zooras 4 nnan, HTI “1 frw® 1 ITEM, ibrieken tegen zen. Nieuws- en Advertentieblad ceor Gouda en Omstreken. Vrijdag 31 Augustus 1906. No. 101)9. WAN, Buitenlandse!) Overzicht. )rken OOlN, Woonhuis, Is en Erf, 'Ük O no. 228, ;root 55 Centi- IT Eli”, DSTADE. FEUILLETON. van V {Wordt vervolgdJ B 13. 1IS daarachter, I no. 100, te no. 953, groot 1906. V.agaxljn liters verricht EMBER 1906* Sociëteit .Vrede 'rstaan van den IA: Spreek-, Bier- ingen. wende zich De GOUDSCHE COURANT zal morgen niet verschijnen ter gelegenheid van den Verjaardag van H. M. de Koningin. XX’ I I rwtrtt I dhni. I f 3.50. Irie werkdagen 2 oren en op Telefoon ifo. 89 ADVERTENTIES worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. IdlUMH E COVRAiVr evenals inlich- kantore van is in eigen ge- ing heeft naar 'erhnnrd voor Het Berliner Tageblatt meldt dat er weer een bezoek van Franschen aan Dnitschland voorbereid wordt. Het bestuur van het B’ransche genootschap voor scheidsrechterlijke beslissing van ge schillen heeft een aanschrijving verzonden aan allerlei volksvereenigingen en volks universiteiten, vragende of er Duitsch ge zinde of althans niet anti-Duitsche Fran- seben onder hare leden waren die deel wilden nemen aan een bezoek dat de geredden van Courrières op uitnoodiging van het Duitsche vredesverbond aan Berlijn zullen brengen. Vijftien honderd menschen hebben op de vraag bevestigend geantwoord. Het Duitsche Ver bond heeft de Berljjnsche volksvereenigingen verzocht, de Franschen als hun gasten te willen rondleiden. Men is o. m. van plan, om een reusacbtig banket in den Dierentuin aan te richten. De Duitsche reddingsploeg uit Herne zal daar voor overkomen. Baron d’Estournelles de Constant zal hun eonep- zottelijk voor hun geslagen eerepenning overhandigen. Het is te begrijpen, dat de unionistische Engelscho pers met graagte de aandacht vestigt op de redevoering van den Master of Elibank. Die kan meehelpen om de breuk tusschen de liberalen en de onafhankelijke ze driftig los: Neen, maar zoo iets is ongehoord! U behandelt me eenvoudig als een wezen dat geen eigen wil meer heeft en dat zich, nu ’t u eenmaal in het hoofd gekomen is haar te trouwen, eenvoudig naar u heeft te schik ken Maar ge vergist u, ik heb een wil, een zeer sterken wil zelfs, en dat zal ik u bewijzen. Vaarwel, mynheer Zy keerde Hem den rug toe en verliet haastig de kamer, maar kapitein Horst scheen nu eenmaal besloten het mooie, eigenzinnige kindje niets kwalijk te nemen. Hy keek haar glimlachend na en zei met zyn gewone kalmte En toch zal ik haar trouwen Het was in don morgen na den zeiltocht dat de jonge majoraatsheer en kapitein Horst zich in de balkonkamer bevonden met graaf Odensberg, die bij ’t raam de courant zat te lezen. De beide jonge mannen waren in een druk gesprek dat liep over de vraag of men den zeilwedstrijd, die den vorigen dag onbeslist gebleven was, vandaag zou hervatten. Hellmut was er beslist voor, doch kapitein Horst opperde eenige bedenking en verklaarde althans er tegen te zijn dat de dames zouden meegaan. de bisschoppen te beraadslagen over de inrichting van den eerodienst overeenkomstig de encycliek. De geestelijke zeide verder, dat verscheiden bisschoppen reeds hadden verklaard, dat, wat er ook moge gebeuren, men den eeredienst zal bonden in de kerken evenals voorheen. By deze houding zal men vermoedelyk volharden, maar de vergadering zal de kwestie zeker ook bekijken in ver band met de wet. Men zal beraadslagen over de mogelijkheid van het inrichten van den