BINNENLAND. MANTELS, HEX MSGEVlXti. Bultenlandscli Overzicht. Stadsnieuws. BEURS VAK ROTTERDAM Costumes, kiiidermantels. Blouse», A P V EIITEINTI fCN Wild en Gevogelte. Inrichtingen welke gevaar, schade op HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van A. Th. Wildenburg te Goyda om vergunning tot oprichting eener Brood- en Beschuitbakkery in het perceel gelegen aan de Spieringstraat, Wijk F No. 42, Kadastraal bekend Sectie G No. 2845- Dat op Vrijdag den 13 Juli 1906, des na middags ten i'/g ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van dé ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 29 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Do procarenr-gencraal concludeerde gister dat de onschuld van Dreylus even duidelijk was gebleken als de schuld van Esterhazy. V De Italiaansche Kamer nam met 238 tegen 36 stemmen het wetsontwerp, bevat tende maatregelen ten gumte van de zui delijke provincies van Sicilië en Sardinië aan. Do Kamer begon daarna de beraadslaging over de enquête in zake do oorlogsmarine. In het zuiden en westen van Wales zijn Woensdagmorgen in tal van plaatsen zeer krachtige aardschokken gevoeld. Hoewel nogal materieele schade is aangericht b.v. te Swansea z(jn geen dooden te be treuren. De paniek onder de bevolking was niet gering, niet het minst in de mijnen, waar de werklieden aan een ongelnk dach ten. Ook in Bristol zijn schokken gevoeld en is schade toegebracht. Eergisteren heelt de procureur generaal in het proces Dreylus het borderel van „technischen" kant bekekon. Onder andoren is gezegdde schrijver moet een artillerist zijn geweest, omdat drie van do vijl inlich tingen handelen over de artillerie. De spreker deed voelen, welk kinderspel een dergelijke redeneering is. De schrijver van het borderel toont integendeel, van de artillerie niets te weten. De commissie van generaals, die do technische waarde van liet stuk heelt be oordeeld, heelt niettemin uitsluitend zich met de artillerie-kwesties van het borderel bezig gehouden, hoewel de andere volgens Baudouin volstaan zouden om een redelijke meening zich te doen vormen. De laatste zin van het borderel, welke in slecht Fransch mededeelt, dat de schrijver nanr de manoeu vres zou gaan, kan niet van Dreylus zijn geweest, maar zegt de waarheid omtrent Esterhazy en heelt dezellde taaionzuiverheid als een bedelbriel uit dien tijd, door Esterhazy aan een der Rothschilds gericht. Na het borderel te hebben bekeken, onderwierp de heer Baudonin het geheim dossier aan een uitvoerig onderzoek. Vele hooge legerflguren werden ook thans in heitige termen van verontwaardiging en van spot aangevallen en een lantasie werd getoond, „une imagi nation en proie au déliro des persécutions", Heel het geheim dossier levert volgens Baudouin niet de geringste aanwijzing van schuld tegen Dreylus. In de Wurteuibergscbe Kamer is de vraag reeds ter sprike gebracht, wat de Zuid- duitsche kontókryken doen zullen, nu het Rjjk de verjaagde tarieven van het post verkeer in icnzellde plaats ol tusschen na burige pletsen, ten deele weer heelt opge heven, Jmï aan geld te komen. LiieSchiog, van de Volkspartij, vroeg er minister Weiszkekor naar. Deze antwoordde dat de rogeering van oordeel was dat Wur- tomberg de bestaande tarieven in dezo om standigheden niet zou kunnen handhaven. De Volkpartij en de sociaal democraten stelden toen voor, dat de regeering zich zou verzetten tegen de nieuwe regeling, maar ten slotte werd uitgemaakt, dat de flnancieele commissie verder over de zaak zou beraad slagen- Wat Beieren aangaat, is nog geen amb telijke verklaring aigelegd, maar de kranten vreezen, dat men do verlaagde tarieven niet kan houden, ook opdat tevens de som die Beieren te betalen heelt voor zijn bij zondere postrechten, verhoogd zal moeten worden. Men is intnsscken in Beieren alles- bohalve gesticht over den reactionairen maatregel, aangezien de Beiersche post reeds het dricplennig-tariel had ingevoerd, toen Pruisen ir. het plaatselijk verkeer voor brieven en brielkaarten nog 10 ondersch. 