■II eman. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken ITïü, fabrieken tegen ijzen. Woensdag 19 September 1906. 45ste Jaargang. No. 10134. Bultenlandsch Overzicht. i i srken STER”, OSTADE. flen UUR. ven II 88. FEV1LLETOX. -OOX, r b 13. Verspreide Berichten. jjn jjn ll NEMAN 4Z». (Wordt vervolgd) 6. I Majoor, OONACKER. ■Maga»Un fitters verricht DA: 8 SEPTEMBER 1 f ore, te zjjnen er nadere goed- n Staat. Minister r ti pl.m. 450 aardappelen, tijdvak van 96 toten met 1007 ten be- soldatenme- 'afnizoen te Teletoi Ne. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jtost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. naar heid, kerk sring van 6 Fe ng, no. 140 met twintig cent per de Firma Ge- s Gravenhage. effende de leve- enant-Kwartier- aat, worden in- Naar aanleiding van het gerucht, dat de politie te Breslau een aanslag op het leven van keizer Wilhelm verhinderd zou hebben, verneemt de Breslaner Zeitung, dat in amb telyke kringen niets over zulk een aanslag bekend is. en dat de inhechtenisnemingen, die daar plaats gehad hebben, in ’t geheel niet in verband hebben gestaan met ’s Keizers bezoek. Al maanden geleden, zoo zegt de Bresl. Ztg. verder, gaat de politie de gangen na van een bende anarchisten, die een vereeni- ging opgericht hebben, welke geld bijeenbrengt en anarchistische blaadjes verspreidt. Dezer dager pas zyn vier vreemdelingen, by deze zaak betrokken, zondbr verzet hunnerzyds in hechtenis genomendrie Oostontykers zullen binnenkort over de grens worden ge zet, een Italiaan echter is weer vrijgelaten, daar hy zoo weinig Duitsch verstaat, dat hy van de beraadslagingen der anarchisten wei nig of niets begrepen kan hebben. In een antwoord op een brief, waarin de noodzakelijkheid van vermindering der oor logstoerustingen nogmaals bepleit werd, heeft minister Haldane gezegd, die meaning in be- Duitschland. Te Hamburg moet een anarchist gearres teerd zijn, die zich juist wilde wenden tot graaf Witte, toen de Russische staatsman daar in een auto arriveerde. Het Poolsche blad Dzienhik kondigt ook obstructie der Poolsche kinderen aan in de stadsscholen te Posen, waar tot heden gods dienstonderwijs in het Duitsch gegeven werd. (.01 BSfl 11: COURANT ginsel te doelenmaar onder de bestaande omstandigheden was het voor Groot-Brit- tannië nogiod do nationale verdedigingsmid delen in stand te honden. -Als er sprake kon •zijn van een vermindering der krjjgstoerns- tingen dan zon het moeten wezen door een samengaan der groots mogendheden om tot het doel te geraken. Maar Engeland kon zich niet in een zwakke positie plaatsen door alleen het voorbeeld te geven. Jameson is Zaterdag te Southampton aan gekomen, waar een salonwagen aan de boot trein voor -hem was aangehaakt. Hjj werd er begroet door Hawksley, den befaamden handlanger van den Chartered. De salon wagen werd afbesteld en de beide vrienden gingen per auto. Jameson zou den 29sten alweer vertrekken naar de Kaap. Het eigenlijk doel van zyn reis schijnt te zyn een onderhoud met Lord Elgin, dat in hoofdzaak over de spoorweg- tariovenkwestie tusschen de Kaapkolonie, Natal en Transvaal zou loopen. Met dezelfde boot kwam Zaterdag aan Sir H. Goold Adams, gouverneur van de Oranje- rivierkolonie. Diens bezoek is zuiver parti culier. V Ondanks het verzoek van minister Beek heeft do Oostenrijksche kiesrecht-commissie de motie Starzynski tot instelling van een van een sub commissie voor het herzien der Ryksgrondwet met 21 tegen 19 stemmen aangenomende Slaven, Italianen, Roeme- niörs on groot-grondbezitters stemden voor, de Duitschers togen. Voor de stemming had do Dultaohe afgevaardigde Graf er nog op gewezen, dat de commissie door de aanne ming buiten hnar bevoegdheid gaathy ver weet minister Beek, dat deze een federalis tische motie verdedigd had. Door haar dubbelzinnige houding heeft de regeering de aanneming dezer motie moge- lyk gemaakt en nu zal zy do gevolgen er van moeten afwachten. 