'THEE. man. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. J Woensdag 17 October 1906. No. 10158. rken Buitenlandse!) Overzicht. !ONEN, OSTADE. I ■H0W 45ste «Jaargang. KENNISGEVING. V, w» FE V LL ÉT O X. Tegen den Stroom. 8 1 i (Wordt vervolgd.) cts., 7*5 ct en Drogisten tBIll otterdam. 1, Apotheker esthaven 118 relefoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering'van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Atzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. )A: K te letten orden afgei e- takjes van vijf een Ned. ons i Nommer en nevenstaand Wet gedepo- iring van ge ilende IL, r Lz. 1.01IISUIE COURAWT De Vatikaansche berichtgever van de Polit. Corr. schrift aan zyn blad„Alles wijst er op, dat het Vaticaan besloten is een onver- biddely ken strijd te voeren tegen het Reform- katholicisme. Professor Bonajuti van het St. Apollinaris-seminarie te Rome, die bij meer dan één gelegenheid blyk heeft gegeven van zg'n liberale en hervormingsgezinde neigingen, werd gedwongen ontslag te nemen en het is waarschijnlijk, dat ook. andere naar hervor mingen strevende professoren op gelijke wyxe onder handen zullen worden genomen en dat alle priesters, die een ambtelyko functie bij het onderwijs bekleeden voor het alternatief worden gesteld óf hun hervormingsdenkbeel den te laten varen óf ontslag te nemen. Tegerlykertyd verluidt, dat de kerkelijke overheid strenge maatregelen op 't oog heeft tegen pastoor Murri, den voornaamste leider van het moderne katholicisme, die in de kranten en revues zijn prodaganda voortzet. Het Vaticaan zal ten slotte zijn werk van zuivering besluiten met de op handen zijnde openbaarmaking van een nieuwen. Syllabus, waarin alle dwalingen van het Reform- katholicisme, zoowel in apologetischen zin als ten aanzien van de uitlegging der H. Schrift en van de sociale politiek worden afgekeurd en veroordeeld.” V Het was Zondag, 14 October, voor het Duitsche Rijk een merkwaardige gedenkdag. Want het was een eeuw geleden, dat by Jena het Pruisische leger verslagen werd, zoo volkomen, dat zelfs Napoleon er ver baasd over was. Enkele dagen voor den slag had Haugwitz gezegd „Ons plan is de oorlog met kracht te voeren staan wy eerst tegen over den vijand, dan zullen in het ergste geval een paar verloren slagen ons niet tot den aftocht dwingen”. Het Pruisische leger beantwoordde aan die verwacnting niethet werd uiteenge slagen, vernietigd, gedeeltelijk gevangen ge nomen vestingen die voor onneembaar wer den gehouden, vielen zonder slag of stoot in handen van den vijand. En op 27 October deed Napoleon zyn intocht in Berlyn. Generaal Von der Goltz kenschetst de stemming, die toen in Pruisen heerschte, in deze woorden „In plaats van de uiting van een tot wan hoop gebracht nationaal gevoel, dat om wapens roept om de nederlaag van het leger te wreken, zien wij onverschilligheid, hier en daar zelfs leedvermaak, en voor alles een het eergevoel kwetsende onderwerping aan de macht der feiten.” De oorzaak daarvan geeft de generaal aldus aan „Het volk en nog meer de ambtenaren waren gewoon in alles van boven geleid te wordenzij toonde zich hulpeloos toen zij die alles regelende leiding moesten missen.” Zy waren behandeld als onmondige kin deren, die het niet wagen mochten met hun beperkte onderdanen-verstand kritiek te oefenen op de leiding der zaken in den Staat. De Parysche correspondent van de Köl* nische Ztg. komt terug op een onderwerp, waarover by het al eens meer heeft gehad, op het bestaan van een militair verdrag tusschen Frankrijk en Engeland. Enkele groote Fransche bladen hadden een tyd ge leden opmerkingen over zulk een overeen- bedanken en mevrouw de barones laat u vragen, of u niet even zoudt willen aan komen I” Bollmeyi „Het kou-vatten van mijn dochter is toch van ernstiger aard geweest dan ik dacht, myn waarde I” Zoo begon de oudste der beide dames. „Ik verbeeld me, dat Clarisse den dokter er by moest nemen, maar daar schijnt zy volstrekt geen zin in te hebben. Help my nu maar een handje, ambtsraad, dan doet zy ’t misschien toch 1” Clarisse wendde het schoone, bleeke ge zicht van het tweetal af en zag naar de dorpsstraat, Waar juist een paar koeien, die in de wei waren geweest, huiswaarts werden gedreven. Het donkere haar van Clarisse op het achterhoofd tot een lossen wrong te zaam gebonden, omlystte een gelaat met edele, klassieke trekken en de smalle, aris tocratische hand speelde met de duinbloemen, haar daareven bezorgd. „Ik dank u wel voor de lieve bloemen, mynheer Bollmeyer,” sprak zy met een matte stem. Daarop verviel zij weder in stil gepeins en scheen al heel weinig acht te slaan op het verder gesprek tusschen hare moeder en den ambtsraad. De barones was nog altyd vol van Richard Glatbeck’s heldendaden en verwonderde zich, dat de ander niet even hoog als zy de loftrompet liet klinken. „Toch eindelijk eens een kleine afwisseling van het badleven,” meende zy met een zucht, die natuurlijk de eentonigheid en niet de Een ernstig spoorwegongeluk is gisteren morgen voorgevallen tnsschen Mechelen en Antwerpen, naby St. Cathérine. Een goederentrein, bestaand? uit 20 wa gens, is door het instorten van den bodem in een myn gevallen. De machinist en de hoofdconducteur zyn doodelyk gewond twee werklieden ernstig gekwetst. xDe ma- terieele schade is aanzienlijk. 