I PAPJE der AABT •nikbaar zonder I SKi I )rank CACAO. ITS. - 'EHK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, KENNISGEVING. Bultenlandscli Overzicht. IAS alhier. l« Craolioonen. i oso OSTADE. adres No. 1O11S. Donderdag 30 Augustus 1906. intscn nmagazljn, 30. FEV1 LLËT~ON~' 45ste Jaargang;. T 1 voor Verspreide Berichten. in 1.17 dat de Fransche bis- UL8EBOSCH. D 10 Koppen. Mikroskopisch tn VAN LED- art der S.S Hand. Reisboek ANDELAAR. ts. ON, Den Haag. Plaatsen. loten werk. DA: erk WWHE COURANT allo soorten GLACé on en HEEREN- ntant. 'el iets hooger de voordeelig- i-cicto inere hoeveel* opere soorten. V, K. m, 25/1 ’06 iheidt zich in m gemakkelyk fijne gear en tot een eerste De (socialistische) Avanti zegt, dat er sprake is in Italië van een soort journalis tieke trust, bestemd om de werking van do pers op de publieke opinie nog te versterken. Vermoedelyk is de vader van dit denkbeeld de bekende senator Roux. Er zouden ineen gesmolten worden de Romeinsche Tribuna, de Napolschö II Mattino en dg Ora, bene vens de Turynsche Stampa. De XIX Secolo van Genua en andere bladen van den tweeden en derden rang zouden ook in de combinatie worden opgenomen. Te Florence zal de „trust” een nieuw blad stichten. Vooral aöoruat voor alle bladen van de trust één gemeenschappelijke inlichtingendienst wordt ingesteld, is liet plan ook financieel zeer gunstig te achten. Afaar men stelt zich hot meest voor, en daar is het eigenlyk ook om te doen, van den invloed dezer coalitie op de Kamers. Beheerscht zy de meerderheid dan zal de regeering naar haar pijpen moeten dansen. De Siècle meldt, óuv uu akwwuq uit schoppen besloten hebben een tweede bijeen komst te houden, ter bespreking van hunne houding tegenover de scheidingswet in ver band met den Pauselykèn Encykliek. Die bij eenkomst zal plaats hebben op 4 September. Een commissie van voorbereiding, uit 117 prelaten bestaande, zal eenige dagen vroe ger bijeenkomen om de noodige maatregelen te nemen. In het laatst van October zal te Peri- gueux onder leiding van den bisschop en van den royalistischen senator de Lamar- zelle, een congres van clericale juristen worden gehouden, om de gevolgen van de scheidingswet te gespreken. Minister Barthou heeft Zondag een rede voering gehouden te Libérac in Dordogne. Natuurlijk besprak hij by die gelegenheid er werd een nieuwe spoorwegen inge wijd de scheidingswet Hij verklaarde >„De wet bevat de grootst mogeljjke vrij heid en de best denkbare waarborgen. In geen land ter wereld wordt de uitoefening van den godsdienst op vrijer en beter wijze verzekerd. Toen wij tegenover den tegen stand der geestelijken stonden, vroegen wy de meening van het land, en dat gaf bij de jongste verkiezing een eenstemmig ant woord, dat niet te miskennen is. Het er kende de scheidingswet als een voortreffelijke kalkrots, die door don invloed van water licht brokkelt, waardoor er diep ondergronds holen ontstaan en van tijd tot tijd rotsstor- ringen. Men vermoedt, dat een dergeljjke instorting de lichte aardbeving veroorzaakt heeft. Van aardbevingen gesproken: de Jezuïeten pater Vaughan, over wien er te Londen veel gesproken is, naar aanleiding van zijn preeken over de zonden in de hoogste En- gelsche kringen, heeft dezer dagen in een preek gezegd, dat Engelands groote zonde is, dat het zich van God afkeert, en God het zondige geslacht der menschen gewaar schuwd heeft door de uitbarsting van de Vesuvius en de aardbevingen te San Fran cisco en in Chili. De BURGEMEESTER der gemeente GOUDA, Gelet op artikel 28 der Woningwet en op artikel 14 van het Koninklijk besluit van 28 Juli 1902 (S. 160), Brengt ter algemeene kennis, dat op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd het aan den Raad aange boden ontwerp van een plan van uitbreiding, aanwpzende den grond, dia in do naasto toekomst in deze gemeente voor den aanleg van straten, grachten en pleinen wordt be stemd, bij welk ontwerp zjjn gevoegd de b(j artikel 14 van bet aangehaalde Koninklijk besluit bedoelde situatie kaart, toelichtende beschrijving en staat van de namen en woon plaatsen der eigenaren "en do kadastrale sectie en nummers der in het ontwerp be grepen perceelen. Gouda, deti 28 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, R. D. MARTENS. De consuls van vreemde mogendheden te Havana hebben bij de regeering protest aangeteekend tegen het opcommandeeren van paarden, die het eigendom van buiten landers zyn, voor de gendarmerie. Teleto. n Ao, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pet