6 pl. rekende. De Morning Post" wijdt een artikel aan I het hervatten der diplomatieke betrekkin gen tusschen Engeland en Servië, en zegt I dat dit bü beide volken bevrediging wekken moet, vooral daar de hervatting plaats^ had I onder omstandigheden, die voor de Servische 1 regeering prijzenswaardig zjjn. „Het was van meer dan een standpunt J wenscheijjk dat Engeland in Servië een ge zant' en consols had; de Eugelsche handel 1 met Servië is zeer belangrijk. Maar nu nog meer om deze reden is de I terugkeer van een Engelsch gezantschap I naar Belgrado van belang, omdat hierdoor I hot vertrouwen van Engeland in de tegen- j woordige Servische regeering wordt getoond. I Nu Servië voor de misdaad, die begaan werd, openlijk hoete deed, een boete die I uiterst moeilijk vallen moest heelt het j bewezen het vertrouwen te verdienen, dat I Engeland in de toekomst Van Servië stelt". I Hoewel de Fransche minister van buiten- I landsche zaken, Bourgeois, verklaard heelt in zjjn gesprek met den Roemeenschen I minister J ivan Lahovary niet de woorden gebruikt te hebben, die deze minister hem bp -een onderhoud met een redacteur der „Neue ireie Presse" had toegeschreven biykt het toch, dat er onder de groote mo gendheden een streven bestaat, om aan het optreden van Grieksche benden in Macedonië een einde te maken. Tenminste, volgens een mededeeling uit Konstantinopei hebben de mogendheden bp de regoering in Athene ernstig tegen het i optreden dier benden geprotesteerd, en te kennen gegeven, zoo Griekenland daartegen geen maatregelen kan nemen, te zullen over- wègen in hoeverre interventie mogelyk en wenschelpk is. Dit protest moet indruk gemaakt hebben in Athene. De minister-president Theotokis en andere ministers hebben tenminste verklaard, dat Griekenland tegen de handelingen dier benden zal moeten optreden Maar ol het daarom ook gebeuren zal? Dan was eon der voornaamste grieven van Roemenië weggenomen en de weg ge opend voor een verzoening. Steeds meer brokkelt het staats-begrip al in de Oostenryksch-Hongaarsche monar chie. Thans zyn ook de benamingen „gemeen schappelijk ministerie", en „Keizerlyk-Konink- lyko regeering" verdwenen. In de Hongaarsche delegatie is er over geklaagd, dat de ministers van buitenlaUd- sche zaken, van oorlog en van financiën, die voor de delegaties verschijnen, zich I noemden „Rijksministers" ol .gemeenschap- I pelyke ministers"zulke titels bestaan niet 1 volgens de delegatie, en de betrokken minis- I ters hebben geen ander recht dan te han delen ol op te treden .namens de regeerin- I gen van Oostenryk en Hongarye". De president der Delegatie antwoordde dat die opmerking volkomen juist is, en dat I het gebruik der bedoelde uitdrukkingen een misbruik is, dat moet worden verwijderd. En onmiddellijk daarop is een keizerlijk besluit uitgevaardigd, waarby het gebruik der uitdrukkingen „gemeenschappelijk mi nisterie", Rijksminister" en „Keizerlijk-Ko ninklijke regeering" wordt verboden. De bedoelde ministers zullen in alle oificieele stukken worden aangewezen als handelend .namens de regeeringen van Oostenrijk en Hongarye". Oogenschynlyk is dit slechts een titelver- andering. Maar voor het goed begrip van wat in de Monarchie gebeurt, is het van groot belang. Het ernstigste is wel, dat de .Overeen komst" van 1867 herhaaldelijk van een .gemeenschappelyk ministerie" en „gemeen schappelijke ministers" Bpreekt, en dat die uitdrukkingen aanleiding gaven tot het ge bruik der thans verboden titels. Olficieel is in alle stukken die van de regeering der Monarchie uitgingen steeds gesproken van ,K. K. Regeering" en van „Rijksministers]'. Weliswaar heelt Hongarye reeds in 1868 tegen het gebruik van deze uitdrukkingen geprotesteerdmaar sedert eenigen tijd is Hongarye .troel" in de Monarchie en worden de Hongaarsche wenschen onmiddellijk in gewilligd. Er is dus geen .Habsburgsche Monarchie geen .Keizerlyk-Koninklyko regeering", geen .Oostenryk-Hongarye" meerer zyn nog slechts .rogeeringen van Oostenryk en Hon garye". Duidelyker kan