GASORNAlfiNTEN, Onnavolgbaar SCHOENWERK C. SMITS. BINNENLAND. £2T&&fn4urm ftUVURTENTltiN M. M. v. LOON, ^JJ-expelleI ide llerich Verspreide berichten. Fuxnm. x. Gemengde Berichten. Posterijen en Telegraphic. Stadsnieuws. (fWwwjew dc 9t<mvea»tc's tw Go>Ttbttvc:>-eTetiffur en cRecj cnmante-fo. Veemarkt te Rotterdam HUIS TE HUUR. Ileerenhuls Ooslhaven H 88. Aanlrgger van Gas-, Water-, Spreek-, Bier en UlMlrische geleidingen. „DE 4YO\l>STIH, Geen beter adres, Hel Noonl-llrabantscö Schoenen- en Laarzenmagazijn, KLEIWEG E 30. 3828te Staats-loterij BEURS VAN ROTTERDAM Vrede-Ten toonstelling'. Neer aenleiding Tan het bericbt van da Eclair over bet elolten ran een militaire orereeskomet tnaachea Frankrijk en Engeland wordt nit St. Peterebnrg gemeld, dat men in geiagbebber.de kringen aldaar volstrekt niet verraat overontrnst ie. Men gevoelt alch volkomen aeker van Frankrjjka loyaliteit. Duitscblixo. De belasting op de spoorkaartjes bracht in Angnstns op de Saksische staatsspoor wegen 144.000 mark op, dat Is aanziet Ijk minder dan men sich had voorgesteld. De landdag van Saksen-Altenborg be sloot den hertog bij gelegenheid van zjjn HOsten verjaardag ÏOO ÖOO mark ter beschik king te stellen om ten openbaren nntte te worden aangewend. De midden-Dnitsche handelskamers hebben sich tegen invoering van scheepraarttollen verklaardmocht niettemin tot invoering besloten worden, dan xooden de opbrengsten nitslnitend voor scheepvaartbelangen mogen worden besteed. Bkloix. Te Verviers, waar xooals men weet 18.000 werklieden sgn uitgesloten, sjjn twee bommen ontploft, die echter slechts geringe schade toebrachten. Edn bom was gelegd in den kelderingang van de woning van den fabri kant Lomborey, bj| wien een maand geleden de staking uitbrak, die tot de teganwoordigo aitsluiting aanloiding gal. De andere bom werd gelegd voor de woniog van twee tabriekabaien. Span». Voor het hol van gezworenen te Madrid is het proces begonnen tegen de anarebiston Ferrer en Nackens, wegens medeplichtigheid aan des aanslag op het koninklijk paar. Rusi-ann. In verband met den aanslag op Stolypin sjjn nog 12 personen gearresteerd, onder wie een Jodin. Naar den gouverneur-generaal van Riga ia een bom geworpen. Te Nonvominsk Is een bommenlabriok ontdekt. Het kwam daarbjj tot een vuurge vecht Insteken politie en revolntionnairen, van wie er één sneuvelde. Ttinnua. De Temps beweert op goede gronden te kunnen volhouden, dat da saltan ernstig stek ia. H|j heeft kanker in de nieren en kan daarvan niet meer wordtn geopereerd. H. M. de Koningin en Z. K. H. de prins hebben gistermiddag ten 6 uur 19 minuten sladstjjd por Staatsspoor de reit naar Dres den aanvaard. H. M. maakte gebrnik van Haar eigen trein waarin zich een slaapwagen van de .Compagnie Internationale des Wagons Llta" bevond. Den Vorstelijke Personen werden uitgeleide gedaan door des gouverneur der Resideutie. Kneraal Van Ermel Soberer, den waarnemend rgemeester deser stad, dr. Mouton enHr. Ms. opperstalmeester baron Bentinck. H. M. droeg een gtjjs reiskostuum en zwar ten hoed met veer. Bij het vertrek van den trein plaatsten H. M. en de Print sich op het balcon vun het rijtuig en hoorden sich lulde toejuichen, toen de trein buiten de overkapplg reed, door een seer talrijke monigte die zich tot ver buiten het station had opgesteld om de Vorstelijke Personen een atscheidsgroet te brengen. H. K. H- de prinses Vee 'Wied geb. prinses Pauline van Wuntemberg aal weldra op Soestduk aankomen, teneinde eenigen tijd bij H. M. de Koningin-Moeder te legeeren. De hertogin van Albany, de moeder van de thans op Soeadjjk verblijf houdende prin ses Von Teek, wordt mede aldaar ver- De correspondent 'je Batavia van het „Hbld." seinde Ook Pamatjoetan is veroverd. Men