ping vorm DBOUW, I CACAO. a vorm Drank Meuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken, felelo, n Ao, S3. Zaterdag 15 September 1906. No. 10131. exaz. BuHenlanilsch Overzicht. II. Haarlem. i EBAS alhier. ipleet. 45ste Jaargang. >en Haag L EL 1 LLE TOX. ifdbestuar der ITE MET en tkrachlen. e vloeistoffen 17) aanvrage bjj igmeester der lollandsch, en litscli, zenden g geneest, letoren. lam, 26/1 ’06 scheidt zich in en gemakkelgk r fijne geur en n tot een eerste HULSEBOSCH. BO OCTO- derland, onze :0 voor potten, stuks voor 45 ECTIE VOOR in hyacinthen, f OW 180 Koppen. it Mikroskopisch van VAN LED- f RD rsle Citcaolmen. r mningm, t|S0. GOIINIIL 101 II I\T. wel iets booger id de voordeelig- leinere hoeveel* Loopere soorten. Va K. V Het schandaal, dat? de Kroaten op het kerkhof te Fiumo hebben gemaakt op de graven van daar overleden Italianen, noopt de Ossorvatore Romano, het Vaticaansche orgaan tot een mal gelegenheidsbetoog. De meest ontwikkelde man, die een leekeïTop- voeding heeft gehad, bljjft een wilde, zegt mond. Schreeuw toch niet zoo, mijn jongen Ik ben bier incognito. Maar hoe is dat mogelyk Hoe kwam u hier P Vraag niet, viel Arnulf hem in de rede. Vertel ons liever of de graaf en mijnheer Holger ook nog hierheen komen. Vooreerst niet, zg staan nog altijd met hun verrekijkers rond te zien. Wij wilden nu naar de boot gaan. Een boot? vroeg Horst verbaasd. Zyt ge in een boot gekomen? liet Jansen er even levendig op volgen. Ik niet, maar Eva met de anderen Ze ligt onder in de bocht, daar ze bier wegens da branding niet kon landen. Dat is hulp in den nood, zei Arnulf, zich tot den kapitein wendend. Deze bad een zucht van verlichting ge slaakt, maar zyn blik zocht dien van Eva. Het is zoo, de mensch moet maar geluk hebbenzei hy eindelijk. Ik ga dadelijk naar de bocht. Blgf, kapitein, zei Arnulf, hem met een gebiar terughoudend. Laat u niet te vroeg aan ’t strand zien, uw uniform zou u ver raden. Ik zal eerst eens gaan zien wie de boot bestuurt, en dan kom ik dadelijk hier. Hg trad dicht aan de zijde van Horst en vroeg fluisterend IL, E. fl.’ VAN d HEER, Haat- L v. d STAR, A de GROOT, B, Bentchop. w^vrBancta door de geleerde wereld en vijf door de hoogstaangeslagenen J in de Inkomstenbelas ting worden gekozen. Deze Landdag komt alle twee jaren bijeen en de afgevaardigden bekleeden hun mandaat gedurende vier jaar. De uitvoerende macht wordt vertegenwoor digd door een ministerie dat op dit oogenblik in drie departementen is gesplitstle buiten- landsche zaken en financiën2e justitie en eeredienst3e binnenlandsche zaken. Bijna de geheele bevolking van een half millioen zielen is Lnthersch. (In 1900 waren er slechts 24,175 roomschen). De begroeting wordt door de Kamer voor twee jaren ineens, maar elk jaar afzonderlijk, vastgesteld. Zy bestaat nit twee deelende Staatsbaushaltsetat en de Kloster- und Stu- dienfondsetat Deze laatste omvat de uitgaven voor onderwjjs, kunst en wetenschap. Van 1 April 1905—1906 was de Staatshaushalt op 12,555,500 mk. inkomsten en 13,544,600 mk. uitgaven vastgesteld, de andere begrooting op 3,423,300 mk. in inkomsten en uitgaven. Zoolang de redenen waarom de Cumberlands van de opvolging in Brunswjjk zijn uitge sloten, nog gelden, zal het 1 »nd het met een regent moeten stellen. In een bijzonder tele gram uit Berljjn is eergisteren reeds gemeld dat prins Adolf van Schaumburg-Lippe, een schoonbroer van den Keizer, kans op het regèntschap had. Dat klinkt niet onwaar- scbijnl^k, aangezien er voor prins Adolf, na