I CACAO. Drank lamp /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 21 Juli 1906. Pio. 10084. Buitenlaadsch Overzicht. toekomst LEVENSSTRIJD. sle Cacaobonen. IIAS alhier. iTKB” N IHiA DON, FELILLETO). 45st<‘ Jaargang. ZONEN, c. Ij Verspreide Berichten. J 9 i gratis ge- ïan delaar Zeit” meldt „tJvlb UW1U mtreert Italië t «MAN Z» iD IUL8EB0SCH. is' direct op mgen. everd en is te AZIJN B 13. 'irma •N AL geknipte rde plaat. KEU patroon. CHILD- HE -- IE- rustig, is zeer m zeer zuinig, oo men zich Gasfitter. im, 25/1 ’06 sheidt zich in n gemakkelyke fijne geur en tot een eerste Engeland weigert nog altoos de verhoo- ging der Turksche douanerechten goed te keuren. Dit besluit Beeft in diplomatieke kringen te Konstantinopel een onaangename verrassing doen ontstaan, want, de arbeid van vele maanden wordt daardoor te niet gedaan. Die verrassing is te grooter, daar de collectieve nota aan de Porte, waarin de principieele toestemming tot het verhoogen der douanerechten wordt gegeven, ook door den Engelschen gezant geteekend is. In Konstantinopel weet men niet, waaraan deze ommekepr in de Engelsche meening moet worden gewetenmaar men vermoedt dat de quaestie der Bagdadspoorweglyn er achter zit. De besprekingen in het Engelsche Parlement hebben tot dat vermoeden aan leiding gegeven, vooral de bekering dat Engeland Turkye geen nieuwe middelen wil toestaan, waardoor de Porte in staat gesteld voegsel. uorkomende ATRONEN p. p. tegen 'erkrygbaar Haag. chef inderdaad een der eerste plaatsen in de handelswereld innam. Gustaaf Sandow, die geroepen zou worden om die positie te deelen, al moest hy zich voorloopig ook tevreden stellen mot de be scheiden rol van volontair, had zyn nieuwen werkkring aanvaard, maar legde vooralsnog niet de minste geestdrift daarvoor aan den dag. Zyn broeder bemerkte tot zyn groot misnoegen, dat hy zyn taak slechts opvatte als een soort ontspanning, voornamelijk aan getrokken door het nieuwe en ongewone. De ernst en waardigheid van don aanstaanden chef lieten zich nog hoegenaamd niet gelden en hy maakte van de vryheden en voor rechten eens volontairs een zoo ruim mogelijk gebruik. De bezienswaardigheden der stad en haar omgeving schenen- hem meer te boeien dan de kantoren der firma. Zyn broer spoorde hem op zyn gewone scherpe wyze tot meerdere belangstelling en grootere werk zaamheid aan, zonder daarmede echter veel te bereiken. Gustaaf gaf hem geregeld in alles gelyk, doch deed even geregeld ook steeds zyn eigen zin, zich tegen alle verwytin- gen verdedigend met do onveranderlyko be wering, dat hy voorloopig nog maar alleen de gast van'het huis was en zich nog met de organisatie der onderneming en den gang der werkzaamheden vertrouwd moest maken. (Wordt vervolgd). 1 De Gazzetta del Popolo deelt eenige bij zonderheden mede over de onderhandelingen die aan het sluiten der Abessynische over eenkomst vooraf gingen. Er is een oogenblik geweest, zegt dit blad, dat Italië de ver denking op zich laadde, de onderhandelingen te willen afbreken. Niet alleen de Italiaan- sche gezant in Londen deed door zijn be sluiteloosheid die meening ontstaan. Ook de gezanten van Frankrijk en Engeland te Rome kregen by hunne gesprekken met Sonnino dien indruk. In Frankrijk was men daarover zoo onge rust, dat de regeeging aan den minister van buitenlandsche zaken te Londen de vraag stelde .Gelooft gij dat Italië zich zal terugtrek ken P En is dat bet geval, zullen wy dan bet verdrag alleen aangaan Of de onder handelingen afbreken P” lp Londen geloofde men echter niet aan de