I CACAO. ITS. VERE OVERWONNEN. Drank Nieuws- en Advertentieblad zoor Gouda en Omstreken, Woensdag 11 Juli 1900. No. 10075. Biüfenlantisciï overzicht h adres rsle Cacaoboom. BAS »Nmw. ■1 lleI 45st<* Jaargang. tonisch rninagazljn, E 30. ekhandelaar Besluit. RD 1ULSSB0SCH. i 80 Koppea. t Mikroskopisch an VAN LED- smeten werk. nam een lucifersdoosje in de hand, de kacheldeur open en stak bedaard nit de >m, 25/1 '06 cheidt lich in >n gemakkelgke ijne gear en tot een eerste i 50 ets., 75 ct cers en Drogisten INKER Rotterdam. IER, Apotheker Westhaven 181 sterk i wel iels booger d de voordeelig- VA-CACA* einere hoeveel- oopere soorten. K. 'IEK 4 CM Mil INIIL (MffiTT De prijs pei post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. (Naar het Noorsch.) 'i. Bijvoegsel. I i voorkomende j E PATRONEN f Ir. p. p. tegen j >0 verkrijgbaar T en Haag. J Generaal Trepof beeft zich uitgesproken over de toestanden in Rusland en over de gedragslijn, die naar zijn meaning moet worden gevolgd. Het is een merkwaardig mengsel van allerlei denkbeelden, die Tre pof daarin verkondigde. Hij wil de revolu tionaire beweging tegengaan mot een „muur van staal”, wat wel beteekenen moet, dat hij geheel in den geest ‘van zyn leermeester Plehwe, op de meest krasse manier elke n alle poorten (L, GLACe en en HEEREN U) Zij deed één voor één, al de stukken in brand, nadat zy ze ten afscheid nog eens goed had bekeken. Het sneed haar door de zielzij waren toch ook haar kinderen 1 Nu goeddan volgde zü toch het voorbeeld van Haakon Jarl: zij offerde haar geesteskinderen om God te verzoenen. Zoo. Het was geschied. Zij slaakte een zucht van verlichting. Nu bad zij waarlyk wel getoond in de eerste plaats moeder te zyn. Haar liefste had zy ten offer gebracht wat zou baar hierna te dierbaar zyn als zy er het leven van haar kind een jaar, eene maand eene week misschien, voor koopen kon Zy bad by de kachel geknield gelegen onbewust vouwde zy hare handen saam en bad voor het behoud van ha$r kind. En toen stond zy op. Wat er nu ook gebeuren Met den dag, zoo wordt uit Londen aan de „Köln- Zeit.” geschreven, schijnt de beweging onder de inlanders van Natal en naburige koloniën een ernstiger karakter iÊVlLLETOOi. toond. Eivind lag gerust te slapenzyne handen gloeiden niet meer. Een hartstochtelijke blijdschap doortintelde haar een oogenblik. Maar tegelijk met de spanning was ook haar weerstandsvermogen gebroken. Doodmoe viel zij op een bed neer en nitgeput, naar geest en lichaam, sliep zy weldra in. Een Renter-telegram uit Valencia maakt melding van vreeselijke hagelbuien op ver scheidene plaatsen in Hpanje. De hagel heeft over uitgestrekte terreinen den oogst vernield. Ja, onder de hagelsteenenen groot als sinaasappelen, bezweken do daken van de huizen. De bewoners vluchtten in de kelders. Vyftig menschen hebben by deze hagelbuien het leven verloren. rust vinden eer ik van de geheels geschie denis een brandoffer had gemaakt.” „Hot moet toch wel zoo zyn dat gy, vrou wen, in de eerste plaats de plichten van echtgenoot en moeder gevoelt, want hier heeft alleen je eigen gedachte er je toe aan gespoord. Ik heb je zelfs nog aangomoedigd, zoo als je weet.” „O, je kent zeker de fabel van den man die met den mond hielp maar met de vingers uitjouwde P” „De toepassing daarvan op dit geval be grip ik volstrekt niet.” „Met woorden heb je mjj aangemoedife^j^ maar in je hart verdroot je het, dat ik bfSfv schilderen. Doch dit was het niet alleöjfêp ’t gewicht van die eeuwenoude erfenis zwaarde mydat eeuwenoude leven vaiiAl^r zelfverloochening en leven voor anderen zonder iets over te mogen hebben voor onze eigen persoonlijke belangen.” „Geloof