tapje OVERWOOEÏÏ. rEEZ ITS. email. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 6 Juli 1906. No. 10071. erken Buitenlandsch Overzicht. adres 4 N OSTADE. AABT DEN intsch nmagazljn, 30. lELILMTOX. 45ste Jaargang. ,s n n Char- gratis ge- tandelaar VIII. n ANDELAAR. ts. ON, Den Haag. plaatsen. ’irma •NAL geknipte rde plaat. KEK patroon. CHILD- DA-, ftOIJDSCHE CO IllAXI (Naar het Noorsch.) ;erk ieten werk. ider ruikbaar zonder HE -- ia -- - Wel het eerste bezwaar zou dan zyn 1 om van H/voegeel. rorkoniende ATRONEN p. p. tegen erkrjjgbaar Haag. alle soorten GLAC’e en en HEEREN De Japansche militaire autoriteiten hebben de controle over Moekden Zondag overge dragen aan het Japansche burgerlijk bestuur de Japansche burgerlijke ambtenaren deden mede, dat het plan bestaat in Juli en Augus tus de steden in het binnenland van Mand sjoerye aan de militaire controle te ont trekken. 10) Hij glimlachte en den volgenden dag kwam hij uit de stad terug, zijn bank van het rij tuig beladen met allerhande sebildersbenoo- digdheden. „Halfdan hoe lief van je! Wil je het dan waarlijk dat ik weer zal gaan schilderen? Ik dacht dat je liever had dat ik het liet rusten „Je moet my nu niet zoo gaan nitvragen. Ik weet alleen dat ik je gaarne vrooljjk en opgewekt zie.” „Halfdan jij bent de bovenste-beste van alle mannen!” Dadelijk begon zij het linnen uit te rollen. brandweer het vuur te beperken. De telegraaf heeft gemeld dat niet alleen het verlies van een groot bouwwerk, maar ook van vier menschenlevens te betreuren waren, het zouden zijntwee loodgieters, een uurwerkmaker uit Leipzig en een tele grafist van de brandweer. De laatste berich ten dienaangaande zyn echter tegenstrijdig. De brandweer stond tegenover de gewel dige vuurzee van den brandenden toren ge heel machteloos. Zij moest zich bepalen lot het laten ontruimen van een groot aantal huizen in de Micbaelisstraése, Schlachter- strasse, Elbstrasse enz., omdat de toren in die richting dreigde om te vallen. Toen even over drieën de toren inslortte, waren reeds veel huizen mee in brand geraakt. Om half vier sloegen de vlammen uit den giooten winkel van J. Braun aan de Englische Planke, in den omtrek greep het vuur telkens verder om zich heen. Om vier uur stortte ook het dak van de kerk in het orgel en de altaar stukken zyn verloren gegaan, het archief en enkele kostbaarheden konden echter gered worden. ’s Avonds om zes uur werd gemold, dat byna alle huizen aan de Englische Planke afgebrand waren, in de Miihlenstrasse nog verscheiden huizen, en zelfs tot aan de Schaarmarkt strekten de vlammen zich uit. Omstreeks dien tijd was het grootste gevaar voqx omgeving geweken. Om acht uur kónden eenigo spuiten inrukken: de brand was beperkt. Men bevond dat 12 huizen geheel, een twintigtal gedeeltelijk verbrand waren. De brand is ontstaan in den toren zelf, maar tot dusver is nog niet uitgemaakt, op welke wijze. Dien geheelen zomer had Astrid het ver bazend druk gehad. Er mocht niets van haar plichten in huis en voor de kinderen verzuimd worden en als zij daarby een weinig wilde schilderen, dan moest ieder oogenblik Teletoi n Aio.