r ao ïeman.| Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 14 Juli 1906. No. 10078. 45ste Jaargang. /lerken Bultenlaadscli Overzicht. LEVENSSTBIJB. er I lijders I OSTADE. tELILLETOy. KEXMSGEVIXG itinxr N j gratis ge- andelaar l«8 MAN A Z*. k <36 M«* er)117 mtant. jfkaartworlt aonden door rniniol. reletei n No. 67. De Uitgave «lezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering v»n Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per [tost 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. pkookt «oer «te- Ah «ol TM ibrWkon. >K.U rkelyke hulp «DA: ilchtAl M»j n te dos Mm dea mordlgl Mrddbo- £SM1. 0.60 0.72 0.80 0.99 ‘0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 108 ryn l.« 1.08 yn'1.80 099 0.90 1 44 (iOllIMHE COCBANT slissen, maar ik reken des te stelliger op het jawoord. Nooit! riep Jessy met ogvlammendo woede. Een man toebehooren, die in my niet anders ziet dan een artikel van een handels-overeenkomstEen egoïst die alles wat anderen heilig en dierbaar is, ten offer brengt aan zyn stoffelijke belangen I Nooit of te nimmer! Sandow nam weinig of geen notitie van dit hartstochtelijk protest. Zoo Jessy zijn dochter geweest ware, dan zou hy haar eenvoudig hebben bevolen en gedwongen zich naar zyn wil te voegen, maar hy kende de grenzen zijner macht als voogd te goed om hier iets dergelyks te beproeven. Hij wist bovendien dat zijn gevreesde autoriteit, Waar aan hy haar sinds zoolang had gewend, ook een soort van dwangmiddel was voor het jonge meisje, en hij was vast besloten dit middel te zullen aanwenden. We zullen zien, zei hg opstaande. Ik rgd nu naar het station en denk u binnen een uur aan myn broer te zullen voorstel len. Vporloopig verzoek ik je alleen hom te leeren’kennen; bét overige zal zich vanzelf wel vinden. Adieu Met deze woorden verliet hy de kamer en dadelijk daarop hoorde men buiten het rijtuig voortrollen, dat hem naar het station reed. {Wordt vtrvolgd) Een part. tel. uit Londen dd. 12 Juli meldt: Hedenmorgen raakte naby Crawley, in Sussex, een Vanguard motor omnibus, op weg van Orpington in Kent naar Brighton, buiten controle bij het afdalen van een heu vel. Het voertuig sloeg om on van do in zittenden, behoorendo tot oen gezelschap pleizierreizigers, worden tien gedood, twintig gewond. Reuter seint uit Parijs, d.d. 12 Juli In zijn vonnis neemb het Hof van Cassatie als .nieuwe feiten” aan het stuk no. 371 uit het geheim dossier, waarin de letter P. werd verandere in D. Deze vervalsching, zegt het Hof. levert het vermoeden van de on- schnld van Dreyfus, evenals hot tweede nieuwe feit, het stuk no. 26 uit het geheim dossier, betreffende de organisatie van den spoorwegdienst dat niet was overgelegd aan den Parjjschen krijgsraad. Alles wjjst er op zegt het vonnis, dat de dagteekening op dit stuk door kolonel Henry eerst word gesteld na het proees-Z.oIa. Deze feiten in verband met hot overige onderzoek bewjjzen voldoende de onschuld van Dreyfus. Het blijft vaststaan, dat het bordereau door Estorhazy is geschrevende beschul diging uit dien hoofde sproot slechts voort uit de omstandigheid dat reeds voor de in hechtenisneming van Dreyfus verraad en spionnage is gepleegd. Dreyfus wordt derhalve vrijgesproken ran elke ten-laste-legging berustende op het bordereau. De slotzin van het vonnis luidt: (Het Hof) .overwegende dat van de beschuldiging tegen Dreyfus niets blijft bestaan .dat derhalve geen verwijzing behoort te worden uitgesproken .vernietigt bet veroordeeiend vonnis; .verklaart dat door dwaling en ten on rechte een voroordeeliA heeft plaats gehad, ,en gelast de openbaarmaking van dit vonnis in vjjftig dagbladen, ter