is zoo noodzakelijk, omdat de Doema niet den geest van Rusland be zit, omdat zy niet in staat is te werken, omdat de daar gehouden redevoeringen de revolutie in het land bevorderen, en de grondslagen der volksvertegenwoordiging in discrediet brengen. Een terugkeer tot het bureaucratische absolutisme acht de schryver echter onmo gelijk. Een belangrijk bericht wordt uit Johan nesburg aan de Tribune geseind: Tusschen Boeren en Britten zou een overeenstemming zijn gevonden, over de samenstelling van de wetgevende vergadering van Transvaal. Die vergadering zou bestaan uit 69 lederf, waarvan er 33 door den Rand, 6 door Pretoria en 30 door het overige deel van Transvaal zouden worden gekozen. De Boeren zouden niet langer aandringen op den eisch, dat de kiesdistricten gevormd zouden wor den in verband met de bevolkingscijfers. Van deze regeling verwacht men een Boeren- meerderheid in het Transvaalsche Lagerhuis als tegenwicht daartegen zal nu worden vastgesteld, dat de leden van het Hooger- huis worden benoemd voor den tyd van vijf jaren door de Kroon. De Tribune verneemt, dat de aanneming van dit voorstel een einde zal maken aan de vrees, die door bet voortdurend uitstel len van eene regeling ontstaan is. Sir Jo seph West Ridgeway heeft Lord Elgin voor gesteld de autonomie op de aangegeven grondslagen toe te staan, by Regeerings- beslait, zonder die eerst te onderwerpen aan het Engelsche parlement. De minister van Buitenlandsche Zaken beantwoordde in het Engelsche Lagerhnis een vraag betreffende het voorgenomen be zoek van een Britsch smaldeel aan de OoBtzee, waarbij door den interpellant de opvatting was verkondigd, dat bedoeld bezoek niet behoorde plaats te vinden, wijl het anders zon worden opgevat als een demonstratie, gericht tegen de beweging voor een constitutioneele regeering in Rus land. De minister verklaarde, dat ingevolge de getroffen regeling, het Britsche eskader tij dens zjjn verblijf in de Oostzee vier Russi sche havens zal aanloopen. De juiste data zyn nog niet bepaald, maar zy zullen vallen in het laatst van Juli en het begin van Augustus. Verder zeide minister Grey: „Het komt mij voor, geheel te zyn buitengesloten, dat het bezoek van het eskader, 't welk reeds eenigen tyd geleden werd gearrangeerd, zou kunnen worden opgevat als hebbende eenige betrekking, welke dan ook, op de binnen- landsche aangelegenheden van Rusland of daarop invloed zou kunnen heb' en. Het be zoek van een eskader is tot dusver steeds beschouwd als een eenvoudige beleefdheids daad jegens een land en een volk, in wier nabijheid het eskader zich bevond" De Lord Mayor van Londen ontving gis ter de Dnit8che redacteurs aan een tweede ontbijt, bij welke gelegenheid de minister voor Ierland, Bryce, een rede hield. Bryce herinnerde aan de constante gevoelens van verwantschap, welke tusschen Dui'schland en Engeland bestaan, terwyl de belangen van beide landen nooit aan elkaar tegen gesteld zijn geweest. Spreker keurde af de pogingen, welke door chauvinisten (van beide landen P) werden in het werk gesteld om een vriendschap te verstoren, welke tot den vooruitgang van beide naties bijdroeg. Het feit dat een natie vriendschappelijke gevoe lens koestert voor èén volk, beteekent vol strekt niet dat zy een ander volk wantronwt. Na minister Bryce werd het woord gevoerd door den Duitschen gezant, die in gelijken geest sprak. De Keizer heeft zich gisteren op de werf te Kiel met allerlei nieuwe dingen die daar te zien waren, beziggehouden. Tot het noen maal waren genoodigd o. a. de groothertog van Saksen, de gouverneur van Oost-Afrika, de gouverneur van Togo, en schout-by nacht Schöder. Alice Long worth, president Roosevelt's doohter, en haar gemnal zijn door den Keizer genoodigd op de middag-thee aan boord van het jacht „Meteor", en 