niet getoond worden welken weg de monarchie met renzensnel- heid opgaat. Verspreide Berichten. Frankbijk. De mynmaatschappy te Courrières heelt aen socialistisch blad, dat zware beschuldi gingen tegen haar heelt gericht, gerechtelijk anngesproken voor 660.000 lrancs schadover- gooding. De Aziatische vorst Sisowath, die op het 1 oogenblik in Parys is, heelt een groot aantal zijner danseressen meegebracht, die terecht de belangstelling gaande maken. Een Pary- I sche mop er over: Weet gy, wat het devies I is van Z. M. Sisowath? - Honni soit, qui mal y.,. danse I DUJTSCHLiSD. President Roosevelt's dochter is met haar I gemaal over Altona en Vlissingen naar I Londen vertrokken. Gedurende dezen zomer studeeren er niet. I minder dan 1152 vrouwen aan Duitsche I universiteiten; aan die te Berlijn alleen 387. I ËKGKI.A5D. Miss Biilington is woedend: een ander I heelt de boete voor haar betaald en nu is zy uit de gevangenisgejaagd. Zy was I juist zoo goed op weg martelares van haar I beginsel, het vrouwenkiesrecht, te worden 1 Woensdag woonde zy alweer een vergadering I harer zusteren by. i Spakjï. Voordat de koning naar Engeland gaat, I verwacht men, dat hij het besluit tot Cortes- I ontbinding nog teekenen zal. Anderzijds verluidt, dat het ministerie aan heengaan denkt. Itai.ih. Weer een aanslag op een priesterTe Palermo werden op den priester Sebastiani Loggia twee geweerschoten gelost, terwijl hy de kerk binnentrad. Hy werd getrollen en viel dood op den kerkdrempel neer. RuSLJlKD. I Volgens een nog niet bevestigde mededee ling, hebben artilleristen te Wladikaukas de oificierssocieteit, waar een bal werd ge houden, gebombardeerd) en werd by deze I gelegenheid een dame gewond. Het landgoed van prins Volkowsky, in het I gouvernement Poltawa, is door de boeren vernield en in de asch gelegd. Hoe vreeselyk de hongersnood is, die een gedeelte van Rusland teiatert, blijkt reeds I uit het leit, dat volgens een mededeeling uit Petersburg het ministerie niet minder dan 100 millioen gulden zal aanvragen tot I leniging van den nood. STATEN-ÜENEKAAL. H IC K I» IS li I Vf li ff I Vergadering van Donderdag 28 Juni. Achtereenvolgens worden goedgekeurd de I volgende ontwerpen: voorziening in de drinkwaterverschalflng I voor Curaqao en omliggende eilanden vaststelling van het slot der rekening van Suriname voor 1902 verhooging van hooldstuk X der Staats- begrooting over 1905 wijziging en verhooging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1906. By dit ontwerp (1 184.000 bijdrage voor handhaving onzer neutraliteit tjjdens den Russisch-Japanschen oorlog), keurt de heer van Kol al, dat Nederland slechts de helft zal hebben te betalen. Do heer van Deventer wenscht van de bruto-kosten te zien afgetrokken wat door Nederland is bezuinigd, door dat een deel van haar marine naar Indië was gezonden. De minister van Koloniën betoogt het belang van Indië by handhaving der neu traliteit, en verzekert,' dat binnenkort een Staatscommissie de herziening zal ter hand nemen van de koninklijke besluiten betref fende de kostenverdeeling voor de marine I tusschen Indië en Nederland. De heer Heemskerk protesteert krachtig tegen de uitlating van den heer van Kol, dat een andere mogendheid Indië evengoed zou kunnen beheeren. By de hierop gevolgde regeling van werk zaamheden wordt besloten, de eindstemming over het ontwerp-Arbeidscontract te doen plaats hebben morgenmiddag hall tweeom alsnog aan de agenda toe te voegen de inlichtingen naar aanleiding van een adres van A. de Heer c.s. om te voorzien in den nood der schutterijen, wordt met 32 tegen 26 stemmen verworpen. Het voorstel van den Voorzitter, om als- I nog het ontwerp tot onteigening voor spoor wegaanleg door de Haarlemmermeer aan de agenda toe te voegen, werd, na eenige dis- I cussie, verworpen. Vervolgens is aan de ordeherziening I der wet, houdende nadere bepalingen om- I trent de heffing van invoerrecht naar de I waarde. De heer Plate wenscht uit die wet te zien I gelicht de bepaling omtrent de bewyskracht I van