150 werk lieden zyn uitgezonden om den weg vry te maken. Dat de Russische regeering gevoelig zou zyn voor kritiek was niet te verwachten. Het gaat met Stolypin, als met keizer Alexander, van wien Hohenlohe zegt: „Hy leest geen kranten en bekommert zich abso luut niet om wat zy zeggen”Stolypin laat dan ook door zyn orgaan, de „Rossya” verklarendat de regeering haar houding niet zal wijzigen onder den invloed van de eene of andere party en evenmin door wat de bladen zeggen. De regeering heeft haar program bekend gemaakt, en zal het invoe- reuzy rekent daarby op den steun van allen, die de beteekenis van hetgeen de regeering bedoelt weten te begrijpen. De regeering heeft daarby zeker het doel voor oogen, zich de medewerking te verzekeren van de groote sociale groepen, maar zy wil niet onder den invloed van eenige politieke party komen. De kracht der regeering ligt daarin, dat zjj zich niet van de Russische maatschappij zal scheiden. De vrienden van wettelyke orde zullen moeten erkennen, dat zy met de regeering samenwerkend een on overwinnelijke macht vormen, waartegen alle aanvallen der revolutie moeten afstuiten. Ook in Rusland mag de regeering wel eens worden herinnerd aan het woord van Hardenberg na Jena, en eveneens aan het. geen de latere keizer Friedrich, als kroon afwisseling gold. „Lieve hemel, wat moest er hier van ons worden als de baron Glat- beek niet van tyd tot tyd voor verstrooiing en amusement zorgde? Ik zie werkelyk met een bezorgd hoofd den tyd tegemoet, dat die „lion” wordt vastgelegd aan zachte kluisters, want dan zal hy eindelijk wel bedaard en verstandig worden.” „Ja, ja,” mompelde de ambtsraad, ’t met zichzelf niet eens, wat hy daarop, de gege ven omstandigheden in aanmerking genomen, antwoorden moest. Clarisse hield zich druk bezig met de bloemen, die zy op haar schoot had. „En ’t komt my voor, dat die tyd niet in zoo’n heel ver verschiet ligt,” ging de ba rones op verklarenden toon voort. „Ik heb van morgen den reiswagen van mevrouw von ’Rabenhorst hier langs zien komen. Zou dat niet het eerste sein kunnen wezen voor het nieuwe engagement, dat hier op Fried- richshagen sinds onheugelijke tyden jaar in, jaar uit tot stand komt P” „Niet mogelijk!” liet de ambtsraad zich onwillekeurig ontvallen, en met zekere ver legenheid gleed daarop zQn blik langs Cla risse, die het vermeed, hem van haar kant aan te zien. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDER^ van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van P. D. Muijlwijk te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner machinefabriek, door ver vanging van de stoommachine door een zuiggas motor van 14 PK. in het perceel gelegen aan den Turfsingel, Wijk P No. 76, Kadastraal bekend Sectie E No. 1046. Dat op Dinsdag den 30 October 1906, des na middags ten r’/g ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 16 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS, De Secretaris, BROUWER. JPLL—l„ J. komst en het beeft den correspondent der Köluische Ztg. getroffen, dat vele groote bladen, die zich anders wel metbuitenlandsche politiek ophouden, over deze aangelegenheid zwegen. Nu heeft de Siècle die opmerkingen over het bestaan van een militair verdrag tussjhen Frmkryk en Engeland, dezer dagen genoemd een Dnitsch verbeeldingsproduct. In de Patrie heeft Millevoye echter aangekon- digdi dat hy in de Kamer den minister van buitenlandsche zaken zal vragen, wat hiervan is. Ook in de Engelsche bladeir hebben be richten gestaan om het bestaan van het beweerde verdrag te ontkennen. De corre spondent vestigt de opmerkzaamheid op de Standard, die schreef, dat er zulk een militair verdrag niet bestond, en dat het ook niet waarschynlyk was, dat hieromtrent voor stellen zouden worden gedaan, zoolang de twee mogendheden niet een van beiden door oorlogsgevaar worden bedreigd. Ieder weet, voegde de Standard er by, dat Engeland en Frankrijk elkaar noodig hebben en dat zy elkaar zouden bystaan, als een van twee door een vijand werd aangevallen. Maar de Eclair, een van de