£82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage lijk niet uitzondering i an Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. In het Engelsehe Hoogerbnis hebben eer- gisteren een paar merkwaardige debatten rOch, mama schildert ook altijdzeide de oudste. „8ch-ja-a al-tij herhaalde een der kleintjes. Halfdan moest lachen en begon met hen „krijgertje” te spelen- Even later kwam Astrid ook. „Wel - ben je al gereed met je zon Zij is er toch nog?” „Het is vrjj wat verstandiger om in don zonneschijn te spelen dan dien te willen schilderen,” zeide Astrid, knorrig een steen van het pad wegschoppend. „Zoo moedeloos vroeg Halfdan. „Och het is niets dan „fut”, zooals de schilders zeggenterwijl ik een „kunst werk” verheel te maken, loopen mijne kin deren met natte voeten- Het gras is doornat na dien regenbui van strakjes. Allen naar binnen allohklonk het bevelend. De kinderen waren naar bed Astrid zat met een hoop kousen voor zich en maasde met drift. „Jammer dat jij niet schildert in mijne plaats; dan zou het niet half zoo moeilijk zijn,” begon zij. ,VïUl - Ilül OO1BVO DO/.num ovu dat wij waarschijnlijk niets hadden te leven.” „Dat is zoo; in ’t geldelijke zou het min der wordenmaar ik zie niet, in dat die het den vrijen loop, of stond er machteloos tegenoverde politie bleef in gebreke maat regelen tot onderdrukking van -het oproer te nemen en liet door hare lagere beambten de wilde hartstochten der menigte nog op wekken, Ze voerde de vagebonden aan,toen deze plunderden en de Joden vermoordden. Voor de zeelui, die de „Elbe” kwamen opvaren, was sedert bijna anderhalve eeuw de hooge St. Michaelistoren het eerste teeken van Hamburg. Het gevaarte met zijn mas sieven onderbouw stak 153 meter boven het peil van de „Elbe” uit en bijna 132 meter boven het plaveisel van de straat. In een uur is nu het kolossale gebouw door brand vernield. Tegen 2 uur gisterenmiddag begonnen de brandspuiten te rijden in de richting van de Michaelisstrasse, en snel verspreidde zich het gerucht dat de groote Michaelistoren in brand stond. Men zag ui.t de verschillende openingen al spoedig de vlammen slaan, en van minuut tot minuut zag men de vlammen zich uitbreiden. De rook baande zich een uitweg langs de vier wijzerplaten, en plot seling stonden het platform en de galerijen in brand on sloegen de vlammen naar den bovensten koepel op. Van de hitte smok het koperen beslag, en een reusachtige vlam dreef als eon fladderend zeil langs den ge heelen toren, die van binnen als in bengaal- sche verlichting gloeide, Met eon doffe slag viel de groote klok naar beneden. De heele toren stond in vlammen hier en daar ver schillend van kleur, en de hitte was zoo groot dat men ze zelfs op eenigen afstand niet verdragen kon. Bij de kleine Michaelis- kerk stond de menigte opeengedrongen, het oogenblik afwachtend waarop de toren zou instorten. Het tramverkeer was gestaakt, de naburige straten waren overigens geheel met menschen gevuld. Reeds vielen bjrokken steen van boven af en brandende ^tukken hout werden op de omringende huizen ge slingerd. Door het gedrang baande een rijtuig zich met moeite een weg, burgemeester Burchard zat er in. Het moest echter terugkeeren, en juist had de koetsier gewend om te trachten, van een anderen kant naderbij te komen, toen plotseling de ko^el omviel en onder een duizendvoudigen kreet van ont zetting uit de menigte de heele toren ineen stortte. Een hooge gloed steeg op, toen was in een ontzaglijke rookwolk het geheele bouwwerk verdwenen. Het dak van de kerk bleef voortbranden. Maar ook van de huizen in den omtrek hadden er verscheiden vlam gevat, en het was een zware taak voor de goed besteed worden. Zij had een paar stukjes afgewerkt die door hare vrienden als met talent geschilderd, werden beoordeeld. Zij verheugde zich hartelijk over haar succès. „Je ziet het nu,” zeide zy tegen Halfdan, „het baat niet, de kunstenares in mij te willen verstikken - zy komt toch weer te voorschijn. Ik begin nu weer eigenlijk te leven.” „Dat merk ik,” luidde het eenigszins aar zelende antwoord. Nu zou het komen, wat hem van ’t begin af all een dreigend spooksel vervolgd had zy zou uit zyn kring verdwijnen, altyd ver- dor van hem, in die onmetelyke, voor hem ontoegankelijke ruimte in het land der kunst.