keuze van Dreyfus.” De regeering verklaarde besloten te zyn aan den Kamer voor te stellen het arrest vnn het Hof in alle gemeenten van Frankrijk te doen aanplakken. Morgen zal in do Kamer en Senaat de dringend-verklaring worden gevraagd van een voorstel tot wederopneming van Pic- qnart en Dreyfus in het leger. De president van den ministerraad deelde den heer De Pressensé mede, dat het ministe rie in beginsel heeft besloten kolonel Picquart te bevorderen tot brigade generaal en kapi tein Dreyfus tot majoor. De heer De Pressensé vraagt dat aan Dreyfus het kruis van hot legioen worde geschonken en dat de officieren, die by de vervalschingen betrokken zyn uit het leger worden verwijd‘rd. De Senaat besloot Met 184 tegen 29 stem- stemmen om als hulde aan de gerechtigheid en aan burgermoed de borstbeelden van Scheurer-Kestner en Trariex te plaatsen in de galerij voor de zittingszaal. In een onderhoud met een verslaggever van de „Temps” verklaarde Dreyfus dat de tyd voor de enquête hem oneindig lang was gevallen. Hij weigerde overigens zich uit voerig over een en ander uit te laten, daarbij voegend, dat bij, als officier geen interview kon toestaan bij richtte dankbetuigingen tot de verdedigers der waarheid. Do advocaten Mornard en Demange gin gen Dreyfus geluk wenschen en omhelsden hem bartelijk. Dreyfus, die zich moeite gaf zyn ontroering te bedwingen, drukte hun krampachtig de hand en bedankte hen hartelyk voor de bijstand gedurende 13 ja- ren van smartelijke beproevingen. Een aan tal vrienden gaven hem bewijzen van deel neming. Naar verzekerd wordt, werd het arrest uitgesproken met 31 stemmen voor en 18 tegen. Uivoegnel. urkuinende A ATRONEN F p. p. tegen Z nrkrygbaar Haag. f Lord Robots hooft Dinsdag in hot En- gelsche Hoogerlmis wear eens een pleidooi voor den dienstplicht gehouden en Lord Milner steunde hem. Wel werd de naam dioïftlplicht niet genoemd, maar de algemeens oefenplicht, dien Roberts wil, komt daarop toch neer. Milner beweerde o. u., dat Duitsch- land zyn bloei te danken heeft aan de school, die het volk daar in het leger doorloopt, een begrijpelijke redeneering, merkt de Star stekelig op, voor oen man, die toch eigenlijk een Duitscher is. Van regeeringszjjde ver klaarde Lord Portsmonth, dat het ministerie onder geen vorm don dienstplicht zal voor stellen en dien ook niet noodig acht. Wel is bet bereid de oefening in den wapenhandel aan lagere en middelbare school aan to moedigen, al wil 't ook daar geen dwang, niet alleen om de weerkracht van het volk te verboogen, maar vooral om het jonge geslacht lichamelijk te ontwikkelen- 2) Hy hoopte steeds dat een schoonzoon hem eenmaal in de zaken zon opvolgen. Het was hem echter niet vergund de vervulling van dien wensch te mogen beleven. Neen, zei Jessy zacht, want het zou hem niet in ’t hoofd opgekomen zyn mij een keuze op te dringen, zooals u nu doet. Sandow maakte een ongeduldige beweging. Wat zijn dat toch voor overdreven uitdrukkingen I Ik denk er volstrekt niet aan je te dwingen, maar ik eisch met groots beslistheid dat je naar reden luistert en niet zoo maar onvoorwaardelijk een verbintenis afwijst, alleen omdat deze nu eenmaal niet aan je romantische ideeën beantwoordt. Je bent negentien jaar en je moet er aan be ginnen te denken een huwelijk te sluiten. Ideale verbintenissen, zooals jjj je die droomt, bestaan volstrekt niet. Voor iedereen, die naar je hand zal dingen, speelt je vermogen een hoofdrol. De tijden van onbaatzuchtige liefde zyn roede lang voorbij en als do een of andere je ook al zoo iets mocht voor- spiegelen, dan doet hjj dat alleen om die Inrichtingen