hts. 'ieman. VERH OVEBWOOEÏÏ. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, damp Zaterdag 7 Juli 1906. No. 10072. 45st<‘ Jaargang. r adres Bultenlandscli Overzicht- er toekomst ISTHII”, N OSTADE. /lerken bantsch zenmagazijn, E 30. l El ILIJi TOM van wjjn wijn 1.17 IX. en. IINKMAN &Zi. i IP is direct op brengen. geleverd on is te Gasfitter. IGAZIJN ;T B 13. IÜDA jemeten werk, GOIIISIIIE tOIRANT i sterk (Naar het Noorsch.) ‘1 rustig, is zeer i en zeer zuinig zoo men zich Als zy zich maar niet overwerkteZy wilde-nu eenmaal huismoeder en kunstenares wezen en Halfdan verheugde zich hartêlgk toen de winter om en de curcus geëindigd was. Zy zou een paar weken niet schilde ren; alles een „goede beurt” geven en er dan haar zomervacantie eens goed van nemen. „Zjj vacantie nemen? Zoo iets hebben wy titer) contant. Telefoon Mo. A DVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 3'/a, dubbele flesch Vegte, Zaltbommo Rotterdam. ihage. JCzn. Rotterdam m alle soorten 'M-, GLACe en I- en HEEREN heeft nu een bezoek gebracht aan de Turk- sche havens Sinope en Trebizonde en is daar geenszins onvriendelijk ontvangen. Van deze havens is de „Nadsjesjda” naar Batoem gevaren; zy zal vervolgens Noworosisk, Odessa en andere Russische havens bezoeken. overtreffen bers welbekend LCHT-BI.IX2B et Fabriekmerk). ide, radicale en g van alle, zeil, nekkige zenuw al ontstaan dooi i jeugdigen leeftgj Ike zwakte, Bleet Iloofdpgn j - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- H) Hoogstens zou hy je een kunstwerker, of iets dergelyks noemen-” „Dat is wel mogelijk Zy stond op, wierp haar schaar en vingerhoed in de naaimand en plukte de draadjes van haar geleed af. Zoo nu zyn ze af Ik ga toch met een ge ruster geweten slapen dan dat ik, met echte kunstenaarsslordigheid, mijne vyf kinderen hunne teenen door de kousen had laten ste ken.” Ziende dat Halfdan verdrietjg was zeide zy „Arme Halfdan, je hebt een prettig meubel tot je vrouw gekregen eigenzinnig en boosaardig als een TurkEn toen liet zy de kousen op den grond vallen, sloeg haar armen om zijn hals en snikte luid. Zachtjes streelde by haar over het hoofd. „Je hebt je eenvoudig te veel vermoeid daarom zie je nu alles donker Morgen ben je weer frisch en vroolyken dan zing je weer door het huis en begin je met frisscheu moed opnieuw te schilderen.” De Duitsche Rijksdag is op reces. Maar in Piuisen is het Parlement byeen. En zoowel in het Huis van Afgevaardigden als in het Hoerenhuis werd de tyding der geboorte van ’s keizers eersten kleinzoon met groote blijdschap begroet De mededeeling geschiedde in het Huis van Afgevaardigden door den president Von Kröcher, in het Hoerenhuis door den voor zitter, prins Inn- uud Knyphausen De laat ste zeide in zyn redevoering „Deze gebeur tenis is een waarborg voor drie geslachten uit het huis Hohenzoïlern, en dat moet ons met groote blijdschap vervullen.” De keizer ontving het bericht juist toen hy zyn reis naar Noorwegen zou aanvaar den. De bevredigende berichten over den toestand van de kroonprinses en van den jeugdigen zoon maken het onnoodig de reis uit te stellen. Per marconigraaf zal de keizer geregeld van den gezondheidstoestand op de hoogte worden gehouden. Halfdan had gelijk. Een paar dagen later zat Astrid vroolyk te schilderen. Een vrien delijke ongehuwde tante had haar een flinke mand met verstelwerk afgenomen en daarna hadden een paar kunstvrienden haar een bezoek gebracht en haar stukjes bijzonder lief genoemd. Toch hadden zy haar geraden les te nemen in het aquarelschilderen. Haar fijn genre met die teedere, wazige tinten was beter