's avonds tot een dansparty op het landgoed van prins Adalbert. De marinewerf te Wilhelmshaven bestond gisteren een halve eeuw, en de Keizer, die in alle zaken, de vloot betreffende, zoo groot belang stelt, heeft niet verzuimd, den direc teur van de werf telegrafisch een geluk- Wensch te zenden De Oostenryksche politie heeft omvang rijke en zorgvuldige voorzorgsmaatregelen genomen voor de veiligheid van keizer Frans Jozef ty'dens diens bezoek aan noor delijk Bohemer. En zy had die nog ver dobbeld sinds te Knttenberg een geheimzin nig voorval heeft plaats gegrepen, den dag voor 's Keizers komst. Een net gekleed persoon vroeg toen namelijk aan de vrouw van den koster der St. Barbara-kerk om deze to mogen bezichtigen. De man die naar zyn accent te oordeelen een vreemde ling was, wilde een foto van het inwendige nemen. De vronw ontsloot de kerk en Het den vreemdeling binnen. Zy ging daarna even weg, maar vond by haar terugkomst den man verdwenen en met hem den sleutel van de kerk. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en deze liet na een zeer zorgvuldig onder zoek een nieuw slot aanbrengen. De vrouw van den koster werd voor den stadhouder graaf Coudenhove, gebracht, dio haar per soonlijk aan een scherp verhoor onderwierp, dat echter niets opleverde. De vreemdeling, die men in gezelschap Van een marskramer had gezien, werd vergeefs nagespoord. De St. Barbara-kerk werd den geheelen nacht voor 's Keizers komst bewaakt en niemand mocht erin. Twee berichten komen uit Tokio over het beheer van Mandsjoerye. Het eene meldt, dat de Japansche generaal Asjima, als chef van het Japansche bestuur in Mandsjoerye, den titel krijgen zal van generaal-gonvemeor, en dezelfde volmachten als de Russische onderkoning. De Daily Telegraph meldt nu, dat China eveneens een gouverneur-generaal heeft be noemd voor Mandsjoerye, en wel de bekende Yoean-tsji-Kaï, een der bekwaamste en en ergiekste mannen uit China. Hieruit leidt het Engelsch blad af, dat China een nieuwe besliste staatkunde in Mandsjoerye zal volgen. MaarYoean-tsji-Kaï zal zijn ambt eerst aanvaarden, wanneer het Japansche militaire bestuur zal zyn teruggetrokken. Inmiddels zet Japan zyn pogingen voort om het Chineesche leger te hervormen en op meer Japansche leest te schoeien. Aan de militaire academie te Tokio worden thans 550 Chineesche militaire studenten opgeleid wanneer zy hun studies voleindigd hebben, worden zy ter verdere opleiding bij Japan sche regimenten ingedeeld, en zullen dan later in China aan de groote manoeuvres deelnemen. Verspreide Berichten. Frankrijk. By een gymnastiekfeest te Chinon sprak minister Etienne over het leger. Wat hy wil is een sterk en krachtig leger, goed gecom mandeerd, eendrachtig, zich houdende buiten de politiek en bereid Frankrijk en de repu bliek, wanneer het noodig is, te verdedigen. Duitschland. Het schijnt, dat de twee gearresteerde werklieden van Krupp teekeningen van ka nonnen hebben gemaakt en aan een vreemde mogendheid verkocht. Dominé Korell, die, omdat hy niet tegen den socialistischen candidaat geijverd had, een berisping van de kerkelijke autoriteiten kreeg, heeft by het Hessische staatsministerie zyn bezwaren daartegen ingediend. Engeland. Zondagavond zyn de Engelsche oorlogs schepen uitgetrokken voor het tweede deel der manoeuvres, dat, zoo men weet, bestaat in een aanval op en een verdediging van de naar Engeland gaande koopvaardijschepen. O08TENRIJK-H0NGARUE. De keizer is zeer over zyn reis tevreden en heeft in een schrijven daarvan blyk gegeven. Hij hoopt dat de verschillende nationaliteiten in vrede en eendracht met elkander zullen' leven ten voordeele van het land. Rusland. Men verwacht een moordery van Joden te Odessa. In de Warschausche voorstad Yolakwam een bende terroristen in een