1 Leman, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken - Donderdag 25 October 1906. No. 10165. lerken KI Buitenlandse!) Overzicht. I OSTADE. ZONEN, H. FEUILLETON 45ste Jaargang. Tegen den Stroom. -- - van 'jjn by de Cortes en ijn Verspreide Berichten. (Wordt vervolgd.) ter). 1.17 mtant. 50 cis., 75 ct rs en Drogisten. HKERt Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 118 voering van ge- >evelende BIJL, iRT Lz. M/j» dubbele floach egte, Zaltbommo otterdam. age. I. Cm. Rotterdam LER JDA: EllK te letten VAN worden afgei e- e pakjes van tu, en een Ned. ons van Nomtner er. an nevenstaand Wet gedepO’ adelykate en ge. iddtl voor Heeren Inderschoenwerk, l.M Müller Ca Men lette goed Mxwtrk, lalaeteriM, .tatami. Ar*k«« <KMAN Zn Fortrofien ra wolbekend jit-iiixib Fabrieksmerk). e, radicale en van alle, zelfs ekkige xenuiv- I ontstaan door eugdigen leeftgd e zwakte, Bied: - Hoofdpyu Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Telefoen Ne. 6* A D V E 11 TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. dat zy met dit bizonder zachte weer in het kleine tuintje voor ’t huis wilde ontbijten. De koffietafel werd buiten klaar gezet. In het midden daarvan prykte een vaas met frissche rozen en lelien, de zon speelde warm en stralend door het loof van ’t kleine priöeltje, bewegelijke, sidderende vlekjes teekenend op het witte damast. Met welgevallen en hier inderdaad geens zins misplaatste moedertrots zag de barones toen zy nauwelijks een minuut in het priëel- tje zat, hare dochter naderen, die, slank van gestalte, veerkrachtig van tred, een wit morgenkleedje aan, een aardig mutsje van rooskleurige tule op de donkere lokken, een welkomstlachje op de lippen, haar moeder „goeden morgen” kwam wenschen. O, zeker, Clarisse was om te stelen 1 En als zy dat was in ’t moederoog, hoezeer moest zy het dan niet zyn in de oogen van hem, die niets liever verlangde dan met haar voor het echtaltaar te verschijnen. „Goeden morgen, Clarisse 1 Goed gesla pen? Kom hier zitten, kind, hier naast mij; dan heb je niets geen last van de zon I” Met ongewone teederheid trok moeder een stoel naderbij en schoof een kussen onder Clarisse’s voeten. Zy zelve keerde zich zoo danig in haar grooten, rieten zetel, dat zij haar dochter goed in het oog kon houden, want zy wilde niets missen ran den Indruk, 0 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 1-08 „1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 n 1.44 In het 10de Saksische kiesdistrict is gis teren, wegens het ovorlyden van den sociaal democratische» afgevaardigde Grttnberg, een tusscbentydsche verkiezing voor den Ryksdag gehouden. Prof. Hasse, de candidaat van de ver- eenigde anti-socialistische partyen, kreeg 8320Beck, van de vryzinnige volkspartij, 3509 en de sociaal-democraat Pinkau 12,059 stemmen. De laatste is dus gekozen. By de algemeens verkiezingen van 1903 had de sociaal-democraat 13,162, de antisemiet 5569 en de nationaal-liberaal 5434 stemmen. Het socialistiscfii Parlementslid Snowden heeft, in een redevoering te Bradford, een breuk in de liberale party voorspeld. Er is, zeide hy, geen wezenlyke eenheid in de party. Dat blykt uit de redevoeringen van verschil lende harer woordvoerders in den laatsten tyd. Maar zoodra de party zich genoopt voelt bestaande instellingen en standsvoorrechten aan te tasten, zal er onvermijdelijk een scheu ring komen, grooler dan die op de invoering van Home Rule volgde. Slechts een wonder zal de liberale party daarvan redden. Het is of sommige radicale leiders van de party daar iets van voelenminister Lloyd- Georgs b.v., die dezer dagen weer zeide, blijkbaar meer tot zijn conservatiever ambt- genooten dan tot zyn gehoor gericht, dat