I CACAO. TEN’, brieken tegen sen. Drank Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. V rijdag 14 September 1906. No. 10130. Buitenlandse!) Overzicht. •sle Cacaohoonen. DON, B 13. UUR en B 88. TER”, tiers verricht ER FEUILLETON, ÏBAS alhier, rail' LTK te letten ZONEN, Verspreide Berichten. (Wordt vervolgd.) RD t 0 50 80 Koppen. Mikroskopisch an VAN LED- O ets., 7<5 ct i on Drogisten 'KER! Rotterdam. R, Apotheker Zesthaven 118 wel iets hooger (1 de voordeelig- V%-C%C1O einere hoeveel- oopere soorten. J/8 K. drooge Kelder, Gas- en Water- Spreek-, Bier- ngeri. wende zich flerte en g» voor Hmvcw schoenwerk, Müller h. Ca len lette goed k.— «1, lalantcriM, tra, 25,1 ’06 cheidt zich in eh gemakkelijk fijne geur en tot een eerste Reuter seint uit Londen d.d, 12 Sept. Er is een besluit openbaar gemaakt, waarby formeel een generale straf voor het Britsche leger wordt ingesteld, ten einde de algemeene leiding te voeren en zorg te dragen voor de bestudeering en de toepassing der militaire wetenschap. tagaxijn Evenals zoovele andere bekende woorden van Keizer Wilhelm, beeft ook thans zyn uiting te Breslau over de „Schwarzeher” in de pers tot breedvoerige besprekingen aan leiding gegeven, die zeker nog wel eenigeni tfid zullen aanhouden. Natuurlijk wordt1 daarbij een levendige discussie gevoerd over de vraag wie de Keizer met zijn woord „Schwarzseber dnlde ich nicht”, bedoeld heeft. Maar daarnaast vinden wij zelfs in de meest conservatieve organen opmerkingen, Ibrahim Pasja, die gedurende vele jaren ceremoniemeester in Yildiz Kiosk is geweest is gisteren na een langdurige ziekte over leden. De Fransche ministerraad, die gisteren onder leiding van den president der Repu bliek, Fallières, te Rambouillet werd ge houden, beeft zich voornamelijk bezig ge houden met de bespreking van de maatre gelen die noodig zyn voor de uitvoering der scheidingswet. Een officieele mededecling der genomen besluiten is nog niet geschied. Doch de minister Clemenceau verklaarde, na bet eindigen van de zitting, aan de aanwezige vertegenwoordigers der pers De Regeering heeft alle mogelijkheden overwogen en be sloten de wet in haar geheelen omvang toe te passen. Op de vraag, of ook de kerken gesloten zouden worden in gemeenten, waarin op 11 December geen-„associations cultuelles” z|jn opgericht, antwoordde de minister nog maals de wet zal in haar geheelen omvang worden toegepast Hierbij dient opgemerkt te worden, dat do tekst der wet de sluiting der kerken geenszins onmiddellijk noodig maakt. De kerken worden dan aan de burgerlijke ge meenten toegewezen, die er over kuunen be- schiken, en die ze dus ook aan de gods dienstige gemeenten kunnen afstaan voor de godsdienstoefeningen. Om dg kerken een andere bestemming te geven is een ministerieel besluit of een wet noodig. De Reichsanzeiger maakt thans ambtelijk bekend dat erfprins Hohenlohe van zijn ambt als waarnemend directeur van de koloniale afdeeling op zijn verzoek is ontheven. Hy heeft de briljanten bij de orde van den Rooden Adelaar eerste klasse gekregen. Zijn opvolger Bernhard Dernburg, wien de titel van werkelijk geheimraad met het praedicaat exellentie verleend wordt, is even eens belast met de „waarneming” van het ambt van directeur van de koloniale af deeling. Deze vorm wettigt bet vermoeden dat de regeering haar plan om de afdeeling tot een afzonderlijk ministerie te verheffen, nog niet heeft opgegeven. Een berichtgever van de Temps te Rome heeft twee prelaten uit de