BINNENLAND. STATEN-G ENE U A A L. Stadsnieuws. i) JKS °f - 144101.65 öntvancfrw 3e &Convcauti'a in Êoetiv vnee-STai tie, nv en éüeyenmantelï. AM.^r/r/S Vf/Tffffe torten rond Parijn. Na ie de man, die waar scbvjnlgk in vreemden dienst staat (van Dnitscliland vermoedt men) verdwenen. De anarchisten, die te Marseille gearres teerd waren onder verdenking een aanslag op president Falliöres in den zin te hebben, z|n vrijgesproken. T U MC MC I# BC HM ff K f«. Vergadering van Donderdag 18 Oct. Aan de orde ie de voortzetting van de beraadslaging over het wetsontwep tot: Terugkoop van particuliere landerijen op Java, en de in verband daarmede ingediende mo tie van den heer van Deventer, luidende „De Kamer, van oordeel, dat het wen schelyk is, een begin te maken met de terugbrenging van de particuliere lande rijen op Java in handen van den Staat en daarbij e®o vast plan te volgen, gaat over tot de orde van den dag." De minister verklaarde zich met de motie niet te kunnen vereenigen. Niet door een motie, maar door een daad (een wetsont werp) moet de Kamer zich uitspreken. De heer IJzerman is ook tegen de motie, en verzoekt den heer van Deventer deze terug tö trekken. De heer van Deventer wijst er op, dat de minister slechts een formeele bedenking heeft geopperd, geen bezwaren tegen het beginsel der motie. Welnu, als de minister een uitspraak van beide Kamers wenscht, laat hij dan dat beginsel in de wet neer leggen. Intusscken is bij bereid zijn motie in dien zin te wijzigen, dat daarin niet meer wordt gesproken van een vast plan, maar van een „stelselmatige terugbrenging der landerijen in handen van den Staat." De motie bedoelt slechts den minister een zedelijken, steun te geven. De heer Troelstra voelt nu niet veel meer voor de motie. De minister zou het beste doen de zaak „Nanggoeng" los te maken en zich verder neer te leggen bij de araendementen-Tyde- man. De heer Bos meent, dat na de toelichting, de Kamer de motie kan aannemen en ook het wetsontwerp, zij 't met eenige wijzi gingen. De heer Talraa geeft den minister in over weging, het ontwerp terug te nemen. De minister blijft zich tegdn de motie verzetten. De motie wordt daarop verworpen mot Gé tegen 20 stemmen. Aangevangen wordt daarna met de behan deling van het eenige artikelkredietpost van f 500.000. De heer Tydeman licht een drietal amen dementen toe, met de strekking om den post voor memorie uit te trekken en te spreken van onteigening van particuliere landerijen bewesten de Tjimanoek. Spreker wijst er op dat ook, al spreekt de Regeering nu niet meer van terugkoop maar van terugbrenging, er duidelijk in het ontwerp moet staan „onteigening". De heer van Deventer verklaart zich tegen de amendementen van dun heer Tydeman, die de zaak op.de lange baan zou schuiven Hij stelde twee amendementen voorlo. om in het eenig artikel te lezen in plaats van terugkoop, „terugbrenging" en 2o. om in plaats van f 500.000 toe te staan f 499.999.99, waardoor hij wil uitgemaakt zien dat de Kamer aankoop van „Nanggoeng" niet wenscht. De heer van Vlijmen verklaart zich tegen alle amendementen. Hij wil den minister een proef toestaan. De heer Bos verdedigt de amendemeuten- van Deventer. Deze sluiten aankoop niet uit, die vaak veel goedkooper is dan ont- oigening, welke de heer Tydeman uitsluitend wil; hetgeen de heer Troolstra ontkent, maar de heer IJzerman volhoudt. De heer van Idsinga heeft een wettelijk bezwaar tegen het amendement-Tydoman. Do beslissing in zake onteigening berust niet bij de Kamer, maar bij den Gouverneur generaal, in overleg met den Raad van Indië. Do minister sluit zich bij die opmerking aan, ën bestrijdt voorts de amendementen. Hij zal spood maken met een plan van ont eigening, maar moet inmiddels de gelegenheid hebben aan te koopen, om op een klein gebied ervaring op te doen in zake bestuurs inrichting, politie* enz. Na nog eenig debat komen de amende menten in stemming. Die van den heer Ty deman worden verworpen, met 5é tegen 31 en él> tegen 39 stommen. Het amendement van Deventer (geen aankoop van „Nang goeng") wordt mede verworpen met é9 tegen 37 stemmen. Hat tweede amendement- •vau Deventer (te lezen, terugbrenging) wordt overgenomen door denminister. Het wetsontwerp wordt daarna in stem ming gebracht en verworpen met 51 tegen 04 stemmen. Na goedkeuring van eenige