9W®I a,ar man. Gouda en Omstreken. xtract Nieuws- en Advertentieblad voor I Vrijdag 24 Augustus 1906. No. 10113. irken Buitenlandse!» Overzicht. LEVENSSTRIJD. ISTADE. VBSBSHtS FkUlLLETOX 45ste Jaargang KEfrMSGEVLXG Helft ir zijn, larlem, ornstigen 1.17 (Slot TOlgt.) i aantal onge- op aanvraag, tïs X- Co. <T, n modellen te >A: UIS” iRDEMANN 'latte en voor Heerea schoenwerk. UUBer Co en lette goed rit, lalMterlM, Amhtie IMAN Zx tant. n toepassingen lerde Por- rt». Zy geven rs niet kunnen geen imitaties telrlo. n &o. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt .da ge lijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nominers VIJF CENTEN. n. 4NDV00RT ORT, J. 8 A. DROST, ?F. Berichten nit Riga geven oen blik op den toestand in de Oostzeeprovin- cien van Rusland. De verslechtering van den toestand, die tegen den herfst verwacht werd, is reeds gekomen. De bladen uit Lijfland en Koer land maken melding van 25 roofaanvallen sedert Zaterdag. Roovers hebben in den nacht van Maan dag op Dinsdag de badplaats Majorenkof bp Riga overvallen; in het Casino werd 900 Roebel buit gemaakt. Daarna drongen zij een villa binnen, en persten onder be dreiging den bewoners eenige honderden Roebels af Toen zy dit huis verlieten, ontmoetten zy twee gewapenden, en wier pen dynamiet-bommen naar hen. Door de ontploffing werden verschillende personen gekwetsteen vuurgevecht ont stond, waarby een der badgasten gedood, vele anderen gewond werden. De roovers ontsnapten in de duisternis. Ook in andere badplaatsen werden roof aanvallen uitgevoerdde Russen verlaten het strand en zoeken schuilplaatsen in bet binnenland. Behalve deze manier om revolutie te maken, een manier die alle verschijnselen van anarchie vertoont, begint in verschil lende plaatsen de zucht tot werkstaken zich weer te openbaren. Vooral in Polen. In Warschau ryden al dagen lang geen tramwagens. Uit vrees voor de terroris ten wagen nieuw aangenomen wagenvoer- 37) .Frans, van het oogenblik af dat je land- genooten hier voor je stonden, wist ik dat je hen ten slotte voor je eigen speculatie zoudt waarschuwenmaar dat je hen zoudt aanbevelen aan een concurreerende maat schappij, waarop Jenkins zoo gebeten is, dat heb ik zeker niet kunnen denken en daar voor zou ik j0 ook wel willen omarmen! Maar Sandow wees de beloofde omhelzing af en sloot zyn dochter aan de borst, ter- wyl hy zei met een van aandoening nog trillende stem Je weet niet wat Gustaaf je heeft gedaan, myn kind; je weet niet wat dit uur je vader nog kosten kan Van dit oogenblik af is Jenkins myn onverzoenlyke vyand, die niet rusten zal voordat hy me heeft vernie tigd. Ik heb me nu geheel aan zyn willekenr overgegeven - Welnu, werp dan de heele geschiede nis overboord en kom met ons mee naar Duitschlandriep Gustaaf. Waarom zoudt ge je hier door een bende schurken laten kwellen en ringelooren, terwjjl je in DuiUch- ftOUDSCHE («I RAW. Date (de verkiezingen, zooals zy tegenwoor dig toegaan), te schrijven over oneerlijkheid by verkiezingen. Wat het nauwgezette onderzoek vanBux- tod aan het licht brengt, zegt bet groote liberale blad, zal zeker de meeste Er.gel- schen, die meenen dat de slechte praktijken slechts in enkele districten voorkomen, ver bazen. Algemeen worden de wetten, die voor de zuiverheid der verkiezingen moeten waken, overtreden. En aangezien niet alle rechters, wgnneer zy over de geldigheid van een verkiezing moeten beslissen, eerbied voor hare bepalingen weten af te