omgeving van den Paus gesproken, die hem verklaard hebben, dat de vorm der Fransche wet voor den Paus onaannemelijk was, daar zy niet toestaat, wat mogelijk is in Amerika, in Engeland, in Duitschland. Inzonderheid in het laatste land heeft de wet nooit opge houden de bisschoppen te erkennen. De Paus wenscht, dat de Fransche regeering zich leende tot een wijziging van de wet, waarbij de kerkelijke hiërarchie in het bestuur en het beheer van den eeredienst wordt erkend. De dienst zal in het openbaar blijven be staan, zoo hebben de prelaten verder ver dut tegen de helling van den berg opwaarts leidde. Intusschen keerde Arnulf Jansen terug hij had zich enkel maar even verwijderd om den strandvoogd en den graaf niet te ontmoeten. Is de lucht eindelijk weer zuiver fluisterde hij in zich zelven Ik kan dezen Deen niet in den weg loopen, want eenmaal zou ik mijn geduld verliezen, en gaat ’t er op los. Ik weet dat ze alleen maar op zulk een aanleiding wachten. Voorzichtig? Ja, dat is heel gemakkelyk gezegd, maar niet zoo licht gedaan als ’t-van binnen kookten brandt. Hp stond op het punt den boschweg in te slaan dien de beide heeren zooeven gekomen waren, maar plotseling bleef hy staan. Daar ginds bewoog zich iets tusschen de boomen, en eindelijk werden duidelijk menscheljjke gestalten zichtbaar. Hy verborg zich achter een struik en wachtte. Het was een troep soldaten die aan den zoom van het bosch halt maakten, niet ver van de plaats waar Arnulf stond. Halt! kommandeerde de aanvoerder. Ik moet me eerst eens oriönteoren; in die ‘verwenschte bosschen verliest men weg en richting Juist, we zyn aan den Zeeberg, daarginds is de Strandholm en op een kwar tier van hier ligt de hofstede van Jansen. IULSEBOSCH. IAN i. worden afgei e- i pakjes van v n een Ned. one an Nommer e>. in nevenstaan< Wet gedepo roering van ge selende IIJL, RT Lz. 16) Denkt baron Mansfeld er evenzoo over vroeg Holger op een toon welke een zekere bezorgdheid verried. De graaf keek hem verbaasd aan. Zeker, mjjn zoon voegt zich daarin geheel naar mjjn inzichten. Dat schijnt althans, maar zon de in vloed zjjner verwanten zich nn en dan niet doen gelden? Mjj zijn in den laatsten tijd verscheidene nitingen van mijnheer Mansfeld opgevallen, welke mg zeer bevreemdden. Hg scheen Inst te hebben tegen ons in de oppositie te treden. Ik reken er met be slistheid op dat de goederen van Mansfeld onder nw persoonlijk beheer blijvendat is zeer noodig met het oog op de woelige tijden welke w(j doorleven. Odensberg glimlachte als een man die zeker is van zjjn zaak. Vrees niets, ik houd de tengels van het bewind in banden Kom nu, laten we eena op den Zeeberg gaan kijken; de anderen zullen niet weten waar we blgven. Met deze woorden sloegen zjj het pad in gingen, die een vijandig karahter tegen Turkije zonden kunnen dragen na te laten, maar ook dat het kabinet-Petrof zal worden ontslagen, en vervangen zal worden door een beslist vriendschappelijk tegenover Tur- kjje gezinde regeering. Wat er nu eigenlijk wel besproken is te Marienbad, tusschen vorst Ferdinand en Nedjib-pasja, wordt door deze berichten niet duidelijker. Maar de Turksche regeering zet de bewapening en troepen aanvulling in do westelijke provincies krachtig voort. Zeker schijnt het echter, blijkens een tele gram uit Sofia, dat de Bulgaarsche regee ring vast besloten is de uitbreiding der Griekenvervoiging met alle haar ten dienste staande middelen tegen te gaan. Een dier middelen is de weigering, om