verslagen komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Brieve n-posterjj (bijeenvoeging van postkringen, om één port te krijgen in één gemeente). In antwoord aan de heeren Tak en Smeenge deelt de minister mee, dat de bedoeling is, alleen twee kringen tot één kring bijeen te voegen, wanneer zij aan elkander gebouwd zijnin het geval alzoo, dat het bebouwde kommen geldt. Verlaging van het port van briefkaarten in lokaal verkeer wordt overwogen. De beraadslagingen worden gesloten. Op art. 1 verdedigt de heer van Styrum een amendement, om de beslissing van een bijeenvoeging van twee kringen uitsluitend aan den minister te laten, en niet aan een ambtenaar, zolfs niet aan den directeur- generaal. De heer Tak stelt voor om het port voor briefkaarten in lokaal verkeer te brengen op 1^ cent. Hjj trekt dit amendement echter in, na de verklaring van den minister, dat de zaak Bpoedig bij voorstellen tot wijziging van de Postwet aan de orde kan komen. Over het amendement-van Styrum Iaat de minister de beslissing aan de Kamer, die het zonder stemming aanneemt. Het wetsontwerp wordt daarna eveneens zonder stemming aangenomen. Spoorwegen in de Haarlemmermeer. Aan de orde is daarna de behandeling van het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg van spoorwegen in den Haar lemmermeer. Dc heer Tak bepleit den aanleg van de lijnen van Staatswege, en oproeping van de gegadigden voor de exploitatie. De heer Troub is het in hoofdzaak eens met den vorigen spreker en betreurt de stelselloosheid der Regeering bij de lokaal spoorwegen. De heer Thomson koestert bezwaar (met het oog op de defensie) tegen dit wetsont werp. Hij geeft in overweging het lijntje benoorden Vijfhuizen achter do stelling van Amsterdam om te laten loopen. De heer Patyn zag in dit voorstel slechts een subsidie, om een rijk deel van Zaid- Holland uit zijn isolement op te heffen. De heeren van Wichem, Lely, Eland en Duymaer van Twist verklaren zich ten gunste van het wetsontwerp. Morgen 10 uur voortzetting. GOUDA, 19 October 1906. Op de heden alhier gehouden vrije najaars paardenmarkt waren aangevoerd ongeveer 1200 paarden. De handel was zeer vlug. Velen buitenlandsche kooplieden waren aan wezig. De prijzen, die besteed werden, wa ren aldus Veulens van f 100.— tot f 200. li jarige van f200.— tot f350.— 2j jarige van f250.-- tot f400.— en 5 jarige van féOO.tot f600. Tuigpaarden van féOO.— tot f700.— Aftandspaarden van f300.— tot f 500. Hitten van 150.— tot 250 Heden slaagde te Rotterdam Voor de akte Vrije- en Ordeo6feningen der Gymnastiek Mej A. M. Dijksman, alhier. Bij kon. besluit is. met ingang van 1 No vember a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Moordrecht, J. J. Snel, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Berkenwoude. Van de 12 candidaten, die deelnamen aan het te 's Hage gehouden examen voor leer ling Consul, slaagden er heden v(jf, waar onder onze stadgenoot, de heer W. P. Montyn. Aan de raadsleden is het volgend inge komen stuk toegezonden Gouda, 16 October 1906. Ter beantwoording van het door de rap porteurs opgemaakte Verslag van het ver handelde in de afdcelingen van den Raad by het onderzoek der door ons ontworpen bogrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1907 hebben wij de eer het volgende mede te deelen. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Ook ons College betreurt het zeer dat door de schuld van den drukker de ontwerp- begrooting, door ons reeds den 21 Augustus jl. vastgesteld en aangeboden, eerst op 1 October jl. aan de leden van den Raad is rondgezonden. Voor het vervolg zal tegen dergelijke vertraging worden gewaakt, des noods door gestrenge toepassing van de aan- bestodingsvoorwaarden. De oprichting van kinderspeeltuinen heeft onze* volle instemming, doch behoort naar ons oordeel door particulieren, zij het met geldelijken steun der gemeente, te worden ter hand genomen. Ons College acht de vaststelling van een „Arbeidsreglement voor ambtenaren en ar beiders in raiddelyken of onmiddelyken dienst der gemeente" vooralsnog overbodig, ook met het oog op het in behandeling zijnde Wetsontwerp op het arbeidscontract. Onder herinnering dat uitbreiding der gemeente-gasfabriek niet anders geschiedt en geschieden kan dan krachtens besluit van den Raad, geven wij gaarne de toezegging tot de