bar slamp rustig, is zeer en zeer zuinig, SOO men zich Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken r toekomst Buitenlandsch Overzicht. IEUILUTOX. LEVENSSTRIJD. ioa *TKR”, OON, T, modellen te f ao OSTADE. No. 10101. Vrijdag 10 Augustus 1006,45ste Jaargang. lErikt» op zin te zjjn n n 1 is direct engen. leverd en is te a 0.35 r Nodir- IAZIJN B 13. Gasfitter. i toej&ssingeu rrde Fur 'll Zjj geven s niet kunnen geen imitatiea □A: t gekookt voor de- lapel, van Be) Ala >val ran •brwlran. 1 GO IIISC HE COIRANT aantal onge- op aanvraag. HU Co. teoon»*? a 1b icr. i mam des «■vaardigt weroidbo- 25) En voordat Sandow bet verhinderen kon, drukte zjj de lippen op zijn hand, welke hij nog steeds uitgestoken hield, en verdween daarna tusschen de boomen. Verwonderd en getroffen keek Sandow baar na. Een zonderling meisjeWat beteekende toch die plotselinge afwisseling van schuw heid en vertrouwelijkheid, dat hartstocbtelijk opvlammen na zulke langdurige afgetrokken heid Zij was en zy bleef hem een raadsel, maar Frieda bereikte met haar onvoorzich tigheid en standvastigheid van karakter juist datgene, wat koele berekening by hem niet vermochtzij bad de belangstelling van den anders zoo onverschilligen man gaande ge maakt. En toch had bij alle reden om ver stoord te zijn op dat fantastische kind met zjjn overspannen denkbeelden, maar door al zgn toorn kwam wederom dat zonderlinge, ongekende gevoel in zijn binnenste, dat hem telkens overkwam als hij in die donkere oogen blikte, een gevoel waarvan hij zich geen rekenschap kon geven of het weldadig of wel pijnigend was. Hij vergat, misschien zijn geluk en zijn eer verbrijzeld aan zjjn voeten ligger.. In de wanhoop en vertwijfe ling, welke zich van hem meester maakten, verloor hy alle zelfbeheersching en loste een paar revolverschoten op den roover van zijn geluk. Het lot had hem tenminste bespaard dat hij moordenaar werdde zwaar gewonde genas langzaam, maar Sandow moest zijn daad met een paar jaren gevangenisstraf boeten, Hoezeer ook het recht aan zyn zijde was, de letter der wet veroordeelde hem, en dit oordeel vernietigde ook zyn bestaan. Hy verloor natuurlijk zyn betrekking en kon na voleindiging zijner straf nergens plaatsing vinden. Zjj, die eenmaal zyn vrouw heette, had na de uitgesproken scheiding de hand gereikt aan den man, terwille van wien zy haar echtgenoot had bedrogen, en zjj droeg nu diens naam. En het eenige wat den ar men man nog was overgebleven, wat althans de wet hem toekende, zijn kind, hy stiet het onbarmhartig van zich af. Hy had geleerd aan alles te twijfelen wat hy eenmaal voor waar en rein gehouden hadzoo geloofde hij ook niet meer aan zyn vaderrechten en by verloochende het kleine wezentje, dat een maal het geluk van zyn geheele leven geweest was, het aan de zorg der moeder overlatende, zonder het zelfs nog te hebben teruggezien. (Wordt vervolgd). een positie kreeg," welke hem in staat stelde een bescheiden huiselijk leventje te leiden. En toch, hoe was dit armzalige, bekrompen bestaan verhelderd geweest door den zonnigen glans der liefde en van het geluk, die zyn horizon omstraalde. Een jonge, mooie vrouw, een aanminnig kind, een leven vol zonne schijn, een hoopvolle toekomst, - meer was er niet noodig om den toen nog zoo levens- lustigen man gelukkig te maken. Maar het zou op een vreeselyke wijze eindigen, dat kortstondige geluk! Een vriend van Sandow, dien hy reeds van der jeugd af gekend had, keerde na een langdurige afwezigheid naar het vader land terug. Hy had fortuin gemaakt en was onafhankelyk,zich nooit behoevende te bekrim pen evenals zyn vriend, die den terugkeerende met open armen ontving en hem in zyn bescheiden woning opnam. En daarmede begon een dier familie-drama’s, welke vaak jarenlang in ’t geheim