I Drank CACAO. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Bulleolandscb Overzicht. lEULLETOiX, LEVENSSTRIJD. rer JAS alhier. le Cacaolwoiea. glijders '111 JUR. en B 88. i>i;a No. 10105.Woensdag 15 Augustus 1906.45 ste Jaargang. HE\MS(,EEL\(i a gratis ge- handelaar ULSEBOSCH. D verkeljjke halp riefkaartworJt gezonden door oom mol. Firma INAL i geknipte irde plaat. (KER patroon. CHILD- drooge Kelder, Jas- en Water* jHE- BE- relet.. n Mo. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommej-s V IJ F CENTEN. n, 25/1 '06 beidt zich in m gemakkelyk fijne geur en tot een eerste rel iets booger de voordeelig- inere hoeveel- opere soorten. V, K. 3 IJ voegsel. oorkomende ’ATRONEN p. p. tegen rerkrygbaar Haag. i.m nsui i: conuw. De Russische party voor vreedzame ont wikkeling der toestanden heeft een rond schrijven gericht tot alle kiezers in het ryk, waarin gezegd wordt .Overal ontwaakt het bewustzijn een al gemeen program op te stellen, ten einde in de nieuwe Doema te komen tot invoering van een constitutioneele monarchie. Een krachtig monarchaal gezag, een volksverte genwoordiging die op vrijheid gegrond is, de gelijkheid van allen voor de wet, en de invoering van de rechten van den burger zyn de voorwaarden voor de vernieuwing en ontwikkeling van Rusland. „Alle nationaliteiten moeten dezelfde staat kundige en burgerlijke rechten krijgen. Het hoogste gezag moet in handen zijn eener krachtige, wettige regeering, die zonder willekeur, maar ook zonder zwakheid de beloften moet vervullen in de „oekase” van 17/30 October opgesomd. Verantwoordelijke ministers moeten waarborgen geven, dat de wetgevende en de uitvoerende macht zullen zamenwerken. „Wat de agrarische toestanden betreft acht de party het niet noodig, dat wordt vast gehouden aan het denkbeeld van gedwongen onteigening van particulier bezit, om vol doenden bouwgrond te krijgen voor de boe renbevolking. „De party voor vreedzame ontwikkeling is een vijand van geweldenarij en van wille keur, onverschillig van welke zijde zy worden begaan Slechts door de wet en in de wet kan de vrijheid van het Russische volk wor den gewaarborgd.” De oproeping is onderteekend namens de party, door graaf Heyden, prins Lwof, en Stakowitsj. helmen Kriegsrat Selle en een commissaris van de crimineele politie in beslag zyn ge nomen. Men zal beëedigde boekhoudkundigen met het onderzoek der boeken belasten. Uit Tirol en elders in de Oostenryksche Alpen komen talrijke berichten over borg- ongelukken, Volgens een telegram uit Bozen is in de Rosengartengruppe in de Dolomieten de koopman Herman Ziegler uit Stuttgart noergestort en dood opgetild. Op de Mon- delscbartc wordt de particulier Adolf Brauns- weich uit Weenen vermist. Tevergeefs is een reddingsexpeditie uitgegaan op onder zoek. De gids Anzian uit Davos, die twee Italiaansche touristen geleidde, is ook in de Dolomieten noergestort en gedood. Een vreeselyk avontuur hebben gehad de schilder Philip Arnold uit Chemnitz; diens dochter en een Hongaarsch luitenant. Dozen bestegen verleden Dinsdag van Antholz uit den Almorhorn, een bergtop van ongeveer 3000 meter. Tengevolge van vermoeidheid van juffrouw Arnold kwam men eerst om 12 uur boven en moest toen een lange ruit nemen. Intusschen waren uit bet zuiden wolken komen opzetten en toen de bergbe klimmers terug wilden gaan flikkerde het onophoudelijk om hen heen. Alen trok in noordelijke richting naar de Patscher Alm, toen plotseling de bliksem in de rotsen boven sloeg en een geweldige steenlawine veroor- zaakte. Deze rolde vlak langs do reizigers