I NTHEE. sman, Vwt/trs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10136. Bullenlandsch Overzicht. rken If ;ao FEV1L L E TO X. ZOMEN, i. I IOS n n Ik heb hem (Wordt vervolgd.) •n n 10 ets., 7S ct i en Drogisten KER! Rotterdam. R, Apotheker testbaren 118 Ik gekoekt k voor <fe- olepele van late) Ah feral ran gebruiken, ■te a u. DA. OSTADE. GO»IE JOI R1VT prcefbusjes a 0.36 Nedar- Teletotn No, «t. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. liberale leden van den Rijksdag beter in ’t oog gehouden zullen worden. to Echt» tesanMsn- en in iet naam des emardigt wereidbó- »r< Stoll- Verscheiden vertegenwoordigers van vreemde mogendheden te Tandzjer hebben verzet aan- geteekend tegen Raisoeli’s pogingen om be lastingen op te leggen aan de ruiters die door de Marokkaansshe regeering ter be scherming van de builenlandsche gezant schappen beschikbaar worden gesteld. Maar Mohammnd el Torres, des Sultan’s vertegen woordiger te Tandzjer, heeft in zulke zaken zoo goed als niets te zeggen. Het Amerikaansche gezantschap dat naar Fes vertrokken is ook om aan te dringen op schadevergoeding wegens mishandeling enz. van Amerikanen in Marokko wordt pas over een dag of tien in de hoofdstad verwacht. Nu Trepof dood is. nadat hy voor enkele maanden onder verdenking van .liberalisti sche gevoelens” in ongenade gevallen was, Ik wordt nu merkwaardig dikwijls als weeronderzoeker gebruikt, zei hy wantrou wend. Gisteren moest ik driemaal gaan zien naar het onweer dat toch voorby dreef. Ik weet het niet, dokter, maar het komt my voor dat we weer weggestuurd worden. De jonge dames protesteerden lachend tegen deze maar al te gegronde veronder stelling, en de knaap liet zich dan ook ein delijk overhalen zyn leermeester te vergezel len. Nauwelijks waren zy weg, of Eva kwam dadelijk voor den dag met haar geheim, dat haar blijkbaar reeds lang op de ziel brandde. Ik heb bericht! zei ze op zegevieren den toon. Van wien Van hem 1 - Frits Horst Ja, hy heeft ’t werkelijk gedaan gekre gen my een brief in handen te spelen. Voor een uur kreeg ik hem, natuurlijk onder de diepste geheimhouding. Eleonore richtte zich nu in spanning op. En wat schrijft hy je? Je zult het hooren! Eva keek voorzichtig naar alle zijden rond en haalde daarna den brief te voorschijn dien zy begon voor te lezen. „Mijne geliefde Eva! Dat is eigenlijk tamelijk brutaal van dezen kapitein. Ik heb hem den eersteQ De nationaal-liberale party gaat in de laatste jaren niet vooruit, en in natuurlijken samenhang daarmede staan het getwist en do wrijving in de party zelf, waarvan nu en dan iets aan het licht komt. Op de bijeen komst van gemachtigden uit de Rijnprovincie, te Bonn, en in een vergadering van de Sak sische nationaal-liberalen te Chemnitz is dat ’t geval geweest. Te Bonn gelukte het aan de talryk opge komen leden van Ryksdag en Landdag, te beletten dat een motie aangenomen werd, waarin er op aangedrongen werd dat krach tiger steun aan de liberale beginselen gegeven zou worden door de parlementaire vertegen woordigers der party maar de verhouding der stemmen was 51 vóór. 59 tegen de motie. Daarentegen heeft te Chemnitz de meerder heid van de Saksische gedelegeerden, na een scherpe rede van Dr. Stresemann uit Dresden, de houding van de party in den Rijksdag bij de financieele hervormingen beslist afgekeurd, er aan toevoegend dat aldus het vertrouwen der kiezers in de party geschokt word. Mot slechts twee stemmen tegen is daar dé vol gende motie aangenomenDe vergadering van gemachtigden der