UTHEL I CACAO. OVERWONNEN. 3ra.uk Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 10069. Biiitenlandsch Overzicht. MS alhier. Woensdag 4 Juli 1906. 45ste Jaargang. igelte. r ZONEN, K. Uitloting van Geldleningen. KËNIN1SGEV1LXG f LLETO iV. 1 ge- dubbele flesch VI. (Wordt vervolgd). ULSEBOSCH. f 050 30 Koppen. Mikroskopiscb in VAN LED- NG, Poelier IDAM. ID ile CaraolaiOHcn. ;te, Zaltbomme ter dam. Cm. Rotterdam (Naar Tiet Noorsch.) (iülllSIIIE COURANT gelijks versch Soepkippen, emeste Eend- els, Fazanten Reevleesch, incurreerende aakt franco m, 25,1 ’06 beidt zich in n gemakkelyke fijne geur en tot een eerste Teletot n No< S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2.5, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. rel iets hooger l de voordeelig- ri-ci€Lio linere hoeveel- >opere soorten. K. Nn waren zy weer thuis; in Halfdan’s tuin stonden de prachtige Asters en Dahlias in vollen bloei, met hare schitterende kleuren- schakeering vergoeding biedende voor den geur dien zy niet hadden. Astrid ving gretig eiken glimp die nog aan den zomer herin nerde op. Zy nam van alles daarbuiten af scheid alsof zy het voor *t laatst zag. Tegen het einde van November kwam de sneeuw en dekte haar wit kleed over den tuin. Alleen de vogelkersboomen lokten nog met EHK te letten VAN worden afgei e- e pakjes van tr an een Ned. ons ran Nommer e? an nevenstaand Wet gedepo voering van «velende BIJL, .ET Lz. rtroffen welbekend IT-1LIXIB abriektmerk). radicale en ran alle, zelf, kige «enutv- ontstaan dooi igdigen leeftijd zwakte, Bleek Hoofdpgn - Maagpijn irermogen nz. Uit- ER moeilyke gevallen geraadpleegd. Pobjedonostzef heeft nu den Tsaar aan het verstand gebracht, dat Rusland voor een constitutie niet ryp is, dat de oekase van 30 October, en alle daarbp gevolgde „onveranderlyke wilsuitingen” moeten wor den ingetrokken, de Doema naar huis ge zonden en de bur^aucratisch-autocratische heerschappij moet worden hersteld. Maar vreezende dat een openlijke verkon diging van dit plan een ontzettende volks beweging zou doen ontstaan, heeft Pobjedo- nostzef een soort overgangsmaatregel bedacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, maken bekend, dat bij lotipg ter aflossing op 30 September a.s. zijn aan gewezen de obligatiën Nrs. 10, 75, 112 en 114 van de in 1900 aangegane geldleening groot f 140000.— en de obligatiën Nrs. 9, 12, 18, 19 en 55 van de in 1902 aangegane geld leening groot f 79000. Gouda, 3 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOUDA. Gelet op de artt. 7#/ en 8 der HINDERWET; Brengen ter algemeene kennis, dat zij de be slissing op het verzoek van J. G. van Hofwegen om vergunning tot het oprichten van eene blik slagerij en verlakkerij met moffel, in het perceel a4n de Boelekade, wijk R No. 36, kadastraal be kend sectie A No. 4022, hebben verdaagd. GOUDA, den 2 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voqrnoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. 8) Neen, dan was zy veel beter bij zijne ouders in huiszy kon zich nu eenmaal gemakkelyker in andere omstandigheden voegen dan die goede Halfdan. Daar was alles zoo geheel anders. Nooit had Astrid in dat deftige, soliede gezin eenige liefkozing der huisgenooten onderling bygewoond; een kalme handdruk by komen en gaan daar toe bepaalde men zichtoch wist Astrid dat zy allen elkander hartelijk lief hadden. Zy had het ook nooit gehoord dat zy daar twisten of disputeerden, terwyl men by haar aan huis over een kleinigheid in vuur geraakte en elkander troefde van belang; en van „zoete broodjes bakken” kwam niets in. Vyf minuten later vertelde men elkander weer