ra WTHEE. 0 )rank CACAO. lamp* rnstig, is zeer m zeer zuinig, oo men xleh M Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10090. 1 toekoms Buitenlaiidsch Overzicht. I LEVENSSTRIJD. ie CacaoliooaeD. IJ AS alhier. □ON, JTER”, V DEN ZONEN, i. Zaterdag 88 Juli 1906. 45ste Jaargang. #3 FEV ILL E TON. I van gratis ge- tandelaar Verspreide Berichten. hoezeer Te Bodmin (Engeland) is de liberaal ge- NEMAN AZ« is direct op ngen. everd en is te D iülsebosch. bezocht Woens- Noorweg.n, die i OM 30 Koppen. Mikroskopiech u> VAN LED- Gasfitter. AZIJN B 13. irma NAL geknipte ide plaat. KEK patroon. CHILD- HE-- IE - - - - >RK te letten ro worden afgeie- i pakjes van n een Ned. on» an Nommer er un n even staan Wet gedepo- roering van ge- ^velende HJL, RT Lz. m, 25/1 ’06 :heidt zich in n gemakkelyke fijne geur en tot een eerste 'a> Op het ütlQ salon inweidend. vereenigingen zyn van oordeel, dat het gun stige oogenblik voor de bedoelde reuzenbe- tooging niet is aangebroken. De meerderheid der arbeiders echter schynt vóór een staking, dat bljjkt althans uit het feit, dat reeds eenige dagen voor de ontbinding van de Doema -- toen echter* reeds de vrees voor een dergeljjke maatregel begon op :e komen - in een vergadering van honderden gede legeerden van den Alrussischen boerenbond van de bonden fan spoorweg, post- en tele- graafbeambten én van andere arbeiders verenigingen met 425 tegen 32 stemmen tot een algemeene politieke staking is besloten. rel iets hooger de voordeelig- inere hoeveel- opere soorten. V. K. lij voegsel. )orkomende ATRONEN p. p. tegen erkrygbaar Haag. WDSCHE COURANT. Telrfoon No. M A DVERTENTIEN worden .geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. U) Sandow scheen weinig geneigd gebruik te maken van den uitweg dien Gustaaf hem opende. Wie zegt je dat? vroeg hij op ruwen toon. Denk je dat ik de honderdduizenden, welke ik in die landerijen gestoken heb, zoo maar zal prijsgeven voor een sentimenteele inbeelding? Het terrein is even goed of even slecht als zoovele andere, en de land verhuizers hebben overal met den invloed van klimaat en bodem te kampen Met de noodige taaiheid en volharding zullen ze dat wel overwinnen. Het zou niet de eerste Duitscbe kolonie zyn, die zich onder de on* gunstigste omstandigheden heeft ontwikkeld. Nadat honderden en nogmaals honder den eerst daaraan ten gronde zyn gegaan. Ik vind het wel wat al te gewaagd op der- geljjke wijze met het leven zijner landgenooten te spelen. Sandow beet zich op de lippen. Hy deed zich blijkbaar geweld aan zyn woede te I bedwingen, en hy antwoordde op scherpen 1 toon kozen met 4969 tegen 3876 stemmen meer derheid- 1093. Men herinnert zich, dat Agar- Robartcs, de liberaal die in Januari ver kozen werd, zyn verkiezing vernietigd zag, omdat er, volgens de rechtbank, zijnerzijds onwettige praktijken waren geweest, en welk kabaal dit vonnis gewekt heeft. De liberale meerderheid was in Januari iets grooter, nl. 1172, maar de liberalen kunnen nog tevreden zijn, want in 1900 bleef de libe raal 1032 stemmen in de minderheid. Van een terugslag na de algemeene verkiezing is dus nog geen sprake. De Fransche minister van onderwijs Briand wordt door zyn partygenooten met blinde woede vervolgd, omdat hy zich niet schik ken wil naar de dwingelandij der vereenigde socialisten en, tegen hun goedvinden, de por tefeuille van Onderwys, Schoone Kunsten on Eeredienst aannam in hot Kabinet Sarrien. Zulk een zelfstandigheid mocht niet onge wroken blijven. Geen laster is thans wreed genoeg om den knappen minister by zyn voormalige socialistische vrienden onmogelyk te maken. Zoo schreef onlangs Marx’ schoon zoon Paul Lafargue, in het party-orgaan der socialisten een