i ,N TM IERK te letten rERE TS. tfo. 10089. Vrijdag 37 Juli 1909. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. fe u i l le rai^. LEVfhxSSTRIJiX 45ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. il OSTADE. adres 1. /lerken I ieman.l ogelte. kotsen nmagazljn, 30. ZONEN, M. 4 »lin vgn breiden en a iarMroa^. <ING, Poelier CRDAM. e Jenever leap PPE. tr bü lts Jz. I L’DA: lerk eten werk. ageljjks verscli Soepkippen, gemeste Eend- Jgels, Fazanten >rs, Reevleesch, conenrreorende maakt franeo i iter). 1.17 ontant. 060 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1-08 108 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1-44 Als eerste getuige in het geding tegen Rüther, den bestuurder van de rnjjn Borussia, is door de rechtbank te Dortmund de mjn- asessor Altholf gehoord die aan het reddings werk na het ongeluk krachtig deel heelt genomen. Op een vraag van den verdediger zeide hp dat de houding van den beklaagde bjj de ramp hem achting had ingeboezemd. Ge tuige bad hem herhaaldelpk moeten waar schuwen, zji'n leven niet in gevaar te bren gen. Ook de andere ambtenaren gedroegen zich lofwaardig. Naar de meening van den getuige, had RUther alles gedaan wat tech nisch mogeljjk was, om de mijnwerkers te redden. Verder bleek nog dat de werkman die do lamp stuk heeft gestooten en de eigenlijke oorzaak van het ongeluk Is geweest, daags alle soorten ÖLACitj en an HEEREN. Feletoi n Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jtost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ambt, want hjj is het type van een versteend bureaucraat en daarom impopulair. Stolypin toonde zich tot dusver een man van liberale neigingen Hy zal waarschijnlijk aan alle tegenwoordige collega’s, die eveneens niet populair zyn, ontslag geven, behalve aan Iswolski. De nieuwe minister president heeft natuurlijk geweten, dat de ontbinding onge regeldheden zou veroorzaken en toch heeft hy slecht den maatregel genomen om den toestand van buitengewone bescherming af te kondigen. Zoo wilde hy toonen, dat hy niet dadelyk tot de meest gestrenge maat regelen wilde overgaan- anders zyn. En twyfel aan de juistheid van de mededeeling van het Fransche blad is zeker zeer gerechtvaardigd. Een gerucht, dat reeds nu de Russische gezant te Londen vertoogen tot de Engel- scho regeering zou hebben gericht wegens de woorden van sir Henry Campbell Ban- nermann, is nog niet bevestigd. In een manifest aan de kiezers, ondertee- kend door de Doemaleden der rechterzyde, o. w. graaf Heyden, prins Livof en de adels- maarschalk Stakowitsj, worden de kiezers aangemaand zich te onderwerpen aan den wil van den Tsaar, die, door de Doema te ontbinden, van een recht dat hem ontwyfel- baar toekomt, gebruik heeft gemaakt. Het zou misdadig zyn te pogen op het kritieke oogenblik van thans het gezag om te werpen. De afgevaardigden verklaren dat zy hun plicht hebben vervuld, maar dat de oppositie tegen,het ministerie gemeenschappelijk wec ken onmo^elyk maakte. Zy vermanen tot kalmte en tot verzet tegen alle geweld dadigheden, die dwaas zouden zyn en slechts tot tegenmaatregelen van de regeering, tot bloedvergieten en den beslisten ondergang van het reeds zoo verzwakte en uitgeputte Rusland zonden leiden. Ten slotte wordt het volk uitgenoodigd zich ijverig voor te bereiden voor de nieuwe verkiezingen en vreedzaam voort te gaan met bet verdedigen van zyn rechten en vryhoden. Dit laatste klinkt ietwat ironisch. Reuter seint uit Londen dd. 25 Juli. De interparlementaire conferentie nam een motie aan betreffende het vraagstuk van de be perking der bewapeningen. Aangenomen werd eveneens een motie van Frankrijk en België, waarin wordt gevraagd, dat de aan staande Haagsche conferentie de contra bande zal beperken tot wapens, munitie en ontplofbare stoffen, en volgens welke het beginsel aanvaard zal worden, dat schepen contrabanda vervoerende of schepen met goederen welke geen contrabanda zyn, mo gen worden vernietigd en dat zelfs tusschen oorlogvoerende partyen particulier eigendom onschendbaar zal zyn, zoowel ter zee als te land. De conferentie is gesloten. Een Japansch oehnings eskader dat ook Ned.