welke" gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. G. van Hofwegen en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener blikslagerij en verlakkerij met moffel, in het perceel aan de Boelekade, wijk R No. 36, kadastraal bekend sectie A No 4033. GOUDA, den 13 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. VAN DE VELDE. Weth. I.B. De Secretaris, BROUWER. De 9e Juli 1906 zal een merkwaardige dag blyven in do geschiedenis van Wur- temberg de beide Kamers hebben toén de grondwetsherziening definitief aangenomen de „Standesherren” waren eenstemmig, van de leden der Kamer stemden er nog 21 tegen, byna alle centrumsteden. De nieuwe toestand in Wurtemberg wordt nu in hoofdzaak aldus: Om tot lid van de Kamer verkiesbaar te slechts een Moslem zitting hadden. Wie in Egypte leeft en eenig begrip hoeft van het geen er omgaat, woet heel goed dat hetgeen te Denshawi gebeurde, »n uiting was van anti-Europeesche gevpfrens. Wy eischen rechtvaardigheid, gelykheid, vrijheidwy wenschen een grondwet die ons de macht geeft om over onze eigen zaken te beslissen; de vrienden der vrijheid in Engeland mo gen verwachten dat Egypte, dat aan de wereld do oudste en hoogste beschaving schonk, geen veld van barbaarschheid zal worden, doch een land waar beschaving en gerechtigheid even vruchtbaar zullen wezen als de gezegende bodem." De .Figaro” bevat een langen brief van Mustapha Kamel-pasja, leider der Nationa listische party iQ Egypte, naar aanleiding van het gebeurde te Denshawi en van de commentaren daarover in de Engelsche pers en in het Lagerhuis. .In naam van al wat heilig is op aarde", protesteert Kamel-Pasja togen hetgeen sir Edward Grey in het Lagerhuis zeide over het bestaan van godsdienstig fanatisme in Egypte. „De minister is onjuist ingelicht’’, schryft Kamel-pasja. „Indien er in Egypte godsdienstig fanatisme bestond, hoe zou het dan mogelijk zyn dat 52 muzelmannen te recht stonden voor en veroordeeld werden door een hof, waarin vier christenen en benydenswaardige party niet voor zich te zien verloren gaan. Het is noodig, dat je daarvan te voren wordt doordrongen, dan zal een latere ontgoocheling, welke niet kan uitblijven, je minder hard vallen. Er lag een ongeloofelijke koelbloedigheid in de ijzige kalmte waarmede hy zyn nicht dat alles verzekerde, daarmede alle illusiën en idealen van het jonge meisje oplossend in een eenvoudige rekensom, waarvan haar vermogen de uitkomst was. De lippen van Jessy trilden pijnlijk by deze uiteenzetting, want de onfeilbare zekerheid waarmede zy werd uitgesproken, toonde ten volle dat Sandow daarmede zyn innigste overtuiging weergaf. Zy had het immers zelf reeds on dervonden wat het zeggen wil een ry'ke party te zyn en daardoor voedsel te geven aan allerlei baatzuchtige berekeningen der man nen met wie zy in aanraking kwam Ook de voogd zag en eerbiedigde in haar alleen de rjjke erfgename een smartelijke ge dachte voor een jong en onbedorven wezen, wier hart alleen om geluk en liefde vraagt Hier heb je iets dergelijks niet te vreezen, vervolgde Sandow, die haar zwygen als een soort van toestemming beschouwde. Dit huwelijk biedt van weerszijden evenveel voordeelen- Gustaaf ontvangt met je hand een vermogen en een aanzienlijke positie in onze handelswereld jjj bljjft daardoor deel* genoote in de zaken van je vader en je hebt de zekerheid dat dit vermogen, onder het beheer van je man nog zal vergroot worden. De zaak is zoo duidelijk en een voudig, dat ik je hardnekkige tegenstand volstrekt niet begrijp, temeer wyl ge je altijd voor Gustaaf hebt geïnteresseerd. Je hebt zyn dagbladartikelen steeds met onomwonden geestdrift gelezen. Omdat ik geloofde