zeer hatelijk artikel, waarin Briand o.m. beschuldigd werd 30,000 frs. per jaar aan te nemen van een metal lurgie maatschappij, die zich daarmede zyn steun verzekerde by het doen van bestel lingen. De minister heeft terstond in oen gepeperd Schrijven aan den redacteur van genoemd blad verklaard, dat hy alle verdachtmaking en laster langs zich weg liet loopon, alleen niet dezo, dat hy omkoopbaar zou zyn. Hy brengt dan Lafargue in herinnering, dat deze het bedoelde lasterpraatje niet bedacht, maar aan clericale bladen als de Croix en de Nouvelliste de Lyon ontleend heeft, en dat die kranten in den verkiezingsstrijd er mede aankwamen doch terstond Briand’s krach tige domenti opnamen. Lafargue nu nam wel de lastering, maar niet het dementi over. Dat juist Lafargue dit gevecht begonnen is behoeft niet te verwonderen. Deze ver trouweling van Jules Guesdo heeft zich reeds herhaaldelyk van den steun der clericalen bediend om niet slechts de republikeinsche bourgeoisie te bestrijden, maar ook de socia listen die hem niet revolutionair genoog zyn. zoo ki achtig had geworkt aan den opbouw der stad, die in den korten tyd van 2jaren uit haar asch is herrezen. Ook had de Keizer nog een vriondeljjk woord voor koning Haakon, als wiens gast hij zeide zich te beschouwen, en wiens va derlijke zorg voor zyn jong ryk hij ten zeerste roemde. Het schynt nog rustig te zyn in Rusland, het schynt, want de berichten vloeien schaars en de censuur werkt gestreng. Nergens nog hoort men van oproerige bewegingen en de officieuse telegrammen melden met voldoe ning, dat er nog geen voorteek enen zyn te bespeuren van een algemeene staking. Alleen uit Brest-Litowsk kwam het bericht van een muiterij, die spoedig onderdrukt was, terwijl uit Odessa rustverstoringen worden gemeld. Maar deze feiten staan op zich zelf en kunnen moeilyk beschouwd worden als een antwoord op de ontbinding van de Doema. De leden van de Doema zyn niet in hech tenis genomen toen zy uit Wiborg te Peters burg terugkeerden en voorloopig schijnen de beide Martijen haar kracht slechts te meten in mawesten en contra-manifesten. Maar zooals de „Westm. Gazette” zeer terecht opmerkt, de regeeringsparty is hier in het voordeel, want zy kan de pers dwingen haar manifesten openbaar te maken, terwijl zy de publicatie van de oproepen der tegenpartij kan beletten. In de eerste dagen zal het wellicht nog wel rustig blijven, zoo althans oordeelen verschillende buitenlandsche correspondenten in Rusland. „De Russen”, zegt de Peters- burgsche correspondent van de „Daily News”, „zyn slechts langzaam in beweging te bren gen, en wy hebben thans de windstilte, die aan den storm vooraf gaat. Rustverstoringen op groote schaal zyn voorloopig niet te ver wachten.” De regeering echter maakt thans van de gelegenheid gebruik haar positie te ver sterken. Tal van couranten der oppositie zijn reeds onderdrukt, een aanzienlijk aantal personen is in hechtenis genomen, en het heet zelfs al, dat de geheele revolutionaire organisatie is vernietigd. De reactionnairen beseffen wel, dat het antwoord van het volk op den maatregel waarbij men bedoelde het voor langen tyd, misschien voor immer zyn vertegenwoordiging te ontnemen, niet zal uitblijven-, en zy trachten thans op de oude „Moscovitische” wyze, zooals generaal Trepof dat uitdrukt, elk verzet in de geboorto te smoren. Toch is het waarschijnlijk dat ondanks de officieuze tegenspraak weldra een algemeene staking zal uitbreken. Zooals wy reeds mededeelden, hebben de Bond der Bonden en de arbeidersverenigingen het besluit genomen zulk een staking af te kondigen. Een datum voor deze afkondiging is echter nog niet vastgesteld, er is onder de betrok kenen te veel verschil van meening en enkele feletoi ii No. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z6n- en Feestdagen. Ue prijs per drie maanden is 1.25, kanco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT EN. Het was namiddag geworden, en Jessy wachtte met evenveel ongeduld als nieuws gierigheid op bet aangekondigde bezoek. Gustaaf Sandow had haar nog dionzelfden morgen gezegd dat hy iets vroeger dan ge- woonlyk zou heengaan om miss Palm van het station af te halen en naar het landhuis te geleiden, voordat zjjn broer er wi bepaalde uur trad hy dan ook binnen, een jong meisje aan de hai., (Wordt vervolgd.) Maar hoe ben je er toe gekomen zon der opdracht mijnerzijds daarheen te reizen Die overdreven ijver was hier al zeer mis plaatst, en bovendien leidt deze tot niets. Wanneer ik niet op het voorstel van Jenkins zou ingaan, dan stonden tien anderen gereed my te vervangen. Van hem ging het denk beeld uit, en ik ben hem er zeer erkentelijk ▼oor dat hy zich tot my het eerst wendde. Juist tot<een Duitscher Ja, dat is wel een bewijs van bijzondere fijngevoelig heid van zyn kant. Een spottende glimlach krulde de lip van Sandow, terwijl hy ironisch antwoordde Je schynt dus te willen pozeeren als apostel der moraal. Dat strookt anders al zeer weinig met de zeer materieele beweeg redenen welke je hierheen voerden. Je had je vooraf beter op de hoogte moeteè stellen van toestanden en verhoudingen, welke een onderneming als de onze beheerschen. Als jy deelgenoot wilt worden in onze zaak, dan moet je in de allereerste plaats haar belan gen boven alles stellen, en op grond daarvan eisch ik dat je de verlangde artikelen schrijft en dat je ze in de betrokken bladen doet opnemen. Hoor je, Gustaaf? Ik eisch dat van je zonder eenig voorbehoud. Myn landgenooten een ellendig bestaan tegemoet te voeren, nooit 1 Bedenk je goed, alvorene zoo beslist I Opmerkelijk is het zeker, dat enkele dagen voor dat in Rusland het parlementaire stel sel buiten werking werd gesteld, door den Tsaar de herziening van het reglement op den Finschen Landdag en de daarmee ver bandhoudende kieswet werd bekrachtigd. Deze bekrachtiging heeft in Finland groote vreugd gewekt, want thans staat het land aan een keerjunt in zyn politieke ontwik keling. Terwyl nog ongeveer een jaar ge leden Finland zuchtte onder den druk der Russificatie-politiek, heeft het thans een kiesrecht, uitgebreider haast dan eenig ander land. In de plaats van de vier standen, die slechts een vertegenwoordiging van de min derheid der bevolking vormden, komt thans het eenkamerstelsel. Jaarlyksche zittingen worden ingevoerd. De Landdag zal elk jaar op 1 Februari bijeenkomen, „tenzij de keizer en grootvorst een anderen datum vaststelt.” De nieuwe regeling zal op 1 October in werking treden, om den tegenwoordigen Landdag gelegenheid te geven de nog aan hangige onderwerpen af te doen, waaronder ontwerpen zyn over vrijheid van drukpers en van vergaderen en vereenigen. Thans zullen de Finnen gaan streven naar de verkrijging van een zuiver parlementair regeeringsstelsel- De eerste schrede is gedaan. Alvorens naar Zwitserland te vertrekken, waar hy zyn verlof gaat doorbrengen, is Dreyfus, naar de telegraaf reeds gemeld heeft, -ontvangen door den president der republiek. In Joseph Reinach, die hem heeft voorgesteld, heeft Dreyfus al die jaren een taaien steun gehad. Fallières heeft Dreyfus tweemaal de hand gedrukt en hem gezegd, hoezeer „de overwinning der waarheid” hem verheugde. De vervolging van Noord-Amerikanen in de MexiRaansche grensprovinciën, eenigszins zonderling voor wie den toestand niet kent, wordt door de Amerikanen die in Mexiko gewoond hebben, aldus verklaard De beweging is een