eeredienst zonder openbaarheid, over uitoefening van den eeredienst door het houden van openbare vergaderingen, over den eeredienst onder leiding eener vereeni- ging voor gemeenschappelijke niet-openbaro godsdienstoefeningen. Daar de Paus „een deur open heeft gelaten”, zeide de geeste lijke vervolgens, en met de mogelijkheid van een wetswijziging rekening heeft gehouden, zullen de bisschoppen in hun wijsheid een middel weten te vinden om deze kwestie aan de orde te brengen en aan de regeering, de volksvertegenwoordiging en het land vragen om wetteljfke bepalingen, waardoor de kerkelijke tucht gewaarborgd is en het gezag van de katholieke geestelijkheid over de kerkelyke goederen vaststaat De Croix, het groote katholieke blad, zal z in inlichtingen wel hebben van een gees telyke die geheel* op de hoogte is. Er zou dus to wachten zjja van de zydo der bis schoppen een verzoek aan den Franschen wetgever, de Scheidingswel te wijzigen. Voor do kracht van dat verzoek is het jammer, dat nu bekend is geworden, hoe de bisschoppen in hun vergadering van Mei hebben gestemd over de aannemelijkheid van de vereenigingen voor dtn «eredienst. Eerst hebben de bisschoppen verklaard, dat het wonschelyk was een proef te nemen mot de vereenigingen voor den eeredienst en later zouden diezelfde bisschopoen komen vragen om wijziging d/r bepalingen omtrent de vereenigingen voor den eeredienst, daar zij dia bepalingen thans onaannemelijk achten. Volgens berichten uit Cuba krygt de op stand groote uitbreiding, vooral te Pinar del Rio. Reeds zyn de opstandelingen tot op 50 K.M. afstand» van Santiado doorge drongen. Er worden nieuwe militietroepen opgeroepen. In het Neue Palai» by Potsdam had gister avond in de tot een doopkapel veranderde JaspiEgalery de plechtige doop plaats van den zoon van het kroonprinsenpaar. De opperhofprediker Dryander hield een toespraak en doopte daarna het kind met de namen Wilhelm Friedrich Franz Josef Christian Olaf. Na de plechtigheid begaf men zich naar de marmerzaal, waar een galadiner gehou den werd. Daarby bracht de Keizer een hoera uit op qen doopeling. Na tafel hiel den de vorstelijke personen cérclc, waarna zy zich te negen uur in hunne vertrekken terugtrekken. Te Potsdam en te Berlyn waren straten en huizen rykelyk met vlaggen versierd. Een katholiek geestelijke heeft een on derhoed gehad met een redacteur van de Croix over de aanstaande bisschoppenver gadering. In den oproepingsbrief, zeide deze geestelijke, is opgegeven, wat het programma van de vergadering is. De brief verzoekt Dit is volkomen in overeenstemming met den algemeonen wensch in republilteinscho kringen. Roosevelt zelf scbjjnt echter niet voornemens van zjn besluit terng te komen. Hjj stelt den tegenwoordigen minister van oorlog Talt als caudidaat voor hot president schap en in Washington wordt doze can- didatunr beter geacht, dan die van andere genoemde republieken als Shaw, Fairbanks Cannon en zelfs Elihu Root. Maar toch zal er rekening moeten worden gehouden met den wensch van talloozo Re publikeinen, om Roosevelt nog vier jaren te houden. felelo. tl Mo, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. 