TS. ten werk. AIME lor AART uikbanr zonder ERE mijl irnan. iVïenM’s- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 20 Juli 1906. No. 10083. srken UultenlaRdsch Overzicht. LEVENSSTRIJD. AAN Zn.» I OSTADE. bËÏÏ 45ste Jaargang adres rk tEl'ILLETOX. ltSClI magazijn, io. 1 1.17 j gratis ge- nndelaar iNDELAAR. s. 'N, Den Haag. plaatsen. rma VA£ geknipte de plaat. KER patroon. CHILD- JA: KMAN *Z». IE-- E- Teletoi n lïo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs, per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. (iOIIISCII E (OlltiVI. IJvoegsel. 9 orkomende A LTRONEN p. tegen f irkrygbaar laag. Tusschen San Salvador en Guatemala zjjn, door de goede zorgen van president Roose velt en van president Porfirio Diaz van Me xico, de onderbandelingen reeds begonnen. President Roosevelt heeft de volgende be palingen gemaakt, die door de regeeringen van San Salvador, Guatemala en Honduras zijn goedgekeurdAls leider der onderhan- delingen treedt op de plaatsvervangende minister van biitenlandsche zaken Bacon. De onderbandelingen worden gevoerd aan boord van den Amerikaanscben kruiser Mar blehead, die daarvoor in de wateren van Guatemala gestationneerd wordt. Als scheids rechters zijn aangewezen de gezanten der Vereenigde Staten in Guatemala en San Salvador, en de Mexicaansche gezant bij de Midden-Amerikaansche Staten. De beslissing dier scheidsrechters, zelfstandig gegeven onder leiding van minister Bacon, die slechts een adviseerende stem heeft, wordt door de regeeringen van Guatemala, San Salvador on Honduras zonder tegenspraak aanvaard. t De Rijksdoema beeft gisteren een leven dige vergadering gehad. Aan de orde was het verslag van de commissie over het voor stel om aan het volk een manifest te richten in zake het vraagstuk van den grond. Próf. Petrasjitski vond een dergelijk manifest, feitelijk tegen de regeering van het land ge richt, bedenkelijk het zou ook, daar bet op een polemiek tegen bet ministerie zou neer komen, het aanzien van de Doema verlagen. Hij stelde voor, de zaak te verdagen. Dat werd verworpen. De voorzitter deelde mede, dat er 55 sprekers ingekomen waren. Ér werd be sloten, dat ieder slechts vyl minuten mocht spreken. Prof. Karawajef zeide o. a., dat de leden der Doema zich hun verantwoor delijkheid wel bewust moeten zijn, aangezien het volk geen ander gezag in het land er kent dan haar. Zij wordt dus aansprakelijk gehouden voor ’t geen er in Rusland gebeurt. Een aantal sprekers pleitten er voor, dat de Doema zich in de kwestie van het grond bezit rechtstreeks tot het volk wendde. Met 185 tegen 99 stemmen werd toen be sloten, niet uiteen te gaan voor bet voqrstel voor de eerste maal gelezen is. Graaf Heyden verwijt vele leden van de linkerzijde gebrek aan politieken zin. Het was beter in de afdeelingen te werken, dan tot middernacht te zitten luisteren naar klinkende volzinnen, die altijd denzelfden inhoud hebben, n.l. dat het ministerie niet het vertrouwen van het volk heeft. Tegen acht uur wordt de zitting een uur vertraagd. Na de hervatting komt de vergadering meer en meer in opgewonden stemming, vooral na een rede van Lednitski, die zegt, dat de Doema zich aanstonds tot het volk moet richten en niet wachten tot steden en dorpen in vlammen opgaan en het geheele land aan de anarchie ten prooi wordt. Van de linkerzijde worden deze woorden stormachtig toegejuicht. De gemeenteraad van Mannheim heeft de aanvankelijk gedane toezegging dat de Duit- sche sociaal-democraten daar van 23 tot 29 September in den aan de gemeente behoo renden Rosengarten hun partijcongres zouden mogen houden, ingetrokken, omdat het mo gelijk is dat de groothertog van Baden, in verband