-iöiinr \üvï:ivTi:\fiïïf\ Mco wordt verzocht dit te onderzoeken. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. VKI6ADKRING VAN DKN GEMEENTERAAD BEURS VAR ROTTERDAM Manluis, Costumes, Itloiisen, .lupus, .lupous, - .lapoustoflen en Katoenen, - Zenuw- en /Maaglijders Baadgevex DtilTSCMI.iïD. Uil Kopenhagen wordt gemeld, dat koning Frederik in het begin van October aan de nitnoodiging rat den keizer zal gevolg geren en baar Berljjn komen. Daarna zal bjj een bezoek aan den Engelacben koning brengen. Minister i'odbieleki, zoo wordt gemeld, de man, die ook al betrokken ie bjj de lebandalen aan de koloniale aideeling, zal dezer dagen zjn verzoek om ontilag indienen, niet vrij willig, zegt de Doitache Tngeezeltnng. Algevaardigde Krgberger heelt verklaard, dat Dnitecbe firma's dadelijk bereid zonden zijn een itoomvaartdienat in te richten, wan neer haar «lachte 30 pCt van de door de regeering aan de Woermann-ljjn betaalde vrachten betaald werden I In de werkplaataen van de Saksische ■taatopoorwegen wordt 20 Aag. de 9-urige werkdag ingevoerd. Kzozlaxh. William Irari, de dezer dagen overleden oprichter van do White Star Line, heelt 300.000 pond aterling aan lieldadige doel einden vermaakt. Ken derde van deze «om ia voor een Kathedraal te Liverpool. Rcaunn. De Iijjkibode deelt een nota mee, waarnit blijkt, dat in heel de Kankasnutreek, op enkele diatricten na, de ateat van beleg ia uitgeroepen tengevolge der revolutionaire beweging. De kozakken van bet Poltawa regiment, in garnizoen te Tlflia, hebben geweigerd den politie-dienat te verrichten, velen zjjn in hecbtenia genomen. Bai.zak-Statik. Ujj het onderzoek der gemengde commlaaie moet by Saaa in bet vilajet Uakub een grens- incldent zyn voorgevallen. Er zou een Turkaclt luitenant zyn gedood op Bulgaarach grond gebied door Bulgaren-otflcieren. De Bal- gaarache troepen moeten daarop de grena zyn ovolgetrokken, een Turkach detachement te iyi gegaan zyn en een hoogte hebben bezet. De volgende getuigenla werd one gegeven door een bewoner van Gouda en daar zy veel perionen van hun lyden verlossen kan in deze atad zullen zy, die hieromtrent meer willen weten, goed doen zich daarnaar te inlormeeren. A Mojullrouw H. de Mooy, wonebde Verloren Koal O 601 te Gouda, meldt ofis: Geduren de dertien jaren heb ik geleden aan een onophoudelijke anydende pyn In den rug en lendenen, die zich «oma uitstrekte tot in hel middel. Het koatte my veel moeite en pijn om my te bukken en het waa my dan ook erg hinderiyk in mijn huiahoudeiyke bezig heden. 'b Nacht» kon ik niet ruatig slapen van de pyn en 'a morgana stond ik meer vermoeid op dan den vorigen avond by het naar bed gaan. De urine was steeds troebel en wanneer deze eenigan tyd bleet staan, bevond aich daar vael bezinksel in. Ik had ook veel te ïyden van duizelingen en plotse linge zweetingen, die onmiddellyk door huiveringen gevolgd werden. Ik ben biy dat ik in aanraking met Uw Foster's Kngpyn Nieren Pillen kwam; nadat ik deze gedu rende een paar dagen gebruikt had, bekwam ik een groote verlichting en ik aal thana nog eenigen tyd met Uw pillen doorgaan, teu einde zeker te zyn van een volkomen genezing. Ik acht het myn plicht, myn dank baarheid bekend te maken voor zulk een merkwaardig middel, opdat anderen, die lijden zooals ik voorheen dit kunnen aien. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar ia en machtig U het publiek te maken op elke wyse dit U goeddunkt. Een kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder U schynen voortdurend onge steld misschien ïydt gil aan hevige pyn in den rug, aan een kwaal die geiykt op af matting, aan migraine of overspanning der zenuwen. Weea niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gy lydt aan een der ziekten waaraan vrouwen Ihdeu. Ken groot aantal dezer ingebeelde .vrouwenziekten" zyn niets anders dan aan doeningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer meer aan een inge beelde kwaal, het zyn misschien Uw nieren welke in het spel zjjn. Verzeker U dat men de échte fosters Itugpün Nieren pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw de Mooy gehad beeft. Zjj zijn Ie Gouda verkrygbaar by de Hoeren WOLFb Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A F 1.75 voor Mn- of F 10. voor zes doozen. se By het gaan schaften en bij het eindigen van bet werk door de arbeidswillige tim merlieden te Leiden, vonden gisteren naar bet L. D. mededeelt hier en daar weder kleine oploopjes plaats, in hoofdzaak aan de Haven en Heerengraebt. De politie was evenwel by maehte erge on geregeldheden te koeren. Te ruim acht uren in den avond echter ging een der arbeidswilligen van zyn woning aan de Haven een boodschap doeo in de stad, waarby by door postende stakers werd ge volgd en waarby zich ook veel nieuwsgieri gen aansloten. Op de Hoogstraat gekomen was eeu groote men Igte ontstaan en werd door een enkele met een steen geworpen, tengevolge waar van een heer onbeduidend aan het hoofd verwond werd. De politie vond het toen noodig het publiek uiteen te dryven, waarby enkele slagen met den gummistok vielen. Naar aanleiding van het vorenstaande boeit de waarnemende burgemeester, de heer H. C. Jota, als hoofd der politie, een waar schuwing gepubliceerd, dat ieder zich van dergeiyke handelingen onthoude, ten einde bet nemen van strengere maatregelen te voorkomen. Men meldt uit Knachede d.d. 16 dezer Aangaande de staking op de fabriek ,De Bamshoove" kannen wy nader meiden, dat ds helft der stakers ia georganiseerd, de an dere helft niet. De ld afzetters dat zyn zy, die het be werkte garen van de machines verwyderen die tengevolge van de staking zonder werk waren en zyn uitgesloten hebben geweigerd op de machines te gaan werken ofschoon ook zj| daarmee wel sin vertrouwd en meermalen invallen. Een opmerking der uitgeslotenen, dat zy er toch niets aan doen konden, dat werd gestaakt, waarom zy om schadever goeding vroegen, werd door de 8rma beant woord metook wy kunnen er niets aan doen. De eerste indruk, dien eenige bestuurs leden der arbeidersbonden ,Unitaa" en „De Eendracht" maakten is, dat deze besturen zich niet met de zaak zullen inlaten, omdat het Fabrikantenbestuur hen ook niet heelt gekend in de qnaestieg die aan de staking voorafgingen. Allicht gaat dan de staking weer over aan de leiding der vrjje organi satie. De verklaring van den heer J. B. van Heek, voorzitter der Fabrikantenvereaniging, dat de loonen volstrekt niet te laag waren, door hem aan een comité uit de arbeiders afge legd, geschiedde namens het geheels Fabri kantenbestuur. Morgenochtend 11 uur vergadert het Fabri kantenbestuur wederom. Naar wg vernamen hebben de alzetters nu als eisch gesteld 3 man meer werkzaam, dat is een man meer by elke der 3 ploegen waarin zy zyn ver deeld. Op do fabriek werken 300 man. De gouvereneur van Atjeh seinde 16 en 17 Juli naar Batavia Patrouille onder luitenant Haver Droeze doodde in Pidië een kwaadwillige. Licht gewond fuselier Verdonk. Marechaussees onder sergeant van Har lingen; doodden in het meergebied 8 vyau- den en 2 vrouwen. Marechaussees onder sergeant Boom doodden in Wojla 4 vy«n den* De „Java-Ct." van 13 Juli bevat een be sluit van den gouverneur van Atjeh, waar by het dragen en vervoeren van blanke wa penen voor bet geheels gouvernement Atjeh en Onderboorighedon aan inlanders en daas- mee geiykgestelde personen verboden wordt. De aanhef zegt „Overwegende dat het dragen en vervoe ren van blanke wapenen in hel Gouv. Atjeh en Onderla., door de uitbreiding en beves tiging van ons gezag, in verband waarmee een ieder en te allen tyde op onze daad- werkeiyke bescherming kan steunen, volko men overbodig kan heeten Uitzondering wordt slechts gemaakt voor personen, aan wie het by schrifteiyk mee te voeren bewys is toegestaan door 't hoofd van plaatselyk bestunr, voor de leden van 't voormalige aultansgeslacht, de panglimas sagi, landschaps-, moekimsmeunasabo- en seunoeboshoofden, alsook in Gajo- en Alas- landen voor de stamhoofden. Deze moeten mede allen van een schriftelyke vergunning voorzien zyn. Overtredingen worden gestraft met boete van ten-hoogste 1100 