Commissie van bijstand in bet beheer dier fabriek het verzoek te richten van de noodzakelijkheid van eventueele uitbreidin gen zeer tijdig kennis te geven. Nog voor enkele weken moest wederom eene door den ontvanger der successie rech ten te Brussel opgeworpen moeilijkheid in zake de nalatenschap van Iterson uit den weg worden geruimd. Zoodra is gebleken dat geen bezwaron van dien aard meer zullen rijzen en de nalatenschap in staat van effen heid kan worden gebracht, zal deexecuteur- testamentair rekening en verantwoording van zijn beheer doen en ter zake door ons eene suppletoire begrooting worden ingediend. Tegengesproken kan niet worden dat de uitgaven mede als een gevolg van Rijks wetten voortdurend stijgen en het nadeelig verschil tusschen de gewone uitgaven en in komsten uitslnitend door de plaatselijk di recte belasting naar het inkomen wordt gedekt, welker heffingspercentage daardoor eveneens voortdurend stygt. Het zij ons ver gund op te merken dat onze voorstellen om ook door bet heffen van meerdere opcenten op de personeele belasting of door de in voering eener straatbelasting in dit nadeelig verschil te voorzien by den Raad een zeer ongunstig onthaal hebben gevonden. Eene belasting op de openbare vermakelijkheden achten wy hiervoor ongeschikt, aangezien de opbrengst daarvan hier ter stede slechts luttel zou zijn. En verhooging van het school, geld is naar ons oordeel, voor zooveel betreft de Eerste Burgerscholen, volstrekt ongera den, en wat aangaat de Tweede Burger scholen ongewenscht. Met de meeste instem ming onderschrijven wij de uitspraak dat bezuiniging alleszins noodzakelijk is, maar wy veroorloven ons 'tevens in herinnering te brengen dat ons voortdurend en ernstig streven naar zuinigheid, met inachtneming van werkelijke behoeften en erkende baan- spraken, bij den Raad niet altijd weerklank vindt. UITGAVEN. Volgnummer 70. Wy zullen gaarne over wegen of, met wijziging der betrekkelijke Ver ordening, het bureau van den burgerlijken stand ware open te stellen van negen tot een en van twee tot vier uur. Voor het toekennen van eene buitengewone tractementsverhooging aan den genoemden secretarie-ambtenaar kannen wij geen termen vinden. Volgnummer 75. In de voordeur' van het Raadhuis bevindt zich eene brievenbuser bestaat evenwel geen bezwaar om in de omgeving van de vestibule nog eene bus te plaatsen. Volgnummer 99. Volgens ons door het hoofd der politie verstrekte mededeeling heb ben de politie-agenten om de 18 of 19 dagen een geheelen dag vry en bovendien om de 20 dagen een vrijen middagvoorts zijn zij om beurten (alzoo 2 of 3 maal per jaar) een geheelen Zondag van dienst vrijgesteld, is de dienst zoodanig ingericht dat allen des Zondags voormiddags hunne godsdienstplich ten kunnen waarnemen en wordt hun jaarlijks een verlof van ongeveer 8 dagen (al dan niet aaneengesloten) verleend. Groote verwisseling van agenten der lagere klassen beeft niet plaats. Het door de agenten van politie J. Bos man en H. de Wit, namens de Agenten van Politie-Vereeniging „Per Aspera ad Astra", aan den Raad gericht adres, houdende het verzoek om ten behoeve der politie uitzon deringen te maken op de regelen der Ver ordening betreffende het verleenen van pen sioenen aan de ambtenaren dezer gemeente en aan hunne weduwen en weezen, werd krachtens 'sRaads besluit van 1 Juni jl. overeenkomstig het namens ons door den Voorzitter gedaan voorstel, niet in onze han den gesteld ter fine van advies, doch voor de leden van den Raad ter visie gelegd. Een advies kan daarover door ons derhalve eerst worden uitgebracht, wanneer de Raad ons hiertoe de opdracht doet. Volgnummer 1Ö1. Zooals den geachten vrager uit de gemeenterekening van 1905 had kannen blyken, wordt aan de tijdens de kermis aangestelde tydelyke nachtwachten toegekend f 1.15 per nacht. Zy zyn daar voor van half tien 's avonds tot 's morgens half vyf in dienst, met dien verstande dat zy gedurende vier uren moeten surveilleeren, en gedurende drie uren rust hebben. Volgnummer 110. De «pmerking ovei de lantaarn in de Nobelstraat zal worden over gebracht aan de Commissie van bijstand in het beheer van de gemeentegasfabriek. Volgnummer 111. In onze, den 21 Augus tus j.l. vastgestelde, ontwerp-begrooting kon den wij bezwaarlijk rekening houden met besluiten, welke door den Raad eent