restaurant bin nen, waar 4 politiemannen en een gendarme gezeten waren. Zy doodden twee agenten en kwetsten den anderen agent en den gen darme. Dezelfde bende doodde een uur later nog een anderen agent van politie. Een groote brand, aan kwaadwilligheid toegeschreven, heeft te Warschau de werk huizen van den Warschau--Weenerspoorweg, met al het materieel, dat zy bevatten, vernield. Het is slechts een paar kilometers raD hier verwijderd, dat zich het volgende g6val voorgedaan heeft. Gij kent de stad en de straat, mogelyk kent gij ook den Heer GROENEWEG, gepensio neerd Rijks-ambtenaar, wonende Veemarkt 14 te Rotterdam, die ons het volgende meldt. Gedurende de laatste zes maanden heb ik veel aan de nieren geleden. Onophoude lijk had ik daardoor hevige pyn in de lenden en rug te doorstaan. Deze was my op myn twee en tachtigjarigen leeftyd zeer hinder lijk, zo >wel bij het loopen als het zitten en zelfs durfde ik me 's nachts niet in mijn bed omkeeren, uit vrees dat de pijn nog erger werd. De urine liet veeltijds bezinksel na en ik was alles behalve op myn gemak, wat men zal begrijpen, wanneer men mijn leeftyd in aanmerking wil nemen, toen ik my op deze w$ze al minder en minder begon te gevoelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, werd my gezegd, is hèt middel om van een dergelijke ziekte te worden afgeholpen. Ik bestelde een doosje, dat ik geregeld begon in te nemen, en hoe groot was myn verwon dering, toen ik door het gebruik van slechts een énkel doosje een groote verlichting onder vond. De pijn was bijna totaal genezen, ik voel me veel frisscher en opgewekter en met vertrouwen zal ik dit weldoend genees middel recommandeeren. Ik ondergeteeker.de verklaar dat hel boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderden ouden van d.igen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaasziekten door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit genees middel verlicht en geneest volkomen de nieren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een eenig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillon geeft, dezelfde die de Heer Groeneweg gehad heeft. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff en Co. Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k F 1.75 voor één of F 10.— voor zes doozen. LIV. Op den zelfkant van onze goede stad woont een groot man. Plaatselijk ingedeeld by Bergambacht en Kerkelijk behoorende tot Schoonhoven, steekt hy de voelhorensin beide richtingen uit. Hierbij gevoegd, dat zyn zaken hem menigmaal de Noordzee over roepen naar de wereldstad Londen en gij zult my toegeven, dat hy stellig is een buiten gewoon praetisch mensch. Practisch in de politiek jarenlang heeft hy daar op den Hoogendyk op den uitkijk gestaan om toch vooral te roeren alles en allen wat niet in het kalme, stille Schoon hoven thuis behoorde. En vertoonden zich daar menschen als Hermans, Mendels, Stigter of Levi) hij plakte zyn 25 stellingen aan, beklom den katheder en versloeg alle3 wat niet tot de anti revolutionaire party behoorde. Óp schoolgebied zit kil al evenmin stil. Als bestuurder der school met den Bijbel speurt hy met zyn practischen neus het jachtveld in den omtrek na en bevordert zooveel mogelyk den bloei dier school met alle nette geoorloofde middelen. Als ingezetene van Bergambacht ziet hy toe op de afgifte van de vaccine-bewyzen en tracht hy zich op te werken als toeziende voogd onder voorwaarde, dat de kinderen naar de bijzondere school gaan. De lezer ziet dat de man by uitnemendheid practicch is. Laatst nog heeft hy zich per advertentie tot de menschen gewend hoe men het moet aanleggen om met den burgemeester in bot- siDg te komen bij het opvragen van depok- kebriefjes, als je de kinderen van de bijzondere naar de openbare school