afgespeeld worden, tot ze eindelijk op yreeselijke wyze door de een of andere gebeurtenis aan ’t licht komen. De bedrogen echtgenoot vermoedde niet dat het hart zyner vrouw van hem vervreemd werd, dat hy in zyn eigen huis door het laaghartigst verraad werd omringd. Zijn liefde, zyn vast vertrouwen maakten hem’ blind, en toen hem eindelijk de oogen geopend werden, toen was het te laat, toen zag hy De uitkomsten door de arbeiders in En geland by de laatste parlementsverkiezingen verkregen, hebben blijkbaar den leiders der arbeiders in de Vereenigde Staten aanlei ding gegeven tot een meer zelfstandig op treden. Verschillende berichtgevers van buiten- landsche bladen te Petersburg weten reeds mede te deelen, dat de algemeene staking mislukt is en het Petersburgsche Telegraaf- agentsebap bevestigt dit. De correspondent van het „Berl. Tagebl.” seint: „Terwijl de staking hier ondanks de ijverige bemoeiingen der revolutionairen als geëindigd en geheel mislukt kan worden beschouwd, duurt de staking te Moskou nog voort, maar ook hier vindt zy weinig steun. Hier doen de agita tors wanhopige pogingen om de staking door te voeren, en in strooibiljetten verzekeren zy dat hedenmiddag de spoorwegen en de posteiyen zullen staken en de algemeene staking in waarheid zal beginnen. Maar gisteravond hebben de stakende arbeiders- vereenigingen besloten den arbeid heden te hervatten. Wat de spoorwegen en de post betreft, ik kan verzekeren, dat voorloopig geen staking is te wachten. In de eerste plaats ontbreekt een eensgezinde leiding. Eenige revolutionairen meenen, dat geheel Rusland hun woord zal volgen. Dat is na tuurlijk zelfverblinding. Ter uitvoering van zoo grootsch opgezette plannen, als de om- wenteliogsgezinden koesteren, zyn krachtige, begaafdo leiders noodig, en deze ontbreken thans evenals in het vorige najaar.” Dat het den revolutionairen tot nog toe aan een krachtige eensgezinde leiding ont breekt, is gebleken en dat in de bestaande omstandigheden van een algemeene stakings beweging niet veel terecht zou komen, heb ben wjj reeds eerder opgemerkt. Maar de ongeregeldheden en de onrust van thans schynen ook slechts meer voorpostengevech ten te zyn. De leiders der arbeiders schij nen zelf wel overtuigd van hetgeen aan de bestaande organisatie ontbreekt en zy schij nen voornemens langzaam aan een algemeene beweging voor te bereiden. Volgens een bericht uit Sestroresk aan de „Voss. Ztg.” is gisternacht een geheime vergadering ge houden van den raad van arbeidersvertegen- woordjgers, waarin in beginsel tot een alge meene staking is besloten. Madr ditmaal zou zy over geheel Rusland met zorg worden voorbereid, met welk doel aan alle organi saties in het geheele rjjk uitvoerige aanwy- zingeh zyn gezonden. Het schynt dus wel wat voorbarig reeds nu te spreken van het mislukken van de algemeene staking. Zjj moet feitelyk nog beginnen en zal nog wel eenigen tijd uit blijven. Nog enkele berichten over de Sirio. Toen koning Alfonso te Cowes het ongeluk vernam, seinde hy terstond aan Lopez Do minguez, den minister-president, dat de treu rige tyding hem diep had getroffen. De koning verzocht den minister, de overleven den zyn deelneming te willen betuigen. Een jonge man, die kort te voren getrouwd was, had al zyn krachten ingespannen om zyn vrouw te redden. Toen hy haar ten slotte aan wal had gebracht, bemerkte by, dat hy in de duisternis een vreemde voor zyn vrouw had aangezien. Wanhoop maakte zich van hem meester, wanhoop, die tot waanzin oversloeg, zoodat hy nu opgesloten is en bewaakt wordt. Steeds spoelt de zee nieuwe lyken aan het strand. Men begroot het aantal slacht offers nu op 250. De Espana Nuova verneemt uit Barcelona, dat er verscheiden stoombooten in de buurt waren, toen de Sirio op een klip