zijne teleurgestelde verwachtingen in den strijd om Lippe, een troon of regentzetel gezocht wordt. De drie zoons die prins Al bert uit zyn huwelijk met Maria van Saksen- Altenburg (f 1898) geboren waren, de prinsen Frederik Hendrik, Joachim Albert en Frederik Willem schijnen dan geen van allen in aanmerking te komen. De hertogin van Fyfe, de oudste dochter van koningin Eduard,, heeft een operatie on dergaan. Van ’t voorjaar had sy eenzwaren aanval van influenza, waarvan zy nooit vol komen was hersteld. Daarbij kwam nu een week of drie geleden een verkoudheid, welke tot complicaties leidde, die een operatie nood- zakelyk maakten. De toestond der prinses is goed naar om standigheden. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. 17) Nu. dan was u juist de Denen in ’t vizier geloopen, zei Arnurf somber. Maar achter ons zyn ze ook! Ja, en overal in den omtrek. Dat is een benydenswaardige positie 1 meende de kapitein. Dan zal er wel niet veel anders op zitten dab ons leven zoo duur mogelijk te verkoopen. We zyn met ons zessen. Zeven, kapitein, ik doe ook mee! zei Arnulf, op zijn geweer wijzend. Horst stak hem de hand toe. Ik dank je, we kunnen je misschien gebruiken. Trouwens, het blad, en slaagt er niet in do booze in stieten meester te worden, die hem soms overheorschen en hem tot onmatigheid en geweld dry ten. De Tribuna heeft het de moeite waard geacht daarop te reageeren, Zy zegt, dat de Osservatore vermoedelyk bedoelt te zeg gen, dat als er onder de Kroaten meer gods dienstzin heerschte, zy minder onbeschaafd zouden zija. Dat is een meening, maar die volkomen onjuist is, want de fanaticksten onder de Kroatische nationalisten zyn de priesters, die altijd door het Vaticaan zyn aangemoedigd in hun streven. En waar de Osservatore heel vriendelijk verklaart vol vertrouwen te hebben in het gezond verstand en de correctheid van de regeeringen te Rome en te Weenen, daar hoopt de Tribuna, dat het Vaticaan een gelyke correctheid zal aan den dag leggen in de instructie, die het stellig zal sturen aan de Kroatische priesters om de beschaving onder dezen nog wat. te bevorderen. Trouwens, we zyn nog zoo ver niet, hernam Jansen. Nog is er een middel, als het me maar gelukte u een boot te bezorgen. Als u maar eerst op zee is, dan kunt u den Strand holm omzeilen tot u den hoofdtroep ontdekt. De oogen van Horst helderde op bij dit voorstel. Dat zou een uitkomst zyn! Kunt u om Ma boot verschaffen De kiesrecht-commissie uit ,den Oosten- rykschen Rijksraad kwam gisteren voor de eerste maal bijeen. Het is bekend, dat onder het ministerie-Gautsch de eerste plannen tot uitbreiding van het kiesrecht werden geop perd, op persoonlijk initiatief van den keizer. Het door Gautsch uitgewerkte ontwerp werd aan de partijleiders voorgelegd, maar door het aftreden van het ministerie konden de moeilijke onderhandelingen niet worden voortgezet. Het ministerie-Hohenlohe verklaarde de kiesrecht-uitbreiding te zullen doorzetten doch na een zesweeksch bewind moest dit kabinet aftreden, wegens een verschil van gevoelen met de Hongaarsche regeering. Toen vormde baron Von Beek zyn parle mentair kabinet, waarin de verschillende nationaliteiten vertegenwoordigd zyn. Ook by nam het ontwerp Gautsch, eenigszins ge wijzigd wat de verdeeling der mandaten betreft, over en legde het aan den Rijksdag voor, die een commissie benoemde om het ontwerp te bestudeeren. Gisteren kwam die commissie voor de eerste maal in pleno bijeen. Baron Beek hield een „temperacient-volle” redevoering, waarin