in waterwerf weer te geven dan in olie. Astrid, wie dit zeer toelachte, had met Halfdan overlegd, dat zy wel een paar uren op den voormiddag uit kon gaan„de oudste kinderen waren op school en op de kleintjes zouden hy en de meiden wel pas sen zij hadden zooveel hulp niet noodig,” had hij gezegd. Zij was blyde als een kind en terwyl zy haar benoodigdheden voor die aquarel-lessen by elkander zocht babbelde zij vroolyk met haar man. „Zeg, vind je ook niet dat het hier lekker riekt, naar lak en terpentijn en andere schil dersluchtjes vroeg zy lachend. „Neen,” antwoordde hy, op denzelfden toon, „wat luchtjes aangaat, verkies ik myr.e producten boven die van jou.” Daarbij toonde hy haar een prachtige roos die voor het raam in den tuin bloeide. „Ja daarin heb je gelijk, Halfdan. En er is harmonie in jou arbeid; daarbij ben Trlctoi n &'o.|82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks j niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, iranco per post 1.70. Afzonderlijke Mortimers VIJF CENTEN. Het Engelsche Lagerhuis hoeft gisteren art. 7 van de onderwijswet aangenomen met een meerderheid van 181 stemmen. Dat artikel bepaalt in hoofdzaak, dat een onder wijzer geen ander dan het onconfessioneele algemeeno godsdienstonderwijs mag geven, tenzy het plaatselijk onderwysgezag het ver oorlooft op scholen die krachtens artikel 4 bizondere voorrechten op dit •stuk hebben gekregen. Voorts is geen onderwijzer ver plicht het godsdienstonderwijs te geven. En by zyn aanstelling mag niet geëischt worden dat hy tot een bizondere gezindte behoort of dat hy bizonJere kerken of Zondagsscho len moet of niet mag bezoeken. Nu alle vrye scholen onder het openbare gezag staan en uit de belastingen bekostigd worden, willen de regeering en haar meer derheid niet, dat de onderwijzers aan de een of andere school nog tot een bepaald kerkgenootschap moeten behooren. Alle on derwijzers, onverschillig tot welk kerkge nootschap be-hoorende, moeten in aanmerking kunnen komen om benoemd te worden ook aan scholen, die vroeger een beslist karkelyk karakter droegen, De scholen voor 't meerendeel Roomscbo en enkele Anglikaan- sche en Joodsche die de bekende bizon- dore voorrechten krygen, nl. om in den schooltijd confessioneel godsdienstonderwijs te laten geven, desnoods door de gewone onderwijzers, zullen in de praktyk daarop een uitzondering maken. Een onderwijzer, die in ’t geheel geen godsdienstonderwijs wil geven, zal daartoe niet gedwongen worden. Er zullen er, ver wacht men, .öp een school genoeg andere zyn die 't wel willen. En zoo neen d.an zorgt het schoolgezag voor een plaatsver vanger. ‘De beraadslaging was weer laag en vinnig. De geruchten, dat het Russische ministe rie zal aftreden, nemen weer in omvang toe. De „Rjetsj” deelt mede, dat volgens do ver klaringen van minister-president Goremykin in den ministerraad, een verzoek, of bevel, om het ontslag van het kabinet aan te bie den zou zyn gegeven. Het blad weet ook reeds te melden, dat de onderhandelingen met professor Moeromtzef mislukt ,zyn, en dat aan den vroegeren minister van land bouw Yermolof de vorming van een kabinet zal worden opgedragen. De Doema-commissie heeft een zeer breed voerig rapport uitgebracht over de gebeur tenissen te Bjelostok. Officieel verklaart de commissie daarin, dat de moorden geruimen tyd van te voren waren voorbereid. Merk waardig is de verklaring van sergeant ma joörs van een regiment infanterie: dat zy dagen vóór den 14en Juni bevel ontvingen aan de manschappen1 mede U deelen, „dat op den 14en Juni een orthodoxe en een katholieke processie zouden