Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 2 October 1906. Nó. 10145. I Unltenlandscl) Overzicht- FEl'ILLETOX 45ste Jaargang. KENNISGEVING. 4 1 feleiot n No, St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jK>st 1.70. Atzonderlijke Noinmers VIJF CENTEN. V De te Petersburg verschijnende „Russi- scUe Korrespondenz” ontvangt uit Odessa en Bjelostok berichten, die voor een herhaling der Jodenvervolgingen doen vreezen. Een telegram uit Odessa luidt: „De toe* stand wordt hier voor de Joodsche bevolking steeds wanhopiger en meer en meer begint men to vreezen, dat een nieuw pogrom uit breken zal. De reactionnairen verklaren openlik, dat ze vergunning tot een bloed bad hebben gekregen, zoodra een aanslag Reuter seint uit Konstantinopel dd. 29 Sept.- Vijf batterijen, 384 paarden, zestien wag gons munitie zijn op 27 September naar Adrianopol afgezonden. Volgens inlichtingen, afkomstig van de Turksche regeering, is een groot revolution* nair complot onder Bulgaren te Jenidsje ont dekt. Tal van inhechtenisnemingen hadden plaats. 31) Wat u me hebt opgedrougen I Ja, waarom eigenlijk heb ik me dat laten op dringen Wees oprecht. U was het die me mjjn eigen wil en oordeel ontnam. U heelt me de genoegens des levens onbeperkt laten genieten, maar u heeft me nooit de plichten en den ernst des levens leeren ken nen Ik mocht nooit mijn geboortegrond betreden, nooit mijn bloedverwanten opzoe ken iedere band welke mij aan mijn va derland en familie hechtte, werd met opzet verbroken. U wilde alleen een gehoorzaam zoon, die geen anderen wil kende dan den uwen, en dien heeft u dan ook gehad tot vandaag 1 Er kwam een ijskoude uitdrukking op Odenfterg’s gelaat, terwijl hg zei: Heb je me niets meer te zoggen F Neen, ik zei u wat me op het hart lag. Graaf Odensberg wendde zich naar de deur, en zonder nog een enkel woord te zeggen, verliet hg de kamer, terwgl Helmut zich met de handen voor het gelaat op een stoel liet neenallen. 60ÜD8CHE (01 Hi VI. De uitvoerende raad van den bond der arbeiders aan de Clyde-werven, die betrokken zyn in het onlangs vermelde loongeschil, is Vrijdag te Newcastle bijeengekomen en heeft den toestand overw°gen- Besloten werd aan de werkgevers te deinen„Wij betreuren het, dat uwe vereeniging arbitrage weigert of toestemt ons een bepaalde aanbieding voor December te doen. Onder deze omstandig heden kunnen wy niets doen ten aanzien van het besluit der mannen om Zaterdag het werk neer te leggen”. M. a. w. de staking der ketelmakers is een voldongen feit. Op de Beurs te Glasgow werd Vrijdag verteld, dat in antwoord daarop de scheepsbouwers aan de Clyde mogelijk al hun werven zouden sluiten. Op een bijeenkomst van den Schotschen Mynwerkersbond, Vrijdag te Glasgow ge houden, is met algemeene stemmen besloten oen onmiddellijke verhooging der loonen met 12*/s pet. te vragen, overeenkomstig de motie onlaags op de mijuwerkersconferentie te York aangenomen. op een hunner gepleegd mocht worden. De toestand is dus zoo, dat ieder die kwaad wil een moordtooneel kan uitlokken. Hun nerzijds dreigen de revolutionnairen, dat zij zich bij een nieuw pogrom met de uiterste verbittering zullen verdedigen, al moesten daarbij geheele stadswijken vernield worden. De groote massa der arbeidende bevolking bevindt zich tusschen deze beide partijen in een wanhopigen toestand”. Óver de gebeurtenissen te Bjelostok ont vangt de „Russische Korrespondenz” eer. telegram uit die plaats, waarin gezegd wordt dat men een nieuwe groote misdaad ver wacht. „Onder den meest ongehoorden druk der overheidspersonen hebben degenen, die van het pogrom getuige zijn geweest, den moed niet hunne getuigenissen, die zij on middellijk na het bloedbad hebben ufgelegd, te handhaven. De administratie treedt zoo vreesaanjagend op, dat zelfs personen van goeden naam thans beweren, zich de ge beurtenissen niet te herinneren. Op grond van feiten-verdraaiingen is een rapport aan minister Stolypin opgesteld, dat tot geheel andere resultaten komt dan het rapport der Doema commissie. „Het is bekend, dat door bet nieuwe rapport, waarin de thans beangst gemaakte getuigen der commissie uit de Doema niet meer voorkomen, de voorstelling der Doema- leden leugenachtig genoemd zal worden. De systematische