of ten-arbeidstelling aan de publieke werken gedurende ten-hoog ste 3 maanden. Men meldt uit Utrecht Gisternacht is omstreeks drie uur, een binnenbrand ontstaan in een winkeltje aan de Oudegracht alhier by de Hamburgerbrug. De brand, die aanvankeiyk een vry ernstig aanzien had, was spoedig gebluscbt. Door den oommisaaris van politie, den heer Wynmalen, werd onmiddellyk oen ondersoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. De politie vond termen om den bewoner naar bat hoofdbureau van politie mede te nemen en leidt bet onderzoek verder. Op de Schelde zyn nog steeds zeer veel zeehonden, welke ontzaglyk veel viscb ver slinden. Een jager te Philippine, J. van Hurk genaamd, heeft deze week in twee dagen tyds elf zeehonden bemachtigd en bo vendien nog verschelden gewond, welke mis schien later in andere kanden zullen vallen. Geiyk bekend ia, wordt voor eiken zeehond door bet ryk f 3 uitbetaild. (Tl. Ct.) Uit minnenjjd Aan de Gedempte Oude Gracht no. 132 te Haarlem is woonachtig J. Kleyn, zuur- en bierhuishouder. Daar beeft met de kermis in de zaak geassisteerd zekere juffrouw Cato 8., Deze had verkee- ring met den bakkersknecht H. G., maar deze had gemerkt, dat zyn meisje liever de verkeering wilde afbreken, om met een an der zich buiten die gemeente te kunnen be geven. Dinsdagavond, te ruim 10 uur, heeft G. zich toegang verschaft tot de woonkamer van Kleyn, alwaar het gezin aan tafel zat, en, vermoedende dat zyn meisje aldaar voor hem werd verborgen gehouden, heeft hy een revolver voor den dag gehaald en een schot in die kamer gelost, zonder echter iemand te raken. De kogel is in de zoldering te recht gekomen. Onmiddelyk daarop beeft G. die woning verlaten. De politie heeft de zaak in onderzoek. G. wordt opgespoord. De kogel is in beslag genomen. Woensdag heeft G. zich weder aan de woning van Kleyn vervoegd, die hem de revolver, die nog in zyn bezit was; en geladen met 6 scherpe patronen, heeft afgenomen en die aan de politie overhandigd. (H. D.l Het buitenland over de droogmaking van de Zuiderzee. De „National Zeitang" bevat een artikel van een dr. B. Henning over de drooglegging der Zuiderzee, waarin hy zegt„Onlangs is door het Nederlandsche Parlement het regeeringsontwerp betreffende de droogleg ging der Zuiderzee aangenomen en daarmee definltiel een plan goedgekeurd, dat aan koen heid van opvatting en grootschheid van doel tot dusver onovertroffen is. Sedert 1888 is er sprake van de drooglegging der Zuider zeemaar de omvang van bet ontwerp, in den vorm als het thans is aangenomen, overtreft nog de stoutste verwachtingen" enz. Merkwaardig det we hier zulke dingen altyd via het buitenland moeten vernemen. De winkelier M. Coever te Amsterdam stond gieter voor deo kantonrechter, omdat hy In zyn winkel boter verkocht heeft uit een pot, die zóó geplaatst was dat het op schrift „margarine" niet was te zien. Het vet ging als boter weg, hoewel er in den heelen winkel geen boter aanwezig was. Wei stond er „roomboter" op den deurpost, maar dat was opsnyery. De brave man verdedigde zich door te zeggen, dat by zyn vrouw uitdrukkeiyk ver boden had, de margarine voor boter te ver- koopendat ze het toch gedaan had, dóór kon hy niets aan doen. Overigens, zei hy, begrepen de menschen wel wat ze kregen want 't stond op den pot, en 't stond twee maal vet gedrukt op 't papier dat ze er by kregen. Dat de menschen dit toch niet zoo alle maal dadeiyk begrepen, bleek echter uit de verklaring van een der agenten. Diens vrouw had van een buurvrouw uit de straat den raad gekregen, by C. te gaan, omdat 'fib zulke lekkere boter verkocht 1 Bekl. kreeg een standje van den rechter voor zyn bedriegery, en het O. M. eischte voor bet eerste geval f 25 en voor het tweede f 89, of 25 en 30 dagen. Iu Konstantinopel bocht de bevolking, vooral ket minder gegoede deel, neg sterk aan bet aderlaten. De kwakzalvers komen aan die gehechtheid te-gemoet en tappen steeds aan ieder bloed af. Ia het voorjaar wordt de methode in het groot in praktyk gebracht, ook voor gezonden. De menschen helpen