dat by of zy „de bovenste beste” was. Ja het was een groot onderscheid. Soms kon haar, by Halfdans oude lui zijnde, wel eens de lust bekruipen om een omwenteling in deze rustig* rust teweeg te brengen - - een brandfakkel in de huiskamer te werpen die deze bedenkingen antwoord zou geven, dan zou hij zeker zeggen, dat de hoeren maar moeten wachten, en dat het eenmaal daartoe komen zal, dat alle ministerieele ambtenaren al hun zeven uren geregeld werk zullen hebben. Maar als die tyd aangebroken zal zyn, zal het ambtenarencorps heel wat in tal geslonken zyn. Op de Parysche ministerieele bureaux heerscht de slent^rgeest. De ambtenaar komt eenige uren kyken, blijft een beetje op de hoogte van de loopende zaken, werkt veelal voor zich zelf in den bureautijd en verdient daar een aardigen stuiver mee. Vele ambtenaren der departementen hebben betrekkingen by particulieren, of schrijven geregeld in dagbladen en tijdschriften. Er zyn' er die zaakjes hebben en eigenlijk kooplui zyn. Het ministeriebaantje wordt aangehouden, omdat het netjes staat en geld inbrengt byna zonder tegenpraestatie. Dat er uitzonderingen, vele gunstige uitsonderin gen, zyn spreekt vanzelf. Als dat niét zoo was, zou de heele administratie stilstaan. Voortaan zullen nu alle ambtenaren op tijd moeten komen, en dan beginnen ze de presentielijst te teekenen. Wie te laat komt mag er niet meer op. Het spreekt vanzelf, dat minister Clemenceau het by dezen in- slaanden maatregel niet laten zal. Hy zal onderzoeken, wat elk ambtenaar te doen heeft en gewaar worden wie er overbodig zyn. Dit is de weg om op den duur, door openvallcnde plaatsen niet weer te bezetten, een gezonde verhouding te krijgen tusschen het aantal ambtenaren en de hoeveelheid werk. Een ministeriepostje werd in Frank rijk beschouwd als een gunstbetoon, een wederdienst dikwijls, van den minister aan politieke vriendjes. Wie als ministersvriendje of vriendje van vriendje, een lief postje op een departement gekregen heeft, zal zich met reden in zyn verwachtingen teleurge steld zien. De bedoeling was een trakte ment te hebben en een eervol postje, maar de bedoeling was nooit geweest zyn arbeids kracht aab den staat te wijden. Menig be drijf zal voortaan onvereenigbaar blyken met het ministerieambt, en zoo zal een aantal ambtenaren al dadeljjk moeten kiezen, óf het ministerie opgeven, óf de andere kost winning. Voor de ernstige, werkende ambtenaren kan het krachtig ingrijpen van minister Clemenceau niet dan heilzaam zyn. Die worden van de slenterende collega’s verlost. Zy kragen het vooruitzicht van bureau’s met eeh frisschen geest van arbeid en voort maken. Zoo heeft het volloopen van het vierde milliard van de staatsbegrooting zyu nuttigen kant. Er moet bezuinigd worden, althans blyk van eenige ontroering op die kalme aangezichten te voorschijn zou roep’bn, zy het ook alleen een voorbijgaande schrik. Maar zy beheerschte zulke aanvechtingen, als zy een poosje met Halfdan by diens ouders was, zonder groote moeiteonwillekeurig k^vam zy onder den indruk dier vredige omgeving en meestal eindigde zij haar strjjd met het bewustzijn hun die- kahpte te benij den. Zy was maar zoo hemelsbreed ver-^ schillend met het leven „by haar thuis” daar was men volstrekt niet altyd met el kander tevredendaar konden zy elkander vaak geducht harde waarheden zeggen en daar wilde soms ieder de wereld naar zyn zin regeeren maar daar heerschte leven en drukte en opgewektheid. Minister Clemenceau heeft den zevenurigen arbeidsdag ingevoerd op zyn ministerieele bureaux. Wie met het ininisterieleven, en bepaaldelijk met het Fransch ministerieleven, op de hoogte