Grieksche bisschoppen in hel vorstendom toe te laten. Een wet in dien geest zal aan de Sobranj'e worden voorgelegd. Dit middel kan wellicht helpen maar het zal niet strekken om de Grieksche regeering gunstiger te stemmen voor Bulgarije. I.lll IMIIE Dl111 vr reletoi n Aio, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Frankrijk. De ontvangst van den nieuwen bisschop van Moulin heeft zich door heftig tumult gekenmerkt: de menigte trapte en sloeg «enige zijdeuren van de hoofdkerk in, maar werd ten slotte door gendarmerie tot wyken gedwongen. President Fallières zal by zyn komst in Marseille behalve Fransche ook Spaansche en Italiaansche oorlogsschepen vinden om hem te begroeten. By hun terugkeer van de manoeuvres te Langres zyn twee van spionnage verdachte Duitschers aangehouden. Duitschland. Ook tegen dr. Mode van den Lokalanzei- ger en tegen het Berliner Tagebl. heeft Tippelskirch een eisch tot schadevergoeding wegens beleediging ingesteld. Verdient een bericht uit Rome aan de Echo de Paris geloof, dan heeft de Italiaan sebe regeering haar eereconsul te Leipzig vdn zyn ambt ontheven, omdat hy op Sedans- dag een Duitsche vlag had uitgestoken. In Berlyn is een Russische anarchist en by een vesting in Oost-Pruisen een Russische spion gearresteerd. Een correspondent van de Daily Mail ver telt van een ongepast optreden in Kameroen Ziezoo, laten we nu eens krijgsraad houden. Dus je hofstede is bezet P Zeker, ze werd het eerst van allen onder toezicht gesteld. Maar wat was dat aan den Strandholm '•Eelt gevecht P Een kleine schermutseling, ja. Het bleek dat men ons valsche berichten gege ven had, het heette dat de heele kust nog vry was. De Strandholm is kolossaal sterk bezet, bemerkte Arnulf. Dat hebben we ondervonden. Ze heb ben ons heel warmpjes ontvangen daarginds, maar we hebben ons ook niet onbetuigd gelaten.Maar in de verwarring van het gevecht, dat ten laatste man tegen man ging, werden wy van den hoofdlroep afgescheiden en we zagen ons plotseling door den vyand omringd. - En toch is u hier? Ja, we hebben er ons natuurlijk door geslagen verklaarde Horst met een kalmte, alsof het een doodnatnurlyke zaak was. Maar we waren tevens genoodzaakt steeds dieper in het bosch door te dringen en de tegenovergestelde richting te nemen. Geluk kig ken ik den omtrek door myn bezoeken op Mansfeld. Ik wilde myn manschappen vcorloopig by u onder dak brengen. klaard; moet de geestelijkheid de kerken ontruimen, dan zullen er private gebouwen voor de geloovigen worden geopend. Stolypin heeft een zjjner hoofdambtenaren naar Siedclo gezonden om een onderzoek in te stellen naar de daar voorgekomen uit spattingen. Vast schijnt echter reeds te staan, dat de terroristen, zooals trouwens terstond beweerd, hoewel ook weer tegengesproken is, de schold voor het uitbreken der bar- baarschheden treft. Zy schoten op soldaten en politieagentendronken militairen be gonnen echler ook hunnerzijds met buiten sporigheden, die weldra tot plunderingen en moorden leidden. De Vereeniging tot hulpverschafflng der Duitsche Joden, gevestigd te Berlyn, heeft iemand naar Siedcle gezonden om verslag te doen Deze missionaris seinde gisteren uit Warschau om 7 uur ochtends„Ik heb tot dusver vergeefs getracht naar Siedcle door te dringen. Volgens mededeelingen van Vluchtelingen, die de stad verlaten hebben, voor de slachting haar hoogtepunt bereikte, schijnt de toestand verschrikkelijker dan te Bjelostok en het aantal dooden grooter. Tal rijke straten