worden gehou den, dat de Joden een bom in die processie zouden werpen, en dat een „pogrom” daar van het gevolg zoude zyn”. De regeering ontkent met verontwaardi ging, dat de „pogrom” met voorkennis en met deelneming der overheid en der troepen heeft plaats gehadzy werpt de geheele schuld op de werkzaamheid der revolutio naire groepen in Bjelostok. Na de rapporten en verklaringen van ver- je zelf een gelijkmatig wezen; niet den eenen dag uitgelaten vroolyk en den anderen ver drietig, zooals ik.” „Ja maar, geen van ons kan het helpen dat hy is zooals hy is,” klonk zyne vriende lijke opmerking. „Dat is een wys woord, manlief! Er zit dus niets beters op dan maar voort te suk kelen, ieder op zyne manier.” „Zullen wy nooit de eer hebben mynheer uw echtgenoot te ontmoeten?” schertste een der schilders. „Zeker niet! Hy is veel te goed voor zoo’n artistcu-complotantwoordde zij flink en dan haastte zy zich om vooral prompt op haar tyd thuis te zyn. Alles ging in de kinderkamer en in de keuken opperbest.' Hoo dwaas van-haar zich dan toch voortdurend te kwellen met de ge dachten, dat dit niet was zoo als ’t behoorde 1 In den loop der beraadslagingen in het Engelsche Lagerhuis over de begrooting van buitenlandsche zaken legde de minister van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey een belangrijke verklaring af in zake de terechtstelling der Egyptenaren, die een Britsch officier hadden vermoord en over den algemeenen toestand in Egypte. Hy verzocht het Huis wel te willen aannomen, dat wegens de uitgesproken vonnissen op In verband met wat wy eergister mede deelden over den „tarievenstrjjd” tusschen rankryk en Spanje is van belang het onderhoud dat de Spaansche minister van buitenlandsche zaken had met een redacteur van den Matin”de minister verdedigt zich voornamelijk tegen het verwijt, dat Spanje wel met Duitschland het handels- verdrag verlengde, en niet met Frankryk. Dit geschiedde op verzoek van Duitschland had Frankryk het ook gevraagd, met de meeste bereidwilligheid zou het zyn toege staan. Want Spanje wenscht niet anders, dan in goede verstandhouding met Frank rijk te leven. Maar de Fransche regeering heeft niets gevraagd, en de opzegging der handelsover- eenkomst, die ingevolge besluit der Cortes geschiedde, voor kennisgeving aangenomen. Spanje is echter steeds bereid onderhan delingen aan te knoopen over een nieuw tractaat. nog niet beleefd „Heuscli, beste manik zal met de kin deren naar de oude lui gaan en alleen wat schilderen.” „Dan toch schilderen?” „Ik moet myne aquarel-serie voor den herfst af hebben, begryp je zij moet naar de tentoonstelling.” „Moet het nu juist een geheele serie wezen. Kon eert kleiner werk ook niet dienen?” zuchtte hy. „Ik ben bezig met de 12 maanden. O, het wordt heel aardig. Waarlyk, ik verheug my nu reeds op Mei en Januariik heb een kostelijk motief zoowel voor de lieve J«nte- maand als voor die bibberende Januari, die blauwachtig wit, wintergedachten wekken moet.” „Maar wil je dan geen landschap schilde ren in Mei en Januari? Je praat zoovéél van een motief, een idéé „Nu jy, beer van een jongende kunst gedachte moet de natuur figuurlijk terug brengen symboliseeren „O zoo Die man moest ook alles handtastelyk vóór zich zien! Astrid werkte voor drie. Reeds tusschen 6—7 snorde de naaimachine ’s morgens in de eetkamer. (Wordt vervolgd). schillende personen te Bjelostok en na het vermelde verslag der Doema-Ieden is het niet meer dan billijk, dat wy thans ook laten volgen het in de gisteren verschenen „Regeeringsbode” opgenomen ambtelijk ver slag over hët op 14 Juni te Bjelostok ge