vervalsching der waarheid moet dan tevens als dekmantel dienen voor het feit, dat generaal Bogajewski en kolonel Tjajelnikof, de leiders van het pogrom, rid derorden hebben gekregen.” Reuter seint uit Athene, dd. 29 Sept. In de kroonzaal van het paleis verklaarde heden de regent, dat de heer Zaimis was benoemd tot oppercommissaris van Kreta, nadat eerst de Engelscho gezant de laatste nota der mogendheden had voorgelezen. De vertegenwoordigers der mogendheden keurden de benoeming goed en wenschten den heer Zaimis geluk. Deze betuigde zyn dank en beloofde, zich zijn opdracht waardig te zul len maken. Een Engelsch oorlogschip zal Zaimis naar Kreta begeleiden. Reuter seint uit Havana, d.d. 29 Sept. De voorloopige Amerikaansche regeering nam heden het bestuur over Cuba op zich, nadat Taft de proclamatie had uitgevaardigd waarbij hy zichzelf tot militair gouverneur van Cuba benoemde. De proclamatie verklaart, dat de voor loopige regeering haar taak uitsluitend heeft opgevat wegens de noodzakelijkheid van den toestand; zy belooft daarin dat zy zich alleen zal handhaven met het doel vrede en rust en het openbare vertrouwen te her stellen totdat een permanent bestuur zal zyn ingestold. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de in gezetenen dat het Kohier voor de heffing van school geld op de Burgerscholen in deze.Gomeontc, voor het dienstjaar 1906 7, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secre tarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 1 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Nu de Sjah toegeven heeft, geeft de toe stand weer alle reden tot tevredenheid, voor zooveel men op de korte telegrammen staat kan maken. Reuter seint uit Teheran, dat de Sjah by zyn terugkomst uit zijn zomer verblijf met geestdrift in de hoofdstad ont vangen is. De stad was feestelijk verlicht. Met de opstelling der kiezerslijsten is reeds een begin gemaakt. Over een maand moet de Kamer van afgevaardigden geopend worden. njsociations cultuelles” gevormd, ideljjk by de overheid hebben en verzocht hebben in het bezit kerkelyke vermogen en van de voor den eeredienst te worden Rax en de Schilberg woeden sedert een paar dagen vinnige sneeuwstormen. In twee E'ransche dorpjes, Culey en Puy- masson zyn in weerwil van het verbod van den Paus „ai die zich^/dtfc aangemi van he| gebouwd ge teld. Het Kamerlid Denys Cochin heeft over deze aangelegenheid een interpellatie aan- gekondigd. In zyn brief betoogt hy, dat de minister verplicht is volgens het voorschrift der scheidingswet de beslissing van den staatsraad in te roepen over de vraag, of deze vereenigingen wel voor katholiek ge houden mogen worden, daar ze van de voor schriften van den Paus zy i afgeweken. Volgens de ministerieele bladen stelt de minister zich echter op het standpunt dat slechts de belanghebbenden, dat zyn de katholieken uit de betrokken parochiën die de „associations cultuelles” niet als katholiek erkennen, het recht hebben dit door den staatsraad te laten beslissen. In het Vaticaan volgt men deze aange legenheid met groote aandacht. Katholieke berichtgevers verzekeren, dat de Paus ge neigd is zyn verbod tegen de „associations cultuelles” op te heffen, wanneer de Fran- sche regeering door haar optreden tegen de beide ongehoorzame vereenigingen bewyst dat het haar niet te doen is om scheiding te brengen in het Fransche katholicisme en dit van Rome afvallig te maken. In het Australische Huis van Afgevaar digden heeft de eerste-minister, Deakin, een overzicht gegeven van de plannen der regeering ten aanzien van de oorlogsvloot. Hij stelde het huis een uitgaaf voor van 650,000 p. st. om in een tydperk van drie jaar vier eerste-klasse torpedo-booten en acht torpedovernielers voor den kustdienst aan te bouwen. De nieuwe schepen zouden op Australische werven gebouwd worden als voorbeeld zou van elk type één schip in Engeland worden besteld. Voor het tweede driejarige tydperk ont wikkelde de minister een program dat nog acht torpedovernielers voor den kustdienst en vier voor den dienst in volle zee omvatte. Hy hoopte een deel van de benoodigde gel den te kunnen vinden door bezuiniging op andere punten en misschien ook door ver mindering der legerbegrooting. V Doch