moeten door de soldaten vol komen uitgeplunderd zyn In tegenstelling met Bjelostok zouden er ook omvangrijke brandstichtingen hebben plaats gehad om de misdaden te bedekken- De vluchtelingan ver wekken overal heen een paniek.” Wy veroorlooven ons by dit telegram aan te stippen, dat by en na de gebeurtenissen te Bjelostok nog het laatst gebleken is, hoe de Hillfsverein der deutschen Juden eö zyn correspondenten zich wel eens door oostersche verbeeldingskracht laten meesleepen. De berichten over de betrekkingen tus schen Bulgarye en Turkije worden voort durend ingewikkelder. Terwyl uit Sofia wordt gemeld, dat de vorst en zyn ministers hun standpunt tegenover de Porte krachtig handhaafden, wordt in telegrammen uit Konstantinopel gezegd, dat Bulgarye zich aan de wenschen van den Sultan heeft onder worpen. In de berichten uit Sofia wordt gemeld, dat de zending van den gevolmachtigde aan den Sultan, Nedjib-pasja Melbame, volkomen mislukt is zyn verzoek aan vorst Ferdinand, om opheldering over de Bulgaarsche troe penconcentratie aan de Turksche grens werd kortaf afgewezen. Daarentegen wordt in Konstantinopel volgehouden, dat die zending volkomen geslaagd is. Vorst Ferdinand heeft niet alleen beloofd alle troepenbewe- Daarheen is onze wegVoorwaarts 1 - Kapitein Horst'! riep Arnulf, te voor schijn tredend. fc» Mynheer Jansen! klonk bet antwoord, op blyden toon uitgesproken. Dit noem ik nog eens geluk hebben. We wilden juist naar uw hofstede gaan. - Naar my? Ja, ik weet dat u op onze hand is, en we moeten juist een vriend in den nood hebben die ons helpt. We zyn alleen, af gesneden van de onzen en we wilden ons nu op uw hofstede zoolang ophouden tot Niet daarheenviel Arnulf hem in de rede. Ik heb Deensche inkwartiering, on geveer twintig man. Dit bericht scheen den kapitein zeer on welkom te zyn. Hy stampte met den voet op den grond. - VervloektWat beginnen wo nu Is u langs het strand gekomen vroeg Arnulf. Neen, dwars door het boschMaar we zullen beginnen met eenige voorzorgs maatregelen te nemen Sergeant Martens, ga jy aan ’t strand en houd den Zeeberg goed in ’t oog, De anderen posteeren zich rechts en links in ’t bosch, en als je eenig onraad ziet, waarschuw me dan onmiddellyk. Toen de manschappen zich verspreid had den, zei Horst tot Arnulf: die de aandacht verdienen. De „Reichsbote” byvoorbeeld zegt „Zoo het pessimisme verkeerd is, het op timisme is het niet minder, omdat het blind maakt voor de openlyke fouten. De dichter de kunstenaar kan optimjst zyn, maar de staatsman zal door optimisme, vooral op het gebied der buitenlandsche politiek, do eeno ontgoocheling na de andere beleven.” De conservatieve „Post” schryft„Het is een niet te loochenen feit, dat wy thans juist onder de beste en oprechtste patriotten mannen vinden, die met ernstige bezorgdheid de toi komst tegemoet zien. In de politieke ontwikkeling van de laatste jaren is waarlijk reden genoeg voor pessimistische opvattingen. Hef is niet de „Schwarzseherei”, die ons thans het meeste zou schaden. Veel meer gevaar schuilt er in een luchthartig, over al het onaangename dansend heengly- dende optimisme, dat nog nooit zegen heeft gebracht, omdat het de meest ernstig drei gende gevaren in binnenland en buitenland te licht opvat.” Zoo spreken ook andere bladen, die men niet tot de tegenstanders der regeering kan rekenen. Telefoon No. 82 AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertent,iën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1