GROOTE OPRUIMING BINNENLAND. liTvïinTEINTÏKpi Onnavolgbaar Vbrebniodb Statin. Stadsnieuws. BEURS VAR ROTTERDAM Ifiantcls, Costumes, Hlousen, Jupes, .Inpons, - Japoustoflcn en Katoenen, - £/0j[/£fa-WK Parijs zal komen, om zjjn geld in ontvangst te nemen. De Pary8che correspondent van de Times moldt aan zyn blad, dat een aantal hoogge- plaatste personen te Parijs het plan hebben opgevat, in 1908 in Londen een nitsloitend Angio Fransche tentoonstelling te honden. Bü een pontonniers oefening op de Isère sloeg bij Grenoblo een boot om met 14 geniesoldaten. Vier hunner verdronken. Duitschland. By de herstemming voor den Kyksdag in het district Iserlobn is gisteren gekozen de sociaal-democraat Haberland, die ongeveer 2000 stemmen meer had dan zyn tegen- candidaat van het centrnm. Engeland. I)e admiraliteit heeft gisteren het reisplan van het eskader naar de Oostzee gepubliceerd. 21 Juli vertrekt het eskader van Portland en moet 2 Augustus te Libau zijn, waar het blijft tot den 7den. Te Kroonstad zal het van 11 tot 17 Augustus blijven en dan achtereenvolgens bezoeken brengen aan Beval, Pillau en Lubeck. Rusland. In de haven van Odessa is gisteren de algemeene werkstaking uitgebroken. De stoomschepen kunnen niet vertrekken. Ook een aantal werklieden in dienst der gemeente hebben den arbeid nedergelegd. Te Grodno is een arbeider door een politieagent vermoord, over| welk feit zulk een hevige opgewondonheid in do stad heer8cht, dat do arbeiders besloten hebben tot een algemeene werkstaking. De toestand is hachelijk. Te Lodz zyn meer dan 5000 stakers. Bi) Bjelgorod is een klooster door boeren aangevallon. Do monniken verdedigden zich hardnekkig achter inderhaast opgeworpen barricaden. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. Uit vrees voor aanvallen van de zyde der boeren hebben de abdissen van ver scheidene kloosters aan de overheid ver gunning gevraagd, revolvers te mogen aan schaffen en er de nonnen mee te wapenen. Turkije. Fehem Pacha, de beruchte chef der go- heime politie, die eenige dagen geleden een Albaneeschen generaal aanrandde, is ver bannen. Er is weer een trust gevormd met een kapitaal van 50 millioen gulden. Zij heeft den naam American Farm Products Com pany aangenomen en koopt alle zuivelpro ducten en eieren op. Brazilië. Opstandelingen in Mato Grosso hebben zich meester gemaakt van de hoofdstad en don gouverneur vermoord. Mato Grosso is een weinig belangrijke, schaars bevolkte staat in Brazilië met de hoofdstad Cuyaba. Gouverneur was Alves de Barros. Dr. R. P, Mees R.Azn., oud-lid van do Tweede Kamer, heelt wegens gezondheids redenen bedankt voor de tot hem gerichte uitnoodiging om deel uit te maken van de commissie tot het ontwerpen van een begin selprogram voor den op 28 Juni 1.1. te Utrecht opgerichteu Bond van Vrije Liberalen. In zyn plaats heeft de Commissie van Advies daarop nitgenoodigd den heer (I. H. Hintzen, oudlid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, die de benoeming heeft aangenomen. De commissie voor bet program bestaat due thane nit de hoeren prof. mr. A. C. Visset van IJzendoorn te LeidenO. H. Hintzen te Rotterdam; mr. L. J. Plemp van Dniveland te 'e OravenhageN, C. Boaboom te Arnhem en mr. H. C. Dressellinys te Tiol. (N. Ct.) Gemengde Berichten. Aan het „Hbl. v. Antw" ontleenen we het volgende over den grooten brand, die gisteravond te Antwerpen heeft gewoed Het magazijn De Cock, (dat geheel is afgebrand), oen groot gebouw van 80 meter lang op 20 breed dos 1600 vierk. M. oppervlakte en 15 M. hoogte, was opge propt met allerlei licht brandbare voorwer pen; een ware brandstapel dus. Katoen, paardebaar, zeegras, wol, 1600 vaten olie, terpentijn, petrool, ledige vaten, kortom, al wat gemakkelijk vuur vat, was daar verzameld. Er waren katoonbalen aan wezig, minerale olie, afval van katoen, enz. meest alles verzekerd. 