vond 900 lijken, waaronder de vorst, met poen- gawa'a, vronwen en kinderen. Een tweede telegram van dezen correa- pondent luidde De Radja van Badoeng, op een draagstoel gezeten, met de poengawa'e en de vrouwen werden bestormd. Allen zjjn neergeschoten, Radja Pametjoetan eveneens. De vronwen kristen zich op de lijken-stapels. De bevol king van de hoofdplaats bood de onder werping aan. t De verdediging van Den Pashr is zwak. De vorst van Badoeng, de pdpnggawa's, vronwen en kinderen, ongeveer ten getale van 200, zijn gesneuveld. Verscheidene hebben zich gekrist. Wij hadden 4 gesneu velden, 16 minderen gewond. Twee weken geleden, aldus meldt het ,Hbl. v. Antw.", werd uit de vaart van Charleroi, te Brussel, het Ijjk opgehaald van een jonge Hollandsche kamermeid, Bertha K-, die vier dagen te voren uit de woning baars meesters, Torvnrenlaan, verdwenen was. De vader van het meisje, een sigaren handelaar te 's Oravenbage, kwam het lijk herkennen, evenals andere personen, en elk dacht een zelfmoord. Thans ecbtey heeft bet parket van Brus sel verschillende brieven ontvangen, waarin het vermoeden wordt uitgedrukt, dat hier misdaad is gepleegd. Een getrouwd persoon wordt als de ver leider van het meisje opgegeven en de po litic-commissaris Cloetens, die met het eerste onderzoek was belast, heelt reeds den bewes ten persoon ondervraagd. Dit dit eerste onderhoek is gebleken, dat Bertha nooit het véornemen om zich te dooden heeft te kortten gegeven en zij er ook bij niemands weken eenige aanleiding toe had. De reeds gemelde ontdekking van een bende valsche munters te Parjjs beeft daar groot opzien gewekt, vooral omdat aanvan kelijk werd meegedeeld, dat een aantal stu denten in de zaak betrokken was. Nader is echter gebleken dat dit laatste onjuist is wel waren onder de valsche mnntera dragers van zeer geachte namen, die echter reeds lang door hun families als hepelooze deug nieten waren opgegeven. Zjj hadden bun beurs in den Jardin du Luxembourg. Toen de politie ontdekte dat in het Quartier Latin veel valsch geld in omloop was, ves tigde zy haar aandacht op de lieden, die in het genoemde park lucifersdoosjes ver kochten. De politie vermoedde n. 1. dat deze doosjes het valsche geld bevatten. Rechercheurs volgden een van deze koe pers en slaagden er later in zyn woning binnen te komen, daar deze te buur stond. De toegangen tot een der vertrekken werd hun door een oude vrouw belet, maar zy schoven deze ter zyde en drongen binnen, waar zy ontdekten dat de gewaande lucifers- verkooper bezig was valsche tienfrankstnkken te vervaardigen. Weldra werden nog drie werkplaatsen ontdekt. Volgens de gevangen genomen valsche munters, was reeds voor 200,000 frs. aan valsch geld in omloop ge bracht. Het geld was voortrefleiyk nage maakt. Een deel van de gevangenen verklaart anarchist te zyn. Zonderlinge anarchisten I Uit Den Haag meldt men Een timmerman, wonende aan de Engelen burgstraat, voer wiens huis door vakgenooten werd gepost, omdat by te Leiden werkzaam is, werd hedenochtend onder politiegeleide naar het Hol'. Spoorstation gebracht. Niettegenstaande de vervolgingen en stren ge bewaking, waarvan ze tegenwoordig van de zyde der politie bloot staan, gelukt het den kwartjesvinders toch nog zoo nu en dan slachtoffers te maken. Zaterdag wezen ze te Amsterdam eerst den weg aan den heer G. P., een Italiaan, te Rome woonachtig. Toen lokten ze den vreemdeling mee in het bierkretje van Lukas Kroes, of te wol Rooie Luuk, in de I'ieter Jaeabstraat, waar ze natuuriyk al zyn geld met kaartspel .wonnen". De Romein ging zich by de politie be klagen, en wees Tater by het onderzoek Barendje Vet als den .winner" aan. (Tel.) Men meldt uit Ter Neuzen: Op de kermis alhier ontbrandde Zaterdag