dan veelal zich selven, door middel van een scheermes of, veiliger, van bloed zuigers, of zy gaan in grooten getale naar menschep, die van de operatie speciaal hun werk maken, maar dit veelal zoo zorgeloos en slordig doen, dat er al sterfgevallen door zyn voorgekomen. Te Groningen is de 69 jarige werkman D. 8., terwyl hy voor een paard en wagen wilde ultwyken, in een bak met ongebluschte kalk gevallen. Ofschoon hy er spoedig uit gehaald word, zal toch de ongelukkige waar- schyniyk het gezicht moetan missen. Tan verscheiden kanten worden branden door inslaan van den bliksem gemeld. Te Millingen verbrandden daardoor twee arbei derswoningen met een varken en een geit, te Raamsdonkveer twee boerenwoningen, en onder Cloetinge een hofstede met een veulen, drie kalveren en twaalf biggen. Men meldt uit Lelden aan do N. CL Naar men ons mededeelt, sjjn de stakende timmerlieden door bun oud-patroons per aaa- geteekenden brief aangeschreven hun gereed, schappen binnen 24 uur uit de verschillende werkplaatsen te doen weghalen. Het meerendeel der bazen mocht er reeds in slagen zich werkkrachten van elders te verzekeren. Nog slechts ruim een twintigtal gezellen ontbreekt om by de verschillende patroons de werkzaamheden te kannen hervatten Men meldt ons uit Winschoten De waarnemende burgemeester dezer stad waarschuwt in het Politieblad het publiek vooral geen gelden naar „dr. Ingenez" te Winschoten te zenden, daar deze bier ter stede niet bekend is. (N. Ct.) De equipage van bet opleidingsschip „Stein" te 's Gravenhage. Na het diner gisteren by den Doitsehen gezant, waaraan, behalve de officieren en de adelborsten van het Daitsche oplei dingsschip „Stein", ook als genoodigden deel namen de boeren J. D Buys Th. Azn., president van de Baad van beheer der Ei- ploitatiemaatschappy Scheveningen, en P. Goldeck, directeur-generaal van de maat- schappy Zeebad-Scbeveningen kwamen de gasten, deels in automobielen, deels per elec- trische tram naar Scheveningen, waar zy het tweede gedeelte van het concert in de met de Dnitsche en Nederlandsche vlaggen ver sierde Kursaal bywoonde, de officieren in de bofloge, adelborsten op de galery daar naast. By hun binnenkomst werden de Dnitsche en Nederlandsche volksliederen door het orkest aangeheven. Na afioop werden de gasten door de bovengenoemde hoeren en den beer mr. E. Polis uitgeleide gedaan, waarby de officieren hun dank betuigden, Nog gisterenavond, vertrokken zjj naar Rotterdam. Naar de Beriynsche correspondent van de ,N R. Ct." meldt, zyn ongeveer 40 Fran- sche geneesheeren die thans aan Beriyn een bezoek brengen, vooraf by professor Behring in Marburg geweest Deze deed hun mededeelingen over zyn jongste onderzoe kingen op het gebied der tuberculose. Hy heoft uit tuberkelbacillen een in zyn wezen van de tuberculinn van Koek verschillend preparaat „tulase" gewonnen, dat een gun- stigen invloed moet uitoefenen op screfulenze en tuberkuleu7e aandoeningen by kinderen. Hu verstrekt echter het nienwe middel voor- loopig slechts aan byzondere ziekeninrichtin- gen en klinieken. Den 15 September zal te Milaan de ope ning plaats hebben van het XTde Wereld- vredescongres. Als eere-beschermheer treedt hierby op koning Tictor Emmaouel. Het congres heeft verder plaats onder patronaat van een eere-comtó, waarvan voorzitters zyn Tomaso Tittoni, minister van buiten- landsche zaken en markies Entire Ponti, senator en burgemeester van Milaan. Zeer waarschynlyk is het dat voor de ontvangst van het congres het volgend jaar ons land zal worde.i aangewezen, als men tenminste niet liever hiermee wacht tot de Carnegie-atichting te Den Haag zal verrezen zyn. GOUDA, 18 Angustoa 1906. Te Boskoop speelden langs den waterkant vanmiddag eenige kinderen. Een meisje van den heer H. Groeneveld aldaar, van onge- voer 4 jaar, geraakte te water, en hoewel op het hulpgeschreeuw eenige personen toe schoten, die het kind op het droge brachten, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Dit is het tweede kind, dat hier in deze week het leven door verdrinken verliest