-Indië heeft bezocht heeft in Mei een bezoek gebracht aan eenige Austra lische havens Verschillende feesten werden van overheidswege by deze gelegenheid den Japnnschen officieren aangeboden, maar de bevolking toonde zich zeer koel. De Austra liërs houden niet van de Japanners, integen deel zy vreezen deze en de socialistische senator Dawson die met andere autoriteiten door den Japanscben admiraal tot een af scheidsfeest was genoodigd gaf aan deze gevoelens onomwonden uiting. Hy bedankte voor de uitnoodiging mot brutale openhar tigheid Ik kan niet aan uw tafel aanzitten zoo schreef hy ongeveer, ik kan uw wyn niet drinken, uw sigaren niet rooken, want met alle waardeering voor Japan, als een wy’ze, dappere, vooruitstrevende natie, kan ik niet verzwijgen dat ik het niet vertrouw. Naar myn overtuiging zal eenmaal de dag komen waarop Australië de u bewezen vrien delijkheden diep zal betreuren. Het schaven is niet zeer hoffelijk, dat is waar, maar het is eerlyk, eerlyker dan de houding der autoriteiten die de Japanners evenals kaffers en dergelyke onbeschaafde volken den toegang tot het land weige ren, maar de Japansche officieren met lof en vriendelijkheid overstelpen. jy, die nog geen acht dagen voor den kan toorlessenaar zit, me misschien voorschrijven wat ik doen moet, hoe ik myne speculatiön moet inrichten Zeker niet! Maar als zulk een specu latie de gezondheid en het leven van duizen den zou kosten, dan beeft men daarvoor bij ons een anderen naam. En welken P vroeg Sandow dreigend, terwyl hy zyn broer een schrede naderde. Deze liet zich echter niet van zyn stuk brengen en antwoordde op vasten toon Men noemt dat by ons eenvpudig „zwen del 1” Gustaaf! stoof Sandow woedend op, jy waagt hetP Dat geldt natuuriyk alleen mynheer Jenkins, hernam Gustaaf volkomen kalm. De opvallende welwillendheid waarmede hy me ontving, de vleiende bewondering waar mede hy voortdurend sprak over de popula riteit myner artikelen en geschriften, dat alles kwam me zóó verdacht voor, dat ik onmiddellyk bet plan opvatte om persoonlijk een onderzoek te gaan instellen. Jy kent die gronden niet, Frans; in ieder geval heb je ze maar heel vluchtig bezichtigd. Maar nu ik je de oogen geopend heb, zult ge je van de waarheid myner beweringen gaan overtuigen en van die voorgenomen specula tie af zien. (Wordt vervolgd.) (dllllSIIIE 111111411 VAN I worden afgeic- Ie pakjes vau v< en een Ned. ons van Nommer e, an nevenstaan< Wet gedepo voering van ge «velende BIJL, lRT Lz. Ï8) Een enkele vraag, Frank. Ken je die bezittingen uit eigen aanschouwing P Nu, ik zal toch zulk een omvangrijke zaak niet blindelings afsluiten. Zeker ken ik die gronden. Ik ook! hernam Gustaaf lakoniseb. Sandow trad verbaasd een schrede terug. Jy P Hoe is dat mogelyk P Wel, op zeer eenvoudige wyze Myn heer Jenkins, dien ik op uw uitdrukkelijk verlangen te New-York bezocht, verklaarde mij, toen deze zaak ter sprake kwam, dat daarby hoofdzakelyk op my of liever op myn pen gerekend werd. Toen hield ik het toch voor noodzakelyk persoonlyk een onderzoek in te stellen. Dit was dan ook de eenige reden van myn late aankomst, bet eenige doel van myn „pleizierreisje”, zooals je ’t noemde. Ik