avond gedurende een voorstelling een film in de bioscoop van Ant. Wegkamp, van Apeldoorn, tengevolge waarvan het behangsel der tent en het linnen omkleedsel in brand geraakten en geheel verbrandden. De be zoekers konden nog tydig buiten de tent komen. Eenige vrouwen geraakten onder den voet, doch kregen geeu letsel. Het houten geraamte bleef staan, doch al de films ver brandden, wat een groote schadepost is. De machines bleven gespaard. De brandspuiten waren spoedig aanwezig, doch alles ging zoo vlog, dat deze weinig dienst meer kon den doon. De naaststaande wafelkraam bleef behouden, doch de aan de andere zyde staaude koekkraam van Jillisee, van Rotterdam, ge raakte in brand. Verschillende zeilen en behangsels verbrandden, en eveneens werd veel nadeel aangericht door onoordeelkundig .redden", terwyT er ook een en ander ver mist wordt. Was da wind in plaats van Noord, Zuid geweest, dan zouden alle kramen en tenten gevaar hebben geloopen Dezer dagen vervoegde zich Ier secretarie eener plattelandsche gemeente, in den omtrek van Ngmegen, een man, die in ondertrouw wensebte opgenomen te worden. Op de vraag van een der ambteoaren, hoe zjjn aanstaande vrouw heette, antwoordde hp na eeoig nadenken.Ze heet.... èèèèè-. Mis, 4f Marie, óf.... Mieke!" De naam van 'smans dulcinea was hem totaal onbekend. (Geld.) Men meldt Toen mevrouw Pierpont Morgan onlangs te Volendam vertoefde, bezocht zy de woning van een armen visscher, waar een 16 jarige dochter lydende is aan een ongenceslyke kwaal. Mevrouw Morgan heeft dadeiyk voor een best nieuw bed, met toebehooren, gezorgd, en een belangryke som in handen van een vertrouwd persoon achtergelaten, om zooveel mogelyk bet lot te verzachten van het zieke meisje. Uit Amsterdam meldt men Gistermiddag om half vyf is er door de politie opnieuw een inval gedaan in een speelhuis in het centrum der stad. Het was nl bekend geworden dat sinds geruimen tyd op de bovenzaal van café De Beurs, op den Nieuwendyk, een speeltafel gehouden werd. Daarom begal zich de inspecteur Hnlsenboom, die deze invasies al meer leidde, op het hier boven aangegeven uur met eenige recher cheurs (allen in burgerkleeding) naar het verdachte huis. 't Gelukte binnen te komen, zonder de aandacht te trekken, en gednrendo geruimen tyd waren de beambten in staat den gaug van het spel te volgen, zoodat zy konden constateeren dat bier werkelyk ge legenheid tot hazardspel werd gegeven. Plot seling vielen zy toen. op een teeken van den inspecteur, op de tafel aan, en namen, zon der dat eenige tegenweer werd geboden, de speeltafel met de gekleurde holten en ver dere attributen in beBlag. Verscheidene spe lers trachtten tydens bet tumnlt dat op bet optreden der politiebeambten volgde te ont snappen, maar de meesten hunner konden worden gearresteerd, en werden naar het bureau St. Pietershal geleid, om daar een vérhoor te ondergaan. Daarna werden ze ont slagen. Dit is nu reeds de dorde welgelukte inval in korten tyd, Benoemd: 16 Sopt. tot brievengaarster te Haarle, mojufirouw J. M. T. Laarman en te Neder Langbroek, mejuffrouw M, C. Kronenburg j 1 Oct. tot inspecteur der posteryen en tele grafie te Uttecht, J. A. A. Schwan, thans in gelyke betrekking te Middelburgtot in specteur dor posterijen en telegrafie teMid- delburg, do directeur van het post- en tele graafkantoor te Amersfoort, J. H. i H. Gunthermohrtot directenr van het post- en telegraafkantoor te Amersloort, B. de Stop pelaar Blydensteyn, thans in gelyke betrek king te Osstot brievengaarder te Zoutkamp, H. Kolk16 Oct. tot directeur van het post en telegraafkantoor te Boskoop, J. J. Raisig, thans in gelyke betrekking te Dongentot directeur van het post- en telegraafkantoor te Géidrop, J. Friedericy, thans in gelyke