«TAPJE tonder Kttiir bruikbaar zonder tseztract A’wrftra- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 13 Juli 1906. No. 10077. Buitenlandse!! Overzicht IEII LI.ETO.\ LEVENSSTRIJD. AÏïïiX vogelle. 45ste Jaargang voor van r-ele gratis ge- ?/c handelaar Verspreide Berichten. i) i. «o. ÏHANDELAAR. ents. SSON, Den Haag. rd plaatsen. KRUIS” H. 8ARDEMANN r Firma ov 'JliHAL dis geknipte :lenrde plaat. HAK Eli ipt patroon. 1' CHILD- VLING, Poolier TERDAM >31. SCHE-- HOE -- S taart der S.S, derland. ir Reisboek felelo. o 'o S3- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]>ost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F (JENTEN. I. Bijvoegsel. i voorkomende E PATRONEN fr. p. p. tegen >0 verkrijgbaar en Haag. leieloon At». M9 ADVEKT.ENTIEN worden gepl.ratst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I, 3% dubbelt) flesch Vegte, Ztiltbomnau Rotterdam. nhage. g J. Ctn. Rotterdam dagelijks versch ns, Soepkippen, ;n, gemeste Eend- Ivogels, Fazanten iders, Reevleesch, •k concurreerende gemaakt franco FsAjmuK. De gelukkige winner van de half millioen francs der Paryscbo pers loterij blijkt een bewoner van Mauritius te zijn, die een telegram beeft gezonden, dat by zelf nuar ‘wu. R. ZANDVOORT IDVOORT, J. 8 ONG, A. DROST, IUIJFF. rijke party wordt geopend. Sandow trok de schouders op. Dat zyn weer die overspannen denk beelden, welke je Duitsche opvoeding je heeft ingeprent. Werkelijk, je hebt veel te veel aanleg voor sentimentaliteit. Vrywillig ge kozen beroep, schitterend begonnen loopbaan Je schynt een zeer verheven denkbeeld te hebben omtrent de positie van een Duitsch journalist. De pen van Gustaaf is bemind en gezocht, zoolang de luimen van het publiek en de tegenwoordige politieke stroomiug aanhouden. Komt daarin vroeg of laat een verandering, dan is het met z(jn carrière gedaan- Hier in Amerika heeft hy het voor uitzicht op een onafbankciyk beslaan als chef van een groot handelsbuis. Hij was wel krankzinnig als hy dat zou afslaan, om zyn leven door te brengen met het schryven van hoofdartikelen. Dat is een kwestie van smaakboven dien verzeker ik u, oom Sandow, dat bet me tameiyk onverschillig zou wezen wien u als uw kompagnon verkoos, als o my maar niet in uw plannen eA berekeningen betrok. Dat doe ik*enkel en alleen in je eigen belang. Je weet dat bet een lievelingswensch van je overleden vader was je vermogen in de zaak te laten biyven. Wordt vervolgd Het Noorsche blad Poiitiken verneemt nit Diontheim, dat keizer Wilhelm’s toost een bizonder goeden indruk heelt gemaakten in zekere kringen ook zyn mildheid met ridderorden Hy heeft er mee gegooid, er» koning Hakon niet minder. Deze echter alleen aan Duitsche officieren en anderen uit keizer Wilhelm's gevolg. De Noren heb ben geen Olafofde gekregen. Dat is de schuld van minister Michelsen, die vond dat men die ordeteekenen alleen aan vreemdelingen moest geven, nh ’t gebruik dat eenmaal wil. Verder vertelt de correspondent, dat Rustad, de hofmaarschalk, zal aftreden naar ’t heet, omdat hy tusschen koning Hakon en het Noorsche volk staat. Rustad was ook de hofmaarschalk onder koning Oscar. Eindelyk weet de correspondent nog te zeggen, dat men in Noorwegen ontevreden is, dat koningin Maud en de hofdames met kroonprins Olaf steeds Engelsch praten. De Fransche Kamer heeft Dinsdag de wet op de Zondagsrust aangenomen zooals die van den Senaat was teruggekomen. De voornaamste bepalingen van deze wet zijn artikel 1, waarby verboden wordt, eenzelfden bediende of werkman in een inrichting van handel of nijverheid meer dan 6 dagen in de we$k te laten arbeiden en waarby be paald wordt dat de wekelyksche rusttyd op zyn minst 24 uren achtereen duren moet. Artikel 2 bepaalt, dat