wilt zenden en vice- versa. Zijn naam, lezer? H. Tempelman Dzn., mandenfabrikant te Bergambacht. Maar ach wat is hy aardig uit zijn mandje gelicht door Vinck. En nu Tempelman niets op dat alles te zeggen weet, nu zet hy een hooge borst en roept van uit hooger sferen „Vinck is mij te min om te woord te staan". Je ziet lezer toch eteede practiech. Maar met dat al ligt Tempelman in de goot. En waar hy vroeger het hoogste woord voerde op de boot, daar zit hy tegenwoordig in een hoekje te dutten of heel knipjes een party te do- mineeren. Nou het is ook niet malsch, wat Vinck hem te verduwen geeftnog taaier dan draadnagels. En Jan, oude beproefde, ik kom al weer tot jon. In den tegenwoordigen tyd, nu men zooveel rare dingen boort en ziet, beeft het dubbel mijn aandacht getrokken, dat in de Predikanten-Vereeniging der Evangelischen te Zwolle op 6 Juni Ds. Beversluis een ver handeling gaf over Vergelding en Genade Deze verhandeling vond veel instemming en bevatte onder meer het volgende: „Er is een principieel verschil tusschen Calvyn en Christus, tusschen 't Calvinisme en het Evangelie. Dit treedt vooral in 't licht in de leer van vergelding en genade. By Calvyn en 't Calvinisme staat de vergelding tegenover de genade is God wel barmhartig, maar ook rechtvaardig. In 't Evangelie is 't eene in het anderede genade is de ver vulling der rechtvaardigheid, de vergelding openbaring der liefde. De leer der vergel ding volgens het Calvinisme imponeert. God is de hooge majesteit, de mensch het geringe schepsel, -verdoemelijk in al zjjn denken en trachten voor den Hoog heilige. Zooals God Satan verstiet met zjjn aanhang, zoo zal Hjj» ook eens de goddelooze wereld verdelgen. Itf de leer der verwerping of bestemming ten verderve wordt de leer voltooid. Daar- togenover staat de leer der genade volgens het Calvinisme. Zy gaat uit van de idee der verkiezing. Een deel der menschen is voorwerp dier genade en wordt uit de ver- doemelykheid gered en ten slotte gezaligd. Dit alles is ten nauwste verbonden met' de leer der satisfactie. De zonden der uitver korenen worden vergeven op grond van de straf, die Jezus Christus er voor gedragen heeft. Volgens den inleider is er le hardheid en vroedheid in die leer. die van den barna- hartigen Vader een wreed Tiran maakt; 2e heeft die leer een demoraliseerenden in vloed. De onmacht gevoed bjj de genadeleer in verband met de leer der voldoening, ver lamt alle zedeljjke inspanning en maaktr goddelooze en slechte menschen, die onder het masker van vroomheid tal van lage zonden dienen 3e miskent de leer der satis factie de beteekenis van Christus en zyn werk, waar bjj niets is dan een zondebok 4e de onzedelijkheid in de gedachte als zou schuld overgedragen kannen worden, terwyl 5e de leer, dat God eon bloedig offer eischt om te kannen vergeven, Hem onteert. Vooral de punten 2 en 5 hebben myn aandacht getrokken. Breng punt 2 eens onder de oogen van de Friesche Synode, Jan. Misschien geeft dit den sleutel, en punt 5 is zeor geschikt voor Lucasse en Ds. Rudolph. En dan moet je den laatste, meteen vragen of hy na invoering van de doodstraf hier te lande zich ook beschikbaar stelt voor de terechtstelling van kinderen la Russie „Tjjdens myn verbljjf te Riga zag ik van uit myn kamer in de Matveoeskaja-straat, hoe men naar de plaats der terechtstelling een knaap van 13 jaar en een meisje van denzelfden leeftijd bracht, begeleid door een indrukwekkend aantal dragonders. Hoe wel gewend aan de tooneelen van bloed en sterven op de slagvelden kon ik dat schouw spel niet aanzienmyn vrouw, mjjn moeder en ik schreiden als kleine kiuderen bij het zien der ongelukkige moeder van het kind. dat men ter dood ging brengen. Zij scheen krankzinnig van droefheid en haar jammer klachten verscheurden ons hart. En