20) Zyn oogen fonkelden, maar hy ontmoette een blik die den zyne niet ontweek, hoe dreigend die ook was. Het meisje liet zich niet van haar stuk brengen, doch vervolgde met nadruk: De Mansfeld’s zyn ook mannen geweest, mannen vol kracht en moed. Maar de laatste van het oude edele geslacht, dien het lot bestemde om heer te zyn op bet landgoed zyner voorvaderen, deze alleen geeft er de voorkeur aan de gehoorzame zoon van een Odensberg te zyn. Ja, Hellmut, deze vreem deling is heer en geleider op je erfgoed, hy doet er mede naar welgevallen en jy bent niets anders dan een speelbal in zyn handen. Hellmut was doodsbleek geworden; wat hy zichzelven niet durfde bekennen, werd hem hier door een jong meisje in ’t gelaat geslingerd, en met eene van toorn bevende stem riep hy haar toe: Eleonore, ’t is goed dat je een vrouw bent, zoo je een man was Dan zou je hem misschien uitdagen I Maar je zoudt hem toch niet kannen logen* om, naar de wat het loven van een man waard is de zelfstandigheid. En dat dit zoo is, daarvan ben je zelf maar al te zeer overtuigd. Ik heb, meer dan een ander, je in de laatste maanden gadegeslagen, en ik heb gezien hoe ’t in je binnenste woelt en brandt en strydt ja, gelukkig wordt er nog in je hart gestreden tusschen de betere gevoelens die nog altyd in je sluimeren en den vreem den invloed, waaraan je maar al te zwak hebt toegegeven. Eleonore zweeg een oogenblik en vervolgde toen op eenigszins zachter toon Hellmut, ik geloof aan de macht der vaderlandsliefde, in de onweerstaanbare rech ten van bet land welks lucht je weer in ademt. Het vaderland zal je recht weten te handhaven, of wel zich wreken op haar zoon IVaarwel 1 Hellmut maakte een beweging als wilde hy baar terughouden. Nora! Maar het jonge meisje keerde niet doch sloeg den strandweg in die hofstede van Arnulf Janson leidde. Metropolitaan van Petersburg, Antonius, in -y aan je bisschoppen beslissing kon nog niet genomen worden» daar eenige rapporten van de inspecteurs in de provincies ontbreken. In deze mededee- ling wordt nog gezegd„Het samengaan met de verder links staande groepen, by voorbeeld met die der K. D., is onmogelyk. De „octo bristen” en de „Party der vreedzame her vorming” gingen den constitutioneolen weg, dien do K. D. verlieten door de Wiborgscho proclamatie” En toch wordt de Octobri&ten-party, even als die der K D. ontbonden verklaard, als staatsgevaarlijk Het Petersb. Tel.-Agentschap verklaart Het voor eenige dagen ondernomen uitstapje van den Tsaar en de Tsarin met den groot- vorst-troonopvolger aan boord van de Standard naar de Finiche Golf betreft een uitspan- ningsreisje, zooals de Tsaar bijna elk jaar onderneemt, evenals Tsaar Alexander III gewoon was te doen. Gedurende het uitstapje wydt de Tsaar zich geheel aan de jacht. Alle politieke ge volgtrekkingen, die buitenlandsche bladen aan deze reis vastknoopen, zyn volkomen ongegrond. Spreek-, Bier- iiugen. It, wende zich bigrepen. Nora I zei hg halfluid en met stokken- den