'tls daar, aan den achterkant van het magaaijn dat, rond 8 nor, de brand ia uit gebroken. Hij werd bemerkt door de con cierge, vrouw Van Pee, wier hnizeken ge legen was tegen bet magazyr.. Van Pee, de man, is wisselwacbter van den spoorweg, daaraan palend. Vronw Van Pee meende eerst dat een scbonw brandde in de bnnrt, maar weldra zag zy den rook nit het groote magazijn opstijgen en gaf het alarm- Hoe de brand is ontstaan kan niemand gissen, doch waarschijnlijk moeten gensters (vonken) eener voorbijrijdend locomotief op het dak gevallen zijn en aldas het vnnr aan 't gebouw gezet hebben. Werklieden van den ijzerenweg redden het schamele mobilier dor Van Peo's en ver wittigden tevens de pompiers. Iets wat veel belangwekkender was dan het schouwspel van den brand, was het schouwspel der ontzaglijke menigte die zich in de nabijheid van het tooneel der ramp bevond. Die menigte schatten is onmogelijk wc zonden zeggen 50,000 man, zonder te vreezen van te overdrijven. Op den Viadnc was het een mierennest; er kon tnsschen twee raenschen geen speld neervallen zoo dicht stond men er opeen gepakt. Op de trappen leidende naar de Trap straat was bet nog ergervan tyd tot tjjd boorde men er bet gekerm van vronwen en kinderen die er letterlijk verpletterd werden. Tramrytnigen, antomobielen, rijwielen, vigi- lanten, die immer meer volk aanbrachten, waren, toen zij stopten, daar zij niet meer verder konden, onmiddellijk door het volk ingesloten en konden noch voor, noch ach teruit meer. Een seconde nadien waren zy stormenderhand ingenomen en tot op het dak bezet door de omstanders De pollciemacht was machteloos om den viadnc te doen ontrnimen en de hnlp werd ingeroepen van een piket voetvolk van het 8e linie, hetwelk erin gelakte na bovenmen- schelyke pogingen bet volk op afstand te brengen. Tegen 11 unr verminderde bet vaar en mocht men zeggen dat de pompiers den brand meester waren. Dezen zyn blijven voortwerken met de stoompomp tot 4'/, uur in den morgen, tot dat alles was uitgedoofd en var. het geheele gebouw niets anders meer overbleef dan do zuidelijke puntgevel en een hoop rookende puinen, dewelke door een post ter plaatse gebleven pompiers nog worden bespoten. Het alles ligt nu in een overgroote moeras van water, met bovendrijvend vettige olio. Het gebouw, ter waarde van 60,000 frank, was, zooals gezegd, staatseigendom «a das niet verzekerd. Het is niet mogelijk, nanwkearig het be drag der schade op to geven, daar men niet jnist weet wat er verzekerd was. In allo geval, grosso mode, mag de schade aan verbrande koopwaren op 300,000 fr. geschat worden. Maandag 9 dezer hadden op de boot aAlk maar-Packet", welke 's avonds te 6 nor van Alkmaar vertrekt naar Amsterdam twee dames plaats genomen Toen de condactenr voor de contróle de gewone ronde deed, werden hem door een der dames in het Dnitscb allerlei vragen gesteld over Alk maar, over Egraond, over de vaart langs de Zaan en o. a. ook over ons Vorstenhuis. Zoo werd gevraagd, of onze Koningin bij het volk zeer bemind was, of ook de Koningin-Moeder bemind was, en of ook bet volk aan den Prins dezelfde toegenegenheid toedroeg. Later bleek dat de ondervraagster nie mand minder was dan de Prinses Von Wied, die in gezelschnp van een hofdame, streng incognito dien morgen per trein naar Eg- mond was gereisd en na een kort bezoek aan Alkmaar per Alkmaar Packet naar Amsterdam terugkeerde. (Alkm. Ct.) Nader meldt men nit Tilburg aan de .N. R. Ct." Even hartelijk als de ontvangst was het uitgeleide, dat Prins Hendrik van de zijde der Tilbnrgscho bevolking te beurt viel. Alle straten, die Z. K. H. op zyn terugtocht pas seerde. waren met belangstellenden om zoomd, die den hoogen reiziger geestdriftig toejuichten. Gevolg gevende aan een door het bestuur der .Nieuwe Koninklijke Har monie" tot hein gerichte uitnoodiging, hield de anto, waarin Z. K. H. zich bevond, om halfvyf voor bet sociëteitsgebouw stil, waar werd uitgestapt. Do nieuwe zaal der Har monie was kwistig met groen en bloemen ge tooid, terwjji de nationale klenren en de ken- rigo damestoiletten het geheel een recht fees telijk aanzien gaven. Na de ontvangst door het bestnnr der Harmooie, waarbij de heer W- Mntsaers, burgemeester, aanwezig was, nam de heer C. Str&ter, president der Har monie, het woord, om