Bodiqravzx, 16 Aug. In de alhier gehou den beetuursvergadering der voreeniging „Veehouders-belang" is behandeld het ant woord der heeren kaaskoopers en waagmeee- ters op de circulaire van 27 Juli jl. ten einde hunne weegtoestellen ten allen tjjdeU mogen controleeren, waaruit Maak, dat toe stemmend ia geantwoord door de heeren Leusden A Co., firma Tan Lent, C. van Ejjk, F. Middelbeek en voorwaardelijk door den particulieren weegmeester N. Oedajans. Tan alle overige heeren is aan collectief antwoord ontvangen in ontwijkenden zin. doch zy verklaardaa zich bereid Om met eene commissie uit „Teehonden-belnng" in overlag te treden en al zoo wederxjjdsche misstanden zooveel mogaiyk op te heften. Na eenige bespreking werd besloten met genoemde heeren te onderhandelen. Kumpzz a/d IJszl, 16 Aug. Toen da hout vlotter J. K., alhier woonachtig, Maandag avond aan den Weet Tarkenoordsehenweg te Botterdam bezig was met het werpen van heipalen in het water, sloeg een dier palen tegen zjjn linkerbeen, waardoor dit op ver schillende plaatsen ernstig verwond werd. De man werd met een stoomboot naarzyne woning gebracht. Stolwuï, 16 Aug. In de laatstgehouden ver gadering onzer Wilhelmina-vereeniging is besloten onzen gewonen jaariykschen leest- dag te doen plaats hebben op W oensdag 29 Aug. a.8. Dien dag willen er weer tweq ringryderyen gehouden worden n.l. een des morgens op fietsen en 's middagsj^n op tweewielige rytnigen, terwyi ósarthffichen voor kinderen een wedstryd zal plaats lietjbeo van versierde sportkarren. v Binnenkort zal er in de kom onzer gemeente weer een groote verbetering plaats hebben. In den weg naar Benedenkerk, dicht by de woning van den heer K., be vindt zich n.l een heulbrag, die door hare hoogte groote moeiiykheder. oplevert voor rytuigen, vooral voor zwaar beladen wagens die daar veel passeeren. Ons gemeente bestuur, verbonden met dat van den polder zal nu die brng belangryk verlagen en ver anderen in een platte, terwyl in verband daarmede over eene geheele lengte de be strating zal veranderd worden De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren A. H., 38 jaar, visscher te Gouda, wegens mishandeling tot f 3 boete snbs. 5 dagen hechtenis. TRIJDAG 17 AUGUSTUS 1906. (Tervolg.) Aan de orde De rekening van het Museum van Oudhe den over 1905. Wordt goedgekeurd. Aan de orde De herstemming over het amendement van den heer J. Vergeer op het voorstel van den heer Herman in zake den afstand in hour aan de Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" van een stukje grond aan den Turfsingol, de stemming over dit voorstel en c.q. over het afwyzend preadvies van B. en W. ter zelfder zake. Eerst wordt gestemd ovot het amendement van den heer Vergeer om nit de voorwaar den te laten vervallon, dat binnen het al- sluithok niet anders dan gedarende het In werking zyn der hyschkrsnen materialen mogen aanwezig zyn. Voor stemmen de hh. Vergeer, van Iterson, Knuttel, Prince, Herman, Vingerling, Muyl wyk, Bokhoven, van der Ree, de Jong en van Eyk. Tegen stemmen de hh. Derckson, van Galen, Dessing, Donker, Jongenburger, van der Torren en Nederhort Het voorstel van den heer Vergeer is dns aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Daarna bad de stemming plaats over het voorstel van den heer Herman, om de Stearine Kaarsenfabriek vergunning te ver- leenen voor het plaatsen van een yzeren hek. Voor stemden de hh. Vergeer, van Iterson, Knuttel, Prince, Herman, Dessing, Vinger ling, Muylwyk, Donker, van der Torren, Bokhoven, van der Ree, de Jong, Nederhorst en van Eyk. Tegen stemden de hh, Dercksen, van Ga len en Jongenburger. Het voorstel is dus aangenomen met 15 tegen 3 stemmen-, het afwijzend praeadvies van B. en W. is dns vervallen. Aan de orde: Het voorstel tot wyziging der gemeente- begrooting voor 1906. Wordt goedgekeurd. Aan de orde: Het afwyzend preadvies op het verzoek van den eervol ontslagen brugwachter H. de Zeeuw, om een jaariykache gratificatie boren zyn pensioen. Wordt goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot het van gemeentewege doen honden van een cursus in verbandleer. Wordt goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel om machtiging te verleenen tot de aanstelling van een tydelyk onder- wyzer aan de Tweede Burgerschool voor Jongens, De Voorzitter: Ten einde een vergissing te redreaseeren, moet ik opmerken, dat voorgesteld wordt een tydeiyk onderwyzer te benoemen, boven het getal van 5 onder- wysers, die daar reeds werkzaam zyn, daar voor 131 leerlingen noodig zyn 6 onderwijzers. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Aan de orde Het afwyze^preadvies op het verzoek van J. Slegt WSKeiwykersluia om een per ceel rietland der gemeente te mogen koopen. Wordt goedgekeurd. Aan de orde: Bet voorstel om den heer N. A. van der Ree uitzicht op gemeentegrond te verleenen ten behoeve van zyne werkplaats aan de Kuiperstraat. Wordt goedgekeurd. Aan de orde Het afwyzend preadvies op het verzoek van N. H. van Schelven otn gemeentegrond by den molen aan de Pnnt to migen huren. De beer van ItersonDo leden van den raad zullen zeker wel overtuigd zyn van do goede zorgen, die door do stads-tninlie* den en de politie worden aangewend om de plantsoenen te onderhouden en te bescher- men, maar zy kunnen niet overal tegenwoordig zyn en de Goudsche jeugd schynt het daar dion molenaar zoo lastig te maken, dat hy daar niet veilig woont, waarom ik de eer heb voor te stellen, het pad van den mole naar af te sluiten en een nieuw pad aan te leggen naar den Hanepraai, onder verplich ting dat de molenaar by hoog water het pad moet openstellen. De heer DossingIk heb het voorstel van den heer van Iterson onderstennd, om dat ik de bedoeling van dat voorstel niet goed begryp, nl dat dit pad zon worden aangelegd, hetwelk f 500.- kost, en waar die som door den heer van Schelven zou moeten worden betaald, geloof ik niet dat hy daartoe bereid zal zyn, had men voor gesteld de rente van dot kapitaal, dan kon ik my daarmede voreeifigen. Ik zou hein het bestaande pad willen verhuren en hem ver plichten bet hek alleen open te stellen hy toog water. De heer van ItersonIk heb niet willen spreken over het bedrag van f 500.want wanneer de weg daar gemaakt wordt en de heer van Schelven verkoopt zyr. molen en er komt een ander op, dan zou het de ge meente gold kosten, ik geloof dat het da heer van Schelven niet zooveel wanr.l zal zyn. De heer van der ReeIk kan my geheel vereenigen mot het voorstel van den heer van Iterson en kan nog mededeelen dat de heer van Schelven- niet zou opzien tegen de kosten van f 500 dat heeft hy my van morgen nog verzekerd. De heer DossingNaar- aauleiding van het gehoorde, trek ik myn voorstel in. De lieer de Jong Ik geloof, dat het stylo pad daar vroeger nooit is geweest, hot is baast onmogelijk dat daar geon ongelukken zyn gebeurd Hot voorstel van den heer van Iterson wordt in stemming gebracty en met alg, stemmen aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot ruiling van grond met den heer A. Steensma. De heer Dercksen: M. de Voorzitter, alvorens deze zaak te behandelen, zou ik de zitting wel willen doen overgaan in een zitting met gesloten deuren. De heer van EykWanneer de heer Dercksen dit voorstel wil behandelen, ge loof ik toch dat het wel publiek kan ge schieden, ik zie de noodzakelykheid daarvan niet in. De heer Dercksen Ik zon alleen een paar vragen aan B. en W. willen doen. De zitting wordt daarop gesloten. Na heropening wordt punt 10 aan de orde gesteld, met het daarop heden ingediende adres van den heer Steensma. De heer DercksenM. de Toorzitter, ik zou hier willen lezen in plaats van zoolang hy in leven is, zoolang by ol zyne recht- verkrygenden uitsluitend enz. De heer van EykIk kan met het voor gestelde door den heer Dercksen niet mede gaan, het is te bezwarend voor den heer Steensma, ik zou daarvoor willen lezen, dat de afscheiding zal moeten worden gemaakt en bekostigd door den heer Steensma en dat op de grond niet mag worden gebouwd of goederen opgeslagen, dan met goedvinden van B. en W De heer DessingNa de verschillende bedenkingen die