de factuur. I De minister van Financiën verdedigt het voorstel. Z. i is van geregelde bewyskracht I der factuur hierin geen sprake. Intusschen I laat de minister het woord .factuur" ver- vallen en vervangt dit door: .Btukken". I Daarna het voorstel van den beer Goeman Borgesius c.i. tot wyziging van het Regle ment van Orde voor de Kamer (invoering van het vragenrecht), wyziging van hetlXe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905; verhooging en aanvulling van dat voor 1906; conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op twee adressen omtrent restitutie aan aannemers van Ryks- werken van verzekeringskosten. De meerderheid der commissie stelt voor, uit te spreken dat het billyk is aan de aan nemers een tegemoetkoming te verleenen. By de behandeling van deze cpnclnsie be toogt de minister van Waterstaat ad interim, dat de billijkheid niet medebrengt in dit geval schadevergoeding te geven. De heer Borgesius verklaart met de arbi ters eens te zyn. dat er ruimschoots biliyk- heidsgronden bestaan om sèhadevergoeding toe te staan. De heer Blooker, de conclnsie der min derheid van de commissie verdedigende, betoogt, dat er door do aanneme'rs geen schade is geleden, daar zy die hebben afge wenteld op de onder-aannemers. De heer Loelf vraagt, ol de Kamer het oor zou geleend hebben aan billykheids- argumenten, als de rechtbank de vergoeding der aannemers nad algewezen, en jyaar- schuwt ernstig tegen Het' medegaan met «de. conclusie der meerderheid. De;'heer v. d. Velde handhaalt zyn mee ning, dat de aannemers niet met zekerheid konden nagaan, hoe hoog de percentages der Ongevallenwet zouden worden gesteld. De minister repliceert, dat de aannemers I rekening konden en moesten houden met de I invoering der Ongevallenwet. De heer Smeenge wijst er op, dat reeds in 1900 aannemers contracten met de Re geering hebben gesloten. De conclusie der meerderheid (tot vergoe ding der schade) wordt met 29 tegen 22 Btemmen verworpen. Morgen 11 uur: Intorpellatie-Verhey. De Auteurswet. Het „Hbl." herinnert er aan, dat het heden 25 jaar geleden is, dat de Wet op het Auteursrecht in het Staatsblad verscheen. Hot blad noemt het echter jammer, dat deze werkelijk goede wet, waaraan bovendien het voorrecht ten deel viel in mr. I. D. Veegens een helder en uitmuntend commentator te vinden, niet leelt in ons volk. Die wet geelt de bevoegdheid het recht van den auteur zoowel door den strafrechter als door den burgerlijken rechter te doen beschermen. Zy handelt over een zaak die in ons veel Bchry- vend en veel lezend landje van groot belang moest zyn, en in die 25 jaar heelt men niet meer dan 12 gevallen gehad, waarin de rechter by de toepassing der wet werd te hulp geroepen. Er zyn gaat bet Hbl." voort 6 straf processen en 6 burgerlijke gevoerd- In de helft vau de strafprocessen werd de veroordeeling niet uitgesprokenin èêne burgerlijke zaak werd geen inbreuk op het auteursrecht erkend. Van de 12 zaken handelen er 3 over muziek- werken1 betreft een geschil dat met den schrijver eigenlijk niets te maken heeft, en 2 betrellon onbeduidende geschriften, zonder eenigen letterkundigen inhoud. Van de 6 I ovorige hebben 3 betrekking gehad op de I opvoering van tooneelstukken, 2 op losse I artikelen, en slechts één op een zuiver lite- I rair werk, eene novelle. Geen onzer bekende 9 schrijvers heelt ooit onder de nieuwe wet I een proces over zyn autenrsrecht gevoerd. In zooverre is dit een ideale toestand, dat men een goede wet heelt, die zich zelve kan handhaven. Doch dit is slechts schyn. In waarheid wordt de auteurswet weinig gekend, en zonder dat iemand het bespeurt overtreden. Als belanghebbenden een geschil met elkaar krijgen het anteursrecht rakend, is het niet zeldzaam dat zy de zaak in der minne schikken, omdat de wet, die toch in het geval duidelijk had voorzien door beide partijen niet gekend werd, zoodat het eerst ingewonnen advies reeds de zaak ge heel besliste en de quaestie oploste. De meest krasse miskenning en verwaar- loozing valt wel ten deel