den 21 September d. a. v. zijn genomenblijkens het onderstaande wordt de post thans echter door ons gewijzigd. Volgnummer 112. Ingevolge het bepaalde in artikel 35 van het Koninklijk besluit van 27 Mei 1902 (Staatsblad No. 77) dient de Gezondheidscommissie jaarlijks hare begroo ting in aan het bestuur van de gemeente, waarvoor zy is ingesteld. Krachtens artikel 126 der Gemeentewet is nu onder bestuur der gemeente in deze te verstaan het College van Burgemeester en Wethouders. Volgnummer 119. Wy achten het volmaakt overbodig de bovenverdieping van het gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht in te richten tot woning voor den Concierge. Van moeilijkheden by het openen en slaiten van het gebouw voor de zeer enkele daarin ge*, houden vergaderingen is ons niets bekend De werklieden der fabricage krygen reeds thans, behalve de Zon- en feestdagen en den Zaterdag der kermis, drie of vier dagen per jaar vry. Volgnummer 121. Het gevraagde onder zoek naar de mogelijkheid om de straten te besproeien met slangen op de brandkranen zal vau onzentwege worden ingesteld. Mede zal worden overwogen of het noodig is ten aanzien van het vervoer van vrachten door met meer dan twee paarden bespannen wagens bepalingen in de Algemeene Politie verordening op te nemen. Wy beamen niet dat het gewenscht zou zyn het ijzeren hekwerk langs de Jeruzalem- straat nog verder door te trekken. Aan de wenken ten aanzien van de Boom gaardstraat, de Nieuwehaven en de Korte Raam zal zeer zeker de noodige aandacht worden geschonken. Het ligt in onze bedoeling die hoofdstraten, welke in den loop van 1907 daaraan hot meest behoefte zullen blyken te hebben, ge heel of gedeeltelijk van nieuwe bestrating te doen voorzien, en met de uitkomende nog goede keien en klinkers minder druk bereden wegen te doen verstraten; voor dit laatste zou dan waarschijnlijk de Nieuwehaven al lereerst in aanmerking komen. Voor de uiterst kostbare demping van het water der Nieuwehaven kunnen wy geen gegronde redenen vindenwanneer de Raad dat wenscht zullen wy echter eene raming van kosten doen opmaken. Volgnummer 122. Het denkbeeld om de Markt met boomen te beplanten zullen wy gaarne in beraad nemon. Volgnummer 12é. Voor de reiniging der genoemde kolken en slooten zal worden zorg gedragen. Volgnummer 125. Sedert eenigen tijd wordt het aantal banken in het van Bergen IJzendoornpark reeds geleidelijk uitgebreid hiermede zal worden voortgegaan. Volgnummer 126. De noodzakelijkheid noch de billijkheid om de jaarwedde van den wachter der brug ovor het Nonnenwater te verhoogen wordt door ons erkend. Do groote overlast, door de ingebruikne ming van het nieuwe seinhuis aan den over weg van den Staatsspoorweg by de Spoor straat veroorzaakt, was ook door ons opge merkt wy hebben ons naar aanleiding daarvan aanstonds gewend tot den Minister van Waterstaat en tot ons genoegen hebben wij reeds thans officieus toezeggingen ontvan gen dat de toestand aanmerkelijk zal worden verbeterd. Het is den Raad bekend dat door belanghebbenden het verzoek is gedadn ter plaatse een tunnel te maken en dat dit ver zoek in onze handen is gesteldzoodra wy van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken de noodigè, gevraagde, inlichtingen zullen hebben ontvangen, zal ons advies daarover aan den Raad worden uitgebracht. Volgnummer 134 De vestiging alhier van een Kantoor van inklaring van uit het buitenland aangevoerde goederen is in 1896 en 1897 het onderwerp geweest van ver schillende Raadsbesluiten en van uitvoerige, aan den Raad overgelegde, correspondentie met den Minister van Financiën, de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Raad besloot ten Blotte den Jun il897 den Minister van Financiën te doen kennis geven dat, ofschoon de bereidverklaring om de vestiging van een inklariugskantoor te bevorderen werd ge- waardeerd, de daaraan verbonden voorwaarden te bezwa rend waren. Volgnummer 137. De in 1905 ontvangen renten van de ingeschreven kapitalen, af komstig uit de nalatenschap van Mejuffrouw Hoffman, zjjn verantwoord onder volgnummer 9, en de daarmede verband houdende uit- Ïaven onder de volgnummers 138, 139 en 88 der gemeenterekening over het jaar, 1905. Volgnummer 138. Met het oog op den toestand der gemeentefinanciën, en onder verwijzing naar hetg een wy dienaangaande ter