UIS grond in de te Gouda. EOOPING Erven n (Petroleum- 135, 337, 338 iaren. .huis en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag' 4 September 1906. 45ste Jaargang. No. 10121. MAN, NTS GODDA Bulteulandscli Overzicht. - "erkooping Erven, en Erf, HR- 1 B 88s roogo Kelder, s- e» Water- Woonhuis, FEVILLETOW Ztg.” gelooft niet, dat de Verspreide Berichten. kooppenningen CGENWOOR- I Cours d’Es- agen vóór de i- en vóór de e inlichtingen Notarissen. ik voor f 0.90. ie werkdagen 2 aren en op g voort 13.75 ng voorts,— i Haven, wyk elijk groot 25, 1906. 228, groot 55 IS daarachter, no. 100, groot 1 3.50. irnemelksloot, ;root 2 Aren, ek voor f 1.12. AN NOOTEN oornemens om R 1906, v.m. a/d. Kleiweg •pen Ie voor PAK- vorige perceel SMBER 1906, ocieteit .Vrede 'staan van den Betreffende den strijd in Frankrijk over de scheidingswet worden twee nieuwe ge- •lykate en g» lel voor Heeren leivchoenwerki I MUIIW C* Men lette goed leric.— ■wart, iilantariM, irftaiM, ArMwa i in eigen ge- ng heeft naar arhuurd voor venals inlich- kantore van zyn grootvader onmiddellyk te gehoorzamen. En met een zacht liet by er op volgenHet is een groote plaag, erfgenaam van Mansfeld te zyn Een plaag, die duizenden misschien je zouden benydenNeem een vast besluit, Hellmat, die kwestie moet na eindelyk eens ter sprake komen! Hy reikte zyn zoon de hand en verliet daarna de kamer. Hoe zijn eigenliefde zich door Eleonore’s onverschilligheid ook gekwetst gevoelde, zag Hellmut toch in dat zyn vader in den grond van de zaak gelijk had en dat hij zich, hoe eer hoe beter, moest vrij maken van den band, die door een stervende, in een senti menteel oogenblik was gelegd. Het toeval diende hem al bizonder, want nauwlijks had graaf Odensberg de kamer verlaten, of Eleonore trad door een andere deur binnen. Hellmut sprong op, maar hy kon niet verhinderen dat zich in de gewone ridderlijke beleefdheid, waarmede hy haar begroette, een zekere verlegenheid mengde. Zy wisselden een morgengroet en spraken toen over onverschillige dingen, een aanlei ding vindend in het weer dat zich tamelijk stormachtig liet aanzien, Hellmut was Eleonore naar het raam ge volgd en beiden keken eenige oogenbiikken naar de woelige zee. Gisteren trad in Frankrijk de wet op de Zondagsrust in werking. Van de vier alge meens maatregelen van bestuur, die ter uitvoering van de bepalingen der wet moe ten verschijnen, is er één uitgekomen, een algemeene maatregel om toezicht op de nakoming der wet te verzekeren. In de werkplaatsen waar de rustdag voor allen niet op Zondag is vastgesteld moet een duidelijk rooster zyn opgehangen waarop de rusttijden worden aangegeven. In elke werkplaats waar het personeel niet tegelijkertijd rustdag houdt moet een register worden bygehouden, waarin voor elk werkman de rusttijd is aangegeven, die hem is toegekend. Dat register moet van dag tot dag worden bygehouden, van den aangeplakten rooster moet een afschrift naar den inspecteur van den arbeid gezonden en dergelyke voorschriften meer. De Keizer van Oostenryk-Hongaryo is Donderdagavond te Teschen aangekomen, waar hy tijdens den duur der manoeuvres vyf dagen zyn intrek heeft genomen in het slot der vroegere hertogen van Sak- sen-Teschen, nu toebehoorende aan aarts hertog Frederik. Daar zyn ook afgestapt de aartshertogen Frans Ferdinant en Frede rik. Twaalf vreemde officieren wonen de legeroefeningen bijo. a. de prins van Teqk, zwager van koning Eduard en attaché- militaire aan het Engolsche gezantschap