aan de bepalingen omtrent het journalistiek auteursrecht. Wy willen slechts één feit noemen, nog geen drie dagen oud. In de vergadering van het comité tegen de verplichte winkelsluiting, gehouden j-1. Maan dag, werd besloten dat men in brochurevorm zoude laten drukken en samenvatten en op ruime schaal verspreiden „al do verzamelde artikelen van vóór en tegenstanders wettelijke sluiting", en geen mensch heelt eraan gedacht dat men daarvoor de toestem ming der bladen of, bg de onderteekinde artikelen, van de schrijvers noodig heelt. Wö gelooven niet dat velen die zouden weigeren, mafcr het is toch wel wat dat men die toestemming niet eens aen* te vragen. Dit alles geschiedt volkomen w goeder tronw, evenals bij de onderwerpen waarover wij zoo juist spraken. De moraal van het zilveren feest aer auteurswet is das, dat goede wetten weinig baten als zg niet voldoende worden toege past, omdat de belanghebbenden te laksch ijjn in d« handhaving banner rechten. Gemengde Berichten. Uit den Haag wordt gemeld Eergisteravond werd een handelsreiziger, die op het plankier van het Staatsspoor station hier ter stede liep, door een stations- beambte op heeterdaad betrapt op het ont vreemden van een pakje van een met colli's beladen handwagen, staande bij de vracht goederenloods. Het is een toeval dat joist op dat oogen blik de beambte, tusschen eenige spoorwagons iiit, ot het perron wipte en de vlugge hand beweging van den dader zag, anders had er geen haan na^f dezen bratalen diefstal gekraaid, daar een andere stationsbeambte, belast met bet Joezicht op den wagen, aan de voorzijde van dé kar zijn brood zat te eten, en, door de opgestapelde goéderen, niet kon zien wat aan de achterzijde ge beurde. De beambte die deo dief betrapte, zag dat deze met het pakje in de le klasse wachtkamer ging en liet daar op z'n gemak ging openen. Hg waarschuwde den op het perron steeds aanwezigen rechercheur, die den handelsreiziger arresteerde en hem over bracht naar het politiëcommissariaat aan de Nieuwe Haven. De aangehoudene deed 't aanvankelijk voorkomen alsof bij het pakje op het perron gevonden had. Men meldt ons uit Dodewaard Eergisteravond had hier ten huize van den heer W- C. een droevig ongeval plaats. Een der zoons zou wat buskruit naar den kersenboomgaard bréngen, toen een tweede er met zijn brandende pijp te kort bij kwam en 't kruit vuur vatte. Een hevige ontplof fing volgde, die beiden zeer ernstig ver wondde en in de woning een ware verwoes ting aanrichtte. De 16 jarige Janna T. had in de kermis- week te Kampen kennis aangeknoopt met de dames van het „Cirqne moderne" in het Kalverhekkenbosch en deze kennismaking was van zóó aangenamen aard goweest, dat het scheiden haar al te zwaar viel. Zg be sloot dus met bloedend hart ouders en vrien den te verlaten, om mee te gaan de wijde wereld in. Voorloopig echter heeft die wijde wereld zich voor Janna niet verder uitge strekt dan Oosterwolde, waar de agent Kramer haar per fiets achterhaalde en vrien delijk uitnoodigde in den schoot barer familie terug te keeren. Aan dat beleefd maar dringend verzoek werd noode gehoor gege ven en zoo keerde de wereldreizigster per boerenwagen van haar zwerftocht terug. Naar wjj vernemen, zullen de diploma tieke betrekkingen tusschén Servië en Ne derland thans weder worden aangeknoopt. Mr. W. B. R. van Weideren baron Ren- gers, minister-resident te Boekarest, zal in diezelfde hoedanigheid mede te Belgrado worden benoemd, terwgl de nieuwe Servische gezant te Londen, de hoer Militchevitch, vroeger reeds Servisch gezant te 's Graven- hage, wederom bij het Nederlandsche hof zal worden geaccrediteerd. In het middengebouw van het Stadsarmen huis aan de Mnidergracht te Amsterdam ontstond Woensdagavond een schoorsteen brand. De brandweer kwam holp verleenen en verklaarde omstreeks half acht, dat er geen gevaar meer was. Evenwel gistermor gen omstreeks half vijf zagen twee ver pleegden vlammen achter de ramen van de mangelkamer, waardoor de schoorsteen loopt, waarin gisteravond het brandje