de rustdag op Zondag moet vallen. Dat is de regel. Maar van dien regel kan worden afgeweken voor in richtingen waar de Zondagsrust tegelykertyd van het gansche personeel den geregeldcn gang van het bedrijf schade zou doen. Voor die inrichtingen mag de rustdag worden ge steld op een anderen dag voor het geheele personeel, of van Zondag 12 uur tot Maandag 12 uur, of alleen Zondagmiddag vry en om de 14 dagen een heele werkdag vry, en wel voor het heele personeel of voor een ge deelte van het personeel. Sommige inrichtingen behoeven geen ver lof te vragen om af te wyken van den regel dat de Zondag de rustdag is. Zoo b.v. hotels, restaurants en drankhuizen, bloemen winkels, hospitalen, apotheken, badinrichtin gen, dagbladen, verhuurders van rijtuigen en fietsen, en dan een paar algemeens ca tegorieën van bedryven, die by algemeenen maatregel van bestuur nader zullen worden opgegeven. Deze nader aan te duiden groe pen omvatten do bedryven waar bederfeiyke waren worden verhandeld en fabrieken, die niet telkens kunnen stilstaan zonder dat ze ernstig schade lyden. Er zal ook een af zonderlijke regeling gemaakt worden voor inrichtingen waar vuren moeten worden aangehouden des Zondags, als hoogovens. Verder wordt er natuurlyk gelegenheid gegeven, af te wyken van den Zondag als rustdag, in geval van zeer dringende werk zaamheden, reparation die geen uitstel kunnen lyden en dergetyke meer. Sandow, is oneindig ver verwijderd van het geen ik geluk noem. Wil je me dan misschien eens zeggen welk nevelnchtig en fantastisch begrip jy aan dit woord verbindt? zei Sandow op sarcastischen toon Geluk is een schitterende positie, een weelderig leven aan de zyde van een man, die je onder alle omstandig heden kan steunen en beschermen. Dat alles wordt je aangeboden met de band van een man Dien ik nog niet eens ken, viel Jessy haar oom in de rede. Deze kennismaking kan over een uur plaats hebben. Bovendien is myn broer geen vreemde voor je, ook al heb je hem nog niet gezien Volgens het portret dat je van hem kent, laat zyn uiterlyk voorkomen niets te wenschen over, en zelf heb je me ver klaard dat je hart nog door geen ander in beslag genomen is. Waartoe dient dus dat eigenzinnig verzet tegen een huwelyk, waar toe Gustaaf dadelijk bereid was? Juist omdat hy ar zoo goed toe bereid was! Ik kan en wil myn toekomst niet toevertronwen aan een man, die er zelfs geen oogenbllk toe over denkt zijn eenmaal vrjj willig gekozen beroep en zoo schitterend begonnen loopbaan vaarwel te zeggen, zich van zyn vaderland en zyn volk loa te rakken, alleen omdat hem het vooruitzicht op een Reuter seint uit Sebastopol, dd. 11 Juli: Volgens een mededeeling van het BPeters burgsche Telegraafagentschap” is hedenna middag te één uur een aanslag gepleegd op den commandant van het Zwarte Zee eska der, admiraal Tsjoeknin. De admiraal werd gewond en moest naar het hospitaal vervoerd worden. Een later telegram meldt. De aanslag op admiraal Tsjoeknin word door een ma troos uit een hinderlaag gepleegd. De dader ontkwam. lilll DStlIE imiHVL Het was in do namiddag-uren van een zonnigen lentedag. De Zondagsrust en stilte, welke in het gewoel der groote handelsstad niet tot haar recht kwamen, heerschten des te ongestoord in de omgeving van een land huis, dat in de nabyheid van het strand lag, ver van de zee van huizen, omringd door tuinen welke zich tot aan de zee uitstrekten. Het was een van die deftige, elegant en weelderig ingerichte villa’s, zooals de rijke stedelingen plegen te bewonen die niet wil len gestoord worden door het rumoer der straten en toch de stad zonder al te veel tijdverlies willen bereiken. In den salon welks deuren zich op het terras openden, bevonden zich een heer