E 1 'THEE. ONING, en ZOLDER, CRG, SPOEL- diverse per- ichikt, om te Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 29 Augustus 1906. No. 10117. I Bultenlandscl) Overzicht. I I! louis io, nde te Botter- ine principalen, fdag den 11 en op Dln»- 106, bjj afslag, s ten 11 nre, Iderscbe Kade openbgar te ND, ïrweg in den ?r, onder de mUegert* ootte van 22 ren, en bij het Rotterdam, met 1172, en C nos. 2531, I, 2543, 2546, ZONEN, EU I LEE TO A. 45ste Jaargang. ^7' 8 den Kaukasus, prins ca 1 3 1 zeer (Wordt vervolgd.) looping. Notaris IK te letten otitiën, welke Notaris, aan am, verkrijg- per Hectare a haar, by m op den 1 sring van de welke eerst fel 1907. ceelen, welke ia io combine- ring moeilyk is op te treden tegen de ver bittering, die ten gevolge der gruwelen van Grieksche benden in Bulgarije is ontstaan. Hy heeft dit ook aan de Porte geschreven en er aan toegevoegd: dat de eenige weg is, het optreden der Grieksche benden in Macedonië te bestrijden. De Porte heeft in verband daarmede aan het ministerie van oorlog opgedragen te zorgen, dat de troepen in Macedonië krach tig optreden tegen elke Grieksche bende. De Bulgaarsche regeering verklaarde ver der geen grensincidenten meer te zullen dulden. De militaire commandanten ont vingen bevel, iedere grens-overschrijding met de wapenen te beletten. Maar Petrol hoopte, dat dit volkomen onnoodig zal blijken. Waarom is u met uw boot hier niet aan het terras geland, zooals wij, waardoor ge u den heelen omweg door het park zoudt bespaard hebben De kapitein trok de schouders op. Het geschiedde op hoog bevel. Freule von Bernsholm verlangde het zoo. Ik wilde geen minuut langer op zee blijven verklaarde de jonge dame zeer be slist. Ik had genoeg van de partij raet dit afschuwelijk weer. Het weer is prachtig, zei Horst kalm. Een beetje hooge zee en wat wind, ’4 was uitgezocht voor een zeilpartij I Nu, ik houd niet van al dat moois! Maar niemand heeft u toch gedwongen? U stondt er zelf op mee te gaan. Ik wist niet dat de zee zóo hoog ging, luidde het ongeduldige antwoord. Dat was van af het strand ook goed te bemerken. U is in ongenade, kapitein, zei Heil- mut lachend- Hier helpt geen verdediging ik zou freule von Bernsholm i^aar gauw om vergeving vragen. De kapitein scheen niet geneigd aan dezen raad gevolg te geven, en die vergiffenis zou hij ook niet zoo gemakkelijk gekregen hebben. Generaal Wonlarlarski, tijdelijk gouver- neur-geueraal van Warschau, is gistermiddag to 2 uur, terwijl hij in een rijtuig zat, dood geschoten. De moordenaar ontsnapte. Volgens berichten uit Tiflis is daar een samenzwering ontdekt tegen het leven van den onderkoning van den Kaujcasus. Vele personen, waaronder ook officieren, zijn ge arresteerd. 3) Arnulf! zei Eleonore, die achter hem getreden was, halfluid op waarschuwenden toon. Dat enkele zachte woord had een zonder linge uitwerking op den fleren landman. Hy brak plotseling midden in zyn rede af en vervolgde op veel zachteren toon Dat is nu eenmaal hier te land onze meening, mynheer von Mansfeld. Zoo denkt de een na den ander. En nu wil ik u groeten, ik moet naar mevrouw de barones. Hij wendde zich om met een groet, die echter niet van harte ging, en daarop verliet hij de kamer. Hellmut keek hem met een half spottenden glimlach na. Een ruwe borst, die Jansen! Maarzoo is hij altijd geweest, ruw en brutaal, als een echte boer En daarbij was hy sterk als een beerwie het waagde met hem te vechten, lag in een oogenblik voor den grond. Ja, Arnulf Jansen