hier zyn gemaakt, geloof ik, dat er groote bezwaren aan verbonden zullen zyn en stel derhalve voor dat de gemeente de grond behoudt en niet tot rui ling overgaat De heer DercksenDe heer van Eyk beeft een voorstel ingediend, dat voor den heer Steensma veel te bezwarend ia, volgens myn voorstel zal de heer Steensma mogen bouwen wanneer de algemeene begraafplaats daar niet meer zal zynde heer van Eyk hondt nog een achterdenr open, want wan neer B. en W. den bouw dabr niet goed keuren, dan heeft de heer Steensma nog beroep op den raad. De heer van EykDe heer Dercksen wil den heer Steensma voor 20 jaar aan een ketting leggen, dat wil ik niet i ik wil de heer Steenema ook wel aan de ketting hou den, maar hem de gelegenheid geven zich op den raad te beroepen. De heer van Galen: Ik ben meer voor het voorstel van den heer Dercksen, opdat wy een goede toegangsweg houden naar de begraafplaats. De beer Donker: Ik ben ook voor het amendement-Dercksen. Wat toch is het ge val, de /anvraag is niet gekomen van de gemeente, maar van den heer Steensma, die daar dns het meeste belang by beeft die daar dus bet meeste belang by beeft en die het zeker noodig beeft De heer Nederhorst: Ik kan niet mede- ;aan met het amendement van den heer lercksen, het is mj) te vaag, het amende ment van den heer van Eyk lykt my veel beter, waarom ik daarvoor zal stemmen. Do heer VingerlingWanneer het voor stel van den heer van Eyk wordt aangeno men dan vrees ik dat B en W. een te groote macht zullen hebben en dat de erf- dienstbaarstelling te zwaar zal zyn. De VoorzitterWanneer in het contract bepaald wordt dat B. en W. vergunning daarvoor knnnen geven, dan is er geen be roep op den raad mogeiyk. De heer van EykDaar ik dit juist niet wist, zoo trek ik liet tweede gedeelte van myn voorstel in. Ik heb niet alleen het be lang van den heer Steensma op hot oog, maar ook het belang der gemeente. De VoorzitterAls de heer van ïyk zyn voorstel intrekt, blijft or niets meer van over. Do heer van Eyk M. de Voorzitter, ik bedoel alleen het tweede gedeelte dat betreft het opslaan van goederen. Ik geloof ook dat de heer Steensma veel meer aanbiedt, dan dat hjj van de gemeente aanvraagt. Do heer DercksenIk geloof dat myn voorstel het beste is, want wgfdt daar eer. gebouw gezet, dan dient dat voor afscheiding van het terreinniemand zal toch oen muur voor zjjn eigen gebouw zetten. De VoorzitterDe beer van Eyk be doelt toch zeker de afscheiding van de kerkhofl&an. De heer van EykWanneer het voorstel van dea heer Dercksen wordt aangenomen, dan is .de heer Steensma voor zyn geheele leven gebonden. De heer DercksenDo heer van Eyk moet weten of liy voor het voorstel van den heer Dessing wil stemmen, maar niemand zal toch grond afstaan zonder bepalingen te maken. De lieer NederhorstDat voorstel van den lieer van Eyk, dat daar geen goederen mogen opgeslagen worden vindt ik zeer goed. Do lioer Jongenburger: Met belangstelling heb ik de discussies gehoord en moet ik zeggen, wy moeten zeer voorzichtig zyn, uit nl de discussies is my gebleken dat er meer gesproken wordt voor de belangen van den heer Steensma, dan voor die der gemoento. De VoorzitterHet voorstel van den heer Dessing heeft de verste Btrekking, zoodat ik dat eerst in stemming zal brengen. Voor stemmen de hh. van Galen, Dessing, Vingerling, Donker en Jongenburger. Tegen stemmen de hh. Vergeer, Dercksen, van Iterson, Knuttol, Prince, Herman, Muyl wyk, v, d. Torren, Bokhoven, van der Roe, d» Jong! Nederhorst en van Kijk. Het is dus verworpen met 5 tegen 13 stemmen. Daarop komt in stemming het voorstel van den heer Dercksen. Voor stemmen de hh. Dercksen, van Iter son, van Galen, Dessing, Vingerling, Muyl wyk, Donker, Jongenburger, en van der Torren. Tegen stemmen de hh. Vergeer, Knuttel, Prince, Herman, Bokhoven, van dor Ree, de Jong, Nedorhorst en van Eyk. De stemmen staken, dus wordt het aan gehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde Het voorstel tot het in eigendom aanvaar den van het buiten de noordelyke rooilyn der Prins Hendrikstraat vallondo