SHOOTS OPRUIMING BINNENLAND. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 382Bt0 Staats-loterij oS IS 68 32 89 18824 Mantels, Cüslumes, Blousen, .lupus, .Inpons, - Japoustofl'cn cn Katoenen, - ADVERTENTIES Fiankrijk. De Temps verneemt nit Toulon, dat de Katholieken daar naar groote zalen uitzien, om in de toekomst godsdienstoefeningen te houdenreeds hebben zij er eenige gehuurd. Bjj minister Briand zjjn reeds vier inter pellaties aangevraagd met betrekking tot de encycliek „Grnvissimi officii". De laatste aanvraag geschiedde door den radicalon af gevaardigde Dumont. De nieuwe bisschop van Ajaccio heeft ver klaard, dat do kerk rekenen kan op de toe wijding vun de geestolykhoid en den gods dienstzin van hot volk. Bovendien, zei h|j, zyn wjj de storksten en wjj zullen hot win nen De hertog van Genua zal, als chef van het Italiaansch eskader, president Falli6res op 15 Sept. by zyn bezoek aan Marseille, een eigenhandig schrijven van koning Victor Emmanuel overhandigen. De politie te Marseille heeft een schoen maker gearresteerd, die er gohocl op inge richt was bommen te vervaardigen. Hjj had ook valsche papieren. Dditbchlahd. In het Berliner Tageblatt wordt verteld, dat de uitgebreide veiligheidsdienst by het verblijf der vorsten in Friedrichshof uit vrees voor anarchisten is ingesteld. Het moet vaststaan, dat den laatsten Zondag uit Holland twee bekende anarchiston zyn vertrokken. De crimineele politie heeft te vergeefs getracht hen op te sporen. De Thilringsche brouweryen, die de bior- pryzen verhoogden, hebben in een week 30.000 hectoliter minder bier omgezet. Engeland. De koningin is naar Noorwegen vertrokken om haar dochter, koningin Maud, to be zoeken. In South Lambeth is de oudste onderdaan van koning Eduard gestorven, een man var. 109 jaar. Te Londen heeft de politierechter een man wegens mishandeling van een hond (by had het dier eon oog uitgeslagen) veroordeeld tot een maand harden arbeid. De getuigen verklaarden, dat hy den hond meormalen met een pennemos9 had gestoken, met een steen op den kop geslagen en ten slotte ver dronken. Rüsland. De bevelhebber der Zwarte Zee-vloot heeft voor vier, wegens de November-onlusten ter dood veroordeelden, de doodstraf in twintig jarigen dwangarbeid veranderd. Te Moskou eu Petersburg zyn gedurende de laatste dagen 210 leden van de organi- satio der strijdende revolutionairen gear resteerd. China. Weer is een Britsche boot in Chineesche wateren door zeeroovers overvallen, de „Kwanping" ter hoogte van Kwantschoobau. Dertig verkleed e zeeschuimers plunderden het schip en ontkwamen in twee booten met 6000 taels. Twintig personen, deels reizi gers, deels manschappen, werden door hen verwond. De minister v«n landbouw, nijverheid en bundel heeft naar aanleiding van een ver zoek vanwege de schipperij om in een lagere klasse bij de Ongevallenwet 1901 te worden gerangschikt, medegedeeld, dat nog geen voldoende ervaring is verkregen, om te kunnen beoordeelen, of het schippersbedrijf inderdaad in een te hooge klasse bjj de Ongevallenwet is gerangschikt. Eerst na het opmaken der wetenschappelijke balans zal kunnen worden overwogen of dit bedrjjf in een lagere klasse behoort te worden ge rangschikt. Gedop. Staten van Zuid-Holland brengen ter algemeene kennis dat hnn college zal bestaan uit twee aldeolingen of commission, onderscheiden in afd. A. en afd. B. De werkzaamheden der afdeelingen zjjn verdeeld als volgt Afdeeling A.provinciale en plaatselijke financiën plaatselijke strafverordeningen onderwijs, landbouw, armwezen, jacht- en visscherjjreclames belastingen toepassing der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open- here dronkenschap. Afdeeling B.gemeentezaken, voor zoover die niet aan afdeeling A zjjn opgedragen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, wn- torschupsnangelogenheden gezondheidspoli tic, nijverheid, militie en schutterijen, toepas sing der Woningwet en der Ongevallenwet, benevens strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zjjn bonoemd afdeeling A. de heerenmr. H. A. vun do Velde, A. H. C. M. J, IJzermass on N. D. Kemink afdeeling B.de heeren J. J. Duyn- stee, J. Krap en H. J. Versteeg. Uit Enschede schryft men In zake de staking op de Bouwhoeve