heeft Friesch bloed in de aderen, zei Leonore kalm. Hij heeft de deugden zoowel als de gebreken van zyn stam. Zulke naturen ichynen vaak ruw en Teletot n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco, pet post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Keir Hardie, de leider van de socialisti sche Onafhankelijke Arbeiderspartij en van de ten deele socialistische arbeiderspartij in het Engelsche Lagerhuis, is vijftig jaar ge worden en heeft in de Labour Leader een stuk geschreven „in het licht van vijftig jaar". Daarin zegt hy ,Ik ben nu met myn vijftig jaar jonger van geest dan ik me ooit herinner geweest te zyn. Ik ben uit dien onfortuinlyken stand, die niet weet wat het is oen kind te zyn, in den geest be doel ik. Zelfs de herinnering aan myn jongens- en iongemansjaren is somber. Had ik te kiezen, ik zou nooit dat deel van mjjn leven nog eens willen leven. Eerst toen mijn levens taak my vond, het verleden van my af schudde en ik geheel in die taak opging, kreeg het leven werkelijk beteekenis voor my. Nu weet ik wat er bet groote geheim van is. Hy die zyn leven wil vinden moet het verliezen in anderen- Eens zal ik daar over misschien een boek over schrijven. Maar kykik ben daar juist myn 51e jaar ingegaan. Nog een pjjp en dan naar bed. De Daily News, die een gedeelte van het artikel in de Labour Leader aanhaalt, geeft er een prentje by, voorspellende Hardie zittende in zyn eenvoudige, maar smaakvol ingerichte kamer, lezende by den haard. Aan den muur hangt een Engelsche vlag. Dezer dagen voerde Hardie ergens het woord en hy zeideDe groote strijd van de toekomst zal uitgevochten warden in het Lagerhuis. Wy willen de oude stakingen en uitsluitingen niet voortzetten. De ryke patroons kunnen daarbij kalm thuis zitten, terwyl het werkvolk zich van honger/on derwerpt. Een sterke arbeiderspartij in'het Parlement moet den grooten stryd be slechten. Over de betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije, die door sommige bladen nog steeds voor zeer ernstig worden gehouden, heeft de Bulgaarsche minister-president blij moediger meeningen verkondigd. Hy deelde mede, dat het voor de Bulgaarsche regee- ontmoette echter een zeer koelen blik, en even koel klonk het verwijtende antwoord Wij spraken over onzen overleden va der, Hellmut, en over een moeilijken tyd voor ons vaderland Nu ja, maar men kan toch niet altyd ernstig zynriep Hellmut ongeduldig en wendde zich snel om naar de deur, waar op dit oogenblik de beide andere deelnemers aan den zeilwedstrijd verschenen. Daar komen de achterblijversriep Otto, maar de toon klonk geheel anders, veel hartelyker dan die, waarmede hy zooeven neef Hellmut begroet bad. Kapitein Horst, een flinke mannelijke ge stalte, die ondanks zyn burgerkleeding on- middellyk den soldaat verried, scheen onge veer vyf-en-dertig jaar oud te zyn. Een donkere, volle baard omlystte een gelaat dat meer intelligent dan schoon was. en hy toonde in houding en spraak een kalmte, welke voor flegma had kunnen doorgaan, zoo zijn donkere oogen deze veronderstelling niet logenstraften door nu en dan fonkelende blikken te schieten. Zyn begeleidster, een zachte, kleine, aan vallige verschijning, kon misschien zoo oud zyn als Eleonore, doch zy zag er veel jonger uit, waarschijnlijk door de meer levenslustige uitdrukking harer oogen. Zoo laat hier vroeg Hellmut lachend. Reuter seint uit Petersburg, dd. 27 Aug. Volgens nadere berichten bevond generaal Min zich aan het station in Peterhof met zyn