dwingen, komt men er steeds minder toe, de misbruiken aan te geven en woekert het kwaad voort Een van de vele euvelen is de dwang, die er nog altijd op de kiezers wordt uitge oefend. In de stad en op het land dreigt menigwerf een arbeider of bediende ontslag, wanneer hy anders stemt dan zyn werkgever verlangt. Een pachter wordt van zjjnland gezet, een winkelier wordt de klandlsie op gezegd, enz. Zulke dingen komen telkens voor. Op vele dorpen gelooft men niet, dat de stemming geheim is, en als daar de landheer een paar van zyn trawanten bij de stembus opstelt, begrijpen de boeren en ar beiders boe ze moeten stemmen. Dan is er het kwaad, dat de candidaten groote sommen gelds besteden om in da gunst te komen. De wet schrijft wel een maximum van verkiezingsuitgaven voor, maar in werkelijkheid worden die verre over schreden. In Engeland is ’tveel ’t gebruik, dat iemand al jaren voor een verkiezing als candidaat geldt en dan in het district de beurs wyd open houdt voor allerlei liefda digheidsinstellingen, feesten, wedstrijden, ba zaars, vereenigingen enz. Meest is ’t aan conservations zjjde dat men de slechte verkiezingspraktyken opmerkt. By de laatste verkiezing heeft men gezien, dat vele plattelandsdistricten tegen de maat schappelijke dwingelandij van de conserva tieve beeren in opstand zyn gekomen. Dit is een verschijnsel dat hoop op beterschap geeft, zegt de „Tribune”, en een ander is de opkomst der arbeiderspartij. Door hun beginselen zoowel als door bun armoede kunnen de candidaten van die party niet de geykte manieren der rijke candidaten en partymannen volgen. Verder verwacht Buxton verbetering van eenige maatregelen die bij opnoemt. Vooreerst zou bij op den dag der verkiezing alle drankgelegenheden gesloten willen hebben. Dan zou bet trakteeren voor een goed deel van de baan zyn. Ook moest het een candidaat verboden zijn stemmen te gaan werven onder zyn pachters of arbeiders. De verkiezingsuitgaven moesten scherper denkt te hebben. Je vermogen ia geheel buiten spel gebleven, beweerde Gustaaf. Wat Frans ook moge geweest zyn als speculant, als voogd was hy de nauwgezetheid zelve. Hy heeft het testament van je vader volkomen geëerbiedigd. Je bent en blyft nu eenmaal een rjjke erfgename, Jessy, daar is niets aan te veranderenmaar ik ben vast be sloten je ondanks deze betreurenswaardige omstandigheid toch te trouwen en wel binnen vier weken. Dat is ónmogelijk, meende Jessy. Er zyn nog zoovele zaken te regelen, en daartoe is die tyd nu veel te kort. - Ik zie er volstrekt niets in, verklaarde Gustaaf. De financieels kwestie zal myn broer wel regelen, al het andere kan binnen den gestelden tyd heel gemakkelyk gebeu ren. In Amerika gaat alles met stoom, het speculeeren, het ryk worden, het leven en 'sterven zelfs. Ik heb op dit gebruik niets tegen, omdat het ook tot het trouwen kan uitgestrekt worden, en daarom verlang ik als je aanstaande tyran dat je binnen vier weken myn vrouw wordt. ders het niet, te ryden. Het aantal sta kende fabrieksarbeiders bedraagt z in War schau thans 4000. Een statistiekje, van officieele zjjde uit gegeven, meldt In de afgeloopen week werden in Rus land 72 moorden gepleegd op politieke per sonen; 42 ambtenaren werden ernstig ge wond. Verder werden 120 bommen gevonden, 12 geheime drukkerijen ontdekt, 13 staats- brandewynwinkels en 18 staatskassen ge plunderd, waarbij 21 ambtenaren gedood of gewond werden. Om politieke redenen wer den 276 personen gevangen