kan nog worden medegedeeld, dat Maandagavond de fabrikantenvereeniging vergadert. Volgens haar reglement mag het bestuur slechts 3 maal 24 uur een geschil in handen bobben, Daarom wordt hedenavond uit de Fabrikan tenvereeniging oen comité van vyf personen benoemd, waarvan er één bestuurslid moet zyn. Dat comité zal desgowenscht nader met de stakers onderhandelen. Het comité uit de stakers, dat gisteravond met het bestuur der Fabrikantenvereeniging vergaderde, moet de ciscken der stakers schriftelyk indienen. Verwacht wordt, dat do firma in zake hot verzoek tot aanvaarden der bemiddeling door den Verzoeningsraad, dezen zal verwyzen naar de Fabrikantenvereeniging. Uit Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) meldt men Zekere Dur.neweg, alhier, had de verre gaande laagheid zyn hond, die afgeleefd was en waarvan hy dus bjjna geen dienst meer kon bobben, levend te begraven. Dit ging niet gemakkolyk; de hond wist, ook nadat D. de aarde aan don kant goed had vast- getrapt, zyn kop telkens weer boven te wer ken. Dhierover vertoornd, nam hierop een riek en doorstak daarmede kop en en lichaam van het arme dier; o. a. werd het oog geheel uitgestoken. Toen eenige personen, met medelyden voor het arme dier vervuld en vorwoed over deze beestachtige dieren mishandeling, D. te ljjf wilden, vluchtte deze in zyne woning. Een dor omstanders schoot daarop het arme dier dcod en verloste het op die wjjze uit zyn verschrikkelijk Jyden. De politie, by wie onmiddellijk aangifte werd gedaan, begaf zich naar de plaats, waar het orgerlyke feit was voorgevallen en maakte procesverbaal op van hot voor gevallene. Gistormiddag ongeveer 5 uur passeerde langs hot Hotel de Hommel te Utrecht een automobiel op weg van Scheveningen naar Keulen. Terwyl de auto een vaart had van wel 75 K.M. per uur, wilde een der inzittende heeren iets aan de lantaarns verhelpen en ging daartoe op de treeplank wtaan. Eea der dames, bevreesd dat de bewuste jonge man1 met een langs den weg staanden lantaarn paal in aanraking zou komen, begon plotse ling te gillen. De chauffeur keek als gevolg daarvan om en verloor zyn stuur, zoodat de auto in volle vaart tegen den lantaarnpaal aanreed, een der voorwielen verloor en nog verschillende andere beschadigingen opliep. Twee der inzittenden werden ernstig ge kwetst in het Hotel binnengedragen, alwaar een juist aanwezige geneesheer de eerste hulp veWeendo. De gewonden hebben de reis niet kunnen voortzetten en in het hotel overnacht. (,U, D") Uit Brussel wordt gemeld, dat het gieten van het bronzen beeld van den Frieschen Stadhouder Graaf Willem Lodewyk van Nas sau, in de werkplaatsen van de „Compagnie des Bronzes, goed is gelukt. Het beeld - dat, zooals men weet, bestemd is om in de volgende maand te Leeuwarden te worden opgericht is do&r prof. Bart van Hove goedgekeuid en staat tot verzen ding gereed. Na zeer veel moeite en tallooze vruchte- looze pogingen, zyn de soldaten er eindelijk in geslaagd door te dringen tot de inge- storte put. Men heefl echter geen spoor van een menschelyk wezen gevonden, niettegen staande eenige uren te voren telkens de teekens door de slachtoffers beantwoord werden. Thans verdiept men zich in gis singen wat er van de ongelukkigen gewor den is. Een later telegram aan de „Tel." meldt Het reddingswerk wordt krachtig voort gezet. De ongelukkige werklieden hebben nog teekeuen van leven gegeven. Men is nog steeds bezig met het graven der hori zontale gaten. Alle maatregelen zyn geno men om te beletten, dat het water in de zinkputten zal stroomen. Tengevolge der hevige regens is er slechts weinig publiek. Men schryft uit Haarlem Een werkman aan de werf Conrad werd Zaterdagmiddag door een stoomlior gegrepen, eenige malen rondgeslingerd en zwaar ge wond naar het gasthuis vervoerd. Men meldt aan de „N. R. Ct-": In een der Twentsche dorpen, te Glaner- burg is een kind gestorven van den arbeider A., dat behekst bleek, tenminste de moe der vond een krans van veeren in het hoofd kussen. En toen het bleek, dat de krans wel in de kachel maar niet ondpr de tafel wou branden, bestond er geen reden meer om te twijfelen, meende de duivelbanner. Nu moest de heks nog gevonden worden. Dat bleek gemakkelijk werk. De duivelban ner plaatste