Fransche bladen die over het bestaan van de militaire overeenkomst geschreven heeft, is door deze logenstraffing van de Standard niet overtuigd. Wie tusschen de regels doorleest, meent de Eclair, zal er uit opmaken, dat de zaak in kannen en kruiken is. De militaire afspraak is aan alle kanten gereed, maar de politieke voltooiing van het verdrag wacht op den dag dat een oorlog onvermijdelijk wordt geacht. Het is dan een kwestie van enkele uren om toestemming van de parlementen te krijgen voor de definitieve afsluiting der overeenkomst. De Eclair houdt Clemenceau voor den maker van het plan en deze ver onderstelling grondt het blad op de strijd lustige natuur van den minister, en op vroegere uitlatingen uit de dagen, dat Clemenceau nog geen minister was. Wat er van deze onderstellingen van de Eclair waar is, valt niet uit te maken. Mocht er werkelijk een militaire conventie bestaan, dan zal dat te eeuiger tyd wel uitlekken, want voor de uitwerking van militaire plannen is de voorlichting ven zooveel militaire des kundigen noodig, dat de zaak moeilijk geheim zal kunnen blijven. Zekerheid beeft men hier in het geheel niet. Dat meent ook de correspondent van de Kölnische Ztg., die dan tot de slotsom komt, dat Duitschlapd rustig kanafwacbten tot de inhoud der mogelijke conventie bekend is geworden, voordat het ryk zich over deze aangelegenheid ongerust behoeft te maken. Bollmeyer trok zoo’n scheef en zoo’n pijn lijk gezicht, dat de kleine zich daarover bepaald verwonderde. „Heusch, dat heeft zy gezegd, meneer de ambtsraad,” meende zy er nog te moeten byvoegen. „In ’s hemels naam dan maar door dien zuren appel heen gebetenDit zeggend stond Bollmeyer op van zyn bank en klopte nog geen minnnt daarna met vaste hand tegen de kamerdeur der barones. „Binnen I” riep een niet onvriendelijke, maar overigens toch vry scherpe stem en Bollmeyer trad binnen. „Pardon, dames, maar menschen om iemand aan te dienen houdt men er in Friedrichs- hagen niet op na!” „Onder goede vrienden is dat ook maar een heel onnoodige omslag, waarde ambts raad Wy verheugen ons hier in landely- ken eenvoud,” zei de barones, in het oog- loopend welwillender dan zij anders tegenover den ambtsraad placht te zyn, terwyl zy een stoel by het venster schoof naast haar eigen zetel. Clarisse’s bleeke wangen kleurden zich een tintje hooger, toen zy den bezoeker hare kleine hand reikte, die van hem een krachtigen druk ontving. Reuter seint uit Parys. dd. 14 October. Het publiek, dat de renten van Longchamps bywoonde. meenende. dal de start in een der rennen onregelmatig was, protesteerde hef tig tegen den afgekondigden uitslag, ver nielde de afsluitingen en drong in de baan en verlangde terugbetaling van de inleggel- den der weddingschappen Slechts met de grootste moeite kon de orde worden her steld. De bedienden van den totalisator werden mishandeld, het publiek stak het paviljoen in brand en plunderde de kas van den „pari mutuel”. De prefect v<in politie moest den gouverneur om troepenversterking vragen. Een aantal politie-agenten werden gewond. De brandweer moest te hulp komen om den brand te bluaschen. 60 personen zyn in hechtenis genomen. Reuter seint uit Parys, dd. 15 October. Aan het station Epernon, waar een perso nentrein stilhield om een sneltrein te laten pas- seeren, reed een losse machine dwars door den personentrein. Negen personen wer den gedood, 17 gewond, van wie twee zeer ernstig. Een groot aantal menschen wer den gekwetst. De minister van openbare werken vertrok naar de plaats des onheils. 9) .Natuurlijk. meneerDaar woont mevrouw von btruendorff met haar dochter. O, ik breng de freule dikwijls bloemen. Zf is zoo haarr” bBOa eIken da8; krÖg ik wat van »Nu, je gaat er heen en zegtDe com plimenten van mjjnheer den ambtsraad ie kent hem toch P meis!e *ac*lte' la do uitdrukking van Kindergezicht lag reeds een sterke beves tiging van de woorden, die zo nog zeggen moest.Natuurljjk ken ik meneer den ambtsraad Bollmeyer van Hohenjesen u is t immers zelf?" «Zeker, zeker 1 Je zegt dusCompliment van mjjnheer den ambtsraad Bollmeyer von nohenjesen of dat laatste kun je wei weglaten en deze bloempjes zjn voorde fretile I” En dan kom jo me hier zeggen, kind, wat zij daarop geantwoord heelt en wie hij haar in do kamer was. Vat )e ’t?” f. Het kind huppelde al weg en keerde •poedig terug: ,Do freule laat uvriendelijk 1.17 tant. 0.60 0.72 0.80 0.99 0.72 135 0.99 0.72 1.08 1.08 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 Telefoon No. 82 AOVERTESTfEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedére regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën/tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1