adem. Er kwam opEleonore's gelaat een gloeiende bloszg voelde dat ze zich verraden had, maar Hellmut stond reeds naast haar en boog zich tot haar over. Euaskbuk. Een groot aantal winkelbedienden te Farps heeft eergisteren geprotesteerd tegen de be slissing van den prefect, volgens welke som mige magazgnon met een werklieden-oliëntele ’s Zondags in den voormiddag mogen open bljjven. In de avenue des Tormes werd een uitstalkast van zoo’n magazijn vernield. De koning van Griekenland is eergister avond te Parjjs aangekomen. De kamer zal 23 Oct. haar werkzaamheden hervatten. Het schip, dat minister Etienne naar Al giers brengen zal, zal trachten tot do Afri- kaansche kust in gemeenschap te big ven mot het station voor draadlooss telegrafie op don Eifeltoren 0 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 108 1.44 1-08 1.80 0.99 0.90 1.44 er). 1.17 mtant. drooge Kelder, Gas- en Water- I. Commandant^ te opdracht der St. Synode van Rusland richtte. Daarin wordt gezegd „Wanneer de voorbijgaande verblinding zal zyn verdwenen, zal de woelige zee weer rustig worden. Het Russische volk zal vra gen, waar zyn'herders geweest zyn in den tyd der verwarring. Voor den strijd tegen de vyanden der kerk en van den staat zyn niet slechts uitorlyke maatregelen noodza- kelyk, maar nog veel fteer de moreele chris telijke inwerking, en dat is de taak der zielenherders. „Bij de aanstaande verkiezingen zullen vele burgers zich wenden tot hunne ziels-, verzorgers en hun om raad vragen wie zy moeten kiezen. „De geestelijken moeten zich echter niet door woorden, beloften en politieke pro gramma’s laten leiden, maar zich richten de Christelijke wet van liefde en waar- en door de zorg voor het welzijn der en van het vaderland. Dan zullen zy niet alleen zelf niet dwalen maar ook an deren den rechten weg kunnen wijzen”. Dit is een officieele oproeping van de Heilige Synode aan de bisschoppen, om te zorgen, dat de geestelijken hun invloed aan wenden op de kiezers, om reactionair te stemmen. Dat is de vervulling der belofte van den Tsaar, dat de verkiezingen voor de Doema in volle vrijheid zullen plaats hebben. De partijen worden ontbonden, en de in vloed van pope en ambtenaar in het werk gesteld. Het is niet gebleven by het verbod tot het honden van het congres der K. D. party. Zaterdag verscheen een besluit van minister Stolypin, waarbij deze party en die van 30 October ontbonden worden verklaard, wyl uit formeels gronden de officieele er kenning niet kan worden gegeven. Wat Stolypin daarmede voor heeft is vol komen onbegrijpelijk. De constitutioneel- democratische party was de sterkste in de ontbonden Doemazy heeft haar aanhangers door geheel Rusland. De weigering om die party te erkennen, moet wel tot verbittering leiden. Maar nog minder te doorzien is het ver bod van de „Party van 30 October” die graaf Heyden en prins Lewof, de kalmste en beZadigste leden der rechterzijde van de Doema, onder haar leiders telt. Juist nu dit verbod berekend wordt, blijkt het dat de Octobristen aan het onderhandelen zyn met de „Party der vreedzame hervorming” over de vereeniging van beide groepen. Een straffen. De jonge majoraatsheer vond geen ant woord, maar hy zag hoe de oogen van het jonge meisje met moeite de opwellende tra nen terughielden, terwijl zy vervolgde Was je als een Deen tot ons gekomen, als een vyand van het volk waartoe je be hoort, we hadden het moeten verdragen en het ware toch altijd je vrye wil geweest. Maar