wilde toch voor alles* weten waar men voornemens was myn landgenooten heen te zenden. Sandow fronste het voorhoofd. Een geheel onnoodige moeite, welke gij je daar gegeven hebt 1 W|j zijn hier niet gewoon zoo omslachtig te werk te gaan. Bovendien vind ik hel al heel zonderling dat je me dit eerst nu, een volle week na je aankomst, vertelt. Enfin, dat doet minder ter zake. We rekenen in ieder geval in de eerste plaats op je relaties in de Duitsche pers. Onze agenten zullen natuuriyk zooveel mogelyk hun best doen, maar dat is niet voldoende. Men is zeer wantrouwend tegen over deze menschen geworden, en de con currentie is daarby zeer groot. De hoofdzaak is dat een der groote, toongevende bladen van Duitschland welks onafhankelijkheid bo ven alle verdenking verheven is, voor onze belangen optreedt. Je bent wel geen mede werker meer van de Kolonial-Zeitung, maar men heeft je daar noode zien heengaan, en het blad zal ook uit Amerika nog gaarne bijdragen van je ontvangen. Een reeks arti kelen, in je bekenden pittigen en overtuigen den styl geschreven, waarborgt ons een groot succes, en als je nu daarby nog je andere journalistische relatiën in ons voordeel weet aan te wenden om aan de zaak zooveel mogelyk publiciteit te geven, dan lydt bet geen twyfel of het volgende jaar zal de Duitsche landverhuizing daarheen geleid worden. Gustaaf had zwijgend geluisterd, zonder hem ook maar met een enkel woord in de rede te vallen; alleen nu richtte b|j bet Reuter seint uit Moskou, dd. 25 Juli. Het Petersburgsche Telegraafagentschap deelt mede, dat de conferentie van aanhangers der uiterste partyen zich tegen de staking heeft verklaard. In Moskou werden zeer vele personen in hechtenis genomen. Naar verluidt, is de revolutionnaire organisatie geheel en al ver nietigd. De leiders dier organisatie in bet leger zyn gevangen genomen. Er is een werkplaats ontdekt, waar bom men werden gemaakt. Aan een journalist verklaarde minister Stolypin eenige dagen geleden De Tsaar wenscht een krachtige regeering om do orde te herstellen. Zyn orde en rust weergekeerd, dan zal bet parlementarisme worden hersteld. Het rondschrijven van den minister-presi dent aan de gouverneurs-generaal en gou verneurs, dezen uitnoodigende aan de onder hun bevelen staande overheden besliste or ders te geven, opdat de orde spoedig en zonder machtsmisbruik worde hersteld, geeft een bevestiging van deze verklaring omtrent do bedoelingen van den Tsaar. Elke rust verstoring moet met kracht worden onder drukt, maar gewaarschuwd wordt tegen on wettige en onverstandige maatregelen, die de ontevredenheid zouden wekken in stede van rust te brengen. En ten slotte wordt nog eens uitdrukkelijk herinnerd aan bet onwankelbaar besluit van den Tsaar om langs wettelyken weg hulp te verschaffen. In verband hiermede verdient vermelding de volgende verklaring van Russische zyde in het Weener „Tagblatt” dat de ver klaring officieel noemt opgenomen De ontbinding van de Doema kon na de jongste gebeurtenissen geen verbazing wekken. Het besluit een manifest uit te vaardigen, had het geduld der regeering uitgeput. De by- eenroeping van de nieuwe Doema op 5 Maart 1907 was wel een lange termijn, maar een daad van politieke wijsheid. De samen stelling van de Doema was niet in overeen stemming met de ware partijverhoudingen, daar slechts een enkele party (Je Doema beheersebte. De verschuiving der nieuwe verkiezingen heeft ten doel ook den anderen partyen het mogelyk te maken zich uit te breiden en aan den verkiezingsarbeid deel te nemen. Dan zouden de kadetten zeer verminderd in aantal in de Doema weder- koeren en dan zou het wellicht mogelyk zyn uit de poema een