heen, die als vorlamd waren van schrik. Spoedig begon het hevig te hagelen. De drie benarde menschen ijlden nu naar beneden zoo snil zy konden plotseling hoorden zy een zwaar geknetter en word do luitenant door een grooten steen ernstig aan den lin kerarm getroffen. Arnold dekte met zyn lichaam zyn dochter tegen de aanroliondo steenen en werd zelf gewond daarby, totdat hy eensklaps het evenwicht verloor en langs de steile helling naar beneden rolde. De luitenant sprong hom na en greep hem op den rand van een afgrond. In hagel en nevels scharrelde men nu verder tot men een soort van overhangende rots vond om een oogen- blik te schuilen on op adem te komen. Die vondst redde bun het leven, want nauwelijks waren zy gezeten of een verschrikkelijke stroom van groote en kleine steenen kwam omlaag, te midden van een diepe duisternis. Toen eindelijk het onweer bedaard was ging men verder en in een toestand, dien zich eenigszins laat denken, bereikte het gezel schap zyn hotel weer. Mej. Arnold had alleen geen wonden opgedaan. Sir George Farrar, de voorman der pro keek Gustaaf aan, als wachtte zy van hem hare verdediging. Hy had zich ook reeds weer hersteld en naderde zyn broer. - Hoor me aan, Frans, ik zal je alles uitleggen Dat is volstrekt onnoodig wat ik met eigen oogen gezien heb, maakt iedere nadere verklaring overbodig. Ik heb je altyd voor lichtzinnig gehouden, maar niet voor zóó eerloos dat je hier, bijna onder de oogen van je aanstaande verloofde Frans, houd nu opviel Gustaaf hem plotseling en op zulk een beslisten toon in de rede, dat zelfs Sandow een oogenblik verbluft was. Dergelijke dingen kan ik me niet laten zeggen, zóóver gaat myn opoffe ring niet. Frieda, kom hierJe ziet, dat we moeten sprekenHy moet eindelyk de waarheid vernemen Frieda gehoorzaamdezy kwam naast hem staan, en hy sloeg beschermend de band om baar middel. Sandow keek mot klimmende verbazing beurtelings beiden aan, en het bleek maar al te duidelijk dat hy hoegenaamd niets van de waarheid ver moedde. Je doet me onrecht met dat verwyt, vervolgde Gustaaf, en Frieda eveneens. Wanneer ik haar kuste, dan had ik recht daarop, het recht van bloedverwantschap! (Wordt vervolgd) taaf in verrukking uit. Kind, je weet niet hoe verstandig je geweest bent met je fijne opmerkingsgave. Kom, daarvoor moet ik je een kus geven 1 Met deze woorden omvatte hy het jonge meisje en kuste haar hartelyk op beide wangen. Maar op hetzelfde oogenblik viel een scha duw in de laan, en daar stond Sandow, die terugkwam om zyn broer Gustaaf meenaar zyn werkkamer te nemen en nu getuige was van dit tooneeltje. Een oogenblik bleef hy sprakeloos van verbazing staan, maar toen trad hy nader en riep* woedend Gustaafmiss Palm Het jonge meisje deed verschrikt een schrede achterwaarts, en ook Gustaaf schrik te toen hy zich zoo plotseling verrast z'ag. Het oogenblik, dat hy nog eenige tyd bad willen verschuiven, was nu aangebroken, dat voelde hy, en hef kwam er dus maar op aan zich er zoo goed mogelyk door te slaan. Wat gebeurt hier vroeg Sandow, zyn broer met woedende blikken aaniiendo. Hoe durf je ’t wagen een jong meisje, dat onder de bescherming van myn huis staat, op zulke wijze te naderen P En u, miss Palm, hoe heeft u zoo iets kunnen dulden! U scbyr.t al heel vertrouwelyk het myn broer te zijn I Frieda bleef het antwoord schuldig en f 0.50 10 Koppen. Mikroskopisch in VAN LED- mentaire kritiek nog zoo goed als braak lag. Men weet reeds dat Erzberger nu ook een veldtocht tegon de contracten van het ryk met de Woermann-lyn heeft geopend. Hy heeft zich