is, begrijpt terstond, dat dit een maatregel van bezuiniging is. Voor de dienstjaren 1906 en 1907 zal het nog weinig helpen, maar op den duur zal de invoering van den zevenurigen arbeidsdag, vooral na tuurlijk als het voorbeeld van binnenlandsche zaken door de andere departementen wordt gevolgd, een belangrijke bezuiniging blyken. Wie niet begrijpen mocht, hoe de zevenurige arbeidsdag met de financiën samenhangt, lette eens op de oppositie, die er van amb- tenaarswege niet van ambtswege tegen de nieuwigheid van minister Clemenceau ryst. Hoe? De ambtenaren moeten voor taan zeven uren per dag op het departement zitten? Waar zullen ze hun tyd mee door brengen Ze kunnen nu hun arbeidstijd al lang niet vol werken? Als Clemenceau op ook daarin waren teedere, liefhebbende moe ders geweest; maar zy wist toch dat geene van haar tevreden zou zyn geweest met haar levensgeluk bestaande in een oxtra-slaapje en vier bladzijden feuilleton eiken avond. Neen, zy stelden hoogere eischen aan het leven; en zy waren toch goede moeders ge weest. Eindelijk was do lange wachttijd om. Het liefst zat Astrïd by de mooi opgemaakte wieg. Het belangrijkste daarin ontbrak nog. Ten laatste kwam die gewichtige nacht; in groote trekken leerde Astrid wat Let leven eener moeder was: geweldige smarten, ja; maar daarna een onuitsprekelijke blijd schap. Was het wel waar dat die kostelijke kleine vent haar kind was Zy was er volstrekt niet verwonderd over dat het een jongeii waszy had niet anders verwacht en ook dat hy Halfdans oogen hebben zoude. Juist hy had vaders helderblauwe kij kers! In die trouwhartige oogen had zy zich zoo vaak verdiept; dit kwam haar jongske ten goede. Die wensch van haar werd dus reeds vervuld. Astrid lag een oogenblik stil, met gesloten oogen. „Ja, na moet a slapen,” zeide de vrouw die haar verzorgde. Nadat professor Koesmin Karawajef in de Russische Doema met den meesten nadruk een lans had gebroken voor de afschaffing van de doodstraf, namen achtereenvolgens de minister van justitie, de advocaat-fiscaal van de marine en de advocaat-fiscaal van het leger Pawloi het woord ter verdediging van de doodstraf. Deze redevoeringen werden onder groot rumoer in de vergadering gehouden, er klon ken kreten: „aftreden, ophouden, het is ge- iweg” en de heer Pawlof kon zelfs niet aan net woord komen, zoodat hy onverrichter zake de tribune weer moest verlaten. Lord Jersey stelde in het Engelscbo Hoo- gerhuis de vraag of bij bet aanstaand bezoek van de Britsche vloot aan de Russische havens van de zeelieden zou worden verlangd, dat ze zich vriendschappelijk betoonden tegen over hun Russische kameraden, met het oog op de aan Engeland aangedane beleediging in de Noordzee. Minister Lord Fitzmaurice antwoordde daarop, dat het gebeurde in do Noordzee reeds eenigen tyd was geleden en betroffen een incident dat gesloten was. Hy verklaarde overtuigd te zyn, dat de meerderheid van het Huis en het volk het met hem eens zouden zyn, dat in deze afgedane zaken afgedaan moesten blijven. De opstand in Natal is, zooals wy reeds een paar malen hebben uiteengezet, nog lang niet onderdrukt, ondanks de optimistische beschouwingen daarover in sommige Engel- sche bladen. Het aantal opstandelingen breidt zich uitin een telegram uit Johannesburg wordt gemeld, dat de inboorlingen met groote troepen de mijnen verlaten, en dat de aan bieding van arbeidskrachten steeds gerin ger wordt. In April boden zich 2607 inboorlingen aan en keerden er 1457 naar hunne kraals In den Franschen ministerraad deden de ministers Sarrien, Poincaré en Doumergue mededeefing over de besprekingen in de Senaats-com missie, over