WIJN [TRENS. IERS OVERWONNEN. PAPJE 5? UUR. rGouda. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, et No. 10074. Bulteiilandsch Overzicht. HAAK. iaak. /en B 88. setters. AABT en BOOM, am. Dinsdag 10 Juli 1906. J 45ste Jaarpan ff. FEUILLETON. I «ympailiie met liet meer neemt in Frankrijk de n Inirkirtud. Wordt vervolgd O ets., r« ct en Drogiete» KERl letterdam. R, Apotheker r eetbaren 181 INDELAAR. ts. >N, Den Haag. plaataen. Feleto. ii Xo.£SÏ. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering’ van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nonimers VIJF CENTEN. drooge Kelder, Gae- en Water- A. BRINKMAN I worden ENDE iweg D fiO. I», »rt., goed loon. (Naar het Noorach.) Ier uikbaar zonder Ie Jenever tcap )PPE. ar b|j RS Jz. n: IN8, Zeilmakerij, idi rustin; comm dan de anderenvoor hunne komst bad zij geen tijd gehad om zich met gedachten aan schoonheid bezig te houden maar nu kwam de straf over haar Zy bracht een paar etmalen in grooten angst door. De ziekte had een kwaadaardige tint aangenomen, zoodat zy aan Halfdan had getelegrafeerd. Morgen wachtte z(j hem by tydsmaar nu moest eerst nog de nacht zonder hem worden doorgeworstold. Die verschrikkelijke nacht, waarin zy zich nau welijks enkele minuten slaap gunde, als hare oogen dicht vielen. Zou zy niet iets kannen bedenken waarmede zy God konde bewegen zich over haar te ontfermen? Als men een offer bracht dan moest dit bestaan in iets waarvan men slechts met groote overwinning van eigen lust kon afstand doen Hoe ongezellig kon zulk een Octobernacht zijn Nu was ’t rustig in de slaapkamer zeker was Eivind ingedommeld Zij trad naar zyn bedhet licht der groene nachtlamp viel erop en vormde grillige schaduwen ouder gewoonte werden deze voor haar tot een schilderij. Met schrik bespeurde zy dat zelfs op dit oogenblik de dingen zich aan haar kunstenaars-blik vertoonden. Eene bedarende stem, die wilde redeneeren, zelde, dat zy. in een toestand van ziekelyke overspanning alles zoo donker inzag. Maar in vereeniging Een particulier telegram nit Brussel meldt dat Zaterdagnacht te Jumet qen dynamiet- aanslag gepleegd werd. Een bom werd ge slingerd door een rai»m der woning van een opzichter der mijnwerken. Alles werd ver nield vloer en plafond werden uiteenga- slagen. Gelukkig werd niemand gedeerd. Do opzichter hield verblyf in een bijgebouwtje. Twee personen, door de politie opgemerkt, namen de vlucht. 13) 4Halfdan schudde zijn hoofd. Hy vertrok. In een slapeloozen nacht wilde haar ge weten het haar opdringen dat zy de kinde ren had verwaarloosd, niet lichamelijk maar geestelfck. Zy waren dien middag met gloeiende gezichtjes by haar komen binnen stormen om haar iets te vertellen en toen had zy ze met de hand afgewezen en ge zegd„Neen laat me nu een enkel oogenblik met rustl” O, die teleurgestelde gezichten waarmee zy waren afgedropen 1 Zy had Eivind tegen Alfhild hooren zeggen „Zoo is bet altijd maatje luistert nooit meer naar ons.” Waarom bad zy ze ook zoo vreeselyk verwend op dat punt? In alles had zy vroeger gedeeld, in hun spel en hun verdriet. Maar dat kleine volkje, baar eigen lieve kinderen, kwamen te kort omdat zy anderen, vreemden nenschen kunstgenot wilde ver schaffen Plotseling ontwaakte zy uit haar droom overal wordt gezegdzoo gy niet spreekt is bet omdat gij niets te zeggen hebt. Men vergelijkt u met Thérèse Humbert Men begint te gelooven, dat uwe bewijzen even onbestaand zyn als de millioenon der Craw fords. Velen houden u voor een bluffer, die gespeculeerd heeft op de algemeene licht- geloovigheid. En dat zyn nog de welden- kendstenAnderen gaan nog verder en vragen of de