nationaal-liberale party erkent de noodzakelijkheid eener hervorming van ’s Ryks financiën, maar kan niet mee gaan met den steun, dien de nationaal-liberale leden van den Ryksdag verleend hebben aan de belemmering van het verkeer en van het maatschappelijk leven. Zy hoopt dat de voor Saksen zoo gewichtige belangen van handel en nijverheid voortaan door de nationaal- Kardinaal Merry del Va], 's Pausen staats secretaris, hpeft tegen een redacteur van de Eclar beschouwingen ten beste gegeven over den stryd tusschen kerk en staat in Frankryk Wy staan bier tegenover twee partijen, die volstrekt onverzoenlyk zyn, zeide de kardi naal. Do koningsgezinden zouden niets liever willen dan dat de Heilige Stoel de republi keinen zou veroordeelon de republikeinen vergeven den Paus niet, dat deze de konings gezinden niet uitsluit. En dat kunnen wy niet, want de Heilige Stoel heeft zich met de politiek niet in te laten. Zoowel konings gezinden als republikeinen kunnen bogen op voortreffelijke katholieke voormannen, die aan de Kerk groote diensten bewezen hebben allen hebben recht op onze gelyke zorg zaamheid en welwillendheid. Over de scheiding van kerk en staat zeide de kardinaalHoe dikwyls hebben wy er niet op gewezen, dat men de Fransche re geering en het Fransche volk niet met elkaar moet verwarren. Heeft de Heilige Stoel tegenover de regeering blyk gegeven van de grootste lankmoedigheid, hoewel blyken van liefde heeft hy niet gegeven aan het Fransche volk, al was het alleen maar in de kwestie van het protectoraat over do katholieken in bet Oosten. Dagelijks beklagen zich de ka tholieken in het Oosten, dat zy niet meer beschermd worden en toch hebben wy hun altyd gezegd, en zeggen wy hun nogScheid u niet af van Frankryk. Ik weet het wel, zeide kardinaal Merry del Val, ook van my heeft men gezegd dat ik niet van do Franschen hield. Maar waarom zou ik niet van u houden Voordat de Heilige Stoel my riep op myn tegenwoordigen post, had ik met de diplomatie niets uit te staan ik oefende een zuiver geestelijk ambt uit. Niets kon my losmaken van uw land, waar ik zoovele vrienden tel. Maar in de tegenwoordige omstandigheden kan de Heilige Stoel niet anders handelen dan hy doet. Men heeft durven zeggen, dat de Paus zou toegeven, gedwongen door de geldkwestie. Dat is onbeschaamdhet hoofd der kerk kan zich den vinger, do hand, den arm zelfs, laten af kappen als het moest, hy kan zich van alles laten berooven en leven in de uiterste armoede, maar zich laten af dingen over het beginsel de kerkelyke hiër archie, dat zou hy niet kunnen, daar heeft hy het recht niet toe, tegenover God. 22) Was kapitein Horst dar. hier f Midden onder de vijandenvnlde Arnulf zegevierend aan. Zeg nu aan den Strand voogd dat de Pruisen in veiligheid zyn, en dat Arnhll Jansen het was die hen geholpen heeft1 Ik ben geen verrader zei Hellmut fier en koel. Maar u zelf, dunkt me, moest nu voor uw veiligheid zorgen. Als men ver neemt welk aandeel u in de zaak gehad heelt, dan is het met uw vrijheid gedaan. Ik zal zwijgen over onze ontmoeting; zorg dus dat ge n niet door uw eigen trots ver raadt. En laat me nu naar de baai gaan, ik moet weten wat er van onze bedienden geworden is. Hjj deed een paar schreden, doch wendde zich nog eenmaal om. w1 Daarginds ligt uw buks, zjj was over bodig tusschen ons beiden. Goeden nacht I Arnulf keek hem onbeweeglijk na met roodgloeiende oogen. Toen ging bjj langzaam naar de plaats waar zijn geweer lag, en toen hj| 't wapen opnam, zei h(j tot zich- Reuter seint uit