zich met een glas water ontfer de tafel en wist weldra te zeggen hoe ze er uitzag. Het was de tante der moeder een 70-jarige vrouw. En toen deze kwam om do ouders tc troosten, werd ze lang niet vriendelijk ontvangenze werd door den vertoornden vader mishandeld. Het oude mensch heeft zich ondor behandeling van den dokter moeten stellen, torwyl de politie een onderzoek hoeft ingesteld. Het bijgeloof zit or op het platteland van Twente nog diep in. Men weet er te ver tellen van gryzo veulens, zwarte katten, mannen zonder hoofd, van witte wyven, die spoken Het bureau der maatschappij „Zeeland" te Vlissingen wordt telefonisch verbonden met het bureau der draadlooze telegrafie te Scheveningen, waardoor de gemeenschap met de op zee zjjnde stoomschepen de volmaakt heid naby komt. (Midd. Ct.) Uit Peking meldt men dat een generaal en een beambte gisteren werden gedood en talrijke personen gekwetst, tengevolge van het ontploffen van een hashouder, dienende by een lichtbeeldenvertooning. De zaak maakte veel opschudding, te meer daar het g tracht liop dat een aanslag ge pleegd was op een der commissarissen, die onlangs uit Europa teruggekeerd is. Men meldt uit Leiden De toestand der werkstaking, na het be sluit der patroons om geen der stakenden in het werk te nemen, uitsluiting geworden, blyft vrywel dezelfde. Gister zyn oen viertal gezellen van buiten gekomen als het ware by verrassing, doch een paar anderen, die de vorige week hebben gewerkt, schynen door de stakingleiders overreed het werk wador neer te leggen. Na de waarschuwing van hot hoofd der politie, dat by eventueele oploopjes, ontstaan doordat uitgesloten werkgelen werkqrs by het in- of uitgaan der winkels trachten te spreken te krjjgen en daardoor volgen, strenger zal worden opgetreden, is het rus tiger op de straat geworden De giften voor de uitgeslotenen blijven nog steeds vloeien, zoodat zonder een groote bydrage der diamantbewerkers de gewone uitkeering nog lang kan plaats hebben. Donderdagavond willen de stakingsleiders Henri Polak in de stadsgehoorzaal in een openbare vergadering doen optreden. Het aquarium van den Dierentuin in den Haag is verrykt met een aantal meervallen, waarby een exemplaar van ongevqer 1 meter lengte. In dien Dierentuin bevindt zich in een der volières een zwart Bantamhaantje, dat 5 kuikentjes groot brengt. In den nacht, dat de kuikentjes uitkwamen, stierf de hen, en den volgenden morgen vond men het haantje, met de kuikentjes onder zich, naast de doode moeder zitten. Het is aardig te zien, hoe vol zorg de vader voor zijn kindertjes is. Eergister, tegen het vallen van den avond, was er aan 't strand te Scheveningen te genover het Palace-Hotel een groote oploop van menschen by het overbrengen naar het posthuis van een individu, die op aanwijzing van de houders van strandpaarden werd gearresteerd, omdat hy een strandpaard dat hy bereed en niet hard genoeg naar zyn zin liep, met een schaar in 'tljjf had gestoken en verwond Tegen dezen dierenbeul werd aldaar pro ces-verbaal opgemaakt. (N. C.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de Scheveningsche politie een inval gedaan in de Deli-Clnb, gelegen aan den Harstenhoekweg te Scheveningen. Men had vernomen dat daar, evenals in de villa Re- gina aan den Badhuisweg, een speelhol was gevestigd. Een inval in laatstgenoemde in richting mislukte, daar de nadering van de politie bemerkt werd en de bezoekers vlucht ten. Maar in de Deli-club kwamen een in specteur en twee rechercheurs binnen zonder dat men hun qualiteit vermoedde en zy konden constateeren dat de inrichting een publieke vermakelijkheid was waar zonder vergunning sterkedrank werd geschonken. De clubhouder eu zyn trawanten verzetten zich heftig tegen het onderzoeker werd geroepen„Gooi ze er uit„Trap ze de deur uit!" en zoo voort, en men dreigde een oogenblik handgemeen te worden, wat echter werd voorkomen toen een buiten het gebouw opgesteld hoofdagent met eenige agenten in uniform de inrichting binnen drongen ondanks de heftige protesten van de bezoekers. Van een menigte bezoekers werden de namen opgeschreven. Het gelokte de politie evenwel niet, de heeren op eenig hazardspel te betrappen, maar vermoedelijk zal het by dit eene conflict wel niet blijven. (Hbld