heel de menigte, welke den stoet volgde, scheen te sidderen van afschuw en medelijden bij het zien dier kinderen, die voor een politiek misdrijf werden terechtgesteld. Wïen moest het hart niet bloeden by het aanschouwen dier kleine bleeke wezens, die nog niets van het leren wetende en nog alle juiste begrip van het recht missende, den dood tegemoet gingen in naam wan wie weet welk recht, dat men zich heeft aangematigd om kinderen terecht te stellen Het was een monster achtige moord, een daad van laffe wraak, maar geenszins een rechterlijk gewijsde. „Do men3chelyke geest verfoeit bloedvon- nissen, die een tarting van de wet en de gerechtigheid zyn. Men voelde iets daivelsch en buitengewoon barbaarsch in deze terecht stelling van kinderen. „Later vernam ik, dat de jongen als een held stierf. Om zjjn moeder te troosten zei bjj, dat hjj daarboven zjjn teerbeminden vader terag zou zien. Welk een heilig geloof in een andere betere wereld. „Toen de soldaten hem geblinddoekt hadden rukte by den doek af, zeggende, dat brave menschen den dood wel in "t gezicht durven zien. „Niet zoo ging het met het meisje, dat tegenspartelde en vrpeselyk leed totdat de beulen hun werk hadden verricht. „Laat de Russische wet inderdaad toe kinderen te executeeren P Ziedaar een vraag, die een Franschman Rusland stelt en waarop ik niet geloof, dat Rusland een bevestigend antwoord zal geven." En mogeljjk werpt punt 2 ook een ver klarend licht op de handelwijze van die schippersvrouw, die ons allen een pootje geledpn zoo deerlijk heeft beet gehad en zich \fist te dringen in de gunst van Mevr. Steinhardt. Ook Utrecht werd dezer dagen door zoo n „vrome ziel" afgevischt Het „U. D." meldt uit Utrecht: Er loopt hier in de stad rond een soort burgerjuffrouw, die een zeer armoedig gezicht kan zetten en een geslepen tong heeft. Zjj vervoegt zich bjj de ingezetenen om onder steuning voor een Amsterdamsche blinden- inrichting, waarvan z.g. directeur is zekeren Postma. Men kan bjj haar aandeelen be komen ven f 0,25 en f 0,50 en krjjgt daar voor een soort briefje, dat veel op een lote rybiljet gelijkt. Zjj scbjjnt baar slag nog al geslagen te hebben, want verschillende goed- geetsche menacben te dezer stede zjjn er ingeloopen. Het geld is naar de haaien. Wat voor een persoon de „directeur" is, kon men hooren uit den mond van het O M. by de arrondissements-rechtbank te Amster dam, alwaar Postma dezer dagen terecht stond wegens het houden eener loterij voor blinden, welker opbrengst in zjjn zak ver dwaalde. De blinden konden fluiten en zoo zal het na weer gaan. Het O. M. noemde hem een allerverschrikkelijkste schobbejak, die ouder het mom van den godsdienst de menschen het geld afhandig maakte. Door al die narigheden zon ik haast ver geten uw aandacht te vqstigen op het vol gende bericht Jan. ARMENZORG. De Martha-stichting voor onverzorgde kinderen, gevestigd te Alphen a/d. Rijn, zal Woensdag 11 Juli in de groote zaal van de Martha Stichting hare 24ste jaarvergadering houden. Het feestwoord zal gesproken worden door ds. C, J. van Paassen, predikant der Ned. Herv. Kerk te Haarlem. De directeur de heer C. Geel, zal eenige mededeelingen doen, terwyl het zangkoor der kinderen ter afwis seling eenige liederen zal zingen. Verder vermeldt 't program voor des mid dags bij goed weer op Rjjnstroom spelen der kleine kinderen, gymnastiek en muziek. Je gaat er toeh heen P Jjj, die zooveel jaren (als Penningmeester is het niet P) moeite en zorgen „pro deo" aan die stichting hebt gewyd en haar tot bloei hebt gebracht, zou daar zeer gemist worden 1 Zie je, dat is nog eens Liefdadigheid, die den geest van den grooten Stichter ademt. Als ik jou werk in dezen beschouw, dan zou ik haast gaan twyfeien aan de juistheid van stelling 2 van Ds. Beversluis. JAN BAZUIN. Gemengde Berichten. De correspondent van „De Telegraaf" te Trondbjem seint „Onder de lnnch, waaraan de Nederland- sche en de Japansche gezant te Stockholm deelnamen, had een groot ougelnk aan boord van het oorlogsschip „Tromp" plaats. Een der kanonnen werd gereinigd. Door onacht zaamheid van den kanonnier ontbrandde het stuk. De houten stop doodde één matroos en verwondde drie anderen, gelukkig niet levensgevaarlyk." Eon paar dagen geleden vond men by een landbouwer te Coljjnsplaat een tweejarig rnnd dood in de wei. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven, doch den volgenden morgen was hot dier opgedolven en ver dwenen. Vermoedelijk is het toch verorberd. (M. Ct.) Uit IJSelmonde wordt aan de Rott. gemeld Maandagavond vervoegde zich in den schoenwinkel van den heer G. J. v. W. een persoon, die verzocht om schoenen op zicht voor den heer v. d. W., rjjksontvanger. De houding van den persoon en de opgave van de maat, waren oorzaak, dat de winkelier dezen persoon onopgemerkt naging «n hjj bemerkte, dat het huis van den rijksontvanger door hem werd gepasseerd. Onmiddellijk sprong de winkelier op zyn fiets, en achterhaalde den oplichter even bnilen de gemeente. Zonder aarzelen werd nu de dief stevig bij zyn kraag gegrepen en aan den rijks veldwachter overgeleverd. Voor den burge meester geleid, werd de bedoeling van op lichten geheel en al beleden en gaf de dief op te zyn zekere B., van beroep kleermaker, woonachtig te Rotterdam aan de Hofkade Hy is voorloopig in bewaring gesteld. Men schryft aan de „N. R. Ct." Een eigenaardige wedstrijd wordt te Val kenburg (L.) op 29 Juli en op nader te be palen dagen in Angnstns gebonden door bet Kur-comitéeen concours van solisten op fluit, hobo, clarinet, cornet, bngle, waldhoorn, taba en trombone. Zoowel beroepsmusici als dilettanten, in afdeelingen verdeeld, mogen mededingen ieder mag zjjn eigen accompagnateur of accompagnatrice meebrengen, terwijl voo.r diegenen, die dit wenschen, klavierbege leiders beschikbaar zijn om to repeteeren ▼óór en tijdens den wedstrijd. Het „Nbl. van het Noorden" schryft Het nitdiepen van het Snezkanaal is toe gewezen aan de firma Volker en Bos. Naar *5 vernemen, zyn thans de voorbereidingen ▼oor dit werk in vollen gang. Te Sliedrecht, Krimpen en Amsterdam zijn materialen in aanbonw, die van Rotterdam ovèr zee naar Egypte zullen worden vervoerd, onopgetuigd, om by aankomst aldaar onmiddellijk ineen te worden gezet. Er gaan twee bagger machines, twaalf bakken en vier stoombooten mee, waarvan één, welke thans in de vaart is onder -den naam van „Kolonel", wordt herdoopt in „Ismaïla" de plaats waar de kantoren der firma worden gevestigd en verder nog een drijvende reparatie-inrich ting, waarvoor door de firma een Engelsche zeeboot is aangekocht. Ook het werkvolk wordt zooveel mogelyk in Nederlanders ge worven er gaan voorloopig 80 man mee. Het werk, dat ongeveer vijf jaren duren zal, kan worden verlengd. Te Nienwediep (N.-H.) viel in een on bewaakt oogenblik het kind van den machinist Mens in de kleine haveD. Zonder aarzelen sprong de moeder er ook in, doch kon de kleine niet helpen Een baurman, de heer A. Kater, het gevaar ziende, waarin moeder en kind verkeerden, sprong terstond ter hnlj) maar de drenkelingen omvatten hem zóó danig, dat hij zich niet verroeren kon en mede in de diepte zonk. Een ander haarman, J Mes, was gelukkig voorzichtiger. Hy stak hun, ondet water door een stok toe, dien zy grepen. De drenkelingen werden na be houden op het droge getrokken. Met het kind had inen echter nog geraimen tyd moeite, om het bewustzijn weder op te wekken. (N. v. d. D.) Men meldt uit Ryswyk aan „Het Vad." By de Vrijdag jl. plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van onzen gemeen teraad is door de r.