ra, brieken tegen zen. J IRENS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iar Zaterdag 6 October 1906. No. 10149. Buitenlandse!) Overzicht. ens teisjes. DON, B 13. ITER”, j 45ste Jaargang. »gelte. gelyks versch ii Verspreide Berichten. kwihmd. Gemengde Berichten. NEMAN 4Z« i - aantal onge- op aanvraag US Ji Co. ING, Poelier RDAM. VT, n modellen te HagaoUn ttera verricht Spreek-, Bier- ngen. wende zich o Jenever leap IPPE. ar bij RS Jz. •Qtoon- ~k«7 uKZ X® Lmb-. tiOIDSCII E 1*11HIAT. FeletM. No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. n toepassingen t*or- ris. Zy geven rs niet kunnen geen imitatie Soepkippen, gemeste Eend- grels, Fazanten ’8, Reevleesch, oncurreerende naakt franco toespraak, die herhaaldelijk door luide toe juichingen werd afgebroken. Hy wees er vooral op, dat de toekomst van Cuba af hangt van de jeugd. Over de tegenwoordige omstandigheden zeido Taft „Het is bedroevend voor mij, dat ik bier moet zyn, en het is nog bodroevender voor president Roosevelt, dat hij my hierheen moest zenden- Ik ben hier slechts om u voort te helpen, om te pogen u op te richten, en u te helpen den weg in te slaan, waarop gij reeds bezig waart u voort te bewegen. Eens zult gy er met trots op kunnen wijzen, dat de Vereenigde Staten uwe natie niet wildon exploiteeren, maar zooveel deelneming toonden voor uwe ontwikkeling, dat zy be reid zijn goed en bloed te offeren voor het herstel van een beschaafd bestuur.” De „Tribune” meldt, dat vele aanwezigen tot tranen toe geroerd waren. dubbele flosch igto, Zaltbomme tterdam. ge. Gin. Rotterdam De Vlaamsche Gazet schrijft Non possumusis het antwoord van het Belgisch episcopaat op de vraag der katho lieke Vlamingen eene katholieke Vlaamsche Universiteit te bekomen. Wat veel erger is, die zes bisschoppen die in de inleiding tot hunne onderrichtingen de studie vnn het Nederlandsch aanpryzen om christelijke, so ciale en vaderlandsche redenen, komen den Vlamingen beteekenen dat zy eeuwig oen ondergeschikt ras zullen blyven, dat niet waardig is een eigen middelbaar en hooger onderwijs te bezitten. Kort samen gevat We mogen de knechten van de Waalsche- Fransche meesters blyven. Welke Vlaming zak die vernederende rol aannemen Enkel een ontaarde of een verstompte. Het Handelsblad van Antwerpen, het hoofd orgaan van de katholieke Vlaamsche party, aarzelt niet te zeggen „Het valt ons moeilyx eene polemiek te openen over een bisschoppelijk schrijven doch enkele van die beschouwingen, ook wat betreft de verwerping van het ideaal der Vlaamsche hoogeschool, roepen toch ons voor behoud, omdat zy overtuigingen, die wy heel ons leven gekoesterd hebben, afbreken”. Hier spreekt het Antwerpsch blad niet als „Gros-Jean qui en remontre son curè”, maar als een ernstig blad, welk het recht heeft aanhoord te worden. Wy, „die eene polemiek met de bisschoppen kunnen openen”, wy aarzelen niet hun te zeggen dat het einde hunner onderrichtingen betreffende het hooger onderwijs on de on dergeschikte rol, die zy aan de Nederlandsche taal, de taal van de meerderheid der Belgen, aanwijzen, antt-christelyk, anti-sociaal en vooral anti-vaderlandsch is- Indien b.v. de Belgische Staat, dien de bisschoppen op dit oogenblik beheerschen, hunne zonderlinge theorieën aankleefde, dan zou er den Vlamingen niets anders meer ovorblyven dan de bestuurlijke scheiding te vragen of de dingen zooverre te dryven als de Noren en het werk van 1830 te vernielen om dezelfde reden waarom de Walen en Franscbgezinden van dien tyd opgestaan zyn tegen Willem I. Dit zou inderdaad het eenig doelmatig middel zyn om zich los te rukken van de Fransche heerschappij, die een steun pilaar