te Weenen. De bevolking heeft den ouden Keizer met groote geestdrift ingehaald. De Amerikaansche consul te Pretoria waarschuwt zijn landgenooten om niet in Transvaal werk te komen zoeken. De markt is er overvoerd en er zjjn veel werkeloozen. Wekelijks trekken ook vele ambachtslieden uit Zuid-Afrika weg. Het kantoor van inlichtinhen voor landverhuizers (e Londen bevestigd die voorstelling. Er is nog alleen vraag naar dienstboden, en niet eens meer zooveel als ’t geweest is. V De toestand is duisterder dan ooit sedert bet uitbreken van den opstand. Het bericht, dat de opstand in de provincie Santiago groot nadeel veroorzaakt, wordt hier offici eel ontkend, maar bevestigd door particu liere berichten. In het district Cardenas werd gevochten, tot nog toe was het in dat district rustig. dorhandelingen aan te knoopen met het Hou- gaarsch-Tsjechisch verbond. Hy zeide tot een zyner interviewers, dat hy een voreeni- ging van Tsjechen, Hongaren en alle Sla vische stammen noodzakelyk achtte voor den strjjd tegen Berlyn, Weenen en het Pan- Germanisme. Het einddoel van dien stryd moest zyn de verandering van het Dualisme en do Monarchie iu een Oostenryksch Hon- gaarsch-Boheemsch Trialisme. De Kroaten willen er een Quatrialisme van maken. Het wordt er wel bonter door, maar niet mooier Berichten uit Boergas aan het oecume nische patriarchaat verklaren, dat de ge vangenen zittende metropoliet Wassilios van Anchialos ziek is en slecht behandeld wordt. Veel vertrouwen verdient het bericht niet. Het patriarchaat is er op uit de Bulgaarsche regeering zooveel mogelyk zwart te maken en de afzender van het telegram uit Boergas zal ook wel geen vriend der Bulgaren zyn ala correspondent van den patriarch. Duitsciiland. De „bieroorlog” en de „melkoorlog” hebben een wyle den „vloeschoorlog” doen vergeten dat ik hoegenaamd niet van plan ben langer hier op Mansfeld te bJyven. Er ontstond een korte pauze. Daarna nam Eleonore weer bet woord, zicbzelve volko men beheerschend. Dan zal het wel zeer wenschelyk zyn, dat we nog tydens uw aanwezigheid een punt ter sprake brengen, dat we tot nu toe nog géén van beiden hebben aangeroerd. Hellmut keek verwonderd op. Wilde zy misschien zelf dit punt ter sprake brengen P Ónmogelijk I - Wat bedoel je P vroegjiij aarzelend. Ik bedoel de testameiïbiijeWsèhikking welke ons beiden betreft. (rj/v# Ons beiden, o ja! 'Hellmut langzaam. Eleonore scheen het kwetsraoi' in den toon zyner stem niet te hooren, want zy hernam met dezelfde kalmte van zooeven Ik ken de beweegredenen van den grootvader, hy wilde my eenmaal de mees teres zien op Mansfeld, waar ook mijn moe der geboren is, en hy hoopte jezelven daar door vaster aan het vaderland te hechten. Om Hellmut’s lippen speelde een half ver* achteiyke glimlach, doch hy antwoordde zoo beleefd mogelijk En deze verbintenis zou voor my het hoogste geluk zyn, wanneer Wordt vervolgd. 7) Dat heeft den tyd, zei Hellmut ontwij kend. Ik wilde later Ik zeg je, zoo gauw mogelyk, herhaalde Odensberg met groote beslistheid, liefst nog’ vandaag. Hoe langer je dat uitstelt, hoe pynlyker de verhouding van beide zyden wordt. Ik dacht dat deze al pijnlijk genoeg was. Hoe kan ik Eleonore een dergelyke mededeeling doen zonder haar te beleedigen De graaf glimlachte met de schranderheid van een ervaren diplomaat. Vindt ge dat zoo moeielyk? Je verzint de een of andere geschiedenis, verklaart dat je hart niet méér vry is, dat ge je reeds verbonden hebt en daarom afstand moet doen