beantwoording der Algemeene Beschou wingen schreven, blijven wy verhooging van het, naar ons inziens trouwens vol doende, aanvangssalaris der onderwijzers by het openbaar lager onderwijs beslist ontraden. Volgnummer 157. Om de zelfde reden meenen wij eene verhooging der jaarwedden vau de uitsluitend aan het gymnasium ver bonden leeraren, verder dan door ons is voorgesteld, te moeten bestrijden. Volgnummer 160. Wy zullen de gemaakte bedenking aan de Commissie van Toezicht op de StadsMuziekschool overbrengen. Volgnummer 165. Het is wel waarschijn lijk, dat vóór de opheffing van de Schutterij een feit is geworden, de Raad zal hebben te beslissen of het muziekkorps in anderen vorm in stand behoort te blijven doelmatiger is het, dunkt ons, alsdan hierovervan gedach ten te wisselen. Volgnummer 175. De verhooging der toe-, lage aan de Kamer van Koophandel eir Fabrieken van f300.— op f 500.is door den Raad by de behandeling der geraeente- begrooting voor 1905 toegestaan, in strijd met het advies van ons College, zooals het toen was samengesteld. Volgnummer 211. De bouw van eene nieuwe tolgaarderswoning aan het Goudsche Rijpad is zonder eenigen twijfel eene buiten gewone uitgaaf, welke door geldleening mag worden gedekt. Wordt ons voorstel van 16 dezer No. 101 door den Raad goedgekeurd, dan wordt trouwens op dit volgnummer ook uitgetrokken eene uitgaaf vanf 1 4800.— voor de bestrating van de Prins Hendrik straat en de Singelstraat. Voorts zullen door de in 1907 te sluiten geldleening mede gedekt moeten worden de kosten der reorganisatie van de brandweer, waartoe in den loop van dit jaar is besloten, en die, wegens de ruime kasmiddelen, voorloopig zohder leening kun nen worden betaald. ONTVANGSTEN. Volgnummer, 15. De Commissaris van het Stoombootenyeer heeft zich bereid verklaard de tydelyk bij hem opgeslagen goederen weder te verzekeren. Volgnummer 23. Het uitgesproken ver moeden zal aan de Commissie van Toezicht over dq Stedelijke Zweminrichting worden overgebracht. Volgnummer 40. Nadat de Raad de door de Stoomboot-Maatschappij „Boskoop Wad- dinxveen —Gouda" te betalen bijdrage in de kosten van onderhoud der bekleeding van de boorden der Kattensingelgracht den 18 September 1903 aanvankelijk had bepaald op f 200.— 'sjaars, in afwijking van ons voorstel om deze op f 150.— per jaar vast te stellen, heeft de Raad den 7 November 1905 goedgevonden, eveneens in strijd met ons advios, deze som terug te brengen op f 100.— per jaar; ons gevoelen mag alzoo bekend worden geacht. In verband met omstandigheden, welke zich na de indiening der ontwerp-begrooting hebben voorgedaan, zy het ons voorts Ver gund hef volgen de te berichton Volgnummer 111. De begrooting der Schutterij is door de Gedeputeerde Staten Vastgesteld, zooals zy door den Raad is gewijzigd, waarom deze post kan worden verlaagd tot f 1421.—. Volgnummer 138. Nog twee onderwijzers behaalden de hoofdonderwyzorsacte, terwijl de Raad besloot tot aanstelling van eend onderwijzeres in de handwerken aan de school v. g. 1 o. No. 4, zoodat de post met f 550 moet worden verhoogd. Volgnummer ^159. By goedkeuring van ons voorstel tot wijziging der salarisrege ling voor de onderwijzeressen en kweekelin- gen aan de openbare bewaarscholen, zal dit Volgnummer f300.— hooger behooien te worden uitgetrokken. Volgnummer 18cf. Wanneer de Raad over eenkomstig ons voorstel besluit tot wijziging der Verordening op de heffing van school geld op de openbare bewaarscholen kan de opbrengst voor 1907 f 100.hooger ge raamd worden. Wy hebben mitsdien de eer in de aange boden ontwerp-begrooting de volgende veran deringen aan te brengen ONTVANGSTEN, artikel 6d van Afdeeling I van Hoofdstuk III wordt gebracht op f 350.— het totaal dier Afdeeling wordt - 58120. het totaal van Hoofstuk III - 98730.- artikel 1 van Afdeeling II van Hoofdstak IV wordt ge bracht op84500 het totaal dier Afdeeling wordt - 86300 het totaal van Hoofdstuk IV wordt124428 38 en het totaal der Ontvangsten - 511434 UITGAVEN, artikel 5 van Afdeeling II van Hoofd-stnk III wordt f 1421.-- het totaal dier Afdeeling wordt - 8183 het totaal van Hoofdstuk III wordt29443 van Hoofdstak VII wordt ge bracht artikel 1 van Afdee ling I op 77300 hef.'°'aral Tan Afdeeling I op 95930L. artikel I van Afdeeiing IH op 4755— .0r AMeelinK °P - 11246.65 en het totaal van het Hoofd- tt totaal van Hoofdstuk XIV wordt - 4292.08 cn het totaal per Uitgaven 511434.