Z. K. H. dank te zeg gen voor het voorrecht, dat bestuur en leden door de aanvaarding der tot Hem gerichte uitnoodiging te beurt viel, daarbij gewagende van de betrekkingen, die van onds tnsschen Tilburg en het Vorstenhals hebben bestaan. De Prins betuigde in eenige welgekoien woorden zyn opréchten dank voor de harte lijke ontvangst, die hem was te beurt geval len en betuigde zyn sympathie met het stre ven der Harmonie. Onder het gobrnik van eenige ververscbingen voerde de Harmonie eenige stokken nit en zong de .Oratorium Vereeniging" een lied. Na ruim een half uur toevens nam Z- K. H. weer plaats in de anto, die hem naar het in de nabijheid ge legen station bracht. Ook hier was weder een talrijke menigte bijeen, die den Prins geest driftig begroette. Op het perron sprak de burgemeester den Prins een vaarwel toe en onder de tonen van de Harmonie, samenge steld nit het personeel van de .Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Muziekinstrumen ten" des heeren M. J. H. Kessels, die op het perron was opgesteld, stapte Z. K- H in den trein. Voor het kantongerecht te Amsterdum werd gisteren de volgende zaak behandeld: Een machinist is voorgeroepen omdat zyn zoontje van zeven jaar en zyn dochtertje van tien jaar zoo dikwijls de school hebben verzuimd. „Ik kan er niets aan doen, meneer", zegt de man. Telkens geef ik 'm van geweld, dan stop ik 'm weer een beelen nacht in de tnrfkist, maar 't geeft allemaal niets. Hy is pas zeven jaar, maar by neemt zyn znsje mee. Hij wil niet naar school. Gisteren dacht ik dat ik 'm doodsloeg!" ,'k Zon me schamen te zeggen, dat ik een jongen van zeven jaar niet kon regeeren", zejt de ambtenaar. „Als jé 't eens liever met wat zachtheid probeerde P" vroeg de kantonrechter, die met de tnrfkist en het byna-doodslaan weinig inge nomen leek. 't Zou heter zyn als je vronw wat beter voor ze zorgde, en en 't huis honden wat geregelder was." Eisch 4 subs. 3 dagen en sabs. 2 dagen. Verleden Zaterdag, bet begin der school- vacanties, vertrokken 's morgens nit Berlijn meer dan 150 000 „Sommerfrischler" in 253 treinen. De hoeveelheid bagage, die reeds begon te stroomen, was overweldigend. Vooral bet Stettiner station was gevuld met reizigers. Te New-York bestaat een vroolyk ge zelschap, dat zich ten doel stelt door prac- tische bewyzen alle populaire bygeloovigheid teniet te doen. Het noemt zich de .Club var. Dertien", dineert by voorkeur met zyn dertienen aan tafel onder een spiegel op een Vrijdag, enz., enz. Na bet al dezen by- geloovigheden heeft ondergaan en victorieus is te boven gekomen, gaat de Thirteen Clnb in Brooklyn een gebouw zettenhet heeft als motief daarvoor nitgekozen de doodkist. Het gebonw zal den vorm hebben van een doodkist en nu oenmnal onvermijdelijke ven sters en deuren ofschoon een echte doodkist die niet heeft zullen ook doodkistachtige vormen hebben. Boven den ingang zal het getal XIII op in bet oog springende wijze worden aangebracht, terwyl boven de vensters aan de voorgevel de woordenSuperstition, Ignorance, Prejudice en Bigotry" te lezen znllen staan. Men schrijft nit Leiden Gisteren avond hadden herhaaldelijk aan de Poogewoerd, waar niet-stakers op het karwei werkzaam waren, die door de sta kende werklieden by het naar linis gaan Wtrden vergezeld, opstootjes plaats. Talrijke volksverzamelingen werden geregeld door de politie, die de handen vol werk had, uiteengedreven, waarbij nog al eens van den gummistok moest worden gebruik gemaakt. Het N. v. d. D. schrijft: Aan de vier kantongerechten van Amster dam zijn door de ambtenaren van het Open- baar Ministerie nooit zoo talryko ontslagen Van rechtsvervolging geëischt als in deze dagen. Heden waren aan één kantongerecht weer 38 personen, waaronder twee advocaten allen inderdaad schuldig geweest aan over bading van de bepalingen op het rijden met motorrytuigen of rijwielen door zekere straten, doch allen thans aan don arm der justitie ontsnappende. Ten Stadhuize te Amsterdam zit men ipet de zaak verlegen. De door de Motor-Rywlel- wet voorgeschreven waarschuwingsborden moeten