als de liberale party de kans, die haar nu gegeven is, om groote hervormingen in te voeren, niet gebruikte, de gelegenheid nimmer meer voor haar terug zou keeren. Zondag is te Montero Bios, de voorzitter van den Senaat, te Madrid gekomen. Hy heeft dadelijk bezoeken ontvangen van maarschalk Lopez Dominguez, van Moret, van Canalejas en andere staatsmannen van de liberale party. Het heet dat Montero Rios niet tevreden is met het programma van het ministerie Lopez Dominquez, en in het byzonder weinig in- genomen is met de ontworpen wet op de vereenigingen. De liberalen hopen, dat het gelukken zal, Montero Rios tot meegaandheid te bewegen. Als Montero Rios met zyn aan hangers zyn steun ontzegt aan de plannen der regeering, dan is bet ministerie Lopez Dominquez verloren en daarmee het anti- clericaal programma voorloopig van de baan. De conservatieven komen dan weer aan de beurt. Gisteren zou de koning machtiging geven tot indiening van de wet op de vereenigingen 601IlStHE tl)KIM. by de Cortes en zou de regeering in de Kamervergadering haar programma mede- deelen. Uit de provincie Tarragona komen berichten van Carlistische roerigheid, maar dat heeft weinig te beteekenen. Part. tel. uit Parys, dd. 23 Oct. Alle avondbladen zyn het er over eens, dat Clemenceau een minister geschapen heeft naar zyn beeld. Met uitzondering van Briand, dien hy onmogelyk weg kon zenden, zyn alle ministers als staatslieden figuren van den tweeden rang. Voor buitenlandsche zaken en oorlog heeft hy twee van zyn trouwste jongere vrienden genomen. Dat hij Millerand, die onafhankelijk zou zyn geweest, niet ge wild heeftjvoor buitenlandsche zaken, vindt men teekenend. De Temps en Débats achten de kenze van Picquart min of meer onbesuisd, overigens heeft boven alle andere gevoelens in de pers en de wandelgangen der Kamer, de nieuwsgierigheid de overband naar hetgeen zulk een ministerie doen zal en naar de duur zaamheid van Clemenceau’s dictatuur. Reuter seint uit Londen, dd. 23 Oct. Het huis kwam weder byeen voor de herfst- zitting en hervatte dadelyk de behandeling van het wetsontwerp op de koopvaardij. Tydens de besprekingen wisten ongeveer dertig vrouwen, bekend als heftige voor vechtsters van het vrouwenkiesrecht, binnen te dringen in de centrale hall, die aan de wandelgangen van het Huis grenst en daar begonnen ze een betooging te houden. Som mige riepen „Kiesrecht voor vrouwen, recht vaardigheid vrouwen terwyl andere met vlaggen zwaaiden. De vrouwen weigerden op bevel van de politie de hall te verlaten en werden er daarop met geweld uitgezet, waarby zy zich nog al heilig verweerden en groot misbaar maakten. Minister Stolypin heeft beslist verklaard, dat de verkiezingen voor de nieuwe Doema weldra zullen worden uitgeschreven en dat die ver tegenwoordiging op 4 Maart 1907 zal bijeen komen. Hij voegde daaraan verzekeringen toe van on party digheid tegenover de uitspraak van de kiezers .1 Het is Slechts te betreuren, dat van die on partijdigheid zoo weinig blykt, dat de minister integendeel poogt de leden der Konstitutioneel- democratische party, die in de vorige Doenia de meerderheid hadden, met geweld uit de nieu we Doema te weren, door de beschuldiging van hoogverraad. De regeering heeft den advocaat-generaal bij het Hof van Appèl, Romischansky, last gege ven de vervolging van de 180 onderteekenaars van het iViborgsche manifest in te leiden maar om de geheele K. D.