Karlsruhe dd. 19 Sept. Bil het huldebetoon dat heden morgen, ter gelegenheid van de viering van de gouden bruiloft van het Badensche groot-hertoge- lijke paar en de zilveren bruiloft van het Zweedsche kroonprinselyke paar, in de feestzaal plaats had, begroette de burge meester van Karlsruhe, Schnetzler de feest vierende paren. Hij dankte den groother tog voor alles wat hij voor het land geweest is ais vorst en als mensch en den groot hertogin voor de liefde den lande bewezen. Vervolgens sprak hij een woord tot het zil veren paar. Hij besloot een „bock" op het groothertogelijk paar. De groothertog dankte in roerende woor den. Vervolgens had een feestvoorstelling plaats. Daarna openden de gestileerende vorston een landbouwtentoonstelling on reden zjj door de straten van de stad. Eva en Eleonora bevonden zich twee dagen later in een der salons van het kasteel in gezelschap van dokter Lorenz on Otto Eva had baar vriendin reeds een paar malen door teekens iets te verstaan willen geven, doch Eleonore scheen die gebarentaal niet te begrijpen. Eindelijk, op een oogenblik dat Otto zich by 't raam bevond, fluisterde Eva haar toe: Nora, kan je den dokter en je broer niet voor eenige minuten wegzenden f Een voelbeteekenende blik verduidelijkte deze woorden voldoende, en Eleonore wendde zich dadelijk tot den ouden beer. wilde immers met Otto naar het park, dokter, om eens te zien hoe ’t met den storm op zee is Er zouden wel eens ongelukken kunnen gebeuren met dit vreeselgko weer. Dokter Lorenz herinnerde zich dat hij dit werkelyk had voorgesteld, en hy noodigde zyn leerling uit hem tej volgen, deze toonde er weinig lust in. 0 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 i.o8 1.08 1.44 1.08 1-80 0.99 0.90 1.44 ir). 1.17 itant. Gisteren werd by het Oostenryksche Huis van Afgevaardigden een voorstel ingediond door den Poolschen afgevaardigde Breiter, dat aldus luidt „Het Huis besluit, aan do regeering den eisch te stellen by het ministerie van buiten- iandsche zaken der monarchie pogingen aan te wenden, opdat dit in overleg met de re- geeringen van alle beschaafde Europeesche mogendheden, plechtig protest aanteekent tegen het beestachtige stelsel van repre sailles in Rusland, en alle diplomatieke be trekkingen tot dien staat afbreekt, zoolang de Russische regeering het wreedste terro risme handhaaft”, Het voorstel werd ter kennis van de leden gebracht en zal later worden behandeld. Do besprekingen in de Oostenrykscbo com missie voor de kiesrecht-hervorming worden voortgezet. En het wordt steeds duidelijker dat de invoering dier hervorming, zoowel door den Keizer als door het volk gewenscht en alleen in Duitsch-parlementaire kringen bestreden, eer. groote wijziging in de samen stelling van den Rijksraad ton gevolge zal hebben. In het nieuwe huis zal de verhouding dor partysterkto van Duitschers on Tsjechen belangrijk worden gewijzigd, ten nadeele van de Duitschers, die tot dus steeds in alle nationale quaosties oen meerderheid konden vormen. Daarbij komt nu nog, dat de sa menstelling der Delegaties daardoor ook zal worden veranderd, daar de Duitschers in enkele landen de vertegenwoordiging in do Delegaties geheel zullen verliezen Dat steekt de Duitsche afgevaardigden en zjj zinnen op middelen om te redden, wat nog te redden is. Zy hebben de overtuiging, dat keer een heel blauwtje laten loepen on den tweeden keer minstens een half. En ondanks alles noemt bjj me toch: „Myno geliefde Eva 1” Maar 't klinkt toch wel aardig I Dat vind ik ook 1 moest