LOOPING Erven nhuis Meutvs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Dinsdag 18 September 1906. No. 10133. EMAN, EN TE GOUDA Bultenlandscli Overzicht. ooping UtllLLETOA, woning -3 Erven, Stand tolwQk, s en Erf, i Woonhuis, Gouda IJN, 45ste Jaargang. HEAiXlSGEll.W. Verspreide Berichten. KMAN &Zd. (Wordt vervolgd). ook voor f0.90. rie werkdagen 2 uren en op ing voort 13.75 ling voorts.— ve Haven, wyk velyk groot 25, re inlichtingen •NTIJN voor- E no. 21 te Stolwykersluis uitmuntend 1906. 228, groot 55 JIS daarachter, no. 100, groot r f 3.50. Carnemelksloot, groot 2 Aren ER 1906, bü 10 OCTOBER j voormiddags s van den heer overstaan van Notaris im (Petroleum 335, 337, 338, itiaren. eek voor f 1.12. "EMBER 1906, Sociëteit .Vrede, erstaan van den 9 Cent. in combinatie. kan worden n 10 an 1 Mei 1907 a.s. •en 1 Decem- (illlllSIIIE (OlIilVT reletoi n No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Tsgclj'k met een nienwe uitbarsting van de Stromboli zyn te Palermo en over geheel Sicilië aardbevingen gevoeld. Te Bagheria Termini en andere plaatsen veroorzaakten de schokken danige verwar ring. De menschen renden uit ban huizen en zochten een wijkplaats in open ruimten. Vele gebouwen waren zwaar beschadigd. Te Trabia scheurden de muren van alle huizen stort ten in. Te Balmonte nam de verschrikte bevolking het schrjjn van de heilige Rosalie in haar midden en droeg het in optocht door de stad. Te Palermo komen treinen vol vluchtelingen uit de omliggende districten aan- Uit den on- middellyken omtrek van de stad zyn ruim 10,000 menschen de stad binnengekomen. Te Palermo zelf is de angst algemeen en worden godsdienstige ommegangen op touw gezet. Twee kerken, waarvan de deuren toe waren, zyn door de opgewonden menigte open gebroken, die daarna naar binnen stroomde. evenals inlich- kantore van is in eigen ge- ang heeft naar rerhuurd voor voogd en zyn gezelschap op te houden/een kwartiertje maar, dat is voldoende. Ge kunt je gerust op my verlaten 1 zei Otto, niet weinig trotach dat hem eindelyk ook eens een rol werd toebedeeld. Intusschen onderzocht Arnulf zyn geweer en maakte zich slagvaardig, Ik houd de wacht en zal u in den rug dekken, verklaarde hjj. En nu voorwaarts 1 Horst trad op Eva toe, die bevend van angst al deze toebereidselen gevolgd had. - Evavaarwelzei by zacht, maar met dezelfde innigheid als zooeven. De blauwe oogen van het jonge meisje zwommen in tranen toen zy die van den kapitein ontmoetten, en deze tranen verstik ten byna haar stem. Och, Frits als je maar eerst in veiligheid was! Hjj glimlachte en trok haar hand aan zyn lippen. Je liefde zal me geleiden en bescher men. Tot een spoedig en bly wederzien! Hjj stelde zich aan het hoofd van zyn troepje en geleidde hen in het bosch, terwijl Arnulf zich bjj hen aansloot. Eenige minu ten later waren zij geheel uit het gezicht verdwenen. Het is reeds gebleken, dat de opstand op Cuba veel ernstiger is, dan de regeering van de Republiek tot dusver heeft willen erken nen. Aan deze houding van verzwijgen is thans een einde gekomen. President Palma en zyn ministers hebben de noodzakelijkheid ingezien eindelijk krachtige maatregelen te nemen om den opstand te onderdrukken. De president is met uitgebreide volmach ten voorzien, en heeft bevelen gegeven voor de vermeerdering van de beschikbare strijd macht de gendarmerie zal met 10,000 man, de artillerie met 2000 man worden uitge breid. Het is de vraag, of de opstand wel zulk eBn uitbreiding zou hebben gekregen, als nu bljjkt het geval te zyn, wanneer de regeo ring der Republiek vroeger tot zulke maat regelen was overgegaan, in plaats van ge ruststellende börichten in de wereld te zendep, die den indruk moesten maken dat de op stand zoo goed als onderdrukt was. De beraadslagingen in de Oostenryksche kiesrecht-commissie hebben de vraag doen rijzen, of het noodzakeljjk is ook de Grond wet van het Ryk te wijzigen, en daarvoor eeü speciale commissie te benoemen. Bij de behandeling van art. 2 der kieswet merkte dr. Von Starzynski op, dat door dit artikel wijziging noodzakelijk is in de arti kelen van de Grondwet betreffende de ver tegenwoordiging. Hy stelde daarom voor de stemming over art. 2 aan te houden en een commissie van negen leden te benoemen, die de noodzakelijkheid van grondwetswijzi ging moet nagaan en daarover aan de com missie verslag moet uitbrengen. De minister-president Von Beck verklaarde voor dit voorstel op practische gronden veel te gevoelen. Het is werkelijk wensebelijk, dat duidelijk worde, wat tot het gebied