plannen, die Frankrijk Italië toeschreef. En de Engelsche regeering had het by ’t Een nieuwe dag en een nieuw gerucht. Uit Peterburg wordt gemeld, dat naar in parlementaire kringen verluidt, de Tsaar graaf Witte verzocht heeft, ten spoedigste naar Peterhof te komen. Dit wordt in ver band gebracht met de waarschijnlijkheid, dat onder Witte’s leiding een parlementair kabinet zou worden gevormd. Sommige bladen hechten aan dit gerucht geen geloof, omdat naar hun meening Witte geen parlementair kabinet vormen kan. Hy is, naar zy zeggen, afgetreden omdat hy met de Konstitutioneel-Democratische party overhoop lag. Dit nu wordt door den agent van het Russische ministerie van financiën te Ber lijn, staatsraad von Miller, die onder Witte gewerkt heeft, beslist teruggesproken. Witte heeft niets gehad met de K. I). *- hy heeft zyn ontslag gevraagd, omdat hij niet langer kon of wilde samenwerken met Doernovo, in wiens reactionaire politiek hy een gevaar zag voor het land. In een breedvoerige nota heeft Witte dit reeds in Januari uiteengezet. Hy heeft ech ter zyn ontslag eerst gevraagd toen de bij eenkomst der Doema besloten en aan terug krabbelen nu geen denken meer was. Maar al die maanden, tusscben Januari en Mei, beeft Witte, wanneer er maar ge legenheid was, den Tsaar| er op gewezen, dat samenwerking met Doernovo onmoge- lyk was. rechte eind. Want Sonnino, zegt de Gazzetta del Popolo, had geen ander doel dan Italië’s belangen in Abessynië voor de toekomst afdoende te waarborgen. By de voorgezette behandeling van de onderwijswet heeft het Engelsche Lagerhuis Dinsdag met een meerderheid van een kleine driehonderd stemmen de bepaling aangeno men, waarby er voor Wales een afzondenlyk centraal onderwysbestuur wordt ingesteld, dat door de regeering aangewezen, by bet Parlement vertegenwoordigd zal zyn, zoodat ^dit de leiding behoudt. Balfour maakte zich zeer kwaad, omdat de regeering zonder aankondiging met het voorstel kwam om een afzonderlijken minister voor het Welscho onderwijs te benoemen. Dat was de eerste stap tot de benoeming van een algemeenen Welschen minister, zoo- als er nu reeds een minister voor Schotland en een voor Ierland in de regeering zitten. Dat bracht verandering in de constitutioneele samenstelling van het koninkrijk. Minister Asquith vond die verontwaardi ging opgeschroefd. Het bekende voorstel van de regeering was, Wales een eigen be stuur voor onderwijs te geven, en van de zyde der oppositie zelf was het amendement gekomen, om dat bestuur ondergeschikt aan het Parlement te maken. Dat zou nu ge beuren door dat WelscLe departement van onderwijs een vertegenwoordiger in het Par lement te geven. Met dat al is die Welsche minister van onderwijs, boe zyn titel of rang worden moge, zeker diet begin van Welsch zelfbe stuur. in myn eigen belang. Daar die erfenis kwestie nu eenmaal ter sprake gebracht is, kunt ge je toch ook zeker die belangstelling wel begrijpen. Zeker. Ik merk dat je zeer practisch geworden bent. Des te beter voor jou, dan behoef je dat niet eerst te leeren, zooals ik heb moeten doen. Ik heb een duur leergeld moeten betalen. Gustaaf werd plotseling ernstig en legde de hand op den arm van zyn broer. Ja, Frdns, dat leergejd moet zeer duur geweest zyn, want het heeft je tot een geheel ander mensch gemaakt. Ik vind geen enkelen trek meer terug van den man die je in Europa was. Sandow lachte bitter. Neen, Goddank 1 Er is niets meer overgebleven van den weekhartigen dwaas, die zich het lot van de geheele wereld aan trok, die iedereen vertrouwde en die