in hem die ze schreef Omdat ik het voor onmogelyk hield dat al die gloeiende uitingen van vaderlandsliefde, dat die geestdrift voor alles wat waarlijk schoon en grootsch is slechts frazen konden zijn, een huichelachtig gevoel dat men over boord werpt, wanneer het eigenbelang dat Vordert. Och, die helden van de pen kennen nu eenmaal geen ander wapen dan die frazeolo- gie, zei Sandow met een afwerend gebaar. Dat brengt hun beroep mede 1 Het zou er mooi uitzien als ze elk hunner woorden door een daad moesten bevestigen- Gustaaf heeft geschreven zooals zijn positie en de geest des tyds dat eischten, en nu handelt hy zooals hem door verstandig overleg wordt ingegeven. Deed hy dat niet, dan zou ik hem als kompagnon volstrekt niet kunnen gebruikenMaar laten we nu niet verder over die zaak redetwisten I Ik dring er niet op aan dat ja vandaag of morgen zult be- JHE--j IE -F Pinna UAL geknipte rde plaat. \KELi patroon. CHILD- Telefoon 67 A DVE II TENTIEN worden geplaatst van ’15 regels a 50 Centten; iedere regel- meer Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Adverténtiën tot 1 uur des midd. zijn, moet men 25 jaar zyn (tot dusver 30 voor de Tweede, 18 voor de Eerste Kamer). De Eerste Kamer, die tot dusver bestond uit 4 prinsen, 19 „Standesherren’’ (waarvan 13 katholiek) en 6 leden, door den. Koning benoemd krygt 50 ledenbehalve do reeds aanwezige komen er by vertegenwoor digers van verschillende maatschappelijke groepefi co instellingen, ook hooger onder wijs, handel en nijverheid, schoon eik slechts met 2 of 3 leden. De verondenfe instelling van hot stemmen by opdracht aan een ander vervalt, maar de „Standesherren" mogen zich door een agnaat laten vertegenwoor digen. De Tweede Kamer zal nog slechts bestaan uit verkozenen volgens het algemeen, gelyk, geheim en rcchtstreeksch kiesrecht; maar van tweeerlei oorspronguit districts- vorkiezingen en proporiioneele verkiezingen. Tot de eerste groep behooren de afgevaar digden der zes „goede steden"Ellwangen, Heilbronn, Ludwigsburg, Reutlingen, Tübin gen, Ulm, en die van de 63 Oberantsbozirke. Proportioneel zulten gekozen worden do 6 afgevaardigden van de goede stad Stuttgart (daarmee zal de sociaal-democratische al leenheerschappij aldaar vervallen), en de 17 „Ersatz-Abgeordneten", te kiezen uit twee districten Neckarkreis en Jagstkreis. Het begrootingsrecht wordt ten gunste van do Eerste Kamer gewijzigd, in zoover als geen belasting zonder toestemming van de beide Kamers verhoogd, verminderd of afgeschaft mag worden. Tot dusver had de Eerste Kamer slechts bet recht de begroo- ting in haar geheel aan te nemen of te verwerpen, en in dat laatste geval werden de stemmen in de beide Kamers tesaamgo- nomen, waarbij de Eerste met haar 29 loden altyd door de Tweede met 93 overstemd moest worden. De Ersatz-Abgeordneten die in de Tweede Kamer gekozen zulten worden, komen 'in de plaats van de 23 bevoorrechte leden, die oorspronkelijk tot taak hadden, het rem mende element te vormen tegenover de vol gens het algemeen kiesrecht gekozen overige kamerleden. Thans wordt de Tweede Kamer homogeen. Merkwaardig is, dat hoewel de groepeering der partijen in de nieuwe Wur- tembergsche Tweede Kamer allicht gelijken zal op die in den Ryksdag wat door het centrum als een goed voorteeken beschouwd zou mogen worden juist het centrum hot totstandkomen der hervorming het hevigst bestreden heeft. Men verwacht dus blijkbaar geen voordeel voor het clericate element van de nieuwe instelling. Daar komt bjjdat de Eerste Kamer al evenzeer veranderd wordt als de Tweede, zoodat zy waarschijn* S

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1