en dame, blijkbaar in een zeer levendig en ernstig onderhond gewikkeld. De wangen der jonge dame gloeiden van hevige opge wondenheid, en zy deed zichtbaar moeite om haar tranen tegen te houden, terwyl de heer daarentegen volkomen kalm en onverschillig Esterhazy heeft wederom een brief geschre ven aan de Libre Parole, om te herhalen dat hy het borderel geschreven heeft, maar dat hij dat heeft gedaan op last van zyn chefs als daad van tegenspionnage. Esterhazy heeft het borderel geschreven, maar toch is Dreyfus een verrader en Esterhazy niet. Esterhazy trad in 1894 in betrekking tot een Duitschen handlanger, op aanwyzing van kolonel Sandherr. Die handlanger deelde Esterhazy mede, ,dat hy verscheiden offi cieren in zyn dienst had en dat hy er een op het ministerie had zitten, een artillerist.” Dat alias deelt Esterhazy uu mede aan de Libre Parole en dan vertelt hjj, hoe h(j met die wetenswaardigheden van den Duitschen handlanger onmiddellyk naar Sandherr gegaan was. Sandherr was dankbaar voor de mede deeling en zeide, dat hy zyn man in het oog had. Toen de Duitsche agent voor een tyd Parijs verlaten had, heeft Esterhazy, naar zyn zeggen, het borderel geschreven in over leg met Sandherr, en geadresseerd aan den Duitschen agent. Esterhazy ging er mee naar de Duitsche ambassade en daar legde hy het stuk neer in het hokje van de con cierge lu dat hokje heeft het den gebeden dag gelegen, omdat de geadresseerde, de Duitsche agent, niet in de stad was. Van daar is het borderel weggehaald, geheel overeenkomstig de bedoeling van Esterhazy, naar hy zegt, en naar het ministerie van oorlog gebracht. Het is niet uit de papier mand gehaald, want had het in de papier mand gelegen, dan zou het in zeer kleine stukjes gescheurd moeten zyn geweest, en het was in vier regelmatige stukken ge scheurd. Het is do gewone voorstelling van Ester hazy. Het schry ven en vinden van hot borderel is een comedie geweest om Dreyfus, dien men voor een verrader hield, buiten de borderelgeschiedenis om, te pakken te krygen. bleef. Het was een man op middelbaren leeftyd, hoewel zyn haren reeds volkomen grys waren en er een koele strengheid op zyn gelaat lag, dat overigens geheel den ernstigen handelsman kenmerkte. De kalme rust en afgemetenheid verloochenden zich bij hem zelfs niet in het meest levendige onderhond, en ook zyn stem kreeg nooit een warmere uitdrukking; zy behield steeds den- zelfden toon, alsof hy over zaken sprak. Werkelyk, Jessy, ik ben bet eindelyk moe altyd diezelfde tegenwerpingen en jam merklachten te moeten aanhooren, zei hy als je voogd en bloedverwant heb ik ook de zorg voor je toekomst op me genomen, en ik meende dat de toekomst welke ik voor je bestemd had, aannemelijk genoeg is Maar zoo’n dwaas, romantisch meisjeskopje schynt nooit te willen inzien wat dienstig is voor zyn geluk. Het dwaze, romantische meisjeskopje ont brak althans niet een zekere bekoring; zonder nu juist buitengewoon mooi te zyn, had dit blonde hoofdje met die zachte, dwee- pende, maar toch sprekende oogen toch iets ongemeen boeiends. Op dit oogenblik echter had bet jeugdige gelaat een uitdrukking van hartstochtelijke opgewondenheid, en diezelfde opwinding beefde ook in haar stem, toen ry antwoordde Mjjn geluk? Wat u zoo noemt, oom Do .Figaro” publiceert een intervieuw met den ex-president Loubet over de verdeeling der gelden, verzameld voor de slachtoffers van de myn-ramp te Courrières. Loubet, die voorzitter is van het comité, verklaarde dat do definitieve verdeeling, welke spoedig geschieden zal, nog niet plaats kon hebben omdat er rekening gehouden moet worden met zeer verschillende omstandigheden in duizenden gevallen. Bovendien wil het co mité ook de vreemdelingen