der rykswetgeving en wat tot dat der landswet- geving behoort. Maar daarnaast staat de noodzakelijkheid de kieswet zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen; de minister achtte het daarom wenschelyk in art. 2 der kieswet een kleine wijziging aan te brengen, zoodat het verband tusschen deze wet en de grondwetswijziging vervalt. Dan kan de heer Vun Starzynski het begin van zyn voorstel terugnemen. Hierover ontstond een langdurige beraad slaging. In den loop daarvan betoogde de minister-president, dat de kiesrecht commissie niet geroepen is, grondwetswijzigingen te overwegen, die buiten het kader der kieswet vallen. Hjj verzette zich beslist tegen elke vertraging van de behandeling der kieswet. Maar tot een besluit kwam de kiesrecht- commissie niet. Russen-party te behooren en beoogd te hebben de doodstraf over Doernowo te voltrekken. Generaal Leontiëf. vader van de moorde nares van den heer Muller, is uit Rusland te Genève aangekomen. Uit de dagbladen had hjj het drama vernomen. Hjj en zyn vrouw zyn diep rampzalig over het gebeurde. Dat Tatiana ook eenmaal gepoogd moet hebben, de keizerin weduwe van Rusland te vergiftigen wordt thans beschouwd als eeu verzinsel van de Russische justitie om de uit levering van het meisje te verkrijgen. Zwit serland zal echter natuurlijk van geen uit levering willen hooren en de misdadigster langs den behoorlijken rechtelyken weg von nissen. Het heet nu ook dat Tatiana verleden jaar een aanslag „wilde plegen” op Trepof, maar dat de zaak op diens wensch niet vervolgd werd, wegens de verwantschapsbetrekkingen. Het besluit vau den Tsaar, om met zyn geheele familie Peterhof te verlaten en met enkele zijner ministers, aan boord van het jacht „Standart” een tocht in de Finsche golf te ondernemen, wordt in Petersburg zeer verschillend beoordeeld De correspondent van de „Voss. Ztg.” seint, „dat men hierin het voorteeken ziet van een bloedige reactid. De Tsaar wil de volksbeweging wel onderdrukt zien, maar wil er tevens de verantwoordelijkheid niet voor aanvaardenhjj gaat daarom een zee tochtje maken, terwyl zyn regeering kra h- tige maatregelen neemt om den opstand te onderdrukken.” Ook de „Russ. Korrespondenz” meldt „Goed ingelichte staatslieden zyn overtuigd dat in overleg met den Tsaar een ontzet tende reactie wordt ondernomen de Tsaar zelf moet daarvoor onttrokken worden aan vreemde invloeden, vooral aan die der ge zanten van buitenlandsche mogendheden. Zelfs de meest gematigde oppositie neemt maatregelen tegenover de ontzettende ge beurtenissen die te wachten staan.” De onderdrukking der pers wordt inmid dels krachtig voortgezet. Zaterdag werd het maandblad „Mir Boschii” verboden, wyl het in een artikel over den aanslag op Stolypin geschreven had„Zulke aanslagen zyn het Golgotha der revolutionnairen”. De censor zag daarin Godslastering en ver bood het verschijnen van het tijdschrift. Het „Russ. Tel.-Ag.” van 16 Sept, meldt: Trepof stierf hedenavond om 6 uur inde villa Peterhof tengevolge van een beroerte, terwyl hy rustte voor den maaltyd. Aan een feestmaal in de prefectuur heeft president Fallières hartelyke dronken uitge bracht op Engeland, Italië en Spanje, alle vertegenwoordigd door hun admiraals. Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis aan de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Utrecht op den 13 September 1906 executoir is verklaard Het Kohier no. 12 der Personeele belasting dienst 1906. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de V\et bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA, den 17 September 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. In een nota in de Semaine Religieuse van Bésangon wordt formeel tegengesproken, dat, in de bisschoppenvergadering de aartsbisschop van Besamjon voorgesteld zou hebben, terug te komen op het ontwerp der wetteljjke en kanonieke vereenigingen, opgesteld door mgr. Mignot. Dit toch zou een ongehoorzaamheid beteekenen aan de plechtige besluiten van den Paus. Mgr. Dadolle, bisschop van Djjon, heeft volgens La Croix zyn priesters aanbevolen, op 11 December in hun kerken teblyvenen hun bediening voort te zetten, zoolang tot zy door geweld van wapenen worden verdreven. Indien de boedel verzegeld wordt, mogen de priesters die zegels niet zelven verbreken, daar zulks een gewelddadig verzet zou zyn, „maar indien iemand anders ze mocht ver breken zullen zy do kerk kunnen binnengaan.” Een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg Het verluidt, dat de bisschoppen in hun hesderljjken