gewoed had. De verpleegden liepen dadelijk naar den nachtportier, en deze wekte den directeur, den heer Flaes, die zoo gauw hij kon naar de plek liep, waar het gevaar dreigde. De geheele mangelkamer stond in lichtelaaie. Een zoster, die in een vertrek naast de kamer sliep werd nog bijtijds gewekt. Haar vertrek stond reeds vol rook, en ware de brand niet zoo spoedig ontdekt, dan hadden voor deze verpleegster de gevolgen ernstig kunnen zgn. De brandweer, inmiddels opge scheld, was spoedig ter plaatse en pakte het vnnr krachtig aan. Met een paar wa terstralen was z|j den brand ving meester. De mangelkamer bleek heel wat van het vnnr te lijden gehad te hebben. De zware balken van de zoldering waren vrijwel doorgebrand, de groote pers was zeer be schadigd en ongeveer honderdvijftig lakens en eenige halsdoeken werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering ge dekt. De gecontroleerde nachtwaker had te halt- vier bg zgn ronde nog geen spoor van vnnr ontdekt in het vertrek, waar tegen half vjjf alles in eens brandde. De schoorsteen, die de oorzaak van den brand is, wordt afgebroken en op een andere plaats gebouwd. (N. v. d. D.) De officier van justitie te Rotterdam maakt bekend dat in het bezit van F. W. H. Rosemnnt. 52 jaren, koopman, geb. te Könings-Aue, sedert 22 Maart j.l. gedetineerd, thans verblijvende in de strafgevangenis te Rotterdam, is gevonden een gonden 14 ka raats, niet geheel massieve, heerenring, bovenop gegraveurd met vier sterretjes en in het midden van die gravnre een namaak diamant in chaton. Zij die over die ring die vermoedelijk van diefstal afkomstig is, inlichtingen kannen geven, worden verzocht zich tot geraelden officier van justitie te wenden. Uit Sliedrecht wordt aan de D. Ct. ge- meldt De twee werklieden P. Bouw en Veth, die in overleg met den heer Hartog^ id van den gemeenteraad en secretaris van 't, werk liedenverbond Algemeen Belang, op onderzoek uitgingen naar Husum in Duitschland, waar een aannemer, de heer Gertz, 100 werklieden voor grond- en heiwerk vroeg, zjjn gisteren avond teruggekeerd. Het is hun gebleken, dat men met een zeer soli den aannemer in aanraking gekomen is, die het werk, waarvan hg de uitvoerder is, nit de hand „van de regeering gekregen heeft." Men is evenwel niet tot een accoord kannen komen. De onderhandelingen zijn afgesprongen le op de loonen, 2e op de huisvesting. Het loon zon bedragen 6 Mark per dag, wat aan de af gevaardigden te weinig voorkwam, te meer als men er niet van verzekerd was doorloo- loopend werk te zullen vinden. De afgevaar digden drongen aan op een vast weekgeld. Wat de huisvesting betreft, de arbeiders zouden op een schip ingekwartierd worden, terwijl de afgevaardigden, met het oog op onstuimig water, aan een keet de voorkeur gaven De afgevaardigden vroegen een weekloon van 20 gld. per week, de patroon wilde voor 15 gld per week instaan. Op deze voorwaarden zijn de afgevaardigden niet ingegaan. De heer Hartog ontving heden een schrij ven van de firma om van een weekloon van tenmimrte 15 gld. per weekjdeze week nog 50 arbeiders te zenden, de overtocht heen en terug op rekening van den patroon. Doch voor dat geldt is hem znlks niet mo gelijk. Hij heelt een schrijven aan den pa troon gericht, waarin hij mededeelt deze zaak Zaterdagavond met de werklieden te zullen bespreken. De onderhandelingen zijn dus nog niet afgesprongen. Als de zaak in orde komt zal den hoer Gertz persoonlijk of een vertegenwoordiger naar Dordt zenden om daar de arbeiders te halen. Men meldt uit Leiden Het schijnt met de zaak vau den niet eer vol ontslagen adjnnct-inspectour van politie, do heer C. C. Wegers, nog niet uit te zijn. De heer W. komt in een ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad mededeelen, dat eerstdaags deze zaak in een brochure door hem zal worden behandeld, terwijl hij zich voorts tot hoogere autoriteiten zal wen den om eerherstel. Men schrijft aan het N. v. d. D De waterstand op het IJ en het Noord zeekanaal was Woensdag buitengewoon hoog, hotgeen veroorzaakt