jiost 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F CENTEN. Frankrijk. De radicale gemeenteraad van Sceaux heeft, naar aanleiding van de pauselyke en cycliek, welke hy aanmerkt als een oorlogs verklaring aan den burgerlijken staat, den wensch uitgesproken, dat het devies op de zilveren 5-franks-stukkenDien protégé Ia France, God bescherme Frankrjjk, voortaan weggelaten zal worden. Duitsciiland. Als opvolger van minister Podbielski wordt •genoemd de opperpresident der Rijnprovincie vrijheer Von Schorlemer, die gisteren tele grafisch naar Berljjn ontboden is. De Tfigliche Rundschau maakt uit de Fransche vlootoefeningen de gevolgtrekking, dat Duitschland spoedig een vloot onder- zeesche vaartuigen moet bouwen. „Het is niet waarschynlyk dat wij ooit alleen tegen over Frankrijk zullen staan. Het zal daarom niet gauw gebeuren, dat we gelegenheid hebben do vijandelijke havens aan te vallen of te blokkeeren”, schrijft het blad. Engeland. i Te Matlock in Derbyshire zijn gisteren eenige aardschokken waargenomen. De onderzeesche boot „A 8”, dezelfde welke 8 Juni 1.1. zonk met oen verlies van 15 menscbenlevens, heeft te Plymouth een ander malheur gehad onder water gerajRtte een touw in de schroef, waardoor zjj niet verder kon. Gelukkig behield de bemanning haar tegenwoordigheid van, geest, zoodat het schip weer aan de oppervlakke kon worden gebracht. Oostenrijk-Hongarije. Naar verluidt heeft de Weener politie een bommenfabriek ontdekt, vanwaar geregeld zendingen naar Rusland gingen. Rusland. Er is een poging gedaan om den gouver neur van Elisabethpol te vermoorden. De bedrijvers van den aanslag verdwenen. Denzelfden dag werd in Gory een bom geworpen naar den districts-commandant, Leontiëw, die met een politieagent in een heid te brengen misschien wist ze eigenlijk zelf niet waarom, en daarom nam ze hare toevlucht maar weer tot het grof geschut. Ik zal toch zeker wel het recht hebben uw aanzoek af te wijzen P En ik heb het recht te vernemen waar om ik word afgewezen. Eva bezon zich nu eenige minuten, en eindelijk vond zjj een dogeljjken grond, dien zjj den kapitein nu zegevierend voor de voe ten wierp. - U is een Pruis, en ik haat de Pruisen Dat gaat wel over zoodra u een Pruis tot echtgenoot neemt, verzekerde Horst. Maar ik haat u in ’t bijzonder. O, dat doet niets ter zake, dat zult u wel afloeren als we maar eerst getrouwd zijn, hernam hij met onverstoorbare kalmte. Maar ik ben volstrekt niet van plan met u te trouwenriep Eva driftig. Ik welverklaarde Horst. Dat was de jonge dame te veel, ze sprong wederom op. - Mijnheer u schijnt aan den ernst van mijn besluit te twijfelenik verzeker nuch ter dat het onveranderlfik is. Geef u dus geen verdere moeite, het is toch vergeefsch. Ik blijf mÜn onherroepelijk „neen I” Dat is voor de derde maal, zei Horst droogjes. Nu heb ik ’t begrepen (Wordt vervolgd). 4) De jonge dame wierp zich met al de ken- teekenen van een slecht humeur in een leun stoel en trok een gezicht, alsof zjj besloten was iedereen af te snauwen. Het gezelschap verliet de kamer op uit- noodiging van Hellmut, die in den salon de nieuwe vleugelpiano eens wilde probeeren, welke pas voor eenige dagen daar geplaatst was. Ook kapitein Horst scheen besloten, de anderen te volgen, maar aan de deur bedacht hjj zich nog even, wendde het hoofd1 om en trad toen achter den leunstoel waarop Eva zat. Eenige seconden lang liet hjj zjjn blik rusten op het blonde kopje dat met gesloten oogen in de kussens rusttetoen zei hjj fluisterend: Dus ik ben in ongenade? Zjj richtte zich verrast en blijkbaar vol ergerpis op. Is u nog bier? Ik dacht dat u met de anderen den vleugel ging pröbeeren Neen, ik houd liever u een beet jé ge zelschap. My-P Dat zal niet heel opwekkend voor u zijn, want ik heb hoofdpyn en wil een beetje rusten. U is slecht gehumeurd, freule, zei Horst met kalme beslistheid. Nu, en als dat zoo eens ware, dan zal uwe tegenwoordigheid me niet in een betere stemming brengen. - Dat weet ikmaar daar we elkaar toch waarschijnlijk voor de laatste maal zien Zij wendde zich snel en als verschrikt om. Voor de laatste maal Zeker. U is toch van plan morgen reeds naar uw vpogd terug te keeren, en ik ver laat Mansfeld binnen eenige dagen- Boven dien, ik ben soldaat en we staan waarschijn lijk aan den vooravond van een oorlog ik wilde daarom nog tot afscheid een ver zoek aan u richten. De aangevoerde beweegreden werkte blijk baar zeer gunstig op de stemming der jonge damede pruilende uitdrukking op