-party te treffen ge lastte de regeering, ook de leiders, die het manifest niet onderteekenden, en zelfs zy die geen lid van de vorige Doema waren, te ver volgen Daardoor zou dan de verkiezing van professor Miljoekof, van de gebroeders Hesse, van den advocaat Kiesewetter en andere leiders onmogelyk worden. Romischansky is met die opdracht zeer ver legen. Üy weet niet op welken grond de ver volging kan worden ingesteld, en belegde een vergadering van alle ambtenaren van het O. M. by het hoogste gerechtshof en by de in Peters burg gevestigde rechtbanken, om hun raad te vragen over deze quaestie Al deze ambtenaren verklaarden, dat de vervolging on mogelijk was, waarop Romischansky zeide: »dat is ook myn meening doch de K. D. moeten terechtstaan.* De geheele vervolging moet, naar het oordeel der offfieieren van justitie, uitloopen op de vrijspraak van de K D.maar door de ver volging bereikt de regeering haar doelde ver volgden kunnen geen candidaat grsteld en dus niet in de Doema gekozen worden. Het bericht van hot aftreden van Goluchowski heelt in Oostenryk bij de groote partyen ern stige ontstemming gewektvoornamelijk de. Duiteche partyen zieu hem met leedwezen heen gaan^ wjjl hij gedurende zyn bewind steeds een trouw vriénd van het verbond met Duitschland geweest is. Het voornemen bestaat in de kamer van af gevaardigden morgen een interpellatie tot de regeering te richten, waarin gevraagd zal wor den Wat de Regeering van Oostenryk in de zaak-Goluchouwski heeft gedaan, en welke maatregelen zy zal nemen om te voorkomen dat tot zyn opvolger iemand zal worden aan gewezen, die een uitsluitend Hongaarsche po litiek volgen zal. Met het oog op deze houding der Duitsche partyen acht men het onzeker of Graaf Meus- dorff—Pouilly, de zwager van Apponyi, wel minister van buitenlandsche zaken zal worden en wordt meer de aandacht gevestigd op baron Aehrmthal, gezant te Petersburg, die echter hoogbejaard is Goluchowski zou den oud-mi- nister van handel Bacquehem als zyn opvolger hebben aanbevolen. Van verschillende zjjden worden ook de oudminister-president Von Koer- ber, en de gemeenschappelijke minister van fi nanciën Von Burian als candidaten voor de portefeuille van buitenlandsche zaken genoemd Dit alles tooont. dat de benoeming zeer moei lijk is en dat er he 1 wat verschillende eigen schappen noodig zyn om de erfenis van Golu chowski te aanvaarden. die, hetgeen zy van plan was te zeggen, op haar kind zou uitoefenen. O, zy kende ■Clarisse goed genoeg om te weten, hoe hy haar inderdaad die mooie heldere oogen de ware spiegels waren harer ziel. Clarisse’s veerkracht duurde ditmaal niet lang. Zoodra zy gezeten was, overviel haar een gevoel van matheid, dat haar deed achteroyer leunen in haar stoel- „My dunkt, nog niet heelemaal in orde, kind?” zei moeder op deelnemenden toon. „Ik dank u, mama’k gevoel my nog wel een beetje hangerig en lusteloos, maar dat zal zoometeeu met het baden wel over gaan.” De barones stond een oogenblik in twee- strijd of zy vandaag het nemen van een bad al dan niet zou goedkeuren, Zooals de meeste dames bad Clarisse de goede gewoonte om, als zy zich gebaad had, een heelen tyd langs het strand te blyven op en neer loopen en by die gelegenheid zou ’t volstrekt zoo’n wonder niet zyn, als zy Bruno daar toevallig ontmoette, maar daar stond tegenover, dat Bruno, als hy het gebruik van de badplaats volgde en in ’t vroege mogenuur „sans gene” met de oude kennissen een praatje kwam maken. Clarisse niet thuis zou treffen. Een weinig aarzelend waagde zy dientengevolge de opmerking dat het vandaag voor Clarisse misschien beter zou zyn, om maar niet in In de Servische Skoepsjtiua worden de debatten over het tolconflict met de Monarchie' voortgezet. Terwyl do oudradicalen de regeering verdedigden, traden de jongradicalen en natio nalisten tegen haar op, De laatsten stelden een motie van wantrouwen voor, waarin zy opheldering eischen over de zaak der geschut- levering, De minister van financiën verklaarde, dat de regeering