5) Dan zult n ook wel van iedere verdere poging afzien. Volstrekt niet, integendeel. Kapitein 1 riep Eva buiten zich zelve. Maar ditmaal liet Horst zich niet in de rede vallen on sprak ongestoord verder. Volstrekt niet, want ik weet dat het geen antipathie is tegenover mij welke n dit besluit doet nemen, doch dat u enkel wordt ternggehouden door zekere vooroordeelen, in de eerste plaats den invloed van nw voogd, die in rog den pruis haat en al het mogelgke doet om mg in nw oogen zwart te maken. Maar dat helpt hem volstrekt niet, ik zal die vooroordeelen overwinnen, al die hinder palen zal ik uit den weg ruimen, ik zal zoolang storm loepen tegen uw hart, dat nw drievoudig .neen" eindelijk in een ,ja” ver anderd wordt Het helpt n niets, freule Eva, u wordt ondanks alles toob mjjn vrouw I Deze verklaring werd met zooveel beslist heid uitgesproken, dat de jonge dame in de eerste oogenblikken sprakeloos was van ver bazing en woede beide; maar eindeljjkbrak De Russische regeeringskringon weten klaarblijkelijk al evenmin als allo buiten staanders, wat er moet gedaan worden om do terroristen beweging te doen eindigen. Ook bil haar neemt men twee stroomingen waarde eeno wil door krachtsaanwending, door militaire dictatuur en repronailles het gezag herstellen de andere dringt aan op kalmte en op bijeenroeping van de Doema. In de hofkringen heeft do eerste stemming den meesten invloed. Onder leiding van do generaals, die de politiek van Trepof ver dedigen, wil men gewold met geweld koeren en elke vrijheid ophetten, vooral die van do pers, als do aprzaak- van alle kwaad be- scboiiwd. En toch is de pers juist in deze moeilijke dagen zeer taktvol. Geen enkel Russisch blad, dal deze methode van strydvoeren niet scherp afkeurt. Met ingenomenheid wordt melding gemaakt van het oordeel van den Franschen gezant, die bjj het vernemen van den aanslag op Stolypin’s buis uitriep: „Dat is geen revolutie, geen stryd meer, maar een waanzinnige vernieiswoodo, do ziekelyke moordlust van een Jack the Ripper!” Uit Havana wordt gemeld, dat do plaats vervangende minister van binnonUndsche zaken, Montalvoy Morales, bevel hoeft ge geven den opstandelingen toe te staan, naar hunne haardsteden terug te keeren, met do verzekering dat zy wegens hunne deelneming aan den opstand niet zullen worden lastig gevallen. De leiders van den opstand hebben zich bereid verklaard hunne volgelingen te ont slaan, behalve Guerra, die verklaarde zyn tegenstand niet te zullen opgeven, voordat de jongste presidentsverkiezing ongeldig is verklaard. Guerra heeft in da Provincie Pinar del Rio 2000 man, goed gewapend en van munitie voorzien maar hy bezit geen te zyn om te bespieden en uit zyn gansche persoonlijkheid sprak onbetwistbaar een iitoole schranderheid. Doch torens lag er in zyn voorkomen een koelheid welke alles behalve weldadig aandeed, en op dit ©ogen blik klonk zyn stem al heel scherp toen hy vroeg Hellmut, is het noodig dat je dozen Pruisischen spion zoo voorkomend behandelt Hellmut schrikte op en keek hem met een verbaasd gezicht aan. Spion Hy is do gast van myn groot moeder. Des te erger, wait dat noodzaakt ons hem op het slot te dulden. - Maar, papa, 11 weet dat Horst een neef van oom Waldow was, dat hy steeds hier in huis verkeerd heeft. Zyn bezoek is ge heel .toevallig, daarvoor kan ik u borg spreken. ’t Is mogelyk, maar ik geloof nooit veel aan dergelyke toevalligheden, zei Odens berg koeltjesik wilde je er alleen maar opmerkzaam maken, dat je intieme verhou ding tot een pruisisch officier in onze kringen verkeerd zou worden nitgelegdje hebt re kening te houden met je eigen positie en de mijne. 060 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 - 0.72 1.08 1.08 i 1.44 1-08 1.80 0.99 0.90 w 1-44 r). 