beurde. De gebeurtenissen aldaar hadden tot ge volg, aldus het verslag, dat gedood werden 82 personen (7 Christenen en 75 Joden) en 78 gewond (18 Christenen en 60 Joden). Geplunderd zyn 169 Joodsche winkels en huizen, met gevolg dat er voor 200,000 roe bels schade is aangericht. Van 1 Maart tot 1 Juni hoeft er 45 maal een gerechtelijk onderzoek plaats gehad naar terroristische misdaden tegen ambte naren of particulieren, waarbij de schul digen meestal onontdekt bleven. Intusschen maakte zich een desorganisatie dor politie merkbaar, daar de boste leden van het korps vermoord en gewond waren en anderen de stad uittrokken uit vrees voor hun leven, zoodat vaak ongeoefende personen hun plaats moeten innemen. By een processie op 14 Juni werden er oniploffingsmiddelen geworpen van twee of drie plaatsen uit en er werd met revolvers geschoten. Militairen werden ontboden en schoten op de huizen vanwaar men door bleef schieten. Bijna tegelijkertijd brak er een pogrom uit van groote felheid, waarbij geen onderscheid .werd gemaakt tusschen schuldig en onschuldig. De verantwoorde lijkheid daarvoor kan slechts worden vast gesteld door het ambtelijk onderzoek, dat nu aan den gang is, maar de pogrom was hoofd- zakelyk het werk van «en klein deel van de landelijke en de stadsbevolking. In de meeste gevallen werd aan de plundering paal en perk gesteld door de troepen, maar den volgenden dag begon het opnieuw. Wat aangaat de personon, die by de po grom betrokken zyn, benevens hun mede plichtigen en hun ophitsers, zal de justitie met alle haar ten dienste staande middelen zorgen voor gevangenneming, berechting en bestraffing. De regeering zal ook alles doen om te verhinderen, dat er een der deelne mers zyn gerechte straf zou ontkomen. Zy meent echter, dat de oorzaak van het be- trenrenswaardige voorval hoofdzakelyk bij de plaatselyke revolutionaire organisaties schuilt. Aldus de „Regeeringsbode” Een ieder make uit al het over Bjelostok geschrevene nu zelf zyn oordeel op. Als gewoonlijk zal men in ’t midden wel wederom het veiligst g,aan. In Spanjq verwacht men dat de dreigende bui spoedig los zal barsten. Moret, de ministerpresident is ongesteld geweest. Hy is nu echter weer op de been, en gisteren^ is hij langen tyd op het paleis geweest, Koning Alfonsó en koningin Victoria zyn in de hoof istad teruggekomen uit la Granja. Zy kwamen in automobiel zonder geleide. De MniMR often juichten het jonge echtpaar harteljjk toe. De koning heeft nu van Moret den raad ontvangen, do Cortes te ontbinden. Maar de koning heeft te kennen gegeven, dat hy tot dien maatregel niet wil overgaan voor hy het gevoelen heeft gehoord van andere liberale staatsmannen. Zoo zijn de presidenten van Kamer en Senaat by den koning geroepen, Canalejas en Lopez Domin guez, en ook de vorige presidenten, Montero Rios en Armijo. Het heet dat deze twee laatstgenoemde heeren den koning *zullen raden ad interim een kleurloos liberaal ministerie te benoemen, dat genade zou vin den by de conservatieven. Als Moret zyn zin niet krijgt met de Cortesontbinding, dan kan men er wel op aan dat hy zal aftreden. Moret wil niet langer aan het hoofd staan van een liberaal „.ministerie, dat geen vinger in de asch kan steken zonder dat Maura en zyn conserva tieve aanhangers het goe<j vinden. De verhouding tusschen het vorstendom en Turkije wordt er wel wat beter op den laatsten tyd. De Bulgaarsche kanonneerboot „Nadsjesjda”, die de Sultan een paar jaar geleden niet door de zeeöngten wilde laten O 60 0.72 0.80 0.99 072 1.35 0.99 0.72 1.08 108 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1