— ALGEMEEN VERSLAG van dji rapporteurs als zoodanig bonoemd in de afdeelingen tot onderzoek van de Gemeentebe- grooting dienstjaar 1907. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. In een der afdeelingen wordt algemeen betreurd dat de begrooting aan de raadsleden te laat is toegezonden, waardoor zij niet in alle opzichten goed kan overwogen worden, de behandeling te haastig moet pjlaats hebben eene toezending voor of op 15 September komt gewenscht voor. Door vele leden wordt dei wenschelyk-. lieid uitgesproken van het oprichten van een of meer kinderspeeltuinen, waardoor o.-m. klachten omtrent beschadiging dpr plantsoenen voorzeker minder zullen worden. Een lid bespreekt de wensóhelykheid tot het invoeren van een „Arbóids-reglement voor ambtenaren en arbeiders| in middelyke of onmiddelyke dienst der Geipeente", waar door hun rechtspositie en loonregeling wordt verzekerd, wyst op Amsterdam ien Maastricht, en hoopt er later uitvoeriger met voorstellen op terug te komen. Algemeen is bet verzoek dit door Burge meester en Wethouders geen Verdere uitbrei ding aan de gasfabriek zal wórden gegeven met het oog op het verkrfigen van een electrische centrale van Gemeentewege, wanneer eventueel uitzicht bestaat dat ver grooting noodig wordt, dat j dan de Raad zeer tydig daarvan in kennis wordt gesteld. In een andere afdeeling wordt door een der leden zyno verwondering uitgesproken dat het legaat der Dames vfn Iterson niet in' de begrooting was opgenotjaen, in den loop van dit jaar kan toch verwacht worden dat door den executeur rekening en verantwoor ding zal worden gedaan, zopdat de gelden in de GemeenterekeniDg dienen te worden opgenomen. In een andere afdeeling wo|rdt door een lid betoogd dat de uitgaven voortdurend stygen en deze byna geheel door de plaatselijke directe belasting naar hot inkomen moeten geacht worden. In een paar jaar tyds is de "hoofdsom van genoemde belasting eenige duizenden guldens hooger geworden, hetwelk loorzaak is van de styging van het percentage. Hy stelt de vraag of dóór middel van verhooging van schoolgeld vhn de le en 2e burgerschool voor jongens en de le en 2e burgerschool voor meisjes, oj door het schep pen van nieuwe bronnon van inkomsten aan dit euvel kan worden tegembet gekomen. Bezuiniging is alleszins nooÖzakelyk hoewel erkend wordt dat de Rijkswetten voor een groot deel oorzaak van het stygen der Ge meente uitgaven zyn. Een ander lid gaf in overweging over te gaan tot heffing van een stróatbelasting het welk door een ander lid weird bestreden. Voorts word door een paar leden belasting op tooneelvertooningen en andere publieke vermakelijkheden aan do hand gedaan, aan gezien er verschillende zakeln zyn welke ver betering behoeven en ook thans weder vorhoogingen worden voorgesteld van salaris sen, welke uitgaven men toch! maar niet altyd kan dekken door verhoogirjg van den post plaatselijke directe belasting naar het in komen. f UITGAVEN. De artikelsgewyze behandeling geeft aan leiding tot de volgende bemerkingen. Volgnummer 70. Een lid vyn een der afdeelingen vraagt of het' bureau van den burgerlijken stand ook voor een ieder van 9 tot 4 uur kan worden opengesteld, aan gezien het is voorgekomeij dat personen daarin zijn teleurgesteld. Voorts word door hem gewezen op het billykó en de andere leden meenden ook dat bet gerechtvaardigd was om het salaris van dten le Commies M* Gelyns te verhoogen met f 50.— per jaar en alzoo te brengen van f 925.- op f 975.— per jaar. Volgnummer 75. In een tier afdcelingen wordt voorgesteld een bus op het Raadhuis (vestibule) te plaatsen waarin adressanten hunne bezwaar- of verzoekschriften aan den Raad of aan Burgemeester en Wethouders kunnen werpen. Volgnummer 99. In oen per afdeelingen wordt gevraagd om de hoeveel dagen de politie-agenten een vrijen dag hebben, en of er ook oorzaken bekend zjjn waarom zoo dikwerf verwisselingen ia de1 lugere klassen plaats hebben. In een andere afdeeling k^ani ter bespre king het indertijd ingediende! en ter visie gelegen adres van de Wilt en Bosman, namelijk over pensioen-regelipg der politie agenten, en wordt door een paar leden verzocht of er door Burgemeester en Wet houders vrijheid kan worden gegeven om daarop in te