acht dagen geleden, naar hy Vrijdag in een vergadering te Dusseldorp meedeelde, een brief aan den rykskanselier gericht, om diens aandacht er op te vestigen dat de schatkist by het monopolie van de Hamburgsche firma Woermann veel meer nadeel had geleden dan in de zaken met Tippelskïrcb. Ten slotte kondigde Erzberger te Dusseldorp aan dat bet centrum in den Ryksdag een heele reoks voorstellen ten bate van een beter koloniaal beboer en een grooter meezeggonschap van den Ryksdag in koloniale aangelegenheden zou indienen. De Berliner Zeitung teekent by de rede van Erzberger aan dat de tarieven welke de Woermann-lyn aan het ryk berekent, vele percenten hooger zyn dan de vracht die anders gevraagd pleegt te worden. Het staat bv. vast dat Woermann voor bet vervoer van waren van Kaapstad naar Swakopmond hoogere pryzen berekent dan voor bet ver voer van Hamburg naar Brazilië gelden I Men weet reeds dat Podbielski zich heeft trachten schoon te wasschen door bekend te maken dat de Keizer, voor hy zyne por tefeuille aannam, alles afwist van zyne be trekkingen met de firma Trippelskirch en er geen bezwaar in bad gezien. De pers beeft er onlangs bare verbazing over uit gesproken dat het gerecht wel tegen de om- gekochten maatregelen nam, maar niet te gen de omkoopers. Dit is nu ook anders geworden. Zaterdag is te Borlyn uitgelekt dat Donderdag de boeken van de firma W. Tippelskirck Co. door den wirklichen ge- Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op den n Augustus 1906 execu toir is verklaard -. Het Kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. No. 1, (belastingjaar 1906/7) Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA, den 13 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 29) Ge vergist je, het doet haar innig leed je zoo te moeten beoordeelen. Ik weet hoe ze daarom gehuild heeft. Gustaaf richtte zich als geëlectriseerd op. Is dat waarP Heb je dat werkelijk gezien P Heeft ze gehuild P En daarover verheugt gy je P Kunt ge ’t haar dan tot een verwyt maken, dat zy voortdurend in een dwaling verkeert, waartoe je zelf aanleiding gegeven hebtP Hoe kunt ge zoo wraakgierig zyn haar daarvoor te kwellen! -- O, gy zestienjarige wysheid! riepGus- taaf, in een luid gelach uitbarstend. Ge wilt je vriendin tegen my in bescherming nemen, tegen my! Je bent wel heel ver standig voor je jaren, mjjn kleine Frieda, maar van zulke dingen heb je toch volstrekt geen begrip, en dat is ook niet noodig. .Maar vertel me nu eens, wanneer en waar over heeft Jessy gehuild P En hoe weet je dat die tranen my golden PMaar spreek dan toch, je ziet dat ik brand van ongeduld Zijn gelaat verried werkelijk de grootste In den Taunus, op het slot dat naar den gemaal der zusters van koning Edward Frie- drichshof heet, zal binnen enkele dagen de ontmoeting plaats hebben van keizer Wil helm en zyn oom, den koning van Engeland. Herhaaldelyk hebben oom en neef elkaar bezocht en toch wordt deze samenkomst met grooter spanning dan ooit te voren te gemoet gezien. Want sedert eenigen tyd heerschte tusschen deze beide vorsten een koele ver houding. Het ie nog geen jaar geleden, dat de keizer in de troonrede by de opening van den Ryksdag (28 November 1905) zeide: „In de buitenlandscbe staatkunde onderhoudt het Duitsche Ryk tot alle mogendheden correcte, tot de meeste goede en vriend schappelijke betrekkingen”. Tot de mogendheden, waarmede Duitsch- land geen „goede en vriendschappelijke”, slechts „correcte” Jietrekkingen onderhield, rekende men Franf De woorden vai stemming weer die sedert maanden heerschte; zy