gevolg van den groe ten toevloed van Amerikanen en Ameri- kaansch kapitaal naar de noordelijke pro vinciën, in de laatste jaren. De bevolking van Chihuahua en Sonora vreest dat de geschiedenis van Texas herhaald zal worden met betrekking tot die staten (d. w. z. dat ze ten slotte gedwongen zullen worden, zich by de Noord-Amerikaansche Unie te voegen). Wel is Porfirio Diaz de Noord-Amerikanen goedgezind, maar als hy sterft zal zyn op- volgorjyeel moeite hebben, het Mexikaansche volk m bedwang te houden, en uit zekere aanwijzingen volgt, dat zelfs aan een zoo populair man als Diaz dat in ’t geheel niet gemakkelyk valt- Men zegt dat Diaz zich als volgt heeft uitgelaten„Ik zal onmid- dellyk maatregelen nemen om verdere aan vallen op vreemdelingen te verhinderen. Als er een paar leiders van de beweging te rechtgesteld zjjn, zal de opgewondenheid spoedig bedaren, en de justitie zal onver biddelijk optreden tegen ai wie zich aan misdaad schuldig maakt.” Keizer Wilhelm, die op zyn jaarlykschen zeetocht in het Noorden is, dag de stad Aalesund 4n hem zulke groote dankbaarheid verschul digd is voor de krachtdadige hulp, die hy haar na den hevigen brand van voor 21/» jaar deed toekomen. De bevolking en de autoriteiten ontvingen hem met groote geestdrift. -De Keizer hield een redevoering, waarin hy uiting gaf aan zyn liefde voor Noorwegen, aan welks gastvrij strand hy elk jaar ontspanning zoekt van zyn zwaren arbeid. Hy verklaarde met genoegen te hebben gezien, dat de bevolking in vast vertrouwen op God door ingespannen arbeid te weigeren Het is de eerste eisch dien ik je stelweiger je daaraan te voldoen, dan is verdere samenwerking tusschen ons on mogelyk. Het ligt in myn macht onze over eenkomst ongedaan te maken, bedenk dat wel Frans, je zult me toch niet willen dwingen Ik dwing je tot niets, ik verklaar je alleen dat we gescheiden zyn als ge in je weigering blyft volharden. Wil je de ge volgen daarvan dragen, doe het dan; ik neem j niets van myn voorwaarde terug. S Hij boog zich over zyn schrijftafel enna^. eenige der daarop liggende papieren, welk»^. hy in zyn brieventasch stak. Gustaaf bleetj zwygend staan, de oogen op den grond ge- richt, terwyl een donkere schaduw over zyn voorhoofd lag. En juist nu, terwyl Frieda op weg hierheen is 1 fluisterde hy in zichzelven. Onmogelyk, dat mag niet Nu? vroeg Sandow, zich weer totzyn broer wendend. Laat my tenminste eenige bedenktyd. De zaak is me zoo plotseling en onverwacht op bet lyf gevallen Ik zal eens overleggen. De andere broer scheen zeer tevreden met dit besluithy had er dan ook niet aan getwijfeld dat zyn bedreiging invloed zou uitoefenen. Frankrijk. Te Firminy hebben stakers getracht een naar een fabriek voerende brug met dynamiet in de lucht te laten springen. Dat mislukte, maar nu werd een aanval gedaan op arbeidf- willigen, van wie er een doodelyk en velen minder ernstig verwond werden, meest door revolverschoten. De botsing had plaats, toen ’t Is goed, op een week vroeger of later komt het niet aan. Ik hoop dat ge je ver stand zult gebruiken en zult Jeeren inzien, dat men rekening moet houden met de toe standen en omstandigheden eWaarin men ge* plaatst is. Kom nu mee;* ’t is meer dan tyd dat we naar ’t kantoor ry’den. Maar nog eens, Gustaaf. Laat je nooit meer ver leiden tot dergelyke buitensporigheden, zonder vooraf mijn meening gevraagd en myn raad ingewonnen te hebben. Dat zou tusschen ^pns altyd aanleiding tot oneenighoid geven, zoudt F positie daardoor on ioodig Jifarzwaren. ze* Gustaaf halfluid, terwyl hü zich raaa,<te zÜn broer te volgen. Deze k'pwliu is tamelyk moeilyk, veel moeilyker 'dan ik gedacht had

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1