genomen. Statistieken kunnen soms welsprekender zyn dan lange rpdeneeringen. Uit Weenen komt het bericht, dat de oud-minieter van oorlog der Oostenryksch- Hongaarsche monarchie, generaal von Krieg- hammer, overleden is. Negen jaar lang is Krieghammer minister geweest, en in dien tyd was hij zeker een der minst beminde personen in de mo narchie. Zyn ruw optreden, zyn kortheid en zyn autoriteits gevoel hadden hem al spoedig vervreemd van den hoogst bekwa men chef van den generalen staf, baron Beek. Hun vijandschap liep zoo hoog, dat Beek den minister uitdaagde. Maar die vijandschap had ook grooten in vloed op de ontwikkeling van het leger. Onder de officieren hoerschte ontevreden heid wegens d,e slechte bevordering, want Krieghammer liet de oude generaals vergrij zen in den dienst. Hy kon niet besluiten zich van hen te scheiden. Ook op andere belangrijke punten kon hy geen besluit nemen, daar hy niet wenschte de adviezen op te volgen van den chef van den staf, en tegen diens advies niet wilde handelen. Zoo bleef gedurende zyn geheele bestuur de vraag der nieuwe veldbatteryen onopgelost. Zjjn opvolger, von Pittreich, heeft in de laatste drie jaren, onder veel moeilyker om standigheden, veel meer afgedaan, dan Krieghammer in negen jaren De manoeuvres van de Duitsche vloot zullen dit jaar zeer belangrijk zyn. Tot 12 September zullen allerlei oefeningen in de Noordzee worden gehouden, waarby alle seinposten die voor oorlogstijd moeten dienen, bezet zullen zyn De torpedobooten zullen in volle zee voortdurend aanvallen op pant- serschepen doen- Op 12 September worden de bezettingen van Helgoland en Kuxhaven in oorlogstoe- land kalm en gelukkig kunt leven. Ontbind de firma, ook al zou je dat op een belang rijk verlies te staan komenje bent in elk geval nog ryk genoeg voor Duitschland en bezigheid zult ge by ons evengoed kunnen vinden. Wat zou je van me willen P riep San dow onwillig uit. Precies hetzelfde wat je van my ver langde toen je me naar hier riep. En ik geloof dat het per slot van rekening 't best is de zaak om te keeren. Kyk eens hoe Frieda’s gelaat verhelderd by de gedachte aan het vaderland 1 Zy zal natuurlijk niet meer de zyde van haar vader verlaten, waar hy ook mocht blyven, maar je zoudt het hier kunnen ondervinden, dat ze den een of anderen dag aan het heimwee sterft. Gustaaf had verstandigerwys den krach- tigsteh hefboom in werking gebracht. Sandow keek geheel verschrikt zjjn dochter aan, wier oogen schitterden als men van den terugkeer naar het vaderland sprak, en die nu gelaten het hoofd boog. Kom, Jessy, zei Gustaaf, den arm zijner verloofde nemend. We zullen hen alleen laten. Ik moet je nog uitvoerig alles vertellen, want ik merk dat je nog niet veel van de heele geschiedenis begrijpt bovendien gevoel ik dringend behoefte om me nog eens door je te laten bewonderen. Terwijl te Worcester het onderzoek voort duurt naar de onregelmatigheden, die er by de laatste verkiezing voorgevallen zyn er is daar, blykens de getuigenissen, lustig met geld gewerkt om stemmen te koopen vindt de „Tribune” het den geschikten tyd om, aan de hand van een boekje van C. R Buxton over Electioneering Up to Dat heeft me gisteren buitengewoon veel goed gedaan. Hy trok haar met zich voort, vader en dochter alleen latend. Frieda had geen nadere verklaring non- dig, evenals Jessyzy bad den samenbaug al lang geraden. Ze vlijde zich dicht tegen haar vader aan en zei op een toon van innige teederheid Ik wist