ministerie te vormen. Goremykin moest ontheven worden van zyn De unionistische bladen, die Sir H. Camp bell-Bannerman hard vallen over zyn „De Doema is doodLeve de Doema1” hebben toch blykbaar vooral den leider van de bun vyandige regeering willen treffen. Want wat heeft de eerste minister feitelyk gezegd P Nadat by de leden der Doema op de in terparlementaire conferentie welkom had geheeten, noemde hy ’t een gelukkig teoken, dat het eerste besluit van de Doema ten opzichte van het buitenland was, dat zy afgevaardigden zond naar die c< nferentie 'om mede te werken aan de verwezenlijking „van die groote beginselen van vrede en welbehagen, die zoo onberekenbaar ver voor uit zyn gebracht door het Russische staats hoofd, die bet eerste Haagsche congres in het leven heeft geroepen.” Na deze buide aan den tsaar, trouwens reeds in een vorig gedeelte van de rede voering om zyn groote verdienste voor de zaak van den vrede gedankt, vervolgde de minister: „Ik houd geen beschouwing over het nieuws dat ons hedenochtend bereikt heeft (nl. van de ontbinding)daar is ’t bier de plaats niet, noch nu het oogenblik voor. Wij hebben niet voldoende kennis van de feiten om te kunnen goed- of afkeuren. Maar dit voor ’t minst kunnen wy zeggen, wy die ons vertrouwen en onze hoop op het parle mentaire stelsel vestigen: Nieuwe instellingen hebben dikwyls een bewogen, ja zelfs een stormachtige jeugd. De Doëma zal in een of anderen vorm herleven. Wy kunnen in allen ernst zeggen De Doema is dood. Leve do Doema I” Welnu, de Engelsche minister zegt hier met andere woorden hetzelfde wat tsaar Nikolaas zelf in zyn manifest heeft gezegd. „Terwyl wy do Doema ontbinden drukken wy onzen onwrikbaren wil uit, deze instelling te behouden”, zoo staat daar te lezen. Do nieuwe Doema zal in Maart bijeenkomen. Dat is ook eenDe Doema is dood Leve de Doema I De „Echo de Paris” komt met bet zon derlinge bericht, dat de Engelsche regeering plan heeft het initiatief te nemen tot een gemeenschappelijke diplomatieke actie der mogendheden tegenover Rusland. Dit klinkt al 'zeer onwaarschynlyk en het bericht zal wel zyn oorsprong vinden in de woorden, door den Engelschen eersten minister by de opening der interparlementaire conferentie gesproken. Deze verklaring hoe voorzichtig ook gesteld van een verantwoordelijk buiten- landsch staatsman was reeds een sterk stuk een diplomatieke actie zou echter heel iets hoofd op en keek zyn broer zoo ernstig mogelyk aan. Je vergeet slechts één kleinigheid, dat ik nameljjk die bezittingen in het Westen volstrekt niet geschikt acht voor landver huizing. De gronden zyn zoo ongunstig mo gelyk gelegen, bet klimaat is in booge mate ongezond, in enkêle maanden zelfs verderfe lijk. De bodem is niet ryk en zou de kosten en moeiten van ontginning en bebouwing niet loonen. Bovendien ontbreken alle hulpmid delen voor oen dergelyke exploitatie, en de landverhuizers die er zich zouden hebben neêrgezet, zouden omkomen van ziekte en ellende zy zyn zonder «enige bescherming aan alle mogelyke vyandelyke elementen prysgegeven, en allen die ben uit Europa volgen, zouden hetzelfde lot deelen. Sandow had met klimmende verbazing toegeluisterd, en deze verwondering was tot woede gestegen toen hy eindelijk uitriep Wat is dat voor een dwaze overdrij ving! Wie beeft je dergelyke dingen in 't hoofd gepraat, en hoe kan jy als vreemdeling deze toestanden beoordeelen. Wat weet jy daarvan? Ik heb ter plaatse de meest volledige inlichtingen ingewonnen, en ik verzeker je, dat ze juist zyn. Onzin I En al ware dat ook zoo, wat heb ik my daarover te bekommeren? Wil Telefoon No. 8* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1