met de viering van zijn 80sten ver jaardag en gouden bruiloft, in dien tijd te Mannheim zal komen. De sociaal democratische Volksstimme te Mannheim ziet in deze verandering van be sluit een toeleg van minister Schenkel, die alle soorten GLACe on n HEERflN zaak dat zij mijn vrouw wordt? Voorloopig schijn ik althans de meest schitterende voor uitzichten te hebben op een blauwtje Dwaze meisjesgrillen, anders nietszy beeft ’t zich nu eenmaal in ’t hoofd gezet dat aan een huwlyk noodwendig een liefdes roman moet voorafgaan. Maar het zal je daarom toch niet zoo zwaar vallen terrein by haar te winnen, en het overige kan je gerust aan my overlaten. Jessy is veel te onzelfstandig, om zich ten slotte niet naar myn wil te voegen. Nu, van deze onzelfstandigheid heb ik niet veel bemerkt, zei Gustaaf droogjes. Miss Clifford sprak tamelijk kordaat toen ze mij de vleiende verklaring gaf, dat de kennisma king met my een der bitterste teleurstellingen haar levens was. Sandow fronste het voorhoofd. Heeft ze dat gezegd? Woordelyk, en ze liet die onthulling vergezeld gaan van blikken en gebaren welke maar al te duidelijk verrieden hoe laag ik in haar achting aangeschreven sta. ’t Is by haar een zeer eigenaardige mengeling van meisjesachtige schuchterheid. In ons vader land zou een meisje een vreemdeling niet zoo dadelyk by de eerste kennismaking de les lezen. Toch niet, Jessy is door en door Duitsch, zei Sandow. Zy is het volkomen evenbeeld Majoor Dreyfus is niet, zooals oorspron kelijk het plan was, ingedeeld by het 12e regiment artillerie te Vincennes, doch by den staf van de artillerie directie in die stad, in een nieuw gecreëerde betrekking van onder directeur. Van nationalistische zyde wordt beweerd, dat deze verandering verband houdt met de vrees van den minis ter van oorlog, dat Dreyfus minder vrién delijk door zyn collega’s van het 12e artil- lerie-regiment ontvangen zou worden. De overste van het regiment, Samuel, had intusschen reeds te kennen gegeven, dat Dreyfus kon rekenen op een vriendschappe lijke en welwillende behandeling van de zyde der collega’s. Dreyfus heeft veertien dagen verlof ge vraagd om een reis te maken in Zwitserland Omtrent de reeds gemelde botsing tusschen twee electrische trams in Frascati, by Rome, wordt gemeldHet ongeluk is te wyten aan de overlading van een der trams. Zondag had in Frascati een groot feest plaats, ter viering van het vyftig-jarig bestaan van den spoorweg. Duizenden menschen waren uit Rome gekomen. Toen het feest afgeloopen was, werd een uit Rome komende tram, die enkele minuten later weer vertrekken zou, stormenderhand besprongen door de menigte. De motorwagen rangeerde om weer aan het hoofd der wagens te komen. Daar echter het station gebouwd is aan den top van een heuvel, zetten de wagens, door het zwaro gewicht der passagiers, zich van zelf in beweging- De snelheid werd gevaarlijk. Het personeel, na vergeefs getracht te hebben de remmen aan te zetten, sprong van de wagens en enkele minuten later reden de wagens op een van Rome komende tram. De schok was ontzettend. De beide treinen schoven over elkaar. Verschrikkelijk was het geschreeuw. Bloedende passagiers tracht ten uit de ramen te kruipen. Zestig menschen werden gewond, vah wie verschillende doodelyk. r). \tant. Reuter seint uit Boedapest, dd. 18 Juli Minister-president Wekerle verklaarde aan een deputatie van groot-industrieelen, dat de campagne door Oostenrijk op touw ge zet tegen den invoer van Hongaarscho pro ducten moest worden beschouwd als een schennis van het beginsel van reciprociteit; hy bedreigde Oostenrijk met represaille maatregelen. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de minister, dat de tolbarrière tegen over Servië noodzakelyk was voor de belan- verloving met Jessy openbaar gemaakt is, treedt ge als deelgenoot in de firma. Aarzel dus niet al te lang met je aanzoek. Jessy is als erfgename natuurlijk een gezochte party, en ze is het volgend jaar reeds meer derjarig. Bovendien heb ik op ’t oogenblik zeer groote ondernemingen in voorbereiding, en ik moet overtuigd zyn dat ik onbeperkt over het geheele bedrijfskapitaal kan be schikken. En daarom moeten miss Clifford en ik trouwen I vulde Gustaaf aan. Sandow voelde de spottende uitdrukking wel die in de woorden van zyn broer op gesloten lag, maar hy scheen er niet op te letten en hy antwoordde met volmaakte on verschilligheid Men moet met de menschen rekenen als met getallen, daarin ligt het geheim van het welslagen. En gy zult je zeker niet over myn berekeningen behoeven te beklagen. Zy verzekeren je, behalve al de voordeelen van dit huwlyk, ook nog het vooruitzicht op myn vermogen Je weet dat ik geen anderen erfgenaam en bloedverwant heb dan jou. Geen anderenwerkelijk vroeg Gustaaf met een eigenaardigen nadruk, ter wijl hij den blik vast op het gelaat van zyn broer richtte. (Wordt vervolgd). 7) En waarom niet Dat sluit tenminste onverschilligheid uit. Deze heb ik trouwens by miss Clifford niet te vreezen. Zy is in hooge mate tegen mij ingenomen, en ze re kent het my aan als een soort van verraad jegens myn vaderland, dat ik je raad heb opgevolgd en naar hier gekomen ben. Ja, bet meisje zit Wol met romantische ideeën, zei Sandow op een toon der grootste ergernis. Dat heeft ze te danken aan de sentimenteele opvoeding welke de moeder haar gegeven heeft. Clifford was nooit er toe te brengen aan die dwaze opvoeding een andere richting te geven, hoewel ’t hem persoonlijk volstrekt niet aan gezond ver stand ontbrhk. Hy verafgoodde zyn eenige dochter en vond alles goed en mooi wat in haar was Enfln, als Jessy eenmaal je vrouw is, zal je nog heel wat werk hebben om er die overspannen denkbeelden uit te krjjgen. Er speelde om de lippen van Gustaaf een bijna ironische glimlach, toen hy antwoordde Houdt ge ’t dan voor een uitgemaakte Augustus op reces gaat, gelegenheid zou hebben over de Transvaalsche constitutie te beraadslagen. Lord Elgin en Winston Churchill zullen echter hnn handen vol hebben, wanneer zij voor Augustus met het ontwerp klaar willen zyn. Want de Ridgeway-commissie is wel is waar op weg naar Engeland maar tegelijkertijd is een commissie uit de Trans vaalsche progressisten, bestaande uit sir Percy Fitzpatrick, Abe Bailey en sir Wil liam van Hulsteyn naar Engeland vertrokken, om daar persoonlijk huune bezwaren en meeningen te bespreken Het is te hopen, dat de eenstemmigheid, die niet verkregen kon worden toen de com missie in Transvaal was, te Londen spoedig zal worden gevonden. Want er is haast by, als de regeering haar belofte, in het Huis gedaan, zal willen houden, daar het Parle ment op 14 Augustus met reces gaat. In Frankryk schijnt een beweging te ont staan, om de Egyptische nationalisten te steunen, in den strijd tegen Engeland. De Figaro waarschuwt daartegen en insinueert, dat die nationalistische woelingen in Egypte door Duitschland worden gesteund, om Enge land moeilijkheden te berokkenen. Frankryk, dat zelf een Mohammedaansch ryk heeft in Afrika, moet alles doen wat het kan, om het Panislamisme te bestrijden. De Figaro noemt daarom de „Fransche sympathiön voor de nationalistische beweging in Egypte pure waanzin.” barer fhoeder en heeft geen enkelen karak tertrek van haar Amerikaanschen vader. Maar dat voorloopig daargelatenwe zullen eerst eens over de hoofdzaak spreken. Ik heb er niet aan