fig 0 aar ITS. 7ERZ Aïeutcs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ‘kÏ Maandag 30 Juli 1906. No. 10091. Buitenliiuilscli Overzicht. LEVENSSTRIJD. ogelte. NT. adres B V N kal geknipte 45ste Jaargang* lanlsch magazijn, so. FEL 1 LLETOK. van i gratis ge- tandelaar in toepassingen Ier de Por- 'ris. Zy geven irs niet kunnen geen imitaties beeten. maar n Z2W, Poelier 1RDAM- i aantal onge- op aanvraag. wn .e co. meten werk. igelyks versch Soepkippen, gemeste Eend- gels, Fazanten rs, Reevleesch, ïoncarreerende maakt franco :n modellen te sterk BE-- >E- 'irma rde plaat. IK Eli patroon. CHILI!' fiOUDSCHE COIRAVE i alle soorten GI.ACe en en HEEREN. HJvoegael. jorkomende ATRONEN p. p. tegen •erkrjgbaar Haag. 8^ metingen niet te verloochenen. Dat „ik” werd zachter, hoewel zeer goed verstaanbaar gezegdmaar Gustaaf, aan wiens adres het gerichf was, scheen er hoe genaamd niet door getroffen. Hf| scheen heel erg in zyn schik dat zyn plan gelukt was, terwyl de jonge vreemdelinge met fluisterende, bijna bevende stem antwoordde U is zeer vriendelyk, miss Clifford, en ik hoop alleen maar dat het me gelukken zal uw goedheid te verdienen. Jessy liet miss Palm aan baar zijde plaats nemen, en terwijl ze haar omtrent reis en aankomst de gewone vragen stelde, vond zy gelegenheid haar nieuwe huisgenoote nader te beschouwen. Zy was nog een zeer jong meisje, bijna een kind nog, dat hoogstens zestien jaar oud kon zijn. Maar haar zachte kinderlijke trekken toonden een uitdrukking van ernst en wilskracht, welke aan een dergelijken leeftijd gewoonlijk vreemd zyn. De groote donkere oogen waren gewoonlyk op den grond gericht, en wanneer zy ze een enkele maal opsloeg, dan geschiedde dit met een eigenaardige schuwheid en verlegenheid, welke volstrekt niet by deze ernstige ge- laatsuitdrukking paste. Het donkere haar was eenvoudig naar achteren gekapt, en de rouwkleeding welke zy droeg deed haar nog bleeker schijnen dan ze werkelijk was. - Ii o i»n woei? vroeg Jewy met een De Germania, het hoofdorgaan van het .machtige centrum, roert in een boofdartikel de vraag aan, of er in bet najaar een nieuwe vlootwet te verwachten is. Volgens ‘den staats secretaris van marine is er niets ophanden dan een wetsontwerp om het keizerlijke jacht Hohenzollern door een nieuw schip te vervangen. Maar de Germania schynt te bevroeden dat de vlootparty op het oogen- blik op den kruistocht van den Keizer in Noorsche wateren alle moeite doet, om bem voor nieuwe vlootplannen te winnen. Zy acht het daarom onzeker, of de minister over veertien dagen nog eender zal denken, en besluit: Of de verlangens van de vlootvereenigin- gen voor den herfst in een wetsontwerp vasten vorm zullen krijgen, is nog niet te zeggen; in elk geval verminderen die lieden hun pogingen niet welke voor niet weinigen Telefooi Re. M AD V EBT EN TIEN worden geplaatst 1 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gebouwd worden, wanneer de Haageche con- Jor -ntie zou bewijzen, dat het beperken van de oorlogs-uitrusting voorbarig is. De som, gevraagd voor het beginnen van den bouw dezer schepen, zal zoo klein zyn als mogelyk is, om te voorkomen, dat eerder begonnen kan worden dau laat in hetflnan- cieele jaar, opdat de goede trouw van de Britsche regeering duidelijk uitkome en haar wensch om de bewapening te beperken. Het gewijzigde program werd aanbevolen door de maritieme leden van de admiraliteit, die overtuigd waren, na een vergelijkend onderzoek van do wereld-marine, dat de ba lans niet ten nadeele van Engeland zou overslaan door de voorgesteldo verminde ring. Verspreide Berichten. Intusrchen