Omtrent den brand te Veendam meldt men nader De brand is in eene nieuwe boerenbehui- zing aan het Westerdiep door een zoontje van den eigenaar Veenhuizen aangestoken in pakken stroo. Het vuur sloeg door dun hevigen wind over naar het Oosterdiep, waar zeven gebouwen totaal verbrandden, waaronder nog een groote boerderij, de villa van den kassier H. Douwes, de doopsge zinde kerk met toren. Tal van gebouwen leden groote schade door vuur en water. Meer dan 20 brandspuiten waren op het terrein. Men schat de schade op ongeveer een ton. De nieuwe ambachtsschool is behou'en gebleven. De betrokken verzekeringsmaatschappijen zijn de Zaanlandsche, die te Tiel en te Zwolle, De Jong Co., dio te Zutfen en do Neder landen. Uit een Arasterdamsche correspondontio in de Prov. Gron. Cl. Dat vrijende paartjes somtijds in ons Von delpark niet rustig kunnen zitten weet men nu, doch dat zy ook-hrrlRrfcndplaats Wyk aan Zee zich niet ongestoord^ aan vry'ago kunnen overgeven, is my Zondig duidelijk geworden, toen ik over de duinen van Wyk aan Zee naar IJmuiden kuierde.] Daar scharrelde een leger Van jongens tus8chen 12—16 jaar, ondor leiding van oen paar Amsterdamsche individuen, hoon en weèr, duin op, duin af, overal loerend en spiedend naar plekjes waar zich minnende paartjes hadden ceergevlyd. De jongens kro pen soms op handen en voeten door het lange helm en gingen dan dicht by de plek, waar een jonkman en een jongedochter zich ophielden, op hun buik op den grond liggen. Op oen signaal van hun patroon, kwamen zy in eens allen te voorschyu en verrasten het minnend paar, dat verschrikt en ver bluft naar alle kanten rondkeek. Dan za gen zy de jongens, die om een aalmoes vroegen en betaalden maar gauw, zoo spoe dig mogelijk vol schaamte een goed heen komen zoekend aan het strand. Betaalden zy niet en joegen zy de jongens weg, dan kwam de „patroon" op barschen, dreigenden toon en ried hun in hun eigen belang aan een kleinigheid te offeren. Ik hob deze schandalige manier van afzetten tweemaal met goed gevolg in practyk zien brengen op klaarlichten dag tusschen 2 en 4 nar. De jongens schenen my toe uit het dorp afkomstig te zyn, doch de groote kerels, onder wier leiding zy „werkon", waren bo- konde Amsterdamsche tronies. In het „Batav. Nbl." spoort „een mijn ingenieur" de Regeering aan, gebruik te maken van de gelegenheid, die do mijn bouw in Iudië kan aanbiodon, om door Staatsexploitatie de Indische financiën er bovenop te helpen. Hy meent zelfs, dat de mijnbouw zich het best leent tot ontginning door den Staat. „Een Gouvernement kan beter een jaar tje langer op dividend wachten dan een particuliere onderneming, kan daardoor langer aan de exploitatie besteden en dus de risico tot een minimum terugbrengen," zegt hyen het grootste voordeel is daarby, dat het Gouvernement „niet aan een bepaald terrein gebonden is". Naast goud en tin, die tot nu toe in hoofdzaak de aandacht getrokken hebben, zullen koper, zink en lood tot hun recht moeten komen. Op Java eu Celebes is daarvan met zekerheid goed resultaat te verwachten. „Een hoofdfactor voor den goeden gang van zaken is een verantwoordelijk hoofd, dat totaal onafhankelijk is, behoudens zyn financieele verantwoordelijkheid. In het be heer moet het hoofd zelfs een zeer ruime mate van zelfstandigheid toegekend worden." Dat hierin een der moeilijkheden voor de uitvoering van Staatswege steekt, ziet de schr. in. „Zeer zeker is de betrekking niet gemakkelijk; maar wanneer men een krachtige persoonlijkheid heeft, is dit toch de eenige manier om van een onderneming te maken wat er van te maken is." Hoe hy Staatsexploitatie opvat blijkt uit deze uiteenzetting: „Men zou in de Staats exploitatie tevens ook het particulier kapi taal gelegenheid kunnen geven mede te doen. Men heeft dan op de gewone manier het kapitaal, dat benoodigd is, in aandeelen te verdeelen. Het Gouvernement kan dan de plaatsing van de aandeelen garanderen en tevens een inschrijving openstellen voor de particulieren. Deze aandeelen zouden dan op de markt verhandeld kannen worden en men zou op deze manier een samenwerking verkrijgen tusschen particulier en Gouver nementskapitaal." Door het „Nbl. voor Nederland" is een prijsvraag uitgeschreven, naar aanleiding