zijn overeenkomstig een door den minister vastgesteld model. Men heeft een voudig vergeten die tijdig te bestellen, en het eene bureau werpt de pchnld op het andere, 't Kan nog wel 14 dagen doren vóór de thans bestelde borden gereed zfjn. Zoolang men ze niet beeft, kannen B. en W. met goed fatsoen ban pnblicatie niet doen. Men meldt Op den straatweg te Ellecom passeerden elkander een volgeladen hooiwagen, een anto en een met drie paarden bespannen janple zier, terwijl nit beide richtingen een wielrijder naderde. De wielrijders kwamen met elkan der in botsing, do 20-jarige werkman P. nit Dieren viel en werd zoo ernstig door zijn stuurstang, waaraan geen handvatsels waren, io de liea verwond, dat het bloed op den J grond vloeide. Per rytnig moest hy naar i Dieren vervoerd worden. Zaterdagmiddag vond men evi n buiten de stad Luxemburg, in een krenpelboscbje, aan den voet van een rots, het lijk van een jongen man, geheel met bloed bevlekt. De politie, die dadelijk werd gewaarschuwd, constateerde dat de bals van den ongeluk kige was afgesneden en dat hy circa 12 aren dood moest zyn. Het lyk werd spoedig her kend als dat van Jean Pierre Pommerelie, 18 jaar oud, die, na den dood van zyn ouders door zyn oom was aangenomen. Hy was een kalm jongmensch, een weinig simpel en oefende het beroep van slotenmaker uit, maar sedert eenigen tyd was by zonder werk. Nog werd meegedeeld, dat hy Vrydagevond. gezien was in gezelschap van een jongen man, iets grooter dan hy en in het zwart gekleed. Zondag deelde een koetsier aan de politie mede, dat zyn rytnig den vorigen dag, 's morgens, geboord was door een jon gen man, niet ver van de plaats waar het lyk was gevonden en die naar hot station Manier moest, aan de spoorlyri van Arlon. Onderweg was nog een tweede ingestapt en toen hadden zy den koetsier gezegd, hen naar Bertrange te brengen, waar zij spoor kaartjes namen naar Sterpenich Daar na men zy opnieuw kaartjes naar Brnssel- quartier Leopold. Op telegrafisch verzoek van de Luxembnrgsche justitie toog toen de politie te Brussel op onderzoek nit, met het gevolg, dat er twee arresiaties plaats had den De gearresteerden zyn Ferry, 25 jaar geboren tej Schaarbeek, uit Loxembnrgsche onders en houtzager te Luxemburg en Thin- nes, 18 jaar, afkorrstig uit de voorstad Pfaffenthal. Do uitlevering van deze twee, die van den m( ord worden verdacht is aan gevraagd. Uit Roermond meldt men: M., de dader van den moord te St. Odi- liënberg, heeft zyn verblijfplaats, zyn ouder lijke woning, aan de politie laten bekend inaken. Hij werd aldaar gearresteerd en naar de gevangenis alhier overgebracht. Omtrent den brand te Brakel wordt nog aan de Tel. gemeld Een trenrigen aanblik levert de door brand aangebrachte verwoesting op. Een dertiental woningen, bewoond door een 16-tal gezinnen, op korte afstanden naast elkaar gebouwd, zyn door het vuur vernield. Het meest treurige raag wel genoemd worden bet om komen van de 25-jarige Jaantje van Monrik, die 's nachts bij haar moeder, een weduwe, thuis was. Reeds had zy een tweetal kin deren gered, toen zy nog eens het brandende gebouw binnenvloog om het geld en hare kleeren te redden het arme meisje zou gaan trouwen en daarvan was niets ver zekerd. Helaas, deze daad was haar nood lottig. Op den zolder zynde, kon zy niet meernog e\$n werd hnlpgeroep gehoord, toén stortte het huis in en slechts een ver koold lichaam is teruggevonden. Het gezin van der Zalm werd gered door het hnlpgeroep van een der kinderen; hier door ontwaakten de onders, die daardoor in staat waren met ban kinderen te vlochten. De vlammen grepen zoo verwoed om zich heen het waren alle woningen met rieten daken dat bijna niets kon gered worden. De brand moet ontstaan zyn by den wa gonmaker J. P. van Hensden. Van de inboedels zyn er 10 verzekerd, 6 niet. De meeste landbouwers hadden hnn hooi reeds binnengehaald. Een zestal hooibergen gingen in de vlammen op. Een groot aantal geiten en varkens, kippen, konijnen en eenige kalveren verbrandden mede. De raenschen zijn totaal verslagen. Opmerkelijk is het, dat een