- Hy keerde zich om en wilde weg gaan, toen zy hem nariep: „Zeg, wil jy even op de kinderen letten, en zorgen dat geen van de kleintjes natte voeten krygt? Ik moet dit stukje bepaald voor den avond af hebben het is een Zons-ondergang, dien ik schil der, weet je.” Ja zekerhy was ook in eene zons- ondergangsstemmingIn den tuin vond hy de kinderen vroolyk aan ’t spelen. „Heerlijk nu komt paatje meespelen I” juichten zy. „Hebt u maatje ook niet ge vraagd „Neen; maatje is aan het schilderen.” De eergister gepubliceerde mededeelingen over de houding van Japan, met betrekking tot de „open deur” in Mandsjoerye, hebben van verschillende zyden aanleiding gegeven tot soortgelijke klachten. Zy komen er allen op neer, dat Japan van zyn positie misbruik maakt, om zyn eigen handel te bevoordeelen boven dien van Europeesche mogendheden. De „Daily Mail” verneemt daarover uit Kobe De nieuwe Japansche handelsveree- niging is een gevaar voor den Engelschen handel in den Stillen Oceaan. Nog altoos is, ondanks de afgelegde beloften, Dalny niet geopend als vrijhaven. Maar de Japan ners voeren dagelijks groote hoeveelheden koopwaren, voornamelijk lextiel-stoffen, in Mandsjuerye aan. De Japansche weverijen werken dag en nacht, terwyl de Engelsehe handel byna verlamd is. De „Nippon Yoesen Kaisha”-stoomvaart- maatschappy heeft openlyk den strijd aan gebonden tegen Engelsehe en Russische maat schappijen, en wil nu ook de Engelsehe scheepvaart op den Yangtse-Kiang verdrin gen. Vooral den transporthandel naar Indië wil Japan in handen zien te krygenreeds voert het ijzer, staal en werktuigen daar heen, begunstigd door ontzettend lage vracht prijzen. De stoomvaartlijnen ontvangen open lijk en in ’t geheim regeerings-subsidies, om den stryd te kunnen volhouden. In-de „China Gazette” klagen Chineesche kooplieden over soortgelijke handelingen. Al deze klachten maken den indrnk, dat Japan van zyn positie in Oost Azië ergerlijk misbruik maakt. Wy deelden reeds mede, dat de gezanten van Engeland en Amerika daartegen protesteerden. Maar of het wat baten zal Het rapport van de Doema-leden óver het pogrom te Bjelostok komt na opsomming der bekende feiten tot de slotsom, dat het pogrom volgens een vooruit beraamd plan is uitgevoerd. De dag was nauwkeurig te voren bepaald, de gouverneur van Grodno was of verwittigd van het pogrom, en liet er)1.17 ntant. Voor don Dnitscbon keizer was liet gister een feestdag. Hjj is grootvader geworden. Zjjn schoondochter, prinses Cecilie, is gister morgen bevallen van een zoon. Een aan staande troonopvolger.... De jonge prins is de zoon van kroonprins Friedrich Wilhelm, die juist een jaar geleden, 6 Juni 1905, in het huwoljk is getreden met de hertogin Cecilie van Mecklenburg. Met kanongebulder is de geboefte van den jongen prins aan den volke bekend gemaakt. Henderd en een schoten verkondigden aan Potsdammers en Berljjners het blijde bericht, dat het huis Hohenzollern een nieuwen stam houder kreeg, die eenmaal weer de keizers kroon dragen zal. Telefoon Ao. 8» A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. O 60 0.72 0.80 0.99 072 1.35 0.99 0.72 1.08 1.08 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 