gevonden heeft in de kerk. Gelukkiglyk zyn we vrye staatsburgers die den Staat kunnen dwingen ons een Ne derlandsch hooger onderwijs te geven. Dit onderwijs zullen wij weten te bekomen, zonder de bisschoppen. In dit geval en gezien het behoud van het verfranscht hooger onderwijs in het katholieke kamp ontsnapt hun ten slotte Vlaamsch-België. Op dien toe stand vestigen wy van nu af de ernstige aandacht van de twee anti klerikale partyen in België. Door den Vlaming te geven wat hem toekomt, d. w. z. het werktuig om zich te ontvoogden in zyn eigen Nederlandsche taal, zullen zy eene immer meer dreigende scheiding van den Staat in Vlaanderen en in Wallonië vermijden en de klerikale over* heerschiog eindelijk overwinnen. Onder den indruk der gebeurtenissen te Fiume en te Zara, waar de Kroaten zich zeer onbehoorlijk gedroegen tegenover de Italianen, is tusschen Oostenrijk en Italië een verkoeling ontstaan, die de officieuse bladen aanleiding geeft nog eens met klem te wijzen op de noodzakelijkheid van het Drievoudig Verbond. Want een aantal bladen bevatten naar aanleiding van het gebeurde zeer scherpe artikelen, waarin van de aanstaande wijzi ging in de Italiaansche politiek, voorname lijk als gevolg van de onafwendbare opvol ging in Oostenrijk, op zeer schamperen toon wordt gesproken. Zelfs de oud-minister Luzatti heeft in een intervieuw zich op zeer zonderlinge wyze uitgelaten over de betrek kingen van Italië tot Duitschland en Oosten rak, en zich beslist uitgesproken tegen een By een schrijven uit Homburg v d. Höhc van 3 Oct. deelde de Duitscbe Rykskanselier aan het Brunswyksdie ministerie mede, dat b(j het besluit van den Bondsraad van 2 Juli De Koning van Noorwegen, met de Ko ningin en den Kroonprins, kwamen gisteren middag te .Kopenhagen aanzy werden aan het station ontvangen door de Deensche koningsfamilie, de Keizerin-weduwe van Rusland, den Koning van Griekenland, do ministers en hoogwaardigheidsbekloeders. Na hartelyke begroeting vertrokken de Noorweegsche gasten met do Deensche koningsfamilie, onder het gejuich der me nigte naar het slot Amalienborg. mogelyko vermindering van het leger, met een verwijzing naar de gevaren, die van de Adriatische zyde dreigen. De ministerieolo „Popolo Romano” acht zich verplicht, daartegen krachtig te pro- testeeren. Het blad spreekt, „van de gewe tenloosheid van onverantwoordelijke personen die voortdurend de regeering in moeilijkheid brengen, en de hoogste belangen der natie in de waagschaal werpen.” Gelukkig ver volgt bet blad, „is de vastheid der staat kunde van Giolitli en Tittoni in staat ern stige gevolgen te verhoeden. Maar toch moeten deze pogingen om de openbare mea ning in Italië op te hitsen tegen een be vriende en verbonden mogendheid eindelijk eens ophoudenwant ook waar zy in een patriottisch kleed worden gehuld doen zy kwaad. De ware vaderlandsliefde is slechts die, welke trouw aan de aangename ver plichtingen, er naar streeft elk wantrouwen te voorkomen en tusschen de bondgenooten een hartelyke oprechtheid te behouden.” Reuter seint uit Parys, 4 October. In een telegram uit Wiborg aan den Temps wordt bet volgende gemeld Een vertrouwelyk rapport van den minister van Financiën aan Stolipin stelt voor 1906 het tekort op 480,100,000 roebels, hetwelk, met eenige ongedekte uitgaven van het af- geloopen en het loopende jaar, 811,000,000 r. uitmaakt. De buitenlandsche leening van April verschafte 677,000,000 r., welk bedrag met andere inkomsten een totaal van 836,000,000 r. bereikt. Nieuwe uitgaven en vaststelling van do begrooting veroorzaakten een tekort van 95,000,000 r. en dreigen tot 155,000,000 r. te stagen, welke moeilijk