was door een zeer bijzondere omstandigheid. Wgl dien middag van de werf der firma Goedkoop het stoom schip Rembrandt te water gelaten werd, achtte men, wegens don grooten diepgang van dit vaartuig, ,den toegang naar liet IJ niet diep genoeg zoodat de waterstand kunstmatig opgevoerd werd tot 22 c.M. beneden A. P. (de gewone stand is pl. m. 50 c.M. beneden A. P.) Door de Oranjesluizen liet men daarom reeds sedert Dinsdag water uit de Zuiderzee binnenstroomen. Die overtollige hoeveelheid werd Woensdagavond bij eb door de Noord- zeeslnizen bij IJmuiden op de Noordzee geloosd, om het gewone peil te herstellen. In den tuin van villa „Mimosa" aan den Ouden Scheveningsche weg is een aloë in bloei te zien. De bloemstengel is méér dan een meter lang. Weldra zal de bloem geheel geopend zgn. Bg een nienwen twist tusschen de gebroe ders K., bloemisten te Hillegom, hebben twee hunner eerst een anderen broer in de sloot van het betwiste land geworpen en daarna ieder een arbeider van dien broer. Het O. M. bg de rechtbank te Haarlem heeft deswege voor de beide aanvallers 6 weken gevangenis geëischt. Toen de minister van Oorlog Staal, in generaalsuniform, de vorige week met zjjn adjudant een bezoek bracht aan bet land weerkamp te Donderen en bier en daar tot de manschappen vragen richtte over den dienst, de voeding, ligging, kleeding enz., werden door een der landweermannen ern stige klachten over het eten genit. Z. Exc. was de tenten der le kompagnie van het 5e landweerdistrict langs geweest en kwam bü de 2e kompagnie, toen hü een man zag staan met fonkelnieuwe schoenen, waarvan het leer niet was zwart gemaakt, aan de voeten. Dit gaf den minister aan leiding, tot den man de vraag te richten, of hg zgn nieuwste paar schoenen aanhad. De man antwoordde bevestigend. „Waarom heb je de onde niet aangetrok ken P" „Omdat die verrot zgn, generaal, net als er meer verrot is hier in 't kamp." „Zoo, en wat is er dan nog meer niet in orde „Wel het eten. Het vleesch is vergaan, het vet loopt weg." De adjadant, die den man niet begreep, vroeg nog eens na, maar de minister wist genoeg en zei tot zgn adjudant: „De man meent, dat er zooveel ongedierte in het vet is, dat het leeft." Onmiddellijk ging de minister naar den luitenant-kwartiermeester en onderzocht de waarheid van de bewering van den man, die slager is. Uit het onderzoek, dat daarna door 4 slagers, landweermannen, werd inge steld, bleek inderdatfd, dat het vet niet te gebruiken was. Het werd afgekeurd en de minister gaf order, dat er maatregelen ge nomen moesten worden om te voorkomen, dat er klachten over bedorven eetwaren konden inkomen. Ook over het tarief van de consumptie in de kantine werd bg den minister geklaagd. Bier en andere verbruiksartikelen waren, naar de meening der landweermannen, voor een soldaat veel te duur en bovendien slecht. Na het bezoek van den minister werd de prgs' van het bier per glas lager gesteld. Ngoera Madé, een Balineesch hoofd, dat onlangs in de kliniek van dr. Koch te Soe- rabaja werd opgenomen met een zeer groot kropgezwel onder de kin, welk gezwel door dr. Koch sedert is weggesneden, bad gedu rende zjjn ziekte geen opinm mogen gebrui ken. Zooals bekend, schuift de Balier zeer zwaar; maar de geheelonthouding is de patiënt zóó goed bekomen, dat, toen bg ver gunning kreeg, om weer eens een pjjpje op te steken, h(j hiervan niet wilde weten. Vóór de operatie werd hg gefotografeerd en toen zijn gezwel weg was en lig een heel ander gezicht had gekregen moest de foto graaf hem opnieuw kieken. Ngoer.i Madé is als het ware tien jaren verjongd. Bg zgn vertrek uit de kliniek vroeg hg dr. Koch, of dezo geen pleizier had, eens op Bali een kgkje te komen nemenhg zou hem dan al het bezienswaardige laten zien en garandeerde hem een drukke praktük er waren nog meer Balineezen, die aan kropgezwellen Jijden, en dezen zon bg ver tellen hoo uitstekend de behandeling van dr. Koch was. Een ernstig ongeluk had plaats te Saint- Front. Een omnibus, waarin zich een 20-tal personen bevonden, is tengevolge van het gewicht en de helling der baan in een diepte terechtgekomen. 