het reeds lang, sedert bet oogenblik dat we daar samen aan de zee stonden, dat u niet willens en wetens iemand in het verderf zoudt kunnen storten. Sandow keek haar lang en diep in de donkere oogen, welke nu straalden van tee- dere bewondering. Neen, myn kind, zei hy zacht. Ik heb 't niet kunnen doenen wat er nu nog komt, dat zullen we ook dragen. Intnsschen liepen Gustaaf en Jessy arm in arm door den tuin, doch hun gesprek was in den aanvang heel ernstig. Hy had haar alles verteld, zooveel mogelyk het gedrag van zyn broer vergoelijkend, dien hy voor stelde als het slachtoffer van bedrog en valsehe voorspiegelingen. Toen Gustaaf zyn verhaal geëindigd had, zei Jessy haastig Gustaaf, wanneer ook mjjn vermogen mede in de zaak betrokken is, dan spreekt het vanzelf dat wy het zoolang ter beschik king van je broer laten tot hy het noodig O 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1 35 0.99 0.72 1.08 1.08 Ui 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan 1. de Directie der Plateelbakkerij >Zuid- Holland” en hare rechtverkrijgenden tot het uit breiden harer fabriek door bijplaatsing van een oven, in het perceel aan de Raam wijk O No. 312, kadastraal bekend sectie D No. 2254 2. E. Arends en zijne rechtrerkrygenden tot het uitbreiden zijner koek-, banket-en beschuit- bakkerij, door plaatsing van een gasmotor van 3 P.K., in het perceel aan de Gouwe wijk C no. 81a, kadastraal'‘bekend sectie B no. 2053. GOUDA, den 23 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. stand gebracht. De zeeoorlog zal van dan af meer om en by den mond van de Elbe gevoerd worden en de Keizer komt, van de legermanoeuvres in Silezië, op het oorlogs- terrein aan. De 13de en 14de September zyn groote muhoeuvre-dagen. De gevechten zullen op die dagen voornamelijk tusschen Helgoland en den mond van de Elbe tot aan de reede van Kuxhaven geleverd worden. Er nemen 81 oorlogsvaartuigen aan deel, het grootste aantal dat nog ooit by Duitsche vlootoefeningen is gebruikt. In de Londensche City ging eergister, op gezag van Reuter’s agentschap, het gerucht, dat dr. Jameson, de eerste-minister van de Kaapkolonie, „naar Engeland ontboden was om over dringende zaken te spreken”, en dat hy „waarschijnlijk zoodra de parle- mentszitting in Kaapstad gesloten zou zyn, naar Engeland zou komen om er een paar weken te blyven". Bjj een navraag aan het departement van koloniën zeide de particuliere secre taris vnn Lord Elgin die zich met va- cantie in Schotland bevindt „Voor zoo ver my bekend is, werd Jameson niet ontbo den wegens eenige zaak, die met het be stuur der kolonie samenhangt. Indien de minister hier ware, zou ik het hem eerst vragen, voordkt ik u antwoorddemaar ik geloof niet, dat zulk een buitengewone stap, als het ontbieden van den eersten minister der kolonie, zou zyn gedaan, zon der dat wy er iets van gehoord hadden. Wellicht is Jameson echter naar Londen ge roepen als directeur der „de Beers Dia mand Company”, door den Raad van Be stuur, in verband met de zaak der inkom stenbelasting, die van deze maatschappij ge- eischt wordt.” Zooals bekend is, is Jameson ook direc teur van de Chartered Company. Aan het kantoor dier maatschappij werd medege deeld, dat Jameson binnenkort te Londen verwacht wordt. Zoodat Londen dus toch het voordeel hebben zul, binnenkort den „Leander”, die nog altoos geen „Hero” gebleken is, in de City te zien. Telefoon Wo. M A D VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1