liep. Toen de Sirio noodseinen gaf, zyn dio stoomboo ten niet te hulp gekomenintegendeel, zjj stoomden zoo vlug mogelyk door. Dit bericht heeft de gezagvoerder van de transatlanti sche stoomboot Poitou zich zeker aange trokken. Hy seint uit Malaga, dat hy te hulp is gekomen zoodra hy bemerkte dat de Sirio schipbreuk leed, en dat hy het eerst ter plaatse is geweest om hulp te verleenen. Volgens een bericht „Nowoje Wremya” zal spoedig de benoeming plaats hebben van grootvorst Nikolai Nikolajewitsj tot oppercommandant van de garde en het geheele leger, in de plaats van de opper- commandanten, die tot nu toe chefs waren van de verschillende militaire districten. Deze betrekking krygt niet het karakter van een militaire dictatuur, daar het mi nisterie van oorlog de administratieve aan gelegenheden bljjft beheeren. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft kort geleden in het Lagerhuis de verklaring afgelegd dat Engeland niet zyn goedkeuring kon hechten aan de ver- booging der Turkscbe toltarieven met drie procent, wanneer niet de zekerheid gegeven was, dat de grootere inkomsten werkelyk voor het doel besteed werdende hervor mingen in Macedonië door te voeren. De tot nu toe door de Porie geboden waar borgen schynen niet naar den zin te zyn van de Britsche Regeering. Uit Konstanti- nopej wordt althans geseind Engeland heeft nog meer waarborgen ge vraagd dan thans door de Pörte zyn gege ven, waarborgen die niet goedgekeurd zyn door de overige mogendheden en geweigerd worden door de Porte. In de laatste bijeen komst van de gezanten, zeiden de vertegen woordigers van de vreemde mogendheden tot den Britschen gezant O’Connor, dat het niet aanging nieuwe voorwaarden te voegen by de eenmaal vastgestelde en goedgekeurde. De heer O’Connor gaf echter te kennen dat zyn regeering waarschijnlijk geen afstand zou doen van de nieuwe eischen, zelfs wanneer verwikkelingen er het gevolg van waren. Telcfo. n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers V IJ F CENTEN. De generaals André en de Négrier hebben Dinsdagmiddag het tweegevecht gehouden, dat onVermydelyk was geworden, doordat de Négrier den oud-minister van oorlog de zer dagen in de krant voor leugenaar uit maakte, Als men leest wat er heeft plaats gehad, dan mag-er eigenlijk niet van twee gevecht gesproken worden. Men oordeele. Generaal André en generaal de Négrier kwamen Dinsdagmiddag op het afgesproken uur beiden in den tuin van prins Joachim Murat, f Prins Joachim woont in de rue Monceau. Daar kwamen ook de getuigen, een hooge dokter uit het leger, een bediende van een wapenwinkel met pistolen, en wat er al zoo by een tweegevecht behoort. Ge neraal Langlois, een der getuigen van de Négrier, had de leiding by de voorberei dende maatregelen. Toen deze maatregelen voor de eerste maal in zyn leven, dat zyn werkkamer en zyn schrijftafel hem wachtten met gewichtige bezigheden; langzaam liet hy zich op een bank neerzinken en keek naar de onstuimig bewogen zee. Eentonig had hy ’t genoemd, dat deinen der golven. De zin voor natuurschoon was reeds lang by hem vergaan, evenals zoovele andere neigingen, maar de woorden van dat gesprek met het jonge meisje klonken hem nog steeds in zyn ziel na. Ja, dat was de Oceaan, en aan gene zjjde daarvan lag bet vaderland. Sandow had daaraan sedert vele jaren niet meer gedachtwat gaf hy nog 0m zyn vaderlandHij was er reeds sedert lang aan vervreemd, hy was geworteld in liet land dat hem had gemaakt tot wat hjj jvas. Het verleden lag even ver van hem Verwijderd als de onzichtbare vaderlandsche kust daarginds achter de nevelen. De trotsche, ryke koopman, wiens naam in alle wereldsteden een goeden klank had, die gewoon was met honderdduizenden te rekenen, keek met zeker verachtelijk mede lijden neer op