houten, geteerd gebouw, waarin booipers met bystaanden hooiberg, staanden in den kring der bran dende gebouwen, is gespaard gebleven. De gouverneur van Celebes en onderhoorig- heden seinde onder dagteekening van 9 Jnni Woensdagavond 6 dezer 11 nar Madjene, standplaats controleur Mandhar, door onge veer 150 geweerdragenden aangevallen woningen controlenr en aanzienlijke inlan ders peplunderd en verbrandcontroleur bereikte onder kogelregen klein vaartuig en roeide daarmee naar Balauipa, vanwaar bij vergeefs trachtte aanraking te krijgen met z^n personeel hem onbekend wat daarmede gebeurde, terwyl landsbestnnr Ba- lanipa niet voor zyn veiligheid dnrfde in staan en hy voor die plaats hetzelfde vreest als geschiedt met Madjene. Zend morgen Siboga derwaarts met militaire macht- Een hnwelyks-zwendelaar hondt thans de Amerikaansche politie bezig. In December 1.1 maakte een man, die er als heer uitzag en zich John Cavendisch noemde, te New- Heria in Louisiana kennis met een jonge dame van goede familie, Josephine Hoed ge naamd, wie hy zoo goed beviel, dat zy na 28 dagen met hem tronwde. Het jonge echtpaar vertrok naar Mexico, waar de man zeide een plantage te bezitten en nam eeni ge duizenden dollars mee, die de bruidsschat der jonge vrouw uitmaakten. Sedert vernam de familie niets meer ran hen, totdat zy eenige dagen geleden uit Santa-Anna in Cali fornia bericht ontving, dat Josephine, door haar echtgenoot verlaten, zich in hulpeloo- zen toestand bevond. De politie die onmid- delyk gewaarschuwd werd, kwam alras tot de ontdekking, dat de voorgewende John Cavendish in 1904 onder den naam lord Douglas in Texas was getrouwd met miss Anderson, die hy had verlaten na zich van haar vermogen en haar jnweelen te hebben moester gemaakt. Onder andere valsche na men huwde hy daarna te Memphis met miss Sarroons, te Reno in Nevada met miss Do- man Al deze dames hebben aan de eerst- gehuwde, miss Anderson, het portret van haar verdwenen echtgenoot gezonden, waar door gebleken is, dat zy werkelyk allen met denzelfden man getrouwd zyn. De bedrieger zelf is echter nog zoek. GOUDA, 12 Juli 1906. Aan het eindexamen van den tweejarigen handelscnrsns te Rotterdam namen 17 leer lingen deel. Een diploma word behaald door de heeren P. C. J. Goedewaagén en G. L. Langeraar, alhier. INGEZONDEN. HANDELSINLICHTINGEN IN ZUID-AFRIKA. Aan Handel en Nijverheid in Nederland! M. H. De Kamer van Handelsinlichtingen te Johannesburg in Transvaal, gesticht met het doel om het handelsverkeer tnsschen Ne derland en Zuid-Afrika te bevorderen, heeft om dat doel te bereiken, nwen stenn noodig. Steno nit Nederland behoeft de Kamer te Johannesburg meer dan eenige andere instelling van gelyken aard in den vreemde. De oorzaak ligt voor de hand. Waar met het herleven van het Neder landerschap buitenlands, grootcre of kleinere groepen van Nederlanders het initiatief namen om plaatselyk de nationale belangen krach tiger te zien bevorderd, daar werden, dank zy ook de welvaart in eigen kring, de meest dringende middelen aanstonds gevonden. Zoo verrezen de Nederlandsche Kamers van Koophandel te Londen, Brussel, Parys, Smyrna, New-York. Melbourne, die (de ver slagen bewyzen het) aan de opgewektheid van het nationaal bewnstzyn, verre over en naby onze grenzen uiting geven. Ook in Transvaal toonden Nederlanders en Ond-Nederlanders, onder de gewyzigdc omstandigheden zoo natunrlyk tot een krach tiger nationaal samenbonden gedrongen, nauwere zaken-aansluiting, zoowel onderling als ten opzichte van Nederland, op prys te stellen- In 1905 kwamen het Informatie- Bnreau te Pretoria en de Kamer van Han- dolsinlichtingen te Johannesburg tot stand. Voor de eerste der beide instellingen worden de kosten bestreden door do daar ter plaatse sedert jaren gevestigde Neder landsche Vereeniging. Wat de Kamer te Johannesburg betreft, is wel is waar de Nederlandsche Vereeniging voorgegaan in het aanwyzen der geldmidJelen, doch reeds by den aanvang (inderdaad reeds voor de stichting) werd beslist uitgesproken dat van instandhouding der Kamer te Johannesburg alleen