Joden niet getracht hebben u tot zwijgen te brengen”. Enzoovoort. Het blykt uit dezen smartkreet voldoende, dat zelfs aan die zyde het vertrouwen in Mercier begint te wankelen. Het nieuwe liberale ministerie is geen ministerie van andere politieke richting dan het ministerie Moret, maar het is een minis- terie van andere personen De vraag, welke personen aan het bewind zijn, vinden de meeste Spaanscho staatsmannen trouwens even gewichtig, zoo niet gewichtiger dan de vraag, welke beginselen de regeering is toegedaan. Dat is in Spanje beter ver klaarbaar dan in andere landen, want het doet er feitelyk zoo weinig toe welke be ginselen een regeering is toegedaan. Of er niets tot stand komt onder een liberaal of onder een conservatief ministerie komt op hetzelfde neer. Het is een kwestie van naam oen broodje zonder kaas en een broodje zon der vleesch. .Sedert onheugelijke jaren wis selen liberaal en conservatief elkaar af en alles blyft by het oude. Als er eindelijk eens een ministerie komt, dat ernst maakt van de politiek en naar zekere beginselen re- geeren wil, moet het maar heengaan. Moret wilde een liberaal programma ten uitvoer brengen, maar hy meende dat zonder Cortes- ontbinding niet te kunnen. Hoe is de houding des Konings te verklaren, die liever Moret liet heengaan dan de Cortes te ontbinden De Koning heeft tot Moret gezegd, dat hij geenJ reden zag om over te gaan tot zulk een ingrypend besluit. In de Cortes had Moiet nog steeds oen meerderheid gehad. Als die meerderheid hem ontviel, dan was er nog altyd gelegenheid om over Cortes- ontbinding te denken. Koning Alfonso had gewild, .dat Moret bleef, steunende op de tegenwoordige meerderheid. Alle hoofden van liberale fracties hebben den Koning boven dien verzekerd, dat zy Moret in zijn liberale pogingen zouden steunen. Inderdaad heeft Moret tot dusverre een meerderheid gehad, maar het was een meerderheid van conser vatieven en liberalen, die niet de beginselen van Moret, maar die de weinig liberale voorstellen van Moret welgezind was. Dat door een akeligen, benauwden hoest tan Eivind. Hoe vreeselyk! Zenuwachtig en overwerkt als zy was en overdreven bezorgd voor de gezondheid ha- «Ter kinderen, was zy byna op hetzelfde oogenblik in de kinderkamer, gejaagd door een heirleger van verwijten. Hy zat over eind, die arme jongen, met van koorts glinsterende oogen en gloeiende wangen, en wist niet waar hy ’t zoeken moest. Hoe was dit gekomen Had zy. in de laatste dagen wel genoeg op de kinderen gelet Maar Halfdan had nog onlangs gezegd dat zy al te veel werk van hen maaktedat zy ze meer aan zich zelf moest overlaten, want dat ze moesten leeren zich te redden. Had zij, onbewust, dit gezegde tot een voorwend sel gebruikt om zelf meer tyd voor schilderen over te boudey? Zij streed een hevigen stryd met baar streng geweten, dat van geen verzachtende omstandigheden iets weten wilde by zyn vonnis. Vroeg in den morgen kwam de dokter; Eivind had een longontsteking en was ernstig ziek. Groote God, als zy hem verliezen moest, haren oudsten, dien zy met zulke feestelijke gevoelens had ontvangen en ge koesterd In die maanden toen hij verwacht werd had zy haar gemoed met louter edele gedachten vervuldhierom was hy ook fijner gebouwd en van een edeler, teederder gestel met haar1 geweten, streed zy tegen die stem er viel niets te verontschuldigen'zy had haar plicht verzuimd. Wat kon zy tot ver zoening alanbrengen? Hoe haar kind'redden uit de klauwen van den dood Haakon Jarl had, zyn zoon aan de góden geofferd om de ovlerwinning te behalen hoe kwam zy dftar nu juist op Neen zy wilde haar kind niet offeren orn in de kunst