uitging van het denkbeeld de noodige kanonnen te bestellen in het land, waar de nieuwe leening gesloten zou worden. En mi nister Pasjitsj antwoordde op de verwyten der nationalisten, dat iedere afgevaardigde vryelyk inzage mocht nemen van de rapppoten der commissie voor de defensie, wier inzichten de regeering volgde. Da regeering achtte zich verplicht de kanonnen te bestellen, waar dat nut de belangen van den staat het best over een kwam, Het debat werd daarop verdaagd. zee te gaan, maar de bedenking werd door de dochter zoo ver mogelyk verworpen. De dames gebruikten het ontbjjt on de barones begon eindelyk van den vorigen avondfUe vertollen. „O, *t was een goddelyke zonsondergang en het speet my maar, dat jy daarvan niets genoot, kind I 't Gezelschap was „au grand complet” en Richard Glatbeck was natuurlyk het mikpunt van aller hulde-betoon.” Clarisseen- had het druk met haar eitje, dai^Jik heilswas te openen. „Ik vtaJ^’giijfi^de barones voort, „datje ook metcW^Mjk^fiuldeblyken voel te ver kunt gaahf,yd^felievo hemel, zoo’n helden daad was het hu toch werkelijk ook niet. Ik was, by voorbeeld, over de manier van doen van Ludmilla Rubenhorst bepaald ge- indigneerd.” Op Clarisse’s bleek gelaat kwam een zachte blos, wat de barones niet ontging en haar ook niet belette om aldus voort te gaan „Verbeeld je, ze had een krans van biezen en duinbloemen gemaakt en kroonde daarmede den held van Friedrichshagen. Frankrijk. De gemeenteraadsleden van Villefranche be sloten als particulieren ondor elkaar een ver- eeniging voor den eeredienst op tj richten. Bljjkens een telegram uit Grenoble is een bom geworpen in het huis van den burgemeester van La Mure de schade is aanzienlijk, doch er is niemand gekwetst. Er is sprake van een wereldtentoonstelling te Parys in 1911. Duitschland Maandag is te Döbel in Saksen bjj eerste stemming tot lid van een Ryksdag gekozen de soc, dom. Pinkau. ENGtLAND, Volgens het Morning Post zou het kabinet in deze herfstzittiug worden gereconstrueerd. Henry Campbell Bannerman zou dan als eerste lord van de schatkist overgaan naar Hooger- huis; de minister van Ierland Öryce zou den geheim-zegelbewaarder, lord Ripon opvolgen, terwyl Winston Churchild in plaats van Bryce minister voor Ierland zou worden. Onder de wetsontwerpen, die in dezeberfst- zitting verwacht worden is er een, dat beoogt booger beroep in strafzaken, dat tot heden in Engeland feitelyk niet bestaat, mogelyk te maken. Zondagmorgen is op zyn landgoed in Ier land overleden de bekende leider der lersche Unionisten in bet Lagerhuis, kolonel Saonder- son, reletotn No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 15) De barones von Struendorff had den vo- rigen avond, toen zy den ambtsraad Boll- meyer by Clarisse gelaten had, op den wensch harer vriendin om gezamenlijk langs het strand te wandelen, niet zonder innige be vrediging hot laatste nieuws gehoord, dat baron Bruno von Glatbeck op de badplaats gekomen was. Zy geraakte op diezelfde strandwandeling tot het besluit om het reeds zoo lang gekoesterde plan nog in dit seizoen tet het gewenschte resultaat te brengen en oruno in de gelegenheid te stellen Clarisse te naderen, zoodat terstond daarop het en gagement publiek kon worden gemaakt. En dan het huwelyk in ’t volgend voorjaar. Met gejaagdheid keek zy rechts en links, of niet öet toeval zoo beleefd wilde zyn om haar reeds dien avond met den majoraatsheer in aanraking te brengen. Maar toen zy Bruno nergens zag, besloot zy maar bedaard den volgenden dag af te wachten. Dien dag stond zy des morgens tegen zeven uur op en zei tegen haar dienstmeisje, die tevens de functie van kamenier waarnam,

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1