betrekking te Beek en Donktot directeur van het post en telegraafkantoor te Balk, de commies-titulair der posteryen en tele grafie H. Addens te Baarntot directeur van het post- en talegraalkantoor te Dirka- land, de commies titulair der posteryen en telegrafie B. H. Miiienaar te Oss tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Makkura, de commies titulair der posteryen en telegrafie K. van der Steen te Snoek. Verplaatst: 16 Septomber de telelonisten T. H. Ouwer- kerk, van Middelburg, IL A. J. Popping, van Tiel en E. M. C. J. W. H. C, van den Bzoeke, van Almelo, allen naar Rotterdam en A. Israil, van Oss naar Amsterdam 24 Sept. de klerken der posteryen en tele grafie 2e klasse J. A. van den Brink, van Amsterkam (telegraafkantoor) naar Zwolle (telegraafkantoor) en K. Jonker, van Zwolle (telegraafkantoor) naar Amsterdam (tele graafkantoor) 1 Oct. da commies der tele grafie le klasse D. IJpes, van Tiel naar 's Gravenhagedo commiezen der telegrafie 2e klasse F. Bouwman, van Amsterdam naar Vlissingen en R. Tjepkema, van Vlisaingen naar Amsterdam: de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse J. P. A. 8. van de Wiel, van Goes (telegraafkantoor) naar 's-Gravenhage (telegraafkantoor): 2 Oct. do commies der posterijen en telegrafie 4e klasse D. Edel, van Zutphen (postkantoor) naar Hoorn17 Oct. de adspirant commies der posteryen en telegrafie H. van de Poll, van Roosendaal (postkantoor) naar Rotterdam (telegraafkantoor); 1 Nov. de commies der telegrafie le klasse C. F. Jibben, van Am sterdam oaar Tiel. Eervol ontslagen, wegens lichaamsgebreken, op verzoek: 1 Oct. de commies der telegrafie le klasse H. de Graaft te Amsterdam. Eervol ontslagen op verzoek- 1 Nov. de brievengaarder teVroomshooo J. H. de Vries. Ontslagen: 12 Sopt de commies der posteryen 2e klasse J. C. Nieuwenhuys te Helmond. Overleden: 12 Sept. de klerk der posteryen en tele grafie le klasse A. L. C. Besnord, (was tydelyk werkzaam by het Hoofdbestuur). GOUDA, 25 September 1906. Feesten der Ryks Hoogere Burgerschool 1865-1881-1906. Vrydsg, 28 September. Het programma der feesten is zoo inge richt, dat de le dag meer voor ouderen, de Je dag meer voor de tegenwoordige leerlingen is bestemd. Vele oud-leerlingen en belang stellende zullen waarschynlyk geen 2 dagen van hun buis of oit hunne zakenvanwaar eene regeling, die ben in staat stelt het of ficieels gedeelte van het feest by te wonen. Op dezen tweeden dag beginnen te 1 uur de buitenspelen voor leerlingen der HBS op het exercitie-veld aan de Rotterdamscbe- dyk, dat oos met bereidwilligheid door een Commandant van het garnizoen onzer stad voor dit doel is afgestaan. Deze spelen zyn uur Handbal (5 pryzen). 1—1.25 klasse Ha en lib. 1.80--1.55 lila en Illb. 2—2.25 IV en IVb. 2 50- -2 55 meisjes. 3— 3.25 klasse Va en Vb. 3.30—3.55 winners A contra B (k! II en III). 4—4.25 C D IV en V). uur Hoogspringen. 1—2 Polshoogspringen) (2 pryzen). 2.15—3.15 Veerplankspringen (4 pryzen). 3.30—4 30 Stormplankhoogspringen (3 pryzen). uur Verspringen. 1- 2.30 Verspringen (2 pryzen). 2.45—4.15 Polsverspringen (2 pryzen). I4. Wedloop met Hindernissen (5 pryzen). Na afloop prysuitdeeling. De pryzen, bestaande uit groote en kleine zilveren en bronzen medailles,' zyn geslagen en prachtig uitgevoerd in de fabriek van A. Begeer, oud-leerling der school. 'sAvonds te 8 uur beginnen de voorstel lingen van leerlingen met een Feestmarsch van W. Kerper, oud leerling der H B. 8. Dan volgt Ouverture „Egmont" (L. v. Beet hoven), en daarop de opvoering van een operette, in één bedryf, vervaardigd door 2 oud-leeriingen der school en getiteld .Jongens van de H. B. 8." Vyf tableaux, voorstellende 1. Moord van Keizer Domitionns. 2. Agrippa voor Tiborius. 