te zege vieren integendeelzy wilde hare knust ten offer 'brengen om haar kind te redden God nam wel offers aan als zy nu van het dierbaarste wat zy bezat wilde afstand doen, van haat persoonlijk eigendom o, dan zou hy ook dat niet weigeren. Maar dan moest het dadelijk geschieden. Als een blik semstraal gleed de gedachte door haar hoofd „Je moet je stukken vernietigen.” Zy stond ook reeds in de aangrenzende kamer waar de aquarellen in volgorde waren opgestold. Met koortsachtige haast maakte zy do stiftjes los en nam de doeken één voor één van het bord, terwijl zy ze opeenstapelde. Wat n|i Ja zy moesten immers naar Blomquist om in lysten te worden gezet? Neen plotseling wist zy weder wat zy doen moést. is geen meerderheid waar een liberaal pro gramma mee kan worden ten uitvoer gelegd. Morq| bleef by zijn gevoelen, en zoo kon hy met anders dan ontslag nemen. Maarschalk Dope» Dominguez is een oude he r, 74 jaar en zwak van gezondheid. Die zal nu het liberale programma met een zoogenaamd ministerie van liberale concentratie trachten uit te voeren. Moret en zyn aanhangers doen aan de concentratie niet mede, maar zy zulleq, geen oppositie voeren zoolang Lopez Dominguez met werkelyk vooruitsijrevende voorstellen komt. Professor Sjtsjepkin heeft eergister in de Doema bij het uitbrengen van het verslag over de gebeurtenissen van Bjelostok nog een hartig woord ten beste gegeven. Ook hy beweerde, dat politie en troepen werke loos hadden toegezien een deel der politie had zelfs meegedaan aan de pogrom en de troepen waren eerst te hulp gekomen toen de Joden zich goed begonnen te verdedigen. De verslagen dor politie en do militaire overheid noemde Sjfsjcpkin onwaar. Do hoofd oorzaak van de pogrom was,, dat men in regeeringskringen de Joden met de anarchis ten on elke poging tot verdediging met op roer gelijk stelde. Het is de plicht der Doema zei spr., een militie te organiseeren om in ’t vervolg pogrom’s te verhinderen en by de wet te bepalen, dat soldaten kennolyk on- WettTgS bevelen hunner meerderen mogen weigeren nit te voeren. Als de Doema mach teloos blyft zal Rusland aan tnsschenkomst der Europeesche mogendheden bloot staan, niet om redenen van menschclykhoid, maar om financieele. De Russische regeering her haalt de politiek der Turksche en voert een onzinnige binnenlandsche politiek, zoodat zy onder curateele moet worden gesteld. Rusland wordt daardoor niet vernederd, want het Russische volk heeft niets gemeen met een regeering, die het vertrouwen der Doema niet bezit. (Toejuichingen). De afgevaardigde Jakubson verklaarde daar niet veel aan toe te voegen te hebben. Men had hem in Bjelostok gesmeekt de Doema van het vreeselyk lyden der Joden te ver tellen. De politiek der regeering was dui delijk zy wilde de vrijheidsbeweging in het bloed der zwakste nationaliteit smoren. De priester Afanasief hield een kofte, vooral door centrum en linkerzijde sterk toegejuichte rede, waarin hy o.m. verklaarde dat God in de harten der Russische gou verneurs dood was zy hadden het Chris tendom vergeten en baadden zich als Herodes in het bloed der Joden. Het optreden van den oud-minister Von Koerber in de begrootingscommissie uit* de Oostenryksche Kamer, en do verklaringen, door. Von Koerber en zyn oud-collega’s af gelegd, hebben in die commissie grooten in druk gemaakt. Zelfs de felste bestrijders van den oud-minister zijn overtuigd, dat er van eenige schending der goede trouw geen sprake is geweest. En al willen zy nog niet toegeven, dat de minister niet anders han delen kon in de zaak der havenwerken van Triest, zy moeten erkennen, dat de minister volkomen naar zyn