waren de weerklank van de oorlogszuch tige geruchten, die Europa verontrustten. En enkele andere zinsneden uit de troonrede versterkten dien indruk De sjah van Perziö had in den jongsten winter zyn volk, uit eigen beweging, een Grondwet en een vertegenwoordiging be loofd. Klaarblijkelijk had hy toen gehan deld onder den invloed van de gebeurtenissen in Rusland. Maar de uitvoering van z(jn belofte liet op zich wachten. Het gevolg bleef echter niet uit. Er ont stonden onlusten in het Perzische Ryk, die een oogenblik een dreigend karakter aan namen. Plotseling herinnerde zich de sjah zyn belofte. Hy hernieuwde haar en liet den grootvizier bekend maken dat hy ter voor bereiding der invoering van grondwettige toestanden een parlement zou bijeenroepen, waarin zitting zullen hebbende prinsen van het keizerlijk buis, leden van de gees telijkheid, den adel, den koopmansstand, den nyverheidsstand, en vertegenwoordigers van het volk. De besluiten van dit parlement zullen door den grootvizier aan den sjah worden voorgelegdde sjah behoudt zich het recht voor, die besluiten al of niet goed te keuren. Door dit besluit van den Perzischen alleen- heerscher zal, evenmin als door hef besluit van keizer Nikolaas van 30 October 1905, plotseling een einde worden gemaakt aan de verdorvenheid en de omkoopbaarheid van de Perzische ambtenaarsregeering. Ook in Perziö zal het moeilijk zyn in een spanning en hy las de woorden om zoo te zeggen van Frieda’s lippen. Deze scheen inderdaad van „dergelyke dingen” nog wei nig begrip te hebben, want zy zag er nog steeds zeer verbaasd uit, maar toch gaf zy aan zyn verlangen gehoor. Jessy heeft me er kortelings zeer ernstig over onderhouden of ik het zou dur ven wagen aan een zelfzuchtig mensch als u myn geheele toekomst toe te vertrouwen. Ik verdedigde je natuurlijk, onhandig genoeg, want ik mocht niets verraden en moest ieder verwyt tegen je zwijgend aanhooren. Nu, verder I zei Gustaaf op dringenden toon. Verder Midden in het gesprek barstte Jessy plotseling in tranen uit en riep Je bent blind, Frieda, je wilt het zyn, en toch heb ik alleen je geluk op het oog! Je weet niet hoe vreeselyk leed het me doet je op deze wyze te moeten waarschuwen voor dien man, en hoe veel liever het me zou wezen als ik hem kon eeren en hoog achten zooals jy dit doet En verder hernam Gustaaf, steeds meer ongeduldig wordend. Meer zei ze niet, maar ze liep haastig weg en sloot zich in haar kamer op. Ik weet echter dat ze daar uren achtereen heeft zitten huilen. Dat is een heerlijk bericht I riep Gus- dag van de autocratie tot de persoonlijke vryheid over te gaan. Maar het begin is er. En gewoonlyk is het slechts „le premier pas qui coflte”. Telefoon So. M» A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. De onthullingen die nu van alle kanten over het wanbeheer in Duitschland aan de afdeeling koloniën loskomen, hebben Erz berger, den vastberaden, werkzamen jongen afgevaardigde van het centrum, volkomen gelyk gegeven. Toen hy in dekjongste zitting van den Rijksdag telkens weer het woord nam om op verschillende verkeerde toestan den in het koloniaal beheer en bestuur de aandacht te vestigen, is er in een deel van de pers dikwijls de draak met hem gestoken. Die spot is nu geheel verstomd en men erkent algemeen de verdiensten van een afgevaardigde die zich eindelyk eens de moeite heeft gegeven, om zich in te werken in een gebied dat voor een zakelyke parle- goede en vriendschappelijke”, >1 o ikyjk en Engeland, m den keizer gaven de 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1