3. Karei de Groots en Wittekind. 4. Do heiligs Ambrosins en Keizer Theo- doiius. 5. De laatste oogenblikken van Koning Alexander den Groote, besluiten da reeks van voorstellingen. Een bal dat het geanimeerd moge zyn en een souper, waarvoor blauwe kaarten verstrekt zyn, sluiten de 2-dnagsche festivi teiten ter herdenking van het 40-jarig bestaan der School en van bet zilveren feest van den 5 jarigen curcus. Moge het een feest zyn, waarop geen en kele wanklank gehoord worde, een feest, dat blijvende en aangename herinneringen doet bybiyven by alle feestgenooten, een feest vooral, dat getuigt van de ingenomen heid onzer Stad met eene inrichting, waar van zooveel barer burgers kweekelingen zyn. Vivat, crescat, floreat R. H. B. S. Gisteravond woonden we de uitvoering by der Dalcroze-liederen, gevolgd door ,De Geleende Koekepan", kluchtspel met zang in één bedryf van Hendriks van Tusscben- broek. Eon en ander werd uitgevoerd door een 90-tal leerlingen van- en onder leiding van den heer Spaanderman met welwillende medewerking van den heer C. Natzijl. De zaal was heel goed bezet en dat was geen wonder, want de uitvoering van verleden jaar van dergelyke liedjes had een goeden indrnk achtergelaten. Wjj gelooven dan ook wel, dat alle aanwezigen zich uitstekend geamuseerd zullen hebben, met de leuke liedjes, de aardige manieren, de mooie kos tuumpjes enz. Het was alleraardigst en het applaus bewees dat ook ten volle. Byzooder aardig waren de liedjes van La ronde des bonnes grand' mères, ia visite chezladame, het blitende lammetje en van le beau Bébé, waar dat aardige kleine kindje zoo vry en frank haar liedje zong. Heel mooi was ook la ronde de la jardinire, de mooie lichte toiletjes zoo alleraardigst versierd met ver schillende bloemen, wat vooral ook door het kunstlicht zeer voldeed. Het tninierstertje dansend door alle mooi* bloemen en telkens hun antwoord hoorend was heel aardig. Het lied van 't kleine huisje en de ander* liedjes door d* jongens gezongen, maar och za waren allen mooi AW.V/jTJS VERSCHEIDENHEID. Een eigenaardig .register" van den burg. stand bestaat te Schipluiden. In die gemeente zjjn w'yklysten in gebrnik, met achter elk huisnummer een beweegbaar strookje papier, waarop de naam des be woners. Bjj verhuizing binnen, by nienwe vestiging in of by het verlaten van de ge meente, heeft men slechts de kartonreepjes nit de keepjes weg te schuiven en achter het nieuwe huisnummer in te schuiven, enz. Het nut dezer wyklysten, bestemd om op te hangsu, zoodat men heel de bevolking voor zich aan den wand heeft, en die den legger vervangen, bedoeld in het kon. bosluit omtrent de Bevolkingsregisters, is den burgemeester, naar hy mededeelt, gedurende een 24-jarig praktyk gebleken. De .Midd. Ct." bevestigt een modedeeling in de ,N. Gron. Ct." volgens welke de Staatscommissioj. ,ad hoe" voor de Grond wetsherziening zoo goed als gereed is met baar arbeid. Het rapport der commissie zon reeds in October aan H. M. worden aangeboden. In het jongst verschenen nummer (22 Sep tember) van ,La Construction moderne" lezen wy, dat de heer Cordonnier, die be kroond is geworden met den eersten prys by de prysvraag voor het Vredespaleis te 's Gravenhage, eon telegram heeft ontvangen, meldende dat by is belast met den bouw van dat paleis. Er wordt bygevoogd, dat met hot oog op do kosten in het oorspron kelijk ontwerp van den heer Cordonnior slechts enkele wijzigingen zyn gebracht van ondergesclijkten aard. In den nacht van Zaterdag op Zondag word door uitsnyden van een ruit inbraak gepleegd bij den pastoor to Heugem hij Maastricht. Met behulp van een .valsclien sleutel werden laden en kasten geopend en de inhoud daarvan doorsnuffeld. Gestolen werd aan specie f 16 verder zilveren