gaan. Volgnummer 101. In een der afdeelingen wordt gevraagd hoe hoog de salarieering der nachtwacht is. Volgnummer 110. In een der afdeelingen wordt de wenschelykheid besproken tot het verplaatsen van een lantaarfi in de Nobel- straat. Volgnummer 111. In een der afdeelingen wordt de vraag gesteld of fle post veran derd is in verband met het behandelde iu de Raadsvergadering van 21 September j.l. Volgnummer 112. In een der afdeelingen wordt de vraag gesteld waarom de begroo ting der Gezoud-heidscommissie aan Burge meester en Wethouders en niet aan den Raad wordt ingediend. In andere plaatsen schijnt dit wel voor te komen- Volgnummer 119. In een der afdeelingeu wordt gevraagd of er gelegenheid zou be staan om huisvesting te maken voor don concierge in het gebouw voor woningtoezicht aan de Spieringstraat door bijvoorbeeld het maken van een bovenwoning, aangezien er zich met het houden van vergaderingen moeielykheden voordoen met sluiten en ont sluiten nu het gebouw onbewoond is. Door één lid wordt aan Burgemeester en Wethouders in overweging gegeven het daar heen te leiden dat de werklieden der fabri cage recht hebben op 3 of 4 dagen vacantia per jaar. Volgnummer 121. In een der afdeelingen wordt verzocht een onderzoek te doen in stellen of in plaats van de straatbesproeyng door den waterwagen, waardoor nu slechts zeer onvoldoende keeren besproeid wordt, gebruik kan% gemaakt worden van de brand kranen der waterleiding, of indien dit te duur mocht zyn, de wagen meer uit de water leiding te doen vullen. De wenschelykheid wordt uitgesproken dat voor vervoer van vrachten waarvoor meer dan twee paarden vereischt worden, de te volgen weg door de politie wordt aange wezen. Een der leden komt het zeer gewenscht voor dat het hek aan den waterkant aan de Jeruzalemstraat geheel wordt doorge trokken. In een andere afdeeling vestigde een lid de aandacht op de bestrating der Boom- gaardstraat, welke zeer zeker voorziening behoeft, en een ander op de straat van de Niouwehaven. Meerdere ledenachten de straat besproeiing gedurende den laatsten zomer onvoldoende. 'Een der leden achte het wenschelyk den waterkant vaft de Jeruzalemstraat geheel van een ijzerhek te voorzien, noodig tot voorkoming van ongelukken vooral des avonds, hetwelk nog door een ander lid gesteund werd. In een andere afdeeling wordt de wen schelykheid uitgesproken ora hot wator van de Nieuwehaven te dempen, in hoofd zaak met het {oog op de aldaar zijnde scholen men zoude gaarne van Burgomoester en Wethouders vernemen, de mogelijkheid er van en het bedrag der daarvoor te maken onkosten. Men wenschte ook gaarne te vernemen bp dit volgnummer welke straten voor ver nieuwing in aanmerking komen en bevelen aan voor vornieuwing de Nieuwehaven en voor verstrating de Boomgaardstraat en Korte Raam. Volgnummer 122. In een der afdeolin- gen geven drie leden in overweging ter verfraaiing van de „Markt" deze met een of twee ryen boomen te be- planten. Volgnummer 124. In een der afdeelingen wees een der leden op] den sleqhten toe stand van kolken en slooten achter do Boomgaardstraat en ook op do vervuiling der sloot op zyde en achter van de Crabethstraat. Volgnummer 125. In een der afdeelin gen meent een lid bohoefte te hebben opge merkt aan meer rustbanken in het van Bor gen IJzendoornpark en verzocht beleefd of daaraan kan worden voldaan. Volgnummer 126. In een der afdeelingen stellen twee leden voor de belooning voor de bediening van. de brug aan het Nonnen- water te verhoogen tot f 75—. In een andere afdeeling werd ernstig ge klaagd over den onhoudbaren toestand aan den overweg van den Staatsspoor, Spoor straat, Ridder van Catsweg. Vele middelen ter voorziening daarin werden besproken als die van overbrugging of tunnel, en zelfs di6 van het aanbrengen van een zelf te be dienen pontje onder de brug. Volgnummer 134. In een der»afdoelingen kwam de mogelijkheid tot daarstelling van een vry Entrépot ter sprake de afwezigheid van gemeente grondbezit ter plaatse werd als hinderpaal aangemerkt. Volgnummer 137. In een der afdeelingen werd gevraagd waar de verantwoording van het voordeelig saldo der rekening betreffende het legaat Hoffman te vinden was voor zoover het niet betreft de by Volgnummer 1 ver melde f 2000.waarover ten behoeve van den dienst 1906 is beschikt. Volgnummer 138. In een der afdeelingen voelde het meerendeel der leden wel iets voor verhooging der aanvangs-salarissen van het onderwyzendpersoneel aan de openbare lagere scholen der Gemeente. Een lid merkte op dat hij minder be zwaar had tegen verhooging van het aan- vangs-salaris dan wel tegen de gevolgen van dien, waardoor al de salarissen zouden worden verhoogd, hetwelk tot nog al eene aanzien lijke uitgave leiden zou. In een andere afdeeling waren naar aan leiding van het ingediende adres van onder wijzers enkele leden voor en enkele leden togen om het aanvangssalaris der ouderwijzers met f 50.