dat verre verleden, op het bekrompen bestaan van een ondergeschikt beambte in een kleine Duitsche provinciestad. Hoe klein en eng begrensd was toenmaals de horizon van zyn leven, met hoeveel moei ten en zorgen had hy toen te kampen gehad, tot hij eindelyk na lang hopen en wachten Dezer dagen heeft de heer Gompers, de voorzitter van den grooten Amerikaanschen arbeidersbond, de „American Federation of Labor,” een verkiezingsmanifest uitgevaar digd. Hjj herinnert, dat hjj met andere leiders der arbeiders op 21 Maart reeds zich by president Roosevelt had beklaagd over de weinige aandacht, door het Congres aan de arbeidersbelangen geschonken. Toen was het voor de republikeinen nog tijd geweest tot inkeer te komen en hun leven te beteren. Maar er geschiedde niets en geen enkele belangrijke maatregel, door de arbeiders bonden gewenscht, is tot wet verheven. De georganiseerde arbeiders worden daarom opgewekt by de Congresverkiezingen in het najaar krachtig op te treden en zelfstandige candidaten te stellen, daar waar een arbei- derscandidatuur kans van slagen biedt. Waar dat niet het geval is, wordt den arbeiders den raad gegeven, ongeacht de partykleur van den candidaat, hun stem uit te brengen op dien candidaat, van wien voor de behar tiging der arbeidersbelangen het meeste is te verwachten. Hiermede is dus een eerste stap gedaan op den weg tot vorming van een zelfstandige arbeiderspartij. getroffen waren, werden de kampioenen ge haald. Zy werden geplaatst op een grasveld in den tuin, waar ook de getuigen bijeen stonden. Hier las generaal Duchesne, de andere getuige van de Négrier, het proces verbaal voor. Daarop werd aan elk der partyen hun plaats aangewezen. Zy kregen een pistool in de hand, en zoo stonden zy tegenover elkaar, op een afstand van 25 meter, waaruit wy opmaken, dat prins Joachim Murat een grooten tuin heeft voor een stadstuin. Beide heéren kampioenen zetten de kraag van hun jas op. De betoe kenis van deze handgreep is ons niet dui delijk. Een gewoon mensch zet de kraag van zijn jas alleen op als het regent. Het was echter droog weer. Het eenige wat verwacht kon worden was een kogelregen, en daar helpt een omgeslagen jaskraag niet tegen. Maar hoe het zjj, de generaals André en de Négrier stonden daar dan met de pistool in de vuist tegenover elkaar met opgeslagen kraag te wachten op het kom mando vuur. Generaal Langlois komman- deerde vuur. Er kwam vuur. Generaal André schoot zyn pistool af. Daarop gaf generaal de Négrier zjjn pistool aan zjjn getuige Langlois, Langlois gaf het wapen op zyn beurt aan den bediende van den wapenwin kel, en deze loste toen het schot dat de Négrier had behooren te lossen. De bediende schoot in de lucht om het wapen te ont laden. Is dat nu een tweegevecht F De Négrier heeft generaal André beleedigd en hem ge legenheid gegeven een kogel op hem af te schieten. Zelf heeft hjj van de vergunning om te vuren geen gebruik gemaakt. Dat is geen gevecht, laat staan een tweegevecht. Voor een tweegevecht is noodig dat beide partjjen een vjjandige daad tegenover elkaar uitvoeren, althans het ernstige voornemen hebben zulk een daad te verrichten. De Négrier heeft natuurlyk van meet af aan geen plan gehad, op André te schieten. Wat generaal de Négrier bewogen heeft tot deze houding, wordt» niet vermeld. Heeft hy ge neraal André de eer van een schot niet waardig gekeurd? Het is mogeljjk. Van een verzoening na het gebeurde is geen sprake geweest. De twee partjjen verlieten kort na elkaar den tuin en het huis van prins Joachim Murat. Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 0 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 108 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 r). 1.17 itant.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1