sprake zonde kannen zyn, wanneer voor de kosten onmiddellyk de praktyk in Nederland mede opkwam. In den arbeid belooning, d. w. z. vergoe ding der kosten te vinden, is voor de Ka mer door den aard harer werkzaamheden natnnrlyk uitgesloten. Immers adviezen, gelyk die welke zyn verstrekt en, naar gelang der omstandigheden, iéder oogenblik, dan voor genen dan voor dezen zakenkring zuilen moeten worden gegeven, om van bykomende onkosten niet eens te spreken, kosten tyd: dns geld. Enkele landen hebben zoowel yoor de bezoldiging als de onkosten van dergeiyk werk de nationale regeering gespannen. Evenwel de Nederlandsche regeering, minder bedeeld met middelen, doet dit nationale werk over de grenzen niet. Das moeten fiarticnlieren bet doen, of het moet blyven iggen; wat dan ook het geval is overal waar geen initiatief dat tot handelen dringt voorzit, of de belanghebbenden op verren afstand onvoldoende reageeren. Begrypelyk is het, dat de praktyk, altyd huiverig om nieuwe oukosten-posten te aan vaarden, het eigenbelang, dat doOr dergelyke instellingen niet altyd aanstonds tastbaar kan worden gediend, aanvankelijk over bet hoofd ziet. Begrypelyk is het. maar voor de nationale zaak beslist scbadelyk. Want hoe kan een volk krachtig blyven, als het streven naar Te Dnsseldorf, het Eerste Nederl. Koopmansgilde in 1906. nationale-samenwerking over de grenzen afstoot Om do Kamer van Handelsinlichtingen te Johannesburg nitsloitend nit eigen middelen j in stand te honden, daartoe is de kring v&n Nederlanders in de goudstad niet in staat. Tal van landgenooten te Johannesburg, voor den oorlog in goeden doen, die zich, en alle Nederlanders terecht, met bond en tand verzetten om de kans op een bestaan in Zuid-Afrika prys te geven, verkeeren in zorgelijke geldelyke omstandigheden. In hunne begeerte om verbonden aan de plaats hunner inwoning met het vaderland in contact te blyven, rest lmn niet de kracht oogenblik- kelyk geldelyke offers te brengen, hnn rest slechts de goede wil. Aan Nederland de taak, om door steun aan de Kamer van Handelsinlichtingen, eene instelling levenskracht te verzekeren, die de vraagbaak kan zyn, waar op alle vragen van practisch belang Nederlandsche belang hebbenden een antwoord vinden. Aan Nederland de taak ook, en vooral in Zuid-Alrika, op taalverwant terrein, eene instelling in stand tc houden, die naast het Informatie Bnreau te Pretoria, en naar wy hopen mettertijd versterkt door dergelyke stichtingen te Kaapstad en Bloemfontein, op strikt zakelijk terrein de samenwerking bevordert, waaraan het (wie als ingewijde is er, die dit niet toestemt) te herhaaldelijk heeft ontbroken. Dat in Znid-Afrika de er varing in den kring van Nederlanders tot meerdere organisatie dwingt, is door het tot stand komen van genoemde stichting bewezen. Bowyzen van praktisch optreden leverde de Kamer te Johannesburg reeds herhaaldelyk. Zoo adviseerde zy door berichten aan ons de Nederlandsche belanghebbenden in handel en nijverheid o. a. in 1905 over kansen van afzet voor Nederlandsche artikelen, enz. enz. 1 Jan. 1906 statistieken, 22 Jan. advies over bnitenlandsche merken op Nederlandsche sigaren, idem over kwaliteit Nederlandsche kaas, 29 Jan. jaarverslag. Maart statistie ken, 2 April advies over verpakking van visch, augurken, snyboonen, idem waarschn- wing aan ambachtslieden, 16 April nienwe ervaring in zake slechte verpakking van visch, kwade praktijken, N"derl. leverantie van diagonaal stof niet volgens monster, over de beteekenis van kafferartikelen, 30 April statistieken enz 14 Mei advies in verband met veiling van planten en struiken uit Nederland, ongeschikte maanden, 28 Mei nienw tarief van invoerrechten, met aan wijzing van belangrijke veranderingen en de gevolgen, 4 Jnni uitslag van Nederl, pro cedure in zake ovortreding van de wet op de handelsmerken, alle mededeelingeu waar van verscheidene aan de pers toegezonden door de Nederlandsche binden werden op genomen. Men zal ons moeten gelooven als wy be weren, dat medo door tal van bemoeiingen, waarvan vooralsnog geene mededeeling