je hebt geen vrijen wil, geen eigen overtuiging, omdat je geen vaderland hebt. Stuif maar niet op, Hellmut! Éénmaal tenminste zal en moet je de waarheid hooren. van my, want niemand anders waagt het je die te zeggen. Ik heb ’t vaak genoeg moeten aanhooren wat de vrijheer von Mans feld geeft om het land en het volk aan wiens zyde hy moest staan, en ik moest zwijgen by die eenparige veroordeeling. En toch Hier kon zy hare zelfbeheersching niet langer meer bedwingen. Eu toch zou ik myn leven gegeven hebben als ik dat oordeel bad kunnen logen straffen. Ik kan het niet langer verdragen. Hellmut schrikte. Wat was dit voor een zonderlinge toon in haar stem? Dat klonk als de uitbarsting van wanhopige smart, van eindeloos verdrietom zijnentwil 1 Voor den jongen man rees plotseling een verblin dend licht op als een zonnestraal welke zyn geeit verhelderdehy had dien toon Russ. Tel.-Ag. meldt d.d. 16 Sept, uit Samara: Op het landgoed Arschanof heb ben de boeren ernstige wanordelijkheden be gaan. De boeren onderhandelden eerst over de landpacht, hierbij gaven zy een beambte van het landgoed een pak slaag. Daarna snelden op een teeken van hen 700 man met geweren en bommen toe en begonnen het landgoed te verwoesten. De vrouwen staken de gebouwen en de voor raden hooi in brand, de mannen plunderden. By ’t vuren van de wacht op het landgoed begonnen de Boeren met bommen te werpen de bommen vielen evenwel zonder te ont ploffen in het water. Een aantal boeren zyn gedood of gewond. Troepen zyn naar Ar- cbanof vertrokken. Zyn de jongste telegrammen betrouwbaar, dan heeft de dreigende houding, door de Vereenigde Staten aangenomen sedert eenige dagen, haar uitwerking niet gemist. De strijdende partijen staken hun krijgsverrich tingen (althans in de buurt van Havana), om te trachten, een schikking te treffen waardoor inmenging door Vereenigde Staten overbodig gemaakt zal worden. De ambtelyk geïnspireerde berichtgever te Havana noemt datde regeering schort de krijgsverrichtingen op, om den vrede te her stellen. De altyd partijdige en vaak onbe trouwbare inlichtingen die men in Europa over dat deel der wereld krijgt, stellen ons niet in staat, uit te maken, welke van de twee, regeeringspartij of omwentelingsgezin- den, voorloopig *t pleit gewonnen heeft. Maar waarschijnlijk is ’t, dat president Palma, als zoenoffer, het bewind zal moeten neerleggen. Hy heeft ook niet gegeven wat men van hem verwachtte. Geheel in den geest van de door Stolypin gevolgde politiek is de zendbrief, die de Je kunt niet wat kan je niet ver dragen P Ze hief de donkere oogen tot hem op, die vochtig waren van de opwellende tranen. Dat vernietigendeverdiende oordeel over den majoraatsheer van Mansfeld. Gy allen zyt heel snel met oordeelen en vonnissen, zei de jor.ge man op bitteren toon. Je weet niet wat het zeggen wil tusschen twee vyandelyke partyen te staan, die elkaar op leven en dood bevechten. Een man mag niet tusschen partyen staan, verklaarde Eleonore op vasten toon. Hy moet weten, waar zyn plaats is, hier of ginds. Kies de uwe bg onze vyanden, zoo je wilt, maar kies tenminste. By uw vyanden Odensberg wordt gebaat door de geheele familie Mansfeld, dat weet ik. My is hy een tweede vader geweest, zachtzinniger en toegevender mis schien dan myn eigen vader was. Maar je eigen vader zou je gelaten hebben wat de graaf je beeft ontnomen den vrflen wil. Hy heeft je allee ontnomen Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1