dat ten slotte als een misdaad moest boeten. Wie, evenals ik. aan dit blinde vertrouwen in de menseben alles ten offer heeft gebracht, zyn eer, zijn geluk, zyn gansche bestaan, krijgt langzamerhand een andere wereld- en levens beschouwing. Maar nu geen woord meer over het verleden. Ik heb dat reeds lang ver “van me afgeworpen, laat het dus rusten Op dit oogenblik opende een bediende de dear van een aangrenzend vertrek. Zooals gezegd, behoorde het huis Clifford Co. tot de eerste der stad, Het talrijke kantoor- en dienstpersoneel en do drukte welke steeds in de ruime bureaux heerschte, overtuigden iederen vreemdeling van de groote beteekenis dezer handelszaak, wier wel iets hooger i de voordeelig- sinere hoeveel- oopere soorten. K. 1 oso 80 Koppen. Mikroskopisch an VAN LED- 8) Neen 1 luidde het korte, maar tevens ruwe antwoord. Je hebt dus je inzithtau nog niet ver anderd Ik meende ander! dat ge, nu er zoovele jaren verloopen zyn, een andere levensbeschouwing zoudt hebben gekregen en eindelijk je Zwyg! viel Sandow hem in de rede. Spreek dien naam niet uit! Het verledene bestaat niet meer voor my, het moet niet meer voor me bestaan. Ik heb ’t begraven op het oogenblik dat ik Europa verliet. Ook de herinnering daaraan? Ook dezeEn ik wil ook niet dat anderen my eraan zullen herinneren. Je hebt dat reeds verscheidene malen in je brieven beproefd en ik meen je reeds dui delijk genoeg te verstaan gegeven te hebben dat me dit zeer onaangenaam was. Waarom kom je er dus nog altijd op terug? Wil je me pijnigen, of heb je er misschien de een of andere bedoeling mee? Gastaal trok even de schouders op. En waarom niet I Ik vraag het alleen zou worden de gevraagde garantie voor dien spoorweg te geven In de vreemde pers is er al herhaaldelyk op gezinspeeld dat het gebeurde tusschen do vloot van Rozjostwenski en de Hullsche vis- sellers by Doggersbank de eigenlijke oorzaak van de ontstemming tusschen koning Eduard en keizer Wilhelm is geweest. Een Hongaarsch blad beweert nu het fyne- van de zaak te weten. Na de beschieting van de Engelsche visschers door de Russen was de algemeene verontwaardiging in En geland zoo groot, dat koning Eduard in overleg met zyne ministers besloten had, in geval Rusland niet dadelyk algeheele vol doening gaf, de Russische vloot mores te leeren. Toen de Engelsche regeering met die maatregelen dreigde, zou te Berlyn aan Rusland werkdadige hulp beloofd zyn. Daar ook Frankrijk door zyn bondgenootschap tot hulp aan Rusland verplicht was, zou En geland het tegen Rusland, Frankrijk en Duitschland tezamen moeten hebben opnemen. De Fransche regeering had echter niets geen zin in dat samengaan en haastte zich dus te Londen, den heelen toestand, ook de houding van Duitschland, bekend te maken en do Engelsche regeering dringend te ver zoeken het niet tot het uiterste te laten komen. Pas daarna stemde Engeland in een scheidsrechterlijke regeling van de zaak toe. Maar koning-Eduard zou Duitschland’s tus- schenkomst niet hebben kunnen vergeten. Van .Duitsche zyde vermoedt men dat deze lezing uit Engelschen koker komt en op dit oogenblik met opzet in de wereld gebracht is. leletoi n Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. I.0U1SI1IE coirivt. Frankrijk. Verscheidene soldaten van het 22e ar tillerie te Versailles, zyn ziek geworden na het gebruik van geconserveerd vleesch. De nu begenadigde anti-militairist iïervé zal opnieuw aanvragen by do Parysche balie als advocaat te worden ingeschreven, en wanneer dat opniöuw wordt geweigerd zal de afgevaardigde Marcel