— te verhoogen. Volgnummer 157. In een der afdeelingen kwamen ter sprake de beschouwingen van den Rector omtrent het voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de her- 'ziening der salarieering van de uitsluitend aan hot Gymnasium verbonden leeraren neergelegd in zyn schrijven van 14 September j.l. aan de leden van den Gemeenteraad. Over het algemeen werden de bezwaren van den Rector wel gevoeld tegen de voor gestelde regeling meende men aan eene regeling, zooals die b. v. te Gorinchem be staat, de voorkeur te moeten geven. Een lid verkoos eene regeling zooals die aan de R. H. B. Scholen bestaat, want zag j^iot in waarom de leeraren aan een Gymnasium by die van een R. H. B. School moeten ton achterstaan. In een andere afdeeling stelden enkele leden voor om het salaris der leeraren te regelen zooals dat in Gorinchem is inge voerd en zooals dat in het adres van den Rector van het Gymnasium aan den voet van dat adres is aangegeven. Volgnummer 160. In een der afdeelingon wordt in het midden gebracht dat door het instudeeren van muziekstukken voor het open baar examen te veel tyd wordt afgenomen voor eene ernstige studie. Volgnummer 165. In een dor afdeelingen gaf een lid den wensch te kennen dat do Gemeente ook de kosten, die te voren op do begrooting voor do Schutterij voorkwamen, ten behoeve van het muziekkorps op zich zou nemen. Een ander lid meende dat de instand houding van oen muziekkorps niet op den weg van de Gemeente ligt maar aan het particulier initiatief dient te worden over gelaten, gewezen werd daarbij op omliggende plaatsen waar muziekcorpsen geheel bestaan de uit vrijwillige krachten, gevonden wor den. Een derde lid meende wat in eene platto- landsgemeento mogelijk was in eene Ge meente als Gouda moeielyk slagen zou ten minste met het oog op het doel, waarvoor men hier een muziekcorps verlangen zou. Volgnummer 175. In een der afdeelingen was men algemeen van oordeel dat de post Kosten voor de Kamer van Koophandel be hoort verminderd te worden met f 200.— en dus in plaats van f 500.— op f300.— per jaar, aangezien dit ter bestrijding der onkosten meer dan voldoende wordt geacht. Volgnummer 211. In een der afdeelingen werd de vraag gesteld of het bedrag van f 1500.-** voor het bouwen eener nieuwe tol- gaarderswaning aan het Goudsche rypad onder Boskoop niet uit de gewone uitgavon kan bestreden worden. Men achte het be drag van fj,1500.— voor leening wat klein, ONTVANGSTEN. Volgnummer 15. Door oen der afdeelin gen wordt aan Burgemeester en Wethouders iu overweging gegeven ora de tydelyk in depot liggende goederen aan het stoombootenveer te assureeren hetwelkg een groote uitgaaf zal vorderen. Volgnummer 23. In een der afdeelingen werd het vermoeden uitgesproken dat bij een goede regeling de uitgaven voor de zwem inrichting de ontvangsten niet met f 250. behoefden te overtreffen. Volgnummer 40. In eene der afdeelingen vonden enkele leden de bydrage van f 100. per jaar dor Stoomboot-Maatschappij, „Bos koop—Waddinxveen—Gouda" in de kosten van onderhoud der schooiing langs het Regentesseplantsoen te laag, met het oog op do aldaar in do Singelgracht staande Due d' Alf, welke gebruikt wordt om do stoom- booten op te laten draaien, en dien daardoor binnen geen groot aantal jaren vernieuwing zal behoeven, hetwelk voor de Gemeente eene groote uitgaaf zal vorderen, en geven in overweging die bijdrago te verhoogen en te stellen in plaats van op f 100.— op f 200.— per jaar. Predikbeurt bO de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 21 Oct., 's morgens lO'/j nar, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Huwelijks Inzegening a. s. Woensdag 24 October, hall twanll nur.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2