Eleonore glimlachend erkennen. Nu verder. De jonge dame scheen het noodig to vinden den aanhef nogmaals te herhalen, zelfs mot eeaigen nadruk, en daarop las zjj. „Ik ben met myn mannen gelukkig go- „land en we hebben nog denzelfden nacht „do onzen bereikt, die ons reeds verloren „waanden. Binnenkort zullen we tegen „den vy'and optrekken en hem verslaan. Daar komt weer de Pruisische hoogmoed te voorschijn li Hij vindt hot een heel na- tunriyko zaak dat zy overwinnen en het komt volstrekt niet in hem op dat het wel eens anders zou kunnen uitvallen. „Ik hoop u dan ook weer te zien om „u myn aanzoek te herbalen. Dat is namelijk een manier van hem. Hy komt telkens weer met zyn aanzoek voor den dag. „Groet myn dapperen kleinen Otto en „Eleonore, Ik weet dat het geluk me „trouw zal blyven, daar ik u op myn weg „vond I Voor eeuwig de uwe I Frits Horst." zalven Ja, ze was overbodig. zoolang veracht als een zwakkeling, en nunu zou ik hem wiHen haten, haten tot in den.doodt ziet de Russische hof- on grootvorstenparty uit naar een anderen man, die iu staat is do rol te vervullen, welke zy Trepof had toegedaebt na zyn kras optreden in Peters burg in Januari—October 1905. Volgons de „Russ. Korrespondenz" heeft zy gemeend dien man te vinden in generaal Pawlof, die thans reeds groeten invloed heeft. Pawlof is chef van do afdeeling „militaire justitie” in hot departement van oorlog; hy heeft zich bekend gemaakt door een ontzet tend krasse redevoering in de Doema, waarby hjj zoozeer de verontwaardiging der afge vaardigden opwekte, dat deze hem het voort spreken beletten en bom noodzaakten de zaal te verlaten. Door zulk een behandeling komt men iu Rusland in de hofgunst. Sedert is Pawlof de vertrouwde vau de grod&orstenparty. Do beruchte oekaso betreffend^üo instelling der krijgsraden, dia binnen 24 uur de gevolde vonnissen moeten voltrekken, is van zyn hand. Het merkwaardige van het geval is, dat die Oekaso werd afgekondigd, zonder dat Stolypin er iets van wist. Achter den minister-president om, werd het stuk opge maakt, goedgekeurd on onderteekend toen stond de regeering voor het voldongen feit. Het ministerie is dan ook niets meer dan de uitvoerderdo besluiten worden genomen op Peterhof, in de bijeenkomsten van don Tsaar met do grootvorsten, waarby Pawlof do groote rol speelt. Indian deze mededeelingen juist zyn, weet men dns, wie de grootvorsten als den „ko menden man” beschouwen. Lopez Dominguez, de minister-president, is gisteren van Sint-Sebastiaan naar Madrid gespoord, om den ministerraad te leiden. Het is een belangrijke ministerraad, die heden gehouden wordt. Vele hangende kwesties, waarover de ministers in ’t geheel niet ge lijk denken, kunnen niet langer op een be slissing wachten. Hoe moet de regeering zich houden tegenover de geesteiyken, die zich niet willen storen aan de voorschriften betreffende het burgerlijk huweiyk f Hierover bestaat verdeeldheid in het ministerie. Minister Romanones is voor zacht en bezadigd optreden, maar Alvarado en Jimono willen doorpakken en de geeste lijkheid zonder dralen dwingen zich te on derwerpen aan het regeeringsgezag. Mocht de ministerraad den weg van Romanones verkiezen, dan staat bet te bezien of Alva rado en Jimeno in bet ministerie zullen blyven. Telefoon Ito. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. BUK te letten ian worden afgei e- i pakjes van in een Ned. one an Nommer er. m n even staan Wet gedepo- roering van ge- evelende IIJL, RT Lz. 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1