Sembat de zaak in de kamer ter sprake brengen. In hooger beroep is het tegen den suiker- speculant Jaluzot uitgesproken vonnis be vestigd, zoodat hij zyn gevangenisstraf van 1 jaar (voorwaardelyk) houdt Maar zyn boete is gebracht van 3000 tot 25 francs. Duitschland. Aan de universiteit te Straatsburg z!l vermoedelijk een professoraat in de journa listiek worden ingesteld. Een aantal inwoners van Mühlhausen was op 14 dezer naar Belfort gegaan omk Fransche nationale feest mede te vieren ze droegen lintjes in de Fransche kleuren in het knoopsgat. Maar toen zy weer over 1 de Duitsche grenzen terugkeerden, was de politie er als de kippen by om hun die ge vaarlijke dingen” af te nemen. Engeland. Koning Eduard heeft bedankt voor do uitnoodiging om een bezoek aan Canada te brengen. Het grootste deel van Alfred Beit’s ver mogen moet hy vermaakt hebben aan open bare instellingen zoowel in Engeland als in Zuid-Afrika. Wat het vlootplan betreft, schijnt een vergelyk gesloten tusschen do regeering en de oppositieEr zullon n.l. precies zooals aanvankelijk was voorgesteld, twee slag schepen van het „Dreadnought-type wor den gebouwd, maar in plaats van twee pant serkruisers stelt de marine zich met één tevreden. Miss Clifford verzoekt de heeren aan tafel plaats te nemen. De twee broers stonden op; mot het oog op de wending welke het onderhoud ten slotte genomen had, scheen deze afleiding beiden zeer welkom te zyn. Zy traden in de aangrenzende kamer, waar do tafel ge dekt stond en miss Clifford hen reeds wachtte. Gustaaf had onmiddelljjk zyn goeden luim weer teruggokregen. Hy naderde zeer hof felijk de jongo dame er. bood haar den arm, als ware er hoegenaamd niets tusschen hen voorgevallen. Miss Clifford, ik heb de eer my als volontair van hwt huis Clifford Co. aan u voor te stellen. Ik mag u dus nu zeker wel als myn tweeden chef beschouwen, en daarom beveel ik me heel onderdanig in uw welwil lendheid aan. En zonder zich te storen aan de ijzige koelheid waarmede zyn „tweede chef” deze mededeeling aanhoorde, nam hy den arm dien Jessy hem moeielyk kon weigeren, en geleidde haar naar de tafel. De correspondent van de Temps” te Rome geeft eèn verhaal, waaruit men zien kan Hoe ’t in sommige streken van zuidelyk Italië met de volksontwikkeling gesteld is. In het dorp Frigiano, dicht by Bari, ver spreidde zich Maandag bet gerucht, dat er een commissie uit Rome onderweg was, die de schoonste kinderen om den hals kwam brengen. Hun bloed zou zy meenemen om te dienen tot genezing van de koningin van Italië, die aan bloedeloosheid lydt. Spoedig liepen de vrouwen van Frigiano, met los hangende haren en in razernij, op het plein te hoop. Zy bestormden de school en haal den bun kinderen weg. De mannen hadden zich, gewapend met houweel/m. spaden, zei sen en enkelen met geweren en revolvers, by hen gevoegd. De carabinieri en leden van het gemeentebestuur hadden de grootste moeite de menschen tot rede te brengen. Telefoon Mo. 82 A D V ERT E N T I EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote .Jotters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IRK te letten AN worden afgel e- pakjes van vijf n een Ned. one an Nommer er. n nevenstaand Wet gedepo- oering van ge- ivelende WL, RT Lz. Belgis. Reeds is een nieuw schip aangeschaft ter vervanging van het ondergegane schoolschip „De Comte De Smet de Naeyer”. Italië. De „Zeit” meldtSedert eenige dagen concentreert Italië troepen aan de spoorlijn van Bologna naar Udino en Monfalcone

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1