art der S.S, ïrland. Reisboek voor plaats gehad, naar aanleiding van vragen, door do Lords aan de regeering gesteld. De Earl of Jersey maakte zich klaarblij kelijk bezorgd over de „verbroedering van Engelsehe matrozen mot Russische zeelieden, die betrokken zijn geweest by den aanval op Engelsehe visscherschepen bij Doggcrs- bank”. Hy zou hot voorgenomen bezoek der Engelsehe vloot aan Rusland om die roden niet willen laten doorgaan, en haalde daar by te gelyker tyd weer de gruwelijke ge beurtenissen van den jongsten tyd aan. Op krasse wyze sprak de Earl daarover zyn verontwaardiging uit. Lord Heneage betreurde het, dat de Dog- gersbank-quaestie nog eens weer was opge rakeld. Hij achtte het onjuist, om de herinne ring aan dat betreuringswaardige voorval weer te doen herleven. En Lord Fitzmaurice, namens de regee ring sprekend, meende, dat, al kon men hot toen gebeurde niet vergeten, het toch nu vergeven moest worden. Frankrijk en Marokko hebben de zaak- Charbonnier in der minno geregeld. C!._. bonnier is de naam van den Franschman die eenige maanden geleden in Marokko door de onderdanen van den Sultan vermoord is. Het magzen hoeft alle eischen van Frankrijk ingewilligdfr. 100,000 schadevergoeding, gedenktoeken op te richten op de plek waar de Franschman vermoord is, verontschuldi- gingen, en toezegging door de Marokkaan- sche overheid dat zy alles in hot werk zal stellen om de moordenaars op te sporen en te straffen. Vandaag zullen do vertegenwoordiger van den Sultan te Tandzjer en een afgevaardigo van het magzen zich plechtig opmaken naar de woning van den Franschen gezant te Tandzjer om den spyt van de Marokkaanscho regeering uit te spreken over het gruwelstuk. De onderstaatssecretaiis voor buitenland- scho zaken heeft gisteren in do Italiaansclie Kamer op een vraag van den afgevaardigde Galli gesproken over het Grieksch-Roemeen- sche geschil. Hy verklaarde, dat deze zaak de Italiaansche regeering niet koud kon laten omdat zy met beide landen bevriend was on zy geen verdere verwikkelingen op don Balkan wenschte. De regeering had, zei spr-, van ’t begin af te Athene en to Boekarest verzoenende woorden gesproken, die goed waren opgenomen, maar helaas een conflict niet hadden kunnen voorkomen. Italië zou zich geen oordeel over de kwestie aanmatigen. Van de door Italië op zich ge- scbilders het privilegie moeten hebben om alles op te maken wat zy verdienen. Als zy met hun geld omgingen zoo als gewono menschen dan zou hot zoo ver niet behoe ven te komen. Ik had nu meer bepaald het oog op de plichten der vrouw en moeder, die haar beletten zich geheel aan de kunst te wyden. Ik zou „Zons-ondergang” wel hebben afgewerkt, als ik de gedachten aan de natte kindervoeten en aan dien berg kousen maar kwyt had kunnen raken.” „Maar, Astrid, moet dat werk nu onvër- mydelyk dozen avond gedaan worden. Je - ziet er zoo vermoeid uit, dat je veel ver standiger zou handelen als jo vroeg naar bed ging.” „Zy moeten vanavond klaar zyn; morgen moeten ze allen schoono en heele kousen hebben om aan te trekken en ik heb het my heilig voorgenomen, dat ik. zobdra ik my op een verzuim mijner moederlyke plich ten betrap ter wille van het schilderen, daar dadelyk mee zal ophouden.” A Hy zag haar verbaasd aan, en volgde inet\ zyn blik hare gejaagde bewegingen met de maasnaald. „Als een kunstenaar je nu zag dan zou hy zeggen, dat je geen artistenbloed io de aderen hebt, wanneer je alles zoo geregeld en systematisch doet. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1