1.17 tant. arbeiders in het Lagerhuis te verwyden. De Master of Elibank ziet de zaak juister in, dan de eerste minister, zegt de Times die meende, dat de liberalen en de onaf hankejyke arbeiders best samen konden werkeh Maar het zal vroeg of laat zeker tot een stryd tusschen liberalisme en arbeid komety voorspelt het blad waarbij het zich trouwens beroepen kan op woorden van Kcir Hardie en andere woordvoerders der socialisten. Krasser dan de verzoeningsgezinde West minster Gazette, die trouwens in de liberale party eerder naar rechts dau naar links staat, oordeelt de radicale Daily News over de redevoering van jonker Elibank. Het zou een ehistige zaak wezen, aldus de D. N., wanneer een verantwoordelijk minister zoo gesproken had. Het Engelscho volk is oen practisch volk, vervolgt ’t blad, en laat zich niet bang maken mei het socialistische spook. Hoe ver wil de Master of Elibank ook gaan met zyn individualisme F Wil hy ongedaan maken wat staat en gemeente in Engeland reeds aan voortbrengingsmiddelen bezitten Moet de pesterij aanbbsteed worden, moeten de Indische staatssporen aan maatschappijen overgegeven, moeten alle staatsfabrieken, werven enz. gesloopt, de winstgevende ge meentebodryven opgedoekt, bet onderwys ge heel aan particulieren overgeluten worden V Ove’MgW's besluit de Daily News, zijn er in do liberale party heel wat meer collwc- tivisten dan de groep der onafhankelijke arbeiders leden lelt, en algemeen vindt men er de gevolgen van bet individualisme in het landbezit zeer bedenkelyk. William Bryan, de oud candidaal der Zilver-democraten in de Vereenigde Staten, wil nogmaals trachten bij de aanstaande presidentsverkiezing in aanmerking te komen. Dat zyn kansen verbeterd zyn, nu hy do zilver paragraaf van zyn programma heeft geschrapt, is ontwijfelbaar. Temeer, daar de republikeinen niet gemakkelyk een goeden candidaat tegenover hem kunnen stellen* Merkwaardig is het nu, dat ondanks de besliste verzekering van Roosevelt aan het einde van zyn ambtstijd te willen aftreden, in republikeinsche kringen krachtig wordt aangedrongen op zyn herkiezing. Zelfs heeft men openlijk verklaard, dat Roosevelt do eenige republikein is, die met goed gevolg tegenover een populair man als Bryan kan worden gesteld. De republikeinsche partijdag in Tenessee, waar deze verklaring werd uit gesproken, heeft dan ook officieel besloten, Roosevelt te verzoeken een nieuwe Candida- tuur te aanvaarden. Nu, zei Hellmut lachend, wat Eva be treft heb ik er vrede mee, en deze attentie kan u misschien weer hy haar ia de gratie brengen, maar freule Eleonore zal zich niet zoo gemakkelyk laten terughouden. Zy is niet bang voor een beetje storm, en ik ben overtuigd dat ze ‘t ook vandaag met ons wagen zal. Dat geloof ik ook meende de kapitein. De vraag is alleen maar, of wy bet wagen mogen haar mee te nemen. Is u soms bang voor de zee geworden F spotte de jonge baron. Als het de veiligheid van anderen betreft, zeker, was het kalme antwoord. Nu, dat zal wel schikkcpin ieder ge val maken wij de zaak vandaag uit. Om twaalf uur zeilen we af, en het doel is de Strandholm, evenals gisteren. Vindt u dat goed Zeker, ik zal zorgen stif t op tyd te zyn. Goeden morgen, graaf! Toen de kapitein vertrokken was, legde graaf Odensberg, die tijdens bet gevoerde gesprek schijnbaar in het lezen was verdiept geweest, zyn courant neer. Graaf Odensberg was een man van nage noeg vijftig jaar, een voorname verschijning, die met de beleefdste vormen de koele terug getrokkenheid van den diplomaat vereenigde. De scherpe, heldere oogen schenen gewoon

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1