fan een aan de redactie bekend geval van een jonge vrouw uit den gegoeden stand, die plotseling èn echtgenoot én vermogen ver loor en dus in haar levensonderhoud moest voorzien, welke taak haar veel moeilijker viel, dan zij ooit vermoeid had. Aan do vrouwen in Nederland, dio in eon soortgelijk geval verkeeren, of verkeerd hebben, stelt het blad nu de vraag: wat zy ervaren hebben in het leven van zorgon voor haar 'zelvewelke moeilijkheden er te bokarapon zijn geweest, en of de worstoling tot een bly einde, een overwinning hoeft goleid P Do< redactie wenscht de antwoordon, eenvoudig, in briefvorm geschreven, voor 1 November te ontvangen ondor het motto „Vrouwen in den maatschappolyken stryd." Een jury zal beslissen, welke van die antwoorden het best andere vrouwen ter voorlichting kunnon strekken. Drie pryzon zynf 100, f 75 on f 50 worden uitgeloofd. De commissie voor 't toezicht op de land* vexiwjzors te Rotterdam bericht /in cftt verslagjaar ia het getal van hier f vertrokken landverhuizers wederom toege nomon en bodroeg hot niet mfhdor dan 55.574 personen, tegen 49.061 in 1904, het geen w/st op een vermeerdering van 6558 '8. Bi) /de dirscte lyn was do toename zeer belangrijk, namolyk 14.186de cijfers van door Jiaar vervoerde landverhuizers waron over B904 en 1905 respectievelijk 26.650 en 40.836a. Het m^irect vervoer nam daarentegen aanzionlykNHvertrokk«n in 1904 vanhier 22.366 landverhuizers langs dezen wog, in 1905 bedroeg uit getal slechts 14.738, een vormindering dus Wm^28 pö*$onen. Deze vermindering is voornnmSTyk daar aan toe te schrijven, dat do autoriteiten aan de Duitsche grensstations tegenwoardig alleen passagiers doorlaten, die voorzien zyn van biljetten van dio lijnen, welke conces sie in Duitschland hebben of met zoodanige lynen gelijkgesteld worden. De vorhoo- ging van de passagepryzen der Engelscho lynen, welke thans weinig verschillen met die der continentale, zal ook zeker haar in vloed hebben gehad op do vermindering van het indirect vervoer. De invoering der Engelsche Aliens Act 1905, waardoor het landen in Engeland van tusschendekpa8sagiers, niet voorzien van doorgaande biljetten naar Amerika, zeer be moeilijkt wordt, zal zeker een ongunstigen invloed hebben op het indirect vervoor in 1906. Het getal door onze commissie afgegeven akten van uitklaring was 96 minder dan in 1904; het verminderde van 514 tot 420, welke vermindering geheel op het indirect vervoer valt; het getal uitklaringen voor de directe vaart toch verminderde wel van 49 op 46, doch in 1904 liet een lyn op Ca nada drie stoomschepen direct van hier va ren, hetgeen dit jaar niot hot geval was het getal uitklaringen Holland-Amerikalyn bleef dus hetzelfde. Naar aanleiding van de in Oost-Pruisen en Rusland voorgekomen choleragevallen, steldep wy ons in verbinding met de medi sche en andere autoriteiten, om zoo noodig handelend te kunnen optreden, hetgeen ge lukkig niet noodig is geweest. Als maatre gel van voorzorg hebben wy de landverhui zerslogementen aan een verscherpte con trole onderworpen en waar het noodig scheen zoodanige voorschriften gogeven, als by onvorhoopt voorkomende cholerageval len het gevaar voor uitbreiding en besmet ting zoo gering mogelyk zouden kunnen ma ken. De Holland-Amerika-lyn paste op passagiers uit Rasland en naburige landen afkomstig een quarantaine van zes dagen toe. Omtrent de behandeling der landverhui zers aan boord en in de logementen bereik ten ons geen klachten. Een ondernemer hief wegens vertrek naar het buitenland zyn kantoor alhier op, doch daarentegen vestigde zich hier een andere ondernemer, die den vereischten borgtocht stelde. Door de politie te Venloo zijn drie perso nen, P. ff., H. M. en A. H., als verdacht van diefstal, en één persoon, J. C., verdacht van heling, in bewaring genomen. Men schijnt een wijdvertakte bende te hebben ontdekt die zich bezig houdt mot het stelen van gra nen en mais aan de loskado. In den laatsten tijd zyn op verschillende tydstippen een aantal zakken met graan enz. gestoleneen vijftigtal zakken zyn door de, politie reeds in beslag genomen Een volle kerk.... en geen predikant Toen Zondagvoormiddag te Papendrecht het kerkgobouw der Ned. Herv. Gemeente te 10 uur gevuld was met een groote