getwijfeld dat je myn voor stel zondt aannemen. Dat je ’t zonder eenig voorbehoud deed, verheugt me, want het bewyst dat je, ondanks je idealen als schrij ver, nog genoeg gezond verstand hebt over gehouden om te kunnen rekenen, en daarop komt het hier vooral aan. Jessy is in elk opzicht een schitterende party, welke je onder andere omstandigheden moeilykzoudt kunnen veroveren. Voor my komt het er in de eerste plaats op aan het zeer aanzienlij ke vermogen van Clifford in onze zaak te behouden. Onze belangen zijn daarom dezelf de, en ik hoop dat we over elkaar tevreden zullen zyn. Dat hoop ik rok, zei Gustaaf lakoniek. De zuiver materieöle opvatting der voor gestelde verbintenis van de zijde zyns broeders scheen hem volstrekt niet te verwonderen. Het blyft dus by onze schriftelyke af spraak, ging Sandow voort. Je treedt voor loopig als volontair in de zaak, om je met den loop der werkzaamheden eenigszins ver trouwd te maken. Dat is niet moeilijk voor iemand als jy, die daartoe een voldoende ontwikkeling bezit. De rest is alleen een kwestie van oefening en routine. Zoodra je de sociaal-democraten een hak heeft willen zetten. Want volgens dat blad, zou het niet onmogelyk zyn dat de groothertog Mannheim pas in October zal bezoeken. Het Engelsche Lagerhuis heeft Maandag een belangrijk stuk van de onderwijswet afgedaanvolgens verscheiden toonaange vende sprekers van regeerings- en oppositie- zyde beide, belangryker dan de heele ove rige wet. Inderdaad gold ’t nu het belang van het schoolkind, en niet de geloofsver schillen tusschen de ouders. Met instemming- van nagenoeg het heele Huis kreeg nl. het onderwysgezag de bevoegdheid om voor kinderen in de lagere school de gelegenheid te openén, gedurende de vacantie zich op school nuttig en aangenaam bezig te houden (voor de kinderen uit de achterhoeken der steden een uitkomst), en werd het verplicht, schoolartsen te benoemen om de kinderen by hun komst op school en later genees kundig te laten onderzoeken. Verder werd bepaald, dat er speelplaatsen ingericht zullen worden, waar kinderen uit verschillende scholen terecht kunnen, ook in de vacanties. Dan besloot het Huis om het onderwysgezag de bevoegdheid te geven, ouders aan te moedigen hun kinderen op school te laten ook na den tyd, dat zy ze er af mogen ne men, door hun een tegemoetkoming te geven voor ’t verlies aan loon, dat de kinderen anders in ’thuishouden zonden brengen. In den loop van het debat smeekte Balfour den minister van onderwijs om zooveel mogelyk aan „het afschuweljke vacantiewerk” een einde te maken. De minister had er ooren naar. Vermelden wy nog, dat do minister terloops de dansles op school aanprees. Hy noemde het dansen een nuttige en tevens een sierlijke kunst. De Engelsche Regeering wil klaarblijkelijk haast maken met de invoering van een con stitutie, van zelfregeering, in Transvaal. De liberalen zullen de belofte inlossen, door Kitchener namens de conservatieve regeering tijdens de onderbandelingen van Vereeniging gegeven, maar die noch Chamberlain, noch Lyttelton hebben vervuld. In het Lagerhuis vroeg Maandag-avond Lyttelton inlichtingen over de plannen der RegeeringLyttelton, die als minister vol strekt geen haast had, behalve met de im migratie der Chineezen, heeft nu plotseling groote behoefte om „de plannen der Regee ring” te kennen. Sir Henry Campbell-Bannerman kon hem antwoorden, dat het Huis, voordat het in 0 60 0.72 0.80 0.99 0.72 135 0.99 0.72 1.08 108 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1-44 Telefoon No. 89 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rt der S.S, i'land. Reisboek voor

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1