van een geluk, dat onder andere omstandig heden en zoovoorts! Dat ontneemt aan je verklaring al het beleedigende en voorkomt alle mogelijke tegenwerpingen. Bekof me dat je die zaak nog vandaag in orde maakt. Zooals u beveelt, zei Hellmut onwillig, doch blijkbaar gewoon aan de bevelen van Aan den „Lokal-Anzoigor” wordt uit St- Petersburg geseind Toen onlangs het „Russ. Tel-Ag het be richt verspreidde dat keizer Wilhelm graaf Witte had uitgenoodigd om hem te Wil- helmshöhe te bezoeken, zond naar de (reac tionaire) Moskausche „Wjedomostie” bericht de (reactionaire) Russisch-monarchistische partij te Kiëf het volgende telegram aan den Keizer. Alle groepen der party van de Russische monarchisten der oude stad Kiëf, beschou wen het by het lezen van het telegrafische bericht over de nieuwe bewijzen van vor stelijke oplettendheid en genadebetoon, die Uwe Majesteit graaf Witte doet toekomen, als hun plicht, na dit alles by Uwe Majes teit uiting te geven aan hun gevoel wm diepe droefheid. Het doet de Russische harten leed, dat de schitterende vertegen woordiger en het hoofd van het met Rus land bevriende Duitsche volk zoo weinig rekening houdt met de gevoelens van het Russische volk en door zyn hooge oplet tendheid en genadebetoon dengene met onderscheiding behandelt, die door geheel Rusland eenstemmig als de oorzaak wordt beschouwd van al de ellende, die ons land doorleeft en als de voornaamste aanleiding tot de terroristische beweging, die gevoed wordt door de geestdryvery en de valsch- heid van het Joodsche volk, dat in graaf Witte zyn beschermer vond. Op dit telegram ontving de voorzitter van de Kiëfsche afdeeling van de monarchistische partij het volgende antwoord Met betrekking tot uw telegram, dat aan Z. M. den Keizer is gericht, heeft de minister, de heer Von Tschirsky, my opge dragen u mede te deelen, dat uw telegram van een foutieve veronderstelling uitgaat, daar Z. M. aan niemand en onder geen vorm de opvattingen met betrekking tot graaf Witte heeft kenbaar gemaakt, die in uw telegram aan Z. M. worden toege schreven; dit berust dan ook op geruch ten, die door tendenzieuze bladen verspreid zyn. Ik verzoek zulks mede te deelen aan de personen, die het telegram hebben op gesteld. Von Miquel, Duitsch gezantschapsraad. Zooals men weet is de uitnoodiging aan Witte achterwege gebleven. zichtspunten geopend door de volgende mede deelingen. Het .Journal” meldt, dat de aanstaande bijeenkomst van Fransche bisschoppen onder anderen de mogelijkheid zal onderzoeken van de vorming van vereenigingen, die door hare gepubliceerde statuten in overeenstem ming zyn met de wet, maar door geheime statuten of huishoudelijke bepalingen onder het gezag der bisschoppen zullen worden gesteld. Daardoor wil men trachten te voor komen, dat de kerkgoederen worden gebruikt voor doeleinden, die met den godsdienst niets te maken hebben. De „Courrier Européen” verneemt, dat de minister van onderwijs onderhandelt met Fransche prelaten over de vraag of het, met het oog op de onverzoenljjke houding van het Vaticaan in de zaak der .associa tions cultuelles”, wenschelyk wezen zou een schismatieke Gallicaansche beweging te doen ontstaan. De minister rekent, volgens dit bericht, op den steun der geestelijkheid, die door het verbod tot oprichting dier associa tions in haar materieele belangen zou worden getroffen. De .Voss. Ztg.” gelooft niet, dat de Fransche regeering er toe zal overgaan, op 11 December de kerken te sluiten, wanneer er geen .associations cultuelles” zyn opge richt. Maar de vrees bestaat, en het Jour nal dos Débats” smeekt de bisschoppen, die op 4 September bijeenkomen, het beslissende woord te spreken, en de geloovigen niet te verootdeelen tot de moeiten, lasten en ge varen, om godsdienstoefeningen te houden buiten de kerken, in niet-erkende gemeenten. Het medegedeelde bericht over de pogin gen tot aaneensluiting van Kroatië, Bosnië, Herzegowina, Dalmatië en Slovenië staat niet op zichzelf. Het is de uiting van een sedert geruimen tyd in de Monarchie te voor- sefayu tredend verschijnsel. Een andere vorm, waarin dat verschijnsel zich voordoet, is het optreden van den Tsjechischen radicalen af gevaardigde Klofacz, die uit Belgrado te Boedapest aangekomen is, met het doel on- Dat zyn de voorboden onzer winter stormen, zei de jonge dame. Het najaar is gewoonlyk zeer ruw aan onze kusten, dat herinnert ge je misschien nog wel uit je jeugd F Ja, het is een klimaat dat een Eskimo ons zou benyden, bevestigde Hellmut. Ik althans zou ’t hier niet lang uithouden. Ik heb zooeven nog onomwonden mijn teleur stelling uitgesproken tegenover mijn vader, toen hy er van sprak dat we hier misschien nog lang zouden moeten blyven. Je bent dus niet voornemens je voor goed op Mansfeld te vestigen vroeg Eleo nore. Neen, waarachtig niet 1 Ik heb te veel van de wereld gezien om me hier te gaan begraven tusschen kale duinen en eenzame bosschen. Hy had deze woorden gezegd op den toon der diepste verachting. Eleonore gaf geen antwoord, doch ze keerde hem den rug toe en wierp zich in een stoel neder; maar er lag in deze beweging iets dat den jongen majoraatsheer nog meer hinderde dan een bits antwoord hem had kunnen doen. Bevalt u mijn opmerking niet? vroeg Hellmut. Neen! Dat spijt me, maar ’t neemt niet weg Frankrijk. De Italiaansche consul te Marseille deelde den prefect aldaar mee, dat zijn regeering de uitlevering van den onlangs in hechtenis genomen anarchist Cirillo heeft verzocht, daar deze in Italië nog een aantal gevan genisstraffen moet ondergaan. Nu de Turken de Dscbanet-oase (Tripolis) ontruimd hebben, is een Fransche expeditie van 150 man met twee kanonnen onder be vel van een kolonel en vergezeld door 300 man reserve naar Dschanet op weg ge gaan. I’elelo. n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt da ge lijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. («HJDSCIIE COURANT William Jennings Bryan, de democratische candidaat voor het presidentschap d.r Ver- eenigde Staten, is te New-York teruggekeerd ran zyn Enropeescho reis. Door duizenden geestverwanten ontvangen en begroot, moest hjj natuurlijk een redevoering houden. Daarin zeide hy,Myn eerste boodschap uit de oude wereld is de meded.eling, dat daar een vredelievende stemming heerscht. De bewe ging ten gunste van vreedzame bylegging van internationale geschillen door arbitrage neemt toe. Wij kunnen niet alleen die vre delievende stemming bevorderen, maar ook onze handelsbelangen dienen, door de ver klaring, dat onze marine niet gebruikt zal worden, om buitenlandsch. scbnldeischers te beletten hunne vorderingen op kleine staten kracht by te zetten”. Bryan meent, dat zoo de Vereenigde Sta ten voorstellen op de aanstaande Haagscbe conferentie, een algemeen verdrag aan te gaan, om alle geschillen aan het Hof van Arbitrage of een ander hof to onderwerpen, een reeks staten zich by dat verdrag zullen aansluiten. Telefoon Mn. SS AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1