schare die opgekomen was om ds. Six Dykstra van Oud-Albla8 te hooren prediken, verwonderde het velen den voorzanger, die steeds stipt op tijd de godsdienstoefening inleidt, nog niet op zyn gewone plaats te zien. Na 10 minuten wachtens begon de plaatsvervan gende voorzanger de godsdienstoefening en trad onder het zingen de korkeraad binnen.... zonder predikant, doch gevolgd door den voorzangor, die inderhaast om een preek geloupen was. Na hot zingen trad nu do voorzanger Dekker op, deelde de gemeente mede, dat door een misverstand ds. Six Dykstra niet des voormiddags doch des na middags zou prediken en las de telourgo- stoldo schare oen proek voor. Men fluistert, zegt het „Batav. Nbl.". dat er een hevig verschil van gevoelen is gere zen tusschon twee hoplioden van onze man- hafte burgorwacht. Men fluistert ook dat er .geen andere weg is om liet by te leggen dan met het zwaard Oorzaak wcderzydsch gebrek aan waar deering van do schutterlyke reglementen kennis. Zoo kunnen zelfs vreodzame duiven tot bloedstorting komen GOUDA, 21 Augustus 1906. Aan de Raadsleden is het volgende ingeko men stuk toegezonden Gouda, 1^ Augustus 1906. By schryven van 10/1? Juli jl. G, S No. 1G0, hebben Heeren Gedeputeerde Staten ons toege zonden een rapport van den Inspecteur der Volksgezondheid waarin eenige bedenkingen zjjn vervat tegen de bjj Uw boilait van 15 Juni 11., No 17, vastgestelde wyzigiugen vau de Bouw- en Woning erordeniug voor deze ge meente. Bjj dat schrjjven werden wy uitge- noodigd gezegd rapport ter Uwer kennis te brengen en ie overwegen ïh hoever aan de gerezen bedenkingen door wyziging van de besproken artikolen tegemoet ware te komen of de redenen mede te deolen waarom znlks niet mogelyk is Aan deze uitnoodigmg voldoende hebben wy de eer bedoeld rapport hiernevens over te leg gen en U te berichten, dat wij geono termen nebbon gevonden U in overweging te geven tot wyziging van de door den Inspecteur der Volksgezondheid aangevallen artikelen 81, 84, 85 e i 109 over te gaan en wel om de navol gende redenen Art. 81. De wyziging, welke dit artikel heeft ondergaan, bepaalt zich enkel en uitslui tend tot de vervanging onder letter a van het woord «tonnenstelsel" door het woord wissel tonnenstelsel" eene wyziging, die inderdaad doelt op het gebruik van tonnen die omgewisseld knnneu worden. De Haer Inspecteur der Volks gezondheid vindt daarin aanleiding over den afvoer van faecaliën in deze Gemeeute breed voerig uit te weiden om ten slotte de invoering van eon gemeentelyk wisseltonnenstolsel nood zakelijk te noemen en te verklaren, dat Art 81 der Verordening geen afdoenden afvoer van faecaliën waarborgt Sehromelyk overdreven is zyn beweren, dat de privaten van een groot aantal woningen voorzien zyn van een wegneem bare ton of emmer, zonder dat de minste zekerheid bestaat, dat voor afdoende verwijdering van den inhoud wordt zorg gedragen, omdat ieder bewoner zelf maar moet zorgen zich daarvan op de eene of anlere wyze te ontdoen. Immers, het syste matisch woningonderzoek, dat nu sedert Sep tember 1904 in vollen gang is, heeft tot dusver reeds aangetoond, dat s'echts 2 a 3 pCt. van het totale aantal woningen in dat geval ver keert, terwyl in bieuw-gebouwde woningtn slechts by hooge uitzondering de afvoer der faecaliën volgens het tonnenstelsel wqrdt ge maakt. Men vergete ook niet, dat de afvoer volgens het tonnenstelsel van Gemeentewege bereids geregeld is en wel op eene wyze, die naar onze meening, de omstundigheden in aan- merking genomen, afdoende mag heeten. Voor eerst verbiedt Art. 171 der Algemeeue Politie verordening privaatmest anders te vervoeren dan door middel van water- en luchtdichte met vaste deksels gesloten tonnen van een door ot namens ons College goedgekeurd model. Vervolgens is by de mot den aannemer van den Reinigingsdienst gesloten overeenkomst (Art 7) bepaald, dat de met goedkeuring Van ons College geplaatste of te plaatsen privaat- tonnen twee raaien per week en wel des mor gens vóór 7 uur uit de privaten zullen worden weggehaald, geledigd en omgespoeld en onmid- delyk daarna weder worden geplaatst; zyn of worden er wissel tonnen gegeven, dan zullen deze door den aannemer worden medegenomen, geledigd en ontsmet om by de volgende wisse