gedeelte van het terrein der Goudsche Machinale Garenspinnery. Wordt goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel betreffende de instelling van eene Commissie tot het doen van voorspellen voor de oprichting van een Ziekenhuis be doeld in het testament van wyien Mej. van Iterson. De heer van Iterson: Met zeer veel be langstelling heb ik dit-stuk gelezen, maar wensch voor te stellen, de benoeming dier commissie te doen plaats hebben door den Gemeenteraad opdat die de geheele verant- woordeiykheid op zich neemt. De VoorzitterIk geloof niet dat het voorstel van den heer van Iterson is aan te bevelen. Het grootst aantal loden der commissie bernst toch by den gemeenteraad. De heer Nederhorst: Ik voel veel voor het voorstel van den heer van Iterson. De heer Dercksen Ik kan ook wel mede gaan met het voorstel van den heer van Iterson, maar op andere grondon, doarby benoeming van regenten steeds ep richting wordt gezien. Het voorstel van den heer van Iterson wordt in stemming gebracht. Tegen stemmen de hh. van Galen en Jongenburger. 1fi Het voorstel is dns aangenomen met lb tegen 2 stemmen. Aan de orde De verzoeken van diverse aangeslagcnen om vermindering van schoolgeld op de Bur gerscholen. De VoorzitterDoor den raad is de vol gende beschikking genomen, gehandhaafd zyn de aanslagen van A. Lammens te Boen- wyk en A. D. Veening. Niets meer aan de orde zynde, wordt do vergadering door den Voorzitter gesloten. L.K. H.K VRIJDAG 3 AUG. Sfnabfeesmeeti. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59"/,, Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 69'/,, RtJSLAZD.Iwaog Dombr. Obli gation 4'/, 96' Aziz. Japan Obligatien 1899 4 74'/, 74'/, Comjrbu. Geconsolideerde Bui- tenlandsohe Schuld. Recepis. L 100 24i/i. PrtmitUeningen. b«i.oiz. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/. 102'/, - Sfheepmart-Maatschappijen. Pand. Holland-Guit Stv.-My. 85 llppothetk-Banken. Pandb. idom idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 97'/, Pandb. Standaard Hypb. 4'100' Pandb. Stcdoiyko Hypb. 4 99'/, Pandb. Utrcchtscho llypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100'/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499'/, Pandb le Algem. Groninger Schoeps-Hypb. 4'/, 100'/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Bowyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank t 96'/, Pandb. Bataafeche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekhriefbank 4 99'/, Pandb. Hollnndscho Hypb. 4 99"/, Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98"/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 3pooru>eglt*ningen, Itauk. Oblig. Znid-Italiaansche Spw.-My. A. 367'/, Divfrun My. tot Ezpl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/, VA* tot ongekend lege pryzen. W/KJ Burgert 1) ka stand. GEBOREN 16 Andreas Wilhelmus Chris- tiaan en Klaas Anthonie, ouders R, A. den Onden en A. J. W. du Chatenier. 17. Johannes Hendrlkns, ouders J. Fnrrer en J. M. Wiezer. Jannigje, onders J. van Veen on E. van Leeuwen. ONDERTROUWD17 Aug. W. Bakker en M. M. van Loon. C. J. A Twigt en G. Kortenoever. D. A. Nienwveld en J. C. van der Valk. P. 8. Dauvetlinr en A. W. P. Woerloe. P. van der Wihden en T. van Royen. BeeuwUk. GEBOREN: Arie, ouders G. do Knikker en M. Oosterwyk. Evertje Christina, ouders It. Hendriksen en M. van der Lee. OVERLEDEN: C. A. van Schaik, 1 m. N. de Jong, 64 j. De «enige uUileeUiigeHlet in het faillissement van ALBERTUS BOSMAN, rywielbandelaar te Gonda, Is ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank to Rotterdam en vnn het Kantongerecht te Gouda gede poneerd, ten «inde aldaar gedurende lOdngen te liggen ter inzage van de sehnldeischers. De Curator: Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Gouda, 17 Augustus! 1906. wordt uit overtuiging, |s een werkelijke hnlp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van «dres per briefkaart nor It d t boekje franco por post toegezonden door BLOKFOEL'S tioekh. Zattbomraot.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2