Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. E^OJImA Dinsdag 2S Augustus 1906. No. 10116. Bultenlandscb Overzicht. veer. SZbT i n 45ste Jaargang. KEWISGEVIMi. V FEU1 LEE TÓK. c tract mhoest, akroond. ITM omt MM ■•M en» 'OB- i da aal iw- ta» ■Bn ort- iir* ÏS ent leid, ra, ng« an- w mb- eifi et klooster 8. 1,01 INIIE (01 Bi\T. Den Haag 1L, Gouda, I Nieuwer- 8CHEER, P. V. D. VAN DER STELEIN, Burgemeester en Wethouders van Gouda, Gezien artikel 182 der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der Gemeente in 1906, ter Plaatselyke Secretarie in druk verkrijg- baar is, tegen betaling van een gulden. Gou.la, den 27 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROÜWER. te Ie to. n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt da ge lij k met uitzondering- van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommcrs VIJF CENTEN. i in grootte Frankrijk, ir Kolonie, 2) En daarbjj eon Deen I Dat verbergt hjj volstrekt niet en men kan het ook zeer goed merken aan de wijze, waarop de goederen van Mansfeld tegenwoordig beheerd worden. Het gezicht van den dokter werd plotse ling ernstig en hjj trok de schouders op, zeggende Wat had hjj dan ook anders moeten worden bjj zulk een opvoeding t Hjj was nog een knaap, toen zjjn moeder voor de tweede maal trouwde en baron Odensberg de hand reikte. Men kon haar den eenigen zoon toch niet betwisten, en de stiefvader had hem geheel naar zijn inzichten opgevoed. Hij is van zijn vaderland en zjjn familie stelselmatig vervreemd geworden; dat was een ongeluk voor hem, maar zyn schuld was het niet. Maar hot was wel zijn schuld, dat hy in al die jaren niet een enkele maal naar zijn vaderland heelt gevraagd, viel Jansen hem driftig in de rede; dat hij nooit tijd vond om hierheen te komen, waar hij ge boren is, waar zijn vader begraven ligt, Telefoon No. 62 A I) V E RTE N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Poolsche bisschoppen, en de vriendelijkheden, aan het Quirnaal bewezen. „Pius X die door den wil van het Drievoudig Verbond geko zen is, betaalt den tol zijner dankbaarheid. De encycliek is een geheel persoonlijke daad van Pius X en van zijn, aan Frankrijk vijan dige raadslieden. De Temps ko'mt tot de slotsom, dat de bisschoppen nu zy hun gehoorzamen aan den Heiligen Stoel hebben betoond, onbevreesd gebruik kunnen maken van de hun gegeven vrijheid in dezen zin van den encycliek „Al len, regcering, geestelijkheid, geloovigen, moe ten trachten een strijd te vermijden on de vreedzame burgers niet te verontrusten”, Het is, zegt de Temp?, door wederzydschen goe den wil en door volkomen goede trouw dat het conflict vermeden zal worden Wij moeten oppassen, niet de hoop aan te moe digen op een binnonlandcche beroering, die door de vijanden der Republiek ten nutte gemaakt zou worden. V Van 22 tot 25 October zal te Parijs onder beschermheerschap van president Falliéres en eere-voorzitterschap der ministers van Binnen-en Buitenlaudsche Zaken een bespre king worden gehouden over de 7 volgende punten lo. De wenschelykheid van onderlinge in lichting tusschen de comités in verschillende landen betreffende vervolgingen en veroor- deelingcn wegens meisjeshandelbetrekkin gen tusschen de comité’s en de autoriteiten, belast met het centraliseeren van den inlich tingendienst. Rapporteurs het Duitsche comité. 2o. Het scheppen van plaatselyke comité’s en bureau’s van onderzoek in de grens- en zeeplaatsen onderlinge inwisseling van de lysten dezer bureau’s en van de zittingver- slagen der landelijke comités. Vorming van een internationaal bureau van onderzoek. Rapporteurhet Zwitsersche comité. 3o. Stations- en havenwerk. Rapporteur het Fransche comité. 4o. Het vaststellen van oen telegraflschen „Code” tusschen de comité’s. Rapporteur: Het Argentynsche comité. 5o. Verbod van uitreiking van posto res tante brieven aan minderjarigen Rappor teur hot Belgisch comité® 6o. Toezicht op do plaatsingsbureau’s voor schouwburgen, café chantants euz. Rappor teur het Italiaanscho comité. 7o. Terugbezorging van prostituées naar haar vaderland. Rapporteur het Nederlaud- sche comité. Bovendien zullen rapporten worden uitgebracht over de werkzaamheden man, stelde Eleonora voor. Myn neef, baron Mansfeld. Janson, Jansen herhaalde Hellmut langzaam. Dio naam wekt een herinnering uit mijn jeugd in mij op. Zjjn we niet vroo- gêt speelkameraden geweest ’t Is mogelijk, mijnheer de baronluidde bet koelo antwoord. Maar dat zjjn we boiden al lang vergeten. Ik niet, zei Hellmut scherp. Myn ge heugen laat my in dat opzicht nooit in den steek. Het zegt me bijvoorbeeld dat Arnulf Jansen toen even stroef en ongenaakbaar was als nu. U is dezelfde gebleven. Ik ben ook niet steeds van honk ge weest, zooals u, baron. Daarginds in Kopen hagen, in Barys en in Italië leert mon zooveel waarvan wjj hier niet het flauwste vermoeden htbben. Do toon waarop Jansen sprak, had iets uitdagends, doch Hellmut scheen niet geneigd daarop in te gaan. Hy trok eenvoudig de schouders op. 11 Men leert daar tenminste meer dan wanneer men jaren achtereen in een hoekje van den haard blijft zitten. Arnulf richtte zich dreigend en fier op, terwijl hij den baron toevoegde Maar die haard is een doel van ons vaderland, en dat moeten wij verdedigen met goed en bloed. (Wordt vervolgd.) Een telegram uit Petersburg maakt mel ding van een belangrijke overwinning, die minister Stolypin zou behaa'd hebben op de lamarilla. De oud-afgevaardigde ter Doema voor het gouvernement Orlof, Stachowitsj, verklaarde aan een redakteur van den „Ber liner Lokal Anzeiger”, dat sedert Stolypin aan het bewind is, de invloed der hofkringen aanzienlijk is verminderd. De Tsaar onder handelt rechtstreeks met de ministers. In- dien dat bericht juist is, heeft Stelypimmeer gedaan dan Witte, Mirsky en Goremykin tot stand konden brengen. Stachowitsj meende, dat de bijeenkomst der nieuwe Doema nog voor Maart 1907 mogelijk is, en dat de verkiezingen best voor December kunnen gehouden worden. Alles hangt slechts af van den omvang der boeren opstanden, die in October en November wor den verwacht. De ministers hopen, door het in gereedheid brengen van wetsontwer pen, eenzekere populariteit te verwerven, zoodat het volk van dit kabinet een ver betering van zjjn toestand verwacht. Reuter seint uit Petersburg Zaterdag heeft in de villa van den minister-president op het Apothekerseiland ter gelegenheid eener receptie een ontplof fing plaats gehad. Aangaande den aanslag op den minister president deelt het Russ. Tel.-Ag. mede, dat tegen 4 uur Zaterdagmiddag vier personen waarvan twee in burgerkleeding en twee in buitenlandsche uniformen, in een huurrijtuig voorreden en de portierskamer van de villa van Stolipjn betraden, waar een hunner toevallig een ontplofbaar voorwerp liet val len, dat met ongelooflijke kracht optplofte. De zich in het aangrende vertrék bevin- regedting zou, als zy de gruwelen in Mace donië wilde wreken, zich niet tegen Grie kenland, maar tegen Turkije wenden. En als de Bulgaarsche regeering eenmaal vol doening wil eischen, zal zy dit niet doen door straatbetoogingen, maar op de tusschen staten gebruikelijke wijze.” Deze oorlogzuchtige toon hoeft in Turkije een zeer slechten indruk gemaakt. Na den Tsaar van Rusland en den Sjah van Perzië komt ook de Keizerin-weduwe van China tot de overtuiging, dat het noodig is een parlementaire regeering in te voeren! Mag men ten minste geloof bochten aan een bericht uit China in Engelsche bladen, dan bestaat by baar het voornemen „een Conferentie bijeen te roeper» van hoogge plaatste ambtenaren, waaronder verschillende onderkoningen, om te beraadslagen over de invoering van een grondwet” Er is een verhaal, dat zegttoen na do nederlaag van China in den oorlog met Ja pan van 1894—1895, een soortgelijke confe rentie werl bijeengeroepen, zeide de hoog geplaatste ambtenaren tot elkander.: „Dat komt van de invoering van Westersche ideeën”. En zij besloten terug te keoren tot den ouden toestand, waarin China rust en vrede had. Doch sedert zijn er zooveel dingen ge beurd ^ln de wereld, dat het geen wonder zou wezen als ook in China het streven merkbaar'werd naar verandering. Welgaat het op de Chineesche manier, langzaam en voorzichtig, en de leden der commissie die onlangs uit Europa terngkeeiden moeten in hun rapport hebben gespreken van de wen schelykheid „om geleidelijk te komen tot een grondwettige regeering, maar vooraf gedu rende een vijftiental jaren het volk op te voeden, opdat het in staat zy zich in den nieuwen toestand in te leven.” Voorzichtigheid is de moeder der wijsheid. En daarom zal de Chineesche grondwet nog wel wat op zich laten wachten. De temps stelt verschillende tegenstrijdig heden tusschen de encyclieken de verklarin gen van de vergadering der bisschoppen in Frankrijk aan het licht en komt tot de slot som, dat het Vaticaan. in een plechtig ker- keljjk stuk, getracht heeft, de openbare meening te bedriegen, en in elk geval klein geestige listen gebrsikt heeft, die het aan zien van den Heiligen Stoel op een ongun stig oogenblik zullen verminderen. De Temps herinnert aan de tusschenkomst van den Paus ten gunste van Pruisen by de toon der grootste teleurstelling roepen Dus u is allebei aangekomen Ik dacht dat Frits Horst de eerste zou ge weest zijn. Dat zou je zeker wel graag gezien hebben, als hy me mot eenige bootslengten geslagen had P vroeg Hellmut lachend. Neen, waarde neef, ditmaal heb ik don kapitein de handen vol werk gegeven; de strijd is onbeslist gebleven. De jonge dame had zich intusschen tot de beide heeren gewend. Men kon duidelijk zien dat zy de zuster van Otto was, want de gelijkenis viel dadelyk in het oog. Maar terwijl by Otto alles leven en vroolykheid was, lag op bet mooie gelaat van zyn zuster een koele ernst, welke al zeer weinig paste by haar negentien jaren, doch wellicht in verband stond met de rouwkleeding welke zy droeg. Zy knikte den dokter vriéndelijk toe, en bood Jansen vertrouwelyk de hand. Freule Eleonore. We hebben u in langen tyd niet gezien, Arnulf, zei ze min of meer verwijtend. Ik dacht dat ik misschien ongelegen zou komen, omdat de Deensche heeren er zjjn, antwoordde de jonge man met een alles behalve vriendelyken blik op den jongen majoraatsheer, die nu opmerkzaam werd en naderbij kwam. Mynheer ArnuH Jansen, onze buur dende generaal-majoor Samjatin werd ge dood, den hofmeester Woronis werd het hoofd afgerukteveneens werden gedood de portier en alle zich in diens kamer be vindende personen, ook de vier misdadigers. Het 15 jarige dochtertje van Stolipin, dat zich op de bovenverdieping bevond, werd aan beide beenen zoo gewond, dat deze moeten worden afgezet. Het zoontje van den premier brak een been. Stolipin zelf is ongedeerd. Een der directeuren van het Russ Tel.- Ag., prins Tsjakofskoi werd gewond. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington toont thans meer belang stelling in de Cubaansche aangelegenheden, dan eenige dagen geleden. Het departement echter toont geen neiging om tusschen bei den te komen en verwacht ook dat het niet noodig zal zyn Cuba te helpen by de onder drukking van den opstand. Het ministerie meent, dat de omwente ling krachtig gesteund wordt door kapita listen en dat zy goed georganiseerd is. De gebeurtenissen in den Balkan worden steeds ernstiger, en het schijnt zelfs dat tengevolge van de anti-Griekscbe beweging in Bulgarije, een botsing tusschen Bulgarije en Turkye niet moer te ontgaan is. Reeds heeft de Bulgaarsche agent te Konstantinopel, Natsjewitsj, wegens verschil Van meening met Bulgaarsche kabinet, zyn ontslag gevraagd op verzoek der Porte heeft hy zyn vertrek nog uitgesteld, omdat van verschillende plaatsen grensincidenten worden gemeld, en volgens een telegram uit Sofia Bulgaarsche troepen naar do grenzen worden gezonden. Wij weten reeds, dat Bulgarije het recht van de Porte ontkent, om zich met de bin- nenlandsche aangelegenheden van dezen Bal kanstaat te bemoeien. Het Bulgaarsche regeeringsblad „Now Wjek” noemt nu het bericht dat de Porte aan de mogendheden een nota over de anti- Griekscbe beweging richtte, onjuist, en zegt: „De Porte kan zulk een nota niet tot de mogendheden richten, want als iemand schuld heeft aan de toestanden in den Balkan, dan is het Turkye. Slechts door een sluwe staat kunde heeft Turkye den haat van het Bul gaarsche volk van zich zelf op Griekenland gewenteld. „De Tnrken hebben niet het minste recht te beweren, dat de Bulgaarsche regeering opzettelijk de anti-Grieksche beweging geor ganiseerd en geleid heeft. De Bulgaarsche waar zijn voorouders leefden. Zyne schuld is het dat hy niet eens kwam om den ouden majoraatsheer de oogen dicht te drukken, zjjn heele leven heeft hy zich noch om zyn vaderland, noch om zyn familie bekommerd, dus hy moet er nu ook maar genoegen mee nemen dat niemand zich om hem bekommert. Maar misschien gaat hy weer gauw daarheen waar hy vandaan gekomen is. Dat geloof ik niet, bracht Lorentz in het midden. Reeds de overname zijner goe deren zal het noodzakelyk maken dat hy voorloopig hier blijften dan, n kent die clausule wel in het testament. Arnulf trok somber de wenkbrauwen samen. - Ja, ik ken die I Dat kan de oude heer ook in zyn graf niet verantwoorden, wat hy daar gedaan heeft. Arnulf! dokter, ik zeg dat en ik blyf erbij. Met zyn laatsten adem nog heeft hy zyn kleinkind verkocht aan den man, die een vjjand van zyn vaderland is geworden I Lorentz stond op het punt lucht te geven aan zyn verontwaardiging over deze beschul diging jegens den overledene, maar hy werd hierin verhinderd door het geluid van stem men buiten, en bijna op hetzelfde oogenblik trad de jonge majoraatsheer, vergezeld door een dame en door Otto, de kamer binnen. En tegelijkertijd hoorde men Otto op den 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1