brief, die Zondag, 23 September, in alle bisschoppelijke kathedralen zal worden voorgelezen, zich zonder voorbehoud zullen onderwerpen aan de voorschriften van de laatste pauseljjke encycliek en dat daarin tevens de beslissingen der jongste bisschop- pen-conferentie in hoofdtrekken bekendge maakt zullen worden. De herderlijke brief zal na voorlezing aan de pers worden mede gedeeld. De aartsbisschop van Bardeaux, Lecot heeft aan den Gaulois verklaard, dat het regee- ringsbesluit, onder geen omstandigheden de kerken te sluiten, waardeloos is voor de katholieken, daar de regeering verklaard heeft, priesters die zonder tot een cultueele vereeniging te behooren, die mis bedienen, telkens met geldboete en zelfs met gevangenis te zullen straffen. En wanneer de regeering dreigt, den priesters de bjj de wet, beloofde pensioenen en ondersteuningen te onttrekken, kan hij verklagen, dat de priesters die hun zielverzorgersambt zullen uitoefenen naar de voorschriften der encycliek, genoeg zullen ontvangen om te leven, of beter, om niet van honger te sterven. Voor den/ rechter van instructie heeft Tatiana bekend, tot de sociaal-revolutionaire Hellmut en Eleonore kwamen den Zeeberg af; beiden waren van hun respectief gezel schap afgedwaald en hadden elkaar ontmoet juist aan den voet, op dezelfde plek welke Eva en Otto zooeven hadden verlaten om de anderen op te zoeken. Jy hier, Hellmut? Waar zijn de an deren P Vermoedelyk daarginds aan den water plas, waar mijn vader nog een paar eenden dacht te schieten. En jy, Eleonore? Ik wachtte op Otto, zei ze, alsof haar tegenwoordigheid alhier een verklaring be hoefde. We moeten nog naar Arnulf terug, waar we onze paarden hebben achtergelaten en het is al laat geworden. Ja, ze zullen ons allen verlaten, be merkte Hellmut ongeduldig, de zon gaat al onder Er volgde een geruimen poos dat er tus schen hen beiden geen woord werd gespro ken. Ten laatste werd die stilte pijnlijk, en eindelyk verbrak Eleonore die door een snel besluit. Hellmut, zei ze zacht. Je verlangt? Ik wilde je waarschuwen, je Het laatste woord scheen niet goed over haar lippen te willen komen. Ze hield een oogenblik op, maar vervolgde toen: Ik wilde je verzoeken in ’t vervolg Frankrijk. In het departement Héraut stakon de karrevoerders, omdat de patroons weigeren bun een gemeenschappelijke Zondagsrust toe te staande wfnoogst loopt daardoor en door de langdurige droogte groot gevaar. Takehashi, Japan’s vertegenwoordiger op de interparlementaire conferentie te Londen, heeft verklaard, dat ’t sluiten van een Fransch-Japansch bondgenootschap thans mogelijk zou zjjn. President Fallières is Vrijdagavond naar een ontmoeting met Arnulf Jansen zooveel mogelijk te vermijden, Hy is ten zeerste verbitterd door de strenge maatregelen welke graaf Odensberg uitjouw naam op je landgoed toepast en hjj is niet de eenige die daarover verbolgen is. Als hjj tot het uiterste gesard wordt, zooals daar straks, dan zou er een ongeluk kunnen gebeuren. Moet ik soms bang zyn voor dien Jansen vroeg Hellmut op verachtelyken toon. Je deed beter hem aan ’t verstand te brengen, dat het niet past tegenover my zulk een hoogen toon aan te slaan. Hjj heeft zich zooeven heelemaal vergeten! Vergeten? Arnulf behoort niet tot je ondergeschikten. Om ’t even, ik verlang nu eenmaal niet met lieden van zijn soort op gelijken voet te staan. En dat hebt gy op ’t kasteel altyd gedaan I En daar kon de redder van zyn vader ook ten volle aanspraak op maken. Die Friesche boer schijnt een ware held in je oogen te zyn I spotte de jonge majoraatsheer. Hy is tenminste een man en dat heeft hy boven anderen voor. Eleonore! riep Hellmut, bevende van woede. Telefoon No. M A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 19) Ik kan alles zyn wat je maar wilt, zei Horst geestdriftig, en hjj stond op het punt de begonnen liefdesverklaring te vervolgen, maar juist op dit oogenblik verscheen Jan sen, vergezeld door Otto. Alles in orde, meldde hjj, de boot ligt daarginds. Horst wendde zich snel om. Waar ligt ze P Een kwartiertje van hier in de baai. En wie zyn er bjj? Twee Denen, bedienden van den graaf. Zij kunnen zeer goed een boot besturen, en anders zal ik *t wel van hen overnemeo. Dank je, ik kan het zelf ook Sergeant Martens! Kapitein! klonk het van ’tstrand. Roep onze mannen hier! Tot uw dienst, kapitein I Daarop wendde Horst zich tot Otto. -- Mjjn jongen, wil jy ook wat doen voor me? Nu, wat graag! Welnu, dan bljjf je hier om den strand-

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1