je dan werkelijk dat alle vrouwen zulk een zelfverloochenend bestaan leiden, zoodra zy gade en moeder zyn P” „Neen, velen brengen meer tyd met beu zelachtige genoegens door dan ik aan schil deren besteedde; maar tegenover haar zwygt de critiek en haar eigen geweten. Als zy maar niet haar tyd voor een onafhankelyken, zuiver persoonlijken arbeid gebruiken, dan is alles in orde. (Slot volst.) B-J 18CHE-j DIGE --I er Firma x ov f VBNAL i atis geknipte j kleurde plaat. MAKER 9 lipt patroon. A •F CHILD- A I vele gratis ge- J Een paar weken later was Eivinjl hersteld. Halfdan en Astrid zaten alleen in de slaap kamer. Hy was thuisgekomen na den nacht waarin Astrid hare schilderstukken verbrand had en vond den kleinen patiënt reeds bui ten gevaar; maar Astrid zag er ellendig slecht uit. Over haar maakte hy zich zeer bezorgd. De tentoonstelling zou dezer dagen ge opend worden, maar zy sprak er geen woord overtot zyn verbazing had hy gezien dat niet alleen „de maanden”, maar ook alle schildersbenoodigdheden waren weggeruimd. Hy vermoedde dat er in zyn afwezigheid iets gebeurd zoude zyn, maar hy durfde niet te vragen wat. Zy zag er nog niet naar uit alsof gemoedsaandoeningen voor haar deug den. Zachtkens wiegde zy zich in een schommelstoel. Er lag een geheel veranderde l’eleto n No.£87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. drie maanden is 1.25, franco per aan te nemen. Uit Transvaal en Kimberley komen zeer onrustbarende berichten. Naar hot heet, zyn Zoeloe-zondelingen reeds sedert Februari in Transvaal ijverig in de weer om hunne aldaar werkende landslieden over te halen naar hun land terug te keeren, en in Kimberley valt iets dergelijks waar te nemen, Eenige dagen geleden zyn te Johannes burg ook twee Kafferbenden aan het oproer maken gegaan en hebben in een paar dagen onder demonstraties voor Bainbata zooveel gewelddadigheden verricht en zooveel moor den gepleegd, als vluchtende Chineezen in weken. Uit Transvaal wordt dan ook ge meld, dat de bevelhebbers der Engelsche bezettingstroepen herhaaldelyk by de regee ring van Natal er op hebben aangedrongen do hulp van het staande leger in te roepen. Of dit bericht waarheid betreft, valt niet uit t& maken, onwaarschijnlijk klinkt het echtereet. De censuur doet zich ook weer krachtig gelden in Natal. Dit blykt uit een modedeeling, die de „Standard” uit Dur ban heeft ontvangen, volgens welke aldaar groot opzien was gebaard door een bevel van den commandant der militie, waarbjj aan de Natalscbe bladen werd verboden een lans te breken voor het gebruik van ryks- troepen tot demping van den opstand, om dat daaruit zou kunnen worden afgeleid, dat do kolonie niet in Staat was zich zelf te tniuiucui, uu*> i nug voi> u radder. Verder werd den bladen verboden, voor de rust is teruggekeerd. “Te spréken over de financieele moeilyk- heden, die het gevolg zullen zyn van do tegenwoordige operaties, of twijfel te oppe ren aangaande de getrouwheid der hoofden, die nog niet publiek zich by den opstand hebben aangesloten. Deze maatregel beeft natuurlijk buitengewone ontstemming gewekt, te meer daar alle bladen in Natal reeds op de noodzakelijkheid hadden gewezen om den opstand met behulp der rykstroepen te doen onderdrukken. Veertien dagen geleden heette het, dat de opstand was bedwongen en thans berekent men, dat er ongeveer 8000 Kaffers op het krygspad zyn, tegen welke een koloniale strijdmacht van 3500 man ageert. Dat de jongste operaties door bet gebrek aan gidsen niet zoo slaagden als men had gehoopt, al waren ook aan de zyde der Kaf fers 440 man gevallen, hebben we reeds gemold. Intusschen is nog een voor Wools- Sampson bestemde