helpen, die door de ramp getroffen werden, wat het werk nog moeilyker maakte. Reeds is 700,000 francs verdeeld- Het comité heeft thans nog de beschikking over 6 millioen 300,000 francs. Elk familie-lid krijgt een dubbele onder steuning, één in baar geld en een ander in den vorm van een spaarbankboekje, waar van hoogstens 100 francs maandelijks afge nomen mag worden. De spaarbankboekjes van de kinderen worden eerst by meerder jarigheid uitbetaald. Loubet berekende dat enkele gezinnen 12,000, zelfs 14,000 francs zonden ontvangen. Bovendien betaalt de myn-maatschappy jaar lijks nog 900,000 francs pensioen. Tien procent van de 6 millioen wordt bestemd voor een reservefonds, waaruit eventueel onderstand zal gegeven worden aan slacht offers van andere myn-rampen. lovertraften ibera welbekend ACHT-UIXIB iet Fabriekmerk), ade, radicale en ig van alle, zei fa Inekkige xenuiv ral ontstaan dooi p jeugdigen leeftijd jlke zwakte, Bletl: Hoofdpjjn g Maagpjjn Onvermogen b enz. - (Jit- Reuter seint uit [Petersburg, dd. 11 Juli: Toen hedenvoormiddag de van een schrijver en een wachter vergezelde onderbetual- meesler Gasperowitsj met een tasch met 25,000 Rbl. in het gebouw van do groote admiraliteit de trap opging, werd door een aantal personen op hem en zyne begeleiders met revolvers geschoten, waarby hy en de wachter aan het hoofd gewond werdende aanvallers namen daarop de tasch die Gas- perowitsj had laten vallen weg en ver dwenen. Een zonderlinge tegenstelling met hetgeen generaal Trepof beweerde over de Joyauteit van de Russische troepen vormen de jongste telegrammen uit Rusland, melding makende vai ernstige muiterij onder de kozakken. Een telegram van de officieuze Petersburg sche Telegraaf-agentuur zegtonder de kozakken in Joesowka, gouvernement Jeka- terinoslaw, zyn ernstige vergrijpen tegen de discipline voorgekomen. Zy maakten ge- meene zaak met betoogende arbeiderszij weigerden aan de oefeningen deel te nemen, namen den commandant gevangen en wei gerden vuur te geven op de betoogers. De afdeeling werd daarvoor naar Werchnèda- jeprowsk verplaatst. Vijfhonderd werklieden hielden een ver gadering waarin besloten werd de kozakken te bevryden. Zy trokken naar de kazerne en wierpen met steenen naar een compagnie infanterie, die op hen werd afgezonden. De commandant dier compagnie liet vuur geven. Tegen den avond trokken weer 3000 man naar de kazernemaar toen zy vernamen dat de trein met de kozakken reeds ver trokken was, trokken zy naar het station, bezetten dat en eischten dat de trein zou terugkomen. Zy moesten door infanterie worden uiteengedreven. Generaal Gastro heeft Zondag in Vene zuela het be,wind weder aanvaard. Volgens een telegram uit Willemstad heeft hy last gegeven, alle politieke gevangenen in vryheid te stellen, en heeft hy het beslag op de bezittingen van generaal Malos laten opheffen. Uit Caracjas wordt gemeld, dat een ern stige veote ontstaan is tusschen Gastro en generaal Gomez, den vice-president, die ge durende de laatste maanden het bestuur voerde in Venezuela. ^Ilerlei hatelijkheden en scherpe brieven zyn Uekend geworden, tusschen Casko en Gomez gawisscld. Het toppunt werd bereikt door een scTirtfven>yan Castro, waarin hy aanbood, zoo Gomez ihqI in staat was het bewind te voeren, zyn raadgever en particulier secretaris te worden. Toen Gomez hierop antwoordde, dat hy het Congres zou laten beslissen over zyn werkzaamheid, publiceerde (’astro de geheele correspondentie, met enkele hatelijke toe voegsels en een scherp slotwoord. In Caracas verwacht men, als gevolg daar van een openlijken strjjd tusschen Gastro en Gomez, on Vóórziet men mot schrik een mo- gelyken burgeroorlog.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1