lepels, messenleggers, religieuze voorwerpen enz. De marechansee doet onderzoek. Over het ongeval met de .Piet Hein" meldt men nit Nieuwediep Terwyl men bezig was met het schoon maken van do inlaat-cironlatioklop bonoden de wateriyo, beeft het zei! dat tot keering van het water ter vervanging van de klep tijdelijk voor do opening was geBpannen, zich begeven, waardoor hot water mot groot geweld naar binnen stroomde. Alle pogingen om het water tegen te honden mislukten en weidra stond do machinekamer blauk, terwyi bet water ook do elektrischo werk plaats binnendrong. Do waterdichten schotten, die terstond go- sloten werden, beletten, dat bet water zich ovec bet geboete schip verspreidde; maar het schip kreeg tocb zware slagzyde en zonk zoo diep, dat bet met de stnnrboords- kimkiel aan den grond raakte. Verder zinken werd daardoor echter voorkomen Duikers maakten daarna do opening dicht, waarna de .Piet Hoin" met stoom on handbrand- spniten zooveel noodig word leeggepompt on in bet droogdok gebracht om de schade to herstellen. Dinsdag >5 September 1906. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prgsen «aren voor iste kwal. «6% ade kwal. jt, jde kwal. 87 cents per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en V*arkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer iste kwal. 30, ade kw. 87, 3de kw. 83 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer iste kwal. 31, ade kwal. 87, 3de kwal. 33 cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel in vet vee en vette kalveren stug, iets lager in prijs. Mager vee stieren sn graskalveren prijshoudend. Zes Kamers, groote Kenken, drooge Kelder, flinke Tnin. Voorzien van Gas- en Water leiding. Te bevragen B 89. DUBBELE BUURjT B 18. Telln. 117. Is 't ruimst voorzien van in olke styl, van de eerste labriekon tegen concnrroersndo pryzen. Wie van good licht houdt, wende zich naar hot Oouilëoh FerUcMtny-Maga*{]it daar alios door bokwame fitters verricht wordt. zyn thans door nienw gevonden toepassingen onze Ih olieverf yeiriUMerfir for- tr ellen l'eluture- Hognerti. Zy geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtnige zich, geen imitatie vou, Se ontvangen. Gelll. Prijscourant met een aantal ongo vraagde getuigschriften gratie op aanvraag Boxtel. HOG A E UW 4 Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, by wien modellen t« bezichtigen zyn. voor degelyk on Bterk don Ruimste sorteering van alle soorten SCHOENWERK, CHROOM-, GLACft en BRUIN GLACÉ DAMES- en HEEREN- SCHOEI8EL. Alle reparation en aangemeten werk. Tot besluit kregen we te zien „De Ge leende Koskepan". Dit alleraardigste klucht spel word kenrig gespeeld, vooral de schoen maker en zyne vronw, maar ook de leerling Jan, waren uitstekend. Het grappige kleine schoenmakertje, dat zoo graag eens iets an ders wilde eten dan aardappelen on toen op zoo'n góed idee kwam, en zyn vroow, zoo echt een gemoedelyk vronwtje, zy spoelden zoo nataurlyk mogelyk. En wat de zang betreft die was zeker niet minder mooi, vooral de schoenmakers- vronw. Zy hoeft voor zoo'n jong meisje een prachtige stem, die by voortdurende leiding en oefening in de toekomst veel belooft. Wy brongen zeker ook namens velen een woord van dank aan de hoeren Spaanderman en Natzyi voor de moeite en zorgen die zy zich getroost hebben, zy kannen er verzekerd van zyn dat hun arbeid op prys gesteld wordt. i- Scbcouhovk». In de op Maandag 24 Sept. gehouden raadszitting is besloten de kermis te honden op 15 Oct. en volgende dagen. Verder werd de rekening over 1905 aange boden. Alwyzend werd beschikt op het adres van Volksweerbaarheid over het speelterrein voor kinderen. Ook werden de„verschillende commission hernieuwd. Als plaatsvervanger vSn den heer J. Schram is op 24 dezer in dienst getreden aan de Fransche school do beer van Damme van Hilversum. Aan het verslag van den toestand dezer Gemeente, ontleenen wy het volgende HOOFDSTUK IX ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Scholen voor Lager Onderwys. Inrichtingen tot opleiding van onder- wyzers en onderwyzeressen. e. De Inrichting tot opleiding van Bewaarschoolhonderessen. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Oc tober 1904 zeven. Een leerling verliet de lessen, terwyl twee nienwe leerlingen wer den toegelaten, zoodat de inrichting op 1 October 1905 bezocht werd door acht leer lingen, waaronder drie voor enkele lessen. Voor nadere byzonderheden verwyzen wy naar bet a[s Bylage IV aigedrnkt Verslag der Commissie van Toezicht op hot Lager Onderwys. Verdere scholen van byzondaren aard en strekking. Onder deze rubriek behoord vermeld te worden De Hnisvlytschool, in 1879 opgericht door de Flaatselyke Vereeniging tot bevordering van trouw schoolbezoek' De Gemeente verleent ten behoeve van de school eene snbsidie van f 100,— 's jaars, onder voorwaarde dat ook on- en minver mogenden aan het onderwys kunnen deel nemen. De lessen werden in het afgeloopcn jaar gevolgd door 12 betalende en 23 niet beta lende leerlingen, tegen 27 en 18 in bet vorige jaar. Het onderwys is ingericht naar de tegen woordig gangbare metbode. Er werd gewerkt met papier en bont, evenals in 1904. Voor betalenden werden de lessen gege ven gednrendo 4 nren en voor niet-betalen- den gedurende 41/, aar 's weeks. De leerlingen bleven veel lnst en belang stelling toenen. Het onderwys stond onder de leiding van den onderwyzer H. B. German. Scholen volgens de Wet tot regeling van bet Middelbaar Onderwys. Deze scholen zyn a. de Ryks Hoogere Burgerschool, ge vestigd in een door de Gemeente aan het Ryk ten gebrnike afgestaan gebouw, dat door bybouw voor rekening der Gemeente is uitgebreid. b. de Ambachtsavondschool, aan de Hout mansgracht. De door den Minister van Binneniandsche Zaken biykcns ons vorig verslag toegezegde Rykssnbsidie vso i 1500,—, ter tegemoetko ming ia de exploitatiekosten van de Avond school voor Ambachtslieden, werd verleend en wel voor het eerst over 1905. Het toekennen van dit snbsidie had ten gevolge, dat overeenkomstig een daartoe strekkend verxoek van voornoemden Minister uit administratie! oogpunt de laagste twee van de hoogst* drie klassen der inrichting werden afgescheiden. De eerstbedoelde twee klussen worden daardoor sedert 1 Januari 1905 bestempeld met den naam „Burger- avondscbool-enrsus", terwyl da laatstbedoelde drie alleen den naam „Avondschool voor Ambachtslieden" zyn bljjven dragen. Zjjne Excellentie vond deze afscheiding wensche- Ijjk, ook al slniten de vijl klassen der in richting aan elkander aan, omdat hetByks- subsidie en vermoedeiyk ook het reeds vroe ger verleende Provinciaal snbsidie van 11000,—bepaaldelyk voor laatstgenoemde inrichting zyn bestemd. De verordening werd in dezen geest her zien en daarby bepaald dat de inrichting in haar geheel den naam „Ambachtsavondschool zon dragen. Omtrent de flnantiëele uitkomsten kan worden medegedeeld, dat de uitgaven ten behoeve van den Bnrgeravondschool-carsns hebben bedragen f4235,88 en die van de Avondsehool voor Ambachtslieden f 5621,40. Aan schoolgeld (15,—voor eiken leerling; f 3,voor minvermogenden) werd ontvangen 1444,50, namelyk f 177,80 van leerlingen van de Burgeravondschool-cursus en 1 '266,70 van die der Avondschool voor Ambachts lieden. Wordt vervolgd) 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 25 Sept. No. *28, 4825, 8846, 14128, 14454,14483 en 20612 ieder f 1000. 2375, 6923, 12277, 15826, 17357 en 18203 ieder f 400. 5916, 7229, 8197, 9493,12032,13046 en 15257 ieder f 200. 