proviand colonne, met oen bedekking van 70 schutters en 70 rui ters, door 500 Kaffers aangevallen en ernstig in bet nauw gebracht. De voerlie den en de veedrijvers gingen op den loop, het vee sloeg op hol, wagens werden omge worpen en slechts met groote moeite kon Dreyfus’ verdediger mr. Mornard hoeft zyn pleidooi beëindigd. Do pleidooien zyn daar mede afgeloopen. Men verwacht de uitspraak Dinsdag of Woensdag. Mr. Mornard begon terstond over den brief van generaal Mercier in de „Libre Pa role”. Hij zeide dat Morciers rectificatie van den datum van den befaamden historiseben nacht (gedurende welken eenige uren lang de vraag van oorlog of vrede zweefde) vol strekt waardel os is. Want Casimier Perier heeft aan het Hof verklaard, dat nooit t óór 6 Januari de Duitsche gezant graaf Mün ster of de minister van Buitenlandsche Za ken hem over de Dreyfuszaak hadden gespro ken. M. Mornard toonde aan, dat de brief van generaal Mercier in stryd is met zyn ge tuigenis te Rennes en concludeerde, dat deze brief een bekentenis van onmacht is. Het procesverbaal over de ontdekking der minuut Bayle in het ministerie van Oorlog ontzenuwt de insinuatie van generaal Mer cier, dat dit stuk na in bet buitenland te zyn geweest, weder in het dossier zou zijn gelegd. Volgens mr. Mornard zyn er vier wette- lyke beginselen die de cassatie zonder verwy zing noodzakelyk maken. Twee dezer begin selen do verjaring en de gratie worden door Dreyfus verworpen. Een verwijzing kan niet plaats hebben omdat de schuld van Ester- hazy is gebleken, het is toch onmogelyk, Es- terhazy voor een nieuwe rechtbank te bren gen, en dientengevolge kan ook Dreyfus niet voor een nieuwen krijgsraad terechtstaan. Pleiter besloot zijn pleidooi met een tref fende peroratie. Het is tyd, zeide hy, dat or een eind kome aan de nieuwe verdagin gen de eer der justitie zelf is er mede ge moeid. Eindelijk behoort recht te worden gedaan. De veiligheid van het leger eischt, dat een arrest definitief de vernederende solidariteit broke, die kwaadwilligen trach ten, aan het leger op te leggen. Het volks geweten eischt, dat na twaalf jaren niet langer eerbied wordt bewezen aan de mis daad. Het arrest van het Hof moet niet alleen een hoogste arrest zyn dat de heer schappij van het zoo lang geschonden recht herstelt, maar een vroom werk van inoreele gezondmaking, in het belang van de eeuwige rechtvaardigheid. worden overgelaten. Engeland, Schotland, Ierland, Wales moeten alle zooveel mogelyk de zaken, welke die deelen van het koninklijk allen betreffen, zelf afdoen. een lager worden betrokken, waar schut ters en ruiters echter slechts weinig rust genoten, daar ze bijna den ganschen nacht onder de wapenen bleven. De vyand liet 40 dooden achter en legde den volgenden dag aan de colonne geen moeilijkheden meer in den weg. v Volgens latere berichten hebben do Natalsche troepen een leger opstandelingen in het Umwotidistrict omsingeld en sneuvelden 547 Zoeloe’s. Geen enkele blanke viel. Keizer Wilhelm heeft eergister te Dront- heim de eerste ontmoeting gehad met den Koning van Noorwegen. De telegrammen maken melding van de hartelijkheid dier ontmoeting, welke aan boord van het kei zerlijk vaai tuig plaats had daarna begaven keizer en koning zich naar hot slot, waai de keizer de koningin van Noorwegen ging begroeten. Is het al opmerkelijk, dat keizer Wilhelm de eerste der Enropcesche vorsten is, die den koning van Noorwegen na zyn kroning officieel komt bezoeken het geval wordt nog opmerkelijker, wanneer men zich do houding herinnert, die de Keizer, nu een jaar geleden, tegenover Noorwegen aannam. Toen was de keizer zeer verstoord over het besluit van