gedekt kunnen worden, daar hot binnenlandsche krediet ter nauwernood 20,000,000 r. kan verschaffen. Daar het onmogelyk is, op dit oogenblik een nieuwe buitenlandsche leening te luiten, komt de minister tot de slotsom, dat het noodzakelyk is, de uitgaven der verschillende ministeriën binnen de grenzen der begrooting te houden. Rusland, Wegens de aanrandingen op straat zullen de brievenbestellers te Moskou voortaan gewapend uitgaan. Professor Milwekow heeft den correspon dent van Morning Post te St. Petersburg meegedeeld, dat het Congres der grond wet- telyke democraten to Helsingfors zal plaats hebben zonder de toestemming der regee ring. Te Bachmoet hebben weer zeven jonge mannen van nog geen twintig jaren den kogel gekregen. Te Kiew zyn drie mannen gehangen, te Keetais twee. Op last van den minister van binnenland sche zaken moeten do kiezerslijsten al in Januari klaar zyn. Amerika. De New York Herald bccjjfert, dat de kosten van Hearst om verkozen te worden tot gouverneur van den staat New York (het voorland voor het presidentschap) meer dan een millioen dollar beloopen. Daaron der is begrepen een borgtocht van 100.000 dollar, die by by zyn verkiezing te betalen zal hebben aan het democratisch comité. Zyn tegencandidaat voor het gouverneurschap is de republikein C. E. Hughes. Men meldt uit Enschede In de eergisteravond gehouden vergadering der besturen vnn de textielarbeidersbonden In een artikel over het sociaal-democra- tische congres te Mannheim komt de Köln. Ztg. tot deze slotsom „Hot is moeilijk zich na het Mannheimsche congres een beeld van de toekomstige Duitscbe sociaal democratie te vormen, daar immers de volgende vergadering van de party alweer een anderen indruk kan maken. Maar wan neer de sociaal-democratie zich blijft ont wikkelen als totnutoe. overweegt de waar schijnlijkheid dat zy mettertijd van de doctri naire ontkenning gaandeweg tot een zekere opbouwende medewerking in het staatsleven zal overgaan, tot een medewerking echter die alleep een bekrompen vertegenwoordiging van de belangen van het proletariaat zal zyn. Het nationale belang, hot welzyn der gemeenschap, zal do toekomstige sociaal- democratie even onverschillig zyn als de tegenwoordige.” Franz Mehring, die zich op het congres tamelijk kalm heeft gehouden, barst nu in zijne Leipz. Volksztg. los tegen de oordeel vellingen van de bnrgerpers over het congres. Aan zyn artikel is de volgende proeve van den goeden toon ontleend „Do burgerbladen zyn al weer lustig bezig, uit de beraadslagingen van Mannheim do stof voor nieuwe opruieryen tusschen de vak verenigingen en do party verzamelen de heer vop Gerlach heeft voor de twintigste maal de verplettering van do sociaal-demo- cratische „radikalinski’s” ontdekt, en de mandrillen van de Frankf. Ztg. maken met aapachtige losheid van gewrichten gymnastiek aan denzelfden rekstok van hoogore stomp zinnigheid. Intusschen behoort dit kapitalis tische saterspel nu eenmaal by het ernstige drama van de arbeidersbeweging, en wanneer bet eenig belang kon hebben, zouden wy met alle zekerheid kunnen voorspellen dat dezelfde hansworsten, eer do maan haren stand ge wisseld heeft, hunne lange ooren zullen laten hangen uit droefenis o vet de verblinde werk lieden, die zich niet tot speelbal voor ban kroete politici van de burgersamenleving leenen.” Te lezen door hen die bang waren dat zy, door hot verval van do sociaal-democratische „scheldtechniek”, een van de geniegens van bun leven zouden moeten derven. De Oostenrykscho Feldzeugmeister graaf Beck, die jarenlang chef van den generalen staf in het Oostenryksche leger was, gaat binnenkort den militairen dienst verlaten. De „Neue Freie Presse” ontving, op haar vraag naar de juistheid van dit bericht, van graaf Beek telegrafisch het antwoord„Na zestigjarigen diensttijd denk ik aan aftreden of dit spoedig zal zijn, kan ik u niet zeggen.” De „Nieuwe Freie Presse” deelt dan ver der medeGraaf Beek heeft zyn ontslag aanvrage reeds ingediend, en de keizer heeft die aanvaard. Voorloopig is de adjunct-chef van den Generalen staf, de luitenant-veld- maarschalk Potiorek, als chef van den staf aangewezen. De ontslag-aanvrage van graaf Beek is het gevolg van ernstige verschillen van meening met aartshertog Franz Ferdi nand, die namens den keizer de jongste manoeuvres bywoonde. By de bespreking te Ragusa had de aartshertog zich met grooten lof over de vloot uitgesproken, doch van het landleger niet gerept. Den 20 October her denkt graaf Beek zyn 60-jarigen diensttijd en in het begin van November zal hy zyn functies aan zyn opvolger overdragen. Zooals te verwachten was zal de Ameri- kaansebe minister Taft maar gedurende korten tyd als gouverneur op Cuba werk zaam zyn; de regeeringte Washington heeft den gouverneur van de Panamakanaal-zone Magoon tot voorloopig gouver eu> van Cuba benoemd. Magoon zal zich spoedig naar Cuba begeven, en minister Taft zal binnen tien dagen te Washington terug zyn. Wy hebben reeds melding gemaakt van den uitstekenden indruk dien Taft in Havana heeft gemaakt; berichten in de „Tribune” en in de „Daily Chronicle” brengen de be vestiging daarvan. By de heropening van de Universiteit te Havana hield Taft een ïrtroflen i welbekend BT-1LIXIE '■brielomork). radicale en van alle, selfs ïkige «enuw- outstaan door ugdigen leeftyd zwakte, Bleet Hoofd pjjn - Maagpijn n vermogen enz. Uit- Frankrijk. Minister Thomson heeft verzekerd, dat nog deze maand de bouw zal ondernomen worden van 20 onderzeesche booten. De zoogenaamde Russische anarchiste, die beweerde een bom te moeten worpen naar den gouverneur van Jokatorinoslaw, blijkt een 19-jarige Framjaise te zyn en in Parys, waar zy diende, mot Russische stu denten in aanraking te zyn gekomen. Duitbchland. In de laatste dagen zyn in Polen tal rijke protostvergaderingen tegen de invoe ring van het Duitscbe godsdienstonderwijs door de politie ontbonden. Het Pruisische Huis van Afgevaardig den heeft by de rechtbank te Erfurt een vervolging ingesteld tegen een socialistisch blad, dat het Huis een der moest verachte wetgevende lichamen had genoemd, waarin de besprekingen steeds den indruk maakten van een vooraf in elkaar gezette comedio. Dat is de eerste maal, dat het Huis tot vervolging te dier zake overgaat. Engeland. Volgens de Engelscbe bladen zoo koning Eduard een particulier schrijven van den czaar hebben ontvangen over den politieken toestand in Rusland en do byeonrooping van de doema. 1885, waarbij do hertog van Cumberland van do regeering wordt buitengesloten, zoo lang als geldig moet beschouwen tot dit door een nieuw besluit van don Bondsraad opge heven of veranderd is. Als Pruisisch minister van buitenlandsche zaken achtte hy zich niet geroepen een dergelijk besluit uit te lokken. De regeering zon aan een voorstel tot opheffing of verandering van het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1885 hare goedkeuring moeten onthouden, omdat een besliste verandering in de verhouding van den hertog tot Pruisen nog niet is ingetreden en nog steeds en wel onder stilzwijgende toestemming van den hertog er een Wel- frisch streven bestaat naar het bezit van do provincie Hanover. Telefoon Mo. 69 A D V E It T E N TI E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 vnr des inidd. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1