dreigt de afgevaardigde Erz- berger toet nieuwe onthullingen en hy ver klaart by een gerechtelyke vervolging als getuige te zillen meededen, dat in de zit tingen der begroolingscommissie de direc teur vim koloniën zelf, prins v. Hohenlohe, de misstanden in het leger van Zuid West- Afrika heeft toegegeven. Het is my onbe grijpelijk, zegt de afgevaardigde, dat men thans in het openbaar ontkent, wat men onder vier oogen toegaf. Maar ik zal als getuige alles zeggen en dan zal men zich verbazen te vernemen hoe het in West- Afrika uitziet en hoeveel geld daar is ver morst. hunner zeer voordeelig zyn. (Pantöerplateu Vooreerst is minister Tirpitz hnn een doorn in het oog, en hy moet nu vallen omdat hy toen de stemming gunstig was, te weinig gevraagd heeft. VVy hebben hier het noo- dige al over gezegd. Zelfs als er een nieuwe vlootwet mocht komen, zou er voor den heer Tirpitz geen reden tot aftreden zyn hy heeft van 1898 tot 1900 een zeer grooten draai genomen en kan daarom tusschen 1906 en 1907 een nieuwen nemen. Alleen is het twijfelachtig, of hy iets zou bereiken. In elk geval geeft de staatssecretaris van financiën den doorslag met zyn woord dat hij den Rijksdag geen wetsontwerp met hooge uitgaven zal voorleggen, zonder onmiddellyk de regeling van de geldkwestie mee te bren gen, een zeer gezonde gedachte. Alleen op deze wyze kunnen de ryksgeldmiddelen in orde blijven, wat men met zooveel moeite bereikt heeft. Men moet daarom duidelijk beseffen, waar het geld vandaan moet ko men. In de gegeven omstandigheden zou het alleen te krijgen zyn door de rykssuccessie- belasting uit te breiden tot kinderen en eebtgenooten. Wy zeggen dat nu reeds, opdat niemand later verrast kan zyn, wan neer de zaak aan do ordo komt. Wie die belasting niet wil, moet ook geen uitgaven verdedigen die haar onvermijdelijk zullen meabrengon, het allerminst uitgaven op het schommelende onzekere water Later zal men moeten zeggenHic Rhodus, hic salta al zal dat de drijvers in de vlootvoreeni- ging ook niet naar den zin zyn. De huiszoeking by den afgevaardigde Erzberger in den Duitschen Rijksdag geeft aan verschillende Duitsche bladen aanleiding er op te wyzen, dut er een leemte in de Rykswet is, die dringend voorziening eischt. De vraag is in de eerste plaats of een afgevaardigde wegens een uitlating in den Rijksdag als getuige kan worden opgeroepen. Uit eenige vroegere gevallen maakt men op dat de Rijksdag in groote meerderheid van oordeel is dat zulk een oproeping in stryd is met de wet, die zegt dat geen afgevaar digde wegens een uitlating in die hoedanig heid gedaan, kan worden vervolgd of ter verantwoording geroepen. Maar van andere zyde beweert men dat het oproepen als getuige, geen „ter verantwoording roepen” beteekent. De wet is niet duidelijk, er kan verschil bestaan over de uitlegging van den geest der wet en men dringt dus nu aan op verduidelijking der wettelyke bepalingen. Tevens zou dan beslist moeten worden be paald, dat de Rijksdag tegen rechterlijke huiszoekingen moet worden beschermd. De berichten uit Rusland vloeien zeer schaars. De vraag is nu maar of men ton opzichte van Rusland het bekende Neder- landsche spreekwoord mag toepassen Geen tijding, goede tijding. De meeste correspondenten zyn van oor deel, dat do tegenwoordige toestand van rust tydelyk zal zyn en dat de revolutionairen slechts op een gunstige gelegenheid wachten om op te treden. De regeering heeft wel iswaar een groot aantal revolutionaire leiders gevangen laten nemer., maar van revoluti onaire zyde wyst men er op, dat dit de be weging niet kan vernietigen, omdat de revo lutionairen