overtuiging heeft ge handeld. Dit bleek, toen Zaterdag door de afge vaardigden Kramar^z c.s. werd voorgesteld De motie van de subcommissie, houdende de beschuldiging, dat de oud-minister de wettelyke verordeningen niet had nageleefd, aan te nemen, wyl de oud-minister de tegen zyn handelingen gerezen bezwaren niet kon ontzenuwenu-4och daarbij tevens te verklaren datféUce gedachte aan kwade trouw is bui- tengealoién. Meer en overtuiging toe, dat ditmaal uit de behan deling der zaak-Dreyfus voor het Hof van Cassatie een volkomen rehabilitatie van den onschuldig veroordeelde moet vulgen. Zelfs in de nationalistische kringen ziet men dat in. Tenzy generaal Mercier nog te voorschijn komt met zyn „coup de mas- sue.” Want er zyn nog altoos menschen die meenen dat deze generaal een wapen bezit, een onfeilbaar wapeti, om de schuld van Dreyfus te bewyzen. De „Llbre Parole” geeft uiting aan die verwachting in deze woorden: „Generaal! De tyd dringt. Het Hoogste Gerechtshof zal zyn oordeel uitspreken en gy hebt nog niets gezegd. Ik^ bezweer u, spreekt. Gy hebt u plechtig verbonden, los die belofte in. Ik verheel u niet, dat reeds Te Oberkasseï is den 29en Juni een gedenktceken onthuld voor Kinkel. By die gelegenheid heeft v. Rottenburg, curator der Bonnscho univorsiteit, een rede gehouden, waarin hy niet alleen hulde bracht aan Kin kel, den stiyder voor de vrijheid, maar ook sprak over den pas gestorven revolutionair Karl Schurz, die Gottfried Kinkel nit een Pruisische gevangenis bevrijd heeft. Die zaak dateert van 1850, ze behiort tot de geschie denis, en persoonlijke gevoeligheden komen er niet meer by te pas. Zou men niet denken, vraagt de overzicht schrijver van het weekblad Die Nation, dat de ontwikkelde jeugd van een volk dat trotsch is op zyn idealen, by de onthulling van zulk een gedenktceken zon meedoen met uitbun dige geestdrift In plaats daarvan vernemen wy, dat „een subalterne bureaukralie van stryders-vereenigingen do deelneming aan dat feest verboden had aan de oud-strijders, en dat studentencorpsen geweigerd hebben, eer te bewijzen aan de nagedachtenis van den revolutionair Kinkel. In Italië zoo zegt de Nation schamper doet de Koning mee wanneer er feesten gevierd worden ter herinnering aan den revolutionair Manzini in Duitschland zingt do corpsstudent na ’t genot van veel bier: „Frei isl der Bursch!” en hy blyft voorzichtiglyk weg van elke betooging die opgevat zou kunnen worden als een betuiging van sympathie met het streven naar staatkundige vryheid. V De ernstige waarschuwing, door Sir Ed ward Grey in het Lagerhuis genit betreffende den toestand in Egypte en in geheel Noord- Afrika, en het gevaar voor een uitbarsting van fanatisme, heeft diepen iudruk gemaakt ook buiten het parlement, in de pers. Sir Edward wees er op, dat de Moham- medaanscher bevolking van die streken sedert eenigen tyd, en vooral na do Marokko-confe- rentie, zöer vyandig gestemd is tegen do Enropeesdhe christenen in het algemeen en tegen Engeland in hot bijzonder Met al don ernst en de waardigheid waar over Sir Edward beschikt, heeft hy gewaar schuwd, foor mogolyko moeilijkheden in du toekomst. De bladen spreken er even ernstig over. Voor het meerendeel zyn zjj overtuigd, dat groote voorzichtigheid moet worden betracht by bet bespreken en vooral by het beoor delen vah de behandelingen der autoriteiten en dat waar Engeland gezag heeft do recht vaardigheid en de goede justitie moeten worden gehandhaafd. irt der S.S, rland. Reisboek voor Telefoon ?fo. 69 ADVERTEN TI EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Adyertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1