familie, toen een jong meisje op hem toetrad en vijf revolverschoten op hem loste, die den generaal in den rug troffen. Mevrouw Min greep de hand van het meisje dat da delijk gearresteerd werd. Daarop wees de gearresteerde aan de politie een bom, die op het station lag en verzocht, dat men zich in acht zou nemen. Generaal Min overleed onmiddellyk? Het schrikbewind in Rusland neemt hand over hand toe. In een particulier schrijven gisterenmorgen uit Petersburg ontvangen, lezen wy: „Er is hier noch orde, noch bescherming en het volk is overgeleverd aan het treu rigste soort gespuis, dat maar raak steelt.” En wie in Rusland een verantwoordelyk ambt bekleedt, moet rekening houden met de desperado’s, de terroristen, die hun leven geen cent waard achtend, onder de leus „voor het land en de vryheid" moorden en bommen werpen. Stolypin’s werkzaamheid als minister president was niet in staat, het bewind van dolk en dynamiet te belemmeren; zyn reac tionair optreden tegenover, cdke vrijzinnige uiting verbitterde, zyn goed-e voornemens voor de toekomst werden als illusies be schouwd. Tegen den man, wien men er de schuld van geeft dat Rusland „geen regee ring, geen orde, geen bescherming meer kenV’, was een aanslag te verwachtenen de tvyze waarop die aanslag is uitgevoerd toont, dat de „roode terreur” voor geen enkel middel terugdeinst. Dat bewyst ook de aanslag op den com mandant van het garde-regiment Semenovsky, generaal Minn, en de samenzwering tegen MH IN IIE COURANT De Heraldo verneemt uit Rome, dat de Heilige* Stoel tegenover Spanje zoo toe geeflijk zal zyn als mogelyk is in de onder- handelingen over het kerkelyk huwelijk. In een mededeeling van het officieuze Havas agentschap wordt er aan herinnerd, dat door Turksche soldaten bezit was geno men van Djanet, ’twelk toch gelegen was buiten de grenzen van Tripolis, en dat aan Frankrijk behoorde. Als resultaat van de stappen, door den Franschen gezant te Konstantinopel, Constans by de Porie gedaan, heeft de Turksche regeering aan den wensch van Frankrijk voldaan, en de ontruiming van Djanet door do Turksche troepen bevolen. Hiermee is de status quo ante hersteld. In de afgeloopen zitting van het Engel sche Lagerhuis is Balfour de overvloedigste spreker geweest, ofschoon hy een maand lang buiten het Parlement stond. Zyn rede voeringen vullen 354 kolommen van Han sard. J. Chamberlain komt met 168 kolommen in de derde plaats. Tusschen hen in staat als no. 2 Birell, de minister van onderwijs, met 208 kolommen. Ramsay Macdonald, die van de leden der onafhankelijke arbeiders partij het meest gesproken heeft, vult slechts 68 klommen. Geen andere heeft meer dan 30 kolommen gesproken, een bewys, zegt de Westminster Gazette, van de zakelijkheid der party. In het Hoogerbuis praat men niet zoo veel; de heeren houden daar van korte zittingen. Bovenaan staat Lansdowne met 136 kolommen, dan volgen minister Crewe met 102 en minister Rion, de oude heer, met 89. Het aantal vragen aan de regeering ge steld, is in het Lagerhuis weer geweldig geweest, nl. 9071, waarvan 2417 betreffende lersche aangelegenheden Elf leden, van wie zeven Ieren, hebben ieder meer dan honderd vragen gesteld Galloway Weir (een liberale Schot) staat evenals verleden jaar bovenaan de lijst, nu met 250 vragen, (in de vorige zitting 328)dan komt Lonsdale met 213, Sloan met 201 enz. Het voorbereiden van de antwoorden geeft de departementen de handen vol. Telefoon No. 89 A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. den gouverneur