in Rusland een krachtige centra lisatie missen en men dus door arrestatie van de meest op den voorgrond tredende persoonlijkheden de beweging wel kan schaden maar niet onderdrukken. Voorts wordt melding gemaakt van do opvat tingen van eenige der tot de nieuwe partyen behoorende Russen, waaruit blijkt dat men in bet kamp der vooruitstrevenden niet stil zit en -goede hoop op de toekomst heeft. Intusscben dient erkent dat de Russische regeering - voor zoover daarover hier te oordeelen is mat tact te werk gaat. Zeer verstandig is het dat zy de vroegere Doema- leden, welke te Wiborg hebben vergaderd ongehinderd wil laten. Geen enkele arres tatie had onder de Doemaleden plaats. Alleen schynt men voornemens te beletten, dat zy voor hunne kiezers verslag uitbrengen van de werkzaamheid van de Doema en dit kan wellicht in de toekomst nog tot botsingen leiden. 15) Miss Frieda Palm, stelde hy haar aan Jessy voor. En glimlachend liet hy er op volgenMyn beschermelinge, van dit oogen- blik af onze beschermelinge, daar u zoo goed wilt zyn haar een verblijf in uw buis aan te bieden. Jessy voelde zich pynlyk getroffen door deze wyze van voorstellen. Hy waagde het dus niet zelfs tegenover haar het masker af te werpen en het jonge meisje als zijn verloofde voor te stellen „Beschermelinge,” dat was een veelzeggend woord. Hy wilde zich daarmede waarschynlyk den terugweg mogelyk maken, wanneer de broer zich on verbiddelijk toonde. Miss Clifford beklaagde het jonge meisje van ganscher harte, dat zy zich door zulk een egoist had laten inpal- men, en dientengevolge was de ontvangst hartelijker dan zy aanvankelijk van plan geweest was. Wees welkom, miss Palm, zei ze op vriendelyken toon. Ik ben van alles op de hoogte gebracht, en ge kunt u gerust aan mü toevirtrouwen. Ik pleeg mijn beicher- 1 Frankrijk. Te Alais was een groote pelgrimstocht naar Lourdes georganiseerdvolgens ge woonte had de spoorwegmaatschappij den pelgrims belangrijke reductie toegestaan, maar zie, daar kwam een Vericbt van de regeering, dat zy weigerde haar goedkeuring aan da prijsverlaging te hechten. De tocht gaat nu niet door, maar de spoorwegmaat schappij zal zich tot den staatsraad richten. Duitschland. In de geboorteplaats van den eersten rykskanselior Von Bismarck, namelyk te Schönhausen, zal oen reusachtige zuil te zyper cere worden opgericht. Engeland. Nog „un peu de statistique” Elk jaar wordt in het Veroenigde Koninkrijk eon be drag van 120 millioen gulden voor liefdadige doeleinden ingezameld. De koning ontving gisteren do leden van de Interparlementaire Conferentie Oostenrijk-Hongarije. Keizer Franz Joseph zal in plaats van den, dichter Von Saai’ den bekenden schrij ver uit Stiermarken Potor Rosegger benoe men in het Hoerenhuis. Rusland. Dg czaar moet van plan zyn amnestie voor Finland af te kondigen. Graaf Hoyden, wien een journalist vroeg of hy bet manifest van Wiborg medo onder- teekend had, antwoorddeBen ik verplicht om alle stommiteiten te onderteekenen”. Men verzekert dat Moeromtsef en de andere mede-onderteekenaars van bet manifest zul- Visconli Venosta heeft aan een verslag gever gezegd, dat hy graaf Nigra niet voor den schrijver van het artikel in de Tribuna houdt. Nigra heeft vroeger eens een artikel geschreven, waarin hy mededeelde, dat het verbond van Italië met Frankrijk en Oos tenrijk in 1869 mislukt was, omdat de keizer van Rusland liet weten, dat by zich dan met Pruisen zou verbinden. In de laatste maanden schijnen er vele Joden uil Rusland en Roemenië zich in Pa lestina neergezet te hebben, naar schatting een vijfduizend zyn er te Jaffa geland. Zy