het wetsontwerp betreffende de arbeiders-verzekering- De mi nisters meenden, dat de regeering besluiten moet voor de grondstellingen van hot ont werp in den Senaat krachtig op te treden, voornamelijk wat betreft do gedwongen bij drage, de deelneming van den staat, en de opneming der landbouw-arbeiders onder de categorieën in het wetsontwerp bedoelt. Daarentegen wil de regeering eenige wij zigingen toelaten in de wet, zooals de Kamer die heeft vastgesteld, daar in den thans aangenomen vorm de uitgaven verre de draagkracht van het land overschrijden; tegelyk kan dan het veranderlijke karakter der staatsbydrage worden gewijzigd, wyl dit gevaarlijk zou kunnen worden voor het budget. Het wetsontwerp zou dan, in den gewy- zigden vorm naar de Kamer worden terug gezonden, en de regeering zou in de gelegen heid zyn haar standpunt duidelijk te maken. De ministerraad hield zich vervolgens bezig met het ontwerp'«tot wijziging der krijgsraden een gevolg van de vele ge breken, dio door de zaak-D.reyfus aan den dag gekomen zijn waarvan de voltooiing weldra te verwachten is. Een allerzonderlingst bericht komt uit Rus land, een bericht dat in ieder ander land ongelooflijk zou zyn; maar in Rusland is alles mogelyk. Het plan tot vorming van een kabinet uit de meerderheid der Doema zou slechts een valstrik zyn, een manoeuvre van Pobje- denostzef, om de ontbinding der Doema voor te bereiden..-. Pobjedonostzef, de oude, starre reactio nair, is sedert eenigen tyd weer in hoog aanzien by het Russische hof. Hy houdt te Tsarskoje Selo verblyf en wordt in alle hunne dikke roode trossen de vogelschaar op hunne takken. Aardige musschen; allen wilden nog mee van de roode bessen genie ten eer het te laat was. Astrid gunde het hun allen eer het te laat was. Misschien zouden zy er spoedig niet meer zyn geen van allen By die gedachte rolden de tranen haar over de wangen. Of dit peinzen der aanstaande moeders misschien de reden zou zyn van de vele zwaarmoedige nwnseben Dat mocht bij haar zoo niet blyven^ Zij Ihoest trachten die voorstelling dat het nu uit zou zyn met haar, van zich af te zetten. Zy dacht aan hare moeder die zoo geheel opging in de wenschen en in het leven der kinderen. Nooit had zy de goede vrouw op eenig voor haar zelf uitsluitend genoegen betrapt, tenzij op dit ééne dat zy zich de weelde veroor loofde van ’s avonds stil weg te sluipen uit de huiskamer om vast een dutje vooruit te doen, als „de zwakheid mevrouw te erg werd” zooals de oude keukenmeid het noem de of als, hoe jammer„het feuilleton zoo weinig gaf, in het boeiendst gedeelte van het verhaal.” Astrid kon by de gedachte „moeder” niet nalaten aan haar eigen lief moedertje te denken. Maar zou zy wol ooit zoo worden Thuis zeiden zy dat zy meer overeenkomst toonde met de familie van haar vader. Goed en voor bezuiniging komt de ryksadmini- stratie in de eerste plaats in aanmerking. De aandacht is zoo op do zuinigheid gericht dat de ministers zich voortaan wel zullen bedenken voordat zy overbodige ambtenaren aanstellen. En als het ministerieambt op houdt een siuecufë te zyn dan, zal dat ambt als gunstbetoon ook vanzelf minder begeerlyk zyn. Behoeftige omstandigheden kunnen krachtig meewerken tot ontwikkeling van energie. Dat geldt voor particulieren, dat geldt ook voor publieke lichamen. s Telefoon No. $9 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van I5JJ’gg'els a 50 Centen; iedere regel meer 10 (Jemen. Groote létters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. O ets., 7.5 ct 3 en Drogjjten KER! lotterdam. R, Apotheker resthaven 181

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1