hy zeide, dat er in de kiesrecht- qaaestie geen teruggang mogelyk is, maar dat er flink moet worden gearbeid, om de 'zaak tot stand te brengen. Maar de stemming in de commissie was flauw, en bleef flauw. -Over de verdeeling der mandaten kon nret gesproken worden, omdat de Boheemsche en Moravische leden daarover nog wilden beraadslagen met de De juffrouw zal n toch niet verraden Holger is haar voogd, laat haar niet van uw zyde gaan voordat ik hier ben. O, daar kunt ge op rekenen I verklaarde Horst op zeer beslisten toon. Maar wat beteekent dat alles toch? vroeg Otto, die van den samenhaug der zaak nog niet veel begreep. Mynheer Jansen komt dadelijk terug, zei Horst. Wil je niet met hem meegaan P Hy kan je ’t best van allen vertellen wat er eigenlijk aan de hand is. De jongen keek hem wantrouwend aan. Moet ik soms weer weggestuurd worden? Heb je ook geheimen voor me Volstrekt niet, ik bedoel enkel maar als Jansen alleen gaat is het misschien gevaar- Gevaarlijk P Dan moet ik er by zyn Arnulf, ik ga met u mee! De kapitein keek hem glimlachend na, en zich daarop tot Eva wendend) zei hy met zichtbare voldoening Dat helpt! Nu zyn we hem tenminste kwyt! Laat ik me nu eens uitleggen. - U behoeft me volstrekt niets te zeggen viel ze hem in de rede. Hoe kon u toch zoo vermetel zyn Deze woorden klonken verwijtend, maar er sprak tevens een innige voldoening uit. (Wordt vervolgd). Na byna 21 jaar in het hertogdom Brons wijk het regentschap uitgeoelond te hebben, is prins Albert van Pruisen, naar Reuter seint, gisterochtend in de vroegte op het kasteel Kamenz overleden. Hy was een zoon van zyn gelyknamigen vader, den jongsten broer van Keizer Wilhelm I, en prinses Marianne der Nederlanden, dochter van ko ning Willem I. Prins Albert had deelgenomen aan de voornaamste veldslagen van I860 en 1870/71 en kreeg na den vrede het bevel over de 20ste divisie steeds hooger klimmende langs de militaire rangladder bracht hij hot ten slotte tot generaal-veldmaarschalk, inspecteur van de Isto Jegerinspectie en voorzitter van de commissie van de landverdediging, als opvolger van Moltfce. Den 21sten October 1885 was piins Albeit mot algemeene stemmen door den Landdag van Brunswyk tot regent gekozen. Met Wil helm I van Brunswyk-Wolfenbftltel was hot regcerende huis in Brunswyk in 1884 uit gestorven. De hertog van Cumberland was do eerste rechthebbende op den troon van Brunswyk, maar kon niet als Daitsch bonds- vorst erkend worden, zoolang hy .zyne aan spraken op de koningskroon van Hannover niet wilde opgegevop. Volgens de Brunswgk- sche regentschapswet van 1879, wordt, in dien de wettige erfgenaam verhinderd is den troon te bestijgen, het regentschap opgedragen aan een Regentenraad, bestaande uit de mi nisters en de voorzitters van den Landdag en van het hoogste college, terwijl de Duit- sche Keizer dan over de troepen van het hertogdom bevel voert. Indien de rechtmatige erfgenaam na verloop van een jaar nog niet kan regeeren, moet een regent gekozen worden uit een van de niet regoerende leden van een Duitsch vorstenhuis. Een jaar na den dood van Wilhelm I van Brunswyk was dus het oogenblik gekomen, om een regent te verkiezen, en op 2 November 1885 nam prins Albert de teugels van het bewind in handen. De landgoederen en domeinen van hertog Wilhelm I die een van de rykste Duitsche vorsten was, vooral door zijne bezittingen in het vorstendom Oels in Sileziö, waren deels aan de Pruische Kroon, deels aan den koning van Saksen gekomen. Het regentschap van