in de Nederlandsche pers kon geschieden, de Kamer bet bewijs heeft geleverd dat ook te Johannesburg door den zakelyken inlich tingsdienst ten bate der Nederlandsche be langen met voordeel kan worden gewerkt. Dat de praktyk dit moge erkennen is onze ernstige wensch. Altyd de kat nit den boom te willen zien, gaat tegenover het buitenland niet op. Wa ren er geene gunstige nitzonderingen, het hernieuwde vertrouwen, de hernieuwde ener gie in overzeesche gewesten zonde ten op zichte van Nederland natnnrlyk zyn uitge bleven. Maar de nitzonderingen zyn te weinig talrijk, zy laden op te enkele schouders de taak om het Nederlandsch aanzien op de overzeesche markten boog te honden. Het verdient Wel overweging in hoeverre deze toestand mag voortduren. Mededeelingen voor tal van nationale zaken en bedrijven van overwegend belang, bereiken de Ne derlandsche belanghebbenden niet anders dan nit de 2e of 3e hand. Indien het Nederlandsch consnlair orga nisme niet door bet particniier initiatief wordt aangevuld, blyven wy ten opzichte van bnitenlandsche tarieven, aanbestedingen, en zoovele gegevens van min of meer offl- cieelen aard achter, wat erger is, geraken wy naarmate de staatsbemoeiing overal .toeneemt, meer en meer achter by onze groote naburen. Op één overzeesch veld, in Zuid-Afrika zouden wy dit achterstaan meer dan elders betreuren. Meer dan elders, omdat van alle vreemde overzeesche gewesten in Znid- Afrika voor Nederland de organisatie niet alleen door taalverwantschap aangewezen, maar ook door de aanwezigheid van tal vun Nederlanders alleen met eenig geld mogelijk is. En inderdaad welk een klein offer is er voor de goede organisatie van eenen Ne- derlandschen Handelsinlichtingendienst in Znid-Afrika noodig. Met een jaarlykscbe bydrage van vyf en twintig Golden door enkele honderden zaken mannen in Nederland, kan de Kamer te Johannesburg in stand blyven niet alleen, maar ook hare werkkring worden uitgebreid. Sterven stichtingen als deze in den vreemde af, nit gebrek aan Nederlandsche belang stelling, men bedenke wel wat daarby op het spel staat. Het zyn niet de slechtsten die het vader land vaarwel zeggen, het zyn ook niet de minst nationaal-gezinden. De toenadering tot Nederland die zy zoeken, is vooral voor een klein land* als het onze, te waardeeren ten doren plicht. Reeds zyn het Alg. Nederlandsch Verbond en de Zuid Afriknansche Vereeniging, die ieder 50 in de kosten der Kamer te Jo hannesburg voor dit doel toezegden, voor gegaan. Van die zyde is daarmede een voorbeeld gegeven dat in Znid-Afrika met de grootste sympathie is begroet. Aan de praktyk in Nederland om te toonen dat z|j de schakel in Nederlandsch-Zuid- Afrikaansch verkeer ook als zakeninstelling waardeert. Voor de Vereeniging Het Bnrean voor Handelsinlichtingen, 0. KAMERLINGH ONNES, Directeur. Amsterdam, Juli 1906. Do instandhouding van zakeljjke vereeni- gingen als de Kamer van Handelsiulichtingen to Johannesburg, wordt uit volle overtuiging van het nationaal belang dat dergelyke in stellingen beoogen, door ondergeteekenden aanbevolen Algemeen Nederlandsch Verbond, Prof. Mr. W. van der Vlagt, Voorzitter van het Hoofdbestuur te Leiden. P. J. de Kanter, Algemeen Secretaris, te Dordrecht. Nederlandsche Znid-Afrikaansche Vereeni ging, G. A. A. Middelberg, Voorzitter van het Hqofdbestnor te Baambrngge, Paal den Tex, Secretaris van het Hoofdbestuur te Amsterdam. Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika, Amsterdam. Transv. Bank en Handelsvereniging v.h. Baerveldt Heyblom, Amsterdam. Van Nederl. zyde te Johannesburg ontving de Kamer ook eene dergelyke by drage. MARKTBERICHTEN. Gouda, ia Juli 1906. GRANEN. De aanvoeren zijn vrij wel af- geloopen. Alleen van tarwe komt nog iets voor. Tarwe: Zeeuwsche 7.90 4/ 8.20. Mindere dito 7.50 4 7.70. Afwijkende 6.50 6 75. Polder 6.50 4 7,40. Rogge Zeeuwsche 5.75 4 6.-~. Polder -.4 Buitenlandsche per 70 kilo h Gerst: Winter -.