Arnulf schudde het hoofd, terwijl hy vervolgde U kunt daar nu wel over heen spreken, maar my drukt het als een vreeselyke last. Als wy voor deze overmacht moeten wijken. Maar we wijken niet. De Duitsche troepen zyn immers ook onderweg, en zoo lang zullen we ’t kasteel wel kunnen houden. Arnulf antwoordde niet dadelijkhy scheen aan een tweestrijd ten prooi. Eindelijk zei hij, zonder de oogen op te heffen Mynheer von Mansfeld 1 U heeft me vandaag het leven en de vrijheid gered 1 En die hadt u liever opgeofferd dan ze aan my te moeten danken, wilt u zeggen ’t Kan zyn, maar dat maakt de schuld niet lichter welke ik aan u heb. Arnulf, u baat me! Jansen zweeg, maar het somber gerim pelde voorhoofd gaf een duidelijk antwoord op deze vraag. Ook nu nog P vroeg de jonge baron op verwijtenden toon. Arnulf hief langzaam de oogen op, en toen vlamde daarin iets van de onbuigzame trots welke hem steeds bezield had. Ik kan niet huichelen, mynheer von Mansfeld. Ja, ik heb u bitter gehaat, als een afvallige die zyn vaderland verried en verloochende, als een zwakkeling die aan den leiband van anderen moeit loopen. Ik Het debat te Mannheim over de Mei-vie ring is van weinig belang geweest. De rapporteur Fischer stelde voor de- te Jena te dezer zake aangenomen motie het her halen en met ter zijde stelling van alle andere voorstellen, waarvan slechts één nader werd toegelicht, werd conform be sloten. Na de Mei-viering heeft men zich eenigo uren beziggehouden met sociaal democratie en volksopvoeding, waarin Schulz en Clare Zetkin de referaten uitbrachten, die beide als brochures zullen worden uitgegeven. De zaak werd aan een te vormen „Bildungs”- commissie verwezen. Eigenlijk was na het debat over de anar- cho socialisten, die onder het motto: „de al gemeene werkstaking, is het universeelo ge neesmiddel” zich hebben afgescheiden weet eerst sedert dezen morgen dat u een man is, maar een paar andere oogen zagen dieper en beter dan ik, en die oogen hadden gelyk. U heeft nu uw vaderland en uw bruiddus u kunt myn haat wel ver dragen 1 Er lag een sombere weemoed in deze woorden, waardoor elke vyandelyke bedoeling er aan werd ontnomen, en Hellmut wist dat het geen kleingeestige beweegredenen waren welke de man daar voor hem ver van hem verwijderd hielden. Arnulf, zei hij na een oogenblik, wil je me de hand ter verzoening reiken P Arnulf streek met de hand over het voor hoofd, als wilde hy daar iets uitwisschen men zag welk een inspanning ’t hem kostte zyn tegenstander de hand te reiken, maar hy deed het eindelijk toch. Zonder u stond ik nu voor den krijgs raad en my wachtte de kogel. Wat er ook gebeuren moge, ik ben toch vry I Ik dank u 1 Hellmutt drukte met warmte de hem ge boden hand. We zullen den ouden wrok begraven en al het andere aan de toekomst overlaten. De beide mannen hadden niet bemerkt dat Eleonore aan den ingang der voorhal stond en de laatste woorden gehoord hadnu trad zy binnen. (Wordt vervolgd.) Met de gezondheid van den ouden Keizer gaat het steeds beter. Hy is er Vrijdag al weer een poosje op uit geweest in het af gesloten deel van het park te Schönbrunn. De Keizer wilde graag den 1 October gaan jagen by Eisenerz, maar dat hebben de dokters hem uit ’t hoofd gepraat met het oog op bet ongedurige weer. In den omtrek van den Semmering, de Eenige minuten later trad Arnull de kamer van Hellmut binnen. De graaf en mynheer Holger zyn vertrok ken, berichtte hy. Ik weet het, Arnulf. En achter hen heb ik de poort laten versperren, vervolgde Jansen, wantze zyn in aantocht! In aantocht! WieP De Denen! Nu al P Ja ze kunnen binnen een half uur hier zyn. Zyn ze in grooten getale vroeg Hell mut, opstaande en Arnulf met een gebaar verzoekend hem te volgen. - Talrijker dan we dachten De slotbewaarder, die in den toren op den uit- kyk staat, schat hun aantal op een paar honderd. Zooveel P Daarop was ik niet voor bereid Ik ook nietZe schijnen ons ernstig te willen aanvallen ’t Zal er warm toegaan. Om ’t evenWe zullen hun het hoofd bieden, zoo lang we kunnen Misschien zal het weer bloed kosten om mijnentwil, zei Arnulf somber. Spreek daar nu maar niet over, zei Hellmut, met Jansen de voorhal betredend. Telefoon No. 81 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1