ling weder te worden geplaatst. Voorts moeten wy er op wyzen, dat by Raadsbesluit,,van 12 December 1902 eene Raads commissie is ingesteld, die het vraagstuk van den afvoer van vuil in de buiteuwyken der Gemeente bestudeert en de noodige voorstellen zal indienen ter verbetering van den toestand, waarby ongetwjjleld rekening zal worden ge houden met de bszwaren van de betrokken poldorbesturen, die allerlei maatregelen nemen om vervuiling ran het polderwater te keeren. it alles was en is aan de Gezondheids- Commissie bekend toch wordt in het rapport van deu Inspecteur met een beroep op die Lommissie tegen de toestanden in deze Ge meente en de handeliugen van het Gemeente bestuur ten opzichte van den faecaliënafvoer te velde getrokken. Niettegenstaande men weet, de Gemeente de afvoer volgens het dat wisseltonnenstelsel i9 geregeld, blyft men vo eler de resultaten van den arbeid der boven genoemde Raadscommissie af te wachten, op een gemeentelijken ophaaldienst, door ons vooralsnog overbodig geacht, aaudringen. Op gezag van de Gezondheids-Commissie wordt in net rapport van den Inspecteur zelfs de be wering uitgesproken, dat ae beerputten in de buiten wy ken nagenoeg allon van wokkers zouden zyn voorzien in strijd met het be paalde by Art. 82, derde lid, der Bouw- eu Woning verordening. Eeyig hawys tot staving van doze bewering wordt echter niet geleverd. wat het maken van cementijzeren beerput- ton met vaste elleboogvormigo in- en uitlaten aangaat, daartegen bestaat onzerzijds bezwaar omdat, zooals terecht door de Commissie voor de Strafverordeningen is opgemerkt, de Keuren der betrokken polders waarin de Gemeente ge legen is, met name die vsn den polder Bloe- meudaal zich togen de verontreiniging van het polderwater, welke daarvan al zy ook in bescheiden mate het gevolg zou zjjn, verzetten. Bovendien, al bestonden dio verbodsbepalingen niet, toch achten wy 't voor de Gerae nte ongewenscht nu reeds, vóór dat de bedoelde Kaads-Lom missie gesproken heeft, zich te wagen aan eene proefneming, die zeer kost baar kan worden en wellicht niet tot eene op lossing van het moeiljjke vraagstuk zal leiden maar op teleurstelling zal uitloopen. Art. 84. Ondanks de bedenkingen van den Heer Inspecteur der Volksgezondheid blijven wy onderschrijven de moeuing van de Com missie voor Jde Strafverordeningen neergelegd in haar in adruk by de Verordening tot wy- K18mB vatijfde Bouw- en Woningverordeuing gevoegde seftryvon van 22 Mei jl. Die be denkingen bewjjzon trouwens naar onze meening ifiet, dat een overeenkomstig het gewijzigde artikel ingericht binnenvertrek geen voldoenden toevoer van licht, en lucht zal hebben Voor liet typs womngeu, dat in*deze Gemeente voor komt mag, naar ons govoelen, een aldus inge richt vertrek, volstiekt niet achadeljjk voor de gezondheid geacht worden Deze woningen worden in baar geheel door één gezin be woond het zyn één verdiéping-woningen en zy hebben allon tuinen of tuintjeszy heb ben op den zolder één of twee slaapkamertjes, welke direct licht en lucht ontvangen, terwyl eene flinke keukenkamer aanwezig is waar in den regel het gezin vertoeft. Doze kamer heeft eveneens directeu toevoer van licht en lacht? De Inspecteur heeft b'ykbaar uit het oog verloren dat de ligging en de samenstelling, waarin eene woning kan verschillen van eene andere, aanleiding kan zyn dat de eene mag hebben wat voor de andere niet kan worden toege staan Een binnenvertrek in óene woning, gelegen in eene van de buitenwijken der Ge meente is verre te verkiezen boven een vertrek, dat dir«ct licht en lucht ontvangt maar ge legen is aan eene rondom bebouwde binnen plaat^ zooals die voorkomen en nog worden gebouwd ip groote steden. Nog zy in antwoord op de desbetreffende opmerking van den Inspecteur gereleveerd, dat de onbewoonbaar verklaarde woa" niet afgekeurd werden omdat zy sk licht ontvingen, maar omdat, z oppervlakte en onvoldoende ve^j hadden Art. 85 Dit artikel beeft geene wyziging ondergaun. Het komt ons voor dat het on besoroken kan wo den gelaten Art. 109. Dat zich in deze Gemeente nog een groot aantal private,i bevinden, die boven slooten of vaarten zyn gobouwd is eene bewering, die wy ten stelligste moetin tegen spreken. Slechts bjj uitzondering en dan bjj