haar ge laat verdween en zij antwoordde op tamelijk genadigen toon - - Welnu, ik luister. Ik bemin u, Eva, en ik vraag u om uw hand 1 zei de kapitein kort en bondig. Eva sprong op en keek hem aan, alsof ze niet goed had gehoord. vraagt me Om uw hand I Het kan u geen geheim daad, en zond een nog sterker republikein- sche meerderheid naar de Kamer. „Kan er dan nog twijfel bestaan over de uitvoering der wet, die de uiting is van den wil der natie. Wy kunnen en willen ons niet vernederen tot onderhandeiingen, wij vreezen geen bedreigingen. De republikein- sche partij heeft van ons geen toegevend heid noch lafheid te wachten.” Naar aanleiding van den aanslag op het gezelschap, dat Zaterdag ten huize van minister Stolypin bijeen was, spraken wy eergisteren van het Russische schrikbewind. De berichten, gisteren nog ontvangen, too- nen hoe kras de terroristen optreden. Het is nog erger, dan in de ergste dagen van Plehwe’s heerschappij. Het scbynt, dat al wat ambtenaar is ter dood veroordeeld werd, zonder genade, door anarchistische comité’s, zelfs de schijn van een rechts pleging, het verhoor voor een revolution- naire rechtbank, werden onnoodig geacht. Van den eenvoudigen politic-agent tot den commandeerenden generaal van een voor naam garde-regiment, van den kleinsten Tsjinownik tot den machtigsten gouverneur of minister - - is niemand zyn leven zeker. Behalve den aanslag op Stolypin, de moorden op generaal Minn en op den gou verneur van Warschau Wanljarljarski, de aanslagen op den gouverneur van den Kau- kasus, prins Woronzef-Daschkof en op den gouverneur van Odessa, generaal Kaul bars, die allen plaats hadden tusschen Zaterdag en Maandag, worden nog een aan tal kleinere aanslagen gemeld. In het rjjksland wekt het bevreemding dat de keizerlijke amnestie tot Pruisen beperkt en Elzas-Lotharingen er niet in opgenomen is. De Keizer oefent in het rjjksland sou- vereine rechten uit. Ook gelden daar de Pruisische voorschriften vqor algemeonen rouw bij den dood van den koning en de koningin van Pruisen. In deze omstandig heden mocht men verwachten d,at ook be gunstigingen naar aanleiding van een blijde gebeurtenis in het koninklijke huis niet aan de wingewesten onthouden zondón worden. Gisterenochtend omtrent 6 uur zijn er te Matlock, een badplaats in Derbyshire, twee vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. De huizen schudden. Ook te Derby en daar in de buurt heeft men ’t verschijnsel waar genomen, maar zwakjes. Nu bestaat het gesteente van die streek grootendeels uit Telefoon Aio. 82 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. O 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.36 0.99 0.72 1.08 1.08 jn 1.44 1-08 1.80 0 99 0.90 1-44 Piesident Palma van Cuba heeft besloten het voorgenomen amnestiebesluit niet uit te vaardigen. De regeering der republiek meldt, dat het oud-congreslid Carlös Mendieta*, leider der opstandelingen in de provincie Santa Clara, gevangen genomen is, met zjjn adju dant, kolonel Aranda. Er bestaan verder ernstige verschillen van meening tusschen president Palma en den vice president Capoii. De laatste wordt verdaefit van onderhandelingen met de lei ders van den opstand, over de vraagof dc vrede niet zou kunnen hersteld worden door het aftreden van Palma en de benoeming van Capoii tot president. In dat geval be loofde Capoii eenige liberale leiders in het kabinet te zullen opnemen. meer zjjn dat ik reeds lang Maar, kapitein, u waagt het werke lijk Hjj keek haar verbaasd aan. - Waarom zou ik het niet wagen u een liefdesverklaring te doen - - Liefdesverklaring Noemt u dat nuch tere aanzoek een liefdesverklaring Maar u laat me ook niet uitspreken. Ik houd nu eenmaal niet van de romantiek en ben gewoon mij altijd zoo kort en bondig mogeljjk uit te drukken De jonge dame had zich zoo hoog mogelijk opgericht, en zy kwam zichzelve in dit oogen- blik bepaald zeer groot en vernietigend voor, toen zij met nadrnk antwoordde Nu dan, kapitein, dan zal ik u mijn antwoord geven in u^ stijl Neen 1 Eva Zooals u gewoon is kort en bondig Zij wierp zich weer in haar leunstoel en verwachtte natuurlijk dat de afgewezene zich onmiddellijk zou verwijderen. Zjj had echter zyn standvastigheid onderschip, want hy trok zoo gemoedelijk mogelyk een anderen stoel bij en ging heel kalm tegenover haar zitten. - Waarom wilt u eigenlijk niet met me trouwen vroeg hy op heel vriendschappe- Ijjken toon. Deze vraag scheen freule Eva in veriegen- 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1