— A Zomer 4 k J Chevalier 6.25 4 6.75. Buitenl. voergerst pier 70 kilo 5.50 4 5.75, Haver per hectoliter 4.20 4 475. Per 100 kilo ƒ9.25 4 9.50 Hennepzaad: buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 4/775 Kanariezaad xï.4 12.50. Erwten Kookerwten - 4 Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6.75 4 7.—. Boonenbruine Boonen 4 Witte boonen 4 Paarden boonen A Duiven boonen -. -- 4 Mais per 100 Kilo: Bonte Amerikaansche 6.15 4 6.30, Kleine ronde 7 4 7.50. Vsfcwarklt. Melkvee, redel. aanvoer, handel en prijzen staande. Vette varkens, redel. aanvoer handel vlugger 22 a 24 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer handel flauw, 18 A 19 ct. pier half K.G. Magere Biggen goede aanvoer handel stug 1.25 4 1 75 per week. Vette Schapen red. aanvoer, handel vrijwel, 18.-4/30.-. Lammeren weinig aanvoer handel matig, 4 Nuchtere Kalveren goede aanvoer handel vlug 9— 4 12 Gras kalveren red. aanvoer, handel geen 4 - Fokkalveren 104/ 18.—. Kaas aangevoerd 96 partijen handel zeer vlug. ie kwal. 30.— 4 31.— 2de kwal. 27 a 29.Zwaardere 32.-—. Noordhollansche Boter, 1257 stukken van half K.G. Handel vlug. Goeboter 1.30 4/140. Weibotcr 4 1.15 4 1.15. L.K. H. K VRIJDAG 13 APRIL. Staatileemruten. Portugal. Oblig. 3e Serie (r. 050 3 59»/,, - Oblig. 3e Serie Ir. 2500 3 59*/,, RusLARD.Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96' Azm. Japan Obligatien 1899 4 74'/, 74'/, Columbia. Geconsolideerde Bni tenlandsche Scbnld. Recepis. L. 100 VI, 24- PrtmieUeninqen. Bkloie, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 102'/, - SehMpvaart-MaaUehnppijen. Aand. Holland-Galt Stv.-My. 35 Hypotheeh-Banktn- Pandb. idem idem 4 99 Psndb. Rotterd. Hypb. 4 101'',, Pandb. Rotterd. Hypb. 3V, 97'/, - Pandb. Standaard Hypb. 4'/, 1000, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 9»'/. Pandb. Utreohtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOO'/i Pandb. Zuid-HoII. Hypb. 499'/, Pandb. te Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100'/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41', 101 Bewijzen van Deelger. North w. Pac. Hyp. Bank I 90'/, Pandb. Bataafscbe Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Nod. Hypotbeekbrielbank 4 99" Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/, Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoor uitylttninarn, Italus. Oblig. Zaid-Italiaansclie Spw.-Mij. A. 367'/, Diversen Mjj. tot Expl. Laan van Meordervoort 1902 89'/, VAN tot ongekend lage prjjson. Burgerlijke Stand. GEBOREN10 Jnli. Cornelis, onders A. Fokkers on E. M. do Rens. 11. Maria Johanna Cornelia, onders C. Nieawenliuyzen en J. W. C. »an Eyk- GEHUWD: 11 Juli. W Streng en G. van der Veer. A. L. Hoogteyling en 8. S. Hoffman. J- W. H. C. van Staveren en T. W. Vos. - M. J. Geeverding en D. J. de Jong. Reeuwijk. GEBORENAngenita, onders D. van Ilamswyk en D. A, van Greuningen. Aaltje, ouders A. Krult en J. Verbree, OVERLEDENA. van der Heiden 3 m. GEHUWD: J. Laros en M. Schouten. Ondertrouwd: P. BOKHOVEN Ws. is C. J. VAN VREUMINGËN. Gonda, 12 Jnli 1906. Huwelijksvoltrekking 25 Jnli n.s. Bjj arrest van het gerechts- bol to 's Gravenliage d.d. 11 April 1906, is vernietigd bot vonnis der Arrondissemonts-Reclitbank te Rotterdam d.d, 21 Maart 1906, waarbij de boedel van den heer GERARDUS CATHA- RINUS FORTUIJN DROOGLKEVER, in loven notaris te Gouda en aldaar 13 Novem ber 1905 overleden, werd verklaard in staat van laillissement, terwijl 3e tegen 's Hols arrest ingestelde voorziening in cassatie werd verworpen, bij arrest van den Hoogen Rand der Nederlanden d.d. 29 Jnni 1906. De Curatoren Mr. S. J. L. VAN AALTEN Jr., Advocaat, Rotterdam. Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF, Advocaat, Gonda, zgn thans door nienw gevonden toepassingen onze Im olievergetchlldertlr Por tretten Petntore-Hogaerte. Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet knnnen bereiken. Men overtnige zich, geen imitaties voor de eehle te ontvangen. GeïU. Prjjsconrant met een aantal onge vraagde getnigscbrilten gratis op aanvraag. Boxtel. U. BOD A li ma Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bij wien modellen te bezichtigen zjjn.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2