hebben zich hoofdzakelyk in de buurt van Ramleh en Lydda neergezet en bebouwen ijverig bet la^d, dat daar reeds grootendeels in bun bezit is By de beraadslaging over de marine be groeting in het Engelsche Lagerhuis, her innerde de heer Edmund Robertoon er aan, dat tiet nieuwe program, zooals het oor spronkelijk was vastgesteld in November jl., inhield het bouwen van vier gepantserde schepen van het Dreadnought type, vyf tor- pedoboot-vernielers voor de groote zee ge schikt, twaalf voor de kust en twaalf on- derzeescho booten. Thans was bet de éénstemmige meening van de admiraliteit, dat dit moest terugge bracht wosden tot drie Dreadnoughts, twee vernielers voor de groote zee, twaalf voor de kusten en acht onderzeesche booten. De to tale kosten van het oorspronkelijk, plan wa ren 9,340,000 pond sterling, terwyl de nieu we plannen slechts 6,800,000 pond vragen. De regeering, aldus vervolgde de beer Ro bertson, is van plan voor te stellen voor 1907/’08 een begin te maken met den bouw van twee gepantserde schepen in plaats van vier, zooals oorsprokelyk het plan was, on der voorbehoud echter, dut een derde zou blik op deze kleeding. Ik heb zes maanden geleden myn moe der verloren, luidde het korte, droevige antwoord. Dat bracht een gevoelige snaar ook in Jessy’s hart in trilling. Ook zy betreurde den dood barer ouders, en by de herinnering aan hen kwam er een smartelijke uitdruk king om haar lippen Dan dragen we hetzelfde lot! Ik ben ook een wees eerst voor een jaar werd mijn vader my ontrukt. De uwe is zeker reeds langer dood Ds lippen van het jonge meisje trilden toen zy bijna onhoorbaar antwoordde Reeds sedert mijn kindsheid.ik heb bem nauwelijks gekend. Arm kind I zei Jessy op deelnemenden toon- Het moet treurig zyn zoo geheel alleen en verlaten op de wereld te staan. O, ik ben volstrekt niet verlaten. Ik heb een beschermer gevonden, den edelsten, der besten der menschen. Et lag een werkelijk roerende dankbaar heid in deze woorden en in den blik, dien zy op Gustaaf Sandow wierp, maar deze nam dat alles met volmaakte onverschillig heid op, en het kwam Jessy voor dat zyn. gelaat daarby een uitdrukking vertoonde als van een pacha. Hy schien dat als een zeer rechtmatig compliment te beschouwen en rétetet n No. De Uitgave dezer Courant1 geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per |K)8t f 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT EN. 50 ets., 75 ct rs en Drogisten UER Rotterdam. LR, Apotheker iVesthaven 181 antwoordde op zyn gewonen luchthartigen toon U ziet, miss Clifford, welk een boogen dunk miss Frieda van my heeft. Ik zou me gelukkig achten als u omtrent my ook een dergelijke gunstige opinie zoudt krygen, maar ik heb er, helaas, al zeer weinig hoop op. Jessy nam van doze opmerking niet de minste notitie. Zjj votid de wyze waarop hij de genegenheid van zjjn verloofde opnam en er zelfs nog min of meer mee bpotte, bepaald afschuweiük, en zy wendde zich wederom tot miss Palm. Voorloopig kan ik u alleen welkom Mjjn voogd kent u nog niet eens, zult heel gauw kennis met hem maken, en ik wensch van ganscher harte, dat het u gelukken moge zyne sympathie te verwerven. Frieda gaf geen antwoordzy keek de spréekster met een zeldzaam schuwen blik aan en richtte daarna de oogen weer zwij gend naar den grond. Jessy was min of meer verwonderd over de wyze waarop het jonge meisje hare woorden scheen op te vatten, toen Gustaaf zich in het gesprek mengde door op te merken U zult in ’t begin een beetje toegevend heid met Frieda moeten gebruiken. (Wordt voroolgd).

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1