16 Reizigers werden zwaar gekwetst; 3 verkeeren in een wanhopigen toestand, GOUDA, 29 Juni 1906. Het programma der 4e orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk op Dinsdag 3 Juli 1906, des avonds 7'/, uur, door den heer J. H. B. Spaanderman, met welwillende medewerking van mejuffrouw Hermine van Iterson, mezzo sopraan en den heer A. Best Jr., fluit, beiden uit Den Haag, luidt aldus 1. Choralvorspiel. Fuga Super „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" J. S. Bach. 2. „O, Jesnlein Stiss" J. S. Bach. 3. Canzona. a. Andante b. Andante con moto. J. S. Bach. 4. Andante W. A. Mozart. 5 Agnns Dei W. A. Mozart. 6. Andante G. Merkel. 7. a. Arioso: „Doch der Horr vergisst der Seinen nicht" nit het Oratorinm F. Mendelssohn „Panlus" Bartholdy. b. Lied zu Gottes Ehre R Palme. 8. a. Abendlied R. SchuMana. b. Adagio cantabile A. B. Fürstenau. 9. Ie Sonate (Symphonic) Alex. Gnilmant. a. Introduction. Largo e maestoso. Alle gro. b. Pastorale. And te quasi allegretto. c. Finale, Allegro Assai, And te maestoso Nos. 2, 5 en 7 vtor zang met orgelbe geleiding. Nos. 4 en 8 voor flait, solo met orgelbe geleiding. De wagen met steen van de firma Ooms en Blgleven moest beden middag bg den heer Polak op de Korte Tiendeweg een partg steen lossen, toen dit gedaan was, nam het paard een verkeerden draai en kwam in de spiegelruit terecht, die natnur- lgk bezweek. Deze ruit was pas voor een paar dagen in dat nieuwe pand gezet. ""De heer R. A. Den Onden, alhier, onder wijzer aan een Chr. school voor M. U- L. O. te Rotterdam, is benoemd tot hoofd der met 1 Oct. a. s. to openen Vrije school op Geref. grondslag te Leimniden. Hg heeft deze benoeming aangenomen. Vrede-Tcn toons telling. Ta Voorburg is eene nideeling van de Internationale Vereeniging Vrede-tentoon- stelling opgericht onder bestnnr der volgendo heerenMr. H. N. 0. Baron van Tnyll van Serooskerken, eere-voorzitter; Dr. ten Bosch, voorzitterH. M. Bleuland van Oor.dt, secretaris; C. J. v. Zanten Jut, penning meester; A. J. Herckenraht, lid; G- D. dn Dien, idem. L.K. H. K VRIJDAG 13 APRIL. Staatsleentnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59»/ia Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59»/,, RüSLAND.fwang Dombr. Obli gation 4r/, 96' Azijs. Japan Obligation 1899 4 74'/4 747/« Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schold. Recepis. L. 100 I»/, 24>/u Hypotheek-Banken. Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. <37, 977/» Pandb. Standaard Hypb. 4V, 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99»/, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4997/, Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99»/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafscho Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99»/4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99»/, Pandb. Nationale Hypb. 31/, 98*/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Znid-Italiaansclie Spw.-Mij. A. 367'/4 Diversen Mg. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/, Premieleeninqen. Bkloie, Loton Stad Antwerpen 1887 27, 1027, Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gnlf Stv.-Mg. 35 J APÜNSTOFFEN en ROKK EN vando goedkoopste tot do boste soorten zgn tot de meent concur roerende prijzen in groote voorraad voorhanden- Aanbovelend, A/4/Y/T/S £/0l/£fy Predikbeurt bij de Remonstrantsche Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 1 Jnli, 's morgens 10'/, nar, Ds H. E. KNAPPERT, Herv. Pred. te Haastrecht. Van af lieden en verder dagelijks verscli verkrggbaar, Braadkuikens, Soepkippen, Dniven, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patrijzen, Snippen, Korhoenders, Reevleosch, enz. enz., tegen de meest sterk concnrreerende prijzen. Panklaar schoongemaakt franco door geheel Nederland. Aanbevelend, T. QUTTKLIHQ, Poelier Oosterstraat 18, ROTTERDAM- Telephoon Interc- No- 2031.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2