-katholieken verspreid een circulaire, waarin met zware letter ge drukt de volgende zinsnede „Al heeft men ook een candidatenlyst voor een bepaald persoon onderteekend, men blijft toch volkomen vry te stemmon, diegene, die men wil. De stemming is en blyft geheim." Dit stuk was onderteekend door de heeren L. Von Fisenne, Th. N. v. d. KJugt, A. L. v. Zeeuwen, A. Zegveld, Chr. P. Conseraulder en L. C. J. Jansen. GOUDA, 27 Juni 1906. Heden hadden op do Markt alhier de keuringen plaats van paarden in Zuid-Hol land, ter bekoming van een rykspremie De jury bestond uit de hh. E. Overbosch, Gonda 8. C. Goossen, 's Gravenhage J. C. Roodzant Kz., Dirksland J. Leeuwenburg, Zwyndreeht en M. de Rbo( n Mz., Raamsdonk. De heer J. H. van der Torren Kz-, secre taris penningmeester der regelings-comraissie, was mede aanwezig. Voor heb stamboejenummer werden aange nomen Cato van den heer J. C. Sprayt te Zevenhuizen en Jet van den heer P. Koetsier to Waddingsveen. Een pry's van f 40.-- verwierf Sophie van den heer J. H. van der Torren Kz. te Gonda. Een prijs van f 35.verwierven Wallij en Witvoet beiden van den heer J. H. van der Torren Kz. Een prys van f 30verkreeg Cornelia van den heer J. H. van der Torren Kz., Mina van den heer P Ouflyk te Waddinxveen, Nel van den heer C. J. Plaizier te Zeven huizen, Sophie van de wed. J van der Spek Jz. te Moerkapelle. Een prijs van f 25 verwierven Lola van den heer J. C. van der Torren te Wad dinxveen en Ypsilon van den heer Ph. van der Breggen te Waddinxveen. Het 2e Volksconcert, te geven door het Muziekcorps der d d. Schutterij onder leiding van den Heer Joh. G- Arentz, zal plaats hebben op Donderdag 28 Jnni 's avonds ten 7 nor. Het programma luidt als volgt 1. Marsch. Uit Achting. J. B. Lichtenberg 2. Ouverture. Retour an Pays O. Coquelet 3. Walzer L'Anrore. C- Fanst 4 Potpourri No, 1. J Pillevester 5 Ouverture Cléopatra- F- J. Schweinsberg 6-Polka de Concert Le Tonrnoi. Langloi 7. Walzer Espagnole La Catalane. W. v. Perk 8. Fantasie nne Corbeille de flenrs. Rodolpbe De Gezondheidscommissie voor Gonda bad j.l. Maandag-avond tal van ingezetenen, waarvan echter slechts weinigen opkwamen, nitgenoodigd tot het bijwonen eener buiten gewone vergadering waarvan bet doel was het con8titaeeren van eene „Gondsche Ver eeniging voor Volks- en Schoolbaden", ter bevordering der volksgezondheid door het tegen geringen prys verstrekken van baden aan volwassenen en schoolkinderen. Nadat de Voorzitter uitvoerig had aangetoond boe in Nederland geen enkel volksbelang zoo verwaarloosd wordt als de hoidcnltanr en er op bad gewezen boe de reinheid en het reinhonden van het lichaam een der meest te waardeeren middelen is om besmettelijke ziekten af te weren en epidemieën te be strijden, ging hy na wat er in andere lan den op het gebied van het Volksschoolbad, met medewerking der Regeering van stad en land, reeds gedaan is en deelde by mede hoe in ons iand. waar de Regeering niets doet, in Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Schiedam en Dordrecht de zaak geregeld is. Staande de vergadering traden alle aanwezigen tot de Vereeniging toe en werd een voorloopig be- stnnr gekozen, bestaande uit de heeren Dr. P. J. A. Levedag Voorzitter. Mr. F. H. Kranenburg Secretaris, C- J. W. Kroon Penningmeester, Mej. M. B. Burgersdjjk, G. N. Kroisheer, J. L. Belonje, Voorzitter Alg N. Werkliedenverbond, W. M. Elshout, Voorzitter C. N. Werkliedenverbond, P. J. Kolyn, Voorzitter N. Werkliedenverbond „Patrimonium", L. Koole Wzn. De burgemeester, ter vergadering aan wezig, verklaarde zich bereid het eere- voorzitterschap te aanvaarden, terwyl nog eenige dames en heeren znllen worden aan gezocht het bestuur aan te vullen. Het Bestuur zal zich voorloopig belasten met het ontwerpen van Statuten en het ma ken eener begrooting en plannen yoor een op te richten Volksschoolbad in deze ge meente. Zbvbnhuizbn, '25 Juni. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen, heeft alhier opgebracht f 8,24 Laigeruigeweide, 25 Juni. In een onbe waakt oogenblik geraakte Vrydag j.l. het 5-jarig zoontje van G. J. van Nieuwpoort alhier te water. Hoewel Dr, W. Poolman spoedig ter plaatse aanwezig was, mocht het hem helaas niet gelnkken de levens geesten by den kleine op te wekken. Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werd gister o.a. de volgende uit spraak gedaan M. J, R., 28 jaar, boomkweeker te Bos koop, wegens het verduisteren van een chèque tot een maand gevangenisstraf. L.K. H. K VRIJDAQ 13 APRIL. Staatsleeninqen. t Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 598/,6 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59s/,« -* RusLAND.Ivvang Dorabr. Obli- gatien 4'/, 96'4 Azie. Japan Obiigatien-1899 4 74'4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 VU 24«/i, Hypotheek-Ban ken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/16 Pandb. Rbtterd. Hypb. 3% 9778 Pandb. Standaard Hypb. 4'2 100' s Pandb. Stedelijke Hypb. 4 998/< Pandb. Utrecbtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOO'/i Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4997'a Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1007a Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99s/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/» Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99s 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/4 Pandb. Nationale Hypb. 378 98#/« Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorioegleeningen Italië. Oblig. Znid-Italiaansche Spw.-My. A.* 367'/4 - Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 897s Premieleeninqen. biia-aiE, Loten Stad Antwerpen 1887 27, 1021/, - 35 Aand. Holland-Gnlf Stv.-My. V rede-Tentoonstelling-, Te Menaldnmadeel (Fr.) is opgericht een afdeeling der Internationale Vereeniging „Vredetentoon8telling". Het bestuur bestaat oit de heerenDs. Van Eyck van Heslinga, te Beriikam, voorzitter; P. M. Dijkstra lid Prov. Staten te Menaldnm, penningmees ter; L. Vermeer, notaris te Dronryp, se cretaris. JAPONSTOFFENen ROKKEN van de goedkoopste tot de beste soorten zyn tot de meeat concurreerende prijzen in groote voorraad voorhanden- Aanbevelend, Afg/vms Van af heden en verder dageiyks versch verkrijgbaar, Braadkuikens, Soepkippen, Duiven, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patrijzen, Snippen, Korhoenders, Reevleesch, enz. enz., tegen de meest sterk concurreerende prijzen. Panklaar schoongemaakt franco door geheel Nederland. Aanbevelend, T. GUTTELING} Poelier Oosterstraat 18, ROTTERDAM- Telepboon Interc- No- 2031. 1 P rrEM flHEUMATIEK Verkrijgbaar in tlesschen ISO ets., 7ÏS ct en f 1.25 bij H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANKER! F. AD. RICHTER Co., Rotterdam. Te Gouda by C. LUGER, Apotheker Markt en by WOLFF Co. Westhaven 181 is de Brandt snieuwwit, geheel rustig, is zeer aangenaam voor de oogen en zeer zuinig, in één woord een licht*00 men zich niet beter denken kan. De ELECTRODINELAMP is direct^op fder gasornament aan to brengen. Wordt gaarne op proef geleverd on is te bezichtigen in het VERLICHTINGSMAGAZIJN DDBBELE BUURT B 13. Telln. 117. Aanbevelend, Gasfitter ?.j)n thans door nieuw gevonden toepassingen onze in olieeergetcMIderdtt Por tretten Pelntnre-Hogaerlt. Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Jlen overtnige zich, geen imitaties voor de echte te ontvangen. öelll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag. Boxtel. O. HOQA EM - .t Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te bezichtigen zijn.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2