62, 3636, 5055. 5222, 6022, 6253, 8397, 9444. 12351 en 10635 ieder I 100. Pryzen van i 70. 79 3032 6278 9123 12080 15352 18986 84 55 6340 9242 12123 15481 96 91 3137 70 9476 41 15582 19024 143 3425 6447 9541 84 15668 68 247 3678 51 57 12268 15811 71 73 3617 6526 70 12565 91 19148 304 23 35 73 12613 15965 92 516 3758 6629 9753 12729 16073 19207 853 4024 43 64 12880 16159 11 1073 34 57 9871 13181 67 85 1205 35 94 75 13368 16233 19373 1469 45 6802 9980 87 16682 19432 93. 76 62 10034 13461 16745 19687 94 4292 7027 51 13596 16856 19700 1622 4351 7310 10184 13808 59 19821 1715 4462 81 10208 59 16956 26 1836 4503 7446 15 13938 79 66 69 44 83 16 39 17447 19901 1944 58 95 10300 94 17602 3 66 4610 7527 10578 14001 21 20000 80 32 59 10655 45 30 3 2019 4860 7665 85 48 17767 97 30 98 7726 10701 87 17803 20114 74 4954 79 10827 14100 17904 57 2187 61 7883 10947 14213 18118 82 2200 5090 7922 11022 25 48 20223 46 5326 50 42 14311 78 20397 2338 5421 55 45 14471 18434 20467 64 75 85 11168 14592 42 20535 70 6621 8030 11315 14618 79 20694 2549 79 0127 11716 14815 18572 20732 97 5707 8272 11879 23 18627 34 2758 5850 8549 11983 35 18835 20948 2898 76 8951 88 97 70 99 2910 6059 67 12043 14914 94 6102 77 L.K. H.K VRIJDAG 3 AUG. Staateleemmjen. PoRTuaxn. Oblig. 3e Serie Ir. 050 3 59'/j, Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59'/» RcsLAKD.Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96' 4 Aziz. Japan Obligatien 1899 4 74'/» 74 Coi.uunu. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schold. Rocepie. -L. 100 24'/» - Hypotheek- Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101*'» Pandb. Rotterd. Hypb, 3'/, 97'/, Pandb. Standaard Hypb. 4% 100'/, Pandb. Stedeiyke Hypb. 4 99'/, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westiandscho Hypb. 4 100'/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499',, - Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, lOO'/i Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4101 - Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Aig. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbrielbank 4 99"', Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99"/, Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/. Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwgleeningen Itxi.iz. Oblig. Znid-Italiaansche Spw.-My. A. 367'/, - Diverten My. tot Expi. Laan van Meerdervoort 1902 89'/, Scheepvaart-Staativhappijm Pand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Premieleeninqen. B*loiz. Loten Stad Antwerpen 1887 102»/s - Het XVe Internationale Vredescongres te Milaan nam met aigemeene stemmen bet volgende gewichtige besinit: „Het Congres, met groote belangstelling kennis genomen hebbend van het in Neder land bestaande plan om ter gelegenheid der inwyding van hot Vredespaleis (Carnegie- stichting) te 's Gravenhage, een internatio- nsle tentoonstelling te organiseeren ten voor- deele van de vredesbewegingzonder te treden in een nadere beschouwing over de redactie der statuten ot de financiéele zyde der plannenverklaart, dat de inwyding van dit paleis een bnitengewone gelegenheid biedt om een groot internationaal pleidooi te hon den voor de pacifistische beginselen noo- digt al de Vredesvereenigingen nit, om op de uitgebreidst mogelykc wyze het werk der Internationale Vereeniimg Vrede-tentoon- stelling te stennen en haar speci aal om mede te werken aan hét stichten van afdeelingen dier Vereeniging in de ver schillende landen." Verkrijgbaar in UeuscUeo /SO cto., 75 ct n f t.28 b(j U.H. Apothekers on Drogisten. Let op het merk ANKER! V. AD. RICHTER Co., Rotterdam. Te Gouda bjj C. LUGER, Apotheker Markt en bjj WOLFF k Co. Westhaven 118

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2