landbouwers buiten de bebouwde kom, worden hier dergeljjke privaten aangetroffenin do laatst o jaren zjjn deze, waar zy bestonden, van lieverlede nagenoeg geheel opgeruimd. En wat betreft de verlenging van den termjjn hier bedoeld met drie jaren, met de Commissie voor de Strafverordeningen zjjn wjj van oordeel, dat deze met het oog op de in bewerking zjjnde plannen tot verbetering van den afvoer van vnil zonder bezwaar kan worden toegestaan. De bepaling van Art. 109 doelt op den afvoer van faecaliën en niet op het verbod van Art. 80 der Verordening Art. 120. Tegen dit artikel, niet behoorende tot die, welke den Inspecteur aanleiding ge geven hebben tot opmerkingen, zyn geene be denkingen gerezen, waarom wjj meenen daar over ook het stilzwjjgen te mogen bewaren Wjj hebben ten slotte de eer U voor le steflen aan Gedeputeerde Staten met raededee- ling van het bovenstaande te beriohten, dat U we vergadering geene vryheid heeft gevonden verandering te brengen in haar besluit van 15 Juni jl., No 17, tot wyziging van de Bouw en Woningverordening voor deze Gemeente. Heden middag ongeveer een uur, werd door den motorschipper Smits van Hoorn, in de rivier de IJssol onder deze gemeente opgovi8cbt het Ijjk van een man. Aan de scheepswerf van deu heer van Vlaardingen werd het door de politie over genomen en per brancard r.aar het Ijjken- huisje in het gasthuis overgebracht en werd berkend als te zjjn het ljjk van den bjj na 66 jarigen H. S., courautenlooper alhier, In de laatst gebonden vergadering van de afdeeling Nienwerlcerk a/d. IJsel, Ca- pelle a/d. IJsel en OmstrekeMdêr Holland- sche Maatschappjj van LanflMj|!w, werden tot bestuursleden gekozen de '•neeron A. 0. Koolmees, (aftr.), H. C. Van Leeuwen, bei en alhier indirect geringe ghoogte fien ta Nieiiworlterk a. d. IJael, en A. I. Hard (laar to Capollo a. d. IJsel. 3o Klasse. Trekking van Dinsdag 21 Ang No. 13849 t 2000. 4686 en 18390 ieder 1000. 16908 f 400. 5721 I 200. 11337, 12168 en 13178 ieder t 100 Prjjzen van 46. 3 3296 6000 9773 12713 15783 18529 8 3308 1 9852 17 15820 46 173 88 33 94 68 15917 18758 7o 90 54 9936 87 53 64 439 3455 98 40 12801 75 18816 66 81 6193 72 33 81 18921 73 3527 6217 81 71 90 61 84 89 43 10079 13113 16004 72 636 91 57 10165 35 6 78 37 95 6378 82 37 21 19097 89 3628 6422 10299 40 54 19100 93 49 85 10341 67 16113 15 732 70 6645 93 13213 85 35 840 3709 6720 99 31 16217 19201 944 11 94 10418 74 21 18 1071 3812 6803 43 13366 40 21 84 23 81 48 13442 73 19340 86 45 7003 77 13513 83 53 1117 66 44 10528 13611 90 60 48 3912 79 73 78 16315 19417 80 17 90 83 13724 16421 87 1218 30 93 91 83 38 19518 32 67 7111 10729 89 69 29 34 71 7240 37 95 16507 33 1306 4048 7317 38 13850 19 82 33 76 7480 76 57 16634 19662 1418 4101 7567 10865 13903 52 77 74 60 7705 70 36 16701 96 98 56 17 79 51 32 19733 1552 96 19 81 58 16835 71 1607 4239 31 10974 60 66 85 18 55 43 11014 88 90 93 23 58 86 11139 14007 16996 19848 41 4347 7826 40 80 17047 78 60 4457 7965 73 14131 17134 85 81 73 69 11276 80 17201 86 1740 95 8014 11339 82 30 19920 65 96 8200 11466 14263 95 77 1802 4532 1 98 78 17340 99 47 65 85 11501 88 50 20060 1915 4622 8311 2 14318 17401 20106 42 54 58 8 22 97 42 70 82 95 52 53 17524 85 73 4725 8451 11719 14462 65 93 2139 4819 82 11850 93 17603 20247 45 21 8508 71 95 70 55 2205 29 8609 83 14558 17734 20303 21 5001 53 98 14611 92 50 36 18 70 11928 26 98 20492 56 20 8727 12027 62 17880 93 2341 95 8836 48 98 88 20528 2417 5105 8902 67 14731 17939 41 27 23 47 81 14902 49 42 39 44 9057 89 74 59 98 80 98 9131 12109 87 70 20614 2663 5360 52 15 15057 18109 40 70 86 9229 32 80 35 51 89 5400 47 43 15140 91 72 2732 48 66 59 55 18208 20716 48 5587 85 85 62 11 64 2836 5619 9326 12336 15230 12 20840 67 52 9506 38 15350 15 41 3005 56 44 53 53 32 57 68 72 54 77 15416 18351 81 74 5864 60 12523 31 65 83 3177 66 9635 54 37 58 20904 95 81 79 80 48 18451 96 3225 5922 9700 12656 70 96 30 33 35 75 15687 18508 73 81 Be KlasBo le Lijst No. 5858 m. z. 5838 en No. 19003 m. z. 1903. VAN tot ongekend lage prjjzen. Hartelijk dank voor de vele bowijzen van deelneming ondervonden bjj 't overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder. J. O. ARENTZ en Kinderen.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2