de Noorweegscho volksver tegenwoordiging, zooals bleek uit zyn tele- gram aan koning Oscar van Zweden en zyn besluit de gewone reis langs de Noorweeg- scho kust op to geven. De gebeurtenissen in dat jaar, on vooral de kalme, waardige houding der Noren tij dens het geheelo conflict, moeten wel grooten indruk gemaakt hebben op den keizer, dat hy nu een dor eersten is om den jongen koning van Noorwegen te gaan begroeten. Voor de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Noorwegen is dit oon ver blijdend toeken. In een Engelsch blad vinden we uitgere kend, dat er in Natal sedert 5 Mei onge veer 2500 inboorlingen zyn godood. Volgens mededeeling van Churchil in het Lagerhuis zyn er sedert dien 12 blanken gedood en 30 gewond. Generaal Bejjers, onlangs te Potchefstroom sprekende, heeft gezegd, dat de Engelschen de Kaffers trachten uit to roeien. Hot Zuid- Afrikaansche Vrouwenverbond wil to Kaap stad een openbare byeenkomst beleggen om verzet aan te teekenen tegen de „slachting” onder de Natalsche inboorlingen aangericht. Uit Pietermaritzburg seint Reuter, dat de impi’s van Mesini, die nu het hoofd van den opstand en een bekwaam krijgsman schynt te wezen, verstrooid zyn. Afdeelingen En- gelsche troepen zetten de vluchtelingen na.. Men, vermoedt, dat ’t nog oon tyd zal duren Toch acht men den toestand veel verbeterd. De student te Edinburg, aan wien Keir Hardie don bekenden brief geschreven heeft is, volgens de „Daily Telegraph”, geen Zoeloe maar oen West-Afrikaanscho neger. De brief was een antwoord op een brief van dien West-Afrikaander. Als minister Lloyd George, Zaterdag te Shotley Bridge het woord voerende, naam van zyn ambgenooten sprak, is Engelsche regeering reeds besloten, in de parlementaire vertegenwoordiging, met name in de positie van het Hoogerhuis, verande ring te brengen Het parlementaire werk is oud, zeide hyalthans een deel er van, en ’t is tyd dat te herstellen. Alleen het En gelsche parlement is twee-en-een halve eeuw lang ongewijzigd gebleven. Engeland moet een nieuwerwetsche instelling krygen. Maar het heele parlementaire stelsel moet veran derd wordon en wel in dezer voege, dat er meer verdeoling van arbeid komt. Het ry'ks- parlement moet zich bepalen tot de groote vraagstukken, die het heele ryk betroffen, en tot gewichtige zakenaan het graaf- schaps- en gemeenteraden moet allerlei bracht Halfdan de zaak toch op het tapyt. „Hoe is het gegaan met je werk P Door de ziekte van Eivind zal je die twee maanden waarschijnlijk niet af gekregen hebben?” „Neen. Er ontbrak aan beide nog een kleinigheid.” „Dan wacht je nu zeker tot de voorjaars tentoonstelling P” „Neen ik zal nooit meer schilderen.” Hij hoorde aan bare stem dat zy in ernst sprak. „Maar, waarom niet, beste Astrid P” En zy verhaalde hem alles van dien nacht. Hy liet haar bijna niet ten einde toe ver tellen en riep uit: „Maar lieveling, begryp je niet, dat je in dien nacht ziek waart, buiten je zinnen P” „Dat weet ik wel, maar zoo zyn wy arme moeders vaak dat is niet anders.” „Je waart oververmoeid en overspannen. Je had het waarlijk, behalve het schilderen, toch altijd nog zoo ontzettend druk gehad.” „Ja dat is waar. Het was nu evenwel hier minder de kwestie van een weinig meer werk, dan wel van een arbeid die my geheel in beslag nam. Ik kon er geen vrede mee hebben Het was een eeuwigdurende slryd met myn geweten dat my telkens ’t verwijt deed als moeder een persoonlijk leven te willen leiden, waar ik het recht niet toe had. Zoo afgetobd van dat strüden kon ik geen Telefoon No. 87 A DVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. 5

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1