prins Albert heeft zich door geen bijzondere gebeurtenissen ge kenmerkt. Alleen werd' de grondwet van 1832 onder zyn bewind in 1899 gewijzigd. De wet gevende macht berust diensvolgens by een Kamer van 48 leden, van wie er 15 door de steden, 15 door het platteland, twee door de protestantsche geestelijkheid, vier door de landheeren, drie door de fabrikanten, vier Neen, althans nu niet. Het strand wordt te scherp bewaakt, maar van nacht zouden we het eens kannen beproeven. Kapiteinklonk het plotseling uit de richting van het strand. Wat is er, Martens P Een dame en een jongen komen van den Zeeberg hierheen. Vrouwen en kinderen kunnen passee- ren! beval de kapitein. De sergeant had goed gezienhet waren Eva en Otto, die van den berg kwamen, nadat ze een voorwendsel gevonden hadden om aan het vervelende gesprek tusschen Holger en graaf Odensberg te ontkomen. ’t Is daar boven erg vervelendzei Eva, toen zy den voet van den berg bereikt hadden. Nora en baron Hellmut spraken geen woord en de beide anderen te veel, maar over alle mogelijke dingen die me niet kunnen interesseeren. Eensklaps bleef ze verschrikt staan. O myn God! Maar op hetzelfde oogenblik klonk haar een vroolyke stem tegemoet. 4Eva! Nu herkende bok Otto den officier, die naast Arnulf Jansen stond, en hy was in drie sprongen by hem. Frits 1 Frits Horst! jubelde hij, maar de kapitein legde hem snel de hand op dnn De eerste proefneming met de „liberale” beginselen van het ministerie Stolypin is mislukt. In de zitting van den ministerraad van Dinsdag is besloten de gevraagde vergun ning voor het houden van oen congres der gedelegeerden van de Constitutioneel-demo- cratische Party (de K- D. P.) te Petersburg niet toe te staan. Als reden voor die weigering wordt op gegeven de slechte beoordeeling van het regeeringsprogram van Stolypin in de libe rale pers. Het blijft echter niet by dit ver bod alleen. Verschillende liberale bladen die meenden een en ander te moeten af dingen op het beginsel van deze regeering: „eerst de orde herstellen, dan hervormingen”, en die in afwachting daarvan de orde herstellen wil door de invoering van het standrecht werden verboden. Andere bladen, zooals do „Oko” mogen niet meer verschijnen, omdat zy op welwil lende wijze geoordeeld hadden over het adres van de Engelsche parlementsleden, journalisten, en duizenden anderen aan de ontbonden Doema. De regeering ziet in critiek en bespreking „gevaar voor de openbare orde” en past de scherpste densuur toe. De „Köln. Ztg.” noemt deze verbodsbe palingen „ernstige tactische fouten, die nood lottige gevolgen kunnen hebben”. Reuter seintuit Konstantinopel, dd. 13 September De Porte heeft een rondschrijven gericht aan hare buiteniandsche vertegenwoordigers, bestemd om te worden medegedeeld aan de groote mogendheden. Dit rondschrijven heeft ten doel de mogendheden voor te bereiden op de krachtige militaire maatregelen die de Porte wil nemen. Turkye verklaart, dat bet niet langer kan dnlden, dat Bulgarije oorlogstoebereidselen maakt en dat het besloten is die met maat regelen van denzelfden aard te beantwoorden. Reuter seint uit Odessa, d.d. 18 Sept. Van een bijzonden correspondent wordt bericht ontvangen dat het dorp Koepen, in het district Kamenez, door 200 joodsche families bewoond, door de boeren uit den omtrek geheel is uitgeplunderd en verbrand. Naar het bericht meldt zijn vele dorpsbewo ners vermoord of in de vlammen omgekomen. Telefwn Ss. SS A D V EII T E N TIE N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1