van Woronzef-Daschkof. De „Temps” bevatte in de laatste dagen zeer merkwaardige onthullingen over het congres der Fransche bisschoppen op 31 Mei. Wy hebben indertijd over dat congres eenige mededeelingen gedaantoen bleek, dat besloten was het resultaat van de be raadslagingen en de stemmingen geheim te houden. De „Temps” is nu in staat, een volledig verslag te geven van wat er gesproken en gedaan is. Daaruit vernemen wy, dat de meerderheid van de bisschoppen in beginsel voor de aanneming van de „associations cultuelles” was, en dat met 48 stommen tegen 26 de ontwerp-statuten voor die ver- eenigingen, door den aartsbisschop van Be- sanqon opgesteld, werden aangenomen. De Paus, die alles gedaan had om de bisschoppen tot verzet te brengen, was door dit besluit uiterst onaangenaam getroffen. Hy zou hebben gezegd „Zy hebben tegen my gestemdzy hebben als Franschen, niet als bisschoppen gestemdMaar, voegde hy er by„ik voel my geenszins verplicht met bet besluit der bisschoppen rekening te houden.” Het gevolg van deze overweging was de Encycliek, die zooveel ontstemming heeft gewekt. In radicale Fransche kringen verzekert men, dat de mededeelingen in den „Temps” afkomstig zyn van een der bisschoppen, die ontevreden is over de beslissing, door den Paus in deze quaestie genomen. De laatste berichten uit Spanje luiden geruststellend voor bet ministerie Lopez Dominguez. De koning, van de Engelsche reis te Sint Sebastiaan teruggekeerd, moet zyn instemming te kennen hebben gegeven met de tegen het Vatikaan gerichte politiek der liberale regeering. Het stuk van minister Romanoues tot bevestiging van het burgerlijk huwelijk zal dus worden openbaar gemaakt. Strikt genomen was voor de openbaarmaking de instemming van koning Alfons niet meer noodig, maar het schijnt, dat het ministerie toch niet zonder uitdrukkelijke medewerking des konings heeft willen handelen. De minister van justitie bereidt nu een wet voor tot afschaffing van den eed der getuigen voor de rechtbank. De minister van onderwijs werkt aan wetsvoorstellen die de geestelijke orden en de vereenigingen tot het geven van onderwijs moeten onder werpen aan de bepalingen die ook voor andere vereenigingen gelden. hard, maar in de oogenblikken des gevaars weten ze ook van geen wjjken. Deze held schynt je werkelijk te im- poneeren, zei Hellmut lachend. Hy schynt trouwens toch hier op ’t slot een zeer eigen aardige positie in te nemen en met u op een voet van gelykheid te verkeeren. H(j is een huisvriend. Die boer? Deze vraag klonk even verbaasd als ver achtelijk. Eleonore’s oogen schoten eensklaps vlam men, en met nadruk antwoordde zy Ja, die boer - En die myn vader het leven gered heeft, voegde Otto er met geestdrift by. En toen was Arnulf nog maar een jongen van zestien jaar. Toen myn vader zwaar ge wond was gevallen in den slag, droeg hy hem geheel alleen buiten het bereik van den vijand. Wist je dat nog niet, Hellmut Och ja, hy was de redder van oom Waldow, zei de jonge baron op luchtigen toon. Nu herinner ik me die geschiedenis. Dus daar vandaan Eleonore’s bewondering voor dezen Frieschen held, door wie i ik in haar oogen geheel verduisterd word. Als hy geen boer was, wie weet of de